Onder de Haagse Toren Den Haag adopteert Goedereede en Stellendam SCHEVENINGERS DEDEN IN ZEELAND GOED WERK Luchtmacht-linktrainers overgedragen aan de K.N.V.V.L. HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 11 HULPVERLENING AAN GEMEENTEN IN HET RAMPGEBIED B. en W. vragen de Raad een crediel van 400.000.- Direct na het bekend worden van de watersnoodramp in het Zuid-Westen des lands hebben B. en W. zich beraden op de vraag, op welke wijze vanwege de gemeente Den Haag in enigerlei vorm hulpverlening zou kunnen worden geboden. Hetgeen terstond mogelijk en doeltreffend was, is gebeurd. Daarop heeft het College zich gewend tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en vernomen, dat een adoptie door 's-Gravenhage van een gebied op het eiland Goeree en Over- flakkee, bestaande in het territoir van de gemeenten Goede reede en Stellendam, zou kunnen plaats vinden. Aan dit ge bied kan in later stadium, indien nodig, uitbreiding worden gegeven. B. en W. stellen zich deze adop tie als volgt voor: Verleend zal worden aanvullen de hulp op langere termijn. De steun zal hierop neerkomen, dat, na inventarisatie van de gebleken behoeften in de meest ruime zin van het woord daarin zoveel mo gelijk wordt voorzien In overleg met het Gemeentebestuur der ge noemde Gejneenten. Aanvullende hulp op langere termijn Gedacht wordt hierbij aan: 1. beschikbaarstelling van admini stratief- en technisch deskundig personeel, (b.v. van personeel van de Dienst der Gemeente werken, van de Openbare Nuts bedrijven. van de Dienst der Gemeenteplantsoenen, enz.). 2. Verschaffing of tijdelijke terbe schikkingstelling van materiaal voor het weder op gang bren gen van de normale gemeenteUj- ke apparatuur (bv. auto's, vrachtwagens, kantooroutillage, huisraad, onderwijsvoorzienin gen, enz.). Een adoptie-comité B. en W. zijn'voornemens voor deze adoptie een comité in het le ven te roepen, waarin zitting zou den kunnen hebben een aantal ver tegenwoordigers van de burgerij, de voorzitters van de raadsfracties en het voltallige College van B. en De verdere uitvoering van de voor de beoogde adoptie te treffen maatregelen zal nader worden overwogen. Het ligt in de bedoeling, dat de vertegenwoordigers van de burgerij hierbij een werkzaam aandeel zul len nemen teneinde de hulp door de Haagse bevolking to geven aan de bevolking van het getroffen ge bied zoveel mogelijk te accentue ren. Voor zover de door de Haagse bevolking zelf te geven steun aan vulling behoeft, vragen B. en W. daartoe bij de Baad een crediet aan van f 400.000. Geen dotatie aan Ram penfonds Gelet op de opbrengst van de op Donderdag 5 Februari jl. gehou den collecte ten behoeve van het Rampenfonds, welks inkomsten ten goede zullen komen aan het gehele gebied van de ramp. alsme de op de personele en materiële hulp, welke de gemeente Den Haag reeds heeft verleend of nog zal ver lenen ten behoeve van het rampen- gebied in zijn geheel menen B. en W., dat op dit ogenblik een dotatie uit de Gemeentekas aan het Ram penfonds achterwege kan blijven. Daarom geven B. en W. de Raad in overweging zijn goedkeuring te hechten aan het hiervoor uiteen- tenminste Rampen- CPN vraagt f 100.000 vo< fonds Namens de CPN-Raadsfractie heeft de heer G. van Praag bij- de burgemeester het voorstel inge diend. een bedrag van tenminste f 100.000 ter beschikking te stellen aan het Nationaal Rampenfonds. De heer Van Praag heeft verzocht dit voorstel toe te voegen aan de agenda van de vergadering van Maandag a.s. In de toelichting op dif voorstel wordt o.m. gezegd, dat de aard der buitengewone Raads vergadering op 4 Februari het on mogelijk maakte om daar een voorstel in te dienen. Met teleur stelling, aldus de heer v. Praag, moest echter worden