GEREFORMEERD GEZINSBLAD No. 652 VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953. BALANSOPRUIMING In Januari worden in elke plaats, die zichzelf ook maar enigszins respecteert, de balansopruimingen gehouden. Ba lansopruimingen zijn nuttige instellin gen en we menen dat er goede redenen zijn, om deze rubriek niet buiten dit allerprilste voorjaarsverschijnsel te houden. We hebben wel geen koopjes te vergeven, maar dat schijnt nog niet eens de meest essentiële aanleiding te hoeven zijn voor het organiseren van dit. soort attracties. „Er kunnen zeer verschillende redenen voor zijn", ons een boekhandelaar, „om een zeer waardevol werk voor een uiterst zacht prijsje van de hand te doenMet de kwaliteit van het werk heeft dit niets te maken in sommige gevallen", voegde hij er vertroostend aan toe, toen hij vermoedde, dat ons oog ge boeid werd door een aangeboden titel, die zovele jaren geleden aan ons eigen brein was ontsproten. Onze balansopruiming zegt dan ook niets van de kwaliteit van de aange sneden onderwerpen, noch van hun belangrijkheid. Drie dingen moet u slechts in rekening brengen, wanneer u verder gaat lezen. Allereerst dit, dat we dus, hoe jong onze zaak dan ook mag zijn, reeds een balans hebben op gemaakt van onze onderwerpen-inven- taris. Ten tweede, dat we tot de con clusie kwamen: er moet nodig ge spuid worden, willen we niet vast lopen met onze voorraad. En ten derde: u moet toch vooral eens even gaan neuzen, of er niets van uw gading bij is, ook wanneer u behoort tot de mensen, die gewend zijn deze rubriek tot de volgende dag-of-zo te laten liggen. Er zijn er onder mijn allerbeste vrienden, die deze ge woonte hebben. Doe het deze keer niet; ik weet, dat. er in elk geval één artikel bij is, dat u zeker zal passed. Tenzijja, tenzij u tot de categorie der volmaakten behoort. Of tot de categorie van mensen, die nooit een boek in handen krijgen. „Eeuwige schoonheid". Menige zoekende naar de wegen der kunst en naar het wezen der schoon heid heeft zozeer het gevoel gehad in een labyrinth te zijn terecht ge komen, dat hij alleen maar een zucht van varlichting kon slaken, toen hij eindelijk de uitweg weer meende te ontdekken uit deze verwarring. Vooral op het gebied van de beeldende kunst is er veel onkunde en onzekerheid. Een goede gids zou op de distelige paden van deze doolhof geen overtol lige weelde zijn. Het is daarom, dat we met grote vreugde en met een behoorlijke vrij moedigheid u attenderen op het werk, waarvan we de Nederlandse titel hierboven lieten afdrukken. In Enge land verscheen het origineel onder de nuchtere en sobere titel: The story of art de geschiedenis van de kunst. De schrijver is dr Gombrich. In 27 hoofdstukken doceert deze kenner van de kunstgeschiedenis op een onge meen bevattelijke en prettige wij2e dit boeiende, maar veelal onoverzichte lijke vak. Hij doceert ik heb er geen beter woord voor. En ook geen juister. Hij begint bij de praehistorle, hij eindigt bij de experimentelen. In elk hoofdstuk behandelt hij de bouw kunst, de beeldhouwkunst, de schil derkunst. Zo boeiend weet hij te schrij ven, zo eenvoudig weet hij de meest gecompliceerde stromingen te benade ren, dat men al lezend doorleest en al lezend het gevoel krijgt: nü begint het me toch te lichten. De schrijver dringt zijn mening niet op. Hij schijnt niets meer te vrezen dan dat. Ik acht dit een belangrijk voordeel, vooral, waar het hier een voor velen onbe kend terrein betreft, terwijl er van onze kant, behalve het goede werk van „stijl", vrijwel geen voorlichting bestaat. Ik durf niet zeggen, dat Gom brich een „Christelijk" handboek heeft gegeven. Zijn titels zouden dit kun nen suggereren. Maar daarom temeer is zijn voorzichtigheid en zijn zucht naar objectiviteit te prijzen. Sterk komt dit uit, wanneer de schrijver ons wil doen geloven, dat de zg. mo dernen toch zulke hele gekke kerels niet