Oude Tonge begroef dertig doden van zijn Nieuwe records van hulpvaardigheid Woordeloos trok de stoet van mannen terug In kas van Rampenfonds, gisteravond 7 uur: f 16.900.000 Buitenlandse hulp zal nog maandenlang aanhouden Rampgebied geen kijkgebied AMERIKAANSE HULPCOMMISSIE INGESTELD Giften op onze postrekening ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Boven het water zweefde een helicopter De omroeper van Oude Tonge ging; De marine is bezig de cadavers te ver- Yrtfdag door het dorp met een droeve branden, die op hopen bij elkaar gelegd boodschap- om 4 uur zouden de eerstezijn. Een verstikkende walm hangt nog slachtoffers van de overstroming begraven over de dijk. De geest van de dood waart worden. Dertig waren het er. V2n de, vol gens schatting van de burgemeester A. D. \an Dijk, twee a driehonderd, die een hoge tol aan het watergeweld hier hebben moeten betalen. Uit het achterland waren doodkisten naar 't zwaargetroffen Plaats->e gebracht en op een eenvoudige schottek.ir werden daarin de doden naar de SpuidriK gebracht, waar ze hun laatste rustplaats hebben gevonden, op de dijk. die voor vele honderden de redding heeft betekend, maar die toch niet heeft kunnen verhin deren. dat Oude Tonge waarschvjnluk met Stavenïsse op Tholen het zwaarst getrof fen plaatsje in deze nationale ramp is ge worden. Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden; daarom stonden Vrijdag middag de 126 inwoners, die nog achter gebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar niemand eigenlijk de moed had i^s <e zeggem Bur gemeester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Hij zal deze ^le ma- len moeten herhalen, als straks de andere doden geborgen zijn. Boven hel;Plaats,e zweefde een helicopter, toen PaAoor Hof- stede het „Onze Vader las. Het wa er klotste tegen de dijk en wiegdeop zijn golven honderden kadavers. Een grus- gi auwe meeuw kwam uit het niets aan vliegen en wierp een schorre kreet in het geviootpredikant Kwakkelstein las Open- baringen 9 tot 17 en de Apostolische Ge- loofsbelijdenïs. De woorden dreven weg in de wind over het wijde water, dat drei gend het graf omringde. Woordenloos trok de stoet van mannen terug naar het dorp, waar een schot weer- klonk. Een hond stortte neer, een van du velen die in Oude Tonge worden dood geschoten, omdat de dieren aan de cada vers knagen, en daardoor een gevaar vor men. dat misschien nog sluipender en kwaadaardiger is dan het water, nl. de kans op epidemieën. Dorp des doods Over de 1 km. lange dijk, die^begintjiij nog over dit land, waar thans helicopters landen en waar schepen voedsel en mate riaal binnenbrengen. Het eerste contact dat het dorp na de rampzalige nacht met de wereld kreeg, was Zondagavond vi3 een Belgische helicopter. De piloot ver trok snel weer om de droeve mare door te geven en zo snel mogelijk hulp te zen den. Veel helpers Leidse studenten waren onder de eersten die hier aan land kwamen en die thans afgelost worden om 'hun plaats voor mili tairen in te ruimen. Thans zijn er zoveel helpers, dat er eigenlijk te veel zijn. Zij kwamen voor Nieuwe Tonge te laat, doch zij doen wat zij kunnen om de gesel te verjagen en de bewoners weer een gevoel van veiligheid te geven, 's Nachts slapen zij met tientallen ergens op een houten vloer of aan boord van de schepen, die met hoog water het haventje kunnen be reiken. Een schip zat Vrijdagmiddag vast in de havenmond en belette een detache ment militairen te vertrekken. Dergelijke tegenslagen worden echter in Oude Tonge niet meer geteld. Gedwee gingen de sol daten de loopplank weer af in het voor uitzicht van nog een nacht in het dorp. Nog 126 van de 3000 inwoners van Oude Tonge wonen thans nog op dit stukje Nederland, waar ieder met bang hart naar de weerberichten luistert, en vurig hoopt op een lange periode met weinig wind. Als straks de vloed op komt, stijgt