fan Particulieren en emigratie- voorlichting Rode Kruis: hechte dijk tegen de nood GESLAAGD... HET VADERLAND 2 -ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Principiële procedure voor de kantonrechter De kantonrechter heeft gistermiddag de vraag voorgelegd gekregen of particulieren zich mogen bemoeien met voorlichting over emigratie zonder vergunning van het ministerie van Sociale Zaken. Het Openbaar Ministerie had twee bestuursleden van de Stichting Emigratiecentra ge dagvaard wegens dit feit en wilde zo een principiële beslissing over dit vraagstuk, waarover geen jurisprudentie bestaat, uitlokken. De twee verdachten, H, A V. en C, B., resp. secretaris en vice-voor'zitter van de Stichting hadden emigranten, voorgelicht over kwesties betreffende huisvesting, verpakking, passage, verzekering, enz., maar zij bestreden ooit bemoeienissen te hebben gehad met de keuze van het land, waarnaar geëmigreerd zou worden of an dere pricipiële punten. Zij waren het vol komen met de ambtenaar O.M. eens. dat dit onder jurisdictie van de Stichting landverhuizing Nederland, een officiële instelling, berustte. Op de détails van de emigratie kon naar hun mening de over heid echter geen monopolie doen gelden. Er werd door hen in een grote bestaande behoefte voorzien en dat zij dit feit ad verteerden in een dagblad achtten zij dan ook geen overtreding van de landverhui- zingswet. Integendeel, een lacune zou worden gevuld. Als deelne mers in de Stichting fungeren een aantal fabrikanten voor wie de zaak een zuiver commercieel object is. De overheid kan niet een bepaalde fabriek of onderneming aanraden, maar de Stichting wel. De ver dachten vonden ook, dat zij zich niet met emigratie, maar met emigranten bezighielden en dit kan de overheid niet verbieden. Zij gaven toe, dat op hun ter rein veel gebeunhaasd wordt, maar dit zal dan op een andere wijze dan door uit sluiting van elk particulier initiatief bin nen de perken gehouden moeten worden. Gedurende haar bestaan heeft de Stich ting reeds 700 emigranten geholpen, zon der dat ooit een klacht is binnengekomen. De- ambtenaar O.M. was van mening, dat de landverhuizingswet hier wel dege lijk overtreden is, al trok hij de goede trouw van verdachten volstrekt niet in twijfel. Alle voorlichting zonder vergun ning valt onder het gewraakte artikel, al kan men het ook enger interpreteven De Stichting bemoeit zich volgens emi gratiedeskundigen met voorlichting en gezien het levensbelang vanmensen hier op, het spel staat, moet er een einde aan komen. Als enige mogelijkheid zag hij, dat de Stichting een vergunning aan vraagt. Hij eiste ten slotte een principiële boete van 7.50. De kantonrechter 'zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Ex-politieke delinquenten geholpen Op een heel andere wijze had de economisch en juridisch adviseur, mr dr P. L. zich bewogen op het terrein der voorlichting. Verschillende ex-politieke delinquenten wa-ren naar hem toegeko men omdat zij in de overtuiging verkeer den dat hij vele relaties had en hadden hem gevraagd moeite te willen doen voor hun emigratie. Als ex-politiek delinquent is het nl. pr.actisch uitgesloten om te emigrereri,-L. liet hen -enkele hón derden guldens voorschdt storten," maar rn -geen van de-gévallen -hadden *'zijh bemoeiingen resultaat. De mensen kre gen hun voorschot niet terug. De ver dachte was van mening dat dit gewoon een kwestie was van honorarium. De ambtenaar O.M. vond hier sprake van een veel duidelijker voorliehtings- geval dan in de vorige zaken. Hijwilde dan ook 'van deze procedure geen prin cipiële zaak maken en eiste f 75- boete. Ook in deze zaak zal de kantonrech ter 20 Februari schriftelijk vonnis wijzen. Een groep van 95 Zuidafrikaanse studenten, hoofdzakelijk afkomstige van de universiteiten te Kaapstad, Johannes burg en Durban is gistermiddag door de ambassadeur van de Unie van Zuid- Aifrika