HET VADERLAND De hulpverlening wordt geordend, eigendommen bewaakt Aantal doden thans 1372 ORDE NEEMT TAAK VAN SPONTANEÏTEIT OVER Den Haag adopteert Goedereede en Stellendam REGELING VERGOEDING SCHADE WATERSNOOD Weerbericht ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE COURANT 83e JAARGANG No 254 Een week, nadat de ramp ons land teisterde, is liet mogelijk de gevol gen vrij volledig te overzien en kunnen ook de maatregelen tot hulpver lening worden gecoördineerd. Aan mensenlevens zijn er met zekerheid 1372 verloren gegaan; daar zo goed als alle gebieden werden bereikt, is het niet waarschijnlijk dat dit aantal nog aanzienlijk hoger zal worden. De materiële schade en de tijd nodig voor herstel zijn nog niet bij bena dering te berekenen. Wels is men allerwegen doende de ergste schade vooral aan de dijken te herstellen. Na de eerste woelige dagen zal ook aandacht worden geschonken aan de vei ligheid vooral van onbeheerde goederen- Hoe droef het ook is: extra bewaking is nodig tegen diegenen, die zich niet ont zien om te stelen en te plunderen. De zwaarste straffen zullen hun worden op gelegd. Het totaal aantal genoteerde slacht offers bedraagt thans naar gemeld is 1372. In Krimpen a.d. IJssel zijn 4 slachtoffers te betreuren, die tot nog toe niet waren gemeld. Dordrecht komt nu ook op de lijst voor met 1 slachtoffer- In Kerkwerve op Schouwen-Duivcland zijn 3 slachtof fers van de watersnood gevallen. In St Philipsland, waar tot nog toe 1 slacht offer was genoteerd, kwamen er 8 bij en in Zuidland op Voorne-Putten kwam er nog 1 bij. Daarentegen heeft de burgemeester van Stavenisse verklaard, dat het aantal van 300 geschatte doden in zijn gemeente rijkelijk aan de hoge kant moet worden geacht. Hij acht dit aantal eerder bij de 200 te liggen, waarmee dus weer een da ling van het totaal zou zijn bereikt. Begrafenis In het zwaar geteisterde plaatsje Oude Tonge heeft inmiddels de eerste begrafenis plaatsgehad van slachtoffers; slechts een klein aan tal van de naar schatting 300. De omroeper is door het dorp gegaan. Met gebogen hoofd stonden de achtergebleven 126 inwoners op de dijk in de gure wind. De burge meester kon slechts met moeite enkele woorden uitbrengen. Ter wijl het Onze Vader werd gelezen klotste het water tegen de dijk; de woorden dreven weg in de wind over de grijze watervlakte. 'De 7 km lange dijk van Sluis- naven naar Oude Tonge is bij laag water berijdbaar. Zoals gezegd, 126 van de 3000 inwoners blijven aanwezig. Met elke vloed stijgt het water in het plaatsje weer om bij eb te zakken. Men is er nu aan gewend. Prins Bernhard is zeer actief Ook gisteren heeft Z.K.H. Prins Bern hard per helicopter een bezoek aan de geteisterde streken gebracht. Hij landde o.m. in Stavenisse, Brouwershaven en Zierikzee. Na een langdurig onderhoud met de commissaris van de koningin in Zeeland sprak de Prins op het markt plein de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe. Hij raadde hen aan te eva cueren. Tengevolge van de slechte weersom standigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog meer plaatsen te be zoeken. Hij landde ongeveer kwart over vijf gistermiddag op het vliegveld Ypen- burg en begaf zich toen onmiddellijk naar de vergadering van het dagelijks bestuur van het Nationaal Rampenfonds Daarna had Prins Bernhard nog ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een onderhoud met de Ara. ministers Foster Dulles en Stassen. Medegedeeld is. dat alle schepen, die niet aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd de ver- hindingsschepen. Aan de bemanningen is de hartelijke dank overgebracht van Prins Bernhard, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. Soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. sol daat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de Kok- school te Leiden en afkomstig uit Rotter