Evacuatie D insdag a.s. voltrokken Regeling oorlogsschade van toepassing op getroffenen Rampenfonds had gisteren bijna f 17 millioen bijeen Klassieke Siciliaanse wijnen Overweldigende hulpacties Zuid-Holland en Brabant vingen bijna 40.000 mensen op HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 FeLruari 1953 Pagina 3 In een gistermiddag gehouden bijeenkomst is, behalve het afhandelen van enkele incidentele zaken, ook besproken het tijdstip, waarop de militairen weer uit de rampgebieden kunnen worden teruggetrokken, wat niet eerder mag ge schieden dan het afvoeren van de buitenlandse militaire hulp, die met zulk belangrijk en onmisbaar materieel aan wezig is. Hieromtrent wordt nauw contact onderhouden met het ministerie van Waterstaat De coördinatie-commissie is in de gelegenheid bij bepaalde moeilijkheden overleg te plegen en ook om de moeilijkheden te overbruggen. Zo wordt hier ook de zo bijzonder sympathieke buitenlandse hulp besproken en onder ogen gezien, vooral die, welke in een bepaalde diplomatieke sfeer valt. Geen evaeué's naar Er is een departementale coördinatiecommissie ingesteld, die reeds enige dagen haar werk zaamheden heeft aangevangen, waarvan minister Beel de voorzitter is. Alle departemen ten, welke op enigerlei wijze te maken hebben met de hulp of steunverlening aan de door de watersnood geteisterde gebieden of de getroffenen zijn hierin vertegenwoordigd: Econo mische Zaken, Landbouw, Financiën, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken, Maatschappelijke Zorg, Verkeer en Waterstaat en natuuifljjk ook de militaire instanties. Ingrijpende beslissingen voor Rampenfonds noodzakelijk De Coördinatiecommissie meent ook dat men met adoptie van ge meenten voorzichtig moet zijn om te voorkomen dat er geen stief kinderen ontstaan. Gemeenten moeten overleg plegen met de ver eniging van Nederlandse gemeen ten. De Coördinatiecommissie is uit op directe hulpverlening of herstel en uitermate nuttig om samenwer king tot stand te brengen. Zodra mogelijk moet alles evenwel langs normale wegen gaan. Te dien aan zien hebben de Commissarissen van de Koningin berichten ont vangen. De opbouworganen coör dineren weer de stichtingen voor maatschappelijk werk. Deze orga nisaties vinden hier een trefpunt. Aangenomen wordt dat de Coör dinatiecommissie over een dag of tien evenwel niet veel te doen meer zal hebben, daar dan andere organen hun taken hebben her vat. Aan het gebied waarheen de ge- evacueerden werden gevoerd, is een grens gesteld. Tot heden toe werden zü naar Brabant, Zuid- Holland en Utrecht overgebracht. Dit was voldoende. Als het nodig is gaan er ook getroffenen naar andere provincies. Er zal gestreefd worden de ge- evacueerden op korte termijn weer naar hun gebieden, zodra deze zijn drooggelegd, t.e doen terugkeren. Over het algemeen zal de schade aan de panden, indien zy niet te lang in het water staan, wel mee vallen. De tweede phase in het werk is de wederopbouw en de revacuatie. Komende gemeenteraads verkiezingen Ten aanzien van de komende gemeenteraadsverkiezingen zullen speciale maatregelen worden ge nomen, welke vandaag in een speciale vergadering worden be sproken. Er zit een mogelijkheid in het scheppen van een speciaal bevolkingsregister voor evaeué's. Uitkeringen aan geëvacueerden geschiedt in de plaats waar men verblijft. Men is hiermede reeds begonnen. Het Rampenfonds heeft reeds voor de aanschaffing van goederen ten behoeve van de hulpverlening een millioen gulden gegeven. Bo vendien is een bepaald bedrag vastgelegd voor maatschappelijke zorg. Men houdt er rekening mede, dat dit nodig zal zijn. buitenland Er is van buitenlandse zijde niet alleen hulp in geld, goederen en mankracht aangeboden, doch ook onderdak en verzorging van kin deren uit de