HOE LIEFDE LEED BESTREED Noorwegen hielp Nederland en zal ons ook blijven helpen EENDRACHT In onbekend gebied bevochten zij hun vriend en vijand Vergoeding van landbouwschade Schaderegeling VLAG HALFSTOK TE DORDRECHT is afgekondigd Harteloze krijgt dorpsboycot VERBONDEN DOOR DE ZEE ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953DE LE1DSE COURANTi wtEDE BLAD - PAGINA 1 De Noor is hulpvaardig en goedgeefs, maar dat de hulpactie in dit land in enkele dagen zulke enorme afmetingen zou aannemen, grenst aan het ongedachte. Spontaan heeft het Noorse volk, na het voor Nederland zo ramp zalige weekeinde, gereageerd en het medeleven met onze getroffen land genoten is gemakkelijk te verklaren. Noorwegen heeft een hardvochtig kli maat. Er heerst hier een eeuwenoud begrip voor rampen, door de natuur veroorzaakt. De Noor kent de kracht van het water en de wind en wanneer Nederland zo vreselijk door watersnood wordt geteisterd, dan herkent de Noor opnieuw in het water zijn oude tegenstander, die hü voortdurend moet bestrijden. Beide volken hebben door het water veel gemeen, want het water kan ook welvaart brengen. Nederlanders en Noren behoren tot de zeevarende volken, scheepvaart eea compieei veicuazaret voor z-i en visserij vormen belangrijke be- j bedden, tienduizenden dekens, dui- standdelen van het economische le- zenden laarzen, linnen, kleren, jute- ven. Vele jonge mensen uit Neder- - zakken met tienduizenden tegelijk, land zijn de laatste jaren naar Noor- matrassen, kussens enz. Een belang- v/egen gekomen om daar hun va-rijk gedeelte is reeds per vliegtuig' cantie door te brengen. In alle verzonden. Verdere verzendingen blijven volgen per trein en boot. 50 der het motto „Wij zullen blijven hel pen in de komende weken" moge hier al vast een opsomming volgen van wat reeds is gezonden en ingezameld; een compleet veldlazaret voor 24 opzichten is een nauw en innig con tact tussen dit grote land en ons kleine land. Het sociale element speelt in Noorwegen, trouwens in alle Scandinavische landen, een grote rol. Het is een traditie in het Hoge Noorden, te helpen bij rampen. En kele dagen nadat een oproep van het Noorse Roode Kruis via pers en radio het land was ingezonden, is een hulpactie ingezet, welke de stoutste verwachtingen heeft over troffen. Scheveningse kustvissersvaartuigen SNEEUWRUIMEN VOOR met bestemming de geteisterde ge- NEDERLAND. bieden in Zeeland, had het Maandag- Het Noorsa Roode Kruis vormt hetavond bij het uitvaien uit de Sche- centrale punt. Daar vloeien de veninsse haven verre van eemakke- diverse acties tezamen. De dagbladen j'ikEr woei een harde noordwesten Walkie-talkies van speciale construc tie, gemaakt in een Noorse fabriek, zullen Zaterdag uit Oslo naar Neder land worden gestuurd. Vier perso neelsleden van de fabriek gaan naar Nederland om de Nederlanders in technisch opzicht te helpen bij het gebruik van dit speciale, maar zo machtige hulpmiddel. De bijdragen, welke zijn binnengekomen en nog zullen toestromen, zullen zeker ook worden gebruikt voor het financieren der herstelwerkzaamheden in Neder land, vanzelfsprekend nadat adviezen in Nederland zijn ingewonnen, op welke wijze het geld het best kan worden besteed. De stad Oslo zal een groot aantal dekens en rubberlaar zen ter beschikking stellen, ter waar de van 100.000 kronen. En ook de Noorse regering zal helpen. Over de wijze waarop zullen spoedig verdere bijzonderheden kunnen worden te- gemoetgezien. hebben hun kolommen voor de steunactie opengesteld. In drie maal 24 uur hebben de geldinzamelingen, hetzij via de bladen, hetzij via het Roode Kruis, een bedrag van meer dan een millioen kronen opgebracht. En de giften blijven stromen. Kle dingstukken worden ingezonden, de kens worden beschikbaar gesteld, er wc-rden avonden georganiseerd waar van de baten bestemd zijn voor het fends „Stormhelpen". Het gehele volk leeft mee, want de giften va riëren van 1 tot 1000 kronen. De bewoners van Oslo vormden een lange rij bij een der krantenbureaux tinger.' Een vissersvloot voer uit Het convooi, bestaande uit zeven te bereiken. Er moest worden geva- iren vlak langs takken in het water, die de