Speciale Foto-Editie Ite films van deze week DE FILM ALS DOCUMENT wm NATIONALE RAMP! HET VADERLAND 5 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Historische ogenblikken op liet journaal vastgelegd In tijden als deze beseft men meer dan ooit de waarde van de film als document. Wie op het ogenblik naar de bioscoop gaat, doet bet waarschijn lijk meer om de journaals dan om de hoofdfilms en in elk geval is het zeker dat de beelden van de watersnood die de cameramannen deze week hebben vastgelegd, voor ons en ons nageslacht nog historische betékenis zullen hebben, als er van al de hier thans vertoonde speelfilms niet één meer zal zijn die nog het aankijken waard wordt geacht. Is de veronderstelling juist dat een groot deel van het publiek meer belang stelling heeft voor het voorprogramma dan voor de hoofdfilm, dan blijft toch de laatste de keus bepalen naar welke bioscoop men gaat. Merkwaardig nu is dat blijkbaar als tegenwicht tegen de wrange realiteit waarvan de krant, de radio en het filmjournaal ons dagelijks getuigen maken, een sterke aantrekkings kracht 'blijkt uit te gaan van de histori sche romantiek in een film als Ivanhoe (City en Odeon), een bont middeleeuws kijkspel, gebaseerd op de befaamde ro man van Walter Scott. Het programma der premières biedt verder niet heel veel opmerkelijks. Behalve een dramatische speelfilm van Italiaanse herkomst: De bekentenis van Annesa (Capitol), zijn het detective-, griezel- of andere sensa tiefilms: De terugkeer van Bulldog Drum mond, een onderhoudende detectievefilm met Walter Pidgeon in de hoofdrol (Apollo en Rex), De Zoon van Dr Jekyll, een zwak vervolg op de beroemde grie zelfilm naar Stevenson (Roxy en Studio) en Met geheime instructies, een zeero versfilm in technicolor (Hollywood). De Nederlandse film Sterren stralen overal, die helaas het tijdstip van ver schijning niet mee heeft, is gelukkig ge prolongeerd in Metropole en Passage. Verlengd zijn ook de aangrijpende toneel verfilming De Dood van een Handelsrei ziger (Kriterion) en de buitengewoon geestige Engelse comedie The galloping imajor (De Uitkijk). Noemen wij ten slotte nog het realistische Les deux véri- tés (Zij was zeventien jaar), een Franse film met Anna Mario Ferrero en Michel Simon (thans in Seinpost en West-End). Ivanhoe De film Ivanhoe, een verfilming in technicolor van Walter Scott's beroemde roman, geeft precies wat men er van kon verwachten, en misschien iets meer. Een knappe samenvatting van het ver haal, een bont schouwspel, waarin de historische romantiek van tournooien, belegeringen, tweegevechten die over het lot van een ter dood veroordeelde vrouw moeten beslissen, en wat dies meer zij, hoogtij viert. Iets meer toch dan Holly- woodse techniek en routine, omdat Me- tro-Goldwyn-Mayer kennelijk van Ivan hoe een prestigefilm hebben willen ma ken en aan de uitwerking en montering van dit gegeven alle talent.-en alle finan ciële middelen waarover zij konden be schikken, ten kóste' hebben gelegd. Wie in zijn jeugd het verhaal (dat als de meeste historische romans uit zijn tijd tot de categorie der jongensboeken is afgedaald) heeft gelezen, zal waarschijn lijk dieper onder de indruk zijn gekomen van het heldendom en de bravour van deze ridderromantiek, dan het hem als volwassene mogelijk is ten aanzien van Robert Taylors wat erg gereserveerde vertolking van de middeleeuwse edelman en strijder, en toch kan men zich nau welijks een knappere verfilming van het boek voorstellen. Richard Thorpe beeft de dialoogscènes tussen de hoofdpersonen