Tsjang wil zijn vrije hand gebruiken Gaat Amerika China blokkeren? Koude-golf in Scandinavië Scheepsramp bij Okinawa Protectionisten tegen Eisenhower Uitbreidingsplan werd herzien Zuivering in Hongarije Minister Dulles in Nederland Mislukte emigranten keren terug uit Australië ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 RE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA f MET KRACHTIGE HAND WAT IS DE WERELD BUITEN onze grenzen deze week opeens onbelangrijk geworden vergeleken met de aanval van onze oude erf- vijand, het water, op de dijken en waterkeringen van de Zeeuwse en Hollandse eilanden. Het leek alsof de hele wereld stilstond van ontzetting en alle politiek werd stopgezet; de buitenlandse berichtgeving viel na genoeg geheel uit. Het is beprijpelijk, dat men hier in Nederland geen oor en geen oog had voor buitenlandse gebeurtenis sen. hoe belangrijk zij op zichzelf ook mochten zijn; het eigen ongeluk treft nu eenmaal dieper dan dat van verre vreemden. Maar toch is er in de wereld wel het een en ander voorgevallen, dat de moeite waard is. Het is het doorbreken van een nieuwe stroming in de wereld- 0 politiek, welke doorbraak in tegenstelling met onze rampen niet zo ongelukkig kan worden ge noemd. Wij hebben voornamelijk het oog op de nieuwe koers, welke zich ge openbaard heeft in de boodschap van president Eisenhower aan het Con gres te Washington. Leek het aanvankelijk alsof Eisen hower de voetstappen van zijn voor ganger Truman zou volgen, Maan dag jL bleek dat het accent toch zo ver verlegd werd, dat men wel dege lijk van een koerswijziging kan spre ken. De president heeft n.l. de tot nu toe gevolgde politiek van de z.g. „containment" doorbroken en is overgestapt naar een meer aanvallen de politiek, althans wat de koude oorlog betreft. Onder ..containment" verstond men de politiek van het „binnen de perken houden", dwz, men trachtte de Russische agressie en de communistische expansie drang zoveel mogelijk in te perken, zonder zelf het initiatief te nemen tot tegenmaatregelen. Men wachtte af wat Moskou deed en weerde die aan val dan zo goed mogelijk af. Daar bij liet men het initiatief en dus ook het voordeel van de eerste klap aan Moskou, dat voor de volgen de klap rustig zijn tijd kon afwach ten, omdat het ervan verzekerd kon zijn, dat het Westen intussen toch niets zou doen. Eisenhower heeft met die tactiek gebroken en wil het initiatief aan zich trekken. Zolang Rusland de koude oorlog wil, kan het ervan ver zekerd zijn, dat het eveneens klap pen te incasseren zal krijgen. EéN VAN DE EERSTE uitvloeisels! 1 van deze nieuwe koers is de de- neutralisering van Formosa. Om de betekenis daarvan te kun nen verklaren moeten wij even te ruggaan in de geschiedenis. Toen de communisten in China van het Noor den uit hun opmars voortzetten naar het Zuiden en de leider der z.g na tionalistische Chinezen was uitge weken naar Formosa, greep presi dent Truman in en verklaarde dit grote eiland voor neutraal gebied Het was immers de vraag wat er met Formosa, dat onder Japan had be hoord, moest gebeuren, daar er nog geen vredesverdrag met Japan was gesloten. Niemand dacht er aan om Formosa aan Japan terug te geven, maar formeel- was de kwestie nog hangende. Daarvan maakte Truman gebruik om de roden buiten Formo sa te houden en Tsjang Kai Sjek te redden. Ter bescherming van For mosa werd de zevende Amerikaanse vloot in de wateren van net eiland gestationneerd, maar deze vloot moest tevens beletten, dat de troepen van Tsjang Kai Sjek het vasteland van China zouden aanvallen, want Formosa was immers neutraal. Toen de situatie echter veranderde kwam deze laatsie consequentie van Formosa's neutraliteit in een wel zeer eigenaardig licht te staan. Zo dra de Chinezen zich in de inmiddels uitgebroken oorlog op Korea meng den, kreeg men deze malle situatie, dat Amerikaanse schepen