route aangaven. Ze zijn let terlijk de banken overgevaren en menige stoot werd gevoeld. De vis sers hebben hun vaartuigen op het spel gezet om daar hulp te kunnen bieden. De vaargeul is daar zeer nauw en bij het passeren van sche pen uit tegenovergestelde richting kwam heel wat kijken. De schepen raakten dan ook meermalen aan de grond, doch konden op eigen gele genheid weer vlot komen. Een gTote teleurstelling was, dat in Oude Tonge van de diensten der vis sersvaartuigen geen gebruik kon wor den gemaakt. De geëvacueerden wa- wind, gepaard met hagel- en sneeuw buien. Toen de schepen eenmaal in het ruime sop waren, ging het ge lukkig beter. Besloten werd niet de Nieuwe Wa terweg aan te doen wat eerst het plan was, doch direct door te stomen naai- het Oostgat bii Walchereh. waar een loods aan boord kwam. De Room pot werd ingevaren en om 1 urn 's nachts werd Domburg gepasseerd. Daarna werd verder opgestoomd naar Zierikzee, om vandaar uit verdere hulp te bieden. Vandaar uit voeren de schepen naar verschillende rich- ren reeds voor het merendeel aan boord genomen van rivierschepen. Oude Tonge bood een troosteloze aanblik. Op enkele hoge gedeelten na stond het hele dorp onder water. De woningen, die half onder water stonden, waren in allerijl verlaten. Langs de dijker^ waarin grote ga ten geslagen zijn, dreven duizenden stuks vee en allerhande voorwerpen. Toen in Oude Tonge hun hulp niet meer nodig was, voeren de dappere Scheveningers weer verder door het verdronken land, en overal, waar hulp en bijstand verleend kam wor den, stonden zij paraat. Tientallen van hen hebben uren lang op de schuimende golven voor de haven van Zierikzee gelegen, om dat de haven te klein was om al de hulptroepen, die daar zo dringend nodig waren, te herbergen. Gisteren is de vloot teruggekomen en over enkele dagen bevinden deze mannen, die zo heldhaftig in een voor hen volkomen onbekend gebied, hun plicht gedaan hebben zjch weer op zee. Ongekend, maar gegrift in de harten van duizenden, die zij in de bange uren als redders in de hoogste nood ter zijde hebben gestaan. Regeling in natura overeenkomstig Walcheren 1945 cm hun gaven te storten. En wachten geduldig, tot zij aan beurt waren. Noorse kinderen hel pen op de trottoirs in de steden en voor de winkels met sneeuwruimen en de zo verdiende öre's staan zij af voor Nederland. OP LANGE TERMIJN Het is ontroerend, hoe iedereen spontaan de toegezegde hulp in de daad heeft omgezet. En dat alles is nog maar een begin. Want na de spontane hulp der eerste dagen volgt thans een goed georganiseerde actie op langere termijn. Aangezien de af standen in dit land enorm groot zijn zal pas over enkele weken het re sultaat van deze actie kunnen wor den overzien. De zestien honoraire consuls van Nederland in de diverse Noorse steden nemen aan deze actie deel en uit de eerste antwoorden op eer. circulaire is reeds duidelijk ge bleken, hoe vergaand men wil hel pen, hoe eerlijk en oprecht de gevoe lens van het Noorse volk voor het Nederlandse zijn. Karig zyn hun woorden, maar hun daden zijn groot en trillend van diep en fel mede leven. WIJ BLIJVEN HELPEN En de Noren zullen, na alles, wat zij reeds deden, blijven helpen. On- De „Fortuin", Sch. 71, voer naar Tholen, en loste daar de medegeno men Roode Kruis-goederen, benevens drinkwater en verse broden. Dit werd daar dankbaar in ontvangst genomen. In Tholen waren toen reeds enkele honderden geëvacueer den ondergebracht in scholen van het zo zwaar getroffen Stavenisse. In de namiddag vertrok de Sch. 71 naar Wemeldinge, waar de dag werd afge wacht. By daglicht vertrokken zij naar de zwaargetroffen plaatsen Nieuwer- kerk en Oosterland. Daar vonden zij de andere Scheveningse kustvissers, die er gereed lagen om de geredden van die plaatsen over te nemen. Het was voor de vissersschenen niet mo gelijk, de nolc'ers van Oosterland in te varen. Dit werd gedaan door on diepgaande motorboten en vletten. Slachtoffers uit Nieuwerkerk werden overgenomen van de kleine bootjes en overgebracht naar de coaster „Ari zona". die daar ter plaatse lag. Van Oosterland vertrok de Sch. 71 naar Bruinisse, waar zij order kreeg op te stomen