BEGREPEN? pLAMINGO EILAND VALDA Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Ramp liet ook de Amsterdamse Beurs niet onberoerd Beurs meubelen en meubeltextiel opent Maandag baar poorten Radioprogramma voor het weekend EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 "V7orige week stond op deze plaats een be- hartigingswaardig woord over de kunst van het luisteren. De auteur zelf zal niet verwacht hebben, dat na het verschijnen van zijn stuk het Nederlandse volk in de daarop volgende nacht en dagen heel vee! heeft móéten luisteren. Luisteren in angstige spanning naar het bulderen van de stormwind, luisteren in klimmende beklemming naar de radio met zijn onheilsberichten. Vandaag stel ik de vraag: hebben de luis teraars het begrepen' Want morgen is het een stille Zondag. Een Zondag van bezinning op datgene, waarnaar we geluisterd hebben. En daarom wordt alle openbare vermaak buitengeslo ten. De kei-ken roepen op tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. We beginnen bij het laatste. Gegéven is er deze week wel. Ijverige rekenaars wisten nauwkeurig te vertellen- zóveel per gezin of zóveel per hoofd. De vraag :s maar. of er in de afgelopen dagen zó goed is geluisterd, dat er waarlijk een offer gebracht is of zal worden gebracht. Wie gaf of geeft van zijn overvloed en er zich verder niets voor behoeft te ontzeggen, heeft nog geen offer gebracht. En zijn luis teren is toch eigenlijk niet geëindigd met volledig begrijpen. De kerken roepen op tot gebed. In de af gelopen dagen zal er wel veel gebeden zijn, ook door hen, die het anders misschien wei nig of nooit doen. Want nood leert be halve vloeken ook bidden. In doodsnood zal het gebed uitgeschreeuwd zijn door velen, die meegesleurd werden door water en stormgeweld Ook is gebeden door hen, d:e hun leven bedreigd voelden, al was de dijk nog niet gebroken en het water nog niet hun huis binnengestroomd. Velen zijn gered, en velen, die bedreigd werden, kwamen niet eens in doodsnood. En er zullen ook wel verdronken zijn die baden Wat moeten we hiermee, aan? Is dan de ene biddende verhoord en de andere niet? Past de Almachtige bij het verhoren wille keur toe? Ik weet daar geen weg mee. Ik weet daar eerlijk geen weg moe. Ik begrijp het mef mijn menselijke verstand óók niet. waarom zoveel kleine kinderen en stomme dieren zó tragisch moesten omkomen. Wie gelovig of niet kan morgen nog we! bezinnend bidden, zoals de kerken vra gen? Ik meer.: al zou het met een woorde loos gebed zijn, alléén diegene, die deze door D. VAN DE REYERSWAARD week uit het luisteren heeft leren begrijpen. Neen niét met z'n verstand; wie dat pro beert, komt er nooit uit. Maar dié mens heeft iets geleerd van waarachtig begrijpen, die geluisterd heeft met zijn hart. al is dat hart er dan cok bijkans bij gebroken. Want die zwijgt met diep ontzag voor de majesteit van de Almachtige, die sprak met de stem der stormwinden en de stem van vele wateren. Zó wordt het gezegd door het Oude Boek. Ik kom tot het laatste: bijzondere veroot moediging. Daartoe kan alleen komen, wie door waarachtig luisteren waarlijk heeft geleerd een offer te brengen en te bidden, te aan bidden mei zfin hart. We waren er aan gewend, dat ons tech nisch kunnen practisch menselijk volmaakt was. We hebben onszelf immers geleerd zelfs atoomkrachten te beheersen? Daarom hadden we eerlijk vorige week Zaterdag een dergelijke ramp als ons is overkomen uitgesloten geacht. Vanwege onze water bouwkundige voorzorgen, ziet u. Nu waar in de oorlogstijd dagen en soms weken voor nodig waren, dat geschiedde thans in een paar uur. Hier is op het duidelijkst gebleken, dat tegen het geweld van wind en water het menselijk kunnen en de menselijke voorzorg n:e:s betekenden. Wie daarna deze week niet heeft leren luisteren, heeft er niets van begrepen. Die is. al heeft hij tranen van medelijden ge