in zijn ambtswoning.ontvangen. Advertentie) Schilderij: dof. vergeeld stuk? Lijst: erg beschadigd? Bel dan K0CH 113872 (Hoogstraat 7) Als herboren terug door modern restauratieproces HET VADERLAND DO Jaar geleden 7 Februari 1903 De Russische bladen meldden, dat de ver.enging van den Transiberischen spoorweg, n.l, de Chineesche Ooster spoorweg, m Juli gereed zal zijn. Men zal aan uit geheel Europa naar China kun ne n sporen. Er zijn geen afstanden meerl BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: M. J. Dorresteijn-de Bruiin, d.; H. Nutbey-Eijgendaal, d.; C. M. Th. Kiein Breteler-de Koning, z.; A. de Wolf- Switzer, d.; F. Bakker-Moree, z.; A. P. Sikkes-van der Vlist, d.; F. Ploeger-Boers, d.; B. J. Maclalne Pont-Nlenhuls, d,; C. J. Plugge-Pronk, z.; M. A. Kranen burg-Water reus, d.; D. de GraaXI-van Cranenbroeck, z.\ W. Jou venaar-van Tol, d.: G. van der Heide-Kuurstra, z.; J, J. Mettes-Bras- ser, d.; G. C. van Veen-Dekker, d,; L. L. Sehaaf-Hooghuis, z.; C. W. M. Lelievekl- Thoiens, d.; M. J. E. Galjaard-LuckerhoXf, d.; A. Hoogeveen-Voigt, 2 d.; M. H. J. Hartog-van Dam, z. OVERLEDEN: A. Loudon, man van B. C. Cobb, 60 j F. J. Grasso, man van J. E. M. van Dongen, 51 J.; B. C. Paulldos, vrouw van P. Krom, 79 J.; A. H. Teekamp, vrouw, gehuwd geweest met G. L. J. Reeser, 86 j.; Z. T. Bouwman, vrouw, ge huwd geweest met J. Bremer, 89 J.; 'A. Nleuwkerk, vrouw, gehuwd geweest met J. C. P. Schwencke, 96 A. G. Banke- man, vrouw, gehuwd geweest met F. Cha- rité, 72 j.; L. Simons, man van L. Bou- telje, 79 j.; c. J. Jasperse, ongehuwde man, 25 j.; R. de Ruiter, vrouw, gehuwd geweest met K. de Ree, 82 j.; A. E. Boek- holt, vrouw, gehuwd geweest met B. F. van Esveld, 91 j.; C. Moller, man van J. G. van Acker, 71 j.; V. C. Plekema, vrouw van A. Tegel, 68 j.; P. Etmans, man, ge huwd geweest met M. G. J. van Oudheus- den, 79 j.; C. Andeweg, vrouw, gehuwd ge weest met W. de Jong, 71 j.; J. Rensen, man, gehuwd geweest met R. Slmon, 74 J. J. P. Faber, ongehuwde man, 86 J.; W. C. H. de Groot, man van A. P. Maat, 75 J. „Nederland leeft in de harten van het Canadese volk" Gistermorgen kwamen zij uit Canada aan: miss Margaret Wilson, executive secretary of the Canadian Red Cross, en kolonel Reynolds, directeur van de Rampendienst van het Canadese Rode Kruis. Margaret in uniform, don ker klein en beweeglijk, de kolonel in burger, met hoofd en schouders boven haar uit, bruin met een kneveltje. Gis teravond waren zij op het hoofdkwar tier van het Rode Kruis, met Sir Ed ward Winsall, directeur van het bureau voor hulp van de Liga van Rode Kruis verenigingen; een enigszins deftige oudere heer. Zij werden geïntroduceerd door de directeur van het Ned. Rode Kruis, de heer Van Emden, die een over zicht gaf van het werk van zijn organi satie sedert Zondag. Miss Margaret Wilson zei: het gehele Canadese volk leeft met Nederland mee, geeft zijn volle sympathie en zal u hel pen bij hetgeen nodig is. Wij zullen li goederen zenden en alles wat nuttig is. Nederland leeft in de haften van het Canadese" volk. Kolonel Reynolds kwam met het eer ste Canadese leger in Nederland en werkte mee aan onze bevrijding. Hij heeft een goede herinnering aan die dagen, en zal mee werken ook de nieu we vijand van Nederland te verslaan. Sir Erward Winsall zei, dat het Int. Rode Kruis 71 landen representeert. Het Zwitsersevolk denkt aan u verze kerde hij. Wat gedaan kan worden, zal worden gedaan. Het werk van de In tern. organisatie voor Nederland zal waarschijnlijk enkele jaren vergen, want het zwaarste begint pas als de mensen naar hun huis terugkeren. Met de overstroming van de Po-vlakte, wel ke in October '51 plaats had, is men nu nog niet klaar. Lofwaardig initiatief van middenstand Deze dag staf t in het teken van de hulpverlening doof alle zelfstandigen. Het besturencollege van de drie Haagse middenstandsvereniging en heeft een dringend