vastgesteld, dat geen enkele materiële hulp door het College van B. en W. werd voorgesteld. Temeer is dit teleur stellend, omdat zeer vele gemeen ten, ondanks de grote offers, die in dividueel door de ingezetenen wer den gebracht, zijn voorgegaan al dus de heer Van Praag. Slachtoffers watersnood in synagoge herdacht Vanmorgen zijn in de Synagoge aan de Wagenstraat in extra gebe den, de slachtoffers van de waters nood herdacht. In deze gebeden, welke werden uitgesproken door oppervoorzanger Mossel en de waarnemend rabbijn Kolthof, werd het medeleven met de getroffenen tot uitdrukking gebracht. Het Joodse volk dat reeds zoveel te verduren heeft gehad, is bereid alles te doen, wat mogelijk is ter leniging van de nood. TENNISBANEN GEOPEND VOOR SCHAATSLIEFHEBBERS Het vriezend weer van de afge lopen nacht is er de oorzaak van geweest, dat vandaag de Mets- banen en de banen van het tennis park Hanenburg geopend konden worden voor liefhebbers van schaatsenrijden. Gevaarlijke toeht over de banken 't Boekenplankje In het wonderland der hei- li lige rivieren is een eenvoudig, maar erg prettig boek, waar- SS van de ictvjat zonderlinge ti- 25 tel: „SAHIB IIAI", de groet 52 is van de Oosterling, die de SS eenzame, Westerse bezoeker aankondigt. I* „Sahib Hai", meneer is H er - zo zeggen de zwarte mensen, die zelden een blan- 25 ke hebben aanschouwd. En deze blanke, in dit geval de auteur van dit avontuurlijke reisverhaal: WERNER MÜL- ti LER, vertelt, als htj van z;m |5 verbazing is bekomen, ons de SS geschiedenis van de slangen, 2| van de apen, van de heiligen Is en van de mieren. Een barok verhaal, maar wetenschappe- lijk goed gefundeerd, want niet de auteur is de fantast, maar de rijlce natuur van het 52 Oosten: Zuid-Indië, Bombay, 25 Calcutta. In deze warme, ge il heimzinnige gebieden voert de Is auteur ons mee. SS Uet zijn speelse, aardige I; verhalen over een harem, 25 over een tovenaar en over al- 52 les wal ons doet denken aan de sprookjes van duizend en een naoht. Werner Midler heeft zijn ervaringen sprook- jesachtig en toch realistisch verwerkt in een eenvoudige, 25 prettige stijl. Welnu, Sahib hai, meneer is gekomen Dat zal de schrij dt ver hebben getroffen en als antwoord op deze groet gaf hij met Westerse levendigheid het verslag van een wereld, die wij maar al te weinig ken- 25 nen. II Mensen, die een weten- II schappelijk werk te moeilijk en een reisverhaal te onwe- 52 tenschappelijk vinden, kun- 25 nen hun hart ophalen aan het door Jan Poortenaar vertaal- ls de en geïllustreerde boek, dat door de uitgeverij In Den To- II ren te Naar den op groot for- 25 maat fraai werd uitgegeven. Rlco Bulthuis. Het convooi, bestaande uit zeven Scheveningse kustvissersvaartui- gert met bestemming de geteister de gebieden in Zeeland, had het Maandagavond bij het uitvaren uit de Scheveningse haven verre van gemakkelijk. Er woei een harde Noord-Westenwind, met hagel- en sneeuwbuien. Een der schepen, de SCH 67, had het bijzonder zwaar. Het kreeg tussen de koppen der havenhoofden, twee zware zeeën over. Toen de schepen eenmaal in het ruime sop waren, ging het ge lukkig beter. Besloten werd, niet de Nieuwe Waterweg aan te doen, wat eerst het plan was. doch direct door te stomen naar boei HK 5, het Oostgat bij Walcheren, waar een loods aan boord kwam. De Roompot werd ingevaren en om 1.00 's nachts werd Domburg ge passeerd. Daarna werd verder op- gestoomd naar Zierikzee, om van daar uit verdere hulp aan te bie den. Van daar uit voeren de schepen naar verschillende rich tingen De „Fortuin", SCH 71, schipper J. den Duik, waar wij ons aan boord bevonden, voer naar Tholen en loste daar de medegenomen Rode Kruis goederenbenevens drinkwater en verse broden. Dit werd daar dankbaar