schreid over het grote leed der slachtoffers, in diepste zin onbewogen gebleven. Die zal morgen óók niets begrijpen van de oproep tot bijzondere verootmoediging. Wie wél goed heeft leren luisteren, die zal begrepen hebben, dat hij móet offeren, wat hij eigenlijk niet missen kan. Zoals de barm hartige Samaritaan, die het enige rijdier, dat hij had. afstond aan de gewonde, en er zelf naast ging lopen. En nog verpleeg- kosten vooruitbetaalde ook. Zo'n mens zal begrepen hebben, dat de weerklank moet zijn het gebed ven zijn hart om buitengewone verootmoediging van wege zijn eigen onbeduidend kleine menselijkheid tegenover zó Rrote Macht. Nederland was er weer aardig bovenop en had geen dollarhulp meer nodig. We kon den het verder zelf wel weer af. Deze hoog moed ven mensen is gebroken door de Al machtige, van Wie het Oude Boek zegt, dat Hü troont boven de wateren en de winden gebiedt. Wie zich daardoor zijn schuldige kleinheid is bewust geworden, die heeft het begrepen. Wijziging Pensioenwet militair personeel De commissie A (officieren) voor ge organiseerd overleg militair personeel der landmacht is in Den Haag bijeen geweest, ter bespreking van een ontwerp van wet tot wijziging van de Pensioenwet voor het reserve-personeel der Koninklijke marine reserve 1923, de wet van 22 December 1938, de pensioenwet voor het reserve-personeel der landmacht-1923 en de bijzondere pen sioenwet reserve-personeel landmacht, met bijbehorende memorie van toelichting. De commissie betreurt het, dat in de voorgestelde wijziging de waardering van de diensttijd, welke niet in werkelijke dienst is doorgebracht, is uitgevallen, ter wijl zij met klem aandrong om de desbe treffende in de huidige wet voorkomende bepaling te handhaven. Overigens konden de vertegenwoordigers van de organisaties met de voorgestelde wijzigingen instemmen. Koper van de spoorwegen gestolen Voor de Utrechtse rechtbank hebben te rechtgestaan twee mannen uit Amsterdam, een 25-jarige automonteur en een 25-jarige landarbeider. Zij hadden een aanzienlijk aantal koperen paalspoorstaafverbindingen Ie Houten en Harmeien, ten nadele van de Nederl. Spoorwegen gestolen. Het ging in totaal om plm. 75 stuks. De ene verdachte beriep zich op werkloosheid en de andere op financiële moeilijkheden in het gezin. Bij de behandeling kwam naar voren, dat het tweetal en nog een derde enkele nog derge lijke en andere diefstallen hadden gepleegd in Haaften, Maartensdijk, Geldermalsen, Hoevelaken. Crailo. Diemen. Hilversum, enz. Beiden bekenden. De officier van justitie wees op de grote schade, die de Spoorwegen hadden geleden door de waarde van het roodkoper en de herstelarbeid. Het wegnemen van deze ver bindingen ^ep de mogelijkheid van grote gevaren voor de spoorwegen op. Derhalve eiste hij tegen de één een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek en tegen de andere een jaar met aftrek. CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR 1999-2000. >at was niet handig van die BunkieHij snorde op de slee naar be neden en dat ging even goed. Maar toen kwam de bocht! Het gebeurde precies, zoals Rick gevreesd had: in die bocht kon Bunkie, doordat hij rechtop zat, z'n evenwicht niet bewaren en met een grote boog vloog hij door de lucht, terwijl ook de slee met 'n vaart on derstboven kukelde! Bunkie kwam terecht in de sneeuwhoop op zij van de baan, met z'n hoofd naar be neden. Gelukkig maar, dat de sneeuw daar niet hard was! Nu schoot hij tot aan z'n middel in de sneeuw, en alleen z'n spar telende benen kwamen er nog bovenuit! Dat kwam er nu van. Bunkie had het erg mooi en flink willen doen, maar het gaat nu eenmaal niet op die manier, dat 1 ondervond hij nu. En Rick had hem nog willen waarschuwen. Ja, toen Rick dit zag gebeuren, terwijl hij Bunkie nakeek, was hij eerst wel even ge- I schrokken. Die Bunkie maakte me daar even 'n reis door