Ieder draagt bij voor „Stormlijelpen" De stroom van geld en goederen uit het buitenland Grote organisaties doen er aan mee Duitsers vergaten eigen zorgen Zo snel mogelijk beginnen „De Noren zijn karig met woorden maar hun daden zijn groot55 TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 „De Noor is hulpvaardig en goedgeefs, maar dat de hulpactie in dit land in enkele dagen zulke enorme afmetingen zou aannemen, daaraan hebben wij geen ogenblik gedacht", aldus de tijdelijke zaakgelastigde van Neder land in Noorwegen, de heer W. Arriëns. Het Noorse Rode Kruis vormt het centrale punt. Daar vloeien de diverse acties tezamen. De dagbladen hebben hun kolommen voor de steunactie opengesteld. In drie maal 24 uur hebben de geldinzamelingen een bedrag van meer dan één millioen kronen opgebracht en de giften blijven stromen. Zij staan ervoor in de rij Kledingstukken worden ingezonden, de kens worden beschikbaar gesteld, er wor den avonden georganiseerd waarvan de ba ten bestemd zijn voor het fonds „Storm- hjelpen". Het gehele volk leeft mee, want de giften variëren van 1 kroon tot 10.000 kro nen. De bewoners van Oslo vormden een lange rij bij een der krantenbureaux om hun gaven te storten. En zij wachtten ge duldig tot zij aan de beurt waren. Noorse kinderen helpen op de trottoirs in de ste den en voor de winkels met sneeuwruimen en de zo verdiende ore's staan zij af: voor Nederland! En dat alles is nog maar een begin, want na de spontane hulp der eerste dagen volgt thans een goed georganiseerde actie op lan gere termijn. Aangezien de afstanden in dit land enorm groot zijn, zal pas over enkele weken het resultaat van deze actie kunnen worden overzien. „Karig zijn hun woorden", aldus de heer Arriëns, „maar hun daden zijn groot en trillend van diep en fel mede leven". „Wij blijven helpen" De heer Sten Florelius, secretaris van het Noorse Rode Kruis, verstrekte ons Vrij dagmiddag de laatste gegevens over de hulpactie van het Noorse volk aan Neder land, onder het motto: ,,Wij zullen blijven helpen in de komende weken!" Reeds is gezonden en ingezameld: een compleet veldlazaret voor 24 bedden, tienduizenden dekens, duizenden laarzen, linnen, kleren, jutezakken met tienduizenden tegelijk, ma trassen, kussens enz. Een belangrijk gedeel te is reeds per vliegtuig verzonden. Verde re verzendingen blijven volgen per trein en boot. 50 Walkie-talkies van speciale con structie, gemaakt in een Noorse fabriek, zouden vandaag uit Oslo naar Nederland worden gestuurd. De bijdragen, welke zijn binnengekomen en nog zullen toestromen, zullen zeker ook worden gebruikt voor het financieren der herstelwerkzaamheden in Nederland, van zelfsprekend nadat adviezen in Nederland zijn ingewonnen, op welke wijze het geld het best kan worden besteed. De stad Oslo zal een groot aantal dekens en rubberlaar zen ter beschikking stellen 1;er waarde van 100.000 kronen. En ook de Noorse regering zal helpen. De schaatsenrijders Vrijdagavond kwam uit Sandefjord het bericht binnen, dat een groot aantal toe schouwers in dit Noorse havenstadje naar de ijsbaan was gekomen om de demonstra ties van Kees Broekman en Anton Huiskes op de 5000 meter en van Pajo^ en Wim van der Voort op de 3000 meter bij te wonen. De opbrengst, 8000 kronen, een prachtige recette voor dit kleine stadje, ging geheel naar het hulpfonds voor Nederland. Plus bijna duizend dekens en een groot aantal rubberlaarzen, welke de inwoners van Sandefjord in 24 uur tijds hadden bijeen gebracht. De Noorse staatsspoorwegen zul len over de Noorse lijnen alle hulpgoederen voor de getroffen gebieden gratis ver voeren. Zweden: 3 millioen In Zweden waren tot en met Vrijdag goederen en giften, tezamen tot een totale waarde van 3 millioen kronen, voor Neder land ingezameld. Schoolkinderen in de Oostzweedse