het water in Oude Tonge weer. Vóór die tijd moesten wij de lange dijk naar Sluishaven over, waar de veerboot naar Dintelsas een 15-tal ge redde paarden laadde. Een enkele auto rijdt soms over de dijk van Achterhuis naar Sluishaven. Zij gaan zolang er mensen weg moeten, zolang de benzine strekt en gratis. Want geld telt hier niet meer. Daarvoor in de plaats zijn mens lievendheid en onderlinge steun geko men. Dat is het enige positieve, wat wij uit Oude Tonge kunnen melden. Sluishaven, hadden wij Oude Tonge be- rrikt. Een kilometer voor het dorp is deze dijk bezaaid met cadavers, beddegoed, meubels cn stro, dat daar neergesmeten is door golven en storm. Een barricade, die de weg afsluit als een waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden. Oude Tonge is het ergste, dat wij tot dusverre In het watersnoodgebied gezien hebben. Onder het stro in het water moeten nog tientallen lijken liggen. Men heeft ze ook g'-vonden in hun bedden, op de boerde rijen en bü dc koeien in de stal. Boerde rijen en huizen staan op instorten cn slechts een aantal gebouwen in de dorps kern rond het haventje is gespaard ge bleven. al heeft daar het water ook me ters hoog gestaan. Groot materieel nodig voortschrijden van de hulp- Met het maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit dc Neder landse voorraden kunnen deze behoeften, cke van °mna"gaan!^ de onmiddellijk* hulpverlening, het aan- worden voldaan. °e aanvragen worde» va„ Bocde„„ voor hulpver. Op het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag werden gisteren de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Foster Dulles en de directeur van het bureau, voor Wederzijdse Veiligheid, de heer Harold Stassen, door HM. de Koningin ontvangen. Van links naar rechts: mr Selden Chapin, ambassadeu, van Amerika, Foster Dulles, H.M. Koningin Juliana en Harold Stassen. Geen doden bij Commando's De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het corps Commandotroepen overste Beets, •illen mededelen, dat het corps géén verliezen heeft geleden. Overste Beets heeft bericht, dat de mededeling, dat het corps vijf doden zou betreuren, niet juist is. HOE „VERDRONKEN" AUTO'S TE REHANDELEN De KNAC geeft het volgende advies aan de eigenaars van personenauto's in het getroffen gebied, welke geheel of gedeel telijk in het water gestaan hebben. Tracht de motor niet in beweging te brengen en verplaats ook het voertuig niet, indien zulks niet strikt noodzakelijk is. Verwijder het water voor zover mo gelijk, tap met name motorcarter, snellingsbak en achterbrug af. Maak ge bruik van de roesUverende middelen, die de smeerolie maatschappijen in het ge troffen gebied leveren. Doch houd er niettemin rekening mee, dat het mecha nisch gedeelte van een verdronken auto mobiel in zeer vergaande mate gedemon teerd en technisch verzorgd moet wor den, voordat de wagen weer rijklaar zal zijn. ONGELUK OP DE LUCHTBRUG Gistermorgen is een Dakota van de Ne derlandse Luchtmacht op weg naar het noodgebied op het vliegveld Valkenburg in de start verongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de I bestuurder was gedwongen de machine j een buiklanding te laten maken. Het j toestel is daarbij beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. HONDERDDUIZEND MAAL „DE RAMP" Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is thans reeds zo groot, dat de Vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels heeft besloten, het aantal exemplaren der eerste oplage te verdubbelen. Binnenkort gaan dus hon derdduizend exemplaren naar de Neder landse boekhandel. Zoals men weet komt van de eerste oplage een gulden van ieder verkocht boek ten goede aan het Rampen fonds. OPA PEET DOOR Een der meest ontroerende verhalen, den, deed ons de leidster van het tijde- die in deze dagen zo veel verteld wor- lijke kinderverzorgingscentrum in