SCHRILLE SCHETSEN UIT DE AHOY'-HAL R'DAM Amerika zal weldra laten weten wat het voor Nederland kan doen Dulles en btassen beraadslagen, na de -Eur°»"e nood gezien te hebben, over de hulp Scherpe critiek in Belgische socialistische pers Voorlichting aan emigranten uit winstbejag NIEUWE HAAGSCHE COURANT s ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 WOaAXL^. o-}* fwdeï 'Krntu* Jtc. XtX. Aü. Idw-w 4j^3 <£&irt+yJ Gedeelde smart, halve smart ■p. n I i-i 1 hij In Den Haag gevoerd heeft. o.a. over Toen gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Foster Dulles, en het hoofd van de M.S.A., de heer Stassen, in Den Haag het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verheten, verklaarde de laatste, dat er spoedig een verklaring zal komen betreffende de daden van Amerika, aldus meldt Ass. Press. Zij vernamen, dat Nederland in Decem ber bereid was het verdrag te ratifi ceren. maar dat het thans wacht op het protocol, dat de Fransen daaraan wil len toevoegen. Prins Berr.hard heeft gisteravond na de vergadering van het rampenfonds ten huize van de Amerikaanse ambassa deur een onderhoud gehad met de he den Foster DuUes en Stassen. Hedenmorgen half tien zijn beide Amerikaanse staatslieden met een Su per-Constellation naar Brussel vertrok ken. Eisenhower neemt zijn maatregelen Op een vraag of hij een aanvullend hulpprogramma voor Nederland over woog, antwoordde de heer Stassen: Daarover is niets bekend. Hij zweeg en kele ogenblikken en zeide op krachtiger toon: ..Nog niet". De heer Dulies werd gevraagd of hij meende, dat Nederland ondanks de zware verliezen aan men senlevens en materiaal in het Zuidwes ten zijn verdedigingstoezeggingen zou gestand doen. De minister ontweek deze vraag en verwees de vragenstellers naar de heer Stassen, die er aan herinnerde, dat de Verenigde Staten in Washington reeds bekend gemaakt hebben, zo veel mogelijk hulp te zullen verlenen. „Wij hebben alle bureaux van de M.S.A. in de drie landen opdracht gegeven zo be hulpzaam te zijn als mogelijk is", zeide hij. Toen hem gevraagd werd of dit be tekende, dat de Verenigde Staten begrip zouden tonen als Nederland met zijn verplichtingen zou kunnen voldoen, antwoordde de heer Stassen snel: „Dat heb ik met gezegd". Als - begin voor de hulp. voegt Ass. Press er aan toe, beschikken de Ver enigde Staten nog over een bedrag van 900 millioen gulden aan niet uitgegeven en grotendeels nog niet toegewezen te genwaardefondsen uit de Marshallhulp. Een gedeelte van deze fondsen was be stemd voor aflossing van de nationale schuld, maar zou vlug voor herstel en hulpverlening beschikbaar gesteld kun nen worden. De gistermiddag gehouden besprekin gen over Nederlands economische toe stand na de grote verwoestingen werden gisteravond voortgezet aan een maaltijd in de ambtswoning van minister mr J. W. Beyen. De bijdrage van Nederland tot West-Europa's bewapening kwam daarbij in behandeling omdat Neder lands verliezen ruwweg geschat worden op een gelyk bedrag als zijn bijdrage tot het Noordatlantisch programma na melijk 1500 millioen gulden of 32 pet van de begroting 1953. Dulles en Stassen hebben in Den Haag de huidige stand van de Europese Ver dedigingsgemeenschap in beschouwing genomen en waren matig enthousiast. DE OMVANG VAN DE OVERSTROMING medegedeeld, dat er ook gesproken is over de heldhaftige poging or.zer retre- rir.g om het door de rampspoedige over stroming veroorzaakte lijden te lenigen Gisteren toen het Amerikaanse kabinet m Washington bijeenkwam, heeft Eisen hower een commissie ingesteld bestaan de uit de heer Foster Dulles als voor zitter. de heer Stassen. de minister van Verdediging de heer Wilson, de minister van Landbouw de heet Benson met het doel na te gaan hoe de pogingen van de Nederlandse. Engelse en Belgische rege ringen het beste kunnen worden onder steund. Zij hebben reeds verslagen be studeerd over de omvang van de schade en zouden die meteen, daaroverheen vlie gend. nog persoonlijk in ogenschouw kunnen nemen