waren. Impressionisten, expressionisten, cu- bisten, futuristen, surrealisten hij tracht ze alle recht te doen. Hij zegt: kijk, dit en dat zochten die mensen te zeggen, of zus en zo wilden ze zich uiten. Het is nu verder aan de lezer, om met deze gegevens verder te werken, Een beter begrip van de experimentelen kan de belangstellende en meelevende Christen er bijvoorbeeld toe brengen dit werk juist te verwer pen, omdat hij nu pas in staat is de achtergronden en de verbanden na te speuren. Mogelijk ook, omdat hij nu pas in staat is op zoek te gaan naai de wézenlijke oorzaken, de wézenlijke verbanden, Een groot voordeel van dit fraai uitgegeven boek is verder, dat de auteur nooit een werk bespreekt, of hij laat het ook afbeelden. De lezer kan zo steeds over zijn schouder mee kijken. Verwonderlijk is het dan ook niet, dat dit boek, waarvan de prijs toch nog voor de meesten te hoog zal zijn om zo uit hun vestzak neer te tellen, in een der maanden van het vorige jaar behoorde tot de meest verkochte algemene werken. In zijn inleiding zegt dr Gombrich, dat hij bij het schrijven van zijn boek gedacht heeft aan lezers „tussen de tien en twintig jaar „Ik heb nooit kunnen inzien, waarom boeken voor de jeugd anders moesten zijn dan voor volwassenen", vervolgt hij. Wij zouden deze uitspraak graag willen omkeren. Wij kunnen ons bijvoor beeld maar niet voorstellen, dat het beslist nodig is voor volwassenen anders te preken, dan voor de rijpende jeugd verstaanbaar isMaar overi gens zouden we toch dit boek, bij al de waardering, die we er voor heb ben, liever zien in handen van wat rijpere lezers, dan in kinderhanden, omdat we uit ervaring weten, hoeveel onderscheidingsvermogen er voor nodig is, om juist op het terrein van de kunst niet in verkeerde wateren te verzeilen. „Het heeft God niet behaagd de wereld kant en klaar te schepepen; Hij heeft ze alleen maar goed geschapen", schrijft professor Schilder in zijn: Christus en Cultuur. En hij ontwikkelt dan verder de gedachte, dat de mens tot mede-arbeider is geroepen in een wereld, die er een was van de „alfa" en niet van de „omega". Wie onder dit aspect zich geroepen acht naar zijn gaven en door zijn belangstelling ook die is door God gegeven! de wegen te volgen, waarlangs Gods geschapen wereld zich door de eeuwen heeft ontwikkeld die zie in de boekhandel eens om naar het werk van dr Gombrich.' Hij kan naar onze mening er mee op de goede weg komen. Mits hij biddend leest. Mits ook hij dit boek leest tegelijk op met zijn bijbelMaar dat voorbehoud geldt voor alle lectuur. Ook voor de lectuur van het Gezinsblad. Nederlandse schilderijen te Honden. In Londen heeft men in December van het vorige jaar een winterten toonstelling geopend van Nederlandse schilderijen. Elk .goed vaderlands nart" zou zich daarover harLelijk moeten verheugen. Is de Nederlandse schil derkunst niet zelfs de glorie van die Nederlander, die geen „kunst" van „kitsch" kan onderscheiden? En zou daarom het Neêrlands bloed, dat dan mogelijk wel een beetje beneden de maat moge zijn in de laatste tijd niet sneller stromen, zou het vaderlandse hart niet sneller kloppen, als het ver neemt, dat in „The Royal Academy of Arts" niet minder dan zeshonderd- vijftig werken geëxposeerd zijn uit de beste tijden van onze kunstgeschie- nis? Hoe snel zal deze trots in zijn schulp kruipen, ais hij verneemt, dat van deze honderden meesterwerken er slechts een dozijn aanwezig zijn, die thans nog Nederlands bezit mogen heten. Al het overige is uit Engels bezit. Al het overige heeft, de reis over de Noordzee gemaakt in de acht tiende en in de negentiende eeuw en mogelijk ook nog wel later toen de grote uitverkoop plaats had van deze nationale schat. De Nederlander van toen ontdekte hoe gezocht de produc ten waren van onze Hollandse schil dersschool en hoe genoeglijk het was, om slapend rijk te worden. Pas het nageslacht zou weten, hoe men sla pend arm