Beklemmende stilte ligt over een verlaten eiland Millioenen uit alle werelddelen Zuid-Limburg al boven drie ton Zonnemaire en Noordgouwe: graf van honderden dieren Twee krabbels van Wim Derde verlieslijst Terug naar eigen dorp Hulp, ook in de toekomst AVRO verliest „Antwoordman" Socialisten uit tal van landen leven mee Twee nieuwe faciliteiten van fiscus Vacantiebonnen voor storting in Rampenfonds Ziekenfondsen en evacue s Handschoenen, lieslaarzen nog nodig HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) Een angstige stilte is over de dorpen en stadjes van oostelijk Schouwen-Duive- land gekomen. Een beklemmende stilte, die je naar de keel grijpt. De dorpen, die de laatste dagen zo in het nieuws waren, zijn vrijwel leeg en uitgestorven: Brou wershaven, Zonnemaire, Noordgouwe, Schuddebeurs, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Capelle. De grootscheepse evacuatie van ruim 20.000 mensen, die het ondergelopen eiland bevolkten, is een feit geworden. Elke stad en elk dorpje heeft nog enkele achterblijvers: mannen van de rijkspolitie, veedrijvers en een enkele burger. Ik heb vandaag een spookachtige tocht gemaakt. In Brouwershaven heb ik vanmorgen de laatste évacué's zien ver trekken. Oude mensen, soms nog met een boterham in de mond en tranen in de ogen. Een taxi voerde ons van Brouwershaven in het noorden over Zonnemaire, Noordgouwe (waar gisteren de dijk doorbrak) en Nieuwerkerk (waar je niet meer komen kunt omdat het niet meer bestaat) naar Zierikzee, waar de uit tocht van 10.000 mensen volop aan de gang is. Zonnemaire en Noordgouwe. Achter de ramen van de verlaten huisjes slaan de planten. Honden lopen verwilderd rond of kijken met grote, schuwe ogen naar de indringer, die de rust verstoort. In de verte klinkt een gruwelijk gehuil van een grote herder, die als een bezetene heen en weer rent. Katten zitten angstig in de tuinen verscholen, vermagerd en klaar om weg te vluchten. Paarden en koeien dwalen over de wegen. Kippen zitten zielig op hou ten hokken of in het water drijvende takken hun laatste uur af te wach ten. Tegen de dijken liggen de kada vers van koeien en varkens Zonnemaire en Noordgouwe: gra ven van honderden dieren, die nil nog leven, maar instinctief weten, dat ze ten dode opgeschreven zijn. In deze oorden patrouileren de mannen van de rijkspolitie. Ze lopen met baarden van drie dagen, want zoet water is er niet.. Ze eten broden van de vorige week, want. vers brood wordt niet meer gebakken Vanmor gen zijn er in Noordgouwe drie lam metjes geboren. Een wachtmeester vertelde me met een brok in z'n keel. dat hij de beesten heeft moeten af maken. Terwijl de politiemannen de verla ten huizen angstvallig bewaken, drij ven andere mannen het opgejaagde vee bij elkaar. Want de evacuatie van 3000 koeien gaat. nu beginnen. Koeien hebben waarde, honden, kat ten en kippen- niet. Eén grote tragedie De evacuatie van mensen in Brou wershaven is één grote tragedie ge weest. Aan de wal stond vanmorgen de jonge burgemeester Van Leeuwen. Nog maar enkele maanden bestuurt hij deze gemeente. Zi.in woonnlaats is nog steeds (noodgedwongen i Sche- veningen. Het water verraste hem daar. Per eerste gelegenheid is hi.i naar z'n stadje gereisd, dat wèl geleden heeft, maar niet het onher stelbare leed van Zierikzee heeft hoe ven doormaken. Drie slachtoffers heeft Brouwer;* haven te betreuren. Drie doden, die niet hadden mogen vallen. Mensen, die hun hoofd kwijt raakten en door eigen onvoorzichtigheid door het woeste water werden meegesleurd., „Voor 't eerst van m'n leven heb ik aan een graf moeten spreken. Ik vond het de moeilijkste opgave van m'n leven", zei burgemeester Van Leeuwen. In een militaire camouflage-jas bracht hij vandaag zijn laatste bur gers naar de boten. ..Uit angst voor plunderaars