Bij een aficiieid Coöp. „De Toekomst" Nieuw Gebouw voor NufsspaaiLaiik Zij, die de laatste maanden aan de loketten van de NuLsspaarbank verschenen, zullen ongetwijfeld het gevoel gekregen hebben als bijen in een bijenkorf. Ilel was een aan- en arzwermen van hen, die voor de toekomst zorgden, evenals de bijen in de natuur dal doen om voor dc slechte wintertijd verzorgd te zijn. Oorspronkelijk was hel de bedoe ling het kantoorgebouw aan de Aidaslraat te verbouwen, maar hier door zou nog meer in de lengte van de achtertuin moeten worden uitgebreid, waaraan vele bezwaren waren verbonden. Door de enorme groei van de spaarbank in de laatste jaren, welke veroorzaakt werd door de grote spaarzin 'der Almelose bevolking en door hel steeds meer aansluiten van fabrieken bij hel „BeSrijfsspa- ren", het grote aantal jeugdspaar- dertjes niet te vergelen, was de outillage van hel kantoorgebouw te klein geworden- Meer "personeel moest worden aangenomen, de kaar ten-administratie voor de in leggers breidde zicli gestadig uit en zo was langzamerhand hel stadium bereikt, dat de Xutsspaarbank in letterlijke zin uit haar gebouw ge groeid was. Toen zich dan ook de gelegenheid voordeed een groter pand aan te kopen, heeft het Bestuur geen moment getwijfeld. Het Gemeente bestuur, dat steeds blijk geeft een warm hart aan de spaarbank toe te liragen, verleende voor deze aan koop zijn toestemming en zo is het thans, dat eerlang onze Xutsspaar bank gevestigd zal worden in het pand hoek Wierdensestraat/'Wester- straal, dal thans nog bewoond is "door dr D. Limburg. Over de inlichting van het nieuwe gebouw kan nog niet zo heel veel gezegd worden.' omdat de beslissing nog zo kort geleden is ge vallen eii daarom moge worden vol staan met de mededeling, dat hel aantal loketten zal worden uitge breid om een nog betere service aan de inleggers te verschaffen en dat de jeugdspaarbank afzonderlijk zal worden gehouden van de ge wone spaarbank- Hierdoor krijgt'de jeugd zijn eigen spaarafdeling en zullen de „grote mensen" ook rusli- üaenmatische Fijnen? Stram es stijl vóór Uw tijd ■eem dan toen Krnschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uil Uw loden. Kruschens zes mi nerale zo uien hebben een wonder baarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weel U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: on zuiverheden in Uw bloed worden, radicaal verwijdend, regelmatig, iedere dag. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. ger op Woensdagmiddag hun spaar- aangelegcnheden kunnen afhande len."" De inrichting van het nieuwe ge- houw zal echter zó worden, dal liet op geen enkel bezwaar zal sluiten, indien iedere Almcloër een spaar bankboekje zou hebben. En daar moet het toch heen. wantsparen is een bron van volkskracht' Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U her kent ze aande" lol', die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die labletjes onopvallend, want water ol' wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van -de ene minuut o]i de andere. Ook U. MEDISCHE HULP (wijzigingen voorbehouden) Geneeskundige hulp: A. J. v d. Toren, Rohofslraat 138- Tel. 2374. P. Proost, Ootmars.straat 100. Tel. 2645. Apotheek: Dam Backer, Grotestraat 38. Kraamcenlrum Groene Kruis: Zr. Stutvoet, Bornseslraal 133. Groene Kruis Ziekenverpleegster: Zuster J. Lammcrs, Schuttenstr. 13. ZATERDAGDIENST TANDARTSEN (spreekuur van 1—2 uur): Tandarts AII. de Greef, Haven N.Z. 23. Tel. 3477. Agentschap voor Almelo t J. J. HEIJDA - ALMELO van 7 tot m met 14 Februari Bioscoop Varossieau: Vrij. t.m. Di.: Vijf vingers. Zo ml. Wo, Do.: Mr .Motto. Za.av. 11.15 uur (nachtvoor- slclliug) Gestolen leven. Cinema Palace.- Vrij. t.m. Do.: Hel grootste circus Ier wereld. ZATERDAG. Ned. Hctv. Kerk: Watersnood con cert. SociëteitP.T.T.-avond. ZONDAG. Groenendal: Broadway-club Almelo. MAANDAG: Groenendal De Ned. Comedie brengt „Eens in de honderd jaar" (abpnncmcntsvoorstellmg). Sociëteit: demonstratie Dr Oclkcr- artikclcn. DINSDAG. GroenendalDe Ned. Comedie brengt „Eens in de honderd jaar" (abonnementsvoorstelling). Sociëteit: demonstratie Dr Octkcr- arlikelen. Clir. Ver. Gebouw: B.B.