DE HINT ELISABETHS* OED verzwolg 72 dorpen en eiste naar schatting 100.000 slachtoffers StÏïrd^de^S^ »- - Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten? 9575 HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 5 De grootste overstromings rampen uit onze geschiedenis vj De Allerheiligenvloetl teisterde een nog groter deel ran ons land te Nederasselt, waardoor het Rijk van Nijmegen voor een groot deel en het naar het Westen aansluitende en lager liggende Land van Maas en jjLte grootste en ernstigste ramp, welke ons land in eeuwen m door de Staten voor de somma van Waal geheel overstroomde. Indien de vredestijd heeft getroffen", hebben zowel Prins Bernhard als 540 verkocht. In 't Noord-Oosten Duitsers in de Meidagen van 1940 minister-president dr W. Drees de catastrofe genoemd, welke van Zeeuws-Vlaanderen, waar zich 11 ct Land van Maas en Waal zouden zijn binnengedrongen, zou dit gebied nu de uitgestrekte Saaftinger Schor- wederom onder water zijn komen te ren bevinden, spoelde de zee in 1583 staan. De gehele bevolking was reeds de vruchtbare landstreek van Saai- geëvacueerd, doch de Duitsers kwa men niet verder dan het Maas-Waal kanaal, zodat dit gebied teen voor vonden een overstroming gespaard bleef. tingen weg. Belangrijke dijkbreuken ons land in de nacht van 31 Januari op 1 Februari heeft geteisterd. Inderdaad is deze ontzettende tegenslag en onwil bedijkt was, werd ramp in omvang slechts te verge- door deze vloedstroom weer ge lijken met twee andere, nl. met de inundeerd. Het dorp Huisduinen 2.g. St. Elisabethsvloed van de 18e werd door belangrijke afslag van de voorts Plaals b'l stormvloeden van Doorbraken van grote op de 19e November 1421, waardoor duinen na de Allerheiligenvloed op Februari 1825, o.m. in de dijk van Waaldijlf ^biT Oosterholt en de Biesbos ontstond, de verschrikke- grote afstand landinwaarts herbouwd. Waterland in Noord-Holland en de Loenen en in de linker Waaldijk bij lijke vloedgolf, die 72 dorpen over- Voorts wordt aangenomen dat het Friesche Zeedijk, op 6 Maart 1906 Brakel, voorts in de rechter Maasdijk spoelde, waarvan er 34 voorgoed dorp Putten op de Z.O. hoek van in de dijken ,angs de Zeeuwse stro- bij Alphen en in de linker Maasdijk verdwenen en waarbij, naar men Putten, door de Allerheiligenvloed terwijl op 10 Januari 1916 |»i "Jjmrijk '861 7 7\,linl!er 1 11 j j- i - XT Jul Waaldnk bil Leeuwen, Zumchem en aanneemt, niet minder dan honderd- verzwolgen is. verschillende dijken in Noord-Hol- Rrake] terwijj om militaire redenen duizend personen het leven verloren Het gebied van de Biesbos be en de z.g. Allerheiligenvloed van hoorde eens tot de Grote of Holland- 1 November 1570, waardoor een se Waard, die zich uitstrekte tussen groot gedeelte van Groningen, Fries- Dordrecht, Geertruidenberg en Heus- land en Noord-Holland, zowel als den en een oppervlakte had van meer bijna alle Zuid-Hollandse en Zeeuw- dan 40.OOO ha. De onlusten en se eilanden overstroomden waarbii u 1 enkele Zeeuwse gebieden, waaronder vloed en de huidige catastrofe, die se eilanden overstroomden, waaroij burgeroorlogen in Holland in het be- u in onze historie in analooie met de land doorbraken. Door de geallieerde in 1944 doorde Duitsers de dijk bij vliegtuigbombardementen op de dij- Arnhem werd doorgestoken. Hoe erg October '44 en door de Duitse bezet- verschillende van deze, overstromin- ters van ons land uitgevoerde inunda- Sen °P ,zichzclf beschouwd ook ge- weest zijn, toch zijn ze in omvang keu van het eriaud Walehereu op 3 „|et ,e vergelijken met rampen a]s d| ties van de Wieringermeerpolder en St. Elisabethsvloed, de Allerheiligen- eveneens gehele stukken land voor- gin der vjjfoende eeuw, hadden tot goed verloren gingen, zoals delen gevoig dat de werden ver van verschillende dorpen langs de waarjoosd> zodat toen in 1421 Noordhollandse kust, de Broode- aanhoudend stormweer het