is geworden. Bijna vijftig Rembrandts, vijf en twintig doeken van de Haarlemmer Frans Hals en bijna evenveel Ruysdaels konden de Britten uit eigen musea of collecties voor deze grootse expositie op brengen. O, wat een schande! En het nageslacht klaagt aan. Over wélke schande zal óns nage slacht óns aanklagen? „Koppermaandag". Dat is volgens Ter Laan de Maan dag na de eerste Zondag na Drie koningen. Van ouds was deze verloren Maandag de laatste dag van het Nieuwjaarstijdperk. In Nederland was het de vierdag van de gilden. Het langst bleef het dit voor de zetters en drukkers, die een kopperprent aan de klanten vereerden. En ik vermoed, dat het een nadeining is van dit be drijf, wanneer ik telkens van een drukkerij in het begin van het jaar een kaartje mag ontvangen met de wens: gezellen ter drukkerij van de uitgever N. N. wensen u een geluk kig nieuwjaar. Deze Koppermaandag moet weer in ere komen, stelt nu de auteur C. J. Kelk voor in de Boekengids, die uit kwam aan het einde van het vorige jaar. Die dag moet weer in ere in be trekking met het bock. En het moet dan een boetedag worden. Elke boe- kenminnaar, die ten opzichte van het boek het gebod van de naastenliefde schijnt te volbrengen hij heeft het boek van zijn naaste net zo lief als zijn eigen boeken en kan er daarom maar geen afstand van doen ga op die Maandag voor zijn boekenkast staan, zoeke daar snel en doortastend de exemplaren uit, die hij met een bedeesd gelaat en met een bescheiden gebaar leende van buur, vriend of familielid, en brenge het haastelijk ter rechte plaatse. Het zal, als dit, plan ingang vindt, veronderstelt Kelk, ook de bloemisten en de banketbak kers te goede komen. Want wie durft het geleende boek terug te brengen, terwijl slechts één van zijn handen gevuld is? Ik geef hel voorstel graag door. Ook om mezelf. Want ik mis al sinds zeven jaren een grote luxe uitgave van de Christuslegenden van Selma Lagerlöf. Mijn broeder heeft wel licht gedacht, dat deze lectuur nade lige gevolgen kon hebben voor mijn geestelijk welzijn. Ik zou toch graag zijn geestelijk welzijn willen bevor derd zien. door een behoorlijke ontlas ting van zijn geweten Koppermaandag 1953 is natuurlijk al weer geweest! Tracht u achter dit droge motief niet te verschuilen, mannenbroeders! Kom, laten we mannelijk en broeder lijk onze voorraden naarstiglijk door- sneupen om te zien of daar nog ge leende banden staan te gluren. En laten de zusters ons daarin volgen. Psalmberijmingen. Gabriël Srmt is een Roomse dichter. Hij heeft het respectabele aantal psalmberijmingen, dat we sinds Datheen hebben, met één vermeer derd. Twaalf jaren lang heeft hij zich met dit zware, moeizame werk bezig gehouden. Thans is het resultaat van zijn werk te kopen en te toeisen. Het eerste zal gemakkelijker gaan dan het laatste. Het boek is namelijk als Prisma-boek uitgekomen bij Eet Spec trum te Utrecht tegen de luttele prijs van f 1.25(Er is ook een Ge- schenkuïtgave van f 15.—). Aandacht verdient deze uitgave zekej ook in onze kring. Niet het minst om het dikwijls schone resultaat. Aandacht verdient vooral niet min der het werk van enkele broeders, die" bezig zijn onze psalmen te be rijmen in het Gronings. Ik heb er enige proeven van in mijn bureaula liggen. En veel van mijn aanvankelijke vrees, dat het Gronings mogelijk te hard en te fors zou zijn voor eer der gelijke krachtproef, is ongegrond ge bleken. 'k Wist waarlijk niet, dit ons Noordelijkst dialect zo warm, z» teer en zo direct was. Kom, ik schrijf u tot besluit van dit artikeltje twee coupletten over, op gevaar af, cat én de auteur én vele lezers boos «p me worden. De eerste, omdat ik he: zon der zijn toestemming doe ai dus ook zonder vermelding van zijn naam de laatste, omdat ze met dez» c!aal niet goed overweg kunnen. Ik kies- psalm 90 2 "en S Ue wijze van psalm 78). Weerom noa 't stof tou stuur Ie staarvelingen En zeggen: „Minsenkiender, doai weer hin!" Want doezend zunnejoaren, dij vergingen, Bin ien Joen ogen net as lutie djngen, As d' aine dag van guster bie zien in, En as n nachtwoak, dij men ofzain kin. Ie spoulen minsen weg as wotterstromen: Ze binnen as n sloap ien mörgentied. As graskes, dij zo gruin te veurschien komen En din noa boven schaiten net as bomen: Dat bluit en gruit ien mörgentied zo blied, Mor 's oavonds wordt 't aal soor en is 't aan zied. Gr- W. MEIJER. 