wachtend op huip EYAC U ATI E DINSDAG YO LTO OID Dijkherstel vordert In fonds bijna 17 millioen Eerste stap voor extra hulp Y.S. Weer meer verbinding Kerels! Zwaarst getroffen Koninklijk jacht Piet Hein maakt zijn mooiste reis Geen eten voor hulpweigeraar Vlag halfstok Plunderaars zaagden deur uit woning Aanhoudend vorst Met tientallen geredden naar Dordrecht gevaren Het dode vee is een gevaar Smal streepje weerstand Het Vrijeoik AGBLAD - FTOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - BOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zaterdag 7 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2367 ültjf. N.V. De Arbeiderspers, Hekelvetd 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Waerden. Abonn.prljs 49 cent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 lllllllliil!llllll!U!llillllllllllllllllll!llllllll|lllllllinilllilllllllllllllllllll!lllllllll|||lllll|||llllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||l|||||||||||||||||||||||||||||||| -T— A jpj 1 A uk w «w— mm u» t— /m w A Met duizenden tegelijk drijft het dode vee in de ondergelopen polders van het noodgebied. Sinds dagen is men al, op velerlei manieren, bezig ze op te halen en weg te brengen. Ze vormen een ernstige bedreiging voor de gezondheidstoestand. Hier zijn Franse pontonniers bezig met liet ber gen van de ronddrijvende cadavers. Oplage van De Ramp reeds verdubbeld Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is reeds thans zo groot, dat de Vereniging tot Behartiging van de belangen des Boekhandels heeft besloten het aantal exemplaren van de eer ste oplaag te verdubbelen. Er zul len dus om te beginnen honderd duizend exemplaren van de pers komen. Langzamerhand komen ook berich ten binnen over herstel der verbin dingen in de getroffen gebieden, Uiteraard staat hierbij Zuid-Holland voorop Enkele busdiensten op de Zuidhollandse eilanden werden.her vat. in Zeeuwsch-Vlaanderen was hetzelfde het geval. Vandaag gingen de treinen op het baanvak DordrechtRotterdam weer volgens de normale dienstregeling ri.iden. Er moest echter een achttal treinen uitvallen waarover de sta tions inlichtingen kunnen verstrek ken. Het treinverkeer Roosendaal— Zevenbergen is vanmiddag om één, uur op dubbel spoor normaal hervat. Vanavond is er weer beperkt en alleen noodzakelijk autoverkeer mo gelijk op de weg Alblasserdam-Rijks- weg. die tegen die tijd provisorisch drooggemaakt zal zijn. Maandag zul len in Alblasserdam de industrieën weer aan het werk gaan. Een inwoner van het dorp Vledder (Dr.) had 500 zakken in voorraad maar weigerde ze voor de noodgebieden beschikbaar te stellen. Bij de geldinzameling, die in deze kleine Drentse gemeente 9S09.50 gulden opbracht, stuurde hij de collectrices met lege han den weg. De dorpsgemeenschap heeft nu représailles genomen. De bakker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers is aangeraden niet meer aan de man te leveren. Sto ren ze zich hier niet aan. dan ver liezen ze de klandizie van het ge hele dorp. Uiteraard ivensen de leveranciers dat risico niet te nemen. Het gezin van de hulpwei geraar zit nu op water en (eigen gebakken) brood. Over heel Nederland valt mor gen de Stilte. In gedachten zal ons volk dan één zijn met hen, die door de ramp werden getrof fen. Eén met hen, om wier hui zen, over wier dorpen al dagen lang die zelfde Stilte hangt. Een kerk rijst op uit het water, dat de markt bedekt. Huizen omringen het plein, verlaten doods. De men sen zijn verstrooid naar alle windstreken. Zo wacht Nieuwe Tonge op d^- 'v^p.die het weer leven en weF,-*a,V £n geven. Zo wachten honderdén dorpen. De hulp zal van ons moeten komen. De evacuatie begint nu zijn voltooiing te naderenUiterlijk Dinsdag zal men de laatste mensen uit de geteisterde gebieden, die gevaar lopen of ziek zijn, hebben weggehaald. Het werk van vliegende hulpcolonnes is zeer veelzijdig. Vooral de helicoptères doen bijzonder goed werk. iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiil De voornaamste taak der helicoptères is het uitvoeren van g droppings boven plaatsen waar de bewoners óf niet weg willen, óf waar de evacuatie nog niet is voltooid. De minstens dertig machines, die