beroep gedaan op alle winke liers vandaag 1 pet van hun gehele Za- terdag-verkcop af te dragen aan het Rampenfonds- via- giro 60.000 van de Ned MiddenstandsbanHWre 's-Gravenhage. Aan- aïie ambachtspatroons is verzocht bij :de uitbetaling van hun lonen het personeel te verzoeken 1 uur arbeidsloon te willen afstaan. De ondernemers is verzocht dit bedrag te verdubbelen en daarna even eens te storten op giro 60000. Uiterlijk Maandag zal dit bedrag worden overge maakt en Dinsdag kan derhalve bekend zijn. hoeveel de Haagse middenstand heeft bijgedragen. Met nadruk wordt gezegd, dat niet di rect moet worden gestort on de giro van het Rampenfonds omdat dat geen over zicht van het geheel wordt verkregen. Haags bezoek aan Oslo uitgesteld Dezer dagen zouden de burgemeester van Den Haag en mevr. Schokking met de loco-burgemeester en mevrouw Feber een bezoek aan Oslo brengen. Daar zij in deze catastrophale dagen niet de vrij heid kunnen vinden de gemeente te ver laten heeft burgemeester Schokking, mede namens wethouder Feber, zijn ambtgenoot in Oslo verzocht het bezoek op een latere datum te mogen brengen. Telegrafisch antwoordde de burgemeester van Öslo, die het vorig jaar met een an dere vertegenwoordiger van zijn gemeen- tebesfuur Den Haag bezocht, volledig be grip te hebben voor het verzoek van de Haagse burgemeester. Tevens gaf hij uit drukking aan zijn hartelijk medeleven. Speelclubhouder krijgt f200 boete Het Haagse gerechtshof heeft de Am sterdamse fabrikant D. van R. veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijk en 200 boete, subs, één maand hechte nis. Van R. had een speelclub in Het Achterom. DRINGENDE OPROEP voor jonge Hagenaars en allendie zich jong voelen) Het werk ten behoeve van de slacht offers van de watersnood gaat door! Ten bate van hét NATIONAAL RAMPEN FONDS wordt een speciale foto-editie verkocht. Scholieren en anderen, die be reid zijn deze exemplaren in vele plaat sen van Nederland te verkopen, worden hiervoor opgeroepen (min. leeftijd 15 j.) Onder verantwoordelijke leiding zullen van Maandag a.s. af groepen oëer ons land uitzwermen. Busondernemingen H.T.M., HOTAM, GARAGE PASTEUR stellen hiervoor kosteloos touringcars beschikbaar. Na overleg met hun leerkrachten kun nen zij zich hiervoor vanavond en mor gen de gehele dag (zowel persoonlijk als telefonisch 184.340, toestellen 5. 18 en 35) opgeven. Alle verdere gewenste inlich tingen worden gaarne verstrekt. Maandagochtend om half negen ver trekken de eerste bussen van het Lange Voorhout. B. en W. vragen f20.000 voor De Hoop B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de Ne derlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit toe te kennen een gift van 20.000 als bijdra ge in haar fonds „Nieuw schip" ter ver vanging van het tegenwoordige hospi taal-kerkschip De Hoop. De vereniging had een bedrag gevraagd van 10.000. B. en W. menen, dat het alleszins ver antwoord is een bijdrage van 20.000 te verlenen, mede gelet op het aanzien lijke bedrag, dat de vervanging van De Hoop zal vergen. Zondag-, avond- en nachtdienst apotheken Van vanavond 6 uur tot Maandagmorgen 8 uur en vervolgens eUce avond en nacht van 's avonds 6 uur tot zaterdag 14 Februari 's morgens 8 uur kunnen de volgende apo theken voor noodzakelijke gevallen hulp verlenen Adama. Bezuidenhout 131, tel. 770366; Francken, Van Hoytemastraat 25, tel. 774258. Lansberg. Geestbrugweg 14, Rijswijk, tel 11SS23; Dr Luyckx, Ieplaan 5. tel 330773: Mendel. Koningstraat 1N. tel. 398940; De Niet Stevinsiraat 203. tel 551866; Thorbecke- apotheek, Mient 677, tel 339S24; Zuiderpark- apotheek. Apeldoornselaan 265, tel, 336089. Dokterstelefoon M5354. Bergen kleding aangenomen, uitgezocht, doorgezonden drecht bezig, bij Bergen op Zoom. Onze noodcólonne heeft 14 wagens en 2 mo toren". Op deze wijze werkt het Rode Kruis. Niemand krijgt enig idee van wat er verzet is