JAARBEURS M I LA A N VAN HET WITTE DOEK Nationale ramp vraagt geen geld alleen, maar zo groot mogelijke persoonlijke offers Scli Radioprogramma voor de Nationale Herdenkingsdag FINANCIËLE KRONIEK HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 Februari 1953 Advertentie Pagina 15 De mogelijkheden voor herstel nu groter dan bij het einde van de oorlog De zee heeft zich op Nederland gewroken. Zij heeft een felle aanslag gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met men selijk vernuft en onvermoeide inspanning is ontworsteld. De mateloze ellende, die daardoor over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet te schatten materiële schade, welke ze heeft veroorzaakt, hebben ook de Amsterdamse beurs niet onberoerd gelaten. De angstige beklemming die zich van alle weldenkende burgers heeft meester gemaakt hield vooral gedurende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshandel in haar ban gevangen, zodat de om zetten welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging vertoonden, snel terugliepen en de onder normale omstandig heden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond wer den gedrongen. Medeleven met en materiële hulp aan de door deze nationale ramp zo smartelijk getroffenen, beheer sen thans ook de effectenbeurs, die, zo min als enige andere instantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toegebrachte schade ook maar bij benadering te bepalen, teminder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheil spellende berichten brengt. Geld is gemakkelijk te produce ren. De regering heeft thans bjj de Nederlandsche Bank een tegoed van meer dan J 1 milliard en de tegenwaarderekening van de Mar shallhulp is ook nog tot een der gelijk bedrag beschikbaar, doch aanwending van deze tegoeden zou een plotselinge en zeer sterke ver groting van de geldcirculatie met zich brengen en het niet moeite bereikte monetair evenwicht radi caal verstoren. Bij een grote vlot tende schuld welke het Kijk heeft, zou een staatslening, op de uit gifte waarvan sommigen aandrin gen, grotendeels een consolidatie van staatsschuld betekenen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en verloren gaat moet daarom voor een zo groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inkomen worden verkregen. En voor zover dit niet vrijwillig ge schiedt of geschieden kan, zal het de vraag zijn of de regering haar aanvankelijke beloften inzake be lastingverlaging gestand zal kun nen doen, hoezeer dit anderzijds weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender ex pansie van productie en export. Het is, zoals opgemerkt, nog te vroeg om omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stel len. Wanneer echter wordt be dacht dat alleen de agrarische oor logsschade, welke ook voorname lijk op het Zuid-Westen van ons land betrekking had, 500 millioen heeft bedragen en de huisraad- schade 670 millioen. kan men zich enigemate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om de materiële schade van de wraakneming der elementen te herstellen. En al is het een biltere tragiek dat een groter of kleiner deel van het gedurende de laatste jaren verkregen financieel herstel nu weer moet worden prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er geweest is en de mogelijkheden daarom thans groter zijn dan aan het einde van 1945- Het afgelopen jaar heeft een waarlijk overweldigend bewijs ge leverd van de belasiingcapacneit van de Nederlandse bevolking, waardoor het mogelijk was dat in 1952 in totaal een bedrag van 6Vi milliard aan directe en in directe belastingen in de schat kist werd gestort tegen 5.6 mil liard in het voorafgaande jaar. Zeker is dat de millioenen, welke bij het Nationaal Rampenfonds binnenstromen, nog slecnts een fractie zijn van wat nodig is om de persoonlijke nood te lenigen en te vergoed i wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cultuurgrond ver loren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offervaardigheid van al len die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op eer. moment da: Nederland zich n-g nauwelijks van de oorlogsgevolgen heef her steld. hoewel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans ongetwijfeld- aanmerkelijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog De mi nister van Financiën heeft er ech ter in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de financiële toestand van ons land, ondanks Marshall hulp en zware belastingen nog al tijd belangrijk slechter is dan vóór de oorlog. Toen een nationaal inko men van 5.3 milliard en een na tionale schuld van 4 milliard, nu een nationaal