-film. WO ENS D GroenendalGcdial-avond. Sociëteit: demonstralie Dr Oetker- arlikelen. DONDERDAG. Groenendal: toneelavond B.D.V. en „Onlwikkeling". Socicteil: VU- en CEA-filmavond. Sociëteit: demonstratie Dr Oclker- arlikelcn. VRIJDAG. Groenendal: voordrachtavond Jan Musch. Sociëteit: demonstratie Dr Oelkcr- arlikelen. Chr. Ver. Gebouw: vergadering mid- denwijk Ds. Smeenk. ZATERDAG. Groenendal: O.S.S.-W I K. Groenendal: vergadering P- v. d. A. Sociëteit: fanfare-avond Bendien. Bal na. Cbr. Ver. Gebouw: Jubilcumavond Chr. Bouwvakarbeiders Bond. Woninginrichting „De Werf", de meubel afdeling van coöperatie De Toekomst, is geheel gemoderniseerd en werd Woensdagmorgen feestelijk heropend. De prachtige toonzaal op de bo venverdieping van het pand Grole- WATERSNOOD-CONCERT In de Hervormde Kerk te Almelo wordt Zaterdagavond ten bate van het nationale rampenfonds een bij zonder concert gegeven. Aan dit concert werken meè het Almelosch Kamerkoor en het strijkkwartet van Almelose artsen. Mej. Juut' ten Cale geeft vocale medewerking aan deze avond. Joris sit in de prettig verwarmde huis- Immer van zijn woning. Een lekkere luie stoel, een pittige kop koffie, 'kranten, boeken, schrijfgerei. Maar hij kan niet lezen, niet schrij ven. De vertrouwde omgeving be angstigt. Je kan de gedachte niet van je afzetten, dat terwijl het je zelf zo'n mo ment aan niets ontbreekt, medemensen op het dak van hun in het water staan de woning een strijd op leven en dood voeren. Zitten zij in de inktzwarte nacht te wachten op redding. Kunnen wij et- ons wei een voorstelling van maken hoe ernstig deze mensen geleden hebben. Maakt de ontzaglijke tegenstelling tussen onze verwarmde huis- immers en de positie waarin deze mensen zich bevonden, het nieA totaal onmogelijk ons deze werkelijkheid ie realiseren? We kunnen het slechts vermoeden, als we luisteren naar de radio die steeds somberder berichten brengt. Uit de stemmen van de re porters proeven we het leed van onze landgenoten van de eilanden. Vrienden, het is verschrikkelijk. Nooit of te nimmer zullen wij aan hen goed kunnen maken van wat hun thans is aangedaan. Eén troost: niet door oorlogsgeweld of anderszins, maar door gebeurtenissen volkomen liggend buiten menselijk bereik. Dit maakt de tragedie des te groter, maar doet wellicht de wereld nog ontvankelijker zijn voor offerbereidheid. Want dagelijks vallen er vele slachtoffers in de wereld. In Korea, in Vietnam, noemt U maar op. Overal waar mensen tegen mensen strijden. En wij denken er 'nauwelijks over na. Wij trachten ons te pantseren tegen het leed 'dat ook daar geleden wordt. Dit doen immers mensen, mensen aan. O 'nee, dat zeggen we niet, maar in werkelijkheid is onze houding een reactie op dit weten. Maar hier een leed zo 'groot., als ons land wellicht niet eerdeA gekend heeft, volkomen vallende buiten elke menselijke berekening of verwachting. En dit spreekt duidelijke taal tot ons allen. Hier gelukkig staan wij als één man gereed om te offeren, te helpen, te proberen iets van dit leed te verzachten. Gelukkig omdat onze houding van vandaag hun harten ver warmt. Hun doet beseffen dat zij niet aan hun lot worden over gelaten. Hui de iovertuiging schenkt dat alles voor hen gedaan wordt om hun bij te staan in dit niet te omvatten verdriet. Zo heeft ons volk, de hele wereld, onze stad het ook begrepen. En daarom lijkt hel eenvoudig misplaatst als hierbij nog een be roep op Uw offerzin zou worden gedaan door JORIS. Op Maandag 2 Februari heeft Drs J. S. van Hessen afscheid genomen als voorzitter van het dagelijks be stuur en de bestuursraad van de Gemeenschap Almelo. Bij de aanvaarding van het as sistentschap van Prof- Ivruyl te Utrecht in 1952 kon reeds worden vermoed dat de heer Van Hessen zich langzamerhand geheel op zijn werk in Utrecht zou moeten con centreren en zijn. werkzaamheden in Almelo derhalve moest los laten, zodat zijn mededeling voorgoed de Gemeenschap Almelo vaarwel le zeggen niet kwam als een donder slag bij heldere hemel. Hel pijnlijke, van dit vertrek is echter daardoor niet weggenomen; immers de heer Van Hessen, die een van de mede oprichters was van