met de nodige geladenheid en romanti sche zwier verfilmd en hij gaf ip de be legeringsscènes staaltjes van massaregie die bewonderenswaardig en vaak verbijs terend van realisme zijn; hij toont zich een meester op het gebied van sugges tieve montage in een kleine scène als die van de gevangenneming van de oude Cedric met de vrouwen en Isaac door De Bois-Guilbert en zijn mannen, een uiterst korte samenvatting van een zeer bewogen gebeuren in weinige, voortref felijk gekozen beelden. Zeer spectaculair is zijn verfilming van het tournooi en vooral de slotscène met het gruwelijke tweegevecht van Ivanhoe en De Bois- Guilbert (voortreffelijk gespeeld door George Sanders), dat van een beklem mende spanning is, laat niet na indruk te maken. Een film die ondanks veel conventio nele romantiek het zien waard is en in elk geval door technische perfectie, met name wat kleur en montage betreft, ver uitsteekt boven het meeste van wat de filmindustrie in dit genre pleegt op te leveren. J- H. Verwaterd neo-realisme Hoe slecht de neo-realistische filmstijl het literaire pathos verdraagt, kan men constateren bij het zien van de film De bekentenis van Annesa in Capitol. Augusto Genina, de regisseur, die ook Maria Coretti maakte, heeft hier de roman L'edera (Klimop) van de schrijf ster Grazia Deledda, winnares van de Nobelprijs, verfilmd. Het valt ondanks het feit, dat deze geschiedenis zich af speelt in een klein en armelijk Sardi- nisch dorpje tussen eenvoudige lieden, toch blijkbaar niet mee om een dergelijk ongecompliceerd gegeven in een spre kende beeldentaal om te zetten. Te veel blijft het literatuur en steeds weer remt de dialoog alle dynamiek af. In het be gin alleen tracht Genina even de film te „doordrenken" met de sfeer van de plaats van handeling, doch even later verliest hij reeds aanzienlijk aan kracht, w. door ook de figuren schematisch blijven en niet meer voor ons gaan leven dan marionetten. Joh. C. I. De andere films De terugkeer van Bulldog Drummond (Apollo en Rex) is een van die vervolgfilms, waarin op het suc ces van een populaire figuur wordt voort geborduurd door nieuwe avonturen aan zijn vroegere belevenissen toe te voegen. In de meeste gevallen ontstaan op die manier maakwerken die weinig aantrek kelijks meer hebben. Ditmaal is men er in geslaagd de reeks detectivefilms rond om Bulldog Drummond uit te breiden met een exemplaar dat niet veel voor de voorafgaande onderdoet. Men ziet hier hoe captain Drummond (Walter Pidgeon) in samenwerking met een assistente van Scotland Yard (Margaret Leighton) er 'in slaagt zonder veel hersenwerk, maar met des te meer persoonlijke moed, een uiterst gevaarlijke, op militaire leest ge- Woensd. 11 Febr. Spanje's Kunst 4 Av. OTTO VAN TUSSENBROEK MAURITSKADE 5 TELEF. 114311 CINEAC—HET VADERLAND Het Polygoon-Profilti journaal heeft sinds de extra-editie van Dinsdag waar devolle aanvullingen gekregen. Dank zij de camera kan ieder een overweldigende indruk krijgen van de „zeeën", die tussen Rotterdam en Middelburg zijn ontstaan en van de ellende, die in dat troosteloze gebied van daken en torens in het water, heerst. Vanuit de lucht en vanaf het water zijn de meeste „shots" genomen. Ook het bezoek van Prinses Wilhelmina aan Zeeuwsch-Vlaanderen werd vastge legd. De buitenlandse journaals geven indrukken van de watersnood in Enge land en België. Verder sportnieuws, de reis van Dulles en Stassen, een parade in India en wat curiositeiten. Een filmpje over bosbouw in Canada vult het pro gramma aan. schoeide misdadigersbende