De Sovjet-sector van Berlijn is nog altijd troosteloos Politie, soldaten, padvinders en studenten aan de luchtbrug Stenen voor brood in stadsdeel, waar oorlog voortduurt Hoe zit dat? Helicopter gunt zich geen tijd, om voor een boodschap te landen Columbiaanse gezant ontkent vervolging Protestanten NIEUWE HAAGSCHE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 OVER DE STREEP (Van onze §-redacteur) TTET IS HELEMAAL NIET MOEILIJK de sector-grens tussen Oost- en J West-Berlijn, de rode en de vrije wereld, ie passeren. De ondergrondse doet het met haar passagiers, elke minuut van de dag. De S-Bahn, eens een technisch wonder, die elke twee minuten een trein met een snelheid van tachtig kilometer per uur om de stad zond, moge door de oorlog en haar gevolgen wat afgeremd zijn, ook daarmee komt U van Oost naar West en omgekeerd. En dan is er de tram. En dat voertuig verklaart eigen lijk heel de tegenstelling tussen Oost- en West-Berlijn. Want de tram rijdt niet verder dan de sectorgrens. De goed onderhouden, geschilderde en van frisse reclame-aanduidingen voorziene Westelijke tram niet en, de verza meling oud roest, die de Oostberlijnse tram genoemd wordt, ook niet. Niet tegenstaande het feit, dat de laatste in plaats van met kapitalistische aan bevelingen voor lippenstift en haarwater, die de wagens uit het Westen sieren, beschilderd is met leuzen als: „De Berlijnse Verkehrs Genossen- schaft rijdt voor de overwinning van de vrede". chauffeur zegt in zo'n geval natuurlijk altijd „nee". In de Leipzigerstrasse stond bü de borden met de opschriften „Waarschu wing, hier eindigt de geallieerde sector van Berlün", de in het groen geklede Westduitse politie op wacht. De tüd. dat we een schrik voor groene uniformen hadden, ligt toch wel ver achter ons. Ik heb ze nu leren zien als tekenen der vrij heid! Dat komt, omdat honderd meter ach ter de groenen de zwarten stonden, de leden van de befaamde Oostduitse Volks- politie. Die staken natuurlijk de hand ook op om de wagen te controleren. Nare jongens. Maar nog niet zo naar als hef verschrikkelijke vrouw-mens, dat de por tieren opende en een slordige schoen met een druk-bestopte kous binnen de wagen zette, Controle op contrabande zei ze Een vaal wit jong wijf met een wreed sezicht boven een bruine mantel. Met etensblikje naai school Het is op dit ogenblik in Berlijn geen vraag meer, hoe men in de Sowjet-sector van Duitsland leeft. Wie door de Oostelijke sector van Berlijn gaat ziet het voor z'n ogen. Ondervoede mensen, slecht bediend door een volkomen uitgemergelde middenstand. Schamel bedeelde winkelétalages en warenhuizen, waarin tentoonstellingen worden ge houden onder de titel: „China Korea klagen aan!" Dat is een mid del om de aandacht van de aanklacht dichtbij af te wenden! Zelfs de klas schoolkinderen die daai roorb(j gaat en die anders in een druk kende omgeving een element van vro lijke onrust brengen, geeft die verade ming niet. De kinderen lopen sloom achter elkaar. Hun tassen bungelen op hun rug en in hun hand hebben ze een etensketeltje. Dat is voor de ..bijvoeding", die ze op school krügen. U herinnert zich die „sociale" maatregel nog wel uit de oorlogstijd. Toen waren wij er blü r Zij zullen er ook wel blij mee zijn. Want en dat is het erge, dat deze Sowjet-sector U zegt hier in Oost- Berlijn is de oorlog nog niet voorbij. Alle leuzen over vrede en oorlogshitsen, aan de andere kant van de streep, ten spijt. Bij de Brandenburger Poort, waarop de rode vlag wappert, weer contröle. Maar