havenstad Gefle droegen 600 kronen bij, die zij hadden verdiend met sneeuwruimen. Zondag zullen in de openbare vervoers middelen in Stockholm en in alle hotels en café's collectes worden gehouden. De Zweedse spoorwegen gaven toestemming in treinen en op stations te collecteren. Ook particuliere ondernemingen, scholen, vak verenigingen en verenigingen van werk gevers zijn inzamelingen begonnen. Zweden stelde voorts een grote partij damwandhout beschikbaar en zegde vier betonmolens toe. Deense kleding De financiële commissie uit het Deense parlement zendt veertig ton textiel, zijnde 21.600 kledingstukken uit de voorraden van de bescherming burgerbevolking. Zij zijn gisteren op veertig trucks verzonden. Er zijn 3600 broeken bij, 5100 jasjes, 2100 over jassen, 9600 oude jasjes en 1200 dekens. Fins hout De Nederlandse gezant in Finland heeft medegedeeld, dat de Finse regering heeft besloten de volgende goederen te verzen den: twaalf grote ingerichte barakken voor 600 personen elk, vijfhonderd standaard gezaagd hout voor barakken en vier honderdveertig vadem rondhout voor dijk- reparaties. Voorts stelt de Finse regering door tussenkomst van een Finse regerings firma beschikbaar 10 ton insulite (een soort celotex). De goederen worden Maandag verladen op een Fins schip met bestemming Rotterdam. Hefschroefvliegtuig hielp dokter Op de rede van Oude Tonge arriveerde een boot, met aan boord een dokter, voor zien van serum. De boot kon niet binnen lopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hefschroefvlieg tuig ingeschakeld en naar Oude Tonge ge stuurd, teneinde de dokter van boord te halen en aan land te zetten, opdat hij zijn werk kon volbrengen, aldus meldt de luchtmachtvoorlichtingsdienst. De meeste Britten wisten Zondag niets van de overstromingen Critiek op de B.B.C. (Van onze Londense correspondent) In het Britse Lagerhuis ging gisteren een gejuich op. toen de minister van binnen landse zaken. Sir David Maxwell Fyfe, mee deelde. dat besloten was de ontvangen giften met Nederland te delen en dat de eerste zen ding goederen reeds naar ons land was af gezonden. Een troepenmacht van tienduizend man heeft thans de helft van de bijna 300 gaten in de dijken voorlopig gedicht. Op sommi ge plekken blies de marine zelfs de zee weringen op, om de terugstroming van het ■water naar zee te vergemakkelijken. DE OMVANG VflN DE 0VERSTR0MIN5 1 In de Britse pers. is critiek geleverd op het alarmsysteem in Engeland. Deze cri tiek was vooral gericht tegen de B.B.C., aan welke de Nederlandse radio ten voor beeld werd gesteld, omdat deze de regering een zender ter beschikking stelde. In Enge land wisten millioenen niets van de over stromingen af, voordat zij de krant van Maandag in handen kregen, aldus de critiek. De labourleider Morrison hekelde in het Lagerhuis de in Juni van het vorige jaar door de Britse regering bevolen bezuiniging op het onderhoud der dijken. De linkse par tijleider Bevan beschuldigde de regering in dit verband zelfs van „sabotage". De minis ter van binnenlandse zaken zegde bestude ring van deze kwestie toe. De regering geeft een financiële bijdrage aan elk gezin, dat slachtoffers van de ramp opneemt. Deze bijdrage dekt de kosten van huisvesting, Maaltijden moeten door de evacué's zelf worden betaald, zo nodig door middel van een steunuitkering. Deze rege ling geldt voor de eerste drie weken en kan zo nodig worden uitgebreid. De Britse radio-amateurs is op verzoek van de Nederlandse autoriteiten verzocht, bepaalde golflengten niet te gebruiken ge durende de noodtoestand in Nederland. Maartje Korducks (85 jaar) en Adriaan van der Cingel (75 jaar) met een verpleegster in het Evacuatie-centrum te Amersfoort. Tijdelijk verdreven uit hun vertrouwde Zierikzee, maar ongebroken, willen zij zo gauw mogelijk