air-wick neemt ucht Nog vele vermisten in Engeland Emigranten uit noodgebieden krijgen alle medewerking ONTMOETINGSCENTRUM VOOR EVACUE'S IN ODEON Ontmoetingscentrum Ambtelijke molens draaiden nu beslist niet langzaam Dinsdag eindigt de evacuatie Vledder boycot mandie niets gal ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA TU/TORGEN zal Nederland zijn doden van de -1*-1- watersnoodramp-1953 herdenken. Deze Zondag zal zijn als het besluit van een week, die met verschrikking voor enkele honderd duizenden was begonnen, die voortging met steeds somberder en van groter rampspoed vervulde maren, en die eindigde in diepe verslagenheid voor millioenen. Wij hebben een watersnood beleefd, heviger en kwaad aardiger dan ons koninkrijk zich sinds zijn ontstaan kan herinneren. Tot dusver weten wij zeker, dat meer dan dertienhonderd men sen, die zich een week geleden nauwelijks van enig ernstig gevaar bewust waren, de dood door het water hebben gevonden. Van de ellende der andere bedreigden, van de ontreddering in de noodgebieden gedurende de eerste dagen, kan niemand zich een beeld vormen, die het niet met eigen ogen heeft gezien. Wat foto, film of televisie brachten, was slechts een zwakke afspie geling van de afschuwelijke feiten. Morgen gaat Nederland herdenken. Wij hebben weer een fel bewogen 6luk historie meegemaakt en ondervonden, dat het een zeer triest voorrecht kan zijn. Deze week was zo schokkend en zo aangrijpend, dat wij met klem tot bezinning en inkeer tot ons zelf worden gemaand. Slechts in de eerste vijf oorlogsdagen van 1940 kan men iets vinden, dat daarmee voor ons is gelijk te stellen, voor zover het de beroering en de ontsteltenis betreft. Daarom zullen morgen de klokken van Nederland een droevig lied uitgalmen. Er zal geen film worden vertoond en deze Zon dag zal ook de sport buiten spel blijven. Er zullen op vele plaatsen doden worden her dacht. Wanneer in enkele uren meer dan duizend mensen uit het leven worden weg gerukt, bij een volk, dat anders gemiddeld ruim honderd sterfgevallen per dag telt, is het evenwicht te zeer verbroken om zo maar verder te gaan. Aanleiding tot woorden buiten het gewone pad der herdenkingsredevoeringen is er ge noeg. De hulpeloosheid van de mens tegen een werkelijk ernstige bui van zee en stor men is zo duidelijk getoond. Het is ons zo ruw en hard duidelijk gemaakt, dat wij er nog lang niet zijn met onze dijken en die mooie maquettes in de waterloopkundige laboratoria. Morgen gaat Nederland herdenken. Dat is goed, ook om aldus een waardig al gemeen afscheid van de doden te bereiken.1 De eerste begrafenissen zijn reeds geschied, eenvoudig en betrekkelijk in stilte. In de rampgebieden heeft men weinig tijd. Er is haastwerk bij de dijken en men hanteert de spade bedrijviger bij het vullen van zand zakken, dan bij het delven van graven. Er is op die manier nauwelijks kans op een na tionale manifestatie om onze grootste na tionale ramp in vredestijd dadelijk een pas sende afsluiting te geven. Het wordt morgen de eerste dag, dat wij ons de tijd gunnen rondom de kansels en de luidsprekers en kele ogenblikken één te zijn, na een zo be wogen week, en om gezamenlijk in de geest een wijle te toeven bij de vele geopende groe ven van deze dagen. Bijna vanzelf zullen ook herinneringen worden opgeroepen aan de 6chier legenda rische rampen van vroeger tijden. De St Elisabethsvloed op 18 November 1421 is wel de grootste geweest, met meer dan honderd duizend slachtoffers. Maar toen wist men noch van ducks en helicopters, noch van radio en telex. Men staat ook nu weer ver baasd over de merkwaardige samenloop van omstandigheden. Een kleinigheid: de jongste grote ramp begon op de verjaardag van prinses Beatrix. En het meisje, dat bij de Kinderdijk meer dan vijfhonderd jaar gele den in een wieg met een kat kwam aandrij ven, heette volgens het verhaalBeatrix! Onze historie vermeldt ook de St Felix- vloed, op 5 November 1530, die bijna heel Zeeland overstroomde. Het wapen van Zee land draagt niet voor niets als kenspreuk: ik worstel en ontlcom. Morgen gaat Nederland herdenken. Maar tevens ziet het er naar uit, dat het