nu door mannen. Die zijn slape- Het hoongelach daarover in West- Berlijn is tenslotte tot de Oostberlijnse oren doorgedrongen. Toen heeft men. op een, voor de Wesbberlynse tram directie kwade dag. de goede Weste lijke trams in het Óósten vastgehouden. Dat was natuurlijk niet gek bekeken van de rode heren, maar toen men jn het Westen het haveloze rode gerij óók vasthield, beschouwde men dat in krin gen ven de heren Grotewohl en Pieck als een toelaatbare represaille. Zo had men een motief gevonden om het interzonale tramverkeer stop te zetten. Men had natuurlijk ook kunnen zeggen: wij schamen ons tegenover de West-Berlijners om zo met ons onver mogen tot herstel en wederopbouw te koop te lopen, maar er is blijkbaar nog zoveel reohtsbewustzijn in het Oosten, dat men er nog steeds naar motieven zoekt, om zijn houding te bepalen. Weest met die motieven overigei voorzichtig. Loopt niet de kans voor een „spior." te worden aangezien, want dat bent U in de Oost-sector van Berlijn maar zo. En wegens het onbevoegd be treden van het rode paradijs is zes weken gevangenisstraf nie'.s Maar met de auto van een vertrouwde relatie kan het geen kwaad. Misschien zal een con trolerende agent aan de chauffeur vra gen of hij nog buitenlanders in zijn wa gen heeft. Een verstandig West-Duits Beu van trappen op de fiets (Van een onzer verslaggevers) De heer A. C. J. Achilles Albzh. te Pijnacker is ontevreden over de fiets We moeten ons bij het trappen veel te veel inspannen, zo meent hij, de nadelen van de klassieke fiets opsommend. Hij heeft nu een rijwiel ontworpen, waarmee hij al die bezwaren denkt te kunnen op- Octrooi gekregen, maar heffen. Het voortbewegen geschiedt door het zgn. hefboom-systeem: er bestaat geen dood punt meer; de lange hefbomen maken een natuurlijke trapbeweging mo gelijk. Zijn tweewieler is met het oog op het drukke verkeer laag gebouwd: de gestrekte voeten kunnen gemakkelijk op de weg worden geplaatst en door de lage zadelstand en het laag geplaatste drukpunt van de voortbewegingsorganen is de grootst mogelijke stabiliteit ver kregen. De heer Achilles, die octrooi op zijn vinding heeft gekregen, maar moet optornen tegen het conservatisme in de rijwiel branche, zegt, dat zijn fiets ook voor licht-invaliden zeer geschikt is. Het lage model leent zich ook uitstekend om er een hulpmotortje op te plaatsen. Wij keken voor U rond in Berlijn Onze chef-reportage is een week geleden naar Berlijn gevlogen, teneinde voor ons blad zijn in drukken weer te geven over de daar ontstane situatie West-Ber lijn immers wordt overstroomd van vluchtelingen uit de Oostelijke zone van Duitsland, in welk com munistisch gebied zij niet langer veilig zijn. Zowel Reuter als Asso ciated Press hebben ons de poli tieke en economische gevolgen van deze massavlucht uit Oost-Duits- land toegelicht. Maar onze eigen correspondent heeft te Berlijn zelf aanschouwd, hoe in eerste instan tie de stroom van vluchtelingen door de autoriteiten wordt opge vangen en hij heeft persoonlijk met de slachtoffers gesproken. Uit zijn betrouwbaar relaas blijkt, dat velen have en goed verloren heb ben en geheel berooid, op de West duitse, maar ook internationale hulpverlening zijn aangewezen In dit verband wijzen wij er nog op. hoe thans van alle kanten steun geboden wordt. De Nederlandse Hoge Commissaris der V.N., mr G J. van Heuven Goedhart, heeft West-Dudteland mede actieve hulp beloofd om het hoofd te kunnen bieden aan het nijpende vluchte lingenprobleem. Wat zioh in Ne derland tijdens