denken er zó «ver Alles jïoed en wel NIEUWE HAAGSCHE COUBANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 (Kernen van ingezonden stukken) Mijnheer de redacteur, De schipper, wiens brief werd afge drukt in de N.H.C. van 4 Febr. j.l. is niet bepaald de enige, die het onbehaaglijke gevoel heeft gehad dat onze zeedijken niet meer bestand zouden zijn tegen de woedende elementen als deze zouden samenspannen om ons laaggelegen land te belagen, waardoor in feite het grootste deel van de Nederlandse bevolking in voortdurend levensgevaar verkeert. De vraag mag zeker worden gesteld of wij inderdaad in voldoende mate voor-| zorjjsmaatregelcn hebben genomen, ook tegen de gevolgen van dijkdoorbraak In onze bosrijke streken kennen we reeds jaren de bosbrandweer. die onmid dellijk in georganiseerd verband en 'met deskundige krachten kan optreden en over goed voorziene depóts van mate-j rialen de beschikking heeft, hoewel bij bosbranden in ons land van direct lijfs gevaar vrijwel geen sprake is. Hadden fn de gebieden, waar overstro mingen plaats vinden en dus wèl direct lijfsgevaar aanwezig is, dergelijke be schermingsmaatregelen ook niet allang mouten zijn uitgevoerd? Opslagplaatsen van grote hoeveelheden zandzakken, ba salt, schoppen, waterlaarzen en dergelijke onmisbare materialen bij dreigende of reeds plaats gehad hebbende dijkdoor braken en een flink aantal vletten of an ti :v platboomd schuiten, desnoods op vouwbare boten voor het redden van in nood verkerende personen en vee zijn voor een onmiddellijke hulpverlening van het allergrootste belang gebleken. De bewoners van afgelegen boerderijen in laaggelegen gebieden zullen er van doordrongen moeten worden dat het noodzakelijk ls over reddingsvlotten te kunnen beschikken in tijden van nood, terwijl dc polder- of gemeentebesturen, eventueel met rijkshulp, behalve opslag plaatsen van materialen, ook een aantal vletten, te bepalen naar de grootte dei- bevolking, zullen moeten aanschaffen en onderhouden, zoals ook ten aanzien van schepen inzake het rcddingsmateriaal voorschriften bestaan, waaraan zeer streng de hand wordt gehouden. Dijkdoorbraken komen in ons land ge lukkig niet zo heel dikwijls voor. maar dat ze tot ontzetlende catastrofes kunnen leiden, hebben wc thans weer oji zo'n oni stellende wijze moeten ondervinden. Bijna altijd komen ze bij verrassing en daarom is het nodig zich tegen dat ver rassende element zo goed mogelijk te beschermen, hetgeen alleen mogelijk is door tijdig tevoren al die maatregelen te nemen, welke maar genomen kunnen worden. Indien wij het noodzakelijk vinden in tijden van dreigend oorlogsgevaar een zeer kostbaar apparaat voor de beschor- ming van de burgerbevolking op te rich ten, ook een dergelijk beschermings apparaat tegen Nederlands oude erf vijand, het water, onontbeerlijk. Dat heb ben de recente gebeurtenissen ons op zo tragische, doch niet minder duidelijke wijze onder het oog gebracht. Een andere vraag is, of het gehele stelsel van dijken, zoals dat in dc loop der eeuwen is gegroeid, niet dient te worden herzien. Het feit, dat deze ramp heeft kunnen plaats vinden, doet deze vraag stellen. Immers, reeds gedurende vele eeuwen is de zeespiegel voortdurend gestegen, zodat het zoute water steeds verder ons land is binnengedrongen en zich reeds tot voorbij Dordrecht en tot bij Gouda bevindt. Dat alles zal bedragen vorderen, maar toch niet zoveel als. thans direct en indirect aan schade] wordt toegebracht aan ons land. Dc-zo vreselijke ramp, een van dc ergste uit onze geschiedenis, moge althans ons volk en vooral de autoriteiten klaar wak- k-r geschud hebben om koste wat het kost. direct nadat de gevolgen van deze catastrofe te boven zijn gekomen, al die maatregelen te nemen, welke noodzake lijk geacht worden om dergelijke rampen zoveel als menselijkerwijze mogelijk is, te voorkomen en daarnaast een organi satie in het leven te roepen om mocht iets dergelijks zich onverhoopt toch her halen de gevolgen onmiddellijk door tevoren opgeleid personeel kunnen wor den bestreden. Een soort van Bescher ming Burger Bevolking voor rampen in vredestijd dus. georganiseerd op een wij ze als het Nederlandse Rode Kruis, dat ook nu weer onmiddellijk paraat was. Dijken, zwaar en' stérk 'gërioèg om on der dc meest ongunstige omstandigheden stand te kunnen hóuden, zijn voor Ne derland niet alleep een levensbelang, maar tevens de beste geldbelegging wel ke men zich denken kan omdat ze ram pen als we nu meemaken en die honder den mtllioenen gulden schade berokkenen, ,in de toekomst zullen voorkomen tri bovendien het steeds verder ons land binnendringende zeewater, dat onze bodem met verzilting ernstig bedreigt, terug zal dringen. Deze verzilting brengt ook de zoetwatervoorziening voor mens en dier alsmede voor do industrie groot gevaar. P. C. HEISER, ,s-Gravenhage Jul. v. Stolbergl. 