Emigranten uit getroffen gebieden kunnen rekenen op bijzondere steun REGELING VERGOEDING WATERSNOODSCHADE Ca naclezen zeggen hulp toe Prioriteit en zo nodig herziening HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina t zo nodig subsidie (Van een onzer verslaggevers) Vrijwel onmiddellijk na het be kend worden van de rampzalige gevolgen, die storm en watersnood voor grote delen van ons land heb ben gehad, is de Stichting Land verhuizing Nederland zich gaan bezig houden met de vraag, welke maatregelen zij moest treffen voor de aanstaande emigranten uit deze gebieden. Uit het kaartsysteem der Stichting bleek, dat het hier om een 700-tal gezinnen ging, be staande uit totaal 2300 personen. Daarvan waren 70 gezinnen (ca. 200 personen) voor vertrek gereed, terwijl de overige gezinnen nog in enig stadium van voorbereiding verkeerden. Vooral de eerste categorie heeft behoefte aan een snelle regeling. Deze maand vertrekken er vier boten, nl. de Fairsea, de Grote Beer, de Veendam en de Zuider kruis resp. naar Australië, Canada en Zuid-Afrika en de bedoelde 70 gezinnen zouden van de opvaren den deel uitmaken. Met slechts 25 gezinnen heeft de Stichting thans contact en van de overigen is nog niet bekend, waar zij zich bevinden en of de bereidheid om zo snel mogelijk te emigreren is blijven be staan onder de sindsdien geheel ge wijzigde omstandigheden. Terstond heeft de Stichting Landverhuizing zich verstaan met het Centrale Bevolkingsregister. Via de herregi stratie zal de Stichting dadelijk op de hoogte gesteld worden van het nieuwe adres der emigranten-ge troffenen. Bovendien wordt op deze evacué's een beroep gedaan zich in de gemeente, waar zij ver blijven. zo spoedig mogelijk aan te melden bij het arbeidsbureau of plaatselijk bevolkingsregister, welke instellingen eveneens de Stichting op de hoogte zullen stel len. Dank zij de medewerking van het Centraal Bevolkingsregister, krijgt men over een dagelijks groeiend aantal adressen de be schikking. Geld ingezameld voor zichzelf In de gemeente Reusel (N.B.) is door de Rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebie- den. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Zij zullen voor de Officier van Justitie te Den Bosch worden ge leid. INFORMATIEBUREAU RODE KRUIS Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat de volgende telefoon nummers in gebruik worden geno men: 27802 en 26936 in Rotterdam (K 1800). Men wordt verzocht voor inlichtingen uitsluitend deze num mers te gebruiken. Gratis foto en paspoort In vele gevallen zullen deze emigranten alles kwijt geraakt zijn. Het Centrale Bureau voor keuringen op medisch en hygië nisch gebied in Den Haag heeft zich bereid verklaard op elk ge wenst tijdstip kosteloos nieuwe Röntgenfoto's te vervaardigen, zo de emigranten daarover niet meer beschikken. Voor betrokkenen uit Zuid-Holland stelt de Provinciale Griffie dadelijk een nieuw gratis paspoort ter beschikking, de emi granten-getroffenen uit Noord- Brabant en Zeeland kunnen daar voor bij het Bureau voor afgite van paspoorten van Buitenlandse Zaken terecht. Bovendien hebben in Den Haag zich enkele fotografen bereid verklaard de pasfoto's voor deze mensen gratis te maken. Overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis, leidde tot een bevredigende regeling inzake kle ding. De gedupeerde emigranten zullen bij de verstrekking hiervan de hoogste prioriteit genieten. Het Commissariaat voor Oorlogsschade zal deze emigranten een voorschot op de toekomstige schade-uitkering verschaffen. Voor het vervoer uit de getrof fen en dikwijls geïsoleerde ge bieden van deze mensen en hun bagage naar de kade of een evacua tie-centrum daar in de omgeving is met Verkeer en Waterstaat een regeling getroffen. Naast al deze maatregelen zal het dikwijls nodig zijn de subsidieregeling, welke aanvankelijk voor deze emigran- ten was getroffen, in het licht van de nieuwe omstandigheden, op nieuw te bezien. Ook in dit opzicht zullen deze gedupeerden kunnen rekenen op faciliteiten. Welwillendheid