Breda. Een oud grootvadertje uit Zeeland had slechts een kleinkind en de Zondagse pudding kunnen redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in leven gehouden met door hem voorgekauwde pudding, totdat red ding opdaagde en men hen naar Breda bracht. De baby is kerngezond en groot papa is dolgelukkig. Hij heeft nog steeds j iets om voor te leven. Dc toevloed van gaven en giften is nóg groter dan gisteren, dc greep kleiner. Doch ook deze miniatuur-lijst spreekt van de mateloze hulpvaardigheid waarmee men geeft cn blijft geven, zoals, indien technisch mogelijk, kolommen-vol daarvan zouden hebben kunnen getuigen. Niemand blijft achter. Of toch....; in het kleine dorpje Vledder in Drenthe was er één ingezetene die niet wilde meedoen. Hij had vijfhonderd zakken in voorraad, maar hij wilde ze niet afstaan toen de dijken gedicht moesten worden. En toen men hem een dag later vroeg om een geldelijke bijdrage, toen schudde hij wéér het hoofd, en zond de collec- trices, die in dit kleine dorpje bijna tienduizend gulden ophaalden, met lege handen van de deur. Hij was een van de zeldzamen; hij was, vond men in Vledder, een schande voor het dorp. En nu heeft men in dit wakkere, hulpvaardige dorp, de bakker en de kruidenier, de slager en alle andere leveranciers, op straffe van verlies van hun gehele klandizie, aangeraden de man niets meer te leveren. Hij bestaat niet meer in Vledder waar men, zoals over de gehele wereld vindt, dat waar het erom gaat getroffen Nederland te helpen, niemand achterblijven moet BINNENLAND Rode Kruis verzette veel en goed werk Op een gisteravond in Den Haag ge- rehabilitatieperiode een of twee jaar zal houden persconferentie heeft de direc- j worden gecontinueerd. De heer Winsall teur van het Nederlandse Rode Kruis, wees in dit verband op de watersnood de heer A. van Erfden, een overzicht ge- in de Povlakte in October 1951. Alleen al geven van het werk van het Rode Kruis door het Internationale Rode Kruis was sedert het begin van de watersnood. voor de slachtoffers van deze ramp büna De heer Lan Emden onderscheidde hettwintig millioen gulden beschikbaar ge- werk van het Rode Kruis in drie stadia: Hat on lipt i voeren van goederen voor dc hulpve: Slik SSP 0% land naa' verhoogf V rehabilitatie de overstromings- schaars is en dat langere tijd ter beschik king kan blijven. Dit geldt in de eerste plaats 8-duims en grotere pompen met aandrijving die niet van het electriciteits- net afhankelijk is. Voorts is er dringend behoefte aan smalspoormaterieel van 9 en 12 kg per meter met bijbehorende onder delen en wissels. Tevens wordt gevraagd om de hierbij passende kipkarren met een inhoud van 3i kubieke meter. Verder nemen de aanvragen toe om 3 tot 5-tons kipvrachtauto's en ander rijdend mate rieel. Voor het personeel, dat in de nood gebieden aan herstel van dijken en andere waterstaatsinstallaties werkt, zijn woon wagens nodig. Andere behoeften zijn: draglines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter bulldozers, damwandhout, ijzeren rijplaten om het wegzakken van vracht auto's te verhinderen en kruiwagens met smalle wielen. In het buitenland zijn aangevraagd tien sleuvengravers (merk Buckeye) en 100 dumpers (merk Muirhill). Jordaan sluit alle café's (Van onze Amsterdamse redactie). De voorzitter van een inderhaast ge vormd comité, bestaande uit caféhouders in de Amsterdamse Jordaan, heeft gisteren j js thans echter nog niet te overzien, op de slachtoffers van ramp. Het eerste stadium is thans zo goed als geëindigd. Dank zjj het feit, dat het Rode Kruis paraat was Zondagmorgen om negen uur was het gehele apparaat reeds in beweging hebben de Rode-Kruis- colonnes bijzonder veel en goed werk kunnen verrichten. Het spreekt wel van zelf, dat onder de omstandigheden zoals deze onmiddellijk na het bekend worden van de ramp waren, er organisatorisch fouten zijn