HAAGSCHE COURANT Men is thans Je situatie vrijwel meester 1372 ALS HET WEER MAAR GOED BLIJFT... Plannen voor herstel reeds in vergevorderd stadium Direct gevaar bijna overal geweken Aantal slachtoffers: De Nationale Gedenkdag No. 20966 16 pagina's Zaterdag 7 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.30—18.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEFHUS JÏTTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.175 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm, Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.—, daarboven tot max. 20 w. 1.50 Watersnood en ons Recht De eigenaardige toe stand van onze bodem waarvan bijna 40 percent onder water zou staan, wanneer er geen duinen en dijken waren heeft grote invloed gehad op onze ge schiedenis, op ons volkskarakter en zo ook op ons recht. De eeuwige strijd tegen het wa ter. heeft prof. Thierry gezegd, heeft er toe medegewerkt, ons volkskarakter op te bouwen. De taaie volharding, het geduldige dóórzetten hebben wij geleerd bij het afweren van de harteloze zee, of bij het bedwingen van dykram- pen: wij hebben ons land, dat wij zelf gemaakt hebben, en wij willen en zullen het hou den. Het maatschappelijk nivellerend karakter van die strijd heeft in de middeleeuwen verhinderd, dat het leenstelsel zich in de lage landen vast heeft kunnen inburgeren. De dijk werd immers gemeenschappe lijk, schouder aan schouder, ge maakt. Zo in de storm verdedigd en zo eveneens onderhouden. Elke dijksroede was gelijk aan de an dere. Gelijke plichten, gelijke ver antwoordelijkheid en gelijke rech ten. In zulke landen konden feu dale regelingen niet aarden. Die strijd beheerste de ontwik keling van onze bestuursorgani satie en van ons recht. Hij heeft ons opgevoed tot zelf regering en onze vrijheidszin ge staald. ONS OUDSTE RECHT bevatte reeds de bepaling: „Wie „dijcken door steket, alsoo dat het „solt water daer in lopet, dien sal „men in dat zelve gadt levendigh „versmooren". Beschadiging van dijken door het stelen van rijswerk, werd ge straft met: het afkappen van de hand. Op vernieling van ankers en plankwerk aan de dijk stond: de strop. Dat oude recht hechtte aan sym bolische straffen, die verband leg den tussen de aard van het mis drijf en het karakter van de straf. Ons geldende recht kent zware maximum-straffen op het, in het vooruitzicht van watersnood, ver bergen of onbruikbaar maken van dijkmaterïalen of gereedschappen, of voor hem. die enig werk, die nende tot waterkering of water lozing vernielt, onbruikbaar maakt of beschadigt, indien daarvan ge vaar voor overstroming valt te duchten. Sinds de i3e en i4e eeuw heeft de overheid openbare lichamen ingesteld, belast met het behartigen van waterstaatsbelan gen de „waterschappen". Ons land heeft 11 provincies, ongeveer 1100 gemeenten en byna 3000 water schappen. Zij zijn belast, naar de aloude terminologie, met de regeling van het water, het instandhouden van de bodem en de aanleg en het on derhoud van land- en waterwegen. Zij ondernemen daartoe werken, heffen ten behoeve daarvan spe ciale belastingen en mogen keuren maken, verordeningen houdende strafbepalingen, om de behoorlijke vervulling van die taak men spreekt in het reglement van Delf land van de „roeping" van het waterschap te waarborgen. Aanvankelijk waren de bestu ren der waterschappen zelfs met rechtspraak belast, maar de mo derne rechtsstaat eist, dat die functie wordt opgedragen aan on afhankelijke rechters. In geval van watersnood hebben de besturen der water schappen de beschikking over bui tengewone bevoegdheden. Zy mo gen afwüken van allerlei regelin gen van algemene aard, zoals algemene maatregelen van bestuur, provinciale verordeningen en zelfs veel, maar niet naar de geykte uitdrukking luidt: de wet. Bü watersnood mag zoals bü staat van beleg, oproer en brand worden overgegaan tot spoed- onteigening. Wat betekent, dat de eigendom van de gevorderde goe deren onmiddellyk overgaat, maar dat later de rechter de schadeloos stelling vaststelt. De besturen, die over een dyk- leger beschikken, mogen dat, in geval van watersnood, oproepen. Voor het eerst sinds mensenheu genis heeft het Hoogheemraad schap Delfland dat thans gedaan. Een merkwaardig recht is dat van