Actie tegen Joden in Hongarije Rakosi's wankel evenwicht - ttf GOEREE OVERFLAKKEE VERBODEN GEBIED i De luchtbrug werkt met onverminderde kracht FRED. NIEUWENHUYSEN Day by Day HET VADERLAND 4 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 VERSCHEIDENE ARTSEN ZOUDEN GEARRESTEERD ZIJN De door Moskou ingezette zuiverings actie tegen Joodse doktoren is thans over geslagen naar Hongarüc, aldus blijkt uit een diplomatiek bericht uit Boedapest. Volgens dit bericht zün vorige week professor dr Benedek, de geneesheer directeur van het Joodse hospitaal in Boedapest, en verscheidene Joodse artsen in de Hongaarse hoofdstad gearresteerd. Het Joodse ziekenhuis in Boedapest is gebouwd en wordt gedeeltelijk in stand gehouden door de Joodse organisatie „Joint", aldus bericht Ass. Press. In de afgelopen week zijn in Wenen, herhaaldelijk berichten over een anti- Joodse actie in Hongarije binnengekomen. De campagne is blijkbaar doorgedrongen tot de hoogste regeringskringen en begonnen met de arrestatie van de leider van de Joodse Gemeenschap, Lajos Stockier. Het hoofd van de Hongaarse Veilig heidsdienst, lt-generaal Gabor Peter zou tot de uit hun regeringsfunctie ontslagen Joden behoren. In diplomatieke berichten wordt hierover niet gesproken, maar wel is door min of meer officiële zegslieden het bericht van de arrestatie van de artsen bevestigd. De artsen worden ervan beschuldigd de gelden, die door „Joint" beschikbaar worden gesteld, te gebruiken voor „spionnage-activiteit" en bovendien de patiënten, die zij behandelen, staats geheimen te ontfutselen om deze door te geven aan de Amerikaanse organisatie. Critiek op Koning Boudewijn Het Belgische onafhankelijke weekblad .Pourquoi Pas" oefent er critiek op uit, dat Koning Boudewijn naar de Franse Rivièra is vertrokken, terwijl zijn land overstroomd werd, „In ons land", aldus het blad, „is de toestand nog overal verre van bevredi gend. In het Noordelijke deel van de provincie Antwerpen zijn nog mensen geïsoleerd. Over tien dagen worden nieuwe vloedgolven verwacht en de vrees bestaat, dat de tijdelijke herstellin gen het niet zullen houden". Koning Boudewijn heeft een paar da gen geleden een aanval van influenza ge had en neemt thans vacantie in Antibes Ook in de Belgische Socialistische pers is Vrijdag hevige critiek geleverd op het vertrek van Koning Boudewijn naar de Rivièra. Geruchtep over zuiveringen in de Rus sische satellietstaten zijn uiteraard geen ogenblik thans meer van de lucht. Inte ressant te midden hiervan is een bericht uit Oostenrijk, volgens hetwelk de Hon gaarse vice-premier Arpad Hazi tijdens een vergadering van het Centrale Comité van „de" partij het ontslag van alle Joodse partijleiders zou hebben geëist. Het comité zou besloten hebben grondig na te gaan, wie van de Joodse partij functionarissen niet van Zionistische smetten vrij te pleiten valt. De kwestie wekt daarom de belang stelling, omdat Hongarije's dictator Rakosi, premier en secretaris-generaal van de Hongaarse Communistische Partij, een Israëliet is, evenals de Hongaarse economische dictator. Emö Gerö, plus het hoofd van de Veiligheidspolitie, Gabot, Ook al lijden deze personen, naar f I het oordeel van hun communisti- JÖglj sche broeders, misschien niet aan Zionisme, dan zal het hun toch j zwaar vallen om maatregelen tegen hun ras- en geloofsgenoten te moeten nemen, hoe zeer zij Marxistisch gehard mogen zijn, En zelfs wanneer zij daarbij geen wroeging gevoelen, zullen zij toch nog verdacht zijn in de ogen van hun niet-Joodse partijgenoten. Reeds vaak heeft men de val van Rakosi voor speld en telkens is hy blijkbaar weer de dans ontsprongen, misschien wegens zijn nauwe betrekkingen met Stalin maarschalk Worosjilof, de leider voor de „satellietenzaken" in het Kremlin. Toch blijft voor iedere staatsman in de aan Moskou horige gebieden zijn activi teit een dans om de galg. De toestand is voor Rakosi en Gerö nogal bedenkelijk, aangezien de zaken in Hongarije niet naar de wens van het Kremlin gaan een ongeluk, dat Hon garije