dam. Bij reddingswerkzaamheden nabij Abbenbr.oek is hij Maandag voor het laatst gezien. Sultan Hamid zal 25 Februari terechtstaan Een woordvoerder in Djakarta van het hoofdparket heeft aan Aneta medege deeld, dat Sultan Hamid II op 25 Febr. voor het Hooggerechtshof terecht zal staan. De zitting zal openbaar zfjn. Een woordvoerder van het hoofdparket deelde voorts mede, dat de procureur- generaal op 17 Februari een dienstreis zal maken om een aantal kwesties, ver band houdende met de 17 October- affaire te bestuderen. Hij zal o.a. een be zoek brengen aan Makassar, Soerabaja en Palembang. Een ieder, die iets met deze kwesties te maken heeft gehad, zo wel in Djakarta als in de provincie, zal zich aan het onderzoek moeten onderwer pen. Uitgesteld vertrek Naar medegedeeld wordt is het vertrek van de heren Go en Soenito, dat aanvan kelijk was vastgesteld op Zaterdag 7 Februari, uitgesteld. Goeree zwaarst getroffen Uit de ter beschikking staande ge gevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee, n.l. 433. Over de andere eilanden, en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304; Bra bant 187; Hoekschewaard 144; Schouwen Duiveland 115; Noord-Beveland 41; Voorne Putten 27; Zuid-Beveland 26; Zuid-Holland 18; Oost Zeeuwsoh-Vlaan deren 12; IJsselmonde 10; St Philipsland 9; Noord-Holland 6; Walcheren 5; Alblas- serwaard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tien Gemeten 2; Beijerland 2. Aange spoeld van elders 24. GEDENKDAG Morgen wordt in alle kerken een collecte gehouden voor de getrof fen gebieden. Aan alle inwoners van Den Haag en de omliggende gemeenten wordt verzocht zich aan te sluiten bij de gemeentebesturen en de vlag half stok uit te hangen ten teken van rouw om de ramp, die ons vader land trof. Bijna 17 millioen voor Rampenfonds By het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag van f 16.900.000. geteld. Oud-staatssecretaris Mujitendam hoogleraar Dr P. Muntendam, tot voor kort staats secretaris van Volksgezondheid, is met ingang van 14 September benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Evacuatie krijgt Dinsdag haar beslag Het ziet er naar uit, dat de eerste phase van de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp, namelijk de evacuatie, Dinsdag aanstaan de haar beslag zal krijgen. Hoeveel per sonen gedurende een langere periode el ders onderdak zullen moeten vinden, kan niet worden geschat. Volgens het Minis terie van Wederopbouw, zal de schade echter aan een groot aantal woningen blijken mee te vallen, zodat velen weer spoedig naar hun gemeente van inwo ning zullen kunnen terugkeren. Veel hangt er echter van af hoe snel men het water zal kunnen terugjagen. Dit deelde de secretaris-generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren mede ,tüdeps een persconferentie op het Ministerie van Binnenlandse Za ken mede. Hoe lang van de diensten van de mi litairen, zowel Nederlandse als buiten landse, gebruik zal worden gemaakt staat nog geenszins vast, doch het ziet er naar uit, dat de mannen nog wel enige tfjd zullen blijven ingeschakeld, dit te meer, daar de buitenlanders met zwaar materieel werken, dat in Nederland niet te vinden is. De heer Prinsen releveerde nog eens het werk va'n de Coördinatie commissie voor de hulpverlening, die onder leiding van Minister Beel werkt. Hierin zijn vrijwel alle departementen vertegenwoordigd. Het is een commissie van overleg en bespreking teneinde alle problemen, die zijn ontstaan zo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen. Onder meer zijn richtlijnen vastgesteld wat be treft maatregelen, die tijdens het week einde worden genomen om te voorkomen, dat drommen bezoekers, waaronder wel licht plunderaars naar de getroffen ge bieden zullen trekken. Bepaalde wegen zullen daarom voor allen, die niet bij de hulpverlening be trokken zijn, worden afgesloten. De