Tsjang j Kai Sjek in toom hielden en dus aan die kam Chinees grondgebied bevei ligden terwijl die zelfde Chinezen mede daardoor de handen vrij kre gen om de Amerikanen te bevechten in Korea. Truman hield de fictie vol, dat het niet China was dat meevocht in Ko rea, maar slechts een (nogal groot) contingent Chinese „vrijwilligers" maar Eisenhower had genoeg van die fictie, althans van de typische con sequentie van deze fictie, en schafte de neutralisering van Formosa af, waarmede hij aan Tsjang Kai Sjek de vrije hand liet om de kuststreek van China door guerilla-prikken on veilig te maken. Dat de Chinese machthebbers de betekenis van deze stap wel degelijk voelen, bleek uit de onmiddellijke bijeenroeping van een conferentie te Peking, waar men voor de leus nog eens een oud en verworpen vredes voorstel voor de dag haalde, alsof dat het voornaamste doel der con ferentie was. TEN TWEEDE UITVLOEISEL van dezelfde krachtiger houding lijkt ons de interventie van Amerika's nieuwe minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, die op het ogen blik een rondreis door Europa maakt en gisteren ons land aandeed Hij heeft Europa duidelijk gemaakt, dat de Ver. Staten de tot stand koming eisen van het Europese leger, op straffe van intrekking van alle hulp Men herinnert zich hoe het Europese leger-plan aan het einde van het vo rige jaar lag te zieltogen, omdat zo wel in Bonn als in Parijs de bezwa ren zo hoog opliepen, dat een ratifi catie welhaast uitgesloten leek. De vuistslag van Dulles heeft ech ter al heel wat opklaring te weeg ge bracht. Engeland is er toe overge gaan om nauwe samenwerking voorlopig te beginnen met de lucht macht aan te kondigen en daar door is men te Parijs weer wat toe schietelijker geworden. Wanneer nu Nu Eisenhower aan Tsjiang Kai Sjek de vrije hand heeft gegeven, beramen de Chinese nationalistisch leiders plannen om acties op het Chinese vaste land tegen de communisten te ondernemen. Al moeten deze in de eerstkomende maanden tot kleine aanvallen be perkt blijven, op den duur hopen de nationalisten door medewerking v-an de V.S. tot grotere ondernemingen in staat te zijn. Men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat Tsjiang's luchtmacht versterkt zal worden met Ameri kaanse vliegtuigen van het nieuwste type. Tijdens een bezoek van de Amerikaanse generaal-majoor Olm sted aan Taipeh vroeg een Chinese verslaggever hem: „Krijgen we straaljagers?" „Ik heb er geen in mijn zak, maar het kan best zijn, dat er een paar komen", antwoordde de generaal. Ter zelf der tijd houdt men zich in Washington bezig met de vraag, wat Eisenhower in de naaste toekomst zal doen om te pogen, het Koreaanse conflict zo spoedig mogelijk te be ëindigen. Volgens Dewey Short, de republi keinse voorzitter van de parlements commissie voor de strijdkrachten, overweegt Eisenhower een volledige j matieke betrekkingen met Rusland te verbreken, als Moskou niet on middellijk zijn steun aan de Kore.an- se communisten staakt. Als vliegen op een vliegenvanger zitten er langs de Zweedse kust vele schepen vast in een laag ijs die zich De kapitein van het Japanse pas sagiersschip „Sjinsi Maroe" heeft ge zegd, dat volgens hem 61 passagiers en 6 schepelingen zijn verdronken, toen zijn schip Woensdag ten Noor den van Okiwana omsloeg. De kapi tein en een meisje van 25 jaar, die naar lan-cl zwommen zijn, voor zover tot nog toe bekend, de enige over levenden. Het schip „Kintokoe Maroe", dat te hulp snelde, heeft geen overleven den opgepikt. Men weet slethts, dat twee lijken zijn aangespoeld. plotseling heeft gevormd na een pe riode van hevige sneeuwval en een koude wind uit het Westen. IJsbre kers proberen dc schepen uit hun isolement te verlossen. De tempera tuur blijft r'.alen en is nu al gezakt tot 15 a 30 graden Celsius onder nul. Verder in de Oostzee is de scheep vaart er wat beter aan toe voor