de oorlogsjaren afspeelde, herhaalt zich thans in Berlijn. De Amerikaanse en Europese pers kan niet genoeg wijzen op de gevaren van het Russische communisme, een totalitair systeem, dat de „koude oorlog" stelsel matig voedt en met de „hete oorlog" zoals die op Korea, dreigt. Nog steeds zijn er lieden die geloven in een „derde weg", in de mogelijkheid met Moskou tot een accoord te komen. Steeds lokt het fluiten van de Russische vogelaar! Het is goed in een zakelük, behoorlijk gedocumenteerd handboekje voor de Nederlandse arbeider bestemd, een uiteenzetting te geven van de doeleinden, werkwijze en propaganda der Sowjets, met steekhoudende commen taar. Dit is het werk van de Stichting „Vrede en Vrijheid", waarvan de secre taris is, de heer E. W. P. van Dam van Isselt. Op beknopte wjjze wordt hierin een uit eenzetting gegeven van het Sowjet-im- perialisme, het saboteren van de vrede door Moskou, de zg. „vredescampagne' der Russen, de politiek in Azië en ii Duitsland (Berlijn), het standpunt van Stalin en de Kominform tegenover de democratische vrijheden, cultuur, gods dienst etc. De Russische politiek is cy nisch en opportunistisch. De onafhanke lijke volken van Letland, Estland er Lithauen hebben zich moeten persen in het starre keurslijf der Sowjetinstellin- gen, en tot hoeveel landen in Europa heeft zich de penetratie van het Russi sche communisme uitgestrekt. De Sowjet- pers kent geen vrijheid, zelfs kunsten ei: wetenschappen zjjn gereglementeerd. De Sowjet-grondwet verleent geen vrijheid tot het prediken van de godsdienst, maar geeft uitdrukkelijk gelegenheid anti-re ligieuze denkbeelden te propageren. Of hij geschoold of ongeschoold is, de gemiddelde Sowjet-arbeider is volkomen overgeleverd aan de 'willekeur van zijn directie. En zijn vakvereniging is een star instrument in handen van de partij en de regeringsdiscipline, En is de Russi sche arbeider, hij, die zogenaamd in vrij heid leeft, er zoveel beter aan toe dan zijn collega in Nederland? Het volgende staatje leert wel anders. Prijzen in Nederland en de Soxvjet-Unie per 1 Juli 1952 Artikel Prijs in Prijs in Rusl. Nederl. Rusl. duurder 1 kg brood 0,46 3,37 7 x 1 kg vark.vl. 4,25 17,10 4 x 1 kg boter 4,60 34,20 7 x 1 kg suiker 0,91 11,85 13 x 1 kg aardapp. 0,21 1,42 7 x 1 paar h.schoenen ƒ25,ƒ285.11 x Maandloon van een geschoolde arbeider in Rusland maximaal 600 a 700 roebel 650 gulden. Een roebel is ruim 0.95 Moge dit betrouwbare, uitstekende werkje de ogen doen opengaan van hen, die thans nog aarzelen aan welke zijde te staan in het wereldconflict tussen vrij heid en slavernij. Dc prijs van het boek je „Hoe zit dat?", uitgave van de Stich ting Vrede en Vrijheid, is ƒ0.95, K. riger, doch even haveloos als hun vrou welijke collega's. De zwarte Vopo die daar staal lacht zelfs tegen ons. Mis schien denkt hij wel: ,,Ik kom jullie zo achterna. Op deze Vrijdag kwamen er weer 19 leden van de Volkspolitie de streep over. Daar staat een bord: „Einde van de Democratische sector van Ber lijn". Gelukkig wel! En daarachter: een „groene" politieman. Wat een geluk, dat er „groenen" zijn. zegt mijn metgezel en omdat w-e allebei bevrijd lachen, roepl de „groene", saluerend, „herzlich will- kommen!" „Vind je niet. dat het hier anders ruikt?" vraagt m'n metgezel, öls de wa gen even stopt en we uitstappen om nog eens even achterom te kijken. Hij heeft gelijk: de lucht is hier anders dan twee honderd meter achter ons. En het gekke de zon schijnt. Dat hadden we daar niet eens gemerkt! Dan loop je 