buitenlandse hulpverlening heeft inmiddels zodanige afmetingen aange nomen, dat er een sub-commissie is in gesteld om de mogelijkheden daarvan te onderzoeken. De financiële en maatschappelijke hulpverlening heeft inmiddels haar beslag gekregen. Met de Commissarissen der Koningin werd overleg gepleegd over de inscha keling van de z.g. opbouworganen, de stichtingen voor maatschappelijk werk in de provincies. De top is het Ministerie i? (14 PAGINA'S) blijkt dat niet veel nieuwe slacht offers gevonden zijn; op een enkele plaats zijn er zeljs minder dan ge dacht was. Den Haag adopteert Goe dereede en Stellendam. Sultan Hamid zal 25 dezer terechtstaan, (pag. 1). Pag. 2 stadsnieuws: Nederland leeft in de harten van het Canadese volk. Particulieren en emigratievoorlich ting onder de loupe. Op pag. 3: zee wering Delfland in uitstekende staat, strand te Scheveningen heeft niet ge leden. Humor en ernst op evacuatie- schip. Boerenknecht redde Tiengeme- ten. Beschouwing over het Nationaal Rampenfonds. Historische ogenblik ken zijn op het journaal vastgelegd. Op pag. 5 leest U daarover bij de filmrecensies. Op die pagina tevens de sport. Op pag. 6 Stemmen der lezers die over de watersnood schrij ven. Denksportrubrieken, Woutertje en postzegelrubriek. Reportages en foto's van de geteisterde gebieden op pag. 9. Op pag. 10: Het noodlot is hardnekkig, maar niet minder de mens. Rampen in vroegere eeuwen. Door het water gevangen op het pun tje van Schouwen, sirene loeide de Zondag in. Op pag. 11 onze litteraire bijdragen met een tekening van jkvr A. v.d. Brandeler. Op deze pagina schrijven J. Greshoff: Willem Wal raven, schrijver die een diepe indruk maakt, W. F. Hermans: Gebruiksaan wijzing van de cultuur. Pierre H. Dubois: elementen van de Vlaamse poëzie. Fotopagina: 14. Day by day: p. 4. van Maatschappelijk Werk, dat bijna nog in embroyonale toestand, zich voor een ontzaglijke hoeveelheid werk geplaatst ziet, doch dat de zaken tot dusverre heeft aangekund. Aan ruim 25.000 personen uit de over stroomde gebieden is onderdak verschaft in de provincie Noord-Brabant. Al deze personen konden onmiddellijk naar par ticuliere adressen worden afgevoerd. Enkele groentesoorten zullen schaarser worden Door de overstromingen is volgens het wekelijkse bulletin van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen de si tuatie op de groentemarkt onoverzich telijk geworden, daar het Z.W. voor som mige artikelen een belangrijk productie gebied was. Volgens voorlopige gege vens Zijn grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Voor uien zal de markt schaars worden. Peen wordt ook elders in het land verbouwd; vermoedelijk zul len hoeveelheden grove breekpeen voor veevoer worden bestemd. De aanvoer van spruitkool en witlof zal geringer worden, doch voor schaar ste hoeft niet te worden gevreesd. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een kleine stijging van de prijs van spruitkool en witlof te bespeuren. De andere groenteprijzen bleven nagenoeg gelijk. Ook op de fruitmarkt wordt geen prijs verstoring verwacht; de machines in de grote koelhuizen in het Z.W. werken al weer; wel gingen hier en daar voorraden appels verloren. I Verdere belastmgfaciliteiten In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de ramp, deelt het Ministerie van Financiën het volgende mee: De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de re gering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een be lastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift vaitof -winst over 1952 te mogen, aftrekken. Voorenstaande geldt eveneens voor goe deren, die uit bedrijfsvoorraden ten be hoeve van watersnoodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waar onder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonbe lasting, maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Zierikzee