zolang het duurt. blokkade van de Chinese kust. Admiraal Radford, opperbevelheb ber van de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, is een voorstander van dit plan. Hij is thans voor be sprekingen in Washington en Short meent, dat de president „naar hem luistert". Volgens Radford bestaat er slechts „geringe kans op oorlog met de Sov jet-Unie, indien er een blokkade zou worden ingesteld". Een plan voor zulk een blokkade is ingediend door de senator Know- land. .Zolang China niet afziet van zijn agressie in Korea moeten wij verhinderen dat er over zee mate rialen naar rood China worden ver voerd", aldus Knowland. Ook heeft hij voorgesteld, de diplo- Geen verruiming van de op herziening van de ingewikkelde Amerikaanse douaneprocedure. Hierop is reeds het antwoord van de protectionisten gekomen. De re publikeinse vertegenwoordiger H. Seudder heeft n.l. eer wetsvoorstel ingediend, waarbii net de president verboden zou worden toe te stem men in tariefsverlagingen beneden een bepaald punt, zonder dat hiertoe vooraf de goedkeuring van het Con gres is verkregen. Op grond van de huidige wetgeving is de president gemachtigd tariefsverlagingen vast te stellen, zonder dat tevo-en het Con gres wordt geraadpleegd. Een andere strijd sfaat te wachten wat betreft de oproep van president Eisenhower tot vereenvoudiging van de Amerikaanse douaneprocedure. President Truman heeft hiervoor reeds hard gevochten, doch zonder succes. invoer De groep van protectionisten in het Amerikanse congres is begonnen stel ling te nemen tegen de plannen van president Eisenhower tot verruiming van de Amerikaans* invoer. Of de Zionisten voldoende kracht in het nieuwe Congres zullen kunnen ontwikkelen, moet worden afgewacht, doch het blijkt reeds dat de voorstel len voor lagere invoerrechten of quota op hevige oppositie zullen stuiten. In zijn jongste „State of the Union" boodschap aan het Congres heeft de president aangedrongen op verlenging van dc wet inzake de we derkerige handelsovereenkomsten en Gemeenteraad Voorhout Bezwaarschriften kwamen onder de loupe In verband met de herziening van het uitbreidingsplan rond de be bouwde kom had een spoedeisende raadsvergadering plaats in Voorhout. Na opening werd een minuut stilte in acht genomen voor de slachtoffers van de nationale ramp. Het betrof een herziening van het uitbreidingsplan, waartegen bezwa ren waren binnengekomen van de heren C. Steenkamer, Dremel Verdc- gaal, W. Borst, M. de Jong en de gez. Huyer. Zij hadden allen in hoofdzaak bezwaren tegen de be stemming. Hieraan kan gedeeltelijk tegemoet gekomen worden; op event, bezwaren van geldelijke aard niet. Dit is een kwestie van vergoeding. De heer v. d. Ploeg was verbaasd over deze vergadering. Er was niet eens gelegenheid deze kwestie in de fractie te bespreken. Naar aanleiding van enige vragen, deelde de voorz mede, dat er nog bezwaren zijn te gen het vastleggen van een bepaald type woningen. Toezegging doen, dat het arbeiderswoningen zullen wor den, gaat niet. Over net alg gedeelte werd men hot eens. Aan sommige klachten zal tegemoet gekomen wor den. Wat de klacht van de heer Borst betreft aangaande de geprojecteerde weg, deze werd ongegrond verklaard. Zijn belangen worden niet geschaad, integendeel, hij kan al zijn panden omzetten in winkelpanden. Een lijvig bezwaarschrift was bin nengekomen van 2 bewoners van de Dinsdagse laan n.l. de heren Feenstra en Koelman. I-Iet betrof hier bezwa ren tegen een verdere uitbouw van de garage Bierman. In feite was hier Critiek op koning Boudewijn Het onafhankelijke Brusselse week blad „Pourquoi Pas' oefent er critiek op uit, dat koning Boudewijn naai de Franse Rivière is vertrokken, ter wijl zyn land overstroomd werd. Het artikel wijst er op wat koningin Eli sabeth v. Engeland en koningin Ju liana en prins Bernhard gedaan heb ben om hun onderdanen te helpen. Het