onschadelijk te maken. Een armfsementsfilm zonder enige blijvende waarde, maar door Victor Saville met vaart en niet zonder humor geregisseerd. Studio en Roxy vertonen een vervolg film, waarin de gevaren van dit systeem in tegenstelling tot het bovengenoemde geval duidelijk blijken. De Zoon van Dr Jekyll is een nieuw griezelverhaal met de bekende fantasie van Robert Louis Stevenson over een toverdrank die een man in een monster kan veranderen, als achtergrond. Hier wordt een nako meling van Dr Jekyll ten tonele gevoerd die probeert de wetenschappelijke waai-- de van zijn vaders theorie te bewijzen door het experiment te herhalen. Be halve allerlei moord- en vervolgingsscè nes is van de oorspronkelijke sfeer niet veel overgebleven. Seymour Friedman is de regisseur van deze zwakke sensatie film. Buffalo Bill, de legendarische held van de prairie, herleeft in De trek naar het Westen (The plainsman)Gary Cooper speelt de hoofdrol met élan en het is Jean Arthur, die hij als zijn vrou welijke tegenspeler heeft in deze door Cecil B. de Mille reeds in '35 gemaakte en thans opnieuw uitgebrachte Western van formaat, waarin alles nog niet zo glad maatwerk is als in vele dergelijke films van thans, Plaza. Ondanks enkele ver gezochte situaties en het niet zo originele verhaal behoort de film Met geheime instructies toch niet tot een van de vele massa producten uit Hollywood. Het gaat over een oorlogsschip van de Amerikaanse marine* omstreeks 1800, dat opdracht krijgt om onder kapersvlag een zeerovers nest onder leiding van een sluwe Spaanse gouverneur onschadelijk te maken. Na vele moielijkheden lukt hun dit natuur lijk ondanks tegenwerking van een beeld schone Spaanse gravin. Regie Frederick de Cordova. (Hollywood). De nieuwe Nederlandse ambassadeur bij de West-Duitse Bondsrepubliek, de heer Lamping, biedt zijn geloofs brieven aan. Rechts bondspresident Heuss, in het midden Hallstein, Adenauers adviseur voor Buiten landse aangelegenheden. Veiling antiquiteiten, schilderijen en kostbaarheden voor het Nat, Rampenfonds Enige veilinghouders zijn een inzame ling begonnen van antiquiteiten, schil derijen en kostbaarheden, die binnen kort in 's-Gravenhage geheel belange loos publiek verkocht zullen worden en waarvan de totale opbrengst gestort zal worden in het Nationaal Rampen-fonds. Voor de veiling bestemde kunstvoor werpen worden ingewacht bij N. van Duy keren, Balist-raat 71, Den Haag, Tel. 111073 en bij Han Jüngeling, Fred. Hen driklaan 23, Den Haag, Tel. 555214. van „HET VADERLAND" welke niet in het abonnement is begrepen. Een waardevolle verzameling van de ver over de honderd veelal exclusieve grote foto's verschijnt volgende week. Opbrengst GEHEEL ten bate van het - NATIONAAL RAMPENFONDS - Prijs 1 Bestellingen (directsnelle hulp is dubbele hulp) door: O Storting op giro-rekening 122.700. Ver meldt hierbij „Foto-Editie", alsmede het adres, waarheen de krant gezonden moet worden. Wordt door U meer over gemaakt dan de prijs voor deze uitgave bedraagt, dan komt dit vanzelfsprekend ook geheel aan het Nationaal Rampen fonds ten goede. (Stort U per giro, wilt U dan niet op een .andere wijze even eens bestellen dit ter voorkoming van abuizen). O Telefonisch 184.340* toestellen 39 en 41. O Loketten van Het Vaderland. O Alle bijkantoren en agentschappen van Het Vaderland. Velen, waarvan de namen event, nog later bekend zul len worden gemaakt, stellen hun materiaal, werkkracht of anderszins hiervoor kosteloos ter beschikking. „Het Vaderland" fotografeert, redigeert, zet en drukt deze