inkomen van 19.6 milliard en, een staatsschuld van 24,6 milliard, zodat deze laatste thans 125 pet van het nationaal in komen uitmaakt tegen 76 pet in 1937—'38. Dat we de gevolgen van de oor log nog niet te boven zijn blijkt ook uit de onlangs gepubliceerde cijfers inzake de Materiële Oorlogs schade. welke in totaal 64 mil liard heeft bedragen en waarvan nog altijd 2.7 milliard moet wor den uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van de minister nog wel vier a vijf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de afwikkeling vertraagd wordt teneinde geen al- te grote inflatoire tendenzen tn onze volkshuishouding op te roe pen. Het is daarom goed er op te wijzen dat de hulp, welke thans ter bestrijding van de in het Zuid-Westen van ons land gele den schade moet worden ver leend niet een kwestie is van geld, maar van offers. eveningse Klanken CXXIII Ut is iet makkeluk om non wat te schrijve over de toestande tleu- zor dage. Kretiek is dur bekant iet meir, daervoor benne me yeuls te veul neir 'esloge. W\j mense, kenne planne maeke zoaveul asse me wulle, we maeke ofspraeke en belegge vergaederingc en 'ouwe dur bekant gicn rekening mee datte me in de grond van de zaek maar mense van ien dag benne. Ut sturmt! Non jae, ut sturmt zoa dukkels en mo gaene naer bed, kenne iet zoa goed slaepe vanwege ut geweld van de wind, cn denke dur iet an dat 'onderdo, jae duizen- de mense motte vechte voor dur leve. Me wete non allemaal 'oe of die Noord-Wester de leste week 'uis 'e'ouwe 'eit In de previnsles Zuid- 'Olland. Zciland en Braebant. en 'oeveul schaede en naerig'eid de are deile van ons land 'ebbe magge ondervinnc! Ik 'eb ut al 'ezeid, me benne dur stil van en wete iel goed, watte me doen motte, om juust die men se, die in de naerig'eid zitte un klein beetje te 'elluppe. Ik mien, as je zelf bekant gien last 'eb on- dervonne, is ut zoa makkeluk om rejae] te weze Ut dee mun 'art goed datte dur zoa veul mense en wasse, van ons durp, die deur eige direk opgaffe om te gaen 'elluppe in de over- stroamde gebiede. Jae, dat dur un kleine vloat. wier klaer 'emaokt om de mense op Goeree, die'e me zoa goed 'ier ken ne, te gaen 'elluppe. Un spreekwoord zeit: „In tfle van noad leer je je vrinde kenne!" Dat is zoa! Dat, 'ebbe me in de leste week zoa goed kenne zien. Spontaen is dur 'e'ollepe. De mense stonge al klaer om wat te doen, eir dur, om zoa te zegge, wat 'evraegd was. Allien vraeg ik me of: Mot daervoor non juust un ramp kom- me, of un oorlog? 'Oe dankbaer me oak benne voor al wat 'edaen ls, ken ik iet begrijpc dat ellendege dinge de 'ulpvaerdig'eld van ut mensdom groater doet worde. Was ut meeleve zoa groat in ge- weune daege, dan 'ane me 'eus gien angst voor dinge, waer me ons non zoan beetje bang voor maeke. En toch, bedankt alleniael die wat 'edaen 'ebbe! Die direk klaer stonge om te gaen 'elluppe, die wat geve en wulde voor ut goeie doel, zonder eirst te vraege of ut mogeluk was. Gelukkig ut land. waer, in t\je van noad ut volk iensgezind ls! Hierin zijn uiteraard de geleide lijke belastinginhaal en enkele één malige baten begrepen, het feit ligt er toch dat meer dan ƒ6 mil liard aan het volksinkomen voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het kapitaal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de econo mische ontwikkeling in ons land een toestand van stabiliteit is in getreden en een expansie, als die van de laatste jaren niet mag wor den verwacht, zou het zeer zeker sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatregelen, welke door re gering en volksvertegenwoordiging werden overwogen om de belas tingdruk te verlichten en aan han del en bedrijf, ook aan de beurs handel, een grotere mate van vrij heid t.e schenken, zonder moeten achterwege blijven. We denken hier aan de opheffing van de Spe- culat iewinstbelasting, verlenging van de termijn voor bijzondere af schrijving op nieuwe aanschaffin gen, belastingvrijdom voor het pri maire dividend van naamloze ven nootschappen. herstel van de mogelijkheid tot het belenen van effecten,waardoor de belangstelling voor de aandelenmarkt zou wor den vergroot en de bedrijven meer gelegenheid zouden krijgen om risicodragend kapitaal aan te trek ken etc. Men heeft zich aan de beurs er over verblijd, dat de Ver- eeniging voor den Effectenhandel van een publiekrechtelijk lichaam weer een civielrechtelijke organi satie geworden is en als zodanig weer naar haar oude statuten kan leven. En in meer dan één op zicht waren we met de verminde ring van overheidsbemoeiing op de goede weg, hetgeen niet in de laat ste plaats tot de verlevendiging van de fondsenhandel heeft