en wordt, die niet zelf een kijkje heeft gekregen In al die afdelin gen, waarvan wü er slechts een paar hebben gezocht. gWASSENAAR Voorstellen aan de Raad F 44.500 voor verbreding Rijksstraatweg In de voor Maandag as. belegde raadsvergadering worden door B. en W. o.a. de navolgende voorstellen gedaan. Aangezien de. belangen van .het Neet Gesprek,-Gentrum tq ver van het ter rein van dé gemeentelijke werkzaam heid "zijn gelegen wordt voorgesteld om op een verzoek van het curatorium van het Centrum, om in het genot te worden gesteld van een jaarlijks subsi die, afwijzend te beschikken. Hoewel het B. en W. niet juist voor komt, dat de gemeente boven het reeds toegekende subsidie de Stichting Was- senaarse Openbare Leeszaal en Biblio theekfederatie jaarlijks nog verder fi nancieel tegemoet zal komen, stellen zij r2^TochXt^£^bpSndh^^rVhrpdra\n da'n I W3"enS' maar ^den ook trucks die 2300 doch tot geen hoger bedrag dan mef ppn vn)]p )af,.ntr naot- nodig is om het tekort op de exploita tie over 1952 te dekken. Voorgesteld wordt om met ingang van 1 Januari 1953 het donateurschap van de Provinciale Z.-H. Vereniging tot be strijding der Tuberculose te aanvaar den met beschikbaarstelling van 50 per jaar. In verband met het besluit van Rijks waterstaat om op 1 Maart a s. over te gaan tot verbreding van de Rijksstraat weg vanaf Den Deyl in Noord-Ooste lijke richting en de aanleg van verkeers- eilanden bij de Van der Oudermeulen- laan en de Kerkeboslaan wordt voor gesteld, 44.500 beschikbaar te stellen voor het verplaatsen van kabels en buizen, voorzieningen aan toegangs kokers van de riolering en voor de ver lichting in de aansluitende lanen. Bloemententoonstellingen, damesbeur zen, gigantische feestmaaltijden van grote ondernemingen waren in de Hout- rusthallen. Bij geen waren zoveel vrou wen en meisjes als die men er dezer da gen ziet, en nooit was het gegons in deze enorme bijenkorf van een zo grote in tensiteit Daar haalt geen uitverkoop bij, al verdringen ook in de.Houtrusthallen tallozen zich om lange tafels met allerlei goederen. De meeste artikelen liggen tegen een wand van de hallen opgesta peld, hoog en lang als een dijk. De sorteertafels staan in lange rijen op schragen. De vrouwen van de Ned Vrouwen-hulpverlening,, de uitgeleende van de grote textielbedrijven, sorteren vlak naast elkaar, als werksters aan de lopende band in een fabriek. Wat klaar is, wordt naar de andere1 kant van de hallen gebracht in kinderwagens. Die zijn er bij honderden, veel meer dan kin deren die erom vragen.- Loodrecht tegen de andere wand staanjipj-en rekken, zo*, als die door de politie voor afzetting worden- gebruikt, met - opschriften-: da mesjumpers en rokken, japonnen, man tels, mantelpakken, kindergoederen, da mesondergoed, herenregenjassen, cos- tuums, werkkleding, alles -keurig gesor teerd, Tegen een breedtewand hebben kachels en complete petroïeumtoestellen een plaats gekregen. Duizenden mensen werken hier in dag en nachtploegen, er is een druk verkeer op de „straat" tussen de sorteertafels en de opslagplaats. Het meest van kinder met een volle lading naar de noodgebie- den vertrekken, „50 000 Paar schoenen hebben we weg gewerkt, 5000 paar handschoenen, 23.500 damesmantels, 65.000 stuks bovenkleding, 12.000 handdoeken" zegt iemand van het Rode Kruis. Te veel kinderwagens In de Intendance aan de Fl. Burgwal wordt ook dag en nacht gewerkt, 85 mensen, twaalf uur op en af. Men kan daar al het goed niet verwerken, het wordt naar verschillende posten gediri geerd. Iemand uit het Saargebied zond een postzegelalbum met een in krom Frans geschreven briefje; „Ik heb veel mede lijden met Uw land. Misschien ls er een postzegelverzamelaar die zijn collectie is =5^ HILVERSUM I Bekende Schriftelijke Cursus VRAAGT ONS PROSPECTUS Middelbare Akten: Talen, Wiskunde en Boekhouden M.O. kwijtgeraakt. Hier is de mijne, voor hem het begin van zijli nieuwe verzameling". Er zaten waardevolle zegels in ter waar de van ongeveer f 150. „Van Zondagmiddag af hebben we doorgewerkt. 