2 Om ook voor deze rubriek een vlotte gang van zaken te bevor deren brengen we het volgende onder de aandacht van de geachte schrijvers: 2 e. Aan ingezonden stukken zon der duidelijke vermelding van naam en adres der inzenders zal doorgaans geen aandacht kunnen worden geschonken. •ft- 2e. Ingezonden stukken over on derwerpendie al herhaaldelijk in deze rubriek werden aangesneden, en naar het oordeel der redactie geen nieuwe gezichtspunten ope nen, zullen eveneens ter zijde worden gelegd. 3e. Ingezonden stukken worden alleen dan zonder ondertekening geplaatst, wanneer dit uitdrukke lijk wordt verzocht en levens voor de redactie ts aannemelijk ge maakt, dat zo'n verzoek gemoti veerd is. 4e. De redactie behoudt zich te allen tijde het recht voor ingezon den stukken te bekorten of te her schrijven, zonder dat aan de strekking van het betoog afbreuk wordt gedaan. hen. die voor dc tweede maai have en goed en helaas honderden dierbaren verloren. Giften kunt li storten op mijn giro- j rekening "557320 of postwissels met vermelding: voor Tholen. Adres: ZUSTER H. BERGERS. „Avondzon". Velp. Hoofdstraat 12. Kinderen uit noodgebied naar dig mogelijk begonnen wordt met het leggen van zeer zware dijken naar het voorbeeld van de Afsluitdijk die de watergeulen tussen de diverse eilanden radicaal van de Noordzee afsluiten. Het geen behalve veel grotere veiligheid tevens zou betekenen een belangrijke aar winst van eerste klas bouwgrond. Mede hierdoor zijn m i. de ontegenzeggelijk zeer grote bedragen, die met het uitvoe ren van zulke denkbeelden zijn gemoeid, volledig verantwoord, Ten overvloede wellicht zij er tenslotte op gewezen, dat de Westerschelde (Antwerpen) en de Nieuwe Waterweg (Rotterdam) natuurlijk niet voor afsluiting in aanmerking kun nen komen. Den Haag. INSIDER. De nationale ramp III Het is voor mij onbegrijpelijk, hoe men pas Maandagavond, naar een radio reporter meedeelde, door middel van een vliegtuig ontdekte, dat er r.og meer ge bieden :r. nood waren dan (ie reeds be kende. Waarom niet terstond Zondag morgen nauwkeurige verkenningsvluch ten gemaakt? Er stonden toch zoveel mensenlevens op het spel? Mevr. C. O.VERWATER Den Haag. Apeldoornselaan 77 De nationale ramp IV Zou het niet verstandig zijn in polders, die bij hoog water, storm of ander geweld kunnen onderlopen, permanent reddings sloepen te stationneren? Die zouden dan natuurlijk goed onderhouden moeten wor den, De praktijk heeft thans geleerd, hoeveel tijd er met het transport van reddingsmiddelen gemoeid is. W R. VAN IJSSELSTEIN Den Haag 't Had nog veel erger kunnen zijn Na de ontzettende catastrophe, waar voor het water ons volk heeft geplaatst, is men geneigd zich te gaan verdiepen in eventuele fouten, die wellicht in het verleden zijn gemaakt. Doch het is moei lijker voor een vakman om schuldigen aan te wijzen dan voor de leek, die ter stond met zijn oordeel klaar staat en on middellijk bereid is naar links en naar rechts met verwijten te gaan strooien. Evenwel ook de verstandige leek. die zich de wereldreputatie van onze waterbouwkundigen maar slechts even herinnert, zal zich wel tienmaal beden ker., alvorens zijn pijlen op de mannen van Waterstaat af te schieten. Trouwens, het is toch nog altijd zo, dat de mens, zelfs de allerbekwaamste, er nimmer in zal slagen de enorme krachten, welke in de natuur schuilen, nauwkeurig vast, te stellen. Dat is zelfs bij benadering niet voor hem weggelegd. Inplaats van cri- tick te oefenen op al dan niet vermeende beleidsfouten zou ik er als insider echter wel op willen wijzen, dat deze verschrik kelijke watersnood een nog veel grotere ellende had kunnen veroorzaken. En wel wanneer de waterstand in onze rivieren toevallig ook nog hoog was geweest. Want dan was het water uit de Noordzee in nog veel sterker mate tussen de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden opgestuwd cn iiadden de overstromingen zich nog veel en veel verder uitgestrekt. Thans echter waren de rivieren in staat een groot deel van het door de Noordwester opgejaagde zeewater op te vangen. Waar ricze dingen onherroepelijk vaststaan lijkt pet me een gebiedende eis, dat zo spoe- Rhenenstraat 34 Dank zij de ..vrije arm" van de ELNA, kunt U zo wel fijne kousen als dikke wollen sokken stoppen. Vraagt Inlichtingen ELNA Parkitraal 73, Don Haag, Tol. 184844 't buitenland? Hoe schoon en mooi deze aanbieding ook mag zijn, toch ben ik van mening, dat dit niet gewenst is. Zelf ben i'k in Stavenisse