bijge dragen. Ook de thans in uitzicht gestelde liquidatie van het Effec ten rechtsherstel mag hier niet worden vergeten. En nog eens, het is daarom te hopen, da: de particuliere steun verlening hier en in het buitenland een zodanige omvang mag aanne men, dat de Nederlandse regering niet wordt gedwongen tot fiscale en andere maatregelen, welke op het bedrijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ontplooiing van de nationale eco nomie een ernstige belemmering zouden zijn. BLIJFT OP DE HOOGTE MET DE VORDERINCEN WELKE ZIJN GEMAAKT OP ALLE GEBIEDEN DER TECHNIEK EN PRODUCTIE BEZOEKT VAN 12 TOT 28 APRIL DE DE GROOTSTE WARENMARKT TER WERELD ALLE INLICHTINGEN VERSTREKKEN BENELUX DELEGATIE 192 RUE ROYALE, BRUSSEL. TEL. 18.63.67 KANTOOR IN NEDERLAND BEZUIDENHOUTSE- WEG 64. DEN HAAG. TEL. 77.19.55. De verschillende programma's zijn aangepast aan de wens van de Regering om ze te plaatsen in het teken van de Nationale Herdenkings dag. Uiteraard zal dit programma worden gewijzigd, indien belangrijke berichten daartoe aanleiding geven. Qee BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. M. J, Dorresteijn-de Bruijn, d.: H. Nutbey-Eljgendaal, d C M Th. Klein Breteler-de Koning, z A de Wolf-Switzer, d.; F. Bak- ker-Moree, z.; A. P. Sikkes-van der Vlist, d.; F. Ploeger-Boers, d.; B, J. Maclaine Pont-Nienhuis. d.: C. J. Plugge-Pronk, z M A Kranenburg- Waterreus, d.; D de Graaff-van Cra_ nenbroeck, z.. W. E Jouvcnaar-v. Tol d G, van der Heldc-Kuurstra. J. J Mettes-Brasscr. d.: G C. van Veen-Dekker, d.: L. L Schaaf- Hooghuis. z.: C W. M. Lelieveld- Thotens, d.; M. J. E Gnlj.wd- Luckerhoff. d.; A. Hoogeveen-Voigt. 2 d.. M H J. Hartog-van Dam. z OVERLEDEN: A Loudon, man van B C Cobb. 60 J.: F .1 Gras:o. man van JEM. van Dongen. 51 j.: B G Paulldes. vrouw van P. Krom. 79 j A H Teekamp. vr cehuwd gew. met G L J. Reeser. 66 j 7. T Bouwman vrouw, gehuwd geweest met J. Bremer. 89 j.: A Nieuwkork. vrouw gehuwd geweest mei J. C P Schwencke 96 i A. G. Bankcman. vrouw se'nuwd seweest met F. Cha- rité. 72 j.: L. Simons man van t. BouteUe, 79 j.: C J. .Tasperse, on gehuwde man, 25 1 R de Ruiter, vrouw gehuwd geweest met K. dc Ree. 82 j A E Boekholt. vrouw, gehuwd geweest met B. F Esveld, 'U i C Molier. man van J. G. van Acker 71 j.; V C. Piekemn. vrouw van A Tegel. 68 i. P Etmnns. man gehuwd geweest met M. G J van Oudheusden, 79 i.; C. Andeweg. vrouw gehuwd geweest met W. de Jong. 71 ,i.: J. Renson, man. gehuwd geweest, met R Simon. 74 j .1 P Faher ongehuwde man. 86 i W. C H de Groot, man van A P. Maat 75 ,1aar heter land dan Aetherland HEDENAVOND speelt Henkemans Debussy 18.10 uur op de 347 meterband Frankrijk {Nationaal Program mal. Tot de grootste pianisten, die Nederland op het ogenblik rijk is, behoort ongetwijfeld Hans Henke mans. die in Den Hang in 1913 werd geborenReeds op zijn 5e jaar kreeg hij pianoles en op zijn Ho jaar componeerde hij al. Hij ver volgde zijn opleiding bij George van Renesse (piano/, de Haagse componist. B. van den Sigtenhorst Meyei (piano en theorieI en Wil lem Pijper compositieJ. Inmiddels studeerde hij aan de Rijks-Univer siteit- te Utrecht medicijnen en ver diepte zich na voltooiing daarvan in de psychologie. De musicus in hem won het echter van de arts en zo slaat hij heden in de eerste gelederen van onze componisten cn aan de spits onzer pianisten, onder wie hij bijzonder door zijn scherpe intelligentie uitblinkt. Zijn Mozart- en Debussy-vertolkingen behoren tot zijn specialiteiten. Het is vanavond niet de eerste maal, dat Henkemans muzikaal Nederland in den vreemde verte genwoordigt. Het wil overigens wel wat zeggen, dal hij voor de Franse microfoon wordt uitgeno digd „Claude de France" te vertol ken. d.wzz. van Claude Debussy de Préludes ten gehore te brengen, die deze Franse grootmeester on der de componisten, die van 1861 1918 leefde, publiceerde in twee Lorres, waarvan het eerste in 1910 gereed kwam. waarna hy aan het tweede werkte van 1910 tot 1913. ZONDAGAVOND Debussy's La Mer 20.15 uur op dc 330 meterband B.B.C. (Home Service). Een week nadat de zee ons land op zulk eon zware proef heeft gesteld, weerklinkt, de muziek, die Debus,si/ aan haar gewijd heeft, uit een eveneens door overstromingen ge teisterd land onder de direc tie van de Amsterdamse dirigent. Ednard ■fmimmsmmsmsm* De terugkeer van Bulldog Drummond Apollo en Rex: Bulldog Drummond, de hoofdpersoon uit tal van detec tive-stories, ts een stoere figuur, die door Scotland Yard graag te hulp wordt geroepen als er gevaarlijke karweitjes opgeknapt moeten wor den In deze film wordt hij van zijn geliefkoosde bezigheid (varkens fok ken) weggehaald en op het