de Gemeenschap Almelo en die door zijn bezielende leiding bet Gemeens chaps werk s t u \v- de, heeft zich een zeer moeilijk te, vervangen voorzitter getoond- Zijn grote bezieling door liet onwrikbare gelooi' in de noodzaak van de con cretisering van de gemecnschapsge- dachtc in de vorm van een plaat selijke Gemeenschap, heelt geduren de deze lijd haar stempel op hel gem een schaps werk gedrukt. Het dagelijks bestuur van de Ge- T1BBE Woninginrickfirg „DE WERF geopend straat 89, is ter gelegenheid van deze modernisering ingericht met moderne meubelen, die op smaak volle wijze gerangschikt en tentoon gesteld zijn! Want ook op meubel- gebied wil de eoöperalie in Almelo niet achterblijven. De coöperatie had reeds aparte afdeling voor meubel- verkoop, doch nu heeft deze branche De Werf 'n eigen naam. Aan de vooravond van deze her opening, heeft het bestuur van de coöperatie voor belangstellenden, en dat waren er vele, een lezing met lichtbeelden, georganiseerd in de So ciëteit. De heer D. van Sliedreeht, bin nenhuisarchitect le Enschede, "af zijn visie op het moderne lichte meubel. „In deze moderne tijd", al dus spreker, „waarin men met het allergrootste gemakt gebruik maakt van de trein, de auto, de vliegma chine c.d., hult men zich thuis nog graag in een sfeer die aan vroeger doet" denken. Dit is heel logisch, doch de oude meubelslijl past toch niet meer bij onze. hedendaagse kleding en ge- bruiken.De moderne meubelen die geheel anders zijn dan de ouder wetse, moeten groter zijn van vorm, omdat ze anders in het moderne in terieur niet lot hun recht zouden komen. De ruimte is namelijk minstens zo belangrijk als de din gen die er in staan. Vanzelfsprekend is het model van het meubel wel van heel groot belang. Voor de pauze vertoonde de heer Van Sliedreeht lichtbeelden over oude meubelslijlen, later werden voorbeelden van moderne binnen huisarchitectuur onder de loupe ge nomen. voor Uw 8ruidsbouqt»et Ootmarsumsestr. 187 tel. 26S4 Appelstraat S tel. 3896 ARBEIDERSKUNSTKRING De Arbeiders Kunstkring heeft Zondag, Maandag en Dinsdag voor haar leden de derde abon nementsvoorstelling verzorgd. Ditmaal een uit het Fries ver taald stuk, gebracht door het Ne derlands Volks Toneel, onder re gie van Ben Groeneveld. Het was een stuk, waarvan de inhoud zich afspeelde op een van de Friese eilanden. Een simpel gegeven, een probleem en een conflict rond een eenvoudig plat telandsmeisje, dat zich vergaapt aan de luxe waarmede vacantie- gangers die dit eiland uit zijn isolement gehaald hebben, zich omringen. Het stuk wordt dramatisch wan neer de vader van het gezin Boersma een diefstal pleegt om zijn dochter datgene te kunnen geven wat zij wenst. Gelukkig wordt door haar ver loofde, die zich van het doen en laten van de mondaine vacan- tiegangers niets aantrekt, de zaak in het reine gebracht. Een aardig stuk, dat hoewel in het begin wat oppervlakkig, in het laatste bedrijf vooral zeer bevre digend was. Het stuk werd door de tonelisten uitstekend gebracht. HANDELSAVONDSCHOOL. Het herdenkingscomité Handels avondschool heeft gemeend de vie ring van hel veertig jarig jubileum in verhand met de ramp die ons land getroffen heeft, te moeten uit stellen. De jubileum-avond van de Han delsavondschool is thans vastgesteld op Maandag 16 Februari, om half acht in T Groenendal. Het tweede gedeelte van deze avond zal een ernstiger karakter dragen dan aanvankelijk in de be doeling lag. "X W oninainrickling .De Werf De nieu ve naam, Wdarond-r op Woensdag 4 Februari afdeling woa ngi .richtirg van «ie Coöperalu- „De Toeki n U" vfd heropend in de i -h -el jeoi 'dernrieerde toonkamer op de le étage van het pand Grotestraai 89 Ter gelegenheid van de heropening houden wij een expositie van een keur vaa de nieuwste voortbrengselen van enkele voo aanstaande meubelfabrieken Een pracht-collectie ra- d-rne meubelen zoals hier in de omtrek nog nooit V- zu n was Ve'der is er »'n -ï'sr.h's "taring moderne GORDIJNSTOFFEN („De P'Oeg"), VLOERBEDEKKING (l'noleurr. r< r< s, woiit-i. tapijten, enzen handgt-wevei TAFELKLEDEN en LOPERS Wij nodigen iedereen gaarne tot een bezoek uit. Woninginrichting DE WERF' een