geboren, in die streek opge groeid en dus met het platteland vol komen op de hoogte. Behoudens enkele uitzonderingen „kleven' de kinderen uit die omgeving veel vaster aan hun ouders dan die in de stad. He: huiselijk 'hven is op het platteland ook veel in tensiever. Thans zijn, door de droevige gebeurtenissen deze week, huis en hof verlaten en misschien wel vader, moeder broeder of zuster verloren. En nu voe len de kinderen zich nog sterker gebon den aan hun geboortegrond. Men deelt dan ook liever de boterham, dan een kind naar een vreemd land te zenden Den Haag H. J. VAN PUTTE (Naar men heeft kunnen lezen, heeft de Regering besloten var. kinderuitzen ding af te zien. Red. N.H.C.). Verrassing of speculatie? De heer dr ir J van Veen. hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat heeft, volgens een in de pers verschenen be richt. medegedeeld dat slechts éénmaal in de 350 jaar een vloedstand kan voor komen, zoals in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Voorts dat thans het water hoger kwam dan ooit te voren, dooh dat onder dezelfde ongunstige omstandig heden de springvloed veertien dagen later het water nog hoger zou hebben opgestuwd, hetgeen inhoudt dat dan de ramp een nog groter omvang zou heb ben aangenomen. Het blijkt dus zeer wel mogelijk de zwaarste golfaanvallen die uiteraard bepaald worden door het samenwerken van alle invloeden m de meest ongun stige omstandigheden, té berekenen, zodat met het aanleggen en onderhou den van de dijken daarmee rekening kan worden gehouden. Vanzelfsprekend zal boven deze maximum golfaanval rekening gehouden moeten worden met een ruime marge in „draagkracht", zo als ook met spoorbruggen b.v. gebeurt Waar echter de zeespiegel reeds gedu rende vele eeuwen ongeveer 1 deci meter per eeuw is gestegen en nog steeds stijgt, ligt het voor de hand dat de dijken voortdurend zwaarder moeten worden en bovendien „verouderen" omdat de nog steeds hoger wordende vloedstanden en derhalve ook de daar mee gepaard gaande golfaanval op de dijken in kracht blijft toenemen. De vraag rijst nu. in hoeverre onze zeedijken en ook de binnendijken aan deze, reeds eeuwen stijgende zeespie gel zijn aangepast. Heeft deze catastrofe de deskundigen werkelijk volkomen verrast of hebben zij gespeculeerd en' bovendien nagelaten de bevolking in de laaggelegen gebieden van ons land tij dig in te lichten omtrent de gevaren, waaraan zij bloot staat? Het gaat er niet om, schuldigen voor deze ramp te zoeken, maar wel lijkt mij een zeer diepgaand onderzoek naar de sterkte en doelmatigheid van al onze dijken, ook van de gebieden, welke niet getroffen zijn door deze ramp, dringend noodzakelijk. Want de bevolking van onze laaggelegen gebieden moet zich achter de Hollandse dijken weer vol komen veilig gaan voelen, hetgeen met deze catastrofe voor ogen. op dit ogen blik niet meer het geval kan zijn. P. RAUQUE. 's-Gravenhage. Sympathiek geluid uit Indonesië gangstaai te kennen. Overigens dezelfde programma's, dezelfde boeken, dezelfde eindexamens. In 1952 werd het schrifte lijk gedeelte van de eindexamens op de zelfde dag en hetzelfde uur gemaakt als in Nederland. De opgaven waren hier samengesteld. De schoolbevolking bestaat oor het overgrote deel uit Nederlandse leerlingen. Slechts enkele Indonesische en Chinese leerlingen volgen buitenlands onderwijs. Dat de Nederlandse jeugd daar en hier hetzelfde is, spreekt wel ■anzelf Maar wat niet hetzelfde is. is het lerarencorps. Hier werkt, aan elke school een vaste groep leraren. In Dja karta, aan de Chr. H.B.S., werkt slechts kleine vaste groep. Een groot ge deelte van de vakken wordt gegeven door mensen, die gedreven door hun ver langen het Chr. M.O. in stand te houden, naast hun eigen werkkring tijdelijk een lestaak op zich nemen. Aangezien het steeds moeilijker wordt deze mensen te vinden, moet zo spoedig mogelijk de •aste kern uitgebreid worden. Dit kan alleen, indien een aantal jonge leraren in Nederland bereid is naar Indonesië te gaan. Reeds enkele malen kreeg ik te horen i lk voel er wel wat voor, maar de kosten van levensonderhoud zijn zo hoog. de salarissen zijn zo laag, er is geen woonruimte te vinden, het is er zo eilig. enz. enz. Maar het is toch wel vanzelfsprekend, dat het bestuur van de Ver. voor Christelijke Scholen en de Paul Krügerschool niet probeert leraren te krijgen voor de Chr. zonder hun redelijke voorwaarden aan te bieden, zowel op het gebied van woongelegenheid als van salaris. En wat de onveiligheid betreft, gedurende de vijf jaar .die ik de oorlog in Djakarta doorbracht, heb ik geen weldenkende Nederlanders ont moet. die daar in een angstsfeer leefden. Wie er