spoor gezet van een bende, die reeds een hele serie uiterst brutale inbraken op haar naam heeft staan. Officieel maakt hij een reis naar Afrika, maar in werkelijkheid gaat hij In gezel schap van'een charmante vrouwelijke detective de gangen van de bende na. weet zich in te dringen en staat op het punt van slagen als zijn iden titeit ontdekt wordt Dan gaat het eerst recht spannen, maar met veel bravour (en ook een tikkeltje go- luk) weet 'nij zich te bevrijden en dan is na een spannend gevecht het zaakje gauw bekeken Men heeft van dit gegeven een uiterst spannende film gemaakt met uitstekende regievondsten en een uitermate geslaagde schildering van sfeer en milieu. De hoofdrollen wor den gespeeld door Walter Pidgeon en Margaret Leighton. Ook voor de gang sters heeft men heel goede typen we ten te vinden. „Dc bekentenis van Anncsa" an Anne- Italiaanse filmregisseur Auguto Genina vervaar digd naar het boek „L'edera" van Grazia Deledda. Beiden zijn kunste naars die wel iets in hun mars heb ben. Toch is deze film geen succes geworden. De langademige geschie denis gaat over een jonge vrouw, die uit liefde voor een man die in geldnood zit, een moord pleegt op een oude oom waardoor de erfenis vrijkomt. Anderhalf uur zijn er nodig om ons te laten zien dat de vrouw berouw krijgt bekent en ver weg gaat, ver moedelijk naar een klooster. De man blijft in eenzaamheid, met geld. oen ter De filmregisseur is er niet in ge slaagd de spanning die er In dit ge geven zit. er uit te halen. Men bekijkt de gehele geschiedenis maar beleeft het absoluut niet mee. Het spel van de hoofdrolspelers is niet kwaad. Het best van de hole film waren de bui tenopnamen. die in een Italiaans berg dorpje genomen zijn. Maar de film als geheel maakte weinig indruk. „Ivanhoe" City en Odeon: Sir Walter Scott's befaamde roman over Wilfred van Ivanhoe. de ridder zonder vrees of blaam, die voor de terugkeer van zijn koning Richard Leeuwenhart in Engeland zo'n moeizame en dappere strijd heeft gevoerd, waarbij hij niet alleen de Normandtsche macht- hebbers, maar ook des konings broer KEES DE K.I.INKER. III Jan tegenover zich vond dit kleu rige vroeg-middeleeuwse verhaal is door M G.M. onder regie van Ri chard Thorpe op het doek gebracht Dat is gebeurd met alle aanwending van pracht en praal, waarover men in Hollywood beschikt, knap-gere- construeerde ridderburchten, enorme belegeringen, honderden figuranten fraaie costumering een goede aantekening voor de weergave van het tournooi in Ashby en de stoere boekentaal, waarvan de heren rid ders zich vroeger hediond schijnen te hebhen Dit technicolor-prentcnboek laat genoeglijk bladeren toe. maar echt film wordt het vrilwcl nergens De persoonsuitbeelding blijft opper vlakkiger dan in Walter Scotts nok al niet erg diep-gravend boek. Het spel is navenant: Robert Taylor. George Sanders. Joan Fontaine. Eli zabeth Taylordc namen zdn nog al klinkend, de daden, wegens ge brek: aan actcermogelljkheden. niet. „Met geheime instructies" Hollywood: Deze spannende cn hier en daar met humor doorspekte film „Met geheime instructies" blijkt een zeeroversfilm te zijn. Een Amerikaans oorlogsfregat krijgt de opdracht, ge heel getransformeerd als zeerovers schip. op speurtocht tc gaan naar het centrum van hen. die als vrijbuiters de zee vrijwel onbegaanbaar maken. Officieren en manschappen gooien hun uniformen overboord, trekken zeeroversspullen aan en hijsen de „vlag met het doodshoofd" ln top. Zij weten tenslotte hun geheime instruc ties te volbrengen en krijgen kans door te dringen, zij het na vele ge vechten en slimme overvallen, ln liet hoofdkwartier van de zeerovers, al waar de Spaanse gouverneur Del Prado de scepter zwaait. Deze rol prent in kleuren is vol activiteit en er zijn fraaie opnamen bij van hachelijke momenten op zee. Natuur lijk komt er zomaar van een eiland een schone vrouw aan boord, die vele harten in vuur en vlam zet, doch dit mag niet verhinderen, dat men een en ander met interesse aanschouwt. Jeff Chandler, Scott Brady en Suzan Ball spelen met vaart en tempera ment een hoofdrol. „De z i dr. Jekyll" Roxy en Studio: Zoals men inder tijd met de ..Frankenstein-films" ge daan heeft, ls men ook een soort ver volg gaan maken op de film „The strange case of dr. Jekyll and mr. Hide." Ditmaal zien wij „Dc zoon van dr. Jekyll." op 30-jarige leeftijd nadat wij eerst met hem als baby hebben kennis gemaakt duiken in de bewaard gebleven documenten van zijn vader, en allerlei chemicaliën mengen. Hij wil trachten te bewijzen, dat zijn vader vroeger niet krankzin nig was. maar inderdaad oen formule gevonden had. om van persoonlijk heid tc verwisselen. Ook