overstroomde gebie den. Dit is een tere zaak. De ouders zien hun kinderen, met wie zü gezamenlijk zoveel leed heb ben doorstaan, niet gaarne naar het buitenland vertrekken. De reacties hierop waren spontaan: Dan het gehele gezin. Ook hiervoor voelden de getroffenen niet veel, die nog steeds zorgen hebben voor huis, hof en inboedel, die zü zo gauw als het. maar kan willen be trekken. Daarom is dit aanbod vriendelijk afgewezen en alleen voor de uiterste nood geaccep teerd. Thuisblijven Gevreesd wordt, dat er mor gen een grote stroom nieuwsgie rigen zich op weg zal begeven naar de noodgebieden en niet alleen deze, doch ook zy die fa milieleden zonder ernstige nood zaak willen gaan bezoeken, ter wijl ook de komst van ongure elementen zoals plunderaars in de mogelijkheid ligt. Dit wil de regering voorkomen. Men heeft besloten te trachten voor de on gezonde belangstelling een af damming te vinden, teneinde te voorkomen, dat dit verkeer dat van de hulpverlening doorkruist. Men zal daarom de toegangs wegen tot de verschillende nood gebieden voor zeker verkeer af sluiten. Aangeraden wordt daar om zich Zondag niet naar de noodgebieden te begeven. Men bespaart zich een vergeefse reis. Schadevergoedingen voor geëvacueerden In een subcommissie, onder lei ding van minister Van de Kieft is de mogelijkheid van schadever goeding voor de evaeué's bespro ken. Mot grote spoed is men aan het werk getogen. Men staat plot seling voor grote problemen, zoals men die heeft gekend bü de oor logsschade. De regering beraadt zich eveneens wat haar te doen staat ten aanzien van het Rampen fonds, dat nu een groot lichaam is geworden. Er is veel geld nodig en nauwe samenwerking met de rege ring is gewenst. Voor het Rampen fonds zullen ingrijpende beslissin gen noodzakelijk zijn. Voorkomen moet worden, dat niet langs twee wegen schadevergoedingen worden verstrekt. Eveneens wordt nauw contact onderhouden met het Rode Kruis. Tal van geëvacueerden zijn zonder inkomen. Er moest een regeling worden ingevoerd, die door haar nieuwheid niet vatbaar kon zyn voor twee interpretaties. Daarom is de regeling oorlogsslachtoffers van toepassing verklaard. Deze kent iedere gemeente. Zy geldt niet alleen voor arbeiders, doch ook voor middenstanders en landbou wers. Al deze mensen kunnen op grond van bepaalde wetten voor uitkeringen in aanmerking komen. Dit gaat tot 90 pet genoten inko men en in bijzondere gevallen zelfs daarboven, aangepast aan de be hoefte van het ogenblik. Ten aan zien van de financiële regeling tussen kostnemer en kostgever zyn bepalingen gemaakt. De rege ling kon onmiddellyk ten uitvoer worden gelegd en wel met ingang van 1 Februari. Voorts zal onder zocht worden wie er in aanmer king komen voor uitkeringen vol gens de wet op de werkloosheids verzekering Ook aan de maat- schappelyke nood zal aandacht worden besteed. Van alle kanten komen aanbiedingen van hulp. Deze zullen worden bekeken, opdat niet geholpen wordt daar waar het min der nodig is dan elders... of in het geheel met. Ook hierin komt thans een zekere orde. Verwacht wordt dat de eer ste phase van hulpverlening Dinsdag kan worden afgeslo ten. Dan is deze, de evacua tie voltrokken. Een schatting hoeveel mensen er zijn ge- evacueerd is nog niet moge lijk. Het kunnen er 50.000 zijn, het kunnen er ook meer zijn. Herstel van de landbouw Zo snel mogelijk beginnen Minister Mansholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft ge steld van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd omtrent de mogelijkheden van herstel van de landbouw en heeft de voorberei ding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamheden. „Zo snel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstel werkzaamheden, waarbij steun ge vonden wordt in de wetenschap, dal