's avonds over de Kur- fürslendamm waar alle lichten bran den, alle etalages schitteren en waar alles te koop is wat er ter wereld maar gemaakt, groeit of gevangen wordt. Achter de ramen van een chic parfumerie-huis demonstreren uitgelezen modellen de modernste make-up voor honderden voorbij gangers. En alle restaurants zitten van 'S middags tot middernacht tjok vol. In de Berliner Kindt Brau van de heer Wilhelm Klemke komen de kellners handen en- hoofden te kort en de heer Klemke maakt een omzet van twee en een half millioen mark per jaar! Wie minacht de vrijheid in het Westen? West Berlijn, dat is het wonder der vrijheid midden in de Sowjet- dood! Een slordige door-alles-heen-commu- niste. Ze had geen interesse voor de in zittenden van de wagen en ze speurde niets verdachts. Via dergelijke beambten komt U in de rode sector. „Dat zün de allerergsten" zei de chauffeur. „Ze ziet er uit als een ontijdig losgelaten gif mengster". Dat was een juiste kwalifi catie. Achter die barrière van schrikwekken- mensen ligt dan „de sector" met man nen, vrouwen en kinderen. Men verwon dert er zich alleen maar over. dat er nog niet veel méér mensen de ren naar de vrijheid nemen! Ruines een leuzen Er is sindsdien namelijk mets veran derd. Nog ligt het puin in alle straten Nog steken de bouwvallen van kerken en huizen, van scholen en grote gebou wen boven de al-ruïne uit. Nog is het Rijksdaggebouw een geraamte, de voor malige dom een onthoofde coulisse, waarop vleugelklappende engelen ver geefs op eer. nieuwe laag verguldsel wachten en slaat de staatsopeta in de kratten. De herstelwerkzaamheden daar schijnen ook maar met te vorderen. Ja toch, er is wel wat veranderd. Waar eens Hitiers protserige kanselarij stond is nu een open vlakte. De kanselarij is opgebla7.en maar hel glorieuze bouwsel, dat er voor in de plaats zou komen, is er nog lang niet. Na de vernietiging van net gehate gebouw is er nog me'.s weer gedaan. En er is nog wal gebouwd: ergens in het oude regeringscentrum, waar vroe ger de oude kanselarij was en de hotels Adlon en Kaiserhof stonden, praalt een bouwwerk van bijzondere schoonheid Het witte marmer blinkt en de smette loze gevel glanst. Het beslaat een hele straatwanö en het ligt er als een juweel te midden van een hele verzameling oude rommel. En het allermerkwaardigste: er staan zelfs geen leuzen op. Want enkele andere gebouwen, die ook hersteld zijn, vermanen het volk in blauwe en rode kleuren, in geel en groen en wit, om het dappere Sovjet-volk te gedenken m dankbaarheid, dat voor de opbouw van het socialisme zóveel voor de Volksde mocratie deed, en doet! En zoals eens de vrome mensen boven hun nieuwe hurzen zetten: „Tot eer van God", zo leest U op die bouwwerken: Ter ere van Stalin, de strijder voor vrede en vrijheid, wien te verachten oorlogsvoorbereiding is!" Maar op dat. glanzende nieuwe gebouw niet. Dat hoeft ook niet. Dat is namelijk de dépendance van de Sovjet-hemel zélf. De Russische ambassade! Ja, als er één leuze waar is in Oost-Ber- lijn dan is het deze: „De Sovjet-Unie en alle vrije volkeren bouwen aan het „so cialisme". Men bouwt verder nergens an- Wanneer vluchtelingen uit. Oost- Duitsland in West-Berlijn wat op verhaal zijn gekomen worden de Westduitse dag- en weekbladen verslonden. Men weet thans weer, wat er omgaat in de wereld. wmm - .t' -•w> VMt Deze soldaten van een reddings ploeg werden op het Britse eiland Canvey door het water overvallen, toen zij daar met hun vrachtwagen reden. Een roeibootje heeft enige