blad schrijft verder: „In ons land is de toestand nog overal verre van bevredigend. In het Noordelijk deel van de provincie Antwerpen zyn nog mensen geïsoleerd. In de Ardennen kan de dooi door de op eenhoping van de sneeuw een cata strofe tot gevolg hebben." „Pourquoi Pas" besluit: „Koning Boudewijn heeft het na een bezoek aan de kust Antwerpen en Denier- monde niet nodig geoordeeeld het verblijf voor zijn herstel aan de Cóte d'Azur uit te stellen." De ko ning heeft een paar dagen geleden een aanval van influenza gehad en neemt thans vacantie in Antibes. Volgens het Oostenrijkse socialis tische blad „Die Weltpresse" zou een nieuwe zuivering van Joodse func- tonarissen in Hongarije aan de gang zijn. Vice-premier Arpad Hazi zou in een vergadering van het centrale co mité van de communistische partij geëist hebben, dat alle Joodse partij functionarissen moeten worden ont slagen. Hierdoor zou een moeilijke situatie geschapen zijn, daar vele vooraanstaande leden van de rege ring, onder wie premier Rakosi, vice- premier Geroe en het hoofd van de veiligheidspolitie Gabot Joden zijn. Het centrale comité zou besloten hebben, alle Joodse functionarissen, waarvan Hazi een lijst had ingediend aan een grondig onderzoek te onder werpen teneinde vast te stellen of zij „vrij zijn van Zionistische smet ten", aldus „Die Weltpresse". Razzia op Duitse communisten Deze week heeft de Duitse politie in geheel West Duitsland meer dan veertig mensen gearresteerd tijdens razzia's op communistische organisa ties. Onder de gearresteerden bevin den zich verscheidene vrouwen. De politie is erg geheimzinnig over de arrestaties en de gearresteerden. OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG De vier plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zijn voor het eerst sinds twee jaar te Londen bijeenge komen, om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spreken. Ambassa deur Gromyko vertegenwoordigt de Sowjet-Unie. de Duitse socialisten onder de in druk van de uitbrander van Dulles, op hun beurt wat soepeler worden, is het mogelijk, dat het E.V.G. ver drag er spoediger door zal zijn dan wij mochten verwachten. Getroffen door de ramp Met de Super-Constellalion van president Eisenhower zijn gistermor gen om vijf minuten over elf dc Amerikaanse min'ster van Buiten landse Zaken, John Foster Duiles, en de directeur van het bureau voor we derzijdse veiligheid, Harold E. Stas- sen. uit Bonn op Schiphol aangeko men. Zij werden op het vliegveld ont vangen door minister Luns, de Ame rikaanse ambassadeur Selden Chanin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort hoofd van de MS A in Ne derland vras. Het vliegtuig kwam met een uur vertraging aan. In sneeuw en modder werden Dulles en Stassen op het vliegveld verwel komd. „Het spijt mii dat ik zo laat ben," zei D'dles. „Wij hebben iets gezien van de overstroming, die uw land heeft getroffen. Niet veel, want wij durrden niet laag te vliegen, met het oog op de andere vliegtuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb ge-1 noeg kunnen waarnemen om te we ten dat het verschrikkelijk is en ik gevoel mij er droevig door gestemd Alvorens in de gereedstaande auto te starren liet de Amerikaanse mi nister een geschreven verklaring aan de ners verstrekken, waarin o.m. wordt gelegd: ..Wii herhalen onze uelorte, dat wij zullen helnen het lij den van uw volk te verlichten." De verkering van Foster Dulles luidde verder: „Ik ben blii te veten, dat on-'e gewanende macht in Euro- ra al in staat is geweest aanrrerke- liike h"ln te bieden. De heer Stas- sen en ik zijn hierheen gekomen op vriendelijke uitnodiging van uw re dering en op verzoek van president Ficenhower, om rrret uw leiders van gedachten te wisselen over zaken van "-ederziids beian<». Vandaag hoop ik irw vorstin, koningin Julia na, 'ween te zien. Wii en de Ver Sta ten hebben