bepaalde gedeelten van hei getroffen gebied, o.a. Zuid-Beve land en grote delen van West- Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen leveren. De minister noemde Schouwen en Duiveland „een tweede Wal cheren". Tijdens de reis heeft minister Mansholt contact gehad met agrarische voormannen ge pleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici. De schaderegeling voor de land bouw en het ontwerpen van de verdere financiering van het land- bouwherstel is ter hand genomen. Belastingfaciliteiten voor giften In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belast ingfacili- teiten met het oog op de Nationale Ramp. deelt het Ministerie van Financien nog het volgende mede: de giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de Regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, ten- zy een belastingplichtige by zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van watersnood slachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van. de Loonbelas ting, maar ook voor de heffing van de Vereveningsheffing buiten aan merking worden gelaten. Inlichtingen aan zeevarenden Door de rederijen worden alle pogingen in het werk gesteld om zo spoedig mogelijk de toestand te vernemen, waarin. de naaste fami lieleden van zeevarenden uit de noodgebieden zich bevinden. De rederijen zullen zorgen voor de doorzending van deze berichten aan de zeevarenden. Aantallen slachtoffers in verschillende gebieden Uit de thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Over- flakkee nl. 433. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de cijfers als volgt Tholen 304, Brabant 187, Hoek se Waard 144, Schouwen Duiveland 115, Noord-Beveland 41, Voorne- Putten 37, Zuid-Beveland 26. Zuid- Holland 18, Oost Zeeuwsch Vlaan deren 12, IJsselnionde 10, St. Phi- lipsland 9, Noord-Holland 6, Wal cheren 5, Alblasserwaard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tienge- meten 2, Beijerland 2. Aangespoeld van elders 24. (Advertentie) MRSALA noscATo PASSITO de Pantelleria ZMLYASIA de Lipari Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een be drag van 16.900.000.binnengekomen. Provincie Gronin gen bracht bijna 2 millioen op. De Ned. Antillen hebben 1M millioen bijeengebracht. De Zwitserse „geluksketting" bad gisteren reeds 1.792.000.aan Zwitserse francs op gebracht. Uit de zeer vele berichten over gehouden collecten de volgende greep: Franeker 35.000, Haarlem e.o. ƒ258.765, Ermelo ƒ97.000, de K.A.B. 150.000, de drie Noorde lijke provincies tezamen 5 mil lioen, Coca Cola Export Corp. 100.000, Kampen 62.300, Gorssel ƒ50.000, personeel Ministerie van Landbouw 26.175, Zuid-Limburg 304.158. Arnhem 620.000, de eier mijnen tezamen 100.000, Hilver sum 150.000. Zaandam 100.000, Aalten 35.678, veiling Geldermal- sen ƒ10.000, het A.C.O.P. ƒ5000, Jutphaas 14 000, Ommen 50.000, Rijssen ƒ80.000, Nederlanders te Karachi 11,500. De hulp uit het buitenland De hulp uit het buitenland, ma terieel en financieel, blijft in on verminderde mate toevloeien. Geld, kleren, voedsel en materialen orden in enorme hoeveelheden aangeboden. Ook hier een greep uit de vele binnengekomen berich ten. Uit België stromen de vracht auto's met goederen ons land bin nen. uit Oostenryk komt een Rode Kruistrein, uit Zwitserland komen Prins Bernhard te Zierikzee Prins Bernhard heeft gisteren wederom per helicopter een be zoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde onder andere in Stavenisse, Brouwers haven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het Marktplein was bijeengekomen. Prins Bernhard be woog de inwoners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Tc ruim 17.15 landde hij op het vliegveld Ypenburg, waarna Prins Bernhard de vergadering van iet dagelijks bestuur van het