door Amerikaanse plaats geadopteerd De stad Hays in Kansas (V.S.) heeft Zierikzee geadopteerd. Nog eens f 400.000 B. en W. hebben de Raad voorgesteld een gebied op het voormalige eiland Goeree en Overflakkee" te adopteren. Men heeft daarbij het oog op het gebied, waarin de plaatsjes Goedereede en Stellendam liggen. De 6teun van Den Haag zal hierop neerkomen, dat na de gebleken behoeften van de bewoners van die gebieden daarin zoveel mogelijk wordt voorzien. B. en W. denken zich die hulp als volgt: beschikbaar stellen van admini stratief personeel (gemeentewerken, openbare nutsbedrijven, gemeente plant soenen), verschaffing of tijdelijke be schikbaarstelling van gemeentelijke ap paratuur (auto's, vrachtwagens, kantoor- outillage, etc.). Men wil een comité in het leven roepen, waarin zitting kunnen hebben vertegen woordigers uit de burgerij, voorzitters van de raadsfracties en het voltallig college van B. en W. De vertegenwoordi gers van de burgerij zouden een werk zaam aandeel moeten hebben. Voor zover de door de burgerij zelf te geven steun aanvulling behoeft, hebben B. en W. voorgesteld een crediet van 400.000 beschikbaar te stellen. Uitgangs punt bij dit bedrag is de opbrengst van de collecte geweest van Donderdag. De gemeente zal dus niet meer aan het Rampenfonds geven. De geadopteerden Wij sluiten hierbij enkele bijzonder heden van de te adopteren plaatsjes aan. Goedereede is een bloeiende plaats uit de vroegere Heerlijkheid Voorne na Brielie. Men leefde er van visvangst en handel op Engeland. Thans is er een chlgorei- drogerïj. De oppervlakte van de plaats is 872 ha. Er wonen 1281 inwoners. Burge meester is J. baron van Knobelsdorf, die tevens burgemeester is van de andere te adopteren gemeente. Er zijn twee wet houders en 7 raadsleden in beide gemeen ten. De inwoners zijn voor ruim 70% hervormd, de rest is gereformeerd of niet-kerkelijk aangesloten. Stellendam heeft 1832 inwoners op een oppervlakte van 1827 ha. Men leeft er van garnalen- en kustvisserij in de eerste plaats en voorts van akkerbouw en veeteelt. In Goedereede is op dit moment de toestand slecht, maar niet wanhopig. Stellendam heeft tot nu toe 27 doden te betreuren. In beide plaatoen is alles on dergelopen. De bewonei-s hebben zeer weinig kunnen redden. De keuze van B. en W. in deze kun nen wij niet anders dan een gelukkige noemen. Er zijn thans reeds verschei dene personen uit Goedereede en Stellen dam hier onder gebracht. Van deze men sen vernamen -wij, dat zij dikwijls toch vijf dagen van de week in Scheveningen zijn, omdat daar hun vis aan de afslag komt. Er zijn zelfs Stellendammers ge weest, die zich definitief in Scheveningen wilden vestigen. Mogelijk ook voor Sche veningen kan het dus van belang zijn, dat thans deze' plaatsen worden geadop teerd, waarbij wij natuurlijk op de voor grond willen stellen, dat dit niet de mo tieven zijn dat zou al zeer ongepast zijnmaar dat dit wel de mogelijke ge volgen kunnen zijn. Koreavrijwilligers en Landmacht in Suriname schenken f 10.000 -De commandant van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties heeft na mens dit detachement een bedrag van 10.000 telegrafisch aan H.M. de Koningin overgemaakt voor de hulpverlening in de noodgebieden. Namens alle militairen en al het bur gerpersoneel van de landmacht in Suri name is een bedrag van 10.000 Cur. Crt bijeengebracht voor het Rampenfonds. De directeur van het Commissariaat voor Oorlogsschade maakt hekend, dat een aantal districtsbureaux zal overgaan tot registratie van de tenge volge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huis raad, bedrijfsuitrusting, voorraden, grond, gewassen, levende have, land- li oawwerktuigen etc.). Gedupeerden dienen de s< b.