12 Volgeladen lichters gin gen weg. 15;000 Rubberlaarzen, duiker pakken en alles wat meer nodig is om de cadavers te verzamelen". In de Vrijmetselaarsloge oude en nieuwe matrassen, 200.000 dekens, 75.000 luiers, 15.000 nieuwe lakens, rheumatiek- dekens, alles van onze textiel en dekens- fabrieken. Zendingen uit Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, van de scheep vaartmaatschappijen. Het is overweldi gend, zegt de militair die hier in letter lijke zin de lakens uitdeelt. En het ls verbluffend zoveel hulp wij van de schoolkinderen hebben; en de padvinders niet te vergeten. „Laat men toch de kinderwagens en de wiégen weghalen" zegt de man in het pepoi' De Eendracht' in Rijswijk". Hét goed komt overal vandaan en ik kan het niet bergen door al die kinderwagënsdie zoveel van mijn ruimte wegnemen" Tot zij er bij neervallen In de afdeling „Tractie" (Bosjes van Poot)„De keukenwagen van de nood- colonne werkt in een ambachtsschool in Den Briel, 1500 Liter erwtensoep per dag. Plenty ingrediënten, want de varkens moeten wegens gebrek aan voedsel toch geslacht worden. De lichtwagen met een agregaat van 1000 kw„ die een heel ter rein kan verlichten, staat bü de kabel- fabriek in Alblasserdam, waar aan het herstel van de dijk wordt gewerkt. De helft van de noodeolonne is in Ossen- Gemeente s-Gravenzande helpt Evacuatiecentrum wordt verplaatst naar het nieuwe stadhuis Het gemeentelijke evacuatiecentrum zal morgen verplaatst worden van de Dieren tuin naar het nieuwe Stadhuis. Hier zul dit centrum met ingang van morgen telefonisch te bereiken zijn onder no. 38 46 81. De ingang is Burgemeester De Monehyplein 9. Teneinde de nodige betalingen te kun nen doen in verband met het ontvangen en onderbrengen van evacué's uit getrof fen gebieden in Den Haag hebben B. en W. dè Gemeenteraad om een crediet van f,600,000 gevraagd. B en W, verwachten, dat-het Rijk de te dezgr zg.ke gemaakte kosten zal restitueren. --Het gemeenteraadslid Van Praag (CPN) heeft bij de burgemeester het voorstel ingediend, dat de gemeente 's-Graven- hage ten minste f 100.000 ter beschikking zal stellen van het Nationaal Rampen fonds. KLEINE KINDEREN WERDEN GROOT De leerlingen van het Nederlands Ly ceum hebben met de BeTief ietvoorstel ling van het al eerder door hen opge voerde blijspel van Noel Lamgley „Kleine kinderen worden groot" goed werk ver richt. De opbrengst van deze avond, waartoe het initiatief van een der leer lingen was uitgegaan, kwam geheel aan het Nationaal Rampenfonds. De rector van het Nederlands Lyceum, de heer dr Ten Veldhuis, zeide in zijn openingswoord, dat een blijspel in deze droeve tijd weliswaar niet direct past. maar dat de tijd om een stuk, beter aan gepast aan de omstandigheden, in te studeren te kort was geweest. In dit ge val moest men achter alleen het goede doel tellen. Dat de belangstelling van de leerlingen, ouders en docenten buiten gewoon groot was bleek uit het totaal van de opbrengst, dat onder applaus aan het eind van de avond bekend werd gemaakt. Dank zij deze opvoering kan 5659 aan het Rampenfonds worden overgedragen. fzöNDjÖteiL 'BLANKEN Hjj begon handgebaren te maken, be schreef een cirkel om het bos en wees dan op ons. Daarna wees hjj op de zon en vervolgens in westelijke richting. Tenslotte liet hij de tak los en peddelde terug naar de krijger aan de overkant. De kano was weldra uit het gezicht verdwenen. Wij liepen terug naar onze hangmatten. „Nou, wat heeft hij gezegd?" vroeg ik aan Emiliano, „Komt hij ons iets te eten brengen?" „Kun je net denken," antwoordde hij. „Hij heeft gezegd, dat hij morgen met de hele stam terugkomt. Geloof maar niet, dat-ie dan bananen komt brengen Ze zullen ons alles afgappen wat we nog bezitten en ons helemaal naakt