uitgave uiteraard ook geheel gratis. Bestelf METEEN deze speciale Foto-editie Dit betekent: Waardevolle hulp NU; waardevol bezit LATER MARIA ELENA PALLEMAERTS Maria Elena Pallemaerts gaf Donder dagavond in Diligentia een pianorecital, irvan zij de bruto opbrengst ter be schikking stelde van het Nationaal Ram penfonds. Zij is in staat geweest, om voor enkele kostbare ogenblikken de vermoeide en verwarde gedachten, waarmee we de zaal betraden weg te nemen en ons nieuwe energie te schenken uit de onuitputtelijke krachtbron: de Muziek. Een vrije, soepele techniek, waarmee zij een ingetogen, verstild pianissimo tot en met een indrukwekkend fortissimo te voorschijn tovert, een tot in alle de tails scherp geprofileerd spel, dit alles in dienst van artisticiteit, waarbij een Westeuropese, moderne, nuchter-zakelijke .romantiek in harmonisch evenwicht is met de gloed van de Argentijnse zon. De weergave van het Concert in d van Vivaldi en de Sonate in fis opus 11 van Schumann voor de pauze, weerspiegelde al deze eigenschappen op overtuigende wijze. Na de pauze volgden een reeks werken van kleinere omvang. Charles Henri Valentin Alkan, of Morhange, zoals hij eigenlijk heette (18331888, Parijs) com poneerde veel muziek voor de piano, o.a. etudes, dikwijls met een programmati sche titel en karakter (De Wind,, De Zee, enz.). Van hem hoorden we Le Vent, een muzikaal weinig belangrijk werk. De Ballade no. 2 van Joseph Jongen (geb. te Luik, 1873) vertoonde naast zeer persoonlijke karaktertrekken een sterke affiniteit met Debussy's gelijknamige werk. Van een ander componist uit de moder ne Waalse school, Brenta, bracht Maria Elena Pallemaerts een technisch uiterst moeilijke Etude de Concert. Hierna volgden LeB Pénitents en Vida- llta, twee composities van haar vader Edmundo Pallemaerts (geboren te Me- chelen in 1876, oprichter en van 1894 tot zijn overlijden in 1945 directeur van het Conservatorium tc Buenos Aires). De stilte van het tegelijk grootse en trieste landschap van de Cordilleras des Andes, slechts verbroken door het huilen van windvlagen en het verre geraas van la wines, was treffend geschilderd, zowel in het werk Les Pénitents zelf als in de ver tolking ervan. Vidalita, evenals de twee volgende en laatste nummers Bailecito van Guastavino en Malambo van Ginas- tera zijn interessante schetsen, gebaseerd op Argentijnse volksthema's en -dansen. De onder de gegeven omstandigheden redelijk wel bezette zaal verlokte door zijn bijval de kunstenares tot een tweetal toegiften: Gopak van Mussorgsky en Etude op. 25 no. 11 van Chopin, waar van vooral de laatste met een voorname allure en onbetwistbaar muzikaal mees terschap ten gehore werd gebracht. K. G. SPORT EN WEDSTRIJDEN Hulpacties in buitenlands SPAANSE MUZIEK Het doel heiligt de middelen, zo wordt wel eens gezegd, maar dan moeten die middelen er toch eerst zijn. Op deze in teressante avond van Spaanse muziek met als doel kunstgenot en tevens de sympathieke geste van het afstaan der baten aan het Nationaal Rampenfonds, waren de vocale middelen er bij de zan geres Henrietta Doornbos zeker niet. Haar bescheiden zangorgaan was zo sum mier ontwikkeld, dat zelfs de stemsoort moeilijk te definiëren viel. Mogelijk dat in een verre toekomst enkele lagere to nen tot vocale ontwikkeling gebracht kunnen worden. Wat zij zong was op zichzelf belangwekkend genoeg, maar ook haar voordracht bleef helaas ge speend van elke sfeer en muzikaliteit. En hiermede hebben we dan de narig-| heid gehad, want haar mede-executanten' zorgden cr voor, dat