van de jongens opgepikt. Het is een der trieste „documents humains", zoals er meer zijn, zowel in Neder land als Engeland, beide geteis terd door de overstromingen. Het eilandje Canvey in de Theems- monding had het extra zwaar te verduren, met zeer vele doden, gewonden en vermisten. Tal van eilandbewoners wilden hun huizen niet verlaten, hoe hoog de nood ook gestegen was. ders aan. Gebouwen voor het systeem: de ambassade, het gebouw van de buiten landse handel, dat overigens nog in wor ding is en nog enkele bouwwerken voor de rode heren meer. Bovendien: de Sta- lin-allee. die komt waar vroeger de Frankforter-allee was Dat is een ver zameling van zeer fraaie, nieuwe bouw werken. die alle „het socialisme" dienen ep hen, die daarmf"- nauw verbonden zijn. Voor de bevolking zün er nu nog: de kelderwoningen, de keetjes tussen het puin, de oude huizen, die. als de mensen, meer en meer verkommeren en vervuilen. De viijheid gaat in 't grauw Deze vrijheid gaat niet in het rood gekleed. Het is wel duidelijk, dat zij vele kleuren draagt, maar géén rode. De vrijheid van de Oost-sector is grauw, en groezelig. Zij gaat op afge trapte schoenen en wat zij aan ma teriaal der openbare diensten op de straten brengt is lachwekkend van ouderdom. Een vuilniswagen, die, zo omstreeks de eeuwwisseling zeker een wonder van moderne techniek geweest is, werd weer uit de stal ge haald. Vier paarden, schonkig en ma ger, trekken hem voort en een aantal in-vuile mannen bedienen dit monu ment van Sowjet-vooruitgang. De méést eenvoudige volkswagen is een voorwerp van de grootste bewonde ring, zelfs voor de chauffeurs der gam mele taxi's. Het is amper te geloven, maar op een parkeerplaats zag ik taxi chauffeurs rondom een gewone volks wagen lopen en elkaar op allerlei by- zonderheden wüzen, alsof ze voor het eerst van hun leven zo'n apparaat za gen. En bü een moderne Chevrolet, uit Nederland afkomstig, ontstond een volks oploop! Hier rü'den oude B.M.W.'s, dito D.K.W.'s en Tsjechische wagens. U probeert met de mensen te praten, maar ze zün doodsbang. Wie garandeert hen, dat U ze niet verraden zult en wie garandeert U, dat ze U niet aanbrengen bij gindse Vopo (Volks-Polizist)? Valkenburgeen en al activiteit (Van een onzer verslaggevers) HET VLIEGVELD VALKENBURG is de grote hangar één en al be- weeg en geroezemoes. Padvinders, mariniers, Amerikaanse parachu tisten, leden van de reservepolitie uit verschillende steden, matrozen, studenten, maken daar de pakken levensmiddelen en andere levensbehoef ten klaar, die boven de verdronken gebieden gedropt moeten worden. £n wie zijn neus even buiten de hangar steekt, ziet daar altijd wel een vliegtuig stijgen of landen: of een kolossale vliegende vrachtauto van de Ameri kanen, een kleine Harvard of een slanke Dakota, bommenwerpers van Luchtmacht en Marine samen een geweldige hulpbiedende luchtarmee van honderdvijftig toestellen. meeste vluchten afgelast in verband met het slechte weer. Vliegtuigen, die toen reeds in de lucht waren, werden terug geroepen; alleen de toestellen, die zeer dringende opdrachten hadden gekregen, konden verder vliegen Twee uur slaap per nacht Aan een dergelijke stagnatie in de luchtbrug heeft niemand zo'n hekel ais de mannen, die daardoor tot een zekere werkloosheid gedoemd worden. Want op Valkenburg heerst een werkgeest, die niet te temperen is; de meeste mannen van het grondpersoneel hebben sinds Zondag niet meer dan zes uur geslapen: twee uurtjes per nacht rust schijnen vol doende te zijn. nu ze weten, dat