28 Januari 1953. Dr E. H. Gombrich: Eeuwige Schoon heid. Uitgeversmaatschappij W. de Haan, Utrecht. INDONESIë HELPT NEDERLAND. De KLM-toestellen, die Woensdai van Kemajoran zijn vertrokken, heb ben in totaal 4.y2 ton goederen voo- de slachtoffers van de watersnood ii Nederland meegenomen. Deze goed- ren waren met grote snelheid doir de Huisvrouwenvereniging in Dja karta en een aantal zaken in Dj.- karta bijeengebracht. De lading on- vat wollen dekens, wollen goederei, ondergoed, handdoeken, een ton rikt en een hoeveelheid thee. De directies van het Indonesisae dagblad „Pedoman" en van het wefc- blad „Siasat" hebben aan het o- mité Watersnood Nederland 19>3 belangrijke bijdragen doen toekomn. THANS NOG GEEN VERLOF AAS MILITAIR PERSONEEL. DEN HAAG. Dc chel Marine Ski', de chef Generale Staf en de clef Luchtmacht Staf maken bekend, iat het thans niet ve Antwoord is aan »i- litair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestaii- iiscerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal an 1 het militair personeel in werkelike dienst by zee-, land- en luchtmacit, afkomstig uit dc door de nationlc ramp getroffen gebieden een buitn- gewoon verlof met familiebezoek w>r- den verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hierv-or nadere regelen worden vastgesteld. DE POSTVERBINDINGEN DE GEHELE P.T.T.-dienst is in de weer om de postale- en communicatieverbin dingen zo mogelijk te herstellen. Kun nen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij uiter aard dc mobilifoon juist in deze dagen bewijst van welke enorme betekenis hij kan zijn. Waar in telefooninstalla- ties de electrische stroom is uitgeval len, brengt in vele gevallen een nood- aggregaat redding. De aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moei lijk. Zo drijft bijv. de communicatie met Zierikzee en Ouddorp geheel op mobilofoon- en amateurzendinstalla- ties. P.T.T. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op. dat het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde ge bieden. in verband met de belangen van de hulpverlening beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzakelijke gevallen. DE POSTAUTO van Voome en Pul ten zal noriftaal post afleveren met uitzondering van enkele plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree, Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krimpener- waard is normaal per auto bereik baar. De postdienst naar Sliedrecht, Gorin- chem en Leerdam wordt per auto uit gevoerd. 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De post wordt verder met de boten Terneuzen Hoedekenskerke en BreskensVlis- srngen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Noord-West-Brabant wordt, zover dit mogelijk is, per auto bediend. De post voor Tholen en Schouwen en Duïveland wordt gereed gehouden om te worden overgebracht. KON. MARINE WAS DIRECT ACTIEF 's-GRAVENHAGE. Bij het aan breken van de noodtoestand werd het Marinepersoneel onder bevel van com mandant zeemacht Nederland Zondag voormiddag opgeroepen. Dit personeel werd ter beschikking gesteld van de plaatselijke militaire autoriteiten. Thans is ca 2000 man van de Ko ninklijke Marine bij het reddingswerk ingeschakeld. Tevens werd onmiddel lijk begonnen met het gereedmaken van alle voor het reddingswerk be schikbare kleine vaartuigen van de Koninklijke Marine. De Rijkswerf heeft hieraan tot nu toe nacht en dag voortgewerkl. Reeds op Zondag kon den de