weer terug. In vele talen en in vele landen wordt de de getroffen gebieden. Op verscheidene I spoedig zijn de bussen zó vol, dal zij bevolking opgewekt steun te verlenen aan I grote, Parijse pleinen staan autobussen met vertrekken kunnen. I opschriften, die tot hulp aansporen. Reeds I Verscheidene buitenlandse werkgeversorganisaties hebben het Verbond van Nederland se Werkgevers hun medeleven betuigd. Coöperatieve organisaties hebben hulp toegezegd: de Zweedse coöperatie schonk reeds 500.000 kronen, die in Frankrijk 500.000 francs en de Oostcnrijksche 100.000 schilling. De Wereldfederatie van oud-strijders, die organisaties in honderd landen omvat, sticht een fonds voor hulp aan de slachtoffers in Nederland. De liga van het Rode Kruis heeft een Canadese rampendeskundige aangewezen om de hulp acties voor Nederland te coördineren. Uit Argentinië zijn 680 dekens en 500 la kens verzonden. In Brazilië is ruim 20.500 voor Nederland bijeengebracht. De Britse regering verwijst landen, die Engeland hulp willen bieden, naar Nederland, waar de nood groter is. De Britse U.V.V. zal een deel van de voor Britse slachtoffers ontvan gen kleding naar Nederland sturen, de ge meente Coventry schonk uit het plaatselijke rampenfonds 30.000, de Nederlandse ge- ieenschap bracht eveneens 30.000 bijeen, afgezien nog van vele stortingen door Neder landers in Engeland bij een bank in Neder land. Uit Frankrijk zijn in totaal 30 vrachtauto's met hulpgoederen verzonden, afgezien nog van wat door de lucht is gegaan en meer autoladingen zullen volgen. De bank Jor- daan had gisteren al 10 millioen francs bij een. Voorts schonk een Franse locumotie- venfabriek ruim 30.000 en kwamen per vliegtuig in Parijs zendingen voor Nederland aan uit Algiers en Marokko. De Griekse re gering beschikt niet over middelen maar wil als symbolische bijdrage een zending kren ten en wijn sturen. De Indonesische minister-president Wilopo Redders komen terug In de polders van Schouwen-Duiveland zitten geen mensen meer op zolders en da ken. In een grootscheepse actie heeft men alle geïsoleerde boerderijen afgezocht naar eventueel achtergeblevenen. De bergers van Van den Tak, die met hun vletten van Maandag af in de weer zijn geweest en honderden het leven hebben gered, zijn nu met de blazars Walrus, Bruinvis en Otter op weg naar huis. De Meermin was reeds Donderdag thuisgekomen na over de 200 mensen te hebben gered. Krachtige steun voor het herstel Het was een roerend ogenblik, toen de Duitse Bondsdag deze week staande de doden her dacht, alvorens hfl de regering opdracht gaf de getroffen landen, maar vooral Nederland, in zo groot mogelijke omvang hulp te verlenen. De Duitse regering had trouwens reeds vaartuigen en ploegen technisch personeel gezonden. Dr Adenauer verklaarde voor de Bondsdag: „Ik geloof, dat het hier een Europese zaak betreft, daarom zijn juist wij, die van het buitenland reeds zoveel weldaden hebben ondervonden, verplicht te helpen." Dat het zware lot, dat Nederland getroffen heeft, alom in Duitsland diepe indruk ge maakt heeft, blijkt wel uit de overstelpende stroom van hulp-aanbiedingen, die sedert het begin van de week bij alle Nederlandse consulaten in de bondsrepubliek zjjn binnen gekomen. Ook het Duitse Rode Kruis, dat als centrale orgaan voor de hulpverlening van Duitse zijde werd ingeschakeld, deelde ons mede, dat kleine en grote bijdragen in over stelpende hoeveelheid binnenkomen. Een kleine delegatie van het Duitse Rode Kruis zal Maandag naar Nederland vertrekken om daar niet het Nederlandse Rode Kruis te over leggen in welke beddingen de stroom van Duitse gaven het best geleid zal kunnen worden. 