het er op aankomt. De kisten moeten steeds na gekeken worden, nu ze zonder onder breking stijgen en landen. Gelukkig daagt van aUe kanten huip Vrachtauto's rijden af en aan. om voor raden in de hal aan te vullen, of een nieuwe zending naar een vliegtuig te rijden. Rubberlaarzen zijn er bij, zwem vliezen, ba by pakketjes, noodrantsoen blikjes, bussen water, die tussen twee opgepompte autobanden gesnoerd wor den, lange, gele bussen met medicamen ten: pen:ciline en virus tegen paratyphus. broden, blikken bruine bonensoep, kort om. alles, waaraan een noodlijdend mens behoefte kan hebben. Hier maken de Jantjes een pak klaar met een veldtele foon. ginds worden twintig zaklampen zorgvuldig in de houtwol gelegd. Een helicopter scheert laag over het veld en gooit een paar zakken neer met artikelen, waaraan Valkenburg behoefte beeft; tijd om te landen is er niet, want de helicopter moet weer zo spoedig moge- lyk naar Zeeland of Zuid-Hollandse eilanden, waar mensen in nood zijn en naar vliegtuigen uitkijken. In de Opera- tionsroom. vanwaar uit alle vluchten worden geleid, is het al even druk als in de hangars. Piloten lopen af en aan, Amerikaanse vliegers, gekleed in blauwe bontjacks maken een praatje met hun Nederlandse collega's of zitten, de pet diep in de ogen. op de bank wat te slapen na urenlange activiteit. Luchtmachtsoldaten en matro zen gaan mee de kisten in. om te helpen by het droppen van de levensmiddelen; zij popelen, om de lucht in te gaan en hun geïsoleerde landgenoten bij te staan. Alleen Woensdagmiddag al werden door; transportvliegtuigen, die ter beschikking stonden van de luchtmacht, byna 60.000 zandzakken afgeworpen. 2000 liter drink water. Later in de middag werden de op. Op het ogenblik zijn er al meer dan te behalen! twintig helicopters in de lucht en de Engelse Luchtmaarschalk Sir Robert Forster, bevelhebber van de tweede ge allieerde tactische luchtmacht in West- Duitsland heeft toegezegd, dat zijn vlieg- tuighulp onbeperkt zal zijn. Uit Frank rijk. Italië, Zwitserland. Noorwegen, Zweden en Denemarken komen toestel len om de Zeeuwse en Zuid-Hollandse bevolking te helpen. In het toch al druk bezette luchtruim boven de ondergelopen gebieden hebben de piloten vaak Last vsn sportvliegers, die er zo maar een kijkje gaan r.emen; na de radio-waarschuwing van gisteren verwacht men echter, dat aan het lucht-toerisnie boven een gèbiea, waar mensen in doodsnood zijn, een ein de korrtt. Parachutisten wachten Behalve reddingen door middel van helicopters overweegt men ernstig, para chutisten in te zetten voor het hulpver- leningswerk. Twaalf van deze „rode baretten" zitten in een houten keetje te wachten op hun opdracht. Het is geen wonder, dat zij op hete kolen zitten; zij zijn de veteranen van Indië en willen meer dan ooit in hun leven nu in actie komen. De kapitein maakte gistermiddag een verkenningsvlucht, om te zien. wat hij met zijn mannen kan doen en noe. Ondertussen gaan de reddingen voor:. De Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van Woensdrecht brachten gisteren 350 k 400 mensen in veiligheid, het merendeel van Nieuwe Tonge. Vliegers zien meer can mensen op de begane grond; zo consta teerde er gisteren een. dat bij Zonnemate een zeedyk dreigde te bezwyken. Onge veer honderd man werden op hun aan wijzingen naar de bedreigde p'.aats ge zonden. De Nederlandse luchtmacht en de Marine luchtvaart zijn bezig, het grootste wapenfeit uit hun geschied er. a Gevechten van geen enkel belang" Toch kunnen enkele daden