de Nederlanders aUiid beschouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van dat ons bezoek de voort zetting van deze warme vriendschap zal consolideren." Het wordt waar schijnlijk geacht, dat het programma van de besorekingen, die in begin sel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der overstromingen. Heden te kwart voor tien hebben de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voortgezet. De Konin gin heeft minister Dulles en de heer Stassen gistermiddag om 12 uur in net paleis aan de Lange Voorhout ontvangen. hillegom Aanbesteding. Vrijdagmorgen te 11 uur werd door de architecten J. van Bleijswijk Sombeek te Heem stede en W. Kuitems te Hillegom na mens het gemeentebestuur in Hotel Sistermans aanbesteed het_ maken van een hei- en betonfundering voor 3 garages en het bouwen van 4 ga rages op een terrein aan de Meer straat De uitslag was als volgt: Er waren 7 inschrijvers: L Th. Cornet, Leiden, f 13.131.S. Schuit, Hillegom, 11.146,Fa. De Vries en Couzijn, Hillegom, 11.095,- Fa. Veenman en Vink, Hillegom, ƒ10.511,B. Im thorn cn Zn., Hil legom 9.914,Gebr. Vermey, Hil legom 9.850,—; Chr. Overdevest, Rynzaterwoude 9.650,Begroting f 10.635,50. De gunning is aange houden. ZIEKENFONDS-FACILITEITEN VOOR GEEVACUEERDEN ENZ. De Ziekenfondsraad maakt be kend: Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschryven. De ziekenfonds raad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met direct-ingaandc rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is bo vendien van oordeel, dat de zieken fondsen voorlopig aan alle ingeschre ven geëvacueerden een zo ruim mo gelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voor lopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacu eerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de zieken fondsraad aan de fondsen, die bij betaling voorlopig voor hun reke ning te nemen. Een rondschrijven van de zieken fondsraad aan dc fondsen is onder weg. Met de „Fairsea", d:e vermoedelijk in de avond van 11 Februari in ons land uit Australië zal terugkeren, komen in totaal 131 passagiers mee. Daaronder bevinden zich. behalve 63 buitenlanders, ook 68 Nederlanders Daarvan zijn er zeven normale pas sagiers, de overigen zijn terugkeren de emigranten. Deze emigranten be staan uit veertig eenheden (gezinnen met en zonder kinderen, en enkelin gen). Zeven eenheden hebben een re-entry permit. Men kan ze be schouwen als emigranten d e hier een verlof komen doorbrengen en straks weer naar Australië gaan. De overige 33 eenheden met in totaal 51 personen kan men be schouwen als mislukte emigranten. Voor dat mislukken zijn vaak tal van redenen te noemen. De Neder landse emigratie-autoriteiten zullen deze gevallen kunnen bestuderen, teneinde oorzaak en gevolg vast te stellen, alsmede lering voor de toe komst op te doen. Men beschikt over de rapporten die h er bij de aanmel ding tot emigratie door de instanties werden gemaakt. Men krijgt vervol gens de rapporten uit Australië. Daaruit zal men zich een juist beeld kunnen vormen. Onder de mislukte emigranten be te zeggen van een emigrant, voor wie telkens getracht werd een werkkring te vinden, maar die zich zelfs bij de werkgevers met eens liet zien. Een ander geval betrof een emigrant, een chauffeur, die in ons land een goed betaalde baan kreeg aangeboden en nu terugkeert. Maar ook zijn er ge vallen van de geboren kankeraar, voor wien niets deugde en die overal moeilijkheden veroorzaakte. In het algemeen kan niet worden gezegd, dat de terugkerende emi granten zijn mislukt door de inderdaad moeilijker wordende economische omstandigheden in Australië, waar van het d:entepunt inmiddels weer is gepasseerd. katwijk aan oen rtjn Gezonken vletten. Het was wel een tragisch geval, toen enkele der Katwijkse tuinders met hun motor- vletten naar het noodgebied vertrok ken waren, maar toen