werkelijk iets voor voelt een taak op zich te nemen, waarin hem vol ledige arbeidsvreugde wacht, stelle zich in verbinding met ondergetekende, leraar aan de Chr. H.B.S. te DJAKARTA. A. C. KORTEWEG, Breda P. Windhausenweg 30 A Postzegelverzamelaars I Zijn er onder de lezers ook postzegel verzamelaars die er prijs op steilen bij eenkomsten te organiseren teneinde mo gelijkheid tot ruilen te bevorderen en onderlinge besprekingen te houden? PIKET Den Haag. Malakkastraat 37. Postzegelverzamelaars II Als verzamelaar van postzegels zou ondergetekende gaarne in contact komen met andere verzamelaars, teneinde door ruiling zijn collectie te verbeteren. W. A. VERSCHOOR Den Haag. Aagje Dekenlaan 8. der onder prins Maurits, bij Wesel ern-: stig verwond en op 3 September 1595 overleden, werden te Arnhem in de Grote Kerk begraven. Na het vertrek van prins Willem V naar Engeland werd bepaald dat de admi nistrateur van de Domeinen van de vorst van Nassau de te vervullen plaats mocht aanwijzen, doch met de terugkeer van het.Huis van Oranje is het recht van begeving der weduwenplaats wederom aan het Koninklijk Huis gekomen. Dit Politieman zucht in Indonesië Onder uw berichten uit Indonesië (N. H.C. van 31 Januari» las ik, dat niet be kend is waar de politieman F. van Haastert zich bevindt, terwijl alle anderen reeds werden vrijgelaten. De meesten hunner zitten al in Holland. Van Frede- riks kan ik u niets meedelen, doch van Ferry van Haastert weet ik. dat hij is gestraft in Noesan Kembangen. een on- herbergzaam eiland vol ongedierte, waar recht is thans, na bijna 3o0 jaar aoor ons boven(üen veel muskieten voorkomen en Vorstenhuis te zijn uitgeoefend, door HM du_ de sterk heerst. Het werd de Koningin overgedragen aan de ver- door orze vroegere regeringen gebruikt eniging Tesselschade—Arbeid Adelt. a]s deportatie-oord voor de grootste mis- P C. HEISER. dadigers. Daar vertoeft thans Ferry van 's-Gravenhage. Jul. v. Stolberglaan 328 Haastert. Zijn ouders, die momenteel in I Bandoeng wonen, zijn wanhopig, daar zij „Haagse Leen" Wie alle moeite gedaan hebben om voor hun zoon vrijlating te verkrijgen. Daartoe zijn was dat? I ze ettelijke malen bij dc- voormalige com missaris mi Veiing geweest, alsook by de Er schijnt een onderzoek gaande te zijn naar de oorsprongen van „Haagsehe Leen". Hiervan kan ik U zeggen, dat rond het jaar 1880 door het hele land een straatversje werd gezongen van die naam. Het zou slaan op bepaalde ge beurtenissen van minder prettige aard, rondom een niet nader te noemen hoog geplaatst persoon. Dat „Haagsehe Leen" was m dit geval een vrij grove spot- of scheldnaam en zal m.i. wel een diepere grond hebben in de levenswandel van een man of vrouw, die nog weer vroe ger van zich deed spreken en „Leen- dert" of „Lena" heette. M. MARIJS-HOFER. Den Haag. Valkenboslaan 199. (Advertentie) Koop geen auto, maar een boot Met de ervaringen van de jongste na tionale ramp voor ogen zou ik er de aan dacht op willen vestigen, dat men toch ook weer niet te veel op het menselijk vernuft van onze waterbouwkundigen, met name van onze dijkenbouwers, mag rekenen. Daarom adviseer ik alle boe ren. die thans nog in zo'n kunstmatige zwemkom, alias een' polder, wonen, in plaats van een auto of kar om te begin nen een boot aan te schaffen. En boven dien vraag ik me af, of er by het maken van dijken niet wat meer met bazalt en beton moet worden gewerkt inplaats van met klei en zand. Want deze materialen spoelen maar al te gemakkelijk weg. Geen geld voor beton c.a.? Dat kunnen alleen zij beweren, die te veel rekenen en te weinig zien van en in het leven. De Goddelijke oorsprong van het leven wordt immers nimmer uitgedrukt in geld. G. W. F. GO VERS Den Haag. Falckstraat 99. Tholen 1941—1944 Aan alle onderduikers die in verbin ding stonden met wijlen Ds. A. Keutel en met Ds. J. Ravensloot, beiden in die tijd werkzaam in Den Haag, alsook aan vele oud-patiënten en vrienden, doet ondergetekende. U uit die dagen bekend als „Zonnestraal", het vriendelijk ver zoek, om nu uw dankbaarheid te tonen voor de vele voedselpakketten, die zij u dank zij Gods genade en belangeloze naastenliefde, van boeren en burgers uit Poortvliet en omringende gemeen ten heeft gezonden. Zij gaven behalve voedsel, meer dan 10.000 voor zwaar beproefde gezinnen in Den Haag. Aan u de ereplicht om met mij hun leed te verzachten en een persoonlijk bewijs van deelneming te schenken aan Van een dame uit Bandoeng ontving ik een brief, die o.m. de volgende passage bevat: „Ik was verleden week in Leuwigadja bloemen te brengen naar 't graf van uw man. Het zag er allemaal even keu rig uit. De djaga verdient zeker een pluimpje. De