weliswaar niet alleen treft, maar waarvoor ieder der betrokken landen en staatslieden nu eenmaal moet boeten. Hongarije lijdt, evenals zijn medesatel lieten, aan voedselschaarste, en wel o.a. tengevolge van het droge weer van het vorige jaar, waarvan ook Joegoslavië de nadelige gevolgen heeft ondervonden. Het enige verschil is, dat Tito niet meer onder het gezag van Moskou staat dus vrij vast op zijn stoel zit, terwijl Rakosi en de zijnen verantwoording schuldig zijn, Hetzelfde geldt voor de achterstand in de industriële productie in de beide landen, Rusland draait de pers in zijn onderhorigheden stevig aan. maar het resultaat is blijkbaar niet be vredigend. Telkens worden voor de arbei ders „productienormen" gesteld, welke boven vorige „normen" liggen, en heeft men eindelijk het geëiste productie niveau bereikt, dan wordt dit opnieuw verhoogd. Kijkt de arbeider na zulk een nieuwe verhoging van de „norm" in zijn loonzakje, dan blijkt hij, ook al heeft hij harder gewerkt dan ooit tevoren, er min der voor betaald gekregen te hebben. Een tevreden bevolking ontstaat deze wijze niet en wanneer daarbij nog een hongerige maag komt het voedsel is op het ogenblik in Hongarije krap en van slechte kwaliteit wordt de situatie voor de regering bedenkelijk en moeten er zondenbokken gezocht worden. Het schijnt, dat de Hongaarse regeringslei ders zich hierop met de moed der wan hoop toegelegd hebben: er worden aller hande individuele gevallen van tekort schieten van lagere sterren ontdekt, maar met een onderzoek naar Zionisme onder de Joden begint men Rakosi c.s. toch wel zeer na te komen. In drie stadia heeft Rakosi zijn land naar het communisme gevoerd. Nadat hij in 1947 de macht in handen genomen had, begon hij met het één-partijsysteem in te voeren. Daarna werden de „uitbui tende klassen'-' geliquideerd, handel en industrie aan de Staat getrokken en de landbouwcollectivisatie begonnen. Ten slotte werd volledig de „dictatuur van het proletariaat" ingevoerd. Partij- en staats macht zijn thans geheel in Rakosi's han den; de president van Hongarije heeft weinig meer te betekenen. Het is Rakosi dus goed gelukt omhoog te klimmen, maar de mogelijkheid van een diepe val blijft altijd bestaan. Er moet iets gebeu ren om Hongarije's export, die tenge volge van de slechte oogst en het in ge breke blijven van de industrie, sterk achteruit gegaan is, weer op te schroe ven. Moskou zwaait het anti-Zionistische zwaard, Hoe zal Rakosi het ontwijken? Fransen laten Quinhon weer aan Vietminh Het Franse opperbevel in Indo-China heeft bekendgemaakt, dat de troepen, die dc- vorige week te Quinhon waren geland, weer zijn teruggetrokken. Het opperbevel had reeds eerder medege deeld, dat het niet .in de bedoeling lag de troepen aldaar te laten. Een woord voerder merkte ter toelichting op, dat het hoofddoel van de Amphibie-operatie tegen Quinhon was geweest om de druk van de Vietminh op Ankhe te vermin deren. In Indo-China zal aan 6880 krijgsge vangenen en geïnterneerden amnestie worden verleend ter gelegenheid van het feest van .,Tet" (het Vietnamees Boed- dhistische Nieuwjaar) -op 14 Febr. a.s. Ook 259-ste bijeenkomst over Oostenrijk vruchteloos Bijna drie uur zijn Rusland en de drie Westelijke mogendheden Vrijdag bijeen geweest om te spreken over een vredes verdrag met Oostenrijk. Het was de 259ste bijeenkomst naar aanleiding van deze kwestie en ook deze is vruchteloos geweest. Slechts over één ding waren de afgevaardigden van de ministers van Buitenlandse Zaken het eens: zij zullen Maandag weer bijeenkomen. De bespre kingen liepen vast, omdat de Russische afgevaardigde Gromyko weigerde te spreken over het door de Geallieerden opgestelde zogenaamde „verkorte ver drag". West-Duitsers zouden mili taire opleiding in Engeland krijgen Naar aanleiding van het communiqué van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken over „de militaire samen werking tussen Engeland en de Europese Defensiegemeenschap" delen verschei dene Britse bladen onder grote koppen mede, dat