in ontvangst genomen. In Tholen waren toen reeds enkele honderden ge- evacueerden ondergebracht in scho len van het zo zwaar getroffen Stavenisse. In de namiddag ver trok de SCH 71 naar Wemeldinge, waar de dag werd afgewacht. Bij daglicht vertrokken wij naar de zwaargetroffen plaatsen Nieu- werkerk en Oosterland. Daar von den wij de andere Scheveningse kustvissers, die daar gereed lagen om de geredden van die plaatsen over te nemen. Het was voor de vissersschepen niet mogelijk, de polders van Oosterland in te varen. Dit werd gedaan door ondiepgaande motorboten en vlet ten. Wij hebben toen 25 personen van Nieuwerkerk overgenomen van een boot en overgegeven aan de coaster „Arizona", die daar ter plaatse lag. Achteraf bekeken had de SCH 71 beter de mensen direct kunnen doorbrengen naai- Dord recht. Wij hadden voedsel en drin ken voldoende aan boord en de kajuit was heerlijk verwarmd. Warme dekens waren aanwezig, zodat de geredden al wat op ver haal kwamen. Van Oosterland vertrok de SCH 71 naar Bruinisse, waar wij order kregen op te stomen naar Oude Tonge, dat volgens berichten drin gend hulp nodig had. De SCH 71 vertrok daarheen met negen Urker vissersvaartuigen Tegen donker arriveerden we er. De haven Oude Tonge was moeilijk te be reiken Er moest worden gevaren vlak langs lakken in het water, die de route aangaven. Een /.eer nauwe vaargeul. Wij zijn letterlijk de banken overgevaren en menige stoot werd gevoeld. De vissers heb ben hun vaartuigen op het spel gezet, om daar hulp te kunnen bieden. Een bravo voor deze zee lui. die onder zeer moelijke om standigheden en in totaal onbe kend vaarwater toch hun doel bereikten. De vaargeul is daar zeer nauw en bij het passeren van schepen uit tegenovergestelde richting kwam heel wat kijken. De boten raakten dan ook meer malen aan de grond, doch konden op eigen gelegenheid weer vlot komen. Een grote teleurstelling was, dat in Oude Tonge van de diensten der vissersvaartuigen geen gebruik kon worden gemaakt. De ge- evacueerden waren reeds voor het merendeel aan boord genomen van rivierschepen. Oude Tonge bood een troosteloze aanblik. Op enkele hoge gedeelten na stond het hele dorp onder water. De woningen, die half onder water stonden, waren in allerijl verlaten. Langs de dijken, waarin grote gaten zijn, dreven duizenden stuks vee en allerhande voorwerpen. Het aantal mensen dat in Oude Tonge was achtergebleven, bedroeg 150. Zij zijn ingeënt tegen typhus. De SCH 71 is tijdelijk nood-radio station geweest te Oude Tonge. De zenders der verschillende vissersschepen hebben onschat bare diensten bewezen. Schipper Den Duik keerde gistermiddag op zijn basis te Scheven ingen terug. kaarsen en zaklantaarns nodig waren werd van al deze artikelen zoveel mogelijk aan boord geno men. En toen men diep in de nacht eenmaal in Zierikzee was aange komen, begon het werk, waarbij de Scheveningse vissers zich onver schrokken redders toonden. Alle schepen kregen opdracht op an dere plaatsen van het eiland te gaan werken, maar waar zij nu ook bezig waren, in Bruinisse, bij Nieuwerkerk, Ouwerkerk of Oos terland, overal hebben zij bergen werk verzet. Hetgeen trouwens ook geldt voor de radio-amateurs die waren meegevaren uit Scheve- ningen en in Zierikzee bestaande verbindingen consolideerden en nieuwe verbindingen met de niet- letroffen gebieden legden Aan -het reddingswerk in het rampengebied is ook deelgenomen door het Scheveningse vaartuig ..Madeline". Het scheepje heeft van Maandag af tot vandaag onafge broken dienst gedaan. Groot aantal schepen terug in Scheveningse haven Een groot aantal schepen is gis teren en vandaag de haven van Scheveningen binnengelopen. Het zijn de SCH 1. SCH 10, SCH 11, SCH 12. SCH 18. SCH 38. SCH 62. SCH 65. SCH 67. SCH 71, SCH 76 en de KW 61. Ook de Stellendam- mers 29. 