aan ons lot overlaten en dan mogen we nog blij zijn dat ze ons niet hebben gedood!" Hij nam zijn machete en de katoenen deken die we hem een paar dagen te voren gègeven hadden zijn twee dier baarste bezittingen en verdween tus sen de bomen om ze te verbergen. De nacht viel. We hadden het koud. Onze smerige reisplunje aantrekken lok te ons allerminst aan. We besloten dus maar in één hangmat te kruipen en zoëls wé daarin lagen, beiden met" ons hoofd aan een uiteind en met een deken tot aan onze baarden opgetrokken, leken we precies op een speelkaartDe situatie was ongetwijfeld ernstig, maar daarbij ook zo komiek, dat we telkens in de lach schoten. Emiliano keek ons neerslachtig aan. Onze reacties schenen hem bang te maken. Wij hadden een stok naast onze hangmat gezet en op die stok een kaars. We haalden onze notitieboek jes te voorschijn om de belangrijkste ge beurtenissen van de afgelopen dag op te tekenen. De kleine Maquiritare rolde zich om en om in zijn hangmat en zei zwakjes: „Waar is vader toch?" Maar hij viel al gauw in slaap en wü lagen klaarwakker te roken en voelden ons aan het eind van de wereld en staar den naar het trillende kaarsvlammetje Ik dacht aan het merkwaardige lot van mijn pyama, die nog het merk van het parijse magazijn droeg, waar ik hem vóór mijn vertrek gekocht had: welk een dramatische roman zou men niet ver moeden als iemand later de restanten bij een verlaten Guaharibo-kamp zou vin den! Het is wel bizonder jammer dat de dingen niet schrijven kunnen! De stilte begon stem te krijgen. Het oerwoud en de duisternis begonnen te kraken, te zuchten en te sissen. We had den nog drie kaarsen We staken ze de een na de ander aan, zoals een nerveuse kettingroker elke nieuwe sigaret met het peukje van de vorige opsteekt. We werden heen en weer geslingerd tussen een rare lacherige opwinding en een ondefinieerbaar gevoel van onbehagen, dat langzaam tot angst dreigde uit te groeien. Slapen wilden en konden wij niet. Onze Maquiritares konden terug komen, We moesten wakker blijven en zorgen dat het licht niet uitging, dat hun immrs als baken zou moeten dienen. We hielden eindeloze gesprekken, uren achtereen. Als het oerwoud al te veel lawaai begon te maken, verhieven wij onze stemmen om al die griezelige ge luiden als het ware te bezweren. Maar ze kwamen voortdurend terug, koppig als een nachtmerrie. We praatten over Parijs, over onze vrienden, over onze jeugd, over het leven dat we tot nog toe geleid hadden. We praatten over onze toekomst en over de verdere expedities, die nog op ons ver langlijstje stonden. We vroegen ons af of de Papoea's wei-kelük wel zo primitief waren als verteld werd. Wij praatten, praatten, praatten. De woorden borrel den over onze lippen als water uit een bron Wij praatten alsof op zwijgen de doodstraf stond. De angst klopte ons in de keel. Het was 20 November 1949 meer dan een jaar geleden hadden wij Frankrijk ver laten. Het avontuur waarvoor wij ver trokken waren, stond eindelijk levens groot voor ons. In de minuten, die thans verstreken, stond alles op het spel; dat wisten wij. Pierre sprong overeind: „Luister, daar komen ze aan. De Gua- haribo's! Hoor je ze niet? Ze omsingelen ons. Ze willen ons overrompelen. We zijn verloren. Laten we in het water springen. Misschien kunnen we zwem mend ontkomer-J" Ik probeerde hem gerust te stellen. Ik zei tegen hem: „Welnee, dat is een troep apen en de wind die door de bomen fluit." Maar een ogenblik later was het mijn beurt om op te springen. Mijn slapen hamerden, ik stamelde: „Daar, daar! Kijk daar eens. Daar be weegt iets.". „Welnee kerel, dat zijn schaduwen van de kaars." Ik liet me hijgend achterover zinken. Haastige gedachten vlaagden door mij heen: Als Pierre nu eens gelijk.had? Als de Guaharibo's inderdaad gereed ston den ons te overvallen? Wat zouden wij dan kunnen doen? Ons verzetten? Be lachelijk je verzet je