18 Speciale vaartuigen Achttien speciaal voor de reddingswerk zaamheden in de overstroomde gebieden gebouwde vaartuigen werden Vrijdagmid dag overgedragen aan de Nederlandse con sul in de Duitse havenstad Emden. De be kende Nordsee-Werke leverden daarmee een bydrage tot leniging van de nood in Nederland, die zeer duidelijk demonstreert welk een diepe indruk de ramp in West- Duitsland heeft gemaakt. De Nordsee- Werke hebben namelijk terstond na de op roep tot hulp hun gehele normale bedrijf stopgezet en de arbeiders hebben in 32 uur Hjd deze achttien vaartuigen geconstrueerd. Zijj zjjn gedoopt „Holland" en speciaal ont worpen voor het redden van mensen uit overstroomd land. Het ligt in de bedoe ling de vaartuigen na de reddingswerk zaamheden als geschenk aan gedupeerden te geven. Men kan niet ontkomen aan de indruk, dat vele Duitsers door deze natuurramp nog meer getroffen zijn dan door het leed van hun eigen politieke vluchtelingen uit Oosi- Dmtsland. In elk geval heeft het gebeurde een verrassende golf van hulpvaardigheid veroorzaakt. Om een voorbeeld te noemen. In de door de oorlog zwaar getroffen stad Emden staan duizend man van de tech nische hulpdienst gereed. Tot hun uitrus ting behoren ook duikerpakken. In deze be trekkelijk kleine stad boden zich nog meer dan tweeduizend andere werkkrachten aan en de concerten en voorstellingen in het enige uit de ruïnes verrezen theater wor den nu ten bate van Nederland gegeven. Trouwens, in geheel Oost-Friesland zijn na een oproep van de regeringspresident hulp- comité's gevormd, die bezig zijn met in zamelingen. Specialistenploegen Ook uit Stuttgart, Baden-Baden en Frank fort blijven berichten over grote hulpacties binnenkomen. Het voornaamste centrum van de hulpverlening blijft echter het Roergebied, waar tal van grote onderne mingen aanzienlijke geldelijke gaven heb ben gestort en bovendien hulpcolonnes uit rusten, die over het algemeen eerst aan het werk zullen kunnen gaan wanneer het stadium van herstel is ingetreden. Er zijn specialistenploegen aangekondigd voor tele foonverbindingen, voor gasvoorziening, wa terleidingen, eleciriciteitsverzorging en er zelfs een speciale ploeg beloofd voor het herstel van de hoogspanningsleidingen. De j hulpgoederen als dekens, kleding en bed den worden bij tonnen ingeleverd en voor het vervoer worden vele aanbiedingen ge daan. Sedert Donderdag zijn Amerikaanse legertrucs bezig met een pendeldienst langs dc- inleveringsplaatsen. De Duitse industrie blijft grote gaven schenken. Gisteren zond het ondernemers- verbond Roar-mijnen 50.000 mark en de mijnen van Dortmund eenzelfde som. Ook het Westduitse vakverbond heeft, zoals ge meld is. een groot bedrag geschonken en zijn leden tot hulpvaardigheid aangespoord Het Westduitse ministerie van financiën heeft zijn douane meegedeeld, dat alle door officiële verenigingen verzonden hulpgoe deren voor Nederland zonder bijzondere formaliteiten kunnen worden uitgevoerd. heeft telegrafisch zijn deelneming betuigd. Israël heeft warme kinderkleren gestuurd, de Paus een tweede gift van 30.000. Onze gezant in Rome ontving 1.200.000 lire voor het Nederlandse Rode Kruis, de vereniging van Italiaanse parachutisten heeft hulp aan geboden, een particuliere firma heeft werk lieden met 20 pompen aangeboden en de burgemeester van Genua 40 politiemannen en 20 specialisten. Uit Wenen vertrok Vrijdag een Rode Kruistrein met 20 ambulance-auto's en 60 man personeel, onder wie 12 artsen en 8 vrouwelijke studenten in de medicijnen. De Postverbindingen met de noodgebieden Op 5 Februari werd post uitgereikt op Overflakkee, terwijl uit dit gebied ook post werd verzonden In de Hoekschewaard zijn alle postkan toren thans bereikbaar. De postverbinding Dordrecht—Neder- Hardinxveld is tot tweemaal per dag uit gebreid, waarvan één doorgaat naar Go- rinchem. Het veer DintelsasOoltgensplaat wordt thans voor postvervoer gebruikt. Tussen Roosendaal en Zevenbergen