Noord- loospolder op Tholen en het schier- zeewater hoog had opgejaagd op eiland Wulpen bij Cadzand in verscheidene plaatsen in Holland, westelijk Zecuwsch-VlaanderenHet Zeeland en Friesland dijkbreuken heeft toen lange tijd geduurd voor plaats Vonden. In de nacht van de vau urauiuer lazr Wolfaaxtsdijk in hat N.W. deel van 18e op do 18o November bezweek Maasdijk van hèt Rijt Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- ook dc dljk van de Hollandse Waard deren van het water waren bevrijd; op minstens twee plaatsen, nl. bij een aanmerkelijke uitbreiding van de Wieldrecht, ten Zuiden van Maasdam Braakman en het Axelse Gat was en aan de Mcrwede bij Werkendam, daarvan het directe gevolg. Ook in Zej[s ajje iorpm van de Langstraat het Noorderkwartier is toen veel hepen onder. Het hoogste, oostelijke deel van de Hollandse Waard was in 1460 op nieuw bedijkt, maar het lagere, westelijke deel bleef onder het water bedolven, want het laagveen dat de bodem bedekte, werd door de wer king van het water op den duur op- op Schouwen-Duiveland, kwamen nog- 'n °nze historie in analogie met de beide voorgaande, mogelijk wel als maals grote stukken van ons land on- de s, Is£atiimW J, worde„ der het zoute water te staan, waarvan aangeduid. enkele gebieden thans, nog geen tien Gedurende de ongeveer zeven jaar later, wederom door een ramp- eemven> waarin Nederland bedij- j. rr kingswerkzaamheden uitvoert, zijn spoedige overstroming getroffen znn. oer.„ 10 00 weliswaar 3500 vierk. km land door De laatste grote breuk in de inpoldering op de zee heroverd en rivierdijken in Nederland was die daarnaast werden nog 2000 vierk. km van 31 December 1925 in de rechter door het droogmalen van meren en Nijmegen plassen gewonnen, toch is dit te zamen minder dan in die eeuwen door stormvloeden verloren is ge gaan. Het afsluiten van het Vlie, het Marsdiep, het Eierlandse- en Friese Gat en de Lauwerd, alsmede van de Zeeuwse stromen met dijken, zwaar en sterk genoeg om onder de meest ongunstige weersomstandigheden stand te kunnen houden, is voor ons land niet alleen een levensbelang, maar tevens de beste geldbelegging, omdat het rampen, zoals we er helaas te veel in onze historie heb ben beleefd, rampen, die meestal aan grote aantallen mensen en dieren het ieven kosten en honderden millioenen schade berokkenen, in de toekomst kan voorkomen en bovendien de verdere verzilting van onze bodem, een zeer ernstig gevaar voor onze zoetwatervoorziening, zal tegenhou den, het zoete water, dat voor mens en dier en ook voor de industrie van levensbelang is. Het is een bekend verschijnsel, dat reeds gedurende vele eeuwen de zeespiegel ongeveer een decimeter per eeuw is gestegen, hetgeen dus betekent, dat in de zeven eeuwen, waarin Nederlanders bedijkingswerk zaamheden uitvoeren, de zeespiegel niet minder dan 70 centimeter is gestegen, zodat de zee met steeds* ruwer geweld op onze kusten is gaan beuken. Indien geen dijken ons land zouden beschermen, zou niet minder dan twee vijfde deel van Nederland door -het zoute water worden over spoeld, een gebied, waarin meer dan de helft der bevolking woont. Hun leven en veiligheid is derhalve direct afhankelijk van de sterkte van onze zeedijken, zodat op de instanties, die voor het aanleggen en in goede staat houden van onze zeedijken moeten zorgen, een wel uitermate zware verantwoordelijkheid rust, een ver antwoordelijkheid, welke alleen ge dragen kan worden, indien er vol doende geldmiddelen voor worden uitgetrokken. Vader en moeder Bienefeld wer den met hun 12 kinderen uit Sommelsdijk gered en zijn nu in de studentenstad Het Duyvels- gat" te Delft ondergebracht. De jongste is 3 maanden en de oudste 16 jaar De overstroming van Walcheren in 1682 Wat men vroeger hartelozer dan heden ten dage Dat Walcheren behalve tijdens de laatste wereldoorlog ook in vroegere eeuwen meermalen door zware over stromingen