9 en 26 zyn binnengeko men Bijdrag het Rampenfonds ƒ10.000 van Haags politiepersoneel De collecte die ten bate van het Nationaal Rampenfonds onder het 1.548 man tellend corps van de Haagse politie is gehouden, bracht ruim 10.000.op. De Klaverjasvereniging „Niet Nakaarten", heeft 27.50 ingeza meld voor het Nationaal Rampen fonds. Onder het personeel van de Pro vinciale Griffie van Zuid-Holland is een inzameling gehouden voor het Nationaal Rampenfonds, dat gevraagd heeft gedurende enkele maanden een zeker percentage van het salaris af te staan. Gemiddeld is gedurende 3 achtereenvolgende maanden 2 pet van het maandinko men toegezegd Hieruit zal voor het fonds in totaal een bijdrage voort vloeien van ƒ4000,—. Ook H.T.M.-personeel draagt bjj Vanochtend is er onder liet H.T.M.-personeel een geldinzame lingsactie geweest voor het Natio nale Rampenfonds. Er werd, behalve van het personeel te Wassenaar, waarvan de opbrengst op dit mo ment nog niet bekend is, in totaal f 1653.opgehaald. Verder is er een zg. „strookjes-actie" aan de gang onder het H.T.M.-personcel. D.w.z. men kan, door het invullen van een strookje papier, gedurende 10 weken of 3 maanden een ge deelte van het loon afstaan voor het Rampenfonds. Deze actie blijkt eveneens een groot succes te zijn, want gisteren bleek al dat de in schrijvingen neerkwamen op ge middeld f 10.per personeelslid van de H.T.M. Besluit van „Horecaf" afdeling Den Haag De afdeling Den Haag van „Horecaf" heeft in een gehouden vergadering besloten, een dringend beroep op haar leden te doen. de exploitatie van hun zaken op mor gen, in verband met de herdenking van de omgekomenen bij de watersnood zo sober mogelijk te doen geschieden, geen muziek ten gehore te laten brengen en elke opvallende reclame, bijv door middel van verlichting der gevels, achterwege te laten. Gem. Museum en Onderwijs museum Zondag gesloten Het Museum voor het Onderwijs en het Gemeente Museum zijn Zondag, in verband met het bij zonder karakter dat deze dag draagt, de gehele dag gesloten. LATERE W.S.M.-BUS- VERBINDLNG MET DEN HAAG Aan wensen der Westlanders voldaan Op het schrijven van het Ge meentebestuur van Naaldwijk aan de W.S.M. Lv.m. de proef om des morgens een bus eerder uit Naald wijk naar Den Haag te laten ver trekken en om een bus des avonds later uit Den Haag naar Naaldwijk te doen vertrekken, heeft de direc tie van de W.S.M. medegedeeld, dat deze proef niet alleen in de komende zomer, maar gedurende een vol jaar genomen zal worden, van Mei 1953 tot Mei 1954. Hier mede is voldaan aan de wensen van vele Westlanders. Haagse politie werkte aan hulpverlening mee De Haagse politie heeft in de afgelopen week haar diensten bij de hulpverlening aan de slachtof fers in de noodgebieden verleend. Vier self-supporting detache menten staan nog steeds klaar om indien nodig hulp te bieden. Motorrijders van de Haagse poli tie waren deze week gedetacheerd bü het Rode Kruis om colonnes door het verkeer te begeleiden Eveneens op verzoek van het Rode Kruis maakten Haagse politieman nen noodritten o.m. naar Zeeuws- Vlaanderen, Zjjpe, en Dinteloord, om medicamenten te vervoeren. Op verschillende transporten van het Rode Kruis met kostbare la ding ging politiepersoneel mee om voor de bewaking te zorgen. In het bureau Laan Copes van Cattenburch is een berichtencen trum ingericht van de politiever- bindingsaienst. Deze heeft nl. een radionet over het rampgebied. Het centrum is gevestigd in Vlaardin- gen, vandaar uit worden de be richten naar het centrum In de Laan Copes getelext. Behalve de politie maakt ook het Rode Kruis gebruik van dit net. EEN WEEK HECHTENIS. VOOR DOOD DOOR SCHULD Het Haagse Gerechtshof