in deze film een aantal spannende scènes, met ro kende reageerbuisjes, kokende retor ten. geheimzinnige gangen met wap perende gasvlammetjes. Ook nu keert de bevolking van Londen zich tegen het nieuwe „monster", worden ach tervolgingen ingezet en gebeurt er een moora Het blijkt evenwel, dot een ouae vriend van de vroegere dr. Jekyll, die aast op de nalatenschap, tracht de zoon die verder volkomen normaal is. in een verkeerd daglicht te stellen, door allerlei minder olrba-, re prac?ijken. Alles loopt goed nf en de zoon van dr. Jekyll kan. van olie aantijgingen gezuiverd verder een rustig bestaan hebben. Een film, voor liefhebbers van het geheimzinnige, onwaarschijnlijke genre uitermate ge schikt. Louis Hayword. Jody Lawrance en Alexander Knox spelen een hoofd rol. Nuchtere toeschouwers zullen ook dit verhaal met een korreltje zout nemen ltepriacs cn prolongaties Asta prolongeert „Zo zijn wc niet getrouwd", de geestige en licht ver teerbare geschiedenis van v|Jf hu- weliijkspaartjes, die wel en toch niet getrouwd zyn. „Gefolterde mensen", dat deze week op het doek van „Cen trum verschijnt, is van een geheel ander genre. Vittorlo Gassmann (uit Bittere Rijst) heeft de hoofdrol ln deze sombere rolprent. In Corsco ls wijlen Leslie Howard weer eens ver schenen, ditmaal in zijn meester lijke creatie van Barones Orczy's „De Rode Pimpernel". De verfilming van Arthur Millers toneelstuk „De dood van een handelsreiziger" blijft deze week in Kriterlon, en ook de Nederlandse film .Sterren stralen overal" in Metropole-Tuschln.sUi en Passage heeft zich gehandhaafd. Drie gerenommeerde stars (Van Johnson, Esther Williams en Eleanor - van Idaho", die in Olympic Buffalo Bill ls in de gedaante van Gary Cooper herleefd. HIJ beleeft ln Cecil de Milles „De trek naar het Westen'" nieuwe, adembenemende avonturen. De film ls te zlon ln l'htzn. „Affair In Trinidad" met Rita Hayworth is nu In Rembrandt aan gekomen. De eerste helft van de nieuwe week in De Roskam brengt Boris Karloff en (alweer» Gary Coo per op het doek in de Indtancnrol- prent „De Onoverwinneltjken". Daar na komt Capra's „Vader ls vrijgezel" aan de beurt. In Thalia trekt Ronald Reagan „Met de blanke sabel" er op uit en in Dc Uitktfk Is „The galloping Major", de charmante film over de Engelse wedrennen, geprolongeerd. Michel Simon, geassisteerd door An na Maria Ferrero, komt met „ZIJ was 17 jaar", een realistische Italiaanse historie, in Seinpost en West-End. Mtislca brengt nogmaals de verbluf fende Duitse spionnagestunt uit de Tweede Wereldoorlog: „Operatie Ci cero" De Cineac geeft de reportage van Polygoon over de watersnood. van Beinum uitgevoerd door het B.B.C. Symphony Orchestra, waar hij een graag geziene gast is. Het zal bij het luisteren naar deze muziek ons vreemd te moede zijn. te meer als wij bedenken, dar het enige feitelijke contact. (Pit Debussy met de zee heeft gehad, zyn tocht over het Kanaal ui beide richtingen was. Maar al voordien, in 1903, was hij aan deze compo sitie begonnen in huis by zyn schoonouders, de familie Temer in Bourgogne. Niemand kon toen nog vermoeden, dat hij weldra een vu rige liefde zou opvatten voor de zangeres, die zijn liederen placht te zingen. Emma Berdac, een ban- Jciersvrouw. Tn 1901 ging hij er met haar vandoor, stak met haar hei Kanaal over en begaf zich naar Eastbornewaar hij vertier werkte aan La Mer, tot de drie delen in 1905 voltooid waren. Rosalie Temer had inmiddels een vergeefse po ging tot zelfmoord gedaan en toen zij hersteld was, volgde weldra de echtscheiding. Hierop huwde Debussy Emma Berdac en in de zelfde maand October 1905. waarin Debussy's enige kind., de door de aan haar opgedragen Children's Corner bekende Chou-Chou. werd geboren, ging ook op de 15e te Parijs de première van La Mer door Les Concerts Lamoureux onder Chevillard. Hilv. I, VARA: 8.00plm. 8.30 Nieuwsberichten aansluitend: gramofoonmuziek. 8.30 Gedichten. 8.45 Gramofoonmuziek (e.m.1 9 00 berichtendienst. 9.15 Het menselijk verbond. 9.30 Fragm. uit ..Ellas" v. Mendelssohn. V.P.R.O.: 10.0010.30 Zondags halfuur. I.K.O.R.: 10.3011.45 I.K.O.R. kerkdienst. V.P.R.O.: II.4512.00 Causerie. Hilv. I. 402 m. AVRO. 12 uur Treurmars Eroica. 3e Sym phonic van Ludwig van Beethoven 12.20 Cantates van J. S. Bach. 12.30 Werken v. strijkorkest. 13.00 H. M. Koningin Juliana. 13.10 Nieuwsbe richten. 1330 Tragische Ouverture van Joh. Brahms. 13.45 Koorzang, Geestelijke Liederen. 14 00 Dr P. H. Rittcr Jr. 14.15 Pierre Palla, piano 14.35 Requiem van Gabriel Fauré. 15.15 Fragment uit „Thomas Moo re" van Henr. Roland Holst-v. d. Schalk (hoorspel). 