is bezocht, mag algemeen bekend geacht worden. In „De Oude Tijd", een tijdschrift waaraan onder leiding van David van de Keilen Jr. talrijke Noord- en Zuid nederlandse geschied- en oudheidkun digen medewerkten, jaargang 1869, treffen wij over een dijkdoorbraak op 26 Januari 1682 het volgende aan: De Westkapelse dijk werd op ge noemde datum doorbroken, waarop van uit Middelburg zo veel zeilen. zakken, schoppen, kruiwagens en der gelijke materialen werden gezonden als men maar kon bekomen. Bepaald werd, dat tweemaal daags, des mor gens om negen en des middags om 3 uur een gebed zou worden gedaan om den grooten nood af te bidden. Gekommitteerde Raden van Zeeland gaven aan de Walchercnsche steden vergunning om zooveel zoetelaars aan te stellen als zij wilden ten einde bij en omtrent den dijk te verkoopen al lerhande drank en eetwaren, vrij en exemt van alle impositie, uitgezon derd alleen wijn. De nood, waarin door deze doorbraak Walcheren ver keerde, bepaalde zich niet tot dit eiland. Ook in Schouwen, Zuid Be veland enzv. hadden gelijke doorbra ken plaats. De jammer, die deze over stroming veroorzaakte en de alge meenheid van het gevaar is door een tijdgenoot op eigenaardige wijze be zongen. Het vers mist alle dichter lijke waarde, maar is door den na- ieven eenvoud en frischheid der tee- kening zeer karakteristiek. Het tee kent beter, dan menig uitgewerkt re laas, den nood en angst en tevens het nuchter gezond verstand des rij melaars, die, zich zonder te bekla gen, erkent, dat het met dit lijden, te midden waarvan hij deze regelen blijkbaar schreef, gaat, als met zo vele menschelijke smarten; die 't niet aangaat, en trekt niet ter herte. onder water gelopen en de polder De Zijpe, die omstreeks 1560 onder veel Philips N 00144L. Wat men de ro mantiek ook moge aanrekenen, onte genzeggelijk heeft deze stijl veel geruimd, zodat een diepe plas ont- schoonS voortgebracht al is het pro- stond. Kleiafzetting uit de zee en de ces van publieke selectie nog lang rivieren deden er langzamerhand een 0!,rioSrL°te°wS°„dS hifLS e.landendelta ontstaan, van de vorige eeuw is de Symphonie Bet ongeveer 8000 ha omvattende van César Franck, twee jaar voor zijn land van Reimerswaal, twee uur ten dood en temidden van een vracht- Oosten van Ierseke, welk gebied thans reld Francks genie gaan erkennen, Verdronken Land van Zuid-Beveland, thans heeft elk groot orkest zijn Svm- ging verloren door de stormvloeden phonie op het repertoire, ook het Re- van 1530, 1551, 1555, 1557, 1561 sidentie Orkest, dat onder Van Otter- loo en met behulp van een bijzonder en 1563. In 1631 verliet de laatste gelukkige technische staf op een inwoner deze plaats, die eens de langspeelplaat acoustisch voor U ver- derde stad van Zeeland was geweest schijnt. Een verschijning, die kan concurreren met ieder ander orkest en bovendien de voordelen van het vinilyte bezit. Philips A 1I177G. Hans Henke- mans is een unicum in het heden daagse pianistendom. Geen verstaat zozeer de kunst het grillige en bizar re klankidioom van Debussy's minia turen te benaderen. Op deze plaat „Minstrels", de krabbel van clownes- que negermuzikanten; „La Serenade Interrompue", een caricatuur van een verliefde Spaanse gitarist en „La Puerta del Vino", geïnspireerd op een ansicht van een Spaanse haven. Decca AK 2310/2. In het jaar van zijn huwelijk met Clara Wieck schreef Robert Schumann een enorm aantal liederen en, merkwaardig, maar uit zijn literair-muzikale romantische be gaafdheid wel verklaarbaar, zelfs in en wat er nog van over was, werd Matth. 2746b één ankerplaats is en die is in Jezus in Matth. 27: „En van de zesde ure Het is een benauwde week die Christus. Hier is het teken, dat die af kwam er duisternis over het ge- achter ons ligt. schijnbaar-onbewogen God een be- hele land tot de negende ure. Om- .