de lucht, voordat hij in de sneeuw terecht kwam! Maar toen zag Rick al gauw, dat hij niet ongerust hoefde te zijn; de sneeuw had Bunkie's val ge broken en hij zou er wel geen last var hebben, al zat hij nu zo ver in de sneeuw hoop (Advertentie) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bakende schriftelijke cursus) Slndt meer den 10 |ear heelt onze „Schriftelijke Kweek- 'school" ongeëvenaarde «uccesien. leder |aar «lagen tientallen cur«liten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen Gymnasium en Mulo, FOSTER DULLES: Geen eenheid, «een dollars De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft bevestigd, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, hem heeft meegedeeld, dat Europa tegen April „zeer duidelijke teke nen" van voortgang op de weg naar een wording moet iaten zien, wil het niet, dat het Amerikaanse Congres de dollarhulp besnoeit. Omstreeks 1 April moet de Amerikaanse regering het wetsontwerp betreffende hulp verlening aan het buitenland bij het Con gres indienen. Op 23 April komt ,de' N.A.V.O,-raad weer bijeen. „Spionnen" in Rusland gearresteerd Het orgaan van de Russische communisti sche partij. Prawda,.meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden zijn: 1. A D. Goerewitsj, die „een geheime Trotskyist en gezworen vijand van het Sowjet-volk" wordt ge- noemd. Hij zou de communistische partij hebben misleid en sinds 1939 els spion werk zaam zijn geweest. 2. E. A. Taratoeta, me- ban gevangen, zodat de omzetten, welke dewerkster aan de Russische academie van de maand Januari een aanmerkelijke stij- wetenschaopen, die voor Goerewitsj een S>"K vertoonden, snol terugliepen en de on- aantal geheime documenten zou hebben ge- j dc,r normale omstandigheden belangrijke stolen. 3. K. F. Romanof, van wie gezegd fe,n en cy,c.rs,°P de achtcrgrond werden wordt dat hii, na oen mislukte Dtudng om||c' ronEcn- «•«•■•jen mater,kle een grote som uit de staatskas te stelen, ge- I hu'P ."J" doae nationale ramp «o flrresteerd is toen hii ziin diensten ÏSïï V* buitenlandse spionnagedienst. 4. EFFECTEN- EN GELDMARKT De mateloze ellende, die over een groot ciële toestand van ons land, ondanks Mar- dcel van ons volk is gebracht en de nog I shall hulp en zware belastingen, nog altijd niet te schatten materiële schade, welke ze belangrijk slechter is dan vóór de oorlog, heeft veroorzaakt, hebben ook de Amstcr- Toen 'n nationaal inkomen van 5.3 milliard damsc Beurs niet onberoerd gelaten. Dc I en een nationale schuld van 4 milliard, angstige beklemming, die zich van alle wel- nu een nationaal inkomen van 19.6 mil- denkende burgers heeft meester gemaakt, hard en een staatsschuld van 24.6 mil- hield vooral gedurende de eerste dagen van lard, zodat deze laatste thans 125* van het de afgelopen week de beurshandel in zijn j nationaal inkomen uitmaakt tegen 7V Minister Dulles doelde in het bijzonder op de ratificatie van het Europese leger- verdrag. Dulles was echter niet van plan „enige druk uit te oefenen" op de zes lan den var. de E.D-G., zo verzekerde bonds- j reldoorlog eerst kanselier Adenauer volgens voor de Amerikaanse geheime dienst der daar elke nieuwe dag »,„s ,„le" aanzien van het nieuwe nazisme in jn kampen voor verplaatste personen in j heilsoellende berichten bracht West-Duitsland zei Adenauer te geloven, Duitsland zou hebben gewerkt. nciispeiienae oenen en oraent. dat minister Dulles dezelfde mening was j Zeker IS dat de rr.illioenen, die bij het Na- toegedaan als de bondsregering, n 1. „dat i Volgens de Prawda hadden de gearres- 'tionaal Rampenfonds binnenstromen nog schade moet wij moeten oppassen, maar dat er geen j teerden gepoogd ondermijnend werk te doen slechts een fractie zijn van wat nodig is om kwestie is gevaar voor een nieuw nazisme in Duits- i in Krivoï Rog. een centrum van ijzermijnen de persoonlijke nood te lenigen en te ver- land bestaat" in de Oekraïne. Dn'","n ,,,3f 33,1 .