in Engeland West-Duitse pilo ten zullen worden opgeleid. Volgens de „Daily Telegraph" zal Gr. Brittannië ook helpen bij de opleiding van West-Duitse grondstrijdkrachten, zij het in kleinere omvang. Verbindingen worden allengs beter De actie van de vliegtuigen voor de noodgebieden is gisteren met onvermin. derde kracht voortgezet. Ih 6 uur tijds werden 135.300 zandzakken, 405 paar rubber handschoenen, 1603 paar rubber laarzen, 10 ton veekoeken, 47 zakken brood, 14 containers levensmiddelen, jerrycans drinkwater, 15 pakken hooi en voorts matrassen, dekens, zaklan taarns, rubberpakken, veldtelefoons, babyvoeding, rubberboten, medicamen ten enz. Ook op Woensdrecht was men weer zeer actief. Van daar uit opereren thans 54 toestellen, waarvan 23 helicopters. Er werden 271 gecombineerde vluchten ge maakt. Een Dakota van de Luchtstrijdkrachten is gisteren bij de start verongelukt. Het toestel kon geen hoogte krijgen en maakte een buiklanding. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. In totaal werden alleen van Valken burg af van Zondag 1 tot en met Donder dag 5 Februari 306 vluchten gemaakt. Ingaande vandaag rijden de treinen op het baanvak Dordrecht-Rotterdam weer volgens de normale dienstregeling. Een Dr J. ten Kate ter aarde besteld Onder enorme belangstelling is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van de bekende Haagse chirurg, dr J. ten Kate, ter aarde besteld. In de overvolle aula sprak aller eerst mr L, A. J. M. Jonkergouw, namens het college van regenten van St Anto- niushove te Voorburg, waar dr Ten Kate werkzaam is geweest, die woorden van waardering voor het werk van de over ledene sprak, Vervolgens spraken nog dr W. Dicke, directeur-geneesheer van het Juliana-kinderziekenhuis, ds L. ten Kate, een broer van de overledene, en dr L. de Bruin uit Naaldwijk, die allen met enkele woorden afscheid van de overledene namen. De wijkpredikant, ds W. C. van der Brink, las vervolgens deel uit Matt. 20, waarna ds A. Thielen de rij van sprekers sloot. Nadat een milielid van de overledene dank gezegd had voor de overstelpende belangstelling, bad ds v. d. Brink het „Onze Vader". Aanwezig waren o.m. L. Neher, direc teur-generaal van de P.T.T., prof. dr C. O. Jonker, dr C. Steketee, namens het bestuur van de Chr. Ver. v. Natuur- en Geneeskunst; dr J. H. Kuyjer, namens de Ned. Ver. v. Heelkunde en de Stich ting tot Bevordering der Chirurgische Wetenschappen; dr J. W. Noteboom, bur gemeester van Voorburg; ir R. Hogen- dijk, directeur Drinkwaterleiding „De Vlietstreek"; dr J. Ebbinga en dr P. van Dijk, namens de Kon. Ned. Mij tot be vordering van de Geneeskunst te Den Haag; F. A. Pfeifer, voorzitter senioren afdeling gymnastiekclub „Olympia"; Mobacn, namens het bestuur Haagse Academie Lichamelijke Opvoeding; L. J. Frijda, secretaris bestuur Nebo- Ziekenhuis; P. H. Verseveldt, vice-voor- zitter Reünistenver. „S.S.R."; dr C. Veenhuysen, namens de Medische Club te Den Haag. Middenstandsbedrijven krijgen crediet Het ministerie van Economische Zaken heeft in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds een regeling getroffen om middenstanders, die door de watersnood hebben geleden, te steunen. De regeling geldt niet voor winkel-, ambachts-, gros siers- en dienstverleningstoedrijven. Slachtoffers van de ramp kunnen in eerste instantie tot 4000 gulden renteloos voorschot ontvangen. De aanvragen wor den behandeld door de Nederlandse Mid- denstandsbank, Benelux-conferentie verschoven De Beneluxconferentie. die door de be trokken ministers op 14 Februari zou worden gehouden, zal pas op de 21ste van deze maand doorgang vinden. De bespreking wordt gehouden te Valken burg in Limburg. Ten bate van het Belgische Rode Kruis zal een reeks speciale postzegels uitgegeven worden met de beeldenaar van Prinses Josephine Charlotte. (Advertentie). Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Toga] baat waar. andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij ap. en drog, 0.95, 2,40 /ets voor# in de 7ïf>sS Eisenhower vertrouwt op beroepsdiplomaten President Eisenhower zal zes beroeps ambtenaren van de buitenlandse dienst tot ambassadeurs op belangrijke posten benoemen, aldus heeft, volgens de „New- York Times", een zegsman van het Witte Huis medegedeeld. Tot ambassadeur in India zou worden benoemd de huidige ambassadeur in Joe goslavië, George v. Allen; tot ambassa deur in Zwitserland George F. Kennan, voormalig ambassadeur te Moskou, en tot ambassadeur in de S.U. Charles E. Boh- len, thans adviseur van het State Depart ment en naast Kennan een van de voor naamste deskundigen inzake de Sowjet- politiek. Ambassadeur in Egypte wordt de am bassadeur in Perzië, Loy Henderson, die evenwel niet uit Teheran zal vertrekken vóór de huidige onderhandelingen over het petroleumvraagstuk over het hoogte punt heen zijn. Johiï Allison, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken voor Oosterse aangelegenheden, die Fos ter Dulles heeft geassisteerd bij het op stellen van het vredesverdrag/net Japan, gaat naar Tokio en tot ambassadeur in Pakistan wordt benoemd George Wads-: worth, ambassadeur in Tsjechoslowakije en voormalig ambassadeur in Turkije, al dus de „New York Times". Door „beroepsmensen" te kiezen voor de mmmm Mill Zandzakken doen goede diensten. genoemde belangrijke posten wil Eisen hower, volgens de „New York Times", blijkbaar bewijzen, dat hij geen ambte naren van de buitenlandse dienst, die het grootste deel van hun leven in de diplo matieke dienst hebben doorgebracht, naar minder belangrijke posten wil degra deren. De Amerikaanse Senaat heeft de be noeming van Walter Bedell Smith tot onderminister van Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Voorts kr-jrde de Senaat de benoeming van dr James B, Conant, presidentemeritus van de universiteit van Harvard, tot Hoge Commissaris in Duits deren. In het zojuist verschenen vijftiende deel van de Russische ,.Bolsjoi Sowjets- kaja" encyclopaedic worden „Zionisten" omschreven als agenten van Brits-Ame rikaanse imperalisten en de „ergste vijan den van werkende Joden". achttal treinen is echter tot nader order uitgevallen. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen gaat van vanmiddag af weer normaal over dubbel spoor. Postverbindingen Eergisteren heeft de P.T.T. kans ge zien post uit te reiken op Overflakkee. Men heeft ook post uit dit gebied ver zonden. In de Hoeksewaard zijn alle postkantoren bereikbaar. De postverbin ding Dordrecht Nederhardinxveld is uit gebreid tot 2 x per dag. Het veer Dintel- sas-Ooltgensplaat wordt thans voor post vervoer gebruikt. Tussen Roosendaal en Zevenbergen worden weer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen Duiveland is per vliegtuig, per helicopter en per boot naar Zierik- zee overgebracht. Een eenmaaldaagse verbinding met Schouwen via België, Goes, Katse Veer en Zierikzee is inmid dels ingesteld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig twee maal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor in gericht. Busdiensten naar de Zuid- Hollandse eilanden De verbinding van de Rotterdamsche tramweg mij van Rotterdam (station Rosestraat) via Spijkenisse en Brielle naar Oostvoorne wordt met bussen in beide richtingen onderhouden. De autobusdienst Rotterdam D.P. naar Hoogvliet, via Rhoon, Maasoord en Poor- tugaal, verloopt normaal volgens de dienstregeling. Vledder zette meedogenloze dorpsgenoot op water en brood In Drente is de dorpsgemeen schap nog een sterk levend be grip. Wie zich niet aan de tradities en leefwijze van het dorp houdt, wordt uitgestoten. Dat heeft een inwoner van Vledder dezer dagen weer aan den lijve ondervonden. Terwijl de zuinige Drentse boer diep in de buidel tastte en de collecte in Vledder met nog geen 3000 zielen f9800,50 opbracht, liet één dorpsbewoner de collectrices met lege handen van zijn deur gaan. Ook wenste hij niet één van zijn 500 aardappelzakken af te geven toen de jongelingschap van Vledder een inzameling voor zandzakken organiseerde. De jongens gingen toen de bak ker, de slager, de kruidenier