Zij zouden aan president Eisenhower verslag uitbrengen en dit zal met mede leven woiden ontvangen In de worsteling na deze jongste tegenslag zal de rustige onverzettelijke wil van het Nederlandse volk de overhand nemen, zoals vroeger al zo dikwijls is geschied. Aan deze gees teshouding brengt de minister de hoog ste hulde. Van bevoegde zijde deelt men ons; mede. dat er nog gten dollarhulp door; Nederland aan Amerika gevraagd is en Bij zyn vertrek heeft minister Foster! dat er geen beslissing is gevallen oetref-i Dulles na melding te hebben gemaaktfende de beschikking over de tegen- van de uiterst nuttige besprekingen, die waarderekening De nood bij onze Zuiderburen Op het leit, dat Koning Boudewijn buitens lands vertoeit In de Belgische, socialistische pers is gisteren hevige critiek geleverd op het vertrek van koning Boudewijn naar de Rivièra, terwijl de toestand in het land nog verre van bevredigend is: er zijn nog mensen geïsoleerd en binnen korte tijd worden nieuwe vloedgolven ver wacht die een catastrofe tot gevolg kun nen hebben. Evenals de Britse pers stellen de Bel gische bladen Nederland ten voorbeeld, ir de leden van ons Vorstenhuis zo intens met de ramp meeleven. Koning Boudewijn had kort geleden een aanval van griep en zoekt herstel van krachten. In de streek' van Kallo-Melsele is de toestand zeer ernstig, evenals te Bornem en Wintham. Ten bate van het Belgische Rode Kruis zal een reeks speciale postzegels worden uitgegeven met de beeldenaar van prin ses Josephine-Charlotte ter gelegenheid van haar huwelijk met de Luxemburgse prins Jean. De opbrengst van de toeslag op deze zegels zal ten goede komen aan het Belgische rampenfonds. Nader volgden berichten, volgens wel ke kondng Boudewijn Zondag naar Brus sel zou terugkeren. Het bureau van de opper-hofmaaT- Levering van hout voor noodgebieden De directeur van het Staatsbosbeheer, de Ned. Ver. van Boseigenaren, de Alg. ver. Inlands Hout en de Ned. Heidemaat schappij verzoeken dringend, leveringen van hout voor de getroffen gebieden via de normale kanalen te doen geschieden. Aparte acties kunnen de aflevering en de kwaliteit ongunstig beïnvloeden. schalk heeft inmiddels medegedeeld, dat de koning een bedrag van 300.000 francs ter beschikking heeft gesteld van het Belgische nationale rampenfonds, wijl koning Leopold de Derde aan dit fonds ƒ200.000 francs heeft gezonden. Prinses Josephine Charlotte besloot dat een belangrijk gedeelte van de nationale inschrijving, geopend ter gelegenheid van haar huwelijk, zal worden afgedra gen aan het nationale rampenfonds. Schiedam niet langer evacuatiecentrum Schiedam doet sinds vandaag niet meer als evacuatie-centrum dienst. Er bevin den zich tussen de 900 en 1100 evacué's. onder wie 285 personen, die in het nabij gelegen Kethel zijn ondergebracht. Deze laatste groep is merendeels afkomstig uit Den Bommel, 's-Gravendeel, Oude- en Nieuwe Tonge. Het zijn voornamelijk boeren die bij andere boeren onderdak hebben gevonden. Uit Oude- en Nieuwe Tonge zijn ook velen afgevoerd naar Hellevoetsluis. waar een verwarmde trein gereed stond, die als opvangcentrum werd gebruikt Vandaar gingen zij per autobus oa. naar Monster. Wateringen, 's-Graveczande, Maasland, Rijnsburg en Schipluiden. On geveer 3000 evacué's uit Krabbendijke zyn vervoerd naar verschillende Noord- Brabantse gemeenten en naar Zeeuvvsch- Vlaanderen, waar ook velen van Schou wen en Duiveland onderdak hebben ge vonden In de grote militaire kazerne te Ossendrecht (N -Br.) zijn 1500 mensen opgenomen, die nog op vervoer naar een verdere bestemming wachten. Schadecommissies aan het werk gegaan Districtsbureaux geopend in diverse plaatsen Met ingang van heden zijn districts bureaux van de schade-enquête-commis sie geopend in de volgende plaatsen: Terncuzen: rayon Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren; Oostburg: Rayon West-Zeeuwsch-Vlaan deren: Middelburg: rayon Walcheren: Goes: rayon Noord- en Zuid-Beveland: Tholen- rayon Tholen en St Philipsland (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C te Middelburg); Bergen op Zoom: voor de gemeenten Os sendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren; Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vosse- meer. Steenbergen, Dinteloord, Fijn aart, Oud-Gastel; Zevenbergen: gemeenten Willemstad, Klundert, Zevenbergen, Standdaarbui- ten, Terheijden, Hoge- en Lage Zwa- luwe: Geertruidenberg: voor het rayon de Langstraat ten Oosten van Hoge en Lage Zwaluwe. de Brabantse Biesoosch en het Land van Heusden en Allena; Brielle: rayon Voorne-Putten en Rozen burg; Middelharnis: rayon Goeree en Over- flakkee; Oud-Beijerland: rayon Beijerland, Hoek- sche Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijn- drecht; Rotterdam (beursgebouw CoolsingeD: rayon IJsselmonde (met uitzondering van de gemeente Zwijndrecht). Krim- penerwaard en alle gemeenten, liggen de ten Noorden van de Nieuwe Water weg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel; Den Burg: rayon Texel (voorlopig geves tigd ten kantore van de S.E.C. te Am sterdam, Keizersgracht 143). Deze districts-bureaux zullen overgaan registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan d e r e n (gebouwen, huisraad, be- drijfsuitrusting en voorraden, grond, ge wassen. levende have, landbouwwerktui gen e.d.) Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij de bureaux verkrijgbare aangiftebiljetten. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welke rayon de schade is geleden. Het verdenit aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden na dat het betrokken gebied is drooggeval len. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte heb ben, kunnen door bovengenoemde bu reaux vrijblijvende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uit zondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het dis tricts-bureau. binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelijk. Ook veel hulp uit Indonesië Aneia meldt, dat thans allerwegen de Nederlandse gemeenschap in Indonesië werkt aan inzamelingen ten bate van de slachtoffers der overstromingsramp in Nederland. Bij de Nederlandsche Handel Mij te Djakarta is rp 410.665, in Bandoeng is rp 223.000 ingezameld. Dagelijks gaan er met de K.L.M. honderden kilo's goede ren uit Indonesië naar Nederland. Het Indonesische Rode Kruis hoeft met de Indonesische regering besprekingen ge voerd over hulp aan Nederland. Het wil deze doen bestaan uit koffie, thee en suiker. Voorts worden inzamelingen ge houden van goederen ten dele voor een door overstroming getroffen landstreek in Atjeh ten dele voor Nederland. Voor de Haagse kantonrechter Jurist vroeg als voorschot op zijn adviezen hoge honoraria Volgens de Landverhuizingswet van 1936 is het verboden om zonder toestem ming van het departement van Sociale Zaken voorlichting te geven over emi gratie. al dan met tegen betaling. Wegens overtreding van deze wet hadden zich gistermiddag twee bestuurs leden van de Stichting Emigrantenoe- langen m Den Haag voor de kanton rechter te verantwoorden over ae door hen gegeven adviezen aan emigranten. Het waren de reclaméconsulent H. A. V en de sociale werker C. B. Volgens deze beiden voorzag hun stichting, welke door het bedrijfsleven werd gefinan cierd. in een dringende behoefte, daar de officiële instanties te kort schieten in de beantwoording van ae practiscne vragen der emigranten. De ambtenaar van het O M., mr L. M van der Schans ga' toe. dat een ruime interpretatie van art. 5 van de wet mogelijk was Er be staat nog geen judisprudentie over Naar zijn mening moet de overheid zich aan de wetten aanpassen, dus moet de overheid ervoor zorgen, dat de emigran ten voldoende voorlichting kunnen krij gen en niet de kans lopen bij een of ander bureautje terecht te komen, dat uit winstbejag handelt. Daar hij dit ge val als een case-test beschouwde eiste mr v. d. Schans tegen V. tweemaal f7,5U boete, subs 3 dagen en tegen B. f 7.5U of 3 dagen. Tegen mr dr P. L„ die als voorschot voor zijn bemoeiingen bij emigratie f 200.honorarium vroeg en bij slagen nog eens f 300.