aardhaling, dat ook bui ten noodgevallen geldt, en dat aan de besturen van waterschappen, die daarover beschikken, het recht geeft, „aarde te halen" ter ver sterking van de dijken en zelfs, waar dat sinds oudsher zo was, z o n d e r schadevergoe ding. De watersnood van 1916 in Noord-Holland heeft ge leerd, dat in geval van „dringend of dreigend gevaar" voor de dy- ken, of nog erger in geval van „overstroming", de hogere water- staatsautoriteiten Gedeputeerde Stalen en de Kroon) moeten kun nen ingrypen, wanneer de besturen der waterschappen hun taak niet behoorlyk behartigen. Eerst stelt de minister met de Waterstaat belast, de „buitenge wone riviercorrespondentie" in Over het algemeen kan men thans zeggen, dat men de situatie in de noodge- bieden meester is, of dat deze niet meer in een acuut critiek stadium verkeert. Hard wordt allerwege gewerkt aan het herstel van de waterweringen en voor de meeste gebieden zijn de plannen voor het wegpompen van het water reeds in vergevorderde staat van voorbereiding. Dat zijn alle hoopvolle geluiden, die eens te meer bewijzen, dat wat er ook moge gebeuren, de Nederlanders niet bij de pakken neer blijven zitten. De toestand op Voorne en Putten geeft, indien zich geen onverwachte complicaties voordoen, geen reden tot bezorgd heid. Bij vloed stroomt weliswaar het water door vier gaten in de Oudenhoomse zeedijk nog binnen, maar hierdoor wordt de waterstand in de ondergelopen polder niet hoger. Aan het dichten van de vier gaten wordt met man en macht gewerkt. Er zijn nog vijf andere gaten in de dijk, doch hier van wordt bij normaal weer geen hinder ondervonden. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, wordt de dijk aan de Noordwestzijde van het Voornse Kanaal verhoogd. Zuidland is met één vermeer derd en bedraagt thans 21. De burgemeester van Krim pen a. d. IJssel heeft bekend gemaakt, dat in zijn gemeente vier slachtoffers zijn te be treuren. Met man en macht wordt er gewerkt In de eerste plaats wordt thans bezien of men het pol dergedeelte, waarin de Groe ne Kruisweg is gelegen, droog kan krijgen, teneinde het ver keer tussen Rotterdam en Voome-Putten weer enigszins normaal te doen verlopen. Het aantal slachtoffers te In 's Gravendeel wordt met man en macht gewerkt om het over stroomde gebied vry te maken. Met het oog op voeding, verwar ming, drinkwater, gasvoorziening en veilige huisvesting kan de te rugkeer van dë bevolking voorlo pig nog niet plaats hebben. Ge wacht moet worden op de toe werking. Dat betekent de mobili satie van de Jagere waterstaats- autoriteiten, die het peil van het water en de toestand der dyken moeten waarnemen en van hun bevindingen bericht geven. Dan mogen ook Gedeputeerde Stalen aan de besturen van water schappen en gemeenten bevelen geven tot het ondernemen van be paalde werken. By Koninklyk be sluit kan een ingenieur van de Rykswaterstaat belast worden met de leiding van de werkzaamheden op een bepaald bedreigd punt. Dus een soort van tydelyke dictatuur, gewettigd door de nood. Op haar beurt kan de Kroon (krachtens haar Oppertoezicht) ingrypen in het Toezicht van Ge deputeerde Staten, wanneer deze nalatig blyken, door het Rykswa- terstaatsbestuur te belasten met de verdediging van een bepaalde waterkering, in de aloude termi nologie betekenen „oppertoezicht" en „toezicht" meer, dan alleen maar toezien. Ook metterdaad de leiding nemen. In geval van overstroming kun nen zelfs bevelen worden gegeven tot het doorsteken van een waterkering. Natuurlyk met de be doeling, dat het water van een plaats, waar het byzonder gevaar lijk is, wordt afgeleid naar een plaats, waar het minder gevaar oplevert. Men ziet het, onze wetgeving be treffende de Waterstaat, kent bui tengewone bevoegdheden voor het geval van watersnood van zeer bij zondere aard. Of dat arsenaal dit maal voldoende was, valt thans nog niet te beoordelen. Vooralsnog komt,het ons voor, dat noch de techniek, noch het recht in deze buitengewone om standigheden te kort zyn gescho ten. Maar hebben de autoriteiten wel in voldoende mate van die hulpmiddelen gebruik gemaakt? Dat is het onderwerp, dat de Tweede Kamer Dinsdag a.s. aan de hand van een nota van minis ter-president Drees zal behande len. burgemeester