hebben deze mensen zich tot het laatst verzet", zei-hij en vast beraden liet hij er op volgen: „Maar de politie zal hun eigendommen blij ven beschermen. Daar kunnen ze vast op rekenen." Dominee Keizer van de Gerefor meerde Kerk vond, dat Brouwersha ven er al met al nog wonderlijk goed afgekomen was. „Die nacht zal ik van m'n leven niet vergeten. Ik werd wakker van het noodweer. Het wa ter liep eerst met kleine straaltje bi1' ons naar binnen. Ik kan er nu wel hard om lachen, dat ik toen tegen m'n vrouw riep: Pak es even een dweil!" Maar Adriaan Grootjans van Brou wershaven had onmiddellijk begre pen. dat er iets ontzettends gebeurd was. Hij liep in die nacht dominee Keizer tegen het lijf. „Vent. ga te rug want anders verzuip je!" riep hij tegen de dominee. „Dat is m'n behoud geweest", zei de predikant, „want als hij gezegd had: dominee, pas toch op. je kunt. wel verdrinken, nou, dan had ik vast niet naar hem geluisterd!" De bibliotheek van de pastorie is behouden gebleven. Maar de boeken De burgemeester van Sprang-Ca- pelle (N-Br.) deelt mede, dat het gevaar voor zijn gemeente geweken is Wel Is waar is een deel van het grondgebied der gemeente over stroomd, doch .nede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders is het ge vaar voor doorbraak van de winter dijk bezworen. De burgemeester heeft toestem ming verleend tot het. terugkeren van de geëvacueerden van de winter- terdijk en de Waspikse dijk. „Zeg ons wat nódig is en wij zul len het mogelijke doen om het te verwezenlijken." Dit is het devies van het Internationale Rode Kruis. De heer Edward Winsall. directeur van een der drie organisaties die het I.R.K. vormen, sprak deze woorden Vrijdagavond tijdens een persconfe rentie in Den Haag. In Rotterdam zijn acht auto's uit Genève aangekomen en reeds door gereisd naar de getroffen gebieden. Nog ontzaeliik veel hulp is onder weg En ook in de toekomst blijft het Internationale Rode Kruis de han den vol houden aan zuidwest Neder land. De heer Winsall die in October 1951 ook de hulpactie aan de over stroomde Povlakte leidde, vertelde dat. daar nog dagelijks hulp wordt geboden aan slachtoffers van deze Italiaanse ramp. Een der belangrijk ste taken in Nederland zal zijn de getroffenen te heioen aan nieuwe landbouwwerktuigen, meubilair, enz. Vrijdagochtend is per vliegtuig een Canadees hulpteam in ons land ge arriveerd. De leiding berust bij colo nel W. Reynolds die in 1945 tot de bevrijdingstroepen behoorde, en miss Margaret, Wilson. „Officieel verte genwoordigen wij alleen het Cana dese Rode Kruis", zei mejuffrouw WMson tol de Nederlandse pers. maar ik ben er van overtuigd dat wij in wezen het. hele Canadese volk \erte- genwoordigen. Het leeft mee van oost tot west." De „weet-wel-man" (ook bekend als de „antwoordman") en de redac teur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet", heb ben het volgende telegram aan het bestuur van de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige hou ding voorzitter AVRO in zake ge dragslijn in huidige nationale nood toestand zijn wij genoodzaakt, met ingang van heden alle werkzaam heden voor de rubriek „Ik weet. ik weet. wat u niet weet" te beëindi gen." De houding van de AVRO en in het bijzonder van de voorzitter van deze omroepvereniging G. de Clercq, wordt steeds onbegrijpelijker. Terwijl het land in rouw is en ter wijl de omroepverenigingen VARA, NCRV en KRO voortdurend hun programma's het karakter geven dat bij deze dagen past. wilde de AVRO gisteravond het geprojecteerde tele- visie-c a b a r e t-programma normaal laten doorgaan. Dat dit n i et is gebeurd, is te dan ken aan het optreden van enige leden uit het bestuur der Nederland se Televisie Stichting. Men maakte He heer De Clercq er op attent, dat de zendmachtiging verleend was aan de