vaartuigen, die zich bevonden in inrichtingen der K. M. nabij het rampengebied worden ingezet, terwijl de vaartuigen die elders vaarklaar lagen naar het getroffen gebied wer den gedirigeerd. Thans zijn 100 motorvaartuigen van de Kon. Marine reeds bij het reddings werk betrokken of daarheen onder weg. Nog 22 motorvaartuigen worden gereedgemaakt. In totaal zijn 12 mijnenvegers in geschakeld. Sinds 2 Februari is het zwaartepunt van de activiteit verlegd raar Schouwen-Duiveland en Stave- nisse. VIJF DODEN OP TEXEL TEXEL. De burgemeester van Den Burg heeft medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf be draagt. Er wordt nog steeds één per= soon op het eiland vermist. SLACHTOFFERS HELPEN SLACHTOFFERS. DEN HAAG. De opvarenden van het s.s. Carthago uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is geworpen en #daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slacht offers in de overstroomde gebieden. Zij hebben een geldinzameling gehouden. VERGAAN VAN DE FAUSTUS. ROTTERDAM. De staat der Ne derlanden zal dezer dagen de dagvaar ding uitbrengen aan de Panamese re derij. die eigenares is van de Faustus, die iri'de nacht van 6 op 7 November jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de Faustus. Het andere schip is in Januari jl. verkocht. De eigenares van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen in Enge land. De staat vordert nader vast te stel len schadevergoeding wegens het stuk varen van de dijk en' het wegwerken van het wrak. RONDVLUCHT VAN DIPLOMATEN .*an boord van de DC6 (Abel Tasman). Met ontsteltenis hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld, fisteren vanuit de lucht waargenomen van welke enorme afmetingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht. Door hen heeft de gehele wereld gezien hoe dit kleine, lage land aan de zee, dat aller bewondering afdwong om dc kracht en vastberadenheid, waarmee het na-oorlogse herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloedt aan duizenden wonden. Men wist dat de ramp verschrikkelijk, meer dan verschrikkelijk was. Maar niet een was er, die niet nog meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een geweldige afmetingen was, dat ons land zo hevig getroffen was. dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Men zag dat alles met ontzetting en met groot meeleven. De diplomaten maakten de vlucht van bijna twee uur op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toe stand gaf. In 's-Gravendeel was er nogal enige beweging op de wegen en dijken. Er blijkt hard te worden gewerkt. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote watergebied, dat het Westelijk deel van Noord-Brabant is geworden maak te diepe indruk. Het werd steeds stiller ln het vliegtuig, want over Rilland Bath vloog men over een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en men reali seerde zich, dat de aangebrachte ellen de niet onder woorden te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg, op enkele plaatsen een paar ver loren stuks vee op een paar gras sprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zijn gekomen. Maar overal heerst hetzelfde beeld: water: soms bruinig geel, een enkele maal een violette schijn, enkele toppen van bomen, daken, ingestorte huizen en schuren. Troosteloos is de aanblik welke Schouwen-Duiveland geeft, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het westen geheel is overspoeld. Dan Goeree-Overflakkee. Het wordt nog stiller in het vliegtuig. Onbe schrijflijk is hetgeen het water dit eiland heeft aangebracht. „Ontstellend". Indrukken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde, „ontzettend", „verschrik kelijk", „dat had ik me niet kunnen voorstellen", „hel, is nog veel erger dan hel: beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant per soonlijk had gevormd". Er wordt gesproken over het einde van de Marshall-hulp aan ons