immigratie-autoriteiten De buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers in ons land zijn zeer onder de indruk gekomen van de ramp, die Nederland heeft getroffen en zonder twijfel zullen zij daarvoor hun regeringen uit voerig hebben ingelicht. Het is dus geenszins gewaagd te veronderstel- len, dat emigranten uit de getrof fen gebieden bij hun aankomst in het land van bestemming een groot begrip voor hun moeilijkheden zullen vinden en kunnen rekenen op een welwillende houding van de immigratie-autoriteiten. Extra collecte in Herv. Kerken Morgen wordt in alle kerken van de Ned. Hervormde Gemeenten een extra-collecte gehouden voor de nood-gebieden. De uitvoer van bloembollen kan normaal voortgang hebben en Neder land hoopt dat met verhoogde afleve ringen aan het buitenland te mogen bewijzen. Evacuatiecentrum Mei ingang van morgen in nieuwe stadhuis Het gemeentelijke evacuatiecen trum, thans gevestigd in de ge bouwen van de Dierentuin aan de Benoordenhoutseweg, zal met in gang van Zondag 8 Februari a.s. zijn gevestigd in het nieuwe Raad huis, Burgemeester de Monchy- plein 9, telefoon 184481. Medewerkers Eed, AVRO ken ..Westland" vermist Alle schepen is verzocht uit t.e kijken naar de Nederlandse kust vaarder „Westland", onderweg van Brunsbüttel naar Kingsley. Het schip Is ruim veertien dagen zoek. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. lan. De „weet-wel-man" (ook bekend als de „antwoordman") en de re dacteur van het A.V.R.O.-program ma „Ik weet, ik weet wat U niet weet", hebben het volgende tele gram aan het bestuur van de A.V.R.O. gezonden: „Door betreurenswaardige hou ding voorzitter A.V.R.O. inzake ge dragslijn in huidige nationale nood toestand zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaam heden voor de rubriek „Ik weet, ik weet wat u niet weet" te beëin digen. Alelklevering aan Amerikaanse troepen Voldoende Hessen Naar aanleiding van een bericht uit; Heidelberg, als zou de aanvoer van verse Nederlandse melk voor de Amerikaanse troepen in Duits land en Frankrijk in het gedrang komen, mede omdat er over on voldoende glazen flessen beschikt wordt, delen de Verenigde Glas fabrieken te Schiedam ons mede, dat zij dit laatste volkomen on juist achten, Er zjjn voldoende fles sen aanwezig om aan elke aan vraag op ieder moment te kunnen voldoen. t rtjdag is de 7-.iurIge Itielcus Arends in een water nabij Coevorden ver dronken. Bij een ingesteld onderzoek na de vermissing ontdekte men een spoor in de sneeuw, dat. naar een gat in het ijs leidde. Na enige uren dreggen kon het lijkje geborgen wor den. De Rotter.dam.se politic heeft drie schepelingen van het Finse s.s. „Nagu" aangehouden, die er van verdacht worden een 65-jarige'nachtwaker, J. M.. zo ernstig met een hamer op het hoofd geslagen te hebben, dat de man in zorgwekkende toestand in een kenhuis moest worden opgenomen Districtsbureaux opengesteld De directeur van het Commis sariaat voor Oorlogsschade maakt bekend dat met ingang van 7 Febr. districtsbureaux van de schade- enquête-commissies geopend zijn in de volgende plaatsen: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Oostburg: rayon West- Zeeuws-Vlaanderen. Middelburg: rayon Walcheren. Goes- rayon Noord- en Zuid-Beveland. Tholen: rayon Tholen en St. Philipsland. (Voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom, voor de gemeen ten: Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren Steen bergen: gemeenten Nieuw-Vosse- meer, Steenbergen. Dinteloord. Fijnaart. Oud-Gastel. Zevenbergen: gemeenten Willemstad. Klundert, Zevenbergen. Standdaarbuiten, Ter- heijden. Hoge- en Lage Zwaluwe. Geertruidenberg voor het rayon: de Langstraat ten Oosten van Hoge- cn Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het Land van Heusden en Altena. Brielle: rayon Voorne- Putten en Rozenburg. Middelharnis: rayon Goeree Overflakkee Oud- Beijerland: rayon Beijerland, Hoekse Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon eiland van Dor drecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijndrecht. Rotterdam