NTS en niet aan de AVRO en dat het bestuur van de NTS dus be voegd was, de uitzending af te gelas ten. Onder de druk van deze feiten heeft de AVRO te elfder ure besloten het cabaret-programma uit te stellen. van de dominee zelf zijn „één mach tige brij", zoals hij zelf zegt. De huizen in Brouwershaven, Zon nemaire en Noordgouwe zijn dicht getimmerd. De huizen in Nieuwer kerk hoeven niet meer dichtgetim merd te worden. Ze zijn door de zee verzwolgen. Het geëvacueerde Capelle is niet meer te bereiken. Het is vol ledig dooi' water ingesloten. In Brui nisse en Zijpe zijn vandaag de laat ste onwilligen „in naam der Konin gin" uit hun huizen gehaald. Bij de evacuatie van al die men sen zijn ellendige voorvallen ge beurd. Een sigarenwinkelier, die met z'n gezin op het dak van z'n woning zijn redders afwachtte, zag vol spanning de 'ongelofeli.f e dap pere) commandotroepen in hun bootjes naderen. „Neemt u twee pakjes sigaretten voor ons mee" riepen de jongens, die alleen nog op hun zenuwen leven. Tot hun stomme verbazing zagen ze. hoe de winkelier op die zolderverdieping van z'n huis een kast met een hangsloot ontsloot, er twee pakjes sigaretten uit haalde, de kast weer op slot deed en toen zei: „Hier. gelijk oversteken, een gulden tach tig!" In Zierikzee droegen de soldaten uit hun boot een wouw, die een bontjas aangeschoten had. „Pas op, dat m'n jas niet nat wordt", zei ze. In Noordgouwe hebben Duitse genietroepen Donderdagmiddag de dijk gedicht, die 's ochtends doorge broken was. 's Avonds trapten zij de deur van het ziekenhuis ih om zich in de keuken aan de achtergelaten proviand te goed te doen. Uit Brouwershaven vertrok Don derdagmorgen een. onvermoeibare Zeeuwse schipper niet 300 évacué's aan boord. Uit de meer dan toerei kende voedselvoorraad van het stadje (er lagen meer dan 700 broden, blik ken leverpastei en blikken jam) kreeg hij voor al die mensen tien broden en drie pakjes boter mee. Fouten én heldenmoed In Bruinisse heb ik in dc afge lopen nacht in een houten keet meer dan driehonderd broden zien liggen, die daar al vier dagen opgeslagen lagen. Niemand wist. voor wie die broden bestemd waren. De vissers uit Urk. IJmuiden, Scheveningen en Katwijk klagen steen en been, dat zij in vele gevallen helemaal naar Zeeland gekomen zijn (belangeloos) om daar te horen, dat er voor hen niets te doen was. Er gebeuren bij de evacuatie dingen, die niemand begrijpt. De meeste schippers nemen het heft zelf in handen. Zij zoeken de évacué's Telegrammen van deelneming van socialistische partijen in tal van Europese landen zijn de laatste da gen bij het bestuur van de Partij van dc Arbeid binnengekomen. De Engelse Labour Party, „onder de indruk van het eigen leed" geeft uiting aan de diepgevoelde deelne ming met de „Nederlandse kamera den". Ook de Oostenrijkse, Italiaanse en Duitse partijbesturen hebben tele grammen gezonden, waarvan de in houd in gevoelvolle woorden getuigt van diep medeleven met de zware slag. die het Nederlandse volk heeft getroffen. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft antwoord-telegrammen gestuurd, waarin vooral wordt be dankt voor de hulp, die uit zoveel landen is geboden. op en zorgen zelf voor de proviand. Ik heb een schipper gesproken, die op z'n eigen houtje het ziekenhuis binnenstapte, langs de bedden ging en eigenhandig noteerde, wie met zijn schip evacueren wilde. „Als we er niet zelf op afstappen", zei hij, „blijven we dagenlang werkeloos voor anker liggen.' Tegenover deze fouten slaan zo veel staaltjes van opofferingsgezind heid. doortastendheid en helden moed. dat wij niet graag de eva cuatie in haar geheel zouden willen becritïseren. Er is een ramp over ons land ge komen. Tegen zo'n ramp is geen enkele organisatie opgewassen. Dat beseffen de redders en de geredden. Van één ding is iedereen over tuigd. De Zeeuwen komen er weer bovenop. Met een zelfverzekerdheid, die ontroerend en tegelijkertijd groots is. hebben tientallen ons op de loopplank van hun evacuatie schip verzekerd: „We komen terug. Want. we willen zelf de dijken dich ten. We zullen het klaren." En ze zullen het klaren. Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer heeft Vrijdag avond in een radiotoespraak aange kondigd, dat minister Van de Kieft en staatssecretaris v. d. Berglic een tweetal nieuwe belastingfaciliteiten in verband met giften aan het Na tionaal Rampenfonds zullen toestaan. Tot nu toe was de regeling zo. dat giften aan het Rampenfonds moch ten worden afgetrokken van de „te verwachten" winst en inkomen in 1953. Nu is bepaald, dat men de gif ten wanneer men daar de voorkeur aan geeft, ook in mindering mag brengen van winst of inkomen in 1952. Dit betekent, dat men het voordeel van de tegemoetkomende houding van de fiscus reeds veel eerder kan incasseren dan volgens de oorspron kelijke regeling en ook dat het voor deel aanzienlijk groter kan zijn. Tevens is bepaald dat bedragen van lonen, die zijn afgestaan aan het Rampenfonds, bijvoorbeeld als gevolg van verricht overwerk, niet alleen vrij zullen zijn van loonbelasting, maar ook van de vereveningsheffing Beide nieuwe tegemoetkomingen zul len de schatkist zeer aanzienlijke bedragen aan inkomsten kunnen schelen. (Vervolg van pag. 1) Er wordt nog overal in het land ge collecteerd voor het Rampenfonds. Hier nog enkele cijfers: Hilversum meer dan 150.000.— aan giften en meer dan 75.000,van de NSF- personeelsaclie. Arnhem heeft reeds 630.000 gulden bijeengebracht. Haarlem is met inzameling en gif ten dc twee ton gepasseerd. De straatcollecte in Zaandam heeft 50.000 gulden opgenomen en de in zameling in de bedrijven een ton. De gemeenteraad heeft 50.000 gulden be schikbaar gesteld. Burgemeester W. Thomassen van Zaandam heeft in gemeenteraad mee gedeeld, dat het gebied benoorden het IJ waarschijnlijk als geheel een deel van het geteisterde gebied zal adop teren. Den Heider heeft 50.000 gulden ge voteerd. De Haag zal een stuk van Goeree-Overflakkee adopteren: het deel waar Goedereede en Stellendam liggen. Er is een crediet van 400.000 gulden voor uitgetrokken. Het' Algemeen Comité van Over heidspersoneel heeft vijfduizend gul den gegeven. De hulpactie in Zuid-Limburg heeft 304.158,67 opgebracht. Gorssel in Gel derland (tienduizend inwoners) is de 55 "B-t De tekenaar van om dagelijks plaatje op de voorpagina. Wim van Wienngen, heejt een tocht over Schouwen-Duiveland gemaakt van Brouwershaven naar Zierikzee. Een paar van zijn schetsboekbladen druk ken wij hieronder aj. Hij vertelt er bij: „In Bruinisse sliepen 's nachts uitgeputte dienstplichtigen in een tochtig kof/ietentje, waar weids Cajé Zijpe" op geschilderd stond. Een had van drie stoelen heel inge nieus een bed geconstrueerd. Alleen vielen zijn voeten er aldoor af. halve ton al gepasseerd. Coca-Cola heeft een ton geschonken. Het personeel van de provinciale griffie van Zuid-Holland zal 4000 gul den van zijn salaris geven. De Ver eniging van Tabakshandelaren te Amsterdam heeft 110.0000 beschik baar gesteld. Uit het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven zal een zeer belangrijk bedrag beschikbaar worden gesteld voor hulp aan gra fische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Gedetineerden van de Roermondse strafgevangenis, die zeven en een halve cent per dag verdienen hebben met elkaar 121 gulden beschikbaar gesteld voor het fonds. De Bond van Arbeiders Zangver enigingen in Nederland heeft 500 gulden overgemaakt. Zijn zuster vereniging in Elzas-Lotharingen is een inzamelingsactie voor kleren en geld begonnen. Landarbeiders, die. een aantal va cantiebonnen van het boekjaar 1952- '53 wensen te verzilveren voor stor ting ten bate van het Nationaal Ram penfonds kunnen dat doen tussen 11 en 18 Februari. Hierbij wordt uitgegaan van een be drag van f 10.