land. HULPVERLENING KON. LAND MACHT 's-GRAVENHAGE. Nadat reeds gedurende de eerste dag van de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden Nederlandse militairen van de Ko ninklijke Landmacht een aandeel had den geleverd in de hulpverlening en de bestrijding van het water, is men in de loop van Maandag tot een meer georganiseerde hulpverlening kunnen overgaan. Aanvankelijk was het ini tiatief veelal aan dc garnizoenscom mandanten overgelaten, doch spoedig werd door de volledige inschakeling van land-, zee- en luchtmacht onder de staf Ned. territoriale bevelhebber tot coordinate van dc hulpverlening over gegaan. Op 3 Februari waren van de le mi litaire afdeling bijna 5000 militairen rechtstreeks bjj de hulpverlening be trokken. Dc Koninklijke Marechaussee had een aandeel bij Rotterdam en Abben- broek. Bijzonder flink hebben zich o.a. ge weerd de jonge militairen van de on- derofficiersschool uit Weert, die na een tienurige tocht uit België met 300 H. M. Koningin Juliana heejt de ge troffen gebieden bezocht. Zij hield zich langdurig op bij de vluchtelingen en. de hulpinstanties. Na hau.' •c?-~r>rp,Aken verlaat II. M. de Koningin hier hel gemeentehuis van Fijnaart HOE HET ER UIT ZIET. ZIERIKZEE. Donderdag was de si tuatie ais volgl: Schouwen, Duiveland en Flakkec zijn practïscb door het water verzwolgen. Het eiland Schou wen-Duiveland staat voor viervijfde deel onder water en men vreest, dat daar nog honderden slachtoffers zijn tc betreuren. De laatste dijk bij Noord-Gouwe ten noorden van Zierik zee is doorgebroken. Het woest geweld van het water heeft Goeree geheel van Flakkee gescheiden. Het gehele eil3ud is practisch geëvacueerd. Van de situatie in Zeeland werd ons de volgende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland iaat —>or - deel onder water. Noord-Beveland voor de helft, St Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid- Bevelautl ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaanderen staat wei nig water meer. Bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Ter- neuzen, Breskens, Ossenissc, Kruinin- gen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schou wen. De evacuatie van dit eiland is Woensdag bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duive land zjjn geëvacueerd naar veiliger oorden maar cr moeten nog honderden doden worden geborgen. Op Duiveland heeft men Woensdag alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van dc bevolking nog aanwezig. De geëvacueerden zjjn getranspor teerd naar Rotterdam, vanwaar zjj via Gorinchem en Utrecht verder zuilen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van dc overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. man in de omgeving van Terneuzen hun steentje bijdroegen. Het Rc-g. Veldartillerie Prins Fre- derik werkt met detachementen bij Bergen op Zoom. Rilland Balh en Hal sleren. Dit regiment heeft met behulp van zijn High Speed tractors (rups voertuigen. waarin de motor hoog is ingebouwd) uit overstroomde delen van Brabants Noordwesthoek talrijke mensen uit hun benarde positie kun nen bevrijden. Van het derde regiment genietroe pen gelegerd in Wezep zijn eveneens grote afdelingen met zwaar materieel naar het noodgebied gedirigeerd. Het totale aantal ingezette militairen van de K. L. wisselt natuurlijk voort- durend, maar het schommelt steeds tussen de 10 en 20.000. PALEIS HET LOO VOOR GEEVACUEERDEN DEN HAAG. - De hofmaarschalk, majoor R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, heeft namens H.M. de Koningin het Paleis Het Loo voor geevacueerden aangeboden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Majoor Zinnicq Bergmann is aangeraden, hierover contact op te nemen met dé centrale evacuatie-commissie. Met het paleis wordt een volledig buta gas-apparaat, de keukenuitrustig en eert kok ter beschikking gesteh..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3