stemming van daartoe. In Spykenisse is men de toestand meester. Er zyn vele militairen en er wordt nog hard gewerkt aan het herstel van de dyken. Als het water niet stygt en de wind niet opsteekt heeft men vertrouwen in de verdere gang van zaken. In de polder Elfplaat in de gemeente Poortugaal zouden, naar aanvankelijk was gemeld, zeven mensen zyn omgekomen. Thans blykt, dat er in deze pol der geen doden zijn te betreu ren. Wel zyn er zes personen om het leven gekomen in de polder Zalmplaat in dezelfde ge meente. Goeree-Overflakkee In Hellevoetsluis is een evacua tiebureau opgericht, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die het eiland Goeree-Overflakkee willen betreden of daar reeds verblyven. Zonder verblyfsvergunning zal mën niet meer op het eiland wor den toegelaten. Een en ander dient om diefstallen uit verlaten wonin gen en boerderyen tegen te gaan. De burgemeester van Middelhar- nis deelde mede, dat de dieven een grenzeloze brutaliteit ten toon Het totaal aantal geno teerde slachtoffers be draagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJssel 4 Dordrecht 1 Kerkwerve 3 St. Philipsland 8 Zuidland 1 (Opgave A.N.P., onder voorbehoud) Op pagina 2 vindt U weder om een verlieslyst van het Rode Kruis en o.a. een rectificatie van de lyst van gisteren. Schouwen en Duiveland behoren foi de zwaarst getroffen gebie den. Deze luchtfoto werd ge maakt bij Oo sterland, waar eveneens een dijk doorbrak (Lucht^name A.N.PJ spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal sieraden en een gouden horloge en voorts kleren gestolen. Er verblyven thans 700 personen met een verblyfsvergunning op het eiland. Men is op Goeree-Overflakkee thans bezig de eerste hand te leg gen aan het herstel van het eiland. Allereerst wil men het leven in de normale banen terugbrengen. Daar na zal het accent worden gelegd op het herstel, waarby de nadruk voornamelijk zal worden gelegd op de binnendijken. Men zal de bui tendijken niet verwaarlozen, doch den vlot herstel van de binnen dijken zal het vervoer van het materiaal voor de dichting van de ongeveer 60 gaten in de buiten- dyken van het eiland mogelijk maken. Gisteren is op Goeree een aan tal Genietroepen gearriveerd, die in samenwerking met werkkrach ten van Rijkswaterstaat de binnen dijken zullen herstellen. Daarna zal men zijn krachten aan de bui tendijken wyden, vooral aan het gevaarlyke gat in de dyk by Oude Tonge. Voorts staat het herstel van de breuk in het waterleidingnet by Stellendam op het programma. Een aantal Dukws heeft gisteren het dode vee uit de stallen in het verdronken land gehaald. Het is met schepen naar de destructiebe drijven gevoerd. In Dirksland is gisteren een aan tal slachtoffers uit Middelharnis ter aarde besteld. De plechtigheid droeg een sober karakter. Een groot aantal slachtoffers uit Oude Tonge is in een gemeenschappelijk graf begraven. Er zijn nog vier helicopters' op het eiland achtergebleven, die in noodzakelijke gevallen assistentie zullen verlenen Het gehucht Acht huizen is nog geïsoleerd en ook over de dijk Goedereede-Stellen dam-Ouddorp is nog geen verkeer mogelijk. Morgen zal in de inmiddels drooggevallen Hervormde Kerk van Middelharnis een herdenkings dienst worden gehouden geleid door legerpredikant ds. Mol. Situatie in Poortvliet hoopvol Voor het eerst sinds het begin van de ramp is gisteravond in Poortvliet op Tholen geen nieuw water binnengelopen. De twee gaten in de buitendijk zijn ge dicht en ook een van de twee gaten in de binnendijk is her steld. Poortvliet staat nog voor een groot deel onder water en 1500 mensen zijn op een betrek- kelijk klein stuk grond byeen. Nu de dyken dicht zijn hoopt men het water spoedig te kunnen afvoeren. „Zo hopeloos als de toestand Zondag was, zo hoopvol is de situatie nu", zo zeide de burgemeester. Gisteravond heeft een vliegtuig bonen Poortvliet een hoeveelheid levensmiddelen afgeworpen. Dit geschiedde onder uiterst moeilijke omstandigheden. Het droppingster rein was niet verlicht, omdat de middelen daartoe ontbraken. En kele parachutes gingen niet open en de levensmiddelen kicamen midden in het dorp terecht en vernielden de daken van een paar huizen. Desondanks is men in Poortvliet vol lof over de wijze waarop