««ughj. de effectenbeurs, die, zo ••dere instantie, kans ziet omvang en bete- A. Sis. die als deserteur in de tweede we- k,ni, d, schld, •oor de Gestapo en ver- Dok maar bij benadering te bepalen, temin- Tiendaagse voor Woninginrichting in Maart (Van één onzer verslaggevers.) yo spoedig mogelijk dient het normale leven te worden hervat, vandaar, dat de Raad van Beheer van de Kon. Nederl-Jaar beurs heeft besloten de Beurs voor meijbe- len en woningtextiel in de Jaarbeursgebou wen op het Vredenburg te Utrecht, in weer wil van de noodtoestand, waarin ons land momenteel verkeert, te laten doorgaan, al dus de heer Jos. T. A. M. ten Berg, lid voor de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaar beurs, Vrijdag tegenover vertegenwoordi gers van de pers. Spr. legde er de nadruk op. dat het normale leven zo spoedig mogelijk moet worden hervat. Spreker betuigde zijn deelneming met de bedrijven die rechtstreexs waren getroffen door de ramp. Men moet echter alle krachten inspan nen om te herwinnen wat verloren ging, aldus de heer F. H. W. Klein Bog, voorzit ter van de Federatie van Textielgrossiers- bonden. Deze ramp trof Nederland, toen net zich nauwelijks had ontworsteld aan ce heilloze gevolgen van de Tweede Wereld oorlog. Het bedrijfsleven wacht een belang rijke taak. Deze Beurs voor meubelen en woningtextiel moet normaal doorgang vin den. Al zullen wij de woninginrichters uit de getroffen gebieden pijnlijk missen, de collega's uit de rest van Nederland zullen door deze Beurs worden aangespoord tot (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische^ ODOL MONDWATER. verdubbelde activiteit, en dat is wat Ne derland het meest behoeft. Spr. wees op het feit, dat de Nederlandse woning met haar inrichting een cultureel bezit is van de hoogste orde. De laatste jaren vertoonden de liefde en de aandacht voor de inrichting van de woning de neiging tot dalen. Wo ningnood, kleinere woningen, hogere aan- schaffmgskosten en consumptiebeperking oefenden hun ongunstige invloed. Spr. wekt op tot aankleding van de woning. Aanbod en vraag hebben hun normaal karakter terug gekregen. Ruw geschat bestaat per gezin nog een behoefte van minstens 1000 per gezin. Er is een achterstand van tien jaar, een eis is deze kleiner te maken. Deze Beurs zal ook voor de woningtextiel een demonstratie zijn voor de verbetering in het aanbod, dat belangrijk is verbeterd. De leuze dient te zijn: „Kleedt eerst uw woning aan'" De idee van een collectieve propa ganda op het gebied van de woninginrich ting heeft vaste vorm aangenomen. De Stichting Propaganda Woninginrichting zal in de komende jaren tot taak hebben het publiek belangstelling voorde eigen woning bij te brengen. Daarom is een jaarlijkse Tiendaagse voor Woninginrichting georga niseerd. De heer R. A, Kuin, lid van het dagelijks bestuur van het Uitvoerend Comité der Stichting propaganda Woninginrichting wees op het belang van de Tiendaagse voor Wo ninginrichting, te houden van 12 tot en met 21 Maart as. Spr. herinnerde aan de cam pagne tot bevordering van het bierverbruik en wees wat hier collectief werd bereikt. Voor de woninginrichting wil men thans een dergelijke propaganda voeren als de boek handel doet met de Boekenweek. De Tien daagse van 1953 is het begin. Door steeds weer op hetzelfde aambeeld te hameren, hoopt men het gestelde doel: succes, te bereiken. goeden wat aan stoffelijk bezit en vrucht bare cultuurgrond verloren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment, dat Ne derland zich nog maar nauwelijks van de oorlogsgevolgen heeft hersteld, hoewel ge lukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijk heden voor herstel thans ongetwijfeld aan merkelijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog. De min. van Financiën heeft er echter in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de finan- Advertentie) Brief van Eisenhower aan Adenauer 1937 38. Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven zijn, blijkt ook uit de onlangs gepubliceerde cijfers inzake de Materiele Oorlogsschade, welke in totaal 6.4 mil liard heeft bedragen en waarvan nog altijd 2.7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeal van d,e minister nog wel vier a vijf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de afwikkeling vertraagd wordt ten einde geen al te grote Inflatoire tenden- zen in onze volkshuishouding op te roepen. Het is daarom goed er op te wijzen dat de hulp, welke thans ter bestrijding van de In Zuid-Westen van ons land geleden worden verleend, niet een geld, maar van offers. Geld is gemakkelijk te produceren. De regering heeft thans bij de Nederlandsche Bank een tegoed van meer dan 1 milliard en de tegenwaarderekening van de Mar shallhulp is ook nog tot 'n dergelijk bedrag beschikbaar, doch aanwending van deze te goeden zou een plotselinge en zeer sterke vergroting van de geldcirculatie met zich brengen en het met moeite bereikte mone tair evenwicht radicaal verstoren. Bij een grote vlottende schuld welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uitgifte waar van sommigen aandringen, grotendeels een consolidatie van de staatsschuld betekenen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en verloren gaat moet daarom voor een zo groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inko men worden verkregen. En voor zover dit niet vrijwillig geschiedt of geschieden kan, zal het de vraag zijn of de regering haar aanvankelijke beloften in zake belastingverlaging zal kunnen ge stand doen, hoezeer dit anderzlids weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog drin gender expansie van productie en export. Het is, zoals opgemerkt, nog te vroeg om omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht, dat alleen de agrarische oor logsschade, welke ook voornamelijk op het Zuid-Westen van ons land betrekking had, f 500 millioen heeft bedragen en de hnls- raadschade f 670 millioen. kan men zich enigermate een voorstelling maken van rat thans nodig kan zijn om de materiele Tc Bonn is Vrijdag de inhoud bekendge maakt van een brief van president Eisen hower, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, schade te herstellen, tijdas rij» b„o«k Mn Bonn nan de We.1- I En a, h„ m k a dnltie bondskanselier, dr Adenauer, heeft kleiner deel van het eedorende de overhandigd. In dcee br.et .preekl E.son- laals„, verk„M„ financieel herstel howcr de overtuiging uit, dat West-Europa n„ weer rnoet worden prijsgegeven, aan de met de hulp van een Westduitse bijdrage andere kant mogen we ons gelukkig priizen, veilig zal worden tegenover een ^venluele dat dit herstel er geweest is en de mogeliik- aanvaller en daardoor een vaste grondslag heden daarom thans groter zijn dan aan het zal kunnen leggen voor vrede en vooruit- j einde van 1945. gang en de gehele wereld. Het afgelopen iaar heeft een waarlijk Hij verklaart onder d'e indruk te zijn, van pverweldigendbewijsgeleverd van de be- =t«,m Hio Hp WosM.htc rPfPfin» heeft lastmgcapaclteit van de Nederlandse bevol- aardoor het mogelijk was, dat in 1952 in totaal een bedrag van f 6'milliard 'nr^i' p,„;aan directe en indirecte belastingen in de dat dc landen van West-Europa ui einde- „h„klsl wcrd lui. .„11.. streven |n h(,, voora,„aal,d ,|m aard de geleidelijke belastinginhaal en en- gegeven aan het plan voor de Europese Defensiegemeenschap. Hij hoopt en gelooft. lijk naar volkomen eenheid zullen streven De president verklaart, dat hij een spoe dige beëindiging van de geallieerde bezet ting en het aanknopen, van normale diplo matieke betrekkingen door het van kracht worden van de Westduitse geallieerde ver dragen wenselijk acht. ZONDAG 8 FEBRUARI 1953. Hilversum I, 403 meter. Nationaal herdenkingsprogramma, (V.A.R.A 8.00 Berichtendienst nieuws en gr.pl.