— was de eis minder mild. De Ambtenaar eiste 75,of 20 dagen. Mr dr L. had voor politieke délin quenten informaties ingewonnen over emi gratie-mogelijkheden naar Canada en Australië. Toen het niet lukte deed hij het voorstel om het voor Amerika te proberen, wat dan f 10 000 zou moeten kosten. De Ambtenaar zag hierin een duidelijke overtreding van de wet van '936 Hij vond het honorarium oneven redig hoog tot de verrichte arbeid. De kantonrechter zal op 20 Februari schriftelijk vonnis wijzen. Treinenloop van Dordt naar R'dam normaal Bij Alblasserdam weer beperkt autoverkeer mogelijk Sinds vandaag rijden Je treinen op hel baanvak DordrechtRotterdam weer vol gens de normale dienstregeling. Evenwel moe: een achttal treinen tot nader order uitvallen. De stations kunnen hierover inlichtingen verstrekken. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen zou vanmiddag om l uur over dubbel spoor normaal worden her- va:. Van hedenavond af is weer beperkt noodzakelijk autoverkeer mogelijk op de weg Alblasserdam—Rijksweg Maandag zullen alle industrieën in Alblasserdam weer in bedrijf worden gesteld. De verbinding van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij van Rotterdam (station Rosestraat) via Spijkenisse en Bnelle naar Oostvoorne word; met bus sen in beide richtingen onderhouden. Ze rijden van 7 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds. Vertrektijden op alle werkda gen op alle oneven uren te Rotterdam en Oostvoorne. Bovendien rijdt er een ex:ra-bus naar Spijkenisse 's ochtends om 5.35 uur en 's middags om 16 05 uur van station Rosestraat. Van Spijkenisse naar Rotterdam gaat een extra bus om 16.25 uur 's middags. De autobusdienst Rotterdam D.P. naar Hoogvliet, via Rhoon. Maasoord en Poor- tugaal, verloopt normaal volgens de dienstregeling. 45 Helicoptères waren gisteren in de weer Honderdtwintigduizend zakken uitgeworpen De luchtmacht heeft gisteren 26 ver- kennings- en fotovluchten uitgevoerd bo ven de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Voorts zijn 45 helicoptères de hele dag bezig geweest met het evacueren van personen, het aanvoeren van sera en medicijnen en het vervoeren van artsen en geestelijken. Tevens werd het allernodigste materiaal als radio toestellen, mobilofoon, rubberlaarzen en rubberhandschoenen afgeleverd Trans- port vliegen van Gilze-Rijen dropten 120 000 zandzakken. De Dakota's lever den voor de gezamenlijke inspanning van buitenlandse en marinevliegtuieen van Valkenburg uit een aandeel van 75.000 zandzakken en andere artikelen. Telefonist 65 uur aan zijn toestel In het gastvrije Breda werden to: gistermorgen bijna 10.000 vluch telingen geholpen en onder dak ge bracht. He: centrale bureau van de eva- cualiecommissaris, de heer P. van Diessen, is dagen en nachten lang een ware bijenkorf gewees Vele medewerkers en medewerksters hebben hun nachtrust opgeofferd om de enorme massa's wérk zo snel en goed mogelijk te verzetten. Een telefonist werd na een diens: van 65 uur slapend weggedragen. Acht uur later zat hij wéér achter zijn toestel. Nieuw adres opgeven Indisch® pensioenen voor evacué's Het Hoge Commissariaat van de re publiek Indonesië verzoekt degenen, die door de watersnood zijn geëvacueerd en periodieke betalingen genieten, welke worden verzorgd door de afdeling comp tabiliteit van de republiek Indonesië (Carel van Bylandtlaan 12, Den Haag» zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres aan die afdeling op te geven. Op pensioenen en andere periodieke uitkeringen van hen, die uit de getroffen gebieden zijn geëvacueerd, zal voorlopig de inhouding ter aanzuivering van schul den aan de republiek Indonesië worden opgeschort. I Voor hen, die in het getroffen gebied wonen en als gevolg van de ramp niet I zijn óf worden geëvacueerd, is opschor ting van schuldsanzuivering eveneens mogelijk, na het daartoe gedaan verzoek en onder overlegging