en andere leveranciers verzoeken deze niet bepaald gulle dorpsbewoner niets meer te leveren, daarbij het oude dreigement van de dorps gemeenschap gebruikend: Wie wel leverde zou de klandizie van het gehele dorp verliezen. De midden stand van Vledder, die weet wat een dergelijk parool in Drente be tekent, levert niets meer en de man, die geen mededogen kende, leeft nu met zijn gezin op water en (zelfgebakken) brood. Duizenden filmjournaals in een week Alleen reeds ter voorziening van de Nederlandse bioscopen heeft Polygoon- Profilti deze week 125.000 meter film ge produceerd voor het journaal van de ramp. Verder draaien deze scènes in dui zenden bioscopen over de wereld ver spreid. Verder zal ook Polygoon-Profilti een grote documentaire samenstellen uit het voorradige materiaal. LAATSTE BERICHTEN Een ton uit Zürick Wij vernemen van De Nederlanden van 1845 dat een Zwitserse Herverzeke ringmaatschappij, de Schweizerische Rückversicherungs-Gesellschaft te Zurich, een bedrag van f 100.000,voor het Na tionaal Rampenfonds beschikbaar heeft gesteld. Van de circa 240 vissersvaartuigen uit alle plaatsen rondom het IJsselmeer, die Maandag naar het rampgebied zijn vertrokken, zijn er thans 148 terugge keerd: hun hulp was niet meer nodig. Plunderaars aan het werk Hellevoetsluis is een evacuatie- :au opgericht, dat zich belast met het afgeven van verblijfsvergunningen aan hen, die op Goéree Overflakkee blijven voor hen, die ringend op het eiland eten zijn. Hiermee is Hellevoetsluis de toegangspoort tot dit getroffen gebied geworden. De politie controleert streng op papieren, zodat men niet behoeft te proberen zonder enige noodzaak dit ge bied te betreden. Hiermee hoopt men tevens plundering tegen te gaan. Van deze plundering overigens niet in verontrustende vorm zijn al treffende staaltjes bekend. De burgemeester van Middelharnis zeide, dat men ergens een deur uit een woning heeft gezaagd om binnen te dringen en gouden sieraden, die veel aanwezig zijn op de eilanden, te stelen. Ned. gezant verlaat Teheran De heer A. J. Schrlkker, de Neder landse, gekant in Teheran, zal zijn functie neerleggen en vertrekt dezer dagen r Nederland. Dr J. A. Zeeman, gezant- schapsraad, hoofd van het bureau Zuid- Azië van de directie Oosten ten departe^ mente van Buitenlandse Zaken zal als tijdelijk zaakgelastigde optreden. Hij kan omstreeks 10 Maart op zijn post ver wacht worden. Mr G. W. van Barneveld Koog, attaché aan het gezantschap, zal als tijdelijk zaakgelastigde optreden. Fred. Hendriklaan 41. Tel. 55.55.14 COIFFURES DES DAMES COIFFURE INDIVIDUEEL PERMANENT. TEINTURE. WEATHER OUTLOOK Bright periods. Snow showers in some districts. Little wind. Moderate to strong frost. HET(££2> VADERLAND Established 1869. For information regarding this column, please telephone No. 1 843 40 ext. 48, or write to Het Vaderland. 27 Park straat. The Hague. Tomorrow is Holland's Day the request of President Eisen- of Remembrance for those hower to talk with your who lost their lives in the leaders about matters oi floods. mutual interest. every church special "I look forward to meeting prayers, are to be said, and again with your gracious ruler a note the whole of Holland will Queen Juliana. day- TODAY'S FLOODLIGHTS we changed it to „Weather Dutch Premier Dr Willem Forecast". What is the dif- Drees has informed the chair- ference? we were asked. To man of the Second Chamber be honest, we do not know he plans to send the Chamber ourselves. We will be quite the floods next Mon- honest and say there was no èvil intention, or subtle desire, CHURCH SERVICES observe it with a full sense "We in the United States >j,be noje wjj^ be discussed >n using the two words m- of the great loss which the have always looked to the on Tuesday. terchangeably. As far as we country has suffered. Netherlands as one of Amer- are concerned, they mean the All sporting events and ica's strongest and oldest United States army engineers same. But in future we will concerts have been cancelled, friends. I arp