bleek, dat het varen met dergelijke vaartuigen in de binnenwateren in deze omgeving heel iets anders is dan in de Zeeuwse stromen. De vletten gingen ten on der. Deze tuinders zitten nu met ge noemde treurige afloop danig ont hand. Immers over een paar weken vinden er zicli 25 die 2 tot 6 maan- en fcebben zij in hun bedrijven deze in Australië ver*oefden. De overigen schuiten hard nodig en hoe zal men waren er van 1 tot 2 jaar. jn deze omstandigheden aan andere Er zijn veel gevallen van heimwee.vaartuigen komen? Een echtpaar ging in verband daar- mee, op doktersadvies, terug, in het' ^00d» ,Thei:gfmLÏ?" hplonff van de vrouw Fen ander be- hms ls by de afdelinS sociale zaken, trof 'n gezin, dat naar Australië ging' een afzonderiijke afdohng yoor het om familie te heioen, waarvan de R°°'de Krms» "f I400 vrouw op tragische wiize bü een met telefoonnummei3400. jacht om het leven kwam. j Voor zover het betreft de pa- Andere gevallen wijzen op weinig tiënten van de doktoren Van der activiteit, geen aanpassingsvermogen, i Laan, te Rijnsburg, J. Bergman en gebrekkige kennis van Fngels, dat. tot H Hueting te Katwijk aan den Rijn, een vorm van heimwee leidde. Wat wordt de dienst Zondag voor be doelde patiënten waargenomen door dokter H. Hueting, Rijnstr. 33, tel. 2102. Tot pl.v. kassier aan de Coöp. Boerenleenbank is benoemd de heer Arn. Meijer. Bij de afdeling Katwijk van het Roode Kruis is in totaal thans bin- JONGETJE IN SLUISWATER GEVALLEN Vrijdag is de 7-jarige Riekus Arends in de sluis op de Vossebelt, nabij Coevorden verdronken. Het nengekomen aan giften ruim 37.000 jongetje werd 's morgens naar school gestuurd. Later op de morgen ont dekte een zusje dat hij niet op school aanwezig was. Bij een ingesteld on derzoek ontdekte men een spoor in de sneeuw, dat naar een gat In het ijs van de sluis leidde. Na enige uren dreggen kon het lijkje geborgen wor den. EEN MAAND HECHTENIS VOOR DOOD DOOR SCHULD. Het Haagse gerechtshof heeft de grondwerker C. van D., conform de eis van de procure -generaal ver oordeeld tot één maand hechtenis. D. had op/een bouwwerk hoogst onvoor zichtig een betongoot naar beneden gegooid. Een arbeider, die daar juist cp dat ogenblik passeerde, kreeg de goot op het hoofd en overleed aan de gevolgen van het bekomen letsel. noordwt1k Evacné's. Een klein getal eva- cué's uit het getroffen gebied zijn alhier aangekomen. 17 Personen heb ben hun intrek genomen bij familie leden, terwijl or 10 ondergebracht werden in Pension „Ozon". Gouden echtpaar. Het echtpaar C. v. d. Luyt-Hazenoot, Julianastraat 58 alhier, hoopt op Vrijdag 13 Fe bruari a.s. het gouden huwelijksfeest te herdenken. Zwemdiploma. De acht-jarige A. Waal behaalde te Leiden het zwem diploma A. Dit is wel een kranig stukje van deze jeugdige zwemsport- beoefenaar. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Kruyt. Apotheek De Duinrand is geopend van 11.301 uur en 4.30—5.30 uur. in strijd met de bouwverordening ge bouwd, maar in het algemeen belang was hier ontheffing verkregen. Besloten werd een correctie aan te brengen terwijl de bestaande toe stand op het plan zal worden aange bracht. Het achtergedeelte van de ga rage krijgt bestemming voor erf. T.z.t. zal dan vergunning tot bouw van een box in een schuur worden gegeven. Zakken actie. Vrijdagmiddag werd door de gemeente een oproeo gedaan, om jute zakken beschikbaar te stellen. Het resultaat was enorm. In 2 uur tijds werden niet minder dan 2500 stuks op het gemeentehuis bezorgd. oegstgeest N.V. D. Hogewoning en Zn. opge richt. Met het doel het kweken van en de handel in bloembollen en en aanverwante gewassen enz. is op gericht de D. Hogewoning en Zn. N.V. te Oegstgeest. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 20 prioriteits- en 480 ge wone aandelen, ieder groot 1000, Geu-laatst en in contanten volgestort zyn 6 prioriteits- en 144 gewone aandelen. Directeuren zijn de heren D. Hogewoning Hzn. cn H. Hogewo ning Dzn. sassenheim Rampenfonds. Ook in Sassen- heim heeft men de hulp voor de ge troffen gebieden met voortvarend heid aangepakt Het resultaat van de kledingactie was; 5653 stuks heren kleding, 6756 dameskleding. 4069 stuks meisjesklecMng en 2111 stuks icngensk1e'hng. Aan geld is momen teel 115.000.opgehaald. wassenaar RIJKSSTRAATWEG TEN NOORDEN VAN DF DEYL WORDT VERBREED. Het gemeentebestuur heeft van de Rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat op 1 Maart a.s. begonnen zal wor den met de verbreding van de Rijks straatweg vanaf Den Deyl in noord oostelijke richting en met de aan leg van een z.g. verkeerseiland bij de v d. Oudermeulenlaar. en de Kerke- boslaan. In verband daarmede zullen de verschillende gemeentelijke electrici- teits- gas- en waterleidingen en rio leringen moeten worden verlegd. Krachtens vroeger net het Rijk ge sloten overeen kjmsten. zullen de kosten daarvan voor rekening van de gemeente komen B. en W. vragen de gemeenteraad een crediet van ƒ44.500 beschikbaar te stellen. Daarin is begrepen een bedrag van 27.500 voor de werk zaamheden ten Noord-Oosten van De Deyl, een bedrag van 15.000 voor de werkzaamheden by de van der Oudenmeulenlaarj en Kerkeboslaan en een bedrag van ƒ2000 voor het treffen van voorzieningen aan de toe gangskokers van de riolering nabij de v. d. Oudermeulenlaan. B. en W. stellen de raad voor het donateurschap te aanvaarden van de Provinciale Ziudhollandse Vereni ging tot bestrijding van tuberculose, en daarvoor een jaarlijkse bijdrage van- 50 beschikbaar te stellen. Extra subsidie voor Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het be stuur van de Wassenaarse Openbare Leeszaal en Bibliotheek-federatie heeft het gemeentebestuur over het jaar 1952 een extra-subsidie van 2300 gevraagd ter bestrijding van het exploitatietekort B. en W. schrijven hierover aan de raad, dat het jaarlijkse subsidie aan de O.L.B.-federatie is vastgesteld op ƒ5000. In 1951 is daarboven een ex tra-subsidie toegekend van 2000. B. en W. achten het bedenkelijk, dat de exploitatie van de bibliotheek jaarlijks zulk een groot tekort ople vert. Dat is naar de mening van het college vooral hieraan toe te schrij ven, dat van particuliere zijde zo weinig financiële medewerking wordt verleend. B. en W. vinden het niet juist, dat de gemeente jaarlijks bo ven het reeds toegekende subsidie te i hulp moei komen met een extra-sub- sidie. Anderzijds hebben B. en W. begrip voor de financiële moeilijk heden van het bestuur en daarom stelt het college aan de raad voor, voor het jaar 1952 een extra-subsidie van maximaal 2300 toe te kennen. De medische d:enst wordt ge durende het a.s. week-end waargeno men door de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en dr. H. D. Boer, Widdeburgerweg 188, tel. 9123. Van hedenavond tot de volgende week Zaterdag heeft Apotheek O. A. Singelerrberg. Rijksstraatweg 729, tel. 9141 avond-, nacht- en Zondags dienst. zoetermeer Jubileum mej. Sehwalbach Don derdag 12 Februari a.s. wordt het feit herdacht dat mej Sehwalbach 25 j- is verbonden als onderwijzeres aan de R.K. Jongensschool te Zoeternveer. De dag vangt aan met een plechtige H. Mis in de parochiekerk. Door de schoolkinderen zullen in de loop van de dag demonstraties worden gehou den. Verwacht wordt dat er voor dit jubileum veel publieke belangstel ling zal bestaan. Evacué's aangekomen. Door het gemeentebestuur werden tot dusver, ca. 35 vluchtelingen uit de nood-ge- bieden geregistreerd. Het betreft hier merendeels mensen die onder dak gevonden hebben bij de in deze gemeente woonachtige familieleden Zondag 8 Febr., zal de medische dienst worden waargenomen door dr de Bruin terwijl Zr. A Rooy voc beide kruisverenigingen de wijk ve pleging zal verzorgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4