-ul Hj' ondergejnelde bureaux aan té geven op bij die bureaux verkrijgbare aanmeldingsformu lieren. Het verdient aanbeveling met het opgeven van de schade te wach ten tot men naar zijn woonstee kan terugkeren teneinde de schade te Tver zien. De mogeiykheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden na dat het gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zyn en daaraan dringend behoefte heb ben, kunnen door bovengenoemde bu reaux vrijbiy vende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uit zondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkryging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot 't districts bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelük. Met ingang van 7 Febr. 1953 zijn districts-bureaux van de schade-enquête commissies geopend in de volgende plaat sen: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws- Vlaanderen; Oostburg: rayon West- Zeeuws-Vlaanderen; Middelburg: rayon Walcheren; Goes: rayon Noord en Zuid-Beveland; Tholen: rayon Tholen en St Philipsland (voorlopig ge vestigd ten kantore van de S.E.C. te Mid delburg); Bergen op Zoom: voor de gemeenten: Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren; Steenber- g en: gemeenten Nieuw-Vossemeer, Steen bergen, Dinteloord, Fijnaart, Oud-Gastel; Zevenbergen: gemeenten Willem stad, Klundert, Zevenbergen, Standdaar- buiten, Terheijden, Hoge- en Lage Zwa- luwe; Geertruidaberg voor het rayon: de Langstraat ten Oosten Hoge en Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het land van Heusden en tena; Brielie: rayon Voorne-Putten en Rozenburg; Middelhar nis: rayon Goeree Overflakkkee; O u d-B e ij e r- 1 a nd: rayon Beijerland, Hoeksewaard en Tiengemeten; Dordrecht: rayon Eiland van Dordrecht. Alblasserwaard en de gemeente Zwijndrecht; Rotterdam: (beursgebouw Coolsingel) rayon; IJssel monde (met uitzondering van de ge meente Zwijndrecht), Krimpenerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel; Den Burg: rayon: Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de SE.C. te Amsterdam, Keizers- kracht 143). Bijeenkomsten Het is vanzelfsprekend, dat in verband met de ramp, die ons vaderland heeft getroffen, alle bij eenkomsten, vooral die een min of meer feestelijk karakter dra gen, en die op een van de komende dagen waren vastgesteld, niet doorgaan. Om reden van deze vanzelf sprekendheid zullen wij geen mel ding maken van het niet doorgaan van die bijeenkomsten. Wel be kendheid zal worden gegeven aan die bijeenkomsten, die wel door gaan maar dan ten bate van de getroffen gebieden. Zijn alle geteisterde borderijen nog niet onderzocht? In Engeland worden alle onderstroomde boerderijen, die doorzocht zijn op even tuele slachtoffers, van een duidelijk zicht baar kruis voorzien, opdat geen boerderij en geen huis wordt vergeten. Wat doet men in ons land? Wij zagen in het onder gelopen gebied nergens een teken waar uit bleek, of een huis wel of niet onder zocht was. En na het verhaal, dat we gis teravond van twee 17-jarige leerlingen van het Vrij'z. Chr. Lyceum hoorden werd het ons bang om het hart. Deze twee ondernemende Hagenaars hadden zich door een marineboot, die van Middelharnis kwam, ergens bij de dijk van Goeree in een rubberboot laten afzet ten om zandzakken naar Nieuwe Tongè te brengen. Nadat ze de boot over een binnendijk hadden getrokken kwamen de jongens in een eenzame polder bij een boerderij, waar ze de deel opvoeren. Niets liet zich horen. Ook toen ze na een be zoek aan een tweede boerderij, waar een boer en zijn vrouw er niet voor bleken te gevoelen mee te gaan, weer bij de eerste boerderij terug kwamen, leek het of geen mens aanwezig was. De jongens brachten de zandzakken naar de bestemde plaats en voeren op de terugreis nog eens naar de bewuste boer derij, die hen instinctmatig aantrok. Nu zetten ze een ladder tegen de zolder en klommen naar boven. Tot hun grote ont steltenis ontdekten ze op een doornatte bos hooi in de nok van het dak twee meisjes, die geen woord