de schaal naar de, artistieke zijde doorsloeg. Jaap Spigt, die het snarenkoor van zijn clavecymbel af en toe wel eens wat onrustig dirigeerde zijn vaardige vingers een al te rappe vlucht toestond, is ten slotte een gerijpt podiumartist. Zijn vertolkingen van sona tes van Soler, Albéniz en andere Iberi sche toondichters waren alleszins lof waardig. Ook in de begeleidingen deed hij goed werk. De beste man was echter de jeugdige gitarist Dick Visser, die te recht een muzielibeurs voor Spanje heeft ontvangen. Deze tokkelaar paart een grote rhythmische accuratesse aan een verrassend virtuoze techniek. Ook op de gitaarkast en de kam buit hij de klank en slagwerkmogelijkheden uit. Zijn fla menco's bezaten kleur en gloed en als hij zijn Hollandse afgemetenheid nog iets meer kan laten varen, zal zijn naam zeker ook buiten onze landsgrenzen bekend worden. Een vrij goed bezet Diligentia schonk dankbaar applaus en bloemen. R. F. sportkringen In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse voetbalbond zich beraden over de wijze, waarop de bond hulp zou kunnen bieden aan de ge troffen gebieden in Nederland. Er werden drie suggesties gedaan welke nader zullen worden bestudeerd en eventueel uitgewerkt. In de eerste plaats is voorgesteld de netto opbrengst van de zestiende finales in het tournooi om de Franse voetbal-beker ten goede te laten komen aan de bevolking van de getroffen gebieden. Voorts wil men te Parijs lichtwedstrijden organiseren tus sen vertegenwoordigende elftallen van Frankrijk en Nederland en tussen Franse regionale en Nederlandse provinciale elftallen. Tenslotte overweegt men de mógelijk heid van het door enkele honderden clubs adopteren van een of meer kinde ren uit getroffen gebieden. De voorzitter van de Nederlandse IJs- hookeybond, mr J. A. C Bierenibroodspot, heeft van de voorzitter van de Deense bond een brief ontvangen, waarin deze zijn deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Hij vraagt hem te willen berichten in welke vo.rm de Deense ijshockeyspelers iets kunnen doen voor hun zo zwaar getrof fen Nederlandse sportvrienden. Ook uit Zweden, met name van de in Nederland bekende club Mariefred, kwaim een bewijs van medeleven in de vorm van de mededeling, dial de spelers een steunactie waren begonnen ten bate van de getroffen gebieden in Nederland Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat enkele van de beste beroepswielrenners 500 kronen hebben geschonken aan een collecte, die in het gehele land ten bate van de slachtoffers wordt gehouden. Na •de wedstrijd, die vanavond plaats vindt, zullen zij een collecte onder de toe schouwers houden. De heer Armand Massard, vice-presi dent van het Int OI. Comité en voorzit ter van het Franse Olympisch Comité Van Duinkerken herdacht Henrietta Roland Holst ,Haar te herdenken als er 1300 te her denken zijn", verzuchtte Anton van Duin-' kerken in zijn bewogen toespraak tot de leden van het Davidsfonds, die gister avond bijeen waren in de Marijkezaal Centraal ter herdenking van Hen- riëtte Roland Holst-Van der Schalk. Hij riep in zijn rede het beeld van de over stromingsramp op en herdacht tevens de dichter M. Nijhoff. die „als water 't vuur begreep". Mevrouw Roland Holst, aldus Van Duinkerken, haatte als vuur het water. Het wezen van beiden, meer nog van mevrouw Roland Holst dan van Nij hoff, was de machteloosheid, de hulpe loosheid. die velen nu zo sterk ondervii den, voor hen het besef niet te kunnen wezen wat men is. Voor Nijhoff was water het volk; hij keèk naar het