gemaakt, fouten die echter in geen verhouding staan tot de be reikte resultaten. Wat het tweede stadium betreft: het verzenden met de, duizenden beschik bare auto's van de enorme hoeveelhe den goederen heeft nu en dan een chaotische toestand opgeleverd. Er is in middels hard gewerkt aan de organisa tie daarvan en Maandag zal deze ver zending een „groot en normaal bedrijf" zijn. Rehabilitatie slachtoffers De rehabilitatie van de slachtoffers vormt het derde stadium. Hiervoor zijn reeds enorme sommen beschikbaar. Het het volgende medegedeeld: hoger- welke wijze deze gelden het beste kun- hand hebben wij niets vernomen over nPn worden aangewend. Dat zal pas moe sluiting van café's op Zondag a.s. Wij. ten blijken, wanneer de duizenden van caféhouders uit de Jordaan, 52 in totaal,hof en haard verdrevenen naar hun hebben besloten onze café's op deze natio nale rouwdag niet te openen' UTRECHT GEEFT HEER COLLEGES De rector magnificus van de Rijksuni versiteit te Utrecht verzoekt bekend te maken, dat de college's en practica met ingang van Maandag 9 Februari zullen worden hervat. oonsteden zullen kunnen terugkeren, Met de regering zal overleg worden gepleegd over de besteding der gelden. De heer Winsall, vertegenwoordiger van de Liga van Rode-Kruisverenigingen ver zekerde, dat voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Nederland een zeer grote stroom van hulp van de Rode-Kruisorganisaties in het buiten land zal worden ontvangen, die maan denlang zal aanhouden en wellicht in de Oproep van «Ie regering De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar bet rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te ver krijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden be lemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voor nemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beper king van het verkeer achterwege kunnen blijven. steld. waarvan nu nog uitkeringen wor- j den gedaan. Noodziekenhuizen beschikbaar Vragen over het gevaar van epidemieën beantwoordend, zei de heer Van Emden nog. dat het Rode Kruis geen taak heeft op het gebied van de volksgezondheid. Wel zijn medicijnen aan de regering aan geboden, doch hieraan bleek geen be hoefte te bestaan. Slechts in enkele ge vallen heeft het Rode Kruis voor art sen en geneesmiddelen zorg gedragen. Hoewel er geen tekort aan ziekenhuis ruimte bestaat, houdt het Rode Kruis noodziekenhuizen beschikbaar. De identificatie van slacht offers Naast deze gigantische taken van het Rode Kruis heeft ook het Informatie bureau zijn werkzaamheden hervat. De identificatie van de slachtoffers in de noodgebieden is zeer moeilijk. Het Rode Kruis heeft echter het stand punt ingenomen, dat indien zoals c'.? heer Van Emden zeide voor „99 procent" zekerheid bestaat over de naam van het slachtoffer, het wense lijk is, dat z0 spoedig mogelijk mede delingen worden gedaan, zelfs indien er de zeer kleine mogelijkheid bestaat dat er een vergissing wordt begaan. 4-iTPvrv De waterschade in de Brabantse Biesbosch Uit een brief van een bewoner van de Brabantse Biesbosch vernemen wij, dat men direct bij het optreden van de wa tersnood zonder telefoon kwam te zitten. Het water liet zich ook hier in ongetem de kracht gelden. Ook eiste het zijn tol. In de polder Boerenverdriet verdronken een vader met twee zoons. Elke polder werd getroffen. De gaten, die in de dijken werden geslagen variëren van 40 tot 100 meter breedte. De Jantjesplaat liep een groot en een klein gat op, de Catrienapol- der, waar vijf koeien verdronken, twee gaten, de Hofpolder een gat, de Petruspol der vijf gaten. Van de familie Jansen stortte het huis in en van de heer Glerum de schuur. De bewoners van de Petrus polder hebben een nacht op de kade moe ten doorbrengen en de familie Kooik van de Onderzand op een hooischelf. Zeven Nederlandse zeeschilders zullen ieder een