15.55 Bruekners Symphonie No, 2 in c. kl. terts. V.P.R.O.: 17.00—17.10 Z.E. J. v.. cl. Kieft,, minister v. Financiën. 1*71017.30 Wijdingsdienst. V.A.R.A.: 17.3017.50 toespraak door prof dr W. Banning. 17.50 Gramofoon- muz. 18.00 Berichtendienst, nieuws en overzicht dr Kortenhorst, plm. 18,30 Fragm. uit „Ein Deutscher Requiem" v. Brahms. A.V.R.O.: 20.00 Herh. rede H.M. Koningin Juliana. 20.10 Toespraak Mr. Kor tenhorst. 20.15 Nieuwsber. 20.30 Actus Qravicus van Joh. S Bach (Gottes Zeit 1st die allerbeste Zeü cantate No. 106) 20.55 Watersnood in de poëzie. 21.15 Symphoniecon- cer: Werken van Haydn. Mozart. Schubert cn Mahler. 22.30 Prof dr A A. v. Ruler. Wijdingswoord. 22 40 Dolf Hendrikse bespeelt het orgel van de Ned. Herv. kerk te Zoute- lande (Walcheren). 23.00 Nieuws berichten. 23.15 Strijkkwartet „Der Tod und das MSdchen" van Schu bert. HUv. II, 298 m, N.C.R.V.: 8.00pl.m. 8.30 Nieuwsberichten. Plm. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gr. muziek. K.R.O. 9.30 Nieuwsberichten en weerrap- porten. 9.45 Mastreechter Staar o.l.v Martin Koekelkoren (gr.pl.). 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis in de St. Jansbasiliek te Laren (N.H.). Celebrant: Kapelaan A. W. Veenhuis. Het parochiële koor zingt o.l v. Toon Vranken. 11.30 Adagio en fuga W. A. Mozart (gr.pl.) 11.40 Dietrich Fischer-Diskau, bariton, met koor en orkest, o.l.v. Karl Ris- tenpart. Aafje Heynis, alt met het strijkorkest „L'estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog. 12.20 Strijk kwartet, Anton Bruckner (gr.pl 1.3.00 Toespraak door Hare Majes teit de Koningin (over beide zen ders). ca. 13.15 Nieuwsberichten, ca. 13.30 De wereld helpt Neder land, Klankbeeld door Paul dc Waart. 13.45 Symphonisch Concert met de bariton Léon Combé en het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit en het Radio Philharmo- nisch orkest o.l-v, Paul v. Kempen. 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend water", voordracht door Willem Tollenaar. Muzikale omlijs ting door Rosa Spier. 15.05 1. Pava ne pour une Infante défunte, M. Ravel. Maastrichts Stedelijk Orkest o.l.v. André Rieu; 2. Miroire de peine, H. Andriessen. Corry van Beckum, sopraan met het orkest „L'estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog; 3. Prelude. Elegie en Finale, Racine Fricker. Strijkorkest „L'es tro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog; 4. Psaume du fond de l'Abime, Lily Boulanger (De Profundis). Anme Hermes. alt met het R.K. Residentiekoor en het Residentie orkest o.l.v Nico Verhoeff. 16.10 Gordon Manley, piano. 16.30 Ves pers. I.K.O.R. 17.00 Oecumenische jeugdd. 17.45 Zangd. 18.45 De kerk luistert naar uw vragen, causerie. N.C.R.V.: 19.10 Cantate „Stort tranen uit". Jan Feldc-rhof. 19 30 Gelooft U dat, door ós H. G. Groenewoud. K.R.O.: 19.45 Nieuwsberichten. 20-00 Herh. toc-spraak H.M. de Koningin. 20.10 Hel Nationaal Rampenfonds, door dr L. G. Kortenhorst. Voorzitter van de Tweede Kamer del Staten- Gcneraal. 20.15 Nieuwsberichlen. 20.30 Liederenprogramma (gr.pl 21.00 O Dierbaar Land. klankbeeld door Tom Bouws 21.30 Trauersym- phonie. Locatelli en Serenade voor strijkorkest, E. Elgar (gr.pl.). 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloeden". Voordracht door Willem Tollenaar. Muzikale omlijsting door Rosa Spier 22.20 Negro Spirituals. 22.45 Avondgebed en Liturgische Kalender. 23.00 Nieuwsberichten. 23.15 Gramofoonmuziek. ZONDAG 8 FEBRUARI Engeland Home Service, 330 m. 12.15 Causerie. 12.30 Muz. eau. serie met gram.platen. 13 10 Critie. ken. 13.55 Weerberichten. 1400 Nieuws 14.10 „Country Questions". 14 40 Gram.muziek. 15.00 Wenken voor de tuin. 1530 Strijkensemble en soliste. 16.00 Hoorspel. 17 00 Con certorkest cn koor 17 45 Boekbe spreking. 18.00 Voor de kinderen 18.50 Causerie. 18.55 Weerberichten 19.00 Nieuws. Symphonie-orkest. (10.5020.00 Intermezzot. 20 45 Avonddienst. 21.25 Liefdadigheids- oproep 21.30 Hoorspel. 22 00 Nieuws. 22 15 Causerie. 22.30 Idem. 23.00 Kamermuziek. 23.52 Epiloog. 24 00 Nieuws. Engeland Light Programme, 1500 en 247 m. 1200 ..Can I come in?" 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verzoekprogram ma. 14.00 Revue-orkest. 14.15 Lich te muziek. 14.45 Gevar. programma. 15.15 Tdem. 16.30 Hoorspel 17.30 Ge. ver. programma. 18.00 Gram.muz. 18,30 Gov orogramma. 19.00 Round Britain Quiz 19-30 Hoorspel met muziek. 20.00 Nieuws en radio journaal 20.30 Hoorspel 21.30 Com- munitv hymn singing 22 00 Gevar muziek 23 00 Nieuws. 23 15 Piano, spel. 23 30 Muzikale causerie. 23 45 Orgelspel, 0.15 Gram.muziek 0.56. Nieuwe. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 nv 12.00 Gevarieerde muziek. 