wor den weer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen-Duiveland is gisteren per helicopter en per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht en vanmorgen per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van Vrijdag j.I. is echter een eenmaaldaagse postverbinding met Schouwen-Duiveland via België, Goes, Katse-veer en Zierikzee ingesteld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig tweemaal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten be hoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. auto's zijn geladen met dekens, kleding en andere giften. De Weense ijsrevue, welke binnenkort in ons land komt, zal de op brengst van zijn eerste voorstelling hier voor de slachtoffers bestemmen. Spanje stuurt 12 wagons citroenen en sinaasappe len en in Portugal werken de glasblazers van Philips twee uur per dag over ten oate van de slachtoffers. De kleine Nederlandse kolonie aldaar bracht 15.000 bijeen. De regering ven Zwitserland overweegt, militairen van de genie, pontonniers en an dere specialisten verlof te geven om in Ne derland te gaan helpen. Het Rode Kruis heeft een vliegtuiglading beddegoed gezon den. De ,,geluksketting"-actie van telefoon- abonné's heeft in totaal ruim 2 millioen Zwitserse francs opgebracht. Ziekenfondsen helpen geëvacueerden Geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het vooruit zicht daar een zekere t(jd te zullen bleven, wordt aangerraden, zich bfj een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de zie kenfondsen, deze personen met direct-in- gaande rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dal een geëvacueerde ver zekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fond sen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Kustvaarder Westland wordt vermist Men maakt zich ernstig ongerust over de kustvaarder Westland, die 30 Januari van Brunsbuttel vertrok naar Kings Lynn en nog niet is aangekomen. Het schip had daar twee dagen later moeten zijn. De Westland is eigendom van John B. Vets te Antwer pen, maar vaart onder Nederlandse vlag. De scheepvaart is verzocht uit te kijken. Helpers en helpsters van het Rode Kruis brengen een zieke aan boord van het Ko ninklijk jacht Piet Hein, dat als hospitaal- schip is ingericht en zieken naar Dordrecht vervoert. Minister S. L, Mansholl heeft een twee daagse inspectiereis gemaakt in het ge troffen gebied, waarbjj hjj zich op de hoogte heeft gesteld van tie omvang van de ramp. De minister heert zich ge oriënteerd omtrent de mogelijkheden van het herstel van de landbouw en heeft de oorbereiding ter hand genomen van de rganisatic van hel herstel en van de uitvoering der werkzaamheden. ..Zo snel mogelijk beginnen", zal het de vies zijn voor de herstelwerkzaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dal bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar oogst kunngn opleveren Hiertegenover staat, dat voor andere gedeelten in het getroffen gebied rekening moet worden gehouden met een latere aanvang van de herstel werkzaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen-Duiveland „een tweede Wal cheren". Tijdens de reis heeft minister Mansholt contact gehad met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het her stel van de grond en de cultuurtechniek. Bij dit overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en is een eerste faze van de voorbereiding afgesloten. Een nieuw organisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden ge maakt van dc met de Rijksdienst voor Landbouwherstel opgedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de or ganisatie van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere finan ciering van het landbouwherstel is ter hand genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5