van een zo moge lijk door of namens de burgemeester van de plaals van inwoning geviseerde ver klaring, waaruit blijkt dat en in hoeverre schade is geleden. In aansluiting hierop verzoekt het mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de geëvacueerden. die Indisch pensioen ge nieten. onmiddellijk hun evacuatie-adres op te geven aan de Stichting voor Pen sioensaangelegenheden, Neuhuyskade 32, Den Haag en voor hen. die garanfiewet- uitkeringen genieten aan de Directie Overgangszaken Indonesië, Grote Markt 22, eveneens in Den Haag. Het verdient aanbeveling op de buitenzijde van de enveloppe te vermelden „evacuatie" als mede de aard (pensioen, wachtgeld enz.) der uitkering. Advies van de K.N.A.C. Laat verdronken auto's voorlopig staan De K.N.A.C. geeft het volgende advies aan de eigenaars van personenauto's die geheel of gedeeltelijk in he; water heb ben gestaan: Tracht de motor niet in beweging te oren- gen en verplaats het voertuig met. indien dit niet strikt noodzakelijk is Verwijder het water voor zover mogelijk, tap met name motorcarter, versnellingsbak en achterbrug af. Maak gebruik van de roestwerende middelen, die de smeerolie maatschappijen in het getroffen gebied leveren. Doch houdt er niettemin reke ning mee, dat het mechanisch gedeelte van een verdronken auto in zeer ver gaande mate gedemonteerd en technisch verzorgd moet worden, voordat de wagen weer rijklaar is. Dierenbescherming richt zich tot de Prins Telegrafisch richtte de Ned. Vereeni- ging tot bescherming van dieren zich tot Z.K.H. met het verzoek zijn stimu lerende medewerking te verlenen om naast de hulp aan mensen, de hulp aan de die-en in nood te bevorderen. Soldaat uit Rotterdam vermist bij redding Als vermist ls opgegeven de dpi. sol daat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende by de kok- school te Leiden en afkomstig uit Rot terdam. BH reddingswerkzaamheden bil Abbenbroek (op Voorne en Putten) is hij Maandag voor het laatst gezien. Ook uitvoer van hooi stopgezet Het hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uit voer van hooi stopgezet. In de over stroomde gebieden zijn belangrijke hoe veelheden hooi verloren gegaan. Het ge redde vee is elders op boerderijen onder gebracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zek-r met voor een grotere veebezetting. Van talrijke buitenlandse afnemers blijkt thans navraag naar dé leverings- moge'ijkheden van bloembollen binnen t komen, ondanks het feit, dat de bloem bollencentra niet in de getroffen gebieden zyn gelegen De uitvoer van bloembol len kan natuurlijk normaal voortgang hebben en Nederland hoopt da: met ver hoogde afleveringen aan het buitenland te mogen bewijzen. Schepen keren terug uit noodgebieden Medegedeeld ls, dat thans alle schepen, die niet direct aan de evacuatie deelne men, naar huis kunnen gaan, uitgezon derd de verbindingsschepen. Aan d« •chepen is de hartelijke dank overge bracht van Prins Bernhard, de Konink lijke Marine en de Koninklijke Land macht. Van de circa 240 vissersvaartuigen uit alle plaatsen rondom het IJsselmeér. die jl. Maandag met spoed naar het ramp gebied zijn vertrokken, zijn er reeds 143 teruggekeerd. Veiling ten bate van Rampenfonds Enige veilinghouders zijn een inzame ling begonnen van antiquiteiten, schil derijen en kostbaarheden, die binnen kort publiek verkocht zullen worden en waarvan de totale opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Rampen fonds. Dit initiatief opent de mogelijk heid met waardevolle schenkingen in natura bij te dragen tot leniging van de r.ood door particulieren en hande laren voor wie het soms bezwaarlijk is grote giften in geldsbedragen te storten. Deskundigen, kunstkenners en juwe liers hebben hun medewerking toege zegd. Voor de veiling bestemde kunstvoor werpen enz. worden ingewacht bij N. v. Duykeren. Balistraat 71, Den Haag, tel. U1073 en bij Han Juengeling, Fred.' Hendrikiaan 23, Den Haag, teL 555214.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3