keerpunt in de ellende van velen is bereikt. De angstige spanning in bijna alle bedreig de gebieden is geluwd. Het water loopt te rug. De toestand bij de meeste geschonden dijken kan met meer gerustheid onder de ogen worden gezien. Naast de bezinning des geesies schrijdt de nuchtere kennis van schadecijfers, die met de dag toeneemt. De geëvacueerden denken al meer aan huis en hof. En aan hun huisraadMet veront waardiging neemt men er kennis van, dat de plunderaars meer dan iets anders veel mensen in de noodgebieden hebben weer houden om heen ie gaan. Het is een ver standige maatregel, dat men om het bin nendringen van ongewenste elementen te voorkomen, de getroffen streken deze Zon dag bijna hermetisch gaat afsluiten. Er zijn gelukkig in deze week nog altijd veel meer positieve dingen te signaleren. Binnen nauwelijks zes dagen zijn millioenen en millioenen als bij toverslag uit de beur zen van ons volk voor de dag gekomen. Op grootse wijze is ons van alle kanten hulp door bevriende naties gebracht, Hel. wordt met de dag, neen, met het uur duidelijker, dat naar de mens gesproken Nederland deze slag te boven zal komen en dat de getroffen gebieden op redelijke wijze weer op de been zullen worden geholpen. Niets zal worden prijsgegeven, is gezegd. En wij hebben ook de overtuiging gekregen, dat van de over levenden niemand aan zijn lot zal worden overgelaten. De fase van de ramp en van de red ding is afgesloten, alweer naar menselijke berekening. Dit voorbehoud durft Ihans nie mand te vergeten. De fase van herstel cn wederopbouw tekent zich reeds af. Nog zwermen honderden, ja duizenden met schoppen bij de dijken. Nog zijn honderden ambtenaren en politiemannen rusteloos in de weer om te regelen en toe te zien. Maar het volk wil de hand weer aan de ploeg slaan, zo gauw mogelijk. Morgen, Zondag, gaat Nederland herden ken En Maandag zullen wij beginnen met te proberen weer gewoon te doen KIJKER. Opdracht van 10 millioen voor Nederlandse, scheepswerven De scheepswerven ICraaier te Zaandam en gebrs. Niestern te Zaltbommel cn Gro ningen hebben een contract afgesloten met de Republiek Indonesia voor het bouwen van drie vrachtschepen met een lengte van 74 m. en een breedte van 11.20 m. De to tale opdracht beloopt tien millioen gulden. Nieuwe overstromingen in België te vrezen In de Engelse overstroomde gebieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet-officiële schatting is hel aantal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men gelooft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Londen zijn gegaan. 1500 Soldaten hebben gisteren 40 galen in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engelse kustgebied 500 gaten in de zeewering geslagen. In de streek van Kallo-Melsele is de toestand zeer ernstig. De bres, die te „Pijp Toebak" geslagen werd, kon wegens de hevigheid van de stroom nog niet gedicht worden. Te Bornem en te Wintham is de toestand bedenkelijk: de nooddijk, die bij het sas van Wintham werd aangelegd, dreigt het te begeven. In dat geval zou de streek van Weert en Willebroek over stroomd worden. 2300 In totaal (Van onze Haagse correspondent) Vrijwel onmiddellijk na het bekend wor den van de rampzalige gevolgen, die storm cn watersnood voor grote delen van ons- land hebben gehad, is de Stichting Landver huizing Nederland zich gaan bezig houden met de vraag, welke maatregelen zjj moest treffen voor dc aanstaande emigranten uit deze gebieden. Uit het kaartsysteem der Stichting bleek, dat het hier om een 700-tal gezinnen gaat, bestaande uit totaal 2300 personen. Daarvan waren 70 gezinnen (ca. 200 personen) voor vertrek gereed, terwijl dc overige gezinnen nog in enig stadium van voorbereiding verkeerden. Vooral de eerste categorie heeft behoefte aan een snelle regeling. Deze maand vertrekken vier boten, n.l. de Fairsea, de Grote Beer, de Veendam en de Zuiderkruis, resp. naar Australië, Ca nada en Zuid-Afrika en de bedoelde 70 ge zinnen zouden van de opvarenden deel uit maken. Met slechts 25 gezinnen heeft de Stichting thans contact en van de overigen is nog niet bekend, waar zij zich bevinden en of de bereidheid om zo