«««.muu, A-Ciia lil En bij alle benauwenis, waarmee wogen God is. In Hem heeft God streeks de negende ure riep Jezus met dat geluksjaar toch met die pessimis- de courant dag in dag uit gevuld z'ck solidair gemaakt met de nood luider stem, zeggende: Eli, Eli, lama tische houding tegenover het leven, was, komt tot velen de oude vraag der wereld. sabachtani? Dat is: Mijn God, mijn welke de kunstenaar zich reeds had uit de Psalm: „Waar is Uw God?" In mijn gedachten zag ik telkens bo- God, waarom hebt Gij mij verlaten?" aangemeten. Op gedichten van Heine „Zie je nu wel.werd door ven 't verdrinkende land en de radelo- Hier breekt de laatste dijk. Hier is ontstond o.a. de cyclus „Dichter- iemand, die zegt niet te geloven, ge- ze mensen de gekruiste Heer, roepend het, zoals de Psalmdichter het ge- liebe", naar het voorbeeld van Schu- vraagd aan iemand, die in zijn leven naar de donkere hemel: „Mijn God, zegd heeft: „Al Uw golven en baren berts „Winterreise" Is het zo dat de niet God rekent. „Zie je nu wel?, is miïn God> waarom hebt Gij mij ver- zijn met mij heen gegaan". Hjd, in het voordeel van Franck wer- het je nu niet eindelijk duidelijk, dat late"?" Hier staat het- wat wij, mo- Hierover raak ik nooit uitgedacht, kend, deze liederen als verouderd er geen God is?" ^*jj HELPT DE NOOD LENIGEN Gironummer Nationaal Rampen fonds is OP DE OVERSTROMING VOORGEVALLEN ANNO 1682 Als men schreef sestien hondert tachentig twee, Soo wasser in Zeelandt groot jammer en wee. Op Paulus békeeringe, en maandag daer aan Sach men Zeelandt op veele plaatsen besouten staen. Daer verdronken veel menschen, beesten en honden. Wilt U bekeeren en aflaeten van sonden. Weest aandagtig en hoort verder mijn bediet2) Wat datter in yder eilandt is geschied: ln Walcheren was den Westkappelschen dijk groot Op dry steden 3) door, waer mede wij waren in noot Tot Vlissingen was het water gevloeyt zeer lioogh, Maar 't eerste is herenti) en Vlissingen is nu droogh. In Zuit-bevelant, wil wel aanmereken, Volgens den brief aan dhr de Coninck, vloeyden [hutjzen en kerken, Twee prochien en negentien polders daarbij Liepen allen in, waar door zij waren in ly. 't Lant van Schouwen met Oosterland vloeyde, Bommenede, Bloys en Bruinisse daar men door roeyde, Sirjansland, Brouwershaven waren in verdriet, Soo dat het een nog drijft, en 't ander bijna tot niet. Nog vele polders, die wij met herouwen, Tot twintig toe zagen drijven tot groot benouwen, Twelk een yder certain moet zijn bekent, Om alzoo te kennen ons grooter elendt. Philippilandt tot allen stonden Is van alle kanten door 't water verslonden, Soo dat mensen op hoornen en daken Met menigte saten; wie zou ze genaken? En vele door 't water verslonden minsoot5) Soo dat die toen leeffden en vele zijn doot. Tot Tholen, wilt mereken, ons groot verdriet, Vosmaer was deur, en Schakerloo tot niet. De stad, die was zeer sober en desolaet; Men voerde met schuyten, 't was goed of quaet. Deur straten, markten; daer wel op let, De waü. viel aff, 't geen yder verset De kerk, die dreeff; de menschen en santen Spoelden uit 't graff; de Predicanten verschrikken, en angsten van soo een vloet, Soo dat men kon hooren nog bitter nog soet G). 't Was alles elent; men damde nog dijekte; Men gaf er geen geld, nog broot; men beswijekte. Hoe het af sal lopen is niemant bekent Daarom swijg stille en hoore na het ent. Alle menschen herte, alwaerse van steenen, Die 't wel inziet, die moet het beweenen, Dat Zeelandt heeft gedragen zodanig een smaert; Die 't niet aangaet en trekt niet ter hert. Laet ons dan zeggen, en doen besluijt, Dat hier de plagen me mogen zijn uijt. Wanneer de schrijver nu nog leefde zou zijn mening over de harteloosheid van hen, die het niet aangaat, wel heel wat zachter klinken. Helicopters bewijzen onschatbare diensten bij het aanvoeren van materialen en het afvoeren van evacué's. Hier is er één op het punt in Zierikzee te landen 1) Onder het zoute water bedolven. 