oorlogsgraven zijn alle met verbena's beplant, en alles was netjes gewied. Ook het boek was direct bij de hand. zodat ik het nummer makkelijk kon opzoeken". Tot zover die brief. Voor mij was dit goed nieuws, dat vermoedelijk ook de ■ele Indische Nederlanders, nabestaan den van de te Leuwigadja begraven oor logsslachtoffers, met interesse zullen ver- Vooral ook, omdat men L. nóóit hoort noemen. Ook niet op 29 Maart ter gelegenheid van de bijzetting van de Indische urn te Amsterdam. WED. E. POSTMA-BACHMAN, Utrecht Koningslaan 6. Misgreep van de Ned. Bank Gaarne zou ik de desbetreffende auto riteiten eens opmerkzaam willen maken op de misgreep, die men heeft gedaan met de uitgifte van het nieuwe model zilverbon van 2,50. De achterzijde doet Sterk denken aan die van een zil verbon van 1,dat ik mij al enkele malen bijna dupeerde door zelf een mis greep te doen. Dit laatste mede omdat de kleur van de nieuwe zilverbons veel minder verschilt van die der zilverbons van 1,dan zulks bij de oude zilver bons van 2,50 het geval is. Laat men die nieuwe zilverbon daarom zo spoedig mogelijk uit de circulatie nemen. Drs A. VAN VUGHT Den Haag Thorbeckelaan 178 Wordt leraar in Indonesië Na oen verblijf in Nederland van een maand, waarin ik met talrijke i uit de onderwijs-wereld in aanraking kwam bij mijn pogingen leraren te vin den voor de Chr. H.B.S. te Djakarta, lijkt het mij gewenst iets te vertellen over het Nederlands onderwijs in Indonesië. Er bestaan hieromtrent nogal wat misver standen. De programma's van de middel bare scholen zijn, op een enkele uitzonde ring na, hetzelfde als die der scholen hier te lande. Die uitzondering betreft het vak Indonesisch. Het ministerie van Onderwijs stelt als eis, dat op alle bui tenlandse scholen de landstaal onder wezen wordt. En terecht Volc leerlingen van de Nederlandse middelbare scholen verlaten Indonesië nooit en het kan niet anders dan nuttig zijn de algemene om- Derek Bentley opgehangen... Toen ik de N H.C. van 28 Januari las schoot m|jn gemoed vol. Derek Bentley. een 19-jarige Engelse jongen, een kind nog, dat naar het oordeel van de rechter misdadiger was, werd opgehan genEr is veel tijd- besteed om tot dat oordeel te komen. Is daarbij ook over wogen welke voorlichting de jeugd tegenwoordig veelal krijgt? 'k Denk aan dc- Wild West-films, waarin de mensen elkaar neerschieten alsof het zo hoort: 'k denk ook aan zekere films over huwe lijksverwikkelingen. oorlogsfilms etc, waarin er eveneens maar op los geschoten ordt. En zo wordt de jeugd vergiftigd met de uithroedsels van (rijk geworden) fantasten. H. W. VAN BREE Den Haag. Stuwstraat 1. De doodstraf in de practijk Het ter dood brengen van de 19-jarige electricien Bentley op vrij zwakke gron den. moet, dunkt mij, toch wel de ogen van de voorstanders der doodstraf doen opengaan voor de grote gevaren die in deze wijze van vonnissen zijn gelegen. De rechter heeft de bevoegdheid over het leven van een mens te beschikken. Maar hij kan dwalen en er zijn op het ogenblik in Engeland en in de gehele wereld dui zenden die van mening zijn dat dit thans het geval is geweest. Mocht dit later inderdaad blijken zo te zijn, dan is er geen herstel meer mo gelijk. Is een executie als deze niet het sterkst mogelijk pleidooi tegen de doodstraf? Wat denken de voorstanders der doodstraf hiervan? Dr F. C. DOMINICUS Den Haag Van Boetzelaerlaan 41 Waar ligt de fout? Naar aanleiding van de terechtstelling van de 19-jarige Engelse jongen stel ik de vraag, of het wel juist is dat men zich schuldig maakt aan hetzelfde feit, waar men een ander om veroordeelt? De Overheid kan worden beschouwd als de exponent van het volk. Maar dan is het ook haar plicht de oorzaken van de criminaliteit onder de jeugd weg te ne men, door scherper pp te treden tegen gevaarlijke films, reclameplaten, lectuur etc. En van de ouderen mag worden ge- eist. dat zij hieraan hun medewerking verlenen. Een „betere" wereld zal slechts kunnen worden opgebouwd wanneer de mensheid bereid is de weg te bewande len van „zelfkennis" en van „innerlijke beschaving". G. D. S. DOMIS, Den Haag Mi ent 242. Het „Koningshuisje" te Arnhem De hieronder aangehaalde woorden, voorkomende in het bericht in de NH.C. van 23 Jan. j.l„ vermeldende dat H.M. de Koningin heeft besloten een Oranje- kamer, die krachtens eeuwenoude tradi tie „in een Arnhemse hofjescombinatie steeds open is voor een Oranjetelg" beschikking te stellen van de vereniging Tesselschade-Arbeid Adelt, die daarover voor een door haar gesteunde behoeftige Nederlandse vrouw kan beschikken, kun nen heel gemakkelijk een verkeerde in druk wekken. Want het is niet zo dat de plaats in