naar Oude Tonge, dat volgens berichten dringend hulp no dig had. De Sch. 71 vertrok daarheen met negen Urker vissersvaartuigen. Tegen donker arriveerden ze er. De haven van Oude Tonge was moeilijk Tot 90 pet. van Voor de slachtoffers van de over stromingsramp is een regeling getrof fen die onmiddellijk in werking treedt en wel met terugwerkende kracht tot 1 Februari. Deze regeling zal dezelfde zijn als destijds voor de oorlogsslachtoffers 19441945. Zij komt hierop neer. dat men tot 90 pet. van het laatst geno ten inkomen uitgekeerd kan krijgen met de mogelijkheid van meer. Dit deelde gistermiddag de secre taris-generaal van het ministerie voor Maatschappelijk Werk. de heer mr. P. H. M. Werner mede. Dit departement heeft ook een regeling getroffen om vergoeding te geven aan hen die geëvacueerden opnemer.' en deze met het gebruik van goederen en mate riaal ter zijde staan. Hoe deze regeling precies zal wor den staat nog niet vast. Met de uit kering van het Werkloosheidsfonds zal bij de regeling voor de uitkering aan de slachtoffers rekening gehou den worden. laatste inkomen De minister van Maatschappelijk Werk heeft telegrafisch alle commis sarissen van de Koningin medewer king verzocht om een zekere orde te scheppen in deze regelingen waarbij ook de Stichting voor Maatschappe lijk Werk, gezinsverzorging, vrou wenorganisaties en diaconieën zullen kunnen medewerken. De organisatie beoogt deze in te schakelen als trefpunt. Aan de top komt het ministerie var, Maatschap pelijk Werk, dat telefonisch de gehele dag te bereiken is tot 's avonds half- twaalf. Op allerlei wijze wordt thans hulp gevraagd. Zo waren er gemeenten in j de noodgebieden die hulp van ge meente-ambtenaren nodig hadden.I Men kreeg intussen aanbiedingen hiervoor van ambtenaren uit Limburg j en Gelderland. Het departement van M.W. werkt ten nauwste samen met het Rampenfonds en het Roode Kruis. Coördinatie commissie. Naar uit landbouwkringen wordt vernomen is aan de regering een ontwerp-regeling voorgelegd voor de vergoeding der landbouwschade in de getroffen gebieden. Dit ontwerp ver toont grote overeenkomst met de schaderegeling voor Walcheren van 1945, die berustte op het principe van herstel in natura, met zoveel moge lijk inschakeling van de bevolking zelf, zo nodig aangevuld met man kracht en hulpmiddelen, van hoger hand daartoe beschikbaar gesteld. De regering zou zich reeds over dit plan hebben beraden en zal vermoedelijk Maandag in de aangekondigde nota over de watersnood haar standpunt aan de Tweede Kamer kenbaar ma ken. Het plan behelst voorts de instel ling van een 15-tal districtskantoren in de getroffen gebieden voor de uit werking van de schaderegeling. Deze bureaux zullen worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de be trokken departementen. Zij zullen een grote bevoegdheid hebben, zodat de beslissingen grotendeels ter plaat se en tegelijkertijd kunnen worden genomen en men niet verschillende instanties afzonderlijk in Den Haag om goedkeuring zal behoeven te vra gen. Daarmee zal uiteraard veel kost baar tijdverlies worden voorkomen. 115.000 hectare. Volgens een recente raming staan momenteel ongeveer 115.000 hectaren cultuurgrond geheel onder water, waarvan circa 90.000 hectaren door zout water zijn overstroomd. In to taal zijn volgens deze raming onge veer 35.000 stuk=: rundvee omgeko men, als mede 20 a 30.000 varkens, een paar duizend paarden en meer dan honderdduizend stuks pluimvee. Volgens een meer officieuze raming die uiteraard nog niet veel meer dan een slag in de lucht kan zyn zou met een totale vergoeding van de schade aan de landbouw en de bedijkingen een bedrag in de orde van grootte van twee milliard gulden zijn gemoeid. Helpt onmiddellijk! Giro 9575 De secretaris-generaal van het dept. van Binnenlandse Zaken, mr. M. J. Prinsen, vertelde nog, dat er een coördinatiecommissie is gevormd onder voorzitterschap van minister Beel, waarin alle departementen die met de ramp te n aken hebben, ver tegenwoordigd zijn. In de eerste da gen heeft men elkaar nogal eens doorkruist en dit wordt nu door de ze commissie, die geregeld bijeen- j komt, voorkomen. Onder leid in'; van