snel mogelijk te emigreren is blijven bestaan onder de sinds dien geheel gewijzigde omstandigheden. Terstond heeft de Stichting Landvel-hui zing zich verstaan met het centrale bevol- kingsregistei-. Via de herregistratie zal de .Stichting dadelijk op de hoogte gesteld wor den van het nieuwe adres der emigranten- getroffenen. Bovendien wordt op deze eva- cué's een beroep gedaan zich in de gemeen te, waar zij verblijven zich zo spoedig mo gelijk aan te melden bij het arbeidsbureau of plaatselijk bevolkingsregister, welke in stellingen eveneens de Stichting op de hoog te zullen stellen Dank zij de medewerking van het centraal bevolkingsregister, krijgt men over een dagelijks groeiend aantal adressen de beschikking. Gralis röntgenfoto en paspoort In vele gevallen zullen deze emigranten alles kwjjt geraakt zijn. Het centraal bu reau voor keuringen op medisch en hygië nisch gebied in Den Haag heeft zich be reid verklaard, op elk gewenst tijdstip kos teloos nieuwe röntgen-foto's te vervaardi gen, zo de emigranten daarover niet meer beschikken. Voor betrokkenen uit Zuid- Holland stelt de provinciale griffie dadelijk een nieuw gratis paspoort ter beschikking: de emigranten-getroffenen uit Noord- Brabant en Zeeland kunnen daarvoor bij het bureau voor afgiTte van paspoorten van buitenlandse zaken terecht. Bovendien heb ben in Den Haag zich enkele fotografen be reid verklaard, de pasfoto's voor deze men sen gratis te maken. Overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis leidde tot een bevredigende re geling inzake kleding. De gedupeerde emi granten zullen bij de verstrekking hiervan de hoogste prioriteit genieten. Het. Commissariaat voor Oorlogsschade zal deze emigranten een voorschot op de toekomstige schade-uitkering verschaffen. Voor het vervoer uit de getroffen en dik wijls geïsoleerde gebieden van deze mensen en hun bagage naar de kade of een eva cuatie-centrum daar in de omgeving, is met Verkeer en Waterstaat een regeling ge troffen. Naast al deze maatregelen zal het dik wijls nodig zijn, de subsidieregeling, welke aanvankelijk voor deze emigranten was ge troffen, in het licht van de nieuwe om standigheden, opnieuw te bezien. Ook in dit opzicht zullen deze gedupeerden kunnen rekenen op faciliteiten. Vijf maanden voor aasgier De politierechter te Middelburg heeft Vrijdag een gevangenisstraf van vijf maan den opgelegd aan een inwoner van Honte- nisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeéigenen van aan de dijken aan gespoelde goederen, afkomstig uit de ge teisterde gebieden. De substiluut-otficier van justitie ves tigde er met nadruk de aandacht op, dat afgezien van plundering, ook het zich toe- eigenen van aangespoelde goederen, zeer streng zal worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats VEfri inwoning worden aangegeven. Op een verlaten dijk bij Onde Tonge worden de mensen met een roeibootje weggehaald. (Luchtfoto A.N.P.). Waterratten TT!rfftÊ In samenwerking met het Convent der Kerken en de Rotterdamse Gemeenschap heelt het Rotterdam seh Nieuwsblad in Odcon, Gouvernestraat 54, gevestigd een Dit kon gebeuren dank zij de spontane medewerking van de directie van Odeon, die de zaal belangeloos ter beschikking stelt. Met ingang van Maandag kunnen de door het water van huis en haard verjaagden er dagelijks van 10 tot 5 uur terecht voor het uitwisselen van gedachten. Het Convent der Kerken zorgt er voor, dat er zoveel mogelijk een predikant en een geestelijke aanwezig zullen zijn, tot wie de evacué's zich kunnen wenden. De Rotterdamse Gemeenschap ziet als een deel van haar werk de geëvacueerden door gidsen wegwijs in Rotterdam te laten maken. Het Nieuwsblad publiceert dagelijks op een bord officiële berichten en wat verder van belang is voor de evacué's. Er zal lectuur aanwezig zijn en, zo er behoefte aan bestaat, zal er ook voor wat spelletjes worden gezorgd. Tegen zeer redelijke prijzen worden consumpties beschikbaar gesteld. Tabakslucht is geen probleem meer. Evemnm keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. MENstf4 *ET EEN f/JNE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a 2.401 Volksvijand