nu in actie zijn, staan voorts als „taxi's" ter beschik king van artsen, burgemeesters en ingenieurs. Een nieuw soort operatie, die her haaldelijk wordt uitgevoerd, is het dalen boven ogenschijnlijk verlaten woningen. De waarnemers stappen uit (en klauteren in sommige geval len langs de kabel omlaag) om te zien of zich nog mensen in die wo ningen bevinden, die door zwakte of ziekte geen tekens kunnen geven. Op deze wijze worden nog steeds mensen gered. Vliegtuigen voeren droppings uit aan de lopende band. Grote hoeveel heden zandzakken, veevoer, rubber boten, waterlaarzen, veldtelefoons, babyvoeding, dynamo's om maar een paar dingen te hoemen worden uit de lucht aangevoerd. Definitief herstel Allerwegen is het voorlopige herstel druk aan de gang. maar de eerste definitieve herstelwerkzaamheden zijn ook begonnen. In de Augusta-polder bij Bergen op Zoom is zwaar mate riaal, bulldozers, draglines, aan de gang. Over een paar weken zal het gemaal 125 H.A. gaan droogpompen. Het voorlopige herstel richt zich in de eerste plaats op hetdichtmaken van de binnendijken om daarover materiaal te kunnen aanvoeren. Hier en daar begint dat werk goed op te schieten. Het verkeer begint ook weer op gang te komen. In de noodgebie den vervoert men zoveel mogelijk per bus. waar dit maar even kan. Er rijdt weer een enkele trein. Strijen gered In Strijen. dat enige dagen lang geïsoleerd was, is een uitputtende slag geleverd om het behoud van de dijk door de gehele bevolking. Man nen, vrouwen en kinderen hebben zandzakken gevuld om de dijk te ver sterken. Het water staat nu 75 centi meter boven de echte dijk, maar de zandzakken houden het. De plansoe nen zijn omgespit en de trottoirs op gebroken om aan zand te komen. Minister Mansholt, die een inspec tietocht door de rampgebieden heeft gemaakt, meent, dat we uit de minst geteisterde delen in Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaande ren dit jaar toch wel een oogst mogen verwachten. Voor de zwaar getroffen eilanden zal dat langer duren. Het Nationaal Rampenfonds had Vrijdagavond 16.900.000 gulden geteld. Dat is het be drag, dat binnen is; er is nog veel op komst. De provincie Groningen heeft al met al reeds twee millioen bij elkaar gebracht. Arnhem, dat het halve millioen gepasseerd is, hoopt een millioen bij elkaar te krijgen. Een goed idee heeft de gemeente Eist in de Over-Betuwe. Men zit daar met een tekort op de gemeente begroting voor 1953 van 112-000 gul den. zodat uit de gewone middelen niet te putten valt. Eist heeft echter uit zijn saldi-reserve van 120.000 een bedrag van 20.000 aan het Rampenfonds geschonken. Eist wekt andere gemeenten met tekorten, maar een mogelijke onbestemde re serve op het zelfde te doen. (Zie verder pagina 4) Een foto... Er staat niet zo veel op. Een korporaal van de Aan- en Af- voertroepen helpt een klein meisje. Maar deze foto met deze twee ge zichten van mensen vertelt deson danks een lang verhaal. Het verhaal van niet één, maar van duizenden van deze kinderen. Het verhaal van duizenden van deze korporaals of soldaten of sergeants. Heb eerbied voor dit soort mannen van onze landmacht en onze marechaussee. Wat zij hebben gedaan in deze dagen, zal nooit met woorden beschreven kunnen worden. Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten hebben Vrijdag de basis gelegd voor een extra-Amerikaans hulpprogramma om Nederland te helpen, zo spoedig mogelijk de schade van de overstromingsramp te boven te komen, zo weet het persbureau Associated Press te melden. De eerste stap daartoe is volgens dit persbureau genomen tijdens conferenties in Den Haag tussen de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen en de Nederlandse minister-presi dent Drees en de ministers van Buitenlandse Zaken, Beyen en Luns. Stassen verklaarde later, dat er „nog niets" bekend is over een aan vullend hulpprogramma van het Bu reau voor Wederzijdse Beveiliging. Dulles ontweek de vraag, of hij van mening was. dat Nederland on danks zijn verliezen zijn defensie-in spanningen gestand zou doen. Toen men Stassen vroeg of hij ..begrip" zou tonen, indien Neder land niet aan zijn defensie-in spanning zou voldoen, antwoord de hij„Dat