het (voormalige) St Catha rine gasthuis te Arnhem, dat reeds in een oorkonde van 125" wordt vermeld, bewoning gereserveerd blijft voor een Oranjetelg, maar alleen dat het recht van begeving der weduweplaats aan het Koninklijk Huis behoort, van welk recht door H.M. Koningin Wilhelmina ook ge bruik werd gemaakt, indien wegens over lijden of vertrek in de bewoning van het z.g. „Koningshuisje" moest worden voor zien. Het recht is ontstaan door de uilvoering van de laatste wil van de op 4 Maart 1606 te Arnhem overleden Anna Marga- retha van Manderscheid, weduwe van Lodewijk Gunther van Nassau, zoon van Jan de Oude, de oudste broer van de Prins van Oranje, van wie Prinses Wil helmina in de mannelijke lijn rechtstreeks afstamt. Lodewijk Gunther. op 4 Septem ber 1604 in het kamp voor Sluis over leden en zijn broer Philips, legeraanvoer- Die voortreflike wyne van sonnige Suid Afrika CL soos die Paarl Solera Paarl Claret Paarl Constantia I ens. I is nou vir u in den Haag verkrygbaar 'n Geïllustreerde brosjure en alle inligting kan verkry word van: die K.W.V.s» AGEHTSKAT», Frederiksplein 49, Amsterdam-C. In den Haag verkrijgbaar bij: Kemmers' Wijnhandel Anno 1870 Weissenbruchstraat 292-294 Appeistraat 199 hoofden var. de RI.. doch steeds tever geefs. Mevr. A VAN HAASTERT Den Haag Wognumstraat 23. Reclame en de Bijbel de 8 winkels van Henri Viek's Wijnhandel N.V. Naar mij werd medegedeeld zijn er lezers geweest, die het niet konden waarderen, dat ik de advertenties voor mijn product inleidde met Spreuken 2413. Had men het dan wèl gewaar, deerd. wanneer ik een uitspraak van een oude heidense schrijver had aange wend? Dat mocht ik van Chr. lezers toch niet verwachten, Eerder van athe- isten. Er is in deze courant nogal eens gediscussieerd over het roken, dat vele mannen, ook Chr. mannen, als een ge notmiddel beschouwen. Ik betwijfel he. ten zeerste. Doch ir, ij n product is m elk geval geneesmiddel, voedingsmiddel en genotmiddel tegelijk. Daarin valt God zelf me bij, (Spr. 24: 13). Zou dan een ieder van de goede' eigenschappen van mijn product mogen getuigen, doch Gods oordeel overbodig zijn? Ie Exloërmond 149. J. TIPKER Kzn. (Met bovenstaande opmerkingen heeft de geachte inzender zich zelf ox geen dienst bewezen. Ook wij zijn nJ. van mening, dat Gods Woord met geschre ven werd om „de business" te dienen. Red. H.H.C.). De Eerste Kamer over de vakgroepen Het ingezonden stuk van j.L Zaterdag, waarin werd opgekomen tegen de me ning van de Eerste Kamer, dat er geen Vakgroep-ambtenaren moeten worden overgeheveld naar de P.B.O., omdat die ambtenaren in een kwade reuk stonden, bevestigde intussen, dat bedoelde amb tenaren zulks nóg doen. Vermoedelijk behoort inzender ook tot degenen, die jaren lang. op fluweel gezeten, him werk voor de "Vakgroep hebben verricht. Ik heb zo enige ervaringen met de Vak groep opgedaan! Vandaar dat ik het, evenals de heren van de Eerste Kamer, niet verantwoord acht, die kwade reuk over te brengen naar een rein gebouw. N. DE LANGE firma J. P. van Vliet Wijnhandel sinds 1863 Piet Hcinstca« 156 Korte Houtstraat 19 Fred. Hendriklaan 233 Appelstraat 107 bekend als Ome Hein. Deze D.P.'s ver blijven om te beginnen enkele weken in een jongenskamp van het C.J.M.V. te Leusden, waarna ze liefdevol worden op genomen in divérse gezinnen. In 's-Gra- venzande werden er in 1951 een 25 tal ondergebracht. Evenzo in 1952. in welk jaar er 60 aanvragen waren. Als toen malig voorzitter van do C.J.M.V. heb ik persoonlijk die acties mogen leiden. Doch pers vond het blijkbaar niet nodig er aandacht aan te schenken. Het A.N.P. wekte ditmaal voor de radio de indruk, als ware er iets nieuws aan de hand. ,Het Parool" gewaagde zelfs van „een hoge uitzondering". Begrijpt u. dat zoiets verzet uitlokt? J. VELLEKOOP, 's-Gravenzande Hoflaan 45. Huwelijksvoorlichting N.C.R.V. Onlangs luisterend naar de avonö-over- der.king van de Ned. Chr. Radio Ver. werd ik even later pijnlijk getroffen door een causerie van een arts over het huwe lijksleven. Ik vindt het beneden peil. ja schaamteloos, de meest intieme dingen te horen bespreken met een misselijke nauwkeurigheid. Alsof er geen andere onderwerpen de aandacht vragen. J. HEMMES Den Haag. Atjehstraat 126. Scheveningen. Koppelstokstraat 68. „Haagse Leen" Wie was dat? II Int antwoord op een desbetreffende vraag in de N.H.C. kan ik meedelen, dat 70 jaar geleden in Den Haag een straat deun opgeld deed. waarin voorkwam de regel „Haagse Leen is van de trappen af gevallen". Dat „Haagse Leen" werd dan enkele malen herhaald. Waarop dit lied betrekking had weet ik helaas niet. P. H. T. DE JONG Den Haag Kruisbessenstr. 