meer konden uitbrengen. De verkleumde kinderen van 6 en 7 jaar werden door de jongens mee genomen en liggen nu met zware koorts ergens in een Zeeuws noodziekenhuis. Vijf dagen hadden ze op de zolder ge zeten. zonder dat iemand hen had gevon den. Nu beklemt ons de vraag, of er wel naar hen is gezocht, en of er misschien nog meer boerderijen zijn, die tot nu toe vergeten zijn. Waren de jongens niet, door hun verlangen tot helpen en mis schien ook hun zucht naar avontuur ge dreven, de zolder opgeklommen, dan waren deze twee kinderen vrijwel zeker omgekomen NIEUWE TONGE. Alleen het water beweegt. West-Brabant als doorvoer centrum West Brabant, zelf getroffen door de ramp, heeft gefungeerd als doorvoer centrum van 50.000 evacué's met als cen trale plaats Breda. In laatstgenoemde plaats alleen werden Vrijdag 10.000 per sonen geholpen. Afschriften van lijsten met namen van evacué's worden op bor den aan de markt geplaatst. De registra tie heeft snel en nauwkeurig plaats. Waar de organisatie vandaan is gekomen weet niemand, maar zij is er. 120 Per sonenwagens en 60 bussen zijn ergens vandaan gekomen en rijden thans nog steeds volop vluchtelingen. De toestand van deze mensen, ach, men kan het licht raden. Velen zijn zich niet bewust van de verliezen, die ze hebben geleden. De evacuatiedienst ver wacht, dat ook de geredden zware te rugslagen zullen ondervinden in hun gezondheidstoestand wanneer de situatie in de getroffen gebieden weer enigs zins zullen zijn geklaard. Het personeel helpt tot het niet meer kan. Een telefonist werd na een dienst van 65 uur slapend weggedragen. Acht uur later zat hij weer achter zijn toestel. .Er zijn meer van die gevallen. Men weet van geen ophouden. Over geld spreekt niemand. Wie het zal betalen en hoe dit alles- betaald zal worden is iets, waar men zich op dit moment niet in ver diept. Gelukkig ook maar. Amerikaanse parachutisten van Airborne-divisie collecteerden De parachutisten van de 82ste Airbor- nedivisie, die in de tweede wereldoorlog in Nederland ingezet zijn bij Nijmegen en Grave, hebben voor de hulpverlening aan Nederland een bedrag van 12,240 dol- lar bijeengebracht. Vijf manschappen, die destijds boven Nederland neersprongen, zullen uitgekozen worden om naar New York te gaan voor het aanbieden van de cheque. (Advertentie). Aan alle deuren Brandstof van Breure Geen rechtstreekse hulpverlening door particulieren De hulpverlening op maatschappelijk gebied, is per provincie gecoördineerd. Aanvragen om goederen voor de nood gebieden, moeten worden gericht tot de commissarissen der Koningin in de be treffende provincie. Rechtstreekse toe zending van goederen aan de noodgebie den door particulieren belemmeren op het ogenblik de hulpverlening in die ge bieden, mede omdat ter plaatse niet steeds voldoende opslagruimte aanwe zig is. (Advertentie) II MTtrV O tevreden worden, rlirl 1 lJuAl door Fa NORDEN. Inkoop, verkoop, Spul 164. TeL 11.53.10. AANHOUDEND VORST Opklaringen, maar ook en kele plaatselijke sneeuw buien en hier en daar tijde lijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. (Geldig tot morgenavond). Zondag, Zon op 8.09, onder 17.40, Maan (L_K.) op 3.46, onder 10.58. Maandag, Zon op 8.07, onder 17.42. Maan op 4.58, onder 11.44. Hoogwater Scheveningen. 8 Febr, 8.50 v.m. en 9.27 n.m. 9 Febr. 10.03 v.m. en 10.49 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden Bewolk. toestand Wind- snelh. in m. p. sec. Max. T. gist. en var®. Oslo onbew. N 2 -13 -22 Stockholm geh. bew. NINO 6 -lil- -13 Kopenh. sneeuw N 9 -6 -42 Londen geh. bew. WWW 2 6 -3 A'dam geh.bew. N 2 -1 -4 Brussel onbew. NO 4 2 -5 Parijs onbew. windstil 5 -4 Nice rw. bew. NNW 4 11 4 Warschau ZW 2 -1 -6 Berlijn sneeuw N 2 -2 -6 München sneeuw windstil -1 -6 Zürich sneeuw WZW 4 2 - Wenen zw. bew. windstil -2 -6

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1