schilderij ten bate van het i-ampenfonds verkopen. De samenwerkende groothandel in optische artikelen, de betreffende fabrikanten en de vakopticiëns zullen alle Nederlanders die tijdens de ramp hun bril verloren, gratis van een nieuw montuur met glazen voorzien. In Arnhem heeft men bijna het millioen bereikt. Dc jubilerende vereniging van tabakshandel bracht 110.000 gulden bijeen. Limburg bracht gisteren alléén 181.325 gulden op. Totaal nu ruim drie ton. Ommen bracht aan geld en goederen bijna twee ton f bijeen. Directie van H.B.U. in Amsterdatn schonk 100.000 gulden De Coöperatieve vervoercentrale voor eieren in Roer mond schonk 100.000 gulden. „De Coca-Cola export-corporation" schonk 100.000. Haarlem en Omstreken bracht ruim 250.000 gulden op. Friesland is hard op weg naar de twee millioen; de drie Noordelijke provincies hebben op het ogenblik ruim vijf millioen bijeen. Girostortingen zijn hier niet bijgerekend. II M. de Koningin heeft een gedeelte van het paleis Noordeinde ter beschikking van het Rode Kruis gestold. De raad van Eist in Over-Betuwe, welke gemeente een tekort op haar begroting voor 1953 heeft van 112.000 gul den, heeft ten laste van haar saldi-reserve ad 120.000 gul den een bedrag van 20.000 gulden geschonken. Zij doet tevens de suggestie dat andere gemeenten, die eveneens over saldi- of onbestemde reserve beschikken en bezwaar lijk voor een gift uit de normale dienst kunnen putten, dit voorbeeld te volgen. Een collecte in Eist leverde bovendien 17.000 gulden op. Uit Helmond alweer een ton. Het ruim 2500 man tellende personeel der N.V. van Vlissingen en Co's katoenfabrïe- ken gaat op tweede Paasdag werken. Op deze christelijke feestdag moet volgens C.A.O. dubbel loon woi-den uitbe taald. De directie, zal het loonbedrag nogmaals verdubbe len. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft haar bijdrage voorlopig verdubbeld. Het geschonken bedrag bedraagt nu anderhalve ton. De K.LM.-vliegtuigen vervoeren zelfs in de passagiers cabines hulpgoederen uit het buitenland aan. „Vliegende pakhuizen" zegt het personeel. Twintig medische studenten uit het Engelse St. Thomas hospitaal zjjn vandaag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zij zullen helpen met eigen boten en hebben proviand meegebracht. Curacao heeft in totaal nu 1.551.000 ter beschikking gesteld. Dat is meer dan vijftien gulden per hoofd. De actie gaat door. Hilversum is de anderhalve ton overschreden. Personeel van Philips-N.S.F. bracht tot nog toe 75.000 gulden op. In Geldermalsen verkochten fruithandelaren drie kisten goudreinetten. waarvan de opbrengst voor het Rampen fonds zou zijn, zo vaak onder elkaar door, dat de appels, waarvoor de eerste koper 70 gulden had betaald, in totaal 3600 gulden opbrachten. De laatste koper schonk toen de 60 kilo dure appeltjes aan de geëvacueerden. Zaandam heeft besloten 50.000 gulden beschikbaar te stellen. Met de opbrengst van de straateollecten en de inzameling bij bedrijven en instellingen komt men daar op twee ton. BUITENLAND Honderden studenten uit Oslo collecteerden gisteren; opbrengst nog onbekend. Een m België wonende Nederlander maakte een bedrag van 200.000 francs over aan het consulaat te Brussel. De Zwitserse gelukskettinghad gistermiddag reeds 2.097.435 Zwitserse francs opgebracht. In Noorwegen hebben geldinzamelingen via de bladen en het Rode Kruis in drie maal 24 uur meer dan 2\<z mil lioen kronen opgebracht. Nog stacin de bewoners van Oslo ii krantenbureaux om hun gaven te „Stormhjelpen" organiseert avonden. Noorse kinderen ruimen sneeuw, de opbrengst is voor Nederland. De schaatskampioenen Kees Broekman, Antoon Huïs- kens, Pajor en Wim van der Voort hielden schaatsdemon- straties in Sandefjord, opbrengst 8000 kronen. Een Belgische industrieel, wiens aanbieding van mate rieel niet van direct nut bleek te zijn. schonk 100.000 fr. De Finse