heeft de grondwerker C. van D.. con form de eis van de procureur- generaal veroordeeld tot één week hechtenis. D. had op een bouw werk hoogst onvoorzichtig een be- tongoot naar beneden gegooid. Een arbeider, die daar juist op dat ogenblik passeerde, kreeg de goot op het hoofd en overleed aan de gevolgen van het hekomen letsel. Zeelandia en Ons Brahant Organiseren avond ten bate van het Rampenfonds De verenigingen „Zeelandia" en „Ons Brabant" organiseren op Don derdag 12 Febr. in gebouw Custodia gezamenlijk een avond waarvan de gehele opbrengst ten goede komt van het Nationaal Rampenfonds. Opgevoerd wordt het toneelstuk „De grote race". Ook de zangafde ling van „Zeelandia" werkt mee. In café-restaurant Bagatelle zal de dierenarts A C. W. Veldhuizen Maan dagavond 9 Februari voor de Kynolo- genclub ..De Hofstad" spreken over „Huidaandoeningen bij honden" Betalingen in verband met de evacuatie B. en W. vragen Raad crediet van f 600.000 Tot de door het Gemeentebestuur getroffen maatregelen in verband met de nationale ramp behoren ook die tot het ontvangen en on derbrengen in deze Gemeente van evacués uit de getroffen gebieder, en andere maatregelen van hulp verlening Teneinde hiervoor de nodige betalingen le kunnen ver richten dient, zo delen B. en W. de Raad mede, een crediet be schikbaar te worden gesteld, het welk globaal op f 600.000.is te stellen. Verwacht mag worden, dat de kosten te dezer zake door het Rijk zullen worden gerestitueerd. B. en W. stellen de Raad voor, deze gelden toe te staan. Uit Let daffboeL een. UJcn Vermist jongetje terecht De 10-jarige Willem Rudolf Vrie zen uit het Laakkwartier, die se dert 2 Februari was vermist, is terecht. Gisteren, een uur nadat zijn foto en het bericht van zijn vermissing in de krant was gepubliceerd, heeft men hem gevonden. Een man. die het kind meege nomen had naar zijn woning, is ge arresteerd. Hersenwerk prijsvraag Het vaststellen van de uit slag van onze hersenwerk prijsvraag, is in verband met de natuurramp, welke ons land heeft getroffen, één week uitgesteld. De slotphase van deze puzzle-wedstrïjd zal dus onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zaterdag 14 Februari plaats vinden. Toespraak van generaal-majoor- waarnemer A. Baretta Vele autoriteiten van de Lucht macht en van verschillende onder wijsinstellingen waren gistermid- dig bijeengekomen in de Lucht- vaartnijverheidsschool aan het Zeezwaluwhof alwaar de offi ciële overdracht plaats had. zij het symbolisch, van de eerste van de Het is niet uit de gedachten. Alles, wat we zien en horen omvat een tragiek. De worsteling om het leven van al de velen, die in nood zijn, vervult ons hele wezen en we zitten hier maar met alléén verslagen en foto's uit de npgebieden, die lang niet alles in lorden en beelden kunnen opvan gen wat er aan leed wordt ge leden, omdat ze niet alles, ook niet het allerergste leed, zoals ile redders dat voor ogen krij gen, zichtbaar voor ons kunnen maken. Ontzaglijk leed, dat stil en ge broken geleden wordt en waar van wij, ongedeerden, ons de schrille ernst allemaal héél sterk bewust zijn. Reeds de gedachte aan wat daar allemaal doorstaan moet worden, soms dagen aan een, in het vernielende water, brengt schrik en ontzet ting in ons hart. En wij horen weer de wind om onze ramen, we zien voor ons de barre verlatenheid ran de watervlakten, die veel schoons en vruchtbaars van ons aan de zee ontwoekerd landje overspoelden en we voe len mee de pijnen van wat hier geestelijk en lichame lijk doorstaan moet worden. Het doorhuivert onze ziel. Het schokt ons nog meer als we evacués zien arrive- Water, kaarsen t i zaklantaarns Met de SCH 71 gingen de haven uit de SCH 1. de SCH 11. de SCH 18, de SCH 65, de SCH 67 en