Rampen fonds bijwoonde. Vandaag zou Prins Bernhard zich wederom naar de getroffen gebieden begeven. Busdiensten naar Zuid hollandse Eilanden De verbinding van de Rotter - damsche Tramweg maatschappij van Rotterdam (station Rosestraat) via Spijkenisse en Brielle naar Oostvoorne wordt met bussen in beide richtingen onderhouden. Ze rijden van 7.00 uur 's ochtends tot 21 00 uur 's avonds. De autobusdienst Rotterdam DP naar Hoogvliet, via Rhoon. Maas oord en Poortugaal, verloopt nor- maai volgens de dienstregeling. vliegtuigen met kleding en dek king, medicamenten, uit West- Duitsland eveneens goederen en geld, uit Finland, barakken, We reldfederatie oud-strijders stichten een hulpfonds, 40 trucks met kleren uit Denemarken, geldelijke hulp van verbruikscoöperaties in Zwe den en Frankrijk, de regering van Zuid-Afrika schonk 500.000. West- duitse mijnen stuurden kolen en geld, uit Israël wordt kleding ge zonden. Talrijk zijn de aanbiedin gen voor vliegtuighulp en rollend materieel. De bevolking van Madrid bracht een half millioen peseta's bijna veertigduizend gulden bijeen, voorts is daar veel wollen kleding gegeven. De buitenlandse kolonie van de Spaanse hoofdstad gaf 300 duizend peseta's en in Barcelona was de opbrengst 100.000 peseta's. Bij de Nederlandse ambassade te Brussel is er een ware springvloed van giften ontstaan, terwijl toch uitsluitend een beroep op de Ne derlandse kolonie was gedaan. Een grote Belgische bank gaf ƒ25.000. De studenten van de Vrije Univer siteit te Brussel zullen een getrof fen Zeeuwse gemeente adopteren. Een in Belgie wonende Nederlan der schonk 200.000 francs en het Nederlandse consulaat heeft reeds 25 ton goederen naar Nederland kunnen zenden Aan de andere zijde van de Noordzee, in Engeland, heeft mr Stikker, de Nederlandse ambas sadeur ook al de handen vol ge kregen met gaven van her en der. Zo gaf de gemeente Coventry 3000 pond sterling. De Manchester Guar dian bericht, dat dagelijks schepen de Engelse havens verlaten met goederen voor de Hollandse slacht offers en „naarmate het nieuws over de ramp zich verspreidt wor den de ladingen van die schepen omvangrijker." De directie van de Franse fabriek van electrische locomotieven Als- thom heeft ƒ30.000 voor het Ram penfonds gegeven, het personeel van dit bedrijf bovendien 1500, het filiaal van de fabriek in Neder land ƒ2500. Kardinaal Spellmann overhandigde gisteren aan de Ne derlandse consul-generaal te New York een cheque van S 10.000. De Nederlandse voetballer Faas Wilkes heeft gisteren 20.000 lire ge geven aan de Italiaanse omroep, die 4,7 millioen lire inzamelde na een oproep gericht te hebben tot de luisteraars in Turijn. Een plaat selijk blad heeft gisteren binnen drie uur een millioen lire voor Ne. derland ontvangen. Naar Radio Rome mededeelt, stromen in geheel Italië nog steeds giften in geld en natura binnen. Alleen al de plaatselijke kantoren van de Italiaanse radio-omroep ontvingen reeds een bedrag van 80 millioen lire. Er zijn nog vier vliegtuigen met levensmiddelen, dekens, enz. naar Nederland onder weg. De 13.000 militairen van de Amerikaanse 82ste luchtlandings divisie, waarmede op 17 September 1944 de landingsoperaties bij Grave en Nijmegen werden ondernomen, hebben tijdens oefeningen in het Noordelijk deel van de staat New York 12.240,19 dollar bijeengebracht voor de hulp aan Nederland. De indruk in Duitsland De Duitse bladen hebben bijzon der grote aandacht gewijd aan de ramp en vele hebben daarbij in redactionele artikelen warme woor den van sympathie voor Neder land geuit. In een officieel commentaar van regeringszijde werd de grote inter nationale hulpactie aangehduid als het baanbreken van een geest van Europese solidariteit. Zeer groot blijft in West-Duits- land ook het aantal aanbiedingen