van terreur niet worden tegengesproken Het Kath. Ned. Persbureau heeft een onderhoud gehad me: de gezant van Co lumbia in ons land, Carlos Vera Villa- mizar. naar aanleiding van de uitvoerige berichten in ons blad, over de geloofs vervolging, waaraan de Protestanten Columbia zijn blootgesteld. „Hebben er tussen Kathoheken en Pro testanten in Columbia gevechten plaats gehad?" zo werd aan de gezant gevraagd. Hy antwoordde: „Indien zij al hebben plaats gehad dan zijn zy toch van geen enkel belang, omdat het in de meeste gevallen ging om mondelinge protesten, die door Katholieken voor de Protes tantse kerkgebouwen werden uitge bracht. Het moet als een uitzondering worden beschouwd wanneer een Katho liek in actie is gekomen en in die ge vallen, waarin dat wel gebeurd is, is er geen enkele Protestant persoonlijk letsel toegebracht". Volgens het K.N.P. weerspreekt deze verklaring op ondubbelzinnige wijze de berichten van het Evangelisch Verbond in Columbia welks leider Quiroga. zekere regelmaat het buitenland in be roering tracht te brengen over de ver volging waaronder de Pro'estanten in Columbia te lyden zouden hebben". Volgens het K.N.P. „weerspreekt deze Ospina, een Jezuïet uit Bogota, zijn de rapporten van Quiroga „van het begin af verdacht geweest", „zeer moeilijk te verifiëren", „gaan zij mank aan criiiscb onderzoek" en „vloeien zy over van on juistheden, verkeerde voorstelling van zaken en onwaarheden" Niet ontkend Echter schrijft het K.N.P ook het vol gende: „Terwijl met zekerheid tot op heden kan worden vastgesteld dat e: in de laatste jaren slechts weinig gewelddaden tegenover Protestanten zyn gepleegd, kunnen enkele daden van terreur als he: werpen van stenen, brandstichting en zelfs moord toch niet worden ontkend, doch zy zijn door de bisschoppen veroor deeld en worden door de staat gestraft". Volgens prof. Ospina vinden deze daden hun werkelijke oorzaak :n het op treden van de Protestanten zeil. Volgens hem beweren de Protestanten, dat zij de H. Schrift komen onderwyzen aan de Columbianen, die byha'allen Katholiek zijn en het Katholicisme als staatsgods dienst hebben. Deze Columbianen voelen zich daardoor zo zwaar beledigd over att optreden, wijl de ui: Angelsaksische lan den komende zendelingen me: kunnen ontkennen, dat in hun landen meer dan 100 millioen personen zonder godsdienst leven. Bovendien verspreiden deze zen delingen „godslasterlijke pamfletten over de Paus. H. Eucharistie en Maria". Voorts zijn volgens prof. Ospina de Protestan ten altyd in politieke kwesties verwik keld. zodat bulletins, welke in het bui tenland worden verspreid, opsommingen zyn van feiten, die door politiek-belang- hebbenden worden verteld. Politiek Volgens de gezant bestaan er relaties tussen de Protestanten en de oppositie party, de liberale partij. Vooreerst ideo logische verwantschap, die uitgaat naar absolute en onbeperkte vrijheid v .n godsdienstoefening. in het verlangen dat de politieke invloed van de kerke lyke hiërarchie worde beperkt. :en tweede ook verscheidene gevallen van sympathiek meeleven waar het ging om verzet tegen normale overheidsmaat regelen. In sommige gevallen hebben volgens de gezant uit het buitenland komende Protestanten hulp verleend aan liberale bandieten. In 1950 vertoefde mr Preston Smith <V.S.) in de „Illanos" en gaf oa. speciale aanwijzingen om de bandieten te leiden of de plannen der regering te dwars bomen Tot dusver deze R.K. reacties op onze publicaties.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6