Drie stadia van hulpverlening Het Rode Kruis blijft paraat Voor de tweede keer is de Cana dese Kolonel W. Reynolds gisteren in ons land gekomen. In 1944 ver sloeg hij een vijand, die vjjf jaar lang ons land tyranniseerdo. "u komt hij helpen een vyand, die Ne derland al eeuwen bedreigt, te be strijden. Colonel Reynolds, thans national director disaster services of the Canadian Red Cross verklaarde gisteravond op een persconferentie op het hoofdkwartier van het Ned, Rode Kruis, dat hij blij was weder om in de gelegenheid te zijn ons land, waaraan hij zulke prettige herinneringen heeft zijn diensten aan te kunnen bieden. Miss Margaret Wilson, executive Secretary of the Canadian Red Cross, die hem vergezelde, onder steunde Colonel Reynolds' woorden door te zeggen, dat het gehele Ca nadese volk meeleeft met de ramp, die ons land heeft getroffen. Ca nada wil ons helpen; er worden fondsen gesticht en men hoopt ons binnenkort, te kunnen geven wat we nodig hebben. Eenzelfde toezeg, ging van hulp kwam van mr Edwall Winsall, directeur de bureau de Secours of the Red Cross Societies. „Alles wat we kunnen doen, zullen we doen", aldus mr Winsall, „alles wat Nederland no dig heeft zullen we zenden". Tevoren had de heer A. van Emden directeur van het Neder landsche Roode Kruis, de drie sta dia van hulpverlening van hel; Rode Kruis aan deze ramp uiteen gezet. Het eerste, de noodtoestand met de directe actieve hulp van het Rode Kruis, is thans voorbij. „Wat betreft de coördinatie, zo meende de heer Van Embden, zijn er ongetwijfeld fouten gemaakt, maar de wijze, waarop gewerkt is, wekt grote bewondering. De colonnes in de plaatsen rond om de getroffen gebieden blijven weliswaar voorlopig paraat, doch de eerste taak is beëindigd. Thans moet een organisatie wor den opgebouwd het tweede sta dium om de goederen, die in enorme kwantiteiten zijn ontvan gen, te verwerken. Er is al hulp uit de Ingezamelde artikelen geboden. Zo vertrokken o.m. al 24 schepen met 800 ton goederen naai-de plaatsen Vlissin- gen, Middelburg, Oud-Beijerland, St. Philipsland, Goes. Krabbendljke, Klundert en Zuidland, Buitenlandse hulp Van buitenlandse zijde heeft men tot dusver reeds onnoemelijk veel hulp verleend. Het Zweedse Rode Kruis b.v. heeft al meer dan 2% millioen kronen ingezameld. Een colonne uit Saarland werkt mo menteel in het noodgebied en er zijn colonnes uit: Duitsland en Oos tenrijk onderweg Het derde stadium is het herstel De enorme bedragen, die overal worden ingezameld, kunnen we het best besteden als we weten wat ons feitelijk te doen staat. De bestem ming van alle ingezamelde gel den zal in overleg met deRege ring worden bepaald. De identificatie van slachtoffers Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft zijn werkzaam heden hervat. De identificatie van de slachtoffers in de noodgebieden is zeer moeilijk. Het Rode Kruis heeft echter het standpunt ingeno men, dat indien zoals de heer Van Emden zeide voor „99 en x procent" zekerheid bestaat over de naam van het slachtoffer, het wen selijk is, dat zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan, zelfs indien er de zeer kleine mogelijk heid bestaat dat er een vergissing wordt begaan. Op een vraag hoe lang het her stel van de getroffen gebieden zou moeten duren en hoeveel daarmee gemoeid zou zijn. kon mr Winsall niet antwoorden. Hij gaf een voorbeeld van de over stroming in de Povlakte, in Octo ber 1951, Ruim een jaar geleden dollars niet stop gezet. De hulp, die Nederland nodig heeft is thans nog niet t.e schatten, Mr Winsall vermoedde, dat. met de herstelwei'kzaamheden zeker 1 h 2 jaar gemoeid zullen zijn. (Beursgebouw Coolsingel): rayon: IJsselmonde (met uitzondering van de gemeente Zwijndrecht). Krim- penerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg. Nieuwe Maas en Hollandse IJssel. Den Burg: rayon Texel. (Voorlopig geves tigd ten kantore van de S.E.C. te Amstérdam, Keizersgracht 143). Deze district-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuit- rusting en voorraden, grond, ge wassen, levende