van hulp door vrijwilligers Hier varieert het van individuele initia tieven. zoals die van studenten en artsen, die zich op de ambassade of bij de consulaten komen melden, tot groot-opgezette en met zwaar materieel uitgeruste hulpcolonnes. Ook uit Stuttgart. Baden-Baden en Frankfort blijven berichten over grote hulpacties binnenkomen. Het voornaamste centrum van de hulp verlening blijft echter het Roerge bied, waar tal van grote onderne mingen aanzienlijke geldelijke ga ven hebben gestort en bovendien hulpcolonnes uitrusten, die over het algemeen eerst aan het werk zullen kunnen gaan wanneer het stadium van herstel is ingetreden. Evacuatie in volle gang De officiële evacuatie van personen uit de geteisterde ge bieden zal beperkt blijven tot de provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland, zo vernemen wij van de evacuatie autori teiten. Volgens ruwe schatting zijn er op deze wijze in Zuid- Holland al 10.000 evaeué's opgenomen en het getal dat daar nog waarschijnlijk zal bijkomen zal de 10.000 niet over schrijden. In Noord-Brabant werden reeds 25.000 personen opgenomen. Luctor et Emergo Het Westland Er zyn in de andere provincies echter voortreffelyke initiatieven ondernomen voor het onderbren gen van vluchtelingen. Ook al is het hard voor de initiatiefnemers in die provincies te vernemen, dat er geen gebruik van zal worden gemaakt, voor een doeltreffende evacuatie, moet men zich houden aan de daartoe vastgestelde lijnen. Ambtelijke overbrenging naar die provincies is dus niet toegestaan. Vluchtelingen die elders by fa milieleden onderdak kunnen vin den, kunnen daar natuurlijk wel gebruik van maken. In een vijftal plaatsen in het Westland, als Monster. Wateringen en 's-Gravenzande zyn evaeué's ondergebracht. Thans worden evaeué's ondergebracht in Maas land. Rijnsburg en Schipluiden. Den Haag doet dienst als door gangscentrum. tO.OOO In Breda De 25.000 personen, die in Noord-Brabant een onderdak heb ben gevonden, zijn op particuliere adressen opgenomen. Deze hulp verlening geschiedde geheel op vrijwillige basis. Toen de watersnood ons land overviel, stond de districts-commis- saris van het Rode Kruis in Noord- Brabant, luitenant-generaal A. G. J. van der Kroon, door gebrek aan verbindingen, voor een bijzonder moeilijke taak om leiding te geven aan de Rode Kruis-colonnes in de Brabantse gemeente. Een steeds zwellende stroom van aanvragen voor hulpverlening kwam het ge westelijke bureau te Breda bin nen. Men had het geluk overal snel over deskundige en bereidwillige medewerking te beschikken. In Breda werden tot Vrydagmorgen byna 10.000 vluchtelingen gehol pen en onderdak gebracht. Generaal Van der Kroon is van oordeel, dat de watersnood min der rampzalige gevolgen zou heb ben gehad, indien in West-Brabant en Zeeland van het begin af aan meer motorvletten en grote voor raden zakken voor het maken van zandzakken aanwezig zouden zyn geweest. Thans zijn deze landstre ken door de stormvloed overval len zonder dat men in technisch opzicht voldoende weerbaar was. Vol lof werd er gesproken over de keiharde polderbewoners, die door het water verjaagd vierden. Op merkelijk is, zei hot hoofd van de evacuatie-commissie te Breda, hoe verstard en stug velen van de ge redden zijn. Eenheidsuitzellen Het departement van Economi sche Zaken heeft contact opgeno men met het bedrijfsleven, om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van eenheidsuitzet- ten voor gedupeerde gezinnen, be vattende huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. Dc heer A. 3. Schrikkcr, de Neder landse gezant te Teheran, zal tijdelijk worden opgevolgd door dr. J. A. Zee man. gezantschapsraad, hoofd van het bureau Zuid-Azië van Buitenlandse Zaken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2