de SCH 76. Omdat door amateur zenders berichten waren opgevan gen, dat er dringend drinkwater, Grauw van ellende, wezenloos starend, één enkel beeld maar in de gedachten: die polder met al dat ver. schrikkelijke waler. dat ruime, verminkte landdrukker geworden, nu waar ze de dood vlak voor ogen hebben gehad. Het is geen wonder, dat we er stil en bedroefd onder worden, als we zo deze mensen, die uit de hel van ver schrikking en ellende weggekomen zijn, voor ons zien. Gelukkig is er de vertroosting, dat we allemaal wat doen kunnen voor deze beproefden. We hébben dat in grote getale al gedaan met geld en met goed. En daar mee hebben we hier in Den Haag spontaan gepoogd iets te verzachten van al het droevige, dat die slacht offers in deze eerste dagen van de week beleefd hebben/ Een bundeling en een tastbaarheid van spontaniteit en van hulpvaardigheid, zoals hier nog zelden zo sterk getoond is. Het is prachtig zo. Maar kom bij het zien van al deze triestheid en smart tot de bekentenis: Ik heb nog niet genoeg gedaan. Want hier kan NIET GENOEG gedaan worden. Bij dit ontstellend leed is het besef levendig, dat hier dub bele, ja meer dan dubbele hulp geboden moet worden. Daarom toetert Torenwachter zijn signaal van de Haagse toren: het financiële betreft, vooraan willen staan bij hen, die alles willen doen om het leed te verzachten. Déér houden we 't op met elkaar I 9 Het leven gaat verder. Ook in onze stad waar geluk kig ze :er velen een grote bereidheid tot helpen aan de dag hebben gelegd. En al was het voor vele inwoners, die zich zo spontaan hadden opgegeven de van have en goed beroofde geëvacueerden liefderijk in hun vei lige huis op te nemen, een teleurstelling geweest, dat zij vergeefs wachtten, er zal ook begrip zijn voor het feit, dat de evacué's gaarne zo dicht mogelijk bij huis willen blijven oin als het kan aan de slag te kunnen gaan. De Haagse bevolking heeft zijn wil tot helpen duidelijk getoond en daarom heeft terecht het Ge meentebestuur zich zeer verheugd. Terecht 'óók kon de burgemeester in de buitengewone vergadering van de Raad mededelen, dat In deze dagen van spanning en intensief werken bespeurd is, dat de burgerij van de ganse stad achter het werken van het Gemeentebe stuur stond. Zo was het goed. Iedereen heeft zijn plicht tot helpen in deze droeve dagen ten volle verstaan. Dat bleek ook uit de grote opbrengst van de collecte in onze stad. 8 Die kleine klachten bij de grote ellende ginds in het verdronken land. ze mogen wellicht wat vreemd aan doen. Maar. het leven gaat verder, ook hier. Nu alles in de Moerwijk al zo vol gebouwd is, vraagt een bewoner om aandacht te schenken aan het Eras- musplein, dat inderdaad daar al twee jaar ligt, zonder dat er iets aan gedaan is. Langzamerhand is het daar al zo veel mensen wonen. Maar ja, in cle enorme woonwijk, die daar tot stand komt is het slechts een onderdeel, een onderdeel ech ter waar men op dit min of meer centrale punt graag wat meer orde in gebracht zou zien. vijf linktrainers, die door de Nederlandse Luchtmacht ter be schikking zijn gesteld aan de Kon Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Na een kort welkomst woord van de heer C. Kolff, voor zitter der K-N.V.v.L-. nam de plv. Chef Luchtmachtstaf, generaal- majoor-waarnemer A. Baretta. het woord. Spr. zeide. dat de link- trainers nog zeer modern waren, zodat men niet moest denken, dat de Luchtmacht de rommelzolder had opgeruimd. Voor het doel, nl om onderricht te geven in hel blindvliegen, wat spr. zag als van groot belang voor de zweefvliege rij. waren de trainers uitermate geschikt. Door het gebruiken van de trainers kan de zweefvliegerij in ons land op hoger peil gebracht worden. Hierna onthulde spr. een houten model