have, landbouw werktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux verkrijgbare aangifte formulieren. De aangifte dient te geschieden «bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maanden nadat het; betrokken ge bied is drooggevallen. Aan hen. die reeds thans terug gekeerd zijn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrijblij vende voorschotten beschik baar wox'den gesteld (m e t u i t- zondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voorschotten kunnnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het district-bureau, bin. nen welks rayon de schade is ge leden. Men beperke het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk. Stormramp in het journaal In de Haagse bioscopen wordt een groot, deel van het. voorpro- gramma ingenomen door een re portage over de ramp, die ons land in deze eerste week van Februari heeft getroffen. Overal hebben de camera-mensen van Polygoon op de voorste posten aan het waterfront gestaan om dit verschrikkelijke gebeuren op de filmband vast te leggen. Op 600 meter film wordt een indruk gegeven van de om vang der ramp en de talrijke hulp acties, zo spoedig mogelijk daarop ondernomen. Een belangrijk deel van deze reportage werd reeds de afgelopen week vertoond in de bioscopen van vele landen om ook het buitenland op de hoogte te brengen van het leed, dat over ons land is gekomen en om de steun van het buitenland, te sti muleren. Eerste Kamer De tegen Dinsdag 10 Februari uitgeschreven vergadering der Eer. ste Kamer gaat. niet door, dit om dat. de regering die dag in de Twee de Kamer haar nota over de wa tersnood indient. De Eerste Kamer zal nu bijeen komen op '1.7 Februari des middags half twee. BUITENLAND President Eisenhower benoemt hulpcommissie President Eisenhower heeft een kabinetscommissic ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met in begrip van Groot-Brittannië) In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen ge bieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van De fensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, di recteur van het bureau voor we derzijdse beveiliging. De commis sie heeft opdracht de fèiten na te gaan en aanbevelingen te doen om trent do wijze, waarop de slacht offers geholpen kunnen worden. Een Canadese deskundige van het Rode Kruis op het gebied van rampen, luitenant-kolonel Walter Reynolds, is door de Liga van het Rode Kruis aangewezen om de ver schillende hulpacties voor Neder land te coördineren. Hij zal in Nederland optreden als de officiële vertegenwoordiger van alle Rode Kruisverenigingen, die deelnemen aan de hulpverlening. Opleiding Duitse piloten in Engeland Naar aanleiding van het com muniqué van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken over „de militaire samenwerking tussen Engeland en de Europese Defen sie-gemeenschap" delen verschei dene Britse bladen onder grote koppen mee, dat in Engeland Duitse piloten zullen worden op geleid. Volgens de „Daily Tele graph" zal Groot-Brittannië ook helpen bij de opleiding van Duitse grondstrijdkrachten, zij het in kleinere omvang. Belgische postzegels Ten bate van het Belgische Roo de Kruis zal een reeks speciale postzegels uitgegeven worden niet de beeldenaar van Prinses José- phine Charlotte, ter gelegenheid van haar huwelijk. Op voorstel van de minister van Verkeer zal rle opbrengst van de toeslag op die zegels ter beschikking worden ge steld van het Rampenfonds. De invoercommissle van West.-Duits- land heeft Vrijdag toestemming ver leend voor de invoer van televisie apparaten uit Nederland tot een be drag van D.M. 157.500. Na dc Bondsdag heeft thans ook de Bondsraad het Nederlands—Westduit- se verdrag goedgekeurd, waarbij wordt toegestaan, dat van Nederland uit kolenvelden in West-Duitsland worden geëxploiteerd. In Zuid-Australic zijn Donderdag in enkele gebieden overstromingen ont staan door zware regenval. Een der belangrijkste spoorlijnen Is op ver scheidene plaatsen onderbroken,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3