2) Verhaal. 3) Plaatsen. i) Toegedamd. 5) Minnelijk. 6) Er werd niet gepreekt. gaat afwijzen? Het schijnt zo en hoe wel een flinke dosis Latijnse objecti- maal herhalen, bij al die mensen, die viteit bij Schumann geen kwaad kan, biddend, smekend op een dak of in heft Suzanne Danco (met overigens een boom boven het kolkende water suggestieve pianobegeleidingen van hebben gezeten, gehangen tot zij ver- Guido Agosti) deze liederen toch niet dronken. „Zie je nu wel?!" voldoende boven de alledaagse sfeer Ja, wat zie ik? om de luisteraar het geloof in de Ik herinner mij een gesprek met „Sehnsucht en Liebesschmerz" te ge ven. ogelijk, in deze week ook gevraagd Hier is de ankerplaats voor mijn ge- Kunnen wij die vraag niet duizend- hebben: waarom?! loof. Hier brak voor Hem de laatste dijk Hier hangt de Zoon van God, die door. zichzelf noemde Zoon des mensen, Eerst gingen de mensen weg, de dat wil zeggen: de mens. Nu zijn al- massa, die Hem gevolgd was, ver- Ie mensen één mens geworden, nu is langend naar de sensatie van een alle schuld en alle nood ook de wonder. nood van 1 Februari 1953 als op Toen gingen de vrienden weg, die ene mens samengestroomd. Hier iemand, die mij vertelde,''da^ hij zich toen ginSen de discipelen weg. Hij zijn alle vragen één vraag: „waar- niet kon vinden in de God van de wist, dat het zou gebeuren. In de lij- om?!" Decca M 658. Wederom Suzanne Bijbel. „Ik heb het mij nu maar zelf densnacht waarschuwde Hij: „Gij Maar zelfs in de godverlatenheid Danco nu op een kleine plaat in uitgedacht en doorgedacht en zo be- Zl,lt allen aan Mij aanstoot nemen in blijft Hij vasthouden. Het blijft „mijn Schuberts „Forelle" en „Wohin?". valt het mij". Denkt het U in, lezer: deze nacht 20 1S het ook gebeurd. God!", dwars door het donker heen. Twee bekende liederen, een tikje op- een god, die mij bevalt! Toen de soldaten kwamen om Hem Dit is geloven, want geloven betc- pcrvlakkig en zonder de Weense Om dezelfde afschuwelijke uit- gevangen Je nemen vluchtten de dis- kent: God Zijn gang laten gaan. charme, maar fris van opvatting en drukking te herhalen met alle eer tempo. bied dan: God bevalt mij dikwijls he- Philips A 11243G. Tot welk een lemaal niet. grandioze hoogte Van Otterloo de Hij lijkt zo onbewogen. Als U en strijkers van ons orkest meeneemt is ik de macht hadden om de orkaan en uitnemend te beluisteren in deze de springvloed te commanderen! „Kuhnau-Variaties" van Hendrik An- Hij heeft de macht, de Bijbel staat driessen. Strijkers, die uit een trilling er vol van, Hij commandeerde niet van het vacuum opbloeien met een op onze gebeden. Of moet ik zeggen: wordt en Mij alleen laat. En toch ben mysterieus, warm vibrato, sonoor in Hij deed het wel, Hij brak de dijken Ik niet alleen, want de Vader is met alle registers of fel uitschietend als door en Hij troont'er boven. Onbe- Mij". een zonnegloed. Een prachtige plaat, wogen, schijnbaar? Die laatste dijk zal nooit bezwij- die menigeen zal verzoenen met Hoe heb ik het in deze week ge- ken. cipelen. De ene dijk na de andere Daarom wordt die schijnbare on- bezweek voor Hem. dergang de overwinning. Na de ban- Maar één dijk zou niet bezwijken, ge vraag volgt de blijde roep: „Het de dijk van God om Zijn leven. Hij is volbracht!", waarvan de opstanding is er zo zeker van, dat Hij in dezelfde het gevolg is. MHier is niets verklaard. Wat kun nen wij verklaren, verklaren is alleen maar vermenselijken. Maar ik ben er zeker van, dat velen van de zwaarst- getroffenen bij dat kruis hun vrede lijdensnacht tot Zijn discipelen kan zeggen: „De ure komt, dat gij verstrooid zullen vinden. Daar de kracht zullen ontvangen om hun kruis op zich te nemen en God God te laten zijn. „die" moderne muziek. Han Bos. voeld, dat er voor mijn geloof maar Ik schrijf voor U over, wat er staat Den Haag. Ds. A. K~ Straatsma.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3