van een linktrainer. welke gedekt was met de vlag van de K-N.V.v.L. De heer Kolff zag de Linktrainers als van grote waarde voor de zg. „kleine vlie gerij" in Nederland. Nu ook de toer- en sportvliegers grotere rei zen gaan maken, is de kennis van blindvliegen 'n eerste vereiste. En nu dus de jeugd, welke de zweef vliegerij beoefent, door de trainers nog beter luchtvaart-minded zal worden, zal dat van grote waarde zijn voor onze Nederlandse Lucht macht. Spr. zag in het beschik baarstellen van de trainers niet alleen een sympathiek gebaar van de Luchtmacht, doch tevens een waardering voor de zweefvliegerij. Vervolgens droeg spr. de link trainer, die zelf in een lokaal van de Luchtvaartnijverheidsschool stond opgesteld, over aan de voor zitter van het bestuur van deze school, ir. A. baron Krayenhoff, die, op zijn beurt, zich gelukkig prees, dat deze school, die o.a technisch voor de luchtvaart op leidt. in het bezit van een link trainer was gekomen. De vier andere linktrainers worden stationneerd op het zweef vlieg- centrum Teriet. in de Technische Hoge School te Delft. :n het Vei- ligheidsmuseum te Amsterdam te Venlo. 8 Gevaarlijke momenten ontstaan wel eens bij het wegrijden van lijn 2 aan het beginpunt bij de Grote Kerk. Er zijn tramstellen, niét alle, die zo maar ineens gaan rijden, zonder dat de conducteurs afbellen. Voor al voor oudere mensen, die toch al niet vlug ter been zijn, kan zo'n plotseling wegrijden, terwijl zij soms nog op de treeplank staan, gevaarlijk zijn. Beter ware het, wanneer men zich algemeen hield aan liet vroegere gebruik om af te bellen, wanneer dat, zonder enig ri sico, kan. GEEFT, GEEFT, GEEFT! Wat denkt U ervan? Nog een giro'tje naar 9575? Verbeeld ik het me, of zie ik U al naar Uw giroboek grijpen? Wij hier in het veilige, het goede van buiten gevaar te zijn, laten we nog eens extra tonen, dat wij, óók wat 9 De rolsehaatsliefhebberij onder de jeugd is groot. Maar waarheen om te rollen? Op de openbare weg is het verboden. En daarom kan Torenwach ter meevoelen met een vader wiens zoon het nu eens niet op de gevaarlijke weg zoekt, maar op het schoolplein van de O.L.-school aan de Nijkerklaan, waar het minder gevaarlijk is maarwaar hij op Woensdagmiddag prompt door een bewaker der Ge meente weggejaagd werd. Een rolschaatsenbaan in het Zuiderpark zoals er bijv. ook een is op het terrein van de IJsvereniging aan de Sportlaan, zou dan ook geen overbodige luxe zijn. Op één der speelweiden in het Zuiderpark zou dan zo'n baan best aangelegd kunnen worden. Men houdt er de jeugd mee van de openbare straat bij haar spel en dat is van zeer groot belangl Eén van zin Dat zijn wij ook niet altijd. Wij hebben als Volk nog al de neiging om het bij voorbaat: niét met elkaar eens te zijn. Onze on derlinge verdeeldheid heeft zelfs iets klassiek-nationaals. En onze Ingezonden Stukken, onze protest- vergaBeringen; onze manifesten en onze debatten zijn er het vertrou wen-wekkend beeld van. We kankerengraag. Het zit ons in het bloed. Maar.zo gek kan het niet lopen, of, als het er op aan komt: zijn wij allen EEN. Dat is éven klassiek-nationaal. Deze prachtige „Burger-zin" loopt precies parallel aan onze burger lijke behoefte om: te kankeren. En nu geloof ik dit: dat wij het éne aan het éndere danken. Ik geloof dat dit vrije en echt „democratische'' recht om te kan keren, ons zo allergezondst in staat stelt: te spuien. Zó te spuien, dat er ons niets in de weg staat, om plots, als-één-man de handen in elkaar te slaan; niet te kankeren en met een grootst en verbeten zwijgen, een schier boven-mense- lyke taak op ons te nemen. Dat hebben wij, nu ons de ontstellende grote nationale watersnoodramp overkomen is, opnieuw gezien. Alle kloven zijn overbrugd. ge