—. De bonnen moeten worden aange boden bij de plaatselijke penning meesters van de Algemene, de Chris telijke of de Katholieke Landarbei- dersbond. De penningmeesters zorgen voor storting in het Nationaal Ram penfonds. Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven, zo deelt de Zie kenfondsraad mede. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen deze personen met direct-ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geevacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzor ging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueer de verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Zieken fondsraad aan de fondsen die bijbe taling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Zieken fondsraad aan de fondsen is onder weg. - —/h—. De hulp van de Antillen voor het getroffen gebied in Nederland grenst aan het ongelofelijke. Curasao heeft nu reeds 1.151.000 gulden bij elkaar. Het kleine Aruba had gisteren ruim twee ton ingezameld. De Antillen naderen zo reeds de twee millioen. Het Zweedse Rode Kruis heeft thans 2.300.000 gulden voor Nederland verzameld. Bovendien zijn er tien treinen met goederen onderweg. Zweden stuurt ondermeer 100.000 dekens. Bij de Franse Bank Jordan is al een millioen gulden gestort. De goe deren stromen toe en er wordt nog overal, ondermeer in de Métro te Parijs, gecollecteerd. Bij het Help-Holland bureau in New York stromen de giften zo snel binnen, dat niemand ze nog heeft kunnen tellen Eén man kwam 15.000 dollar brengen Italië heeft al bijna een halve ton ingezameld; bij de Nederlandse ge zant in Rome ligt ruim zevendui zend gulden. De Nederlanders in Karachi brachten 11.500 gulden bi:- een, die in Singapore hebben 50,01 J gulden overgemaakt, uit Duitsland komen tal van goederen, Luxemburg zond zesduizend dekens. Amerikaanse parachutisten van de 82ste Airborne-divisie. die in de tweede wereldoorlog in Nederland waren, hebben ruim 40.000 gulden bijeen gebracht. Het geld werd in gezameld onder ruim 13.000 man schappen, die deelnamen aan een oefening in Camp Drum in de staat New York. Cake-veiling De Engelse televisie zendt een „cake-veiling" uit, die al meer dan 20.000 gulden heeft opgebracht. Op Schiphol arriveren dagelijks vele vliegtuigen, die meer weg heb ben van vliegende pakhuizen. Zelfs in de passagierscabines liggen goe deren. De goederen worden gesor teerd en weg gezonden voor „drop pings". KLM-personeel in Indonesië heeft een bedrag van 60.000 bij een gebracht. De vergadering van de Eerste Kamer gaat Dinsdag niet door. Om dat dc regering die dag in de Twee de Kamer haar nota over dc wa tersnood indient. De Eerste Kamer zal nu bijeenkomen op 17 Februari 's middags half twee. Er zat ook een achttienjarige jon gen uit Nieuwerkerk zwijgend op een stoel. Zijn kleren waren doorweekt, al drie dagen lang. Uit zijn mouw kwam zijn pyjamajasje, dat hij Zon dagnacht aan had. Hij had zowat honderd mensen gered met roeiboten en vlotjes en zat nu te wachten op een boot naar Zierikzee om te kijken of hij iets te weten kon komen over zijn broer die vermist wordt. In de noodgebleden is dringend be hoefte aan nieuwe materialen ont staan. Veel van de bestaande voor raden zijn uitgeput. Zo zijn er bij voorbeeld helemaal geen lieslaarzen en rubberhandschoenen meer. Wie daarvan nog voorraden heeft, wordt verzocht zich te melden bij het bureau Rode Kruis, watersnood, Den Haag. telefoon 18.38.30. Voorts heeft men dringend behoef te aan smalspoormaterieel en aan kipkarren, draglines, bulldozers, dam- wandhout. ijzeren rijplaten tegen het wegzakken van vrachtauto's, krui wagens met, smalle wielen, sleuven- gravers en dumpers. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DORDRECHT: E. J. van Balkom-Peren, Dordrecht, 1894. KÉRKWERVE: L. Kloet, Duivendijke. 1888; zijn moeder H. Koo- man, Duivendijke, 1864; C. van der Bijl. Kerkwerve, 1869. KLUNDERT: L. van Wensen, mevrouw Van Wensen-Tolenaars en zeven kinderen: E. Kasan, sold, uit Amsterdam; N. F. Berg, sold, uit Den Haag (vermist); A. Zwarts, sold, uit Delft (vermist). NUMANSDORP: geïdentificeerde slachtoffers: J. Hoek, Ridder kerk, 1904: J. P. Hoek. Numansdorp, 1936; D. E. Hoek, Numansdorp, 1940; E. Hoek, Rotterdam, 1905; J. Hoek, Numansdorp, 1934; J. M. Bezemer, Numansdorp, 1924; E. C. N. van der Ree, Numansdorp, 1950; A. Herweyer, Barendrecht, 1907; E. A. Herweyer, Numansdorp, 1942, C. P. Herweyer, Numansdorp, 1929; C. G. Herweyer-Knops, Melis sant, 1932; T. M. Herweyer, Numansdorp, 1952; L. Beider, Maasdam, 1872; Belder-'t Hoofd, Maasdam, 1872; W. Belder-Schuitman, Zuid- Beycrland, 1899; J. Cot, Scherpenisse, 1890; W. CoLBelder, Rotter dam, 1899; A. Rietveld, Numansdorp, 1927; Rietveld-Herweyer, 1931; C. T. Rietveld, Numansdorp, 1951; P. Herweyer, Stellendam, 1882; A. M. Herweyer-van der Ree. Numansdorp, 1884; A. Groeneweg, Numansdorp, 1900; J. B. Groeneweg-de Jongste, Rotterdam, 1905; H. J. Rustenhoven, Renkum, 1912; I. A. Rustenhoven-van der Ree. Numansdorp, 1913; J. Rustenhoven, 1933; T. N. Rustenhoven, 1936; N. T. Rustenhoven, 1937; W. A. Rustenhoven, 1939; A. A. Rusten hoven, 1941; A. J. Rustenhoven. 1942; H. Rustenhoven, 1947; P. A. Rustenhoven, 1949; P. de Jongste, Rotterdam, 1909; K. N. de Jongste- Kramp. Numansdorp, 1915; D. N. de Jongste, 1941; N. P. de Jongste, 1945; H. L. de Jongste. 1946; H. de Jongste, 1951; J. Kramp, Numans dorp. 1921; M. A. Kramp-Fortuin, Strijen, 1922; H. Kramp, 1948; N. Kramp. Numansdorp, 1950; A. van Geemert, Numansdorp, 1927; J. C. van Geemert-van 't Noordeinde, 1929; C. M. van Geemert, 1952; A. Putters, Giessendam, 1905; M. Putters-van Eekelen, Klundert, 1921; J. Putters, 1948; J. Notenboom, Numansdorp, 1867; P. Notenboom. Numansdorp, 1899; L-. Biesheuvel, Numansdorp, 1882 OUDE TONGE: geïdentificeerde slachtoffers: P. van Noord-van der Baan, Sommelsdijk, 1921; F. J. van Noord, Oude Tonge, 1951; over leden: L. N. van Polanen. korporaal, legerno 310419285. ST PHILIPSLAND: verdronken: A. A. van der Est, Bruinisse, 1914; W. M. Faasse. St Philipsland, 1887; J. Ligtendag, St Philipsland, 1915; J. P. Geense, St Philipsland. 1884; omgekomen, nog niet gevonden: M. den Haan, St Annaland, 1873: C. J. Suurlant, Tholen, 1934; J. J. Suurlant, Tholen. 1929; J M. Suurlant. Poortvliet. 1889; L. Vroegop, Steenbergen-Kruisland, 1940. POORTUGAAL: J. Verhey, Poortugaal, 1883; N. Verhey-van Kam pen, 1887; A. Verhey, 1913; K Venneman, Poortugaal, 1918; M. Ver hey, 1925; P. Venneman, 1948. STAVENISSE: geïdentificeerd te Bergen op Zoom: J. Hage, ca 60 jaar; W. J. Hage-Sauke, ca 50 jaar; P. J. Hage-Koeman. TEXEL: omgekomen: W. Bernardus uit De Waal: W. Dijker, (38 jaar) uit De Waal: R. IJkse (52 jaar) uit De Waal; D. Kuip (36 jaar) uit De Koog. YERSEKE: woonplaats van deze slachtoffers onbekend, te Yevseke geïdentificeerde, overleden personen: T, Brieve, Kruiningen, 1892; A. Sinke, Kruiningen, 1894; T. G. Hofmeijer, Kruiningen, 1952; J. L. Hendrikse, Ouwerkerk, 1931; J. Danker, Kruiningen, 1879; M. J. van Iwaarden, Kruiningen, 1896. IJSELMONDE: Rotterdam). RECTIFICATIES: Tweede lijst, Tiengemelen: Dmgeman Ordon, Gerrit Ordon. juiste naam: Dingeman Ardon, Gerrit Ardon. Tweede lijst. Zuidland: Kapel, twee gezusters, wonende Kerkweg, juistp namen: Kapel-Overgouw, Maartje; Kwak-Ove-gouw, Adriaantje. E. K. de Goede, IJselmonde, 1873 (overleden te

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3