overspoelende, vergevende. Mevrpuw Roland Holst, aldus Van Duin kerken, heeft altijd in het water de be nadering gezien van de gevluchte over macht. Zij keek naar de vlam, het ver terende. BEURS VAN NEW YORK afde- Na Donderdag viel er in de lingen geen herstelkracht waar te nemen en bij matige bedrijvigheid gaf de lijst een groot aantal fractionele koersverliezen te zien. o.m. toonaangevende industrials en spoor wegen. In afwachting van de gang van za ken met betrekking tot de opheffing van de loon- en prjjzencontröle had een voorzich tige stemming de overhand en in sommige kringen waarschuwde men. dat het einde van de loonbeperking een golf van bespre kingen over looncontracten tengevolge zou hebben. Filmaandelen hielden zich weder goed. In de middaguren werd de markt op nieuw zwakker, waardoor over de gehele lijst verliezen van fracties tot 1 p. vielen waar te nemen. Tegen het einde van het vierde beursuur kwamen de koersgemiddel- dèn voor industrials en spoorwegen alsook het algemeen koersgemiddelde op nieuwe laagtepunten voor 1953. De druk nam niet belangrijk toe, doch er heerste een onbehaag lijke stemming wegens het uitblijven van herleefde belegglngsstoun. Laatbeurs trad een verdere daling in en de markt sloot traag met koersverliezen van fracties tot 2 p. Ned. fondsen te New York NEW YORK. 6 Februari (Opgave fa. H. Hentz Co.): Kon. Olie 79'/480 <79)4—i's): 3 pet Nederl. 2274—7j (2274—)4). Blijkens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaalde kaassoorten met 15 pet verhoogd. Deze regeling is getroffen ln het belang van de wereldhandel en de internationale betrek kingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. an kracht. De nieuwe quota ziln: cheddar 4.398.000 kg. blue mold 1.800.000 kg. edammer en goudso kaas 2.070.000 kg, en voor de Italiaanse soor ten, met uitzondering van pecorino en schapenkaas 4.140.000 kg. De Invoercommissie van West-Duitsland heeft toestemming verleend voor de invoer van televisie-apparaten uit Nederland tot bedrag van 157,500 DM. De tweede vakbeurs voor meubelen en woning textiel De Beurs voor meubelen en woning textiel zal van 9 t/m 13 Februari in de jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg worden gehouden. Volgens mededelingen van de voorzit ter van de Federatie van Textiel gros siersbonden, de heer F. H. W. Klein Bog. is in het jaar na de 5 net consump tiebeperking de omzet in de duurzame gebruiksartikelen waartoe ook meube len en woningtextiel behoren met 13 pet terug gelopen. Toch is de handels situatie in genoemde sector niet ongun stig- De stabiliteit in de nriizen heeft de reële vraag van het publiek weer doen toenemen, waarbij is gebleken dat de inhaalvraag nog groot is. De heer Klein Bog schat, dat er in elk gezin gemiddeld nog een behoefte bestaat van f 1 000,-r- De Beurs zal een demonstratie zijn van de verbetering in het aanbod. Op een expositieruimte van 7300 m2 nemen 2U6 inzenders deel. Wereldbank in 1952 De Internationale Bank voor weder opbouw en ontwikkeling („Wereldbank") heeft het tweede halfjaar van 1952 afge sloten met een nettowinst van 7 639.743 dollars (tegen over dezelfde periode van 1951: 8 071.486 dollars) Het bruto winst cijfer bedraagt 20,696.715 (v.j. 16.6 min) dollars. Deze netto winst is toegevoegd aan de rese'rves tegen verliezen op leningen en garanties, welke hierdoor stegen tot 65.667 843 dollars. De opbrengst van com missie op leningen ad 4.536.682 dollars werd toegevoegd aan de speciale reserve, welke hierdoor steeg tot 32.221.336 dol lars. De totale reserves