33 „Haagse Leen" Wi® was dat? UI Toen ik in 1885 uit het hoge Noorden in de Grenadiers Kazerne aan de Mau- ritskade belandde, werd daar gezongen: Haagse Leen wil van de liefde niets meer weten, Haagse Leen, o jongens neen (bis) Haagse Leen is van de trappen afge smeten Haagse Leen, o Haagse Leen, o jongens neen! Enz., enz. Een „prachtige" melodie! J. BOELSMA (88 jaar) Rijswijk Kerklaan 74 „Haagse Leen" wie is Patriot en landverrader Was de collaborateur uit de Franse bezettingstijd, Daendels, behalve een landverrader ook een groot man, omdat onder zijn bewind in één jaar tijds de 1000 km lange postweg op Java tot stand kwam? Voor die dagen stellig een pres tatie, doch men verg-.te niet, dat daar voor met meedogenloze hardheid tegen de Inheemsen werd opgetreden. Ket prestige en de goodwill van Nederland in Indië kregen dientengevolge zulk een knauw, dat de bevolking van Java er later voor paste om haar hulp te ver lenen tegen de Engelsen. Daendels was een van die figuren, die er het hunne toe hebben bijgedragen dat er een Max Havelaar geschreven werd en er een anti-koloniale stroming ontstond in Ne derland. die niets meer wilde zien van het goede, dat de Nederlanders toch stel lig ook in Indië hebben tot stand ge bracht. Daendels was een van die vrij heid-, gelijkheid- en broederschapman nen, die het ontstaan van een partij als de SJDA.P. hebben bevorderd. En met haar de kwade leus „Indië los van Hol land!" ABONNé Jr. Den Haag. Jaarsveldstraat 214. Mag dat zo maar? Een jong meisje, werkzaam bij een overste van de Marine, werd beschuldigd van verduistering van 7 kussenslopen en deswege ontslagen. Twee stoere politie mannen namen haar een verhoor af. doch zonder resultaat, daar er in dit geval niets te bekennen viel. Ik schrijf met op zet „in dit geval", omdat bedoeld meisje zich op zeer jeugdige leeftijd wèl eens aan een andermans goed vergrepen had. Toen het meisje zich ditmaal tegenover beide politiemannen verdedigen wilde, werd haar meegedeeld, dat zij toch nooit tegen zo'n „hoge oom" op kon. Zij be rustte dus in haar lot. d.w.z. dat zij zien neerlegde bij het feit, dat ze voor geen enkele" uitkering in aanmerking kon komen. Maar wat was intussen het geval? De overste had vernomen dat het meisje zwanger is. Uit dien hoofde durfde hij haar echter niet ontslaan. Daarom ont deed hij zich van haar met een beschul diging van diefstal. Mag dat nu zo maar? Den Haag. EEN ANDER MEISJE. Nog langer wachten Naar aanleiding van hetgeen de heer Fehling j.l. Zaterdag schreef onder het opschrift „Maar voor 50 pet arbeidsge schikt" moge ik het volgende meedelen. Ik ben 21 jaar en van myn geboorte af hartpatiënt. Deswege moet ik op voor schrift van de dokter 's middags enige tijd naar bed. Daar ik echter op Scheveningea woon en in Rijswyk op kantoor ben is zulks onmogelijk. Gevolg daarvan is. dat ik maar halve dagen kan werken, 'k Sta zodoende al van November 1951 af inge schreven bij de afdeling Bijzondere Be middeling van de „Arbeidsbeurs" voor een kantoovbetrekking op Scheveningen. Echter zonder resultaat. Solliciteren levert me evenmin iets op, daar- men mijn sollicitatie opzij legt, zodra men hoort dat ik hartpatiënt ben. Is er voor een geval als het onderhavige nu werkelijk geen oplossing te vinden. J. J. BUIS Scheveningen Wieringsestr. 210 „Geen dringend geval" steitner bloos dat? IV Ofschoon ik nog een kind was herinner ik me heel goed, dat zo omstreeks 1905 de bejaarde dienstbode van mijn grootmoe der met lange uithalen een liedje zong dat aanving met de woorden: „En Haag sehe Leen wil van de liefde niets meer weten". Er volgden daarop nog enkele regels die me zijn ontschoten en het slot was aldus: „Haagsehe Leen heeft haar blonde haren nu verloren: Zij heeft thans verkozen het pad der deugd". De in 1923 overleden publicist en schrij ver Taco H de Beer vertelde me kort voor zyn dood naar aanleiding van een gesprek over straattypen, dat in zijn jeugd, toen de oude Haagse kermis er nog was, er een kraam met galanterieën stond van Haagsehe Leen. Deze dame was zeer knap van uiterlijk en niet afkerig van een galant avontuurtje. Ze ging vroeg stil leven van haar geld en leefde toen zeer ingetogen. Dit laatste nu schijnt aan leiding geworden te zijn tot bovenge noemd gedicht Scheveningen. Gevers Deynootweg 51. Gogel een goed vaderlander Naar aanleiding van het door de heer A. C. Kapteyn ingezonden stuk „Waar om geen Mourandstraat?" zou ik willen vragen, waar hij in de litteratuur over Uogel de argumenten vindt, deze ..revolutie-minister" op één lyn te stel len met de ontvluchten uit de Bredase gevangenis? Is het hem bekend, dat de „patriot" Gogel, juist omdat hij in de ware betekenis van het woord „vader lander" was, ook koning Willem I, toen deze hem daarom vroeg, adviezen op financieel gebied verstrekte, die door de vorst zeer op prijs werden gesteld? De hoge onderscheidingen, die hij hiervoor ontving, bewijzen, dat we misschien niet ten onrechte in Den Haag een Alexan der Gogehveg hebben. F. J. DE BRUIN Den Haag. Thorbeckelaan 19. ■peeiaalzaak in moderns meubels* adviseurs voor beter wonen practisch fris apart molenstraat 39 - tel. 113115 uitgebreide catalogus ad f 1.