no. 1 Blinkers als oorzaak van dijkbreuken Kct toonaangevende Franse blad Le Mc nee Minjfl, dot Nederland wel het meest van dc jongste overstromingsrampen le lijden heeft gehad. Nederland, reeds dooi de ooriog geruïneerd, ondergaat daar nog de gevolgen van, aldus het blad. Het schijnt namelijk, <:.it op vele plaatsen dc door de Duitsers gebouwde bunkers de grondoor zaak zijn var. de dijkbreuken. Dc nogal oude dijken, waarin die bunkers werden ge- plant, vingen de dt.ik var. het water met een zekere elasticiteit op. De zware be tonnen bunkers, hecht can dc grcr.a ver bonden, vormden even zovele afschcurihis- punten. Omtrent do financiële gevolgen van de ramp schrijft Le Monde, dat Nederland .jwelks economie reeds enige moeite had om dc last van de herbewapening te dra gen, nu wel voor enige jaren a:le militaire inspanningen van enige omvang schijnt 'c moeten nalaten". Spaarbankboekjes Spaarbankboekjes van de Nutsspaarban- ken te Middelharnis-Sommelsdi.ik. Tholen cn Zieriljzcc kunnen ter behandeling wor den aangeboden aan de Spaarbank te Rot terdam en haar bijkantoren. Met man en macht worden bij Dreischor (Schouwen-Duiveland) bootjes en buiten boordmotoren over de dijk gelrokken. In het water van het poldergebied verrichten deze scheepjes, die door hun platte bodem overal kunnen kom.en, belangrijke diensten bjj d.e evacuatie van personen, die zich nog op de bovenverdieping van hun woning in het overstroomde gebied bevinden. (Van één onzer verslaggevers). In wel zeer korte tijd moest de ambtelijke molen voor het hulpvcrlcningsvverk op gang komen. Wanneer wel eens wordt gezegd, dat deze molen langzaam pleegt te malen, clan heeft hij in deze dagen wel het bewijs van het tegendeel geleverd: Den Haag heeft met grote voortvarendheid en met grote be sluitvaardigheid een coördinatie van hel hulpverleningswerk tot stand gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, dat dit grote, en voor een niet gering deel geïmpro viseerde apparaat zonder grote haperingen loopt. Sedert Dinsdag is voor het uitstippelen van de grote lijnen een interdepartementale coördinatiecommissie werkzaam. Daarin hebben onder voorzitterschap van dr Beel de secretarissen-generaal van de departe menten van Oorlog. Economische Zaken, Landbouw, Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken en van Verkeer en Water staat zitting. Voor dc kwesties, verband houdende met j de schadevergoeding, is thans een commissie werkzaam onder leiding van minister Van I dc Kieft, zoals minister Van Thiel de leiding I heeft van een commissie voor maatschap pelijke zorg aan evacué's. Over de schade- i regeling, zomede over de zorg aan evacué's, j zullen op korte termijn maatregelen worden I genomen. Teneinde een vlotte gang van zaken te bevorderen met betrekking tot de financiële I hulp aan evacué's, is de regeling voor oor- j lcgsslachtoffers, waarvan de werking bij de gemeentelijke diensten bekend is, van kracht I verklaard. De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten zijn gekomen, en is met ingang van 1 Februari van kracht geworden. De uitkeringen zullen ten hoogste 90 pro cent van hel laatst genoten inkomen be- chagen. Deze uitkeringen zullen overal van gemeentewege geschieden. Voor de vergoe dingen aan de kostgevers is er een concept- regeling gereed gekomen. Naar dr Prinsen verwachtte, zal de eer ste fase eindigend met de afsluiting van de evacuatie Dinsdag kunnen worden afgesloten. Over de totale om vang van de evacuatie heeft men nog geen exacte gegevens. Er zijn veel mensen, die spoedig weer naar hun woonplaats terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vrij juist te mogen worden aangewezen. bSJIIIIk land. P.T.T. schenkt 22000 postzakken voor net dientvn van de dijken. Een orchideeënkwekor te Aalsmeer veilde 50 orchideeën voor het Rampenfonds. Op brengst: 2151,50 gulden. Er- mclo bracht per gezin 16 gul den op De drie Noordelijke provincies collecteerden vijf millioen bijeen, ongerekend de girobijdragen Bij do veiling te Geldermal- sen verden drie kisten goud- reu ctten steeds opnieuw ge veild voor het Rampenfonds en steeds opnieuw terugge