heb ik niet gezegd". Dulles herinnerde er aan. dat alle afdelingen van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging in de drie door de overstromingen getroffen landen opdracht hebben gekregen zo behulpzaam te zijn als mogelijk is Dulles en Stassen zijn vanochtend van Schiphol naar Brussel vertrok ken. Op verzoek van Dulles vloog hun toestel over het overstroomde NederlancRe gebied. Minister Beyen heeft vandaag na drukkelijk de persberichten ontkend, dat de Nederlandse regering Foster Dulles zou hebben meegedeeld, dat zij niet in staat is. dit jaar aanhaar Navo-verplichtingen te voldoen. De regering heeft besloten dat morgen. Zondag, wegens de natio nale gedenkdag, op alle regeringsge bouwen de vlag halfstok zal worden gehesen. De regering zal het op prijs stellen indien de bevolking dit voor beeld volgt. Iïe meeste slachtoffers zijn ge vallen op het eiland Goeree-Over- flakkee, nl. 433. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de verliescijfers thans als volgt: Tholen 304. Brabant 187. Hoek- sehewaard 144, Schouwcn-Duiveland 115. Noord-Beveland 41, Voorne- Putten 27, Zuid-Beveland 26. Zuid- Holland 18. Oost-Zeeuwsch-VIaandc- ren 12, IJsselmonde 10, Sint Philips- Iaud 9, Noord-Holland 6, Walcheren 5, Alblasserwaard 4, Land van Heus- den en Altena 3, Tien Gemeten 2, Beijerland 2. Aangespoeld van elders 24. (Van een c rzer verslaggevers) De burgemeester van Middelharnis deelde gisteravond mee, dat plun deraars met zeldzame brutaliteit wer ken. In een geval zaagden zij de deur uit een woning en stalen er kleren, sieraden en een gouden horloge. In een ander geval werd een varken, dat na verdrinking was geslacht, gesto len. Burgemeester D Rijnders heeft de rijkspolitie opdracht gegeven bij nacht af en toe schijnwerpers te richten op verlaten wonineen, om zo plunderaars op heterdaad te kun nen betrappen Aan boord van de veerboot Ooster- schelde. die normaal tussen Goes en Zierikzee'een verbinding onderhoudt, kwamen met vele vluchtelingen in de Dordtse Buitenkalkhaven zes arres tanten aan. Zij werden met een over valwagen vaii boord gehaald en ver dacht van plundering weggevoerd. Later bleek evenwel, dat zij geen strafbare feiten hadden gepleeed. Onmiddellijk daarop zijn zij op vrije voeten gesteld. De weersverwachting van het KNMI te De Bilt. geldig van van avond tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijke mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot stren ge vorst. (Van onze speciale verslaggever aan boord van de „Piet Hein") Boerenwerkman Piet Bouwman uit Brouwershaven strekte Donderdagavond zijn oude, stramme benen op het bed van de Koningin en de Prins aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein". Eindelijk vond de oude baas van 87 jaar rust, na uren van bittere zorg. Naast hem lag de 74-jarige Iman Zijta uit Zonnemaire. op het nipper tje gered van een onherroepelijke dood in de golven, die sinds Zater dagnacht zijn huisje aan de Bogert- weg bedreigden. Vrijdagmiddag half een wandel den zij over de loopplank naar de Dordtse kade van de Kalkliaven. Zij slaakten een zucht van verlichting. Zij en de 59 anderen, zieken en ouden van dagen. Zij waren veilig, weg uit het noodgebied. na een verblijf van twintig uur opder de hoede van ka pitein Arie van der Meer en de ad judant van de Prins, luitenant Eibers. Geen dag langer Mooier reis dan deze kan het witte jacht van het koninklijk paar nooit tevoren gemaakt heis ben. Deze gebrekkigen en ver moeiden mochten geen dag lan ger blijven in het overstroomde land. Zij waren op van verdriet en ellende. Beroofd van hun bezittingen, met een klein koffertje of een witte was- zak onder de arm gedrukt, stapten oude vrouwtjes en gebogen mannen in het leven van de bemanning. De zeebonken slikten iets weg bij het zien van deze naar rust hunkerende mensen. (Zie verder pag. 2) Heel smal en heel nietig ligt het kleine dijkje in de onmetelij ke watervlakte, ergens in Zeeland. Militairen zijn haastig bezig met zakken de zwakke kracht van het streepje grond te versterken. Dat is het enige wat men NU kan doen. Het is weinig. Maar het is een begin!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1