niet tegen het oerwoud en de mensen die het bevol ken. Als je het oerwoud wil leren ken nen moet je het aanvaarden zoals het is, moet je je er aan overgeven, anders bedrieg je jezelf en blijft, het alleen maar décor. Plotseling besefte ik, dat ik me nooit zou verzetten, wat er ook ge beuren mocht dat de teerling gewor pen was. En toen ik dat eenmaal had vastgesteld, voelde ik me op slag ge weldig verlicht. Mijn hart begón weer regelmatig te kloppen. Ik zei tegen Pierre: „Ze hebben gezegd, dat ze morgen ochtend vroeg terug zouden komen, Als ze ons hadden willen overvallen, dan hadden ze dat nu al lang gedaan. Reken maar dat ze weten dat we maar met z'n drieën zijn en dat we geen wapens heb ben. Ze zullen ons straks handen vol werk geven en daarom lijkt het mij ver standig nu te proberen een tukje te doen. En laten we voor de rest maar op ons goede gesternte vertrouwen iets anders zit er niet op." (Wordt vervolgd) Captain Elmer E. Shaker van de Amerikaanse Airforce stapt even uit zijn hejschroefvliegtuig om aan een marechaussee te weg te vragen. Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Stopgèzet. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575. Tel. 553200. Inlichtingen evacué's in Den Haag: B.V.B., Goudenregenstraat 36, Tel. 394900. Gem. evacuatiecentrum: Nieuwe Stadhuis, tel. 184681. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, Prinsegracht. Aanvragen hulpverlening: Prinsessegracht 27, Tel. 184790, 184791 en 184792. Aanbieding hulpverlening: (Materieel), Prinsessegracht 27, Tel. zie boven. Aanbieding artsen: Parkweg 12, Tel 554835 (voor lopig voldoende aanwezig), ianbieding materiaal: Schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken. Van Hogenhoucklaan 60, Tel. 776890. Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan RVD, Wassenaarseweg 40, Tel. 116130. Aanvragen geestelijke (N.H.) hulp: Ds Gijsman, Koninginnegracht 81, Tel. 116306 (centraalpunt). Inlichtingen evacué's in Nederland: Inlichtingendienst Rode Kruis. Rotterdam (antwoordkaart met frankering bijsluiten). Hulp voor huisdieren: Stichting Amivedi, Ant, Duyck- straat 6, Tel. 556137. De Zwitserse naaimachine met de vrije arm, de koffer als werktafel, het inge bouwde licht en de horizon tale spoel. Vraagt inlichtingen ELNA Parkiiraat 73, Dan Haag, Tal. 184844 i HET <Tj£> VADERLAND NIEUWE COURANT Anno JS99 Uitgave en druk De Courant HET VADERLAND N.V. Parkiiraat 25-27 •t-Srovenhage Telefoon JS4.340 Giro 112 7119 Directeun TH, D, STR U1 C K HoofdredacteurDr VAN WIJK ABONNEMENTSPRIJZENf24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f2.15 per maand. Lone nummert 5 eenti 't Zaterdags 15 cent ADV ER TENTJE PR IJ ZEN! 32 cent per millimeterregcl.op con trad van 26 een t af. Advertentiei in de tektl 2 maal de f* vione priji Korte Metten BINNENLAND De centrale commissie voor de film keuring herdenkt op 28 Februari in Metropole-Tuschinski haar 25-jarig be staan. Vertegenwoordigers van de Neder landse fruit-, wijn-, graan- en droge groenten- en tabakshandel vertrekken morgen naar Algiers, waar zij gedurende tien dagen besprekingen voeren met ex porteurs. De Nederlandse regering heeft twee goederenwagens met groente en fruit, dat tentoongesteld is geweest op een land- bouwexpositie in West-Berlijn, ter be schikking gesteld van de Oostduitse vluchtelingen. Tegen de 32-jarige bouwvakarbei der L. M. en de 28-jarige kantoorbedien de A. A. B., beiden Amsterdammers, heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam terzake van han del in valse 100-dollarbiljetten, resp. 4 en 2 jaar met aftrek geëist; de officier van Justitie, die in appèl was gegaan, had tegen beiden vier jaar met aftrek geëist de rechtbank had hen veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevangenis straf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse. die zich heeft schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. Het Hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uit voer van hooi stopgezet. In de over stroomde gebieden zijn niet onbelangrijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. In de gemeente Reusel (N.B.) is door de Rijkspolitie een echtpaar aange houden, dat voorgaf gelden in te zamelen de noodgebieden Dit geld werd ech ter te eigen bate aangewend. Mgr. Lamberlini. speciaal afgezant van de Paus, heeft een vliegtocht ge maakt boven het getroffen gebied. Namens de Paus heeft mgr Lambertini nog eens f 30.000 ter beschikking gesteld. Tegen de 39-j. los werkman G L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank levenslange gevangenisstraf ge elst wegens roofmoord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. Volgens 'een correspondent van het Kaapse blad Cape Argus gelooft men,'dat de bij Mozambique gezonken Klipfon tein op een met in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastge steld, dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt in 50 meter diep water. BUITENLAND West-Duitsland wil een buitenland se lening ten bedrage van 130 millioen Duitse Mark aangaan om zijn nieuwe luchtvaartonderneming op de been te brengen. Uit dit in tien jaren af te los sen bedrag zouden de eerste investerin gen voor de komende Duitse luchtvaart onderneming moeten worden bestreden. Deze wil trachten met een vloot van 24 vliegtuigen een luchtnet te bedienen van dezelfde omvang, als dat van de vroe gere Duitse Lufthansa. Verscheidene honderden werklozen, die zwarte vlaggen droegen, hebben in Haifa, het voornaamste industriege bied van Israël, gedemonstreerd door met stenen naar passerende burgers te werpen en wegversperringen op te rich ten, De werkloosheid in Israël heeft onrustbarende afmetingen aangenomen. Te Londen is gisteren met 41 kanon schoten in Hyde Park en 62 op de Tower het feit herdacht, dat het een jaar ge leden was. dat Koningin Elizabeth van Engeland de regering aanvaardde. De Franse Communistische Partij heeft, volgens een lid van bet Politieke Bureau, in de afgelopen drie jaar meer dan 14 pet van haar leden in het gebied van Parijs verloren. „Vele van de moei lijkheden" waren te wijten aan „het ontbindende werk" van de dissidenten Marthy en Tillon. Naar in New Dehli wordt vernomen onderhandelt India met Amerika en China over de levering van gierst ter voorkoming van een hongersnood, waar door 4 millioen personen in de staat Bombay bedreigd worden. De kapitein van het Japanse pa.^a- giersschip Sjinsi Maroe heeft medege deeld, dat volgens hem 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken. Zijn schip sloeg Woensdag ten Noorden van Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn, zover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Do Landerkammer de Eerste Ka mer van het Oost-Duitse Parlement heeft een bedrag, gelijkstaande met 380 millioen gulden, gevoteerd voor verster king van het Oost-Duitse Volkspolitie leger in 1953. Chuter Ede, voormalige Brits Labour minis ter van Binnenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland en Nederland lotgenoten zijn in. overstromingsramp: „In sommige op zichten verklaart het de aard van de verwoesting in Engeland, wanneer een op dit punt zo wetenschappelijk en be kwaam volk als het Nederlandse door deze ramp is overweldigd". De Neder landers hadden zeeweringen aangelegd, waarvan men had gedacht, dat zij, afge zien van sabotage, volkomen ondoor dringbaar zouden zijn voor die aanval van de zee, aldus Ede. President Eisenhower heeft de rege- ringscontröle op de lonen opgeheven. Ook d® prijscontrole op een reeks verbruiks- goederen, waaronder alle vleesproducten, is opgeheven. GEEN NIEUWSGIERIGEN GEWENST. Die nieuwsgierigheid is niets anders dan ijdelheid. Meestal wil men slechts weten om er over te kunnen praten. Pascal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2