zindten. partijen en secten: Dat zij allen EEN zijn.' En de resul taten? Overweldigend. De hele wereld heeft grote bewondering voor dat kleine Hollandse volk! We klagen niet meer. Er is geen- enkele wanklank. Geen wijsneus die het „beter-weet". We klaagden over de véél te hoge belastingen- Binnen een paar maal 24 uur lig gen de millioenen op tafel! Dat is nu dit volk dat zo gezegend „kankeren" kan. Als het ergste en het onmiddel lijke gevaar voorbij is, o dan be ginnen we weer! Rekent U er maar gerust' op. Dan breken we weer los: de schuldvraag en de organisatie-fouten. en ach ach, het is weer z<5 ver! Maar laten we er niet om treuren, want het is zo gezond. Die uitltaat! Die veiligheids-klep, waardoor we geen complexen krij gen en geen gevoel van ,,onderdruktT worden". Het maakt zo goed ruimte en bewegings-vrijheid. Gezonde criliek is een stuk Volksenergie. Als het moetDan zwijgen wij en pakken aan, juist om dat we, toen het mógelijk was. spreken mochten. Ziehier: een les uit veel leed. [officieel \j) nieuws Bureau Voorlichting Gemeente 's-Gravenhage VERPLAATSING GEM. EVACUATIE CENTRUM Het gemeentelijk Evacuatiecentrum, thans gevestigd in de gebouwen van de Dierentuin aan de Benoordenhout- sevveg. zal met ingang van: Zondag 8 Februari 1953 gevestigd zijn in het nieuwe Raadhuis Burg. De Monchy- plein 9. Telefoon 18.46.81. f 5.659,51 VOOR RAMPEN FONDS Ned. Lyceum gaf toneelavond in Kurhaus Ten bate van het Nationaal Rampenfonds gaf de Toneelgroep van het Nederlands Lyceum gister, avond een voorstelling in het Kur haus. En om maar direct met de deur in huis te vallen: het beoogde doel werd volkomen bereikt, want dé avond bracht niet minder dan 5.659.51 op! De inspanning der jongelui op het podium, maar ook de velen in de zaal. die een of andere taak te vervullen hadden, is dus wél be loond. De rector, dr W. H. ten Veld- huvs. opende de avond niet een kort woord, waarin hij uiteen zette, dat het op te voeren stuk feitelijk bedoeld was voor de jaar lijkse feestavond, doch dat men be sloten had het reeds nu ten bate van de getroffen gebieden te bren gen. Laat er een glimlach zijn deze avond, doch dan voor een goed doel... Nu, die glimlach was er vaak, maar we hebben reeds verklapt, dat het goede doel geenszins werd verzaakt. De belangstelling vopr deze avond was vrij groot en met veel waardering heeft men het spel „Kleine kinderen worden groot", van Noel Langley meebeleefd. De regisseur de heer H. Baudet verdient alle lof, dat het stuk zo vlot over het. voetlicht werd ge bracht, ondanks het feit, dat de op. voering zo veel vroeger was dan het oorspronkelijke plan was. Son.ja van Sandick heeft keurig de rol van Lady Essie vertolkt, waarvoor zij zeker een compliment verdiende. Carel Lohmeyer gaf een onverstoorbare huisknecht te zien. Mieke van Alphen vertolkte de rol van verpleegster, die het niet ge makkelijk heeft. Bïcky, de weerspannige 17-jange dochter, werd knap gespeeld door Qui n la Feith. Maar ook de overige spelers mo gen zeer tevreden zijn met hun spel op deze avond. Jettv Timmer mans, Fatina v. d. Hoog, P. Linden- burg F Hugas. F. v. Holthoon, R. J. Hekking. B. v. d. Vlugt en E. Jansen, allen hadden een verdiend aandeel in het krachtige applaus, dat na elk bedrijf weerklonk. Het 25-jarig bestaan van de Cen trale Commissie voor de Filmkeu ring zal op sobere wijze worden herdacht in een algemene vergade ring op Zaterdagmorgen 28 Febr. in de foyer van het. Metropole theater. De heer Lamping flinks), de nieuwe Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland, heeft te Bonn zijn geloofsbrieven aan president Heuss (rechts) aangeboden. In het middenonderstaatssecretaris Walter Halstein.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6