de vliegers zich op deze pikdonkere avond van hun taak hebben gekweten. Een aantal gaten in de binnen dijken aan de Zuidzijde van St. Annaland op Tholen is gedicht. Er rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zeedijk tegenover Ouwerkerk op Schouwen Dit her stel zal echter aanzienlijke moei lijkheden opleveren in verband met de sterke stromingen. De grootste spanning is thans enigszins geweken. Er is, zoals reeds gemeld, weer electriciteit. slechts de drinkwatervoorziening baart nog zorgen. Dit euvel zal echter niet zo spoedig kunnen wor den verholpen. De breuk in de waterleiding by Stavenisse moet daarvoor eerst worden hersteld. Men is daaraan nog niet toe. om dat 'het gebied daar nog onder water staat. In Ossendrecht zijn twee gaten in een binnendijk gedicht. Men wil zo spoedig mogelijk met het her stel van de zeedijk beginnen. Industrieën weer in bedrijf Van Zaterdagavond af zal weer beperkt noodzakelijk autoverkeer mogelijk zijn op de weg Alblasser- dam-Rijksweg. Men hoopt, dat tegen die tijd de weg provisorisch is droog gemaakt. Maandag zullen Mannenwerk is hef eigenlijk niet, het verzorgen van zo'n peuter, maar deze stoere militairen zul len wel zorgen, dat zij in veilig heid wordt gebracht! Morgen halfstok vlaggen De regering heeft besloten, dat morgen, Zondag, wegens de Nationale Gedenkdag, op alle regeringsgebouwen de vlag Halfstok zal worden gehesen. De regering zal het op prijs stellen indien de bevolking dit voorbeeld volgt alle industrieën in Alblasserdam weer in bedrijf worden gesteld. Medegedeeld is, dat alle schepen, die niet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezon derd de verbindingsschepen. Aan de schepen is de harte lijke dank overgebracht van Prins Bernhard, de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht. Zeeland Over de provincie Zeeland, met uitzondering van Schouwen, kan worden gezegd, dat de toestand gisteren in Krabbendijke weer critiek werd. Met medewerking van de Amerikaanse militairen zijn ongeveer 3000 evacué's afgevoerd. Zy zyn in Noord-Brabant op de wal gebracht. Ook is er een deel naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge gaan. Afgezien van Tholen en Beveland kan de toestand beneden de Oosterschelde op het ogenblik tamelyk stabiel worden genoemd. Schouwen Het eiland Schouwen is nog het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland zou men kunnen zeggen, dat men daar voor een nationale afvoerlijn SchouwenDordrechtUtrecht heeft. Uit Zierikzee zijn er onge veer 6000 personen aangewezen om te evacueren. Ook uit andere ge meenten volgen er nog velen. De afvoer geschiedt over Bruinisse en Brouwershaven. West-Zeeuwsch-Vlaanderen In West-Zeeuwseh Vlaanderen wordt onder de topleiding van de Rykswaterstaat met ongeveer 1000 burgers en 250 militairen gewerkt aan de versterking van de zeewe ring. De werkzaamheden vorderen goed. Alle gaten in de duinen en de dyken zyn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. Langs de gehele kust is door de P.T.T. met hulp van militairen een nood-telefoonlijn aangebracht, zodat men langs ieder punt telefonisch contact heeft. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is voorts aangewezen als evacuatie oord. Er is een vry groot aantal evacué's, voornamelijk uit Schou wen en Duiveland in de verschei dene dorpen ondergebracht. Iet Weer Verwachting tot Zondag avond (opgemaakt te 10 u.) Aanhoudend vorst Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuw buien en hier en daar tyde- lyk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot ma tige, elders in het land ma tige tot strenge vorst, 8 Febr.: Zon op 8.09, on der 17.40. Maan op 3.46, on der 10.58 (N.M. 14 Febr. 2.10 u.) 9 Febr.: Zon op 8.07, on der 17.42. Maan op 4.58, on der 11.44 (N.M. 14 Febr. 2.10 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 759 mm; vm. 12 u. 760 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: dalende. Hoogwater to Scheveningen 8 Febr. Ie hw. 8.50, 2e hw. 21.27. 9 Febr.: Ie hw. 10.03, 2e hw. 22.49. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 1 gr. C.; 12 uur: 6 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 8 gr. C. en de laagste 3 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1