van de Bank ste gen aldus tot een totaal van 97.889.179 dollars. De Canadese Senaat heeft het. wetsont werp tot vestiging van de Nationale Han delsband in Canada definitief goedge keurd, Het ontwerp is naar het Lagerhuis ter verdere afdoening doorgezonden. De nieuwe bank zal de elfde erkende Canadese bank zijn. De Nationale Han delsbank te Amsterdam zal een millioen dollar tot het kapitaal bijdragen. Van Ca nadese zijde zal 500.000 dollar worden in gebracht. Zoals reeds eerder gemeld werd zullen in Montreal en Vancouver kanto ren worden geopend; later ook in Toronto. BEURS VAN DJAKARTA V.K LK 3 pet R 1 Ot>! 44 44 Escomptobank 274 275 Nat. Handelsbank 570 585 Ned Handel Mtf 783 785 Kon. Olie 1645 1655 Philips 835 852 Unilever 908 91C Ben.gkalls 255 250 Simau 165 164 An-.steraam-Rubber 403 410 Malabar Thee 160 163 Verenigde Vorstenl 82 33 DeM Spoor 165 163 Ned Ind Spoor 33 36 Sem St b en Pr veer... 193 194 Sumatra Rubber 177 180 Culiuurbank 240 240 Oostkust 326 330 Alg. Exploratie 466 467 Basllam Rubber 300 300 Bodjong Datar Rubber.. 175 177 H. V A 466 465 (Noteringen opgegeven door net Bankiers Kantoor Van der Werff e Hubrecht te Am sterdam en Den Haagt (Advcr'entie) FINANCIEEL OVERZICHT MEN NO <JO Bankiers Opgei 1902 L. Houtstr 28-30 tel 180823 (3 limen) verstrekken kosteloos op aanvr nunne Interessante weekberichten AMERIKAANSE EFFECTENKOERSEN New York 6 Februari. Alen Topeka.. Baltimore Can Pacific.... IlUn Centr N Y Centr Pennsylvan.... South Pac Union Pac Allied Chem... Am Can Am Car F... Am Smelting.. Am T T Am Tobacco... Anaconda Bethl St Boeing x ex-dlv. 98)4 26!n 317b 727b 32 7 H 35-té 160 159)4 6o)4x 66®b 4334 42 VB Chrysler City Bank Cons Edison Doug Air Dup de Nem... Eastm Kodak. Gen Electr.... Gen Motors.... Goodyear T.... Hudson M Int Harvester Int. Nickel Int T T.... Kennecott Montg Ward.. Packard Moto Radio Corp.... 67!'sx 51 !l 161.8 2614 25)4 Omzet: 1.870, Republic St Reyn. Tob. B. Sears Roeb Shell OU... Soc. Vac Stand Br. St O N Jersey Studebaker.... Texas Corp Un Aireraft... Un Corp Un Fruit U. S Rubber.. U S Steel Westingh. Woolworth ,000 share*. 691.!, 35 2814 42)4 5574 37)4 574 5674 heeft aan Ko-lonel SohaiToo en Lord Burghley (Engeland) een brief gezonden waarin hij uit naam van het Fran* Olympisch Comité zijn deelneming be tuigt met de ramp welke beide landen heeft getroffen. Hij deelt verder mede, dat de Franse sportwereld plannen be studeert voor een hulpactie. De voorzitter van de Duitse voetbal bond, dr Pecco Bauwens, heeft bekend gemaakt, dat hij de heer K. J. J- Lotsy heeft voorgesteld binnen de kortst mo gelijke tijd een in Duitsland te spelen wedstrijd te organiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoordigend elftal. De netto-opbrengst van deze ont moeting zou ten goede komen aan de door de overstromingen getroffen Neder landse voetballers. DAMMEN OM DE HAAGSE D.AM- TITEL Alleen Bom kwam tot winst De gisteravond gehouden tweede ron de van de eindstrijd om het damkam pioenschap van Den Haag stond wat spelpeil betreft op veel hoger niveau dan de eerste. Toch wordt er nog gespeeld in de sfeer der rampzalige gebeurtenis sen en typerend is dat de deelnemers voor de aanvang hierover van gedachten wisselen, inplaats van, zoals gebruikelijk, hun partijen uit de vorige ronde onder de loupe te nemen. De belangwekkendste partij was na tuurlijk die tussen Gordijn en Kinnegen, welke laatste er vorig jaar in slaagde de kampioen tot tweemaal toe een sensa tionele nederlaag toe te brengen. Gordijn deed het nu wel beter, maar kon