de ministers van j Financiën, de heer J. v. d. Kieft en van MaatschapDelijk Werk, de heer F J. M. van Thiel, zijn commissies ber it.d die de kwesties der schade vergoeding en sociale zaken zullen behandelen. Op korte termijn moe ten besluiten worden genomen omdat de minister-president dr. W. Drees, a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer hierover met een regeringsstandpunt moet komen. De heer Prinsen hoopte dat a.s. Dinsdag de eerste pl ase van de eva cuatie als voltrokken kan worden be- schouwd. Hoeveel er geëvacueerd zijn kon nog niet worden gezegd. Het zijn er minder dan de minister-presi dent, die het aantal onlangs op 50.000 schatte, verwachtte. Velen willen niet evaeuëren en moeten soms met ge weld uit hun huizen worden gehaald. Verwacht kan worden, dat als som mige streken weer droog komen te liggen, een aantal evacué's weer terug kan gaan omdat er vele slechts ten dele beschadigde huizen zijn. De dorpsgemeenschap van Vledder (Dr.) heeft zich bemoeid met een in- gezetene in die gemeente die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie van het nationaal ram penfonds te versterken. Men wist dat de man ongeveer 500 zakken in voor raad had, doch toen een beroep op, hem werd gedaan, zakken beschik baar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet inge-1 willigd. Toen een dag later een geld inzameling werd gehouden die in de ze kleine Drentse gemeente een be drag van 9809 50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices weder om met lege handen weggezonden, en zoiets laat een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij hebben de bakker, de kruidenier, de slager, en andere leveranciers aan geraden niet meer aan de man te le veren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp, en het spreekt wel vanzelf, dat de leveran ciers deze risico niet wensen te ne men. Het gevolg van een en ander is, dat het gez:n nu op water en (eigen gebakken) brood zit. I Schielands zeedijk versterkt en opgehoogd Het Hoogheemraadschap Schieland 6te Rotterdam zendt nog de volgende mededeling: Schieland's hoge zeèdijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft ge had, zoals nog nooit is voorgekomen, is thans tot Gouda onder controle, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden gevreesd. Binnenkort zal de kade van zandzakken, welke het water moet beletten over de dijk te stro men, indien nog eens een abnormaal hoge vloed mocht voorkomen, worden vervangen door een kleikade. Gedu rende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk, waarin thans gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei, nadat eerst 't zand en de zandzakken zullen zijn verwij derd. De hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden gebracht op 4.50 M. boven N.A.P., dus 70 c.m. hoger dan thans het geval is. Deze werken moe ten vóór October zijn voltooid. De gedeelten van de dijk, die thans vol doende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden ver hoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe verhoging niet kunnen ontkomen. Ume%i/iaanö,e fiutp aaat AtedetL KATH. ARBEIDERSBEWEGING. Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatie-centra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.I. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (ge meente Wolseradeel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vissers uit Makkum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. In aansluiting op het bericht dat de Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging en haar bonden en instellingen een bedrag van 45 000 voor het na tionale rampenfonds zouden bijeen brengen. kan nu worden medege deeld, dat de Kath. Arbeidersbewe ging haar bijdrage voorlopig heeft verdubbeld en een bedrag van V/i ton zal worden overgemaakt. Hoge stapels goederen liggen er al op pier 6 in de haven van New York, vanwaar de eerste boot, de „Hurricane" naar Nederland zal vertrekken- geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Haulsey laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protes tantse sekten in Amerika.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3