schonken. net orach t een tol aai bedrag van 15600 op. De laetsle eigenaar'ten slotte schonk het fruit, zestig kilo Dr Prinsen heeft er overigens wel de aan dacht op gevestigd, dat het coördinatie orgaan is opgericht om de samenwerking op velerlei gebied tot stand te brengen. Het een instelling voor de eerste dagen en aan zijn werkzaamheid zal zodra dit maar enigszins mogelijk is, een einde komen. Dan gaat alles weer langs de normale kanalen. Zo zal de coördinatiecommissie geen be moeiingen hebben met het herstel. Uil de Staatkundige Pen De Olifant in de politieke Porcelein-Kast DE VRESELIJKE RAMP, welke ons vaderland treft, verhindert ons vol doende aandacht te schenken aan de nieuwe politiek van Amerika. Toch is helaas ook die zwanger van grote gevaren. President Eisenhower heeft woorden ge sproken en verklaringen afgelegd, waar mede hij voldeed aan de nieuwe eisen, welke de republikeinse politiek van hem verwachtte. Vandaar de toejuichingen in het republikeinse kamp. De republikeinse partij voert bij alle mogelijke gelegenheden triomfantelijk haar embleem van de oli fant met zich mede. Zij is trots op de traditie verbonden aan de olifant, die bij partij-vergaderingen den volke wordt vertoond. Welnu, dit keer heeft dan Eisenhower de olifant losgelaten op de politieke porce- leinkast van de wereld. De gehele wereld wordt door zijn uiteenzettingen getroffen, wanneer politieke partij-phrasen ook dadelijk politieke werkelijkheid waren. Maar 2over is het gelukkig nog niet. CTAATKUNDIG GEZIEN is het allererg ste, dal de. president heeft gemeend, dat het staatkundig verantwoord is om ge sloten verdragen eenzijdig op te zeggen. Engeland, de grote partner van Amerika bij het aangaan der grote verdragen, toen Frankrijk nog niet kon mededoen, kan zich nooit op die wijze laten uitschakelen. De president kan wel zeggen tegen Rus land, dat alle overtredingen van verdra gen, door Rusland begaan, niet zullen wor den aanvaard. Maar de president kan niet die verdragen, ook al zijn zi] geschonden, zonder meer. eenzijdig, opzeggen. Een enkel voorbeeld zal leren, dat deze houding tot dadelijke oorlog moet voeren, wanneer de president ook zijn inzicht wenst door te zetten. Het zuidelijk gedeelte van het grote eiland Sakhalin, gelegen tegenover het vasteland van de U.S.S.R. in Azië, en de verderop gelegen Kurile eilanden werden door het Yalta-verdrag aan Rusland afge staan. Deze gebieden behoren lot de Sow- jet-Unie. De president kan niet. door het Yalta-verdrag eenzijdig op te zeggen, aan Rusland het bezit van deze eilanden be twisten, tenzij hij de oorlog met de Sowj'et- Unie ontketent. Zal de president zijn woorden woorden laten? Het is te hopen. Wanneer de president ten tweede For mosa niet meer beschermt, dan zijn er twee mogelijkheden De president denkt over een aanval van Formosa uit naar het vasteland van China, De Amerikaanse couranten voegen daar aan toe, dat de Chi nezen dan het Korea-front moeten ver zwakken. Maar het zou ook mogelijk zijn, dat de Chinezen van het vasteland Formosa aan vallen. Of zullen de Chinezen de oorlog niet uitbreiden en wijzer zijn dan de oli fant. der republikeinen? FiE UITWERKING der republikeinse nieuwe denkbeelden blijft onzeker. Europa protesteert. De republikeinen zijn voorlopig tevreden. Zij hebben de woorden van de president, Onder die woerden zijn er ook. die voor Europa gunstig klonken. Eisenhower heeft uitdrukkelijk gespro ken over de mogelijkheid om de wereld handel te vergroten. De president heeft om wetten van het Congres gevraagd ten einde tarieven te verlagen (welke tarie ven?) en douane-bepalingen te wijzigen. Op 12 Juni 1953 loopt de tegenwoordig geldende Reciprocal Trade Agreements Act. van 1934 inderdaad af! Een nieuwe wet kan Europa helpen! Zal zij het ook doen? De president zei uitdrukkelijk dat tarief-verlagingen niet de gevestigde in dustrieën mogen schaden. Zij mogen geen gevaar opleveren voor de Amerikaanse landbouw, noch voor de levensvoorwaarde der arbeiders. Is er dan toch nog ruimte voor grotere invoer van Europese goederen? Dat moet Europa wensen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4