13 00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 15 00 Amusementsmuziek. 16.45 Gevar. muziek, 18.00 Symphonie-orkest 18.50 Bas en piano 19.00 Nieuws. 20.00 Carneval-schlagers. 2145 Nieuws 2215 Gevar. muziek 23 00 Triem 24 00 Nieuws 0.10 Sympho nie-orkest en solist. 1.15 Gevarieer de muziek. Brussel, 324 m. 11.45 Symph.-orkest, koor en so listen. 12,30 Weerberichten. 12.44 Omroeporkest. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.15 Gram.muziek 13 30 Voor de soldaten. 14 00 Gra- tnofoonmuz. 15 30 Idem 15.45 Snort 16.30 Gram.muz. 16.45 Idem. 17 00 Kinderkoor 17.40 Gram.muziek. 17 45 Sportuitslagen. 17.50 Gramo- foonmuz. 18.00 Gram.muziek. 18.30 Godsdienstige uitz. 19 00 Nieuws. 19.30 Gramofoonmuz. 20.00 Hoor- soel 2105 Gramofoonmuziek 21.15 Omroeporkest en soliste. 20 00 Nieuws. 22 15 Viool en piano 2300 Nieuws, 23 05 Gramofoonmuziek. B.B C. European Service, uïtzen- ding voor Nederland. 8.00—8 15 Engelse les voor betrïn. nciingen '464. 49 en 42 m.). 17.00 17 15 Enselse les voor beginnelln- C£.n 49. 42 en 31 m.). 22.00— ''"SO Nieuws. De F,n?else graaf schappen: Cumberland (224 en 49 m.l. MAANDAG 9 FEBRUARI DE RADIO IN DE KOMENDE WEEK Voor de volgende dagen van deze week zullen in grote Uinen do vastgestelde programma's den aangehouden, met dien stnndc dat de programma-onder delen, die niet in overeenstemming zijn met de huidige ernstige situa tie door andere vervangen zullen worden. Het is niet mogelijk hier van te voren bericht over te zenden, daar deze proeramma's vermoede lijk pas op het laatste moment vastgesteld kunnen worden. Hilv. I. 402 m, 7.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9 00 Morgen wijding. 9.15 Koor cn orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9 30 Wa'erstanden 9.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor dracht. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel er. zang. 12 30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Gevarieerde mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gTamofoonmuziek. 13.20 Promenade orkest. 13 50 Gramo foonmuziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14-20 Gra mofoonmuziek. 14.30 Voordracht 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gramofoonmuziek. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws 18.15 West-Indisch orkest. 18.30 Accor- deonmuziek. 19.00 Muzikale cause rie. 19.15 Reportage of gramofoon muziek. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.25 Piano, gitaar en bas. 19.45 Re geringsuitzending: Ir. H. Rietberg: „Dc suikerbietenteelt". 20.00 Nws. 20.05 Omroeporkest en solisten. 21.05 Gramofoonmuziek. 21.30 „De mensen zullen wel zeggen", hoor spel, 22.45 Hammondorgelspel. 23,00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45 Gramofoonmuziek. Hilv- II 298 m. 7.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8,23 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Lichte muziek. 12 25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12-33 Orgel concert. 12.59 Klokgelui. 13.00 N ws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Schoolra dio. 1430 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoon muziek. 15.25 Pianokwintei. 16.00 Bijbellezing, 16.30 Gramofoonmu ziek, 17,00 Voor de kleuters. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: D. J. van Wijnen „Nederlands of ficiële vertegenwoordigingen in In donesië". 13.00 Orkestconcert. 18.20 Sport. 18-30 Gramofoonmuziek. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Pianorecital. 19 30 Parlementair commentaar. 19.45 Zigeunerkwintet. 20.00 Radio krant 2020 Gramofoonmuziek. 20.30 ..Tropenherinneringen". hoor spel. 21.15 Gramofoonmuziek 21.45 Gewijde muziek. 2220 „Rykdom onder de grond: aardolie", causerie. 22.30 Lichte muziek 22.45 Avond- overdenkir.g. 23.00 Nieuws. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30 Gramofoonmuziek. Engeland. Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gramo foonmuziek 13 25 Gevarieerd pro gramma 13.55 Weerberichten, 14.00 Nieuws. 14.10 Gevarieerde muziek. 15 00 Schoolradio. 16.20 Critieken. 17.05 Gramofoonmuziek, 17.30 Inter views. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19 00 Nieuws. 19.15 Sport. 19 20 Causerie 19 30 Sympho nie-orkest. 20.30 Causerie 21.00 Ge varieerd programma 21.45 Ameri kaans commentaar. 22.00 Nieuws 22,15 Hoorspel. 23.45 ParTements- overzicht. 24.00 Nieuws. Engeland. Light Programme. 1500 en 247 m 12.00 „Mis, Dale's dagboek". 12.15 Voordracht. 12,30 Dansmuziek. 13.15 Orgelspel. 13.45 Orkestconcert. 14 45 Voor de kleuters 15.00 Voor de vrouw. 16 00 Orkestconcert. 16.45 Lichte muziek, 17.15 „Mrs. Dale's dagboek". 17.30 Hoorspel, 19,30 Gramofoonmuziek. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.3C Wedstrijd tussen jongens- en meisjesscholen. 21.00 Vragenbeantwoording. 21.30 Ver zoekprogramma. 22.00 Causerie. 22.30 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws 23 15 Actualiteiten. 23.20 Dansmuziek. 0 05 Voordracht. 0.20 Lichte muziek. 0."6 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 09 m 1200 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Gevarieerde muziek. 15.50 Strijkkwartet. 16.05 Amuse mentsmuziek. 16.40 Rhythmische muziek. 17 00 Nieuws. 17.45 Gramo foonmuziek. 19 TO Nieuws. 19.30 Symphonie-orkest. 2145 Nieuws. 22.10 Pianorecital. 24.00 Nieuws. 0.30 Dansmuziek. 2.15 Gevarieerde muziek. Brussel. 324 m. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerberichten. 12,34 Voor de land bouwers. 12.42 Gramofoonmuziek. 1„.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gramofoonmuziek. 13.45 Piano spel. 14.00 „Der fliegende Hollari- Lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gramofoonmuziek. 18 25 Fi nanciële kroniek. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gra mofoonmuziek. 20.00 Kamerorkest. 21.00 Operamuziek. 22 00 Nieuws. 2215 Orgelspel. 22.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland, 8.00—8.15 Engelse les voor be ginnelingen. (464, 49 en 42 m). 22.0022.30 Nieuws. Engelse les voor gevorderden. (224 en 49 m). HUWELIJKSAFKONDIGING Q. P. Andriessen_ en A. J. de Grood; J. Ch. J. M. Baaien en E. H. Oosterbaan; J. H. M. Banens en VV. C. M. Krekelberg; W. Bertolf en L. A. B. S. Kla- sing; R. Beukers en M. C. v. d. Brugge; P. A. F. v. Beurden en M, A. Evers; J. M. Bosch en J. H. M. de Bruijn; J. Bosman en W. Bruininck; G. VV. Breeuwsma en P. v. Rantwijk; M. Broers on H. H. Nobs; L. D. Brouwer en M. C. Grondijs; P. T. Brouwer en G. M. C. Beekhuizen; J. C. de Bruine en D. C. Deenen; H. E. v. d. Burg en Ch. Smit; J. H. C. v. Buuren en M. M. J. G. Wer- res; A. Clardij en G. M. A. Spits; A. J. B. v. d. Coevering en M. G. de Zwart; J. C. Collenteur en M. J. Rademaker; E. D. de Crane en J. H. C. Schot; G. C. Dittmar cn M. Teulings; W. F. Doikens en M. de Vries; P. Dompeling en A. Pellikaan; J. Dubbeldam en M. A. de Koningh; P. Ch. G. Dubois en A. C. v. Bruggen; L. v. Duin en J. de Niet; K. P. v. Dijk en C. M. Tomey; L. Engers en E. Ch. Lüder geboren Sehmitz; W. P. M. Govers en Ch. E. J. Mudde; A. Haars en A. P. Beishuizen; F. G. v. d. Harst, en C. Rietveld; P. Harsveld en N, C. Foray v. d. Togt; H. J. I. Henkes en R. W. Morstert; C. J. Hoek en W. H. Brand; J. L. Hoffmann en M. S. Weerheijn; H. J. A. v. Hoorn en C. H. den Otter; D. C. v. Houten en E. Leenart; VV. A. I. Janssen en Th. A. M. Botter; H. Jongsma en M. G. Lans; R. F. Kalvvij en Jkvr. C. H. H. Ren. gers riora Siccama; H. Kars en J. v. d. Driest; W. F. Knoors en B. M- M. v. d Berg: W. J. Koel en W. C. v. d. Berg; J. Kommers en W. W. Pronk; C. Kool en C. J. Weijand: G. C. Kuntz en C. D. Dierx; W. v. d. Linden en Ph. L. M. Hoekstra; G. Lindt en A. Ch. Hof kens; Ch. A. Lugten en Th. B. de Haas; M. Mallander en M. Harteveld; M. J. Meurs en M. Berghout: W. Middel en A. Tel: G. J. R. Noovj en J. v. Arkel; P. C. Oorbeek en P. M. Dieke; C. H. M. Osnabrug en H. J. M. Eckhardt; G. H. Peters en VV. K. de Wit; L. Pleeging en A. v. d. Gaag: A. Plugge en M. Ku\jt; K. Pranger en H. v. d. Wulp; M. L. Prins en J. S. Kesner; H. de Reede en P. Verduin; D. J. Remmelzwaal en B. v. Schoon hoven: H. K. J. Roos en H. A. M. v. Waardenburg; P. J. Rutgrlnk en A. F. Dutscher; M. J. H. v. Rijn en T. v. d. Zwan; P. A. v. d. Schee en C. W. Hennevanger; Th. Schoemaker en L. C. Roos; J. Scholten en M. J. H. v. Rhee- nen: K. P. Schuit en M. E. v. d. Berg; H. H. v. Soest en A. J. M. Willers; C. P. Smit en G. L. v. WielingenF. P. v. d. Staaij en C. H. v, Es; K. J. C. Stauttener en A. H. de Wit; VV. J. M. v. Stolk en T. Buisman; J. G. Stolte en C. Plugge; Th. Suerink en F. Rui tenschild; J. Taal en D. Ooster baan; J. S. Talboom en M. C- Zuldwljk; M. M. v. Uden en A. M. v Woggelum; F. J. v. Velsen en J. M. Hanekamp; L. M. Ver kade en W. B. Arnptmeüer; D. Vermij en A. J. Struve; H. Ver- weü en L. J. M. Gijzel; H. P. J. v. Viersen en M. L. Hoppenbrou wer; H. J. Visser en Th. H. I. J. J. Moonen; A. H. P. Voeten en M. A. Kooreman; M. Vreugden- hil en P. Beurr.er; H. J. Walter en D. H. Meijer: A. C. B. M. Weber en J. M. v. d. Boom; H. Weerman en A. Warmerdam: VV. Werer.steiin en A. Schuitemaker; A. Westerduin en A. Roeleveld: J. B. VVetjkamp en M. H. P. Sa- lome; M. Winterkamp en H. M. C. Schrijver; J.« P. v. Zijl en W, J. Junier,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8