sure that our now in Holland have offered try to remember to be and in some churches, such visit will ensure the con- to bring in flame-throwers to consistent and stick to the as the English and American tinuance of that friendship". destroy on the spot thousands word "Outlook". Or should it Episcopal Church of St. John of rotting cattle carcasses really be "Forecast"? and St. Philip, the collections THAT SUPPLEMENT which threaten to spread at all services during the day The splendid' plan organised disease in the flood areas, will be given to the National by this paper Het Vaderland English and American Disaster Fund. by which a multi-language American troops helping the Episcopal Church of St John »- 'j-jjj and st philip. Holy Com_ munion, 8.30 a.m. Morning Prayer, 11.0 a.m. Evensong, 5.00 p.m. Sunday School 11.0 a.m. The servides will include special commemoration of the death of King George VI, who died on February 6 last year. cast to her people at 1.0 p.m. giving them comfort and encouragement. Queen Juliana will broad- pictorial story of the floods Dutch repair dykes build a is being produced in aid of bailey bridge over the gap in the National Disaster Fund is the dyke and load it with rocks making rapid strides. flown from Germany by US AivtvDTr-AM VTCSTT Following the urgent Air Force planes. Then they amlkilan viaii request of the French paper dynamite the bridge, which Secretary of State Mr Foster France soir to send joo.OOO falls into the gap with its load, copies in French, a message effectively blocking the breach, administrators arrived that every paper in R has been decided by :hurch and social organisations Dulles and Mr Harold Stassen, American touring Europe, said that what they had seen of Aan 700 personen in Middelharnis heeft het nieuwe bureau bedrijfsvergun- ning verstrekt. Op geheel Goeree en Overflakkee wordt de eerste hand gelegd aan het herstel. Dit zal zich voorlopig beperken tot de binnendijken. Daardoor zal ver voer mogelijk worden waarna men met kracht de buitendijken kan aanvatten. Nieuwe hoogleraren Vrije Universiteit Dr G. Wielenga heeft gistermiddag zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit aanvaard door het uitspreken van een rede, getiteld „Didac tiek en levensbeschouwing". Daarna heeft mr P. Borst zijn ambt aan vaard van buitengewoon hoogleraar in de economische faculteit met een rede over „Bedrijfsorganisatie en rechten". Maandag beginnen Frans- Saarlandse besprekingen De besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied over veranderingen in de huidige betrekkingen tussen de twee lan den zullen Maandag in Parijs beginnen, aldus is door officiële Franse instanties medegedeeld. De voornaamste onderhan delaars zullen zijn Maurice Schuman (Frankrijk) en de Saarlandse premier Johannes Hoffman. HV00RBUR6 DEKENS GEVRAAGD 300 Evacué's ontvangen in Voorburg Het Rode Kruis te Voorburg heeft dringende behoefte aan 'dekens en ma trassen. Aanbiedingen worden ingewacht bij het Rode Kruis gebouw aan de Heren straat 15, tel. 77.95.53 te Voorburg. Gisteren kwamen 300 evacuées aan uit Zierikzee, waarvan de de meesten nadat zij wat op verhaal gekomen waren zijn doorgezonden naar andere plaatsen. Acht en dertig personen waren gisteravond nog in hujze Middenburg, het ontvangst centrum bijeen. Voor het Nat. Rampenfonds Ten bate van de slachtoffers van de ramp zal er een „lege flessen-actie" worden gevoerd. De huisvrouwen wordt verzocht om de opbrengst van lege fles sen voor het Nationaal Rampenfonds te bestemmen. Voor dit doel zijn bij de winkeliers collectebussen geplaatst. De Voorburgse IJsclub heeft flOO ge geven aan het fonds. gWASSENAAR Collecte bracht f 28.000 op De collecte in Wassenaar ten bate van het Rampenfonds heeft 28.000 opge- Denmark is to distribute the edition, which means many f:,:,; ,„m the ,:r »™,er- TSddSfSSL TcT" SK rible and has made us sad". Of their visit, they made the following statement: „We have looked forward to our arrival in the Nether- land. Our pleasure because of the great tragedy which has stricken your land. May we extend again (Advertentie) FOOD AND GIFT PARCELS for your friends and relations abroad are taken care of competently by Hollands leading Department-Store. Suggestions for parcels to all countries will be gladly made by experienced staff. Packing and all formalities will be handled expertly, saving you time and trouble. ARE YOU GOING? H T iu ocjiu wuuicu uu... The Residency Orchestra -,t .fro5? et Laatsl® flood areas abroad at present will give a concert at the K. yeT" arrived bïïm this8 will a!