regering zal twaalf ingerichte barakken, ieder voor 600 personen zenden, en 440 vadem rijshout voor dijkrenaraties. In Verona in Italië heeft men reeds twee wagons fruit en wijn gereed. De Westduitse cementindustrie schonk 30.000 gulden. De bisschoppen van de Verenigde Staten laten ruim 90 ton kleding, dekens en schoenen sturen. Minister-president Malan van Zuid-Afrika heeft bekend gemaakt, dat zfjn regering 50.000 Zuidafrikaanse ponden heeft geschonken. (Ruim een half millioen gulden). Nederlanders in Engeland brachten reeds ruim drie duizend pond bijeen. De directie van de Franse fabriek voor electrische loco motieven heeft 30.000 gulden geschonken. In Nieuw Zeeland werd tot nu toe 2000 pond sterling ingezameld. De gezamenlijke Westfaalse mijnen in Duitsland hebben 50.000 Duitse marken geschonken. In Zweden werd tot en met gisteren aan giften en ga ven voor drie millioen kronen ingezameld. Kardinaal Spellman van New York heeft een chèque van 20.000 dollar uitgeschreven voor de slachtoffers van de watersnood. Nederland zal hier 10.000 dollar van krijgen. De Wereldfederatie van oud-strijders, die meer dan honderd organisaties uit honderd verschillende landen omvat, heeft besloten een fonds te stichten voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De Ned, gezant in Rome ontving'1.2 mill, lire voor het Ned. Rode Kruis. Het Amerikaanse Rode Kruis schonk 40.000 gulden. Oostenrijk zamelde aan geld tot nu toe 420 gulden In. Voor noodgebieden President Eisenhower heeft een kahinetscoimnissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp mm de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met inbegrip van Groot-Brittannië). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zfjn Charles Wilson, minister van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wyze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Zoals bekend vertoeven Dulles en Stassen thans in Nederland. Smeed het ijzer als het heet is Hierbij geven wij een eerste overzicht van dc bedragen, die door onze lezers werden gestort op ons giro-nummer 9 09 5 ten gunste van het NATIONALE RAMPENFONDS- Ook via De Maasbode-pers stroomt er dus van een deel van ons volk geld binnen, waarmee althans enigszins de ellende kan verminderd worden, waaronder een ander en aanzienlijk deel van de natie gebukt gaat. Onder dankzegging aan de milde gevers, zouden wij allen, die huu gift nog niet overmaakten, erop willen wijzen, dat er twee redenen zijn om niet tot morgen uit te stellen, wat vandaag gedaan kan worden. De eerste is gelegen in de omstandigheid, dat de nood niet alleen hoog maar ook acuut is. Er moet niet alleen overvloedig maar ook terstond geholpen wor den en daarvoor is een ruime bijdrage van eenieder nodig, Een andere reden is, dat onze indrukken van de ramp nu nog alle scherpte bezitten en iedere dag iets daarvan kunnen verliezen. Ook uw milddadigheid is een soort ijzer, dat alleen voldoende gesmeed kan worden als het heet is- Daarom is het NU tijd voor Uw gift. Bij de Maasbode-pers is voor het iD.A K R'dam Nationale Rampenfonds binnengekomen:1 H. B. C.', A'dam W. Th. J. V. M.. R'dam300. Personeel Rott. Bank, R'dam 561.05 W. S„ R'dam 5— E. v. d. P.. R'dam L. D. R'dam M. A B„ R'dam C. Kletjn. R'dam C, 2 Gezin de B.. Haarlem Dames M„ R'dam C. H. te V A M., R'dam Mevr. J. P.--H R'dam F. W.. Heerenveen J, P. E. H. R'dam J. Th. W.. R'dam J. W. O. H 'R'dam A. F. S Medemblik C. do W., R'dam P. J. M. v. d. B., den Haag F. B., Tilburg Mej. E. M. B„ R'dam 2.50 25— 20 20— 10.50 5— 100— 15— 10.— 100 50— H. E. Z., Joure W. A. v. d. H., den Haag A. C. v. d. V., Schevemngen Jansen's Mach. Roggebr. b„ Delft Mej. C. B. K.. Hiliëgersberg W. M. J. T.. Voorburg E. G., R'dam N.N., R'dam 10 10.- 10.- 10.— 10— 500. 