toch geen revanche nemen. Een puntendeling was het resultaat en Haasdonk profiteer de er niet van, want ook hü moest een punt afstaan aan de twintigjarige Boog. De enige zege kwam van Bom, die in tijdnood een fout van de reeds slechter staande Kain afstrafte. Twee partijen moesten worden afge broken, doch deze zullen voor Ivens en v. Steijn wel niet meer dan remise op leveren. De uitslagen laten wy hier volgen: Hoofdklasse: F. GordijnH. F, J. Kin negen 11; A. J. IvensW, C. v. Roo> afgebr.; A. KouwerTh. J. v. Steyn af' gebr.; A. J. Bom jrL, P. Kain 2—0; M. J. HaasdonkF, H. Boog 11; mr dr E. VriezeC. J. Privé 11; afgebr. party uit de le ronde: KinnegenKou wer 2—0. Eerste klasse: A. DijkstraA. v. Els- wijk 20; J. RemmersJ. Hermsen 20; J. TimsW. de Vlaming 11; M. v. d. ZwartW. Hanemaayer 20,; M. RademakerJ, v. Dijk 11; J. Baptiste B. Land 02. Tweede klasse: H. VerzaalP. Rensen uitgest.; D. VerzaalJ. Kattenberg 11; B. Ruygrok—Th, v. Rossum 11; G. Kients—J. Stad 1—1: J. de Mos—R. Langbroek 20; B. N. v. Beekhoven M. Verkerke 1—1, Derde klasse: F. BarbierA. v. d. Hammen 02; J. PauwG. Lausberg 02: C. de KeyzerJ. Versnel 20: A. de HondC. Brouwer 02: A. v. d. Lin deO. Walburg 02; J. RantiA. de Winter 20. De derde ronde vindt Donderdag 12 Februari plaats in „Hof van Holland". De hoofdklassers spelen dan als volgt tegen elkaar: Kouwer— Gordijn; v. Steyn Ivens: Kinnegenv. Rooy; Vrieze Bom; PrivéHaasdonk; KainBoog. VOETBAL Programmaverschuiving Het wedstrijdprogramma van de K.N.VF. van 1 Februari 1953 is ver schoven naar Zondag 22 Februari, die van Zondag 8 Februari naar Zondag 1 Maart, terwijl het vastgestelde program ma voor Zondag 15 Februari 1953 blijft gehandhaafd. Ook voor de Afdeling Den Haag géldt dezelfde regeling. Voor het Zaterdag voetbal is het programma van 7 Februari naar 14 Februari verschoven en dat van 14 Februari naar 21 Februari. De „oudjes" van B.M.T. De veteranen van BMT (afd. Bridge) brachten gisteravond 50,bijeen, zijnde de opbrengst van een onderlinge bridge, drive. ADOHBS gaat door Het Bestuur van A.D.O, deelt ons mede dat de wedsrijd ADO—HBS ten bate van het Nationaal Rampenfonds, heden avond om 8 uur in het VUC-stadion in elk geval doorgaat. WIE VOLGT Na HBS heeft thans de sportvereniging Ornas voor het Nationaal Rampenfonds gestort een bedrag van 100,—, HMSH zond 25,— en de Haagse Korfbalbond eveneens 25,— IJSHOCKEY Wedstrijd ten bate van rampenfonds Maandag a.s. zal op de Haagse over dekte kunstijsbaan een extra ijshockey- wedstrijd worden gespeeld tussen Den Haag (H.H.Y.C.) met Canadezen en Amsterdam (Ijsvogels) met Canadezen. De opbrengst komt ten goede van het Nationaal Rampenfonds. CRICKET De vijfde testmatch AustraliëZuid-Afrika Op de eerste dag van de vijfde test- r.atch tussen Australië en Zuid-Afrika r -.men de gastheren de leiding met 243 voor 2 Mozaïek van Economisch Nieuws De bedrijfsresultaten van de Neder landse Aardolie Mij zyn in" 195-2 bevredi gend geweest. De productie in het gebied van Schoonebeek is gestabiliseerd op een jaarlijkse hoeveelheid van circa 700.000 ton ruwe olie. De K. v K. te Meppel kan niet veel bewondering hebben voor het overheidsbeleid inzake de exploitatie van het aardgas. Mèn vindt het onbegrijpelijk, waarom de aanwezige energiebronnen nog niet worden gebruikt. Op de algemene vergadering van aan deelhouders der N V, Cultuur Mij Pang- ledjar te 's-Gravenhage werden de jaar stukken 1951 goedgekeurd. De heer mr P. R. Hoorweg werd als commissaris her kozen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3