*houSh the overwhelming and W Theatre tonight with For an information. apply to Customers' further swell the total number of offers to take up Rafael Kubelik as the Con- service (Klantenservice) „de Bijenkorf" Negotiations with other these children is warmly ap- ductor. The soloist is Jan Department Store, 1st floor, 'phone 180810 countries are also exnectedto Preciated. The institutions Damen, and the programme extension 201. y.uacuic io wp„kpnd said it was being considered will include works by Sibelius howevei replaced by sadness Dear ims weesena' l0 give children needing this and Dvorak. A striking feature of the a holiday in Holland. It will plan is that every one of the then be SGen in the next few Eduard van Beinum will workers of Het Vader- weeks whether, and to what conduct the BBC Symphony Haagse politie had graag meer willen doen Extra collecte bracht f 10.000 op Buiten alle andere collectes en gaven in goederen hebben de 1548 mannen van het Haagse politiekorps nog eens diep in de portemonnaie gegrepen. De opbrengst van deze extra collecte was ruim f 10.000. Misschien was deze opbrengst wel een reactie op het feit, dat de Haagse politie de afgelopen week zo weinig in de ge legenheid was de helpende hand te bie den, hoe graag ieder daar ook naar ver langde. De vier detachementen van 25 man, die met eigen vervoermiddelen en eigen kookapparaten op het eerste sein hadden kunnen vertrekken, werden bijv. ner gens te hulp geroepen, Wel begeleidde de motorpolitie tal van colonnes van het Rode Kruis. Enkele keren ook gingen Haagse agenten mee om kostbare Rode Kruis-transporten te bewaken. Verder werden, eveneens op verzoek van het Rode Kruis, verschillende noodritten ge-, maakt om medicamenten weg te brengen, naar Zijpe, Dinteloord en Zeeuwsoh- Vlaanderen. Op het bureau Laan Copes 17 was een speciaal berichtencentrum ingericht. Over het geteisterde gebied was een politie- radionet gespannen met een centrum te Vlaardingen. Van Vlaardingen bracht dé telex alle voor Den Haag bestemde be richten naar Laan Copes 17, vanwaar de berichten werden gedistribueerd en de antwoorden naar Vlaardingen gezonden. Vooral de commissaris van de koningin maakte veel van deze dienst gebruik. Vergadering Eerste Kamer uitgesteld In verband met de beraadslaging, in de Tweede Kamer, over de door de Rege ring in te dienen Nota met betrekking tot de watersnood welke beraadsla ging a.s. Dinsdag aanvangt en waarbij ook de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanwezig moet zijn gaat de tegen a.s Dinsdag, 10 dezer, uitgeschreven vergadering der Eerste Kamer niet door. De voorzitter is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag, 17 Fe bruari des namiddags te half twee, met voortzetting des avonds en de volgende dag. Aan de orde zijn dan de wetsontwer pen, reeds op de agenda voor 10 Februari vermeld en voorts hoofdstuk VII B (Departement van Financiën) der Rijks begroting 1953, indien omtrent dit laatste wetsontwerp de memorie van antwoord tijdig zal zijn verschenen. Geste van Haags Cultureel Centrum Ten bate van het Nationaal Rampen fonds organiseert het Haags Cultureel Centrum op Zondag 15 Februari om 2 uur in de Kleine Comedie een bijzondere kunstmiddag, waaraan Jo Vincent (met begeleiding van Emmy van Eden), Hans Henkemans. Willem Noske (met bege leiding van Hans Schouwman) en Albert Vogel medewerken. Uitgevoerd worden o.a. werken van Handel, Mozart, Valen- tini en Debussy, voorgedragen worden erken van Werumeus Buning en Rainer Maria Rilke, De kunstenaars zowel als alle andere betrokkenen verlenen belangeloos mede werking. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Ver. v. VrUz. Herv., kerk Carpentier- straat, ds J. F. Kruyt i-p.v. ds Gast. Keelpü"? I Sterk Anti help01* Kon. Schouwburg Ofschoon de Schouwburg Zondag ge sloten is, zal er wel gelegenheid zijn van 10 tot 4 uur tot plaatsbespreken voor voorstellingen op de twee volgende dagen. De rijksmusea zijn op de Nationale Gedenkdag de gehele dag gesloten. Ook de Gemeentemusea hier ter stede zal niet kunnen bezoeken. MORGENNationale rouwdag. MAANDAG: Kon. Schouwburg: 8,15 Daar moet je 'n vrouw voor zijn. Kleine Comedie: 8 Toevallige ontmoeting en Als een Phoenix. Düigentia: 8 Clara Haskil, piano. behalf of our government and ,land is producing the paper exlent the 0ffer's from abroad Orchestra tonight in a concert the American people our most *n overtime without accept- heartfelt sympathy for your ingany pay' Those ?f, plight staff who cannot participate can be accepted. Five tons of jute sacks are to be broadcast by the BBC tonight and tomorrow. The programme will include the first performance in England of Symphony Number One of the Israelite composer Paul Be-Haim. OA me j.uuu. forces in Europe have already Each country will have its WHAT'S IN A WORD? The Netherlands Puppet been able to give substantial own jssue printed in its own This column pleads guilty Society will give a special language, so that the tragic to a "serious error". A reader programme tonight in its own 'Mr. Stassen and I have story, simply tolJ in pictures telephoned to tell us that on theatre in Nassau Dillenburg- come at the kind invitation and words, will be fully one day we printed "Weather straat in aid of the Red Cross of your government and at understood wherever it goes. Outlook" and on the next day funds. ferings of your people. I am rountryllde^elllngTt in aid ^/poLiblo H°Us°d 85 f"S' glad to know that our armed 0f the fund. possible. aid. Gevolg van de ramp: f200 min. minder export Zes procent van het Nederlandse land bouwareaal is tengevolge van de over stromingen ernstig beschadigd. De scha de door verminderde export van land bouwproducten wordt geschat op f 200 min. Het industrieel potentieel is voor minder dan 1 pet beschadigd. De nadelige gevolgen, die hieruit voor onze export voortvloeien, worden geschat op 150 min gulden. Het totaalbedrag dat Nederland door de nationale ramp armer is gewor den. is, wegens gebrek aan een volledig overzicht van de schade, nog niet vast te stellen. APOLLO: 12, 2,30, 4,45. 7, 9,16 De terugkeer van Bulldog Drummond, 14 j. ASTA: 2.30. 6,45, 9,16 Zo zijn we niet ge trouwd, 18 j, CAPITOL: 2, 8: Zat.: 2. 6.46. 9.15 De bekentenis van An- nesa, 18 J. CENTRUM: 9,15; Zat. en Wo.: 7. 9.15 Gefol terde mensen, 18 j. CITY: 2.15. 7. 9.15; Zat. 2. 4 30. 6,45 9 Ivanhoe, 14 j. CORSO: 2 16 3.16; Zat, 2,15, 6.45, 9.16 De rode Pimpernel' 14 j. HOLLYWOOD: 2.30, 7. 9,15; Zat 2.3o! 4.30, 7, 9 15 Met geheime instructies, 14 i KiRITERION: 2,30, 7.15, 9,16 De dood van een handelsreiziger, 18 j. METROPOLE— TUSCHIIiNSKI2 16, 8,15; Zat,: 2.15, 6 45 9.16 Sterren stralen overal, al. MUSICA: 246, 8- Zat.: 7.16, 9.30; Wo.: 8 Operatie Cicero, 14 j' ODEON: 2:15, 7, 9.15 Ivanhoe, 14 j. OLYM PIA: 2, 8 De hertogin van Idaho, a.l. PAS SAGE: 2.30, 6 45, 9.15 Sterren stralen overal. а.l.: PLAZA: 2.16, 7. 9.15 De trek naar het Westen. 14 j, REMBRANDT: 2, 8; Zat 2 б.45, 9.16 Affair in Trinidad, 18 j. HEX: vari 9.30 af iedere 2 uur De terugkeer van Bull dog Drummond, 14 j. ROXY: 2.30, 7. 9,16- Zat,: 2.30, 4, 7, 9.15 De zoon van Dr jekyll" 13 j, STUDIO: 2, 4, 7, 9.16 Oe zoon van Dr Jekyll, 18 j, SEINPOST: 2 15, 8.15 Zij was 17 jaar, 18 j. DE UITKIJK: 2.16, 7, 9 15 t/m Ma. The galloping major, a.l, WEST-END: 2.16, 3.IS: Zat. 2.16, 6,45. 9 Zij was 17 jaar 18 j, CINEAC-HET VADERLAND: 9—24 Nieuws, reportage uit het rampengebied etc.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3