- verkrijgbaar De spijbelende soldaat Dezer dagen werd mijn aandacht ge trokken door een bericht over een mili tair. die van de Krijgsraad 6 maanden gekregen had, omdat hij zich aan de sertie schuldig maakte. Niet zo maar desertie, doch hij had gespijbeld naar hij zou hebben verklaard om wat extra geld te verdienen voor zijn die moeilijk kon rondkomen. Gelet nu op dit laatste kwam het me voor, dat bedoelde militair veel te zwaar was ge straft. By onderzoek is me echter ge bleken, dat hij die straf ten volle heeft verdiend. Want zijn vrouw was er hele maal niet zo erg aan toe. Zij is n.l. een dochter vaneen broodfabrikant. Den Haag. ABONNé. Displaced Persons te Wateringen De vele publicaties in de bladen ook in de N.H.C. over de komst van „Dis placed Persons" (de Russische kinderen) in Wateringen zou doen vermoeden, dat nimmer te voren zoiets geschiedde. Men vergat echter, dat op die manier propa ganda werd gemaakt voor de Roomse Kerk. De N.H.C. heeft daarentegen, voor zover mij bekend, nagenoeg nooit iets gepubliceerd over het Chr. Jongemannen Verbond, dat nu al enkele jaren een hon derdtal D.P.'s opneemt. Als onvermoei baar organisator treedt hiervoor op de heer H. Verhaar, in den lande beter Twee jaar geleden zijn we zo „dom" geweest begaan met het lot van onze medemensen vrijwillig onze 2 uitbou wen af te staan aan een jong echtpaar. Toen het bijna een jaar bij ocs woonde werd er een baby geboren. Daar de man conducteur bij de N.S. is zou hij van de N.S. een huis krijgen. Doch dat ging niet door. Intussen werd in Juli j J. ons derde kind geboren. Zodoende woont ons gezin van 5 personen -thans op 2 kamers. Wij hebben onze nood geklaagd by Huisves ting. Antwoord: U hebt een huis met 4 kamers, als ge uw inwoning maar op straat zet. Dat was ons echter te bar. Het inwonende echtpaar verwacht nu zijn tweede baby. En daar hiervoor geen ruimte is, zou hun kind van 13 maanden straks de deur uit moeten. Gelukkig kwam er een bovenwoning leeg. De eigenaar ging er accoord mee, dat het bij ons inwonende gezin die woning kreeg. Maar Huisvesting wees een des betreffend verzoek af. Tot driemaal toe. „Géén dringend geval"! En zo tobben we maar verder. Bovendien mocht onze baby, die zeer zwak is, niet by ons blij ven wonen, daar we veel te klein zyn behuisd. De baby wordt nu door groot moeder verpleegd.... Deze mededelingen zijn bedoeld sis waarschuwing voor hen. die ook van mensenliefde willen doen blijken. J. B. UITHOL. Den Haag. Brueghelstraat 65 Mensen geen dieren In uw rubriek „Toch is het zo" van 28 Januari, handelend over het Turfschip van Breda, werd ik pijnlijk getroffen door uitdrukkingen als „overhoop ste ken" en „zegevierende slachting." Hoe durft een zich noemend Chr. dagblad zijn lezers zulke taal voorzetten! Het geldt hier mensen geen dieren. Voorts trof ik in hetzelfde nummer van uw blad een reclame voor dameskousen aan, waarin een dame werd afgebeeld in een zeer onwelvoegelijke houding. Derge lijke afbeeldingen komt men tegenwoor dig maar al te veel tegen op de voor pagina's van week- en maandbladen, waaruit zoveel zwoelheid spreekt, dat het vaak alle perken te buiten gaat. Mijns inziens moet een Chr. dagblad dergelijke advertenties weigeren. Ook al heeft men daar financieel nadeel van. W. ROOS. Den Haag. Erasmusweg 673. (Onze medewerker voor bovenbedoel de rubriek was, na zich weer eens ver diept te hebben in de historie van de tachtigjarige oorlog, zó onder de indruk gekomen van de toenmalige gebeurtenis sen, dat hij zich bij het schryuen van. ?Ün stukje wat te veel liet gaan. Wat die advertentie betreft, ons blad accepteert bijna iedere dag financieel nadeel, daar er practisch geen dag voorbij gaat of er moeten advertenties geweigerd worden. De grote oplaag doet nu eenmaal bijzonder veel advertenties toestromen. Sommige advertenties van bedrijven, die zakelijke aanbiedingen doen, komen bovendien soms zeer laat in de morgen op ons bureau, waardoor 'een scherpe controle bemoeilijkt wordt. Overigens is het op het aebied der reclame niet altfid zo eenvoudig pre cies te zeggen waar de grens ligt. Real Ndi.C.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4