begrip voor goede en stijlvolle woninginrichting Grotesueai 89 ALMELO meensehap Almelo dal Maandag hij monde van haar nieuwe voorzitter de. lieer A. J. Frederiks afscheid nam, wensle de heer Van Hessen hel beste toe op zijn levensweg en sprak de hoop uil dat de Ge meenscha]) Almelo zich verder mag ontwikkelen in de vooral ook door de heer Van Hessen aangegeven richting. VOORLICHTINGSAVOND. „Dames en heren, mug ik U vra gen ccai ogenblik op te staan c.n de ramp en met name de slachtoffers to herdenken die dezer dagen te be treuren zijn Dit waren de woor den van Burgemeester Mr. J. M. Raveslool in zijn openingsrede van de propaganda-avond voor dc t.b.c- beslrij cling. Het lag aanvankelijk in dc be doeling deze voorlichtingsavond Maandagavond in de Sociëteit niet door te laten gaan, maar in liet leader van hel a s. bevolkingsonder zoek was dit niet mogelijk en zelfs niet gewenst. De tuberculose is een ramp die ons volk ieder jaar weer opnieuw treft, aldus de spreker van deze avond, Dr P. Vreeze. Ongeveer 1500 mensen sterven ieder jaar aan deze vreselijke ziekte en 'jaarlijks komen er 15000 nieuwe gevallen bij. Dit betelcent een aantal van 40 lot 45 per dag. Gelukkig lcaii. de l.b.c- palient genezen. Daarbij is het even wel van hel allergrootste belang dal men zich regelmatig laai onderzoe ken, opdat in een accu ut geval on middellijk met de kuur lean worden begonnen. Men krijgt de tuberculose door besmetting en niet door aan leg. Vooral voor personen van 65 jaar en ouder is het onderzoek van 'liet allergrootste belang. De heer J. Naeff van de pro vinciale vereniging ter bestrijding van tuberculose, sprak de propa gandisten in de zaal toe en gaf hen aanwijzingen voor hel propaganda werk. Ter illustratie werd op deze avond de. film „Mensen en microben" ver toond. VOLKSUNIVERSITEIT. De V.U. organiseert op Donderdag 12 Fe bruari in samenwer king met de C.F.A. een filmvoorstelling in de grote zaal der So ciëteit, welke gratis toegankelijk is voor loden van beide vere nigingen. Er zullen dan enige films wonden ver toond, welke een beeld geven van het leven in sommige delen van de Verenigde Staten van Noom-Amerika. Begonnen, worcll met een film van de wereldstad New-York, waarin we een familie volgen, die beziens waardige punten van de stad be zoekt: de havens, grote flatgebou wen, wolkenkrabbers zakendistric ten, kerken, parken enz. Hierna volgt een tekenfilmpje van Walt. Disney, dat de waarde uit eenzet van de vaccinatie tegen ziek ten door middel van een verhaaltje, waarin de infectie een aanvatlciud leger is en de vaccinatie de ver dedigers voorstelt. Vervolgens draait een film, ver tolkt door een jonge, fabrieksarbei der en zijn vrouw, die laten zien, hoe met initiatief en ondernemings geest de levensstandaard kan wor den verbeterd. Door hard werken, overleg en met behulp van buren en werkgever worden zij eigenaar van een kleine kippenfarm. Na een korte pauze draait dan dc film: „Muziek in Amerika", welke de muzikale smaak van het Ame rikaanse publiek toont in populaire en klassieke muziek. En len slotte zien we een film over hel geweldige werk in de Tennessee-vallci, dat ten doel had, door het houwen van een enorme stuwdam electriciteit op le wekken door waterkracht en controle le verkrijgen over de stroom in de rivier en het landgebruik in de val lei le verbeteren. De film laat zien, hoe de bevolking eerst argwanend en sceptisch tegenover het project stond, maar gaandeweg bereid werd gevonden, mede te werken en hoe de oude gewoonten geleidelijk ver anderd en verbeterd werden. De films zijn allen voorzien van Nederlandse 'teksten. Vrouwen- Wereld-Gebedsdag. Deze gebedsdag wordt elk jaar gehouden op de eerste Vrijdag in de lijdens-weken. Dat is dit jaar op 20 Februari. In 114 lan den komen dan millioenen vrou wen samen om te bidden. Het onderwerp is deze keer: „Wan delt als kinderen des lichts". De vrouwen van Almelo wor den opgewekt dan samen te ko men in de Herv. Kapel, Schut- tenstraat, 's avonds om 8 uur (precies). Liturgieën zijn verkrijgbaar a 10 ct. 's avonds aan de Kapel. Het Plaatselijk Comité.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2