80— 25— 2.50 25— Geeft met gulle hand aan het Nat. Rampenfonds Stort uw giften op 9095 het giro-nummer van de Maasbode-pers, Rotterdam. Doet. liet terstond J P. Th. v. T., Haarlem 25— K.A.B., Par. St. Barbara. R'dam 31.5C J. A. H.v, d. B., Nijmegen 25.— E. B„ R'dam 10 C. M. A. B., Gouda 10.— F. B., Beek hij Didam 100.— F M. J. J., Helmond J. J., Roermond A, C. J.S., Roermond N.V. Wolmij Grimco, A'dam S.. R'dam 2.50 500— 10— W. P. D„ R'dam 100 N.V. v./h. J. Beudeker, R'dam 1.000. M. J. K., R'dam 2.50 Mej. Dra D. M. E. V., A'dam 200— M. M. R., pr„ P^'dam 100. E. P. K,, Haarlem 10. C. A. L„ Schiedam 10. v. d. N. S„ Helmond 20. H. W., Schiedam 10.— P. J. V., R'dam 10— J. A. C. 't M., Noordwijk/Zee 50. G. J. v. H„ R'dam 100— „De Zwarte Ruiter". R'dam500. H. L. jr., Overveen 10. Belastingfaciliteiten bij de Nationale ramp Aftrek van giften eventueel ten laste van 1952 In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het mi nisterie van Financiën mee, dat de gif ten in geld aan het Nationaal Rampen fonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het in komen of de winst mogen worden afge trokken, ten laste komen van het inko men of de winst over het jaar 1953, ten zij een belastingplichtige bij zijn aan gifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 ie mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit. bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loon belasting, maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmer king worden gelaten. ZANDZUIGER „AHOY" NAAR DE HOEKSE WAARD De zandzuiger „Ahoy" wordt overge bracht naar de Hoekse Waard, om daar bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werkzaamheden C. O., den Haag J v. R., R'dam .T. A. M„ R'dam W. B., Arnhem St. Theresia van Avila, R'dam J. t. R., Barneveld Mej. A. v. d. D., Eindhoven Lederw. Atelier C. F. Frumau, Dordrecht A. C. v. S.J.. R'dam J. W. T., Groningen P. J. T., Groningen R. H. L. D., Roermond J. G. V.. Delft N.V. Naut. Techn. Handelmlj Navigator, A'dam E. J. M. M„ R'dam J. B., R'dam J. v. R—V„ Eindhoven \V. E. C. H.. R'dam 10,— 2— 7.50 5— 100.— 10— 25— 25.— 250.— 10— 25.— 50— 2.50 Voor rampenfonds Landbouwers geven vacantie bonnen In aansluiting aan de oproep van de Stichting voor de Landbouw deelt het be stuur van het vaeantiefonds voor de Landbouw mee, dat van Woensdag U Februari tot en met Woensdag 18 Febru ari a.s. gelegenheid zal bestaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds een aan tal vacantiebonnen van het boekjaar 1952- 1953 te verzilveren. Overeenkomstig bovengenoemde oproep wordt hierbij uitgegaan van een bedrag van 10,—. Arbeiders, die ziek zijn ge weest en van de Raden van Arbeid o( van de Centrale Onderlinge zgn. chequebonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacantiebonnen inleveren Het aanbieden van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een plaatselijke pen ningmeester van een der navolgende bon den: Algemene Nederlandse Land- arbeidersbond en Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Voor overmaking van de tegenwaarde der ingeleverde bonnen aan het Nationaal Rampenfonds zal hierna worden zorgge dragen. TWEEDUIZEND EVACUeS IN EINDHOVEN (Van onze correspondent) Vandaag zijn ongeveer tweeduizend slachtoffers van de watersnood naar Eind hoven geëvacueerd. Er heeft zich een der mate groot aantal Eindhovenaren voor evacuatieadressen aangemeld, dat deze 2000 evaeué's binnen de daarvoor gestelde termijn ordelijk en vlot waren geplaatst. 'en treffend beeld in de liaven van Dordrecht, een stad die zelf zwaar getroffen werd, doch liefderijk talrijke evacue s Zoals bekend was de gemeente Ëindho- bij het wrak van de „Faustus" voorlopig I opnam. Een paar Vissersboten uit Makkum komen uit het rampgebied, met vluchtelingen aanvaren, terwijl een reeds ven voor eventuéle evacuatie in reserve Igestaakt. I cerd r aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt, 'gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3