- 8 30 Gedichten, uitgekozen door dr G Stuiveling; 8.45 Gr.pl.; 9.00 Berichtendienst en gr.pl., 9.15 Het menselijk verbond, toe spraak door dr J. C. Brandt Corstius- 9 30 Fragm. uit oratorium Ellas, v. Mendelssohn: (V.P.R.O) 10 00 Zondagshalfuur; (I.K.O.R 10.30_ Kerkdienst; (V.P.R.O.) 11.45 Causerie; (A.V'.R o 12 00 Concerïgebouwork. (gr.pl,); 12.18 Orgelkoralen; 12.30 Gr.pl.; 13.00 Toespraak HM. Koningin Juliana. 13.10 Nieuws: 13.30 Brahms; 13.45 Psalmen en gezangen; 14.00 Dr P. H. Ritter Jr; 14.15 Pianorecital; 14.35 Requim Faure; 15.15 Hoorspel; 15.55 Omroepork.; (V.P.R.O.) 17 00 Min. J. v. d Kieft- 17.10 Wlj- dingsd.; (V.A.R.A.) 17.30 Ds W. Banning; 17.50 Gr.pl.; 10.00 Berichtendienst, nieuws en over zicht door dr L. G. Kortenhorst; Pl.m. 18 30 Brahms; 19 00 Berichtendienst en vervolg Brahms; (A.V.R.O.) 20.00 Herhaling toespraak H.M. de Koningin; 20.10 Mr Kortenhorst- 20 15 Nieuws; 20 30 Cantate no. 106; 20 55 Voordracht; 21.15 Gr.pl.; 22 30 Wijdingswoord door prof. dr A. A. van Ruler; 22.40 Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Strijkkwartet. Hilversum II. 398 meter. Nationaal herdenkingsprogramma. (N.C.R.V.) 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenwijding; 9 15 Gr.pl.; (K.R.O.) 9.30 Nieuws; 9.45 Gr.pl.: 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis; 11.30 Gr.pl.: 11.40 Cantate no. 56; 12.20 Strijkkwartet; 13.00 Toespraak H.M. Koningin Juliana; 13.15 Nieuws: 13,30 De wereld helpt Nederland, klankbeeld; 13.45 Symphonlsch concert; 14.45 Voordracht met muzikale omlijsting. 15.05 Symphomsch concert; 16 30 Vespers; (I.K.O R 17" 00 Kerkdienst; (N.C.R V.) 19 10 Cantate; 19.30 Gelooft u dat. door ds H. G. Groenewoud; (K.R.O.) 19.45 Nieuws; 20 00 Herhaling toespraak HM. de Koningin; 20.10 Mr Kortenhorst- 20.15 Nieuws: 20.30 Gr.pl.; 21.00 Klankbeeld: 2130 Strijkork.; 22.10 Voordracht met muzikale om lijsting; 22.20 NegTo spirituals, 22.45 Avondge bed. 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofooplaten. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.15 Causerie; 13.30 Muzikale causerie met gr.pl.; 13 10 Critieken; 13.55 Weerberichten; 14.00 Nieuws; 14.10 Country Questions; 14.40 Gr.pl.; 15.00 Wenken voor de tuin; 15.30 Strijk- ensemble- 16.00 Hoorspel: 17.00 Concertorkest en koor; 17.45 Boekbespreking; 18.00 Voor de kinderen: 18.50 Causerie; 18.55 Weerberichten: 19 00 Nieuws: 19 15 Symphonie ork (19.50—20.00 intermezzo); 20.45 Avonddienst; 21 25 Liefda- dlgheidsoproep- 2130 Hoorspel; 22.00 Nieuws: 22.15 Causerie; 23.00 Kamermuziek: 23.52 Epi loog: 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Can I come in?; 12.30 Kerkdienst; 13.00 Verzoekprogr,14,00 Revue ork.; 14.15 Lichte muz - 14.45 Gevar. progr.16.30 Hoorspel; 17.30 Gevar. progr.; 18.00 Gi.pl.; 18.30 Gcvar. progr.; 19 00 Round Britain Quiz; 19.30 Hoorspel met muz.; 20.00 Nieuws en radiojournaal; 20.30 Hoorspel; 21.30 Community hymn singing; 22,00 Gevar muz.; 23.00 Nieuws; 23 15 Pianospel; 23 30 Muzikale causerie; 23.45 Orgelspel; 0.15 Gr.pl.; 0.56 Nieuws. B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland, 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464. 49 en 42 m.); 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224, 49, 42 en 31 m.); 22.00— 22.30 Nieuws en de Engelse graafschappen: Cumberland (op 224 en 49 m.). Nordwestdeutschcr Rundfunk, 309 meter. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nieuws- 13,20 Lichte muz.; 15 00 Amusementsmuz.; 16 45 Gevar. muz.; 18.00 Symphonic ork.: 18.50 Bas en piano: 19.00 Nieuws; 20.00 Carnevat-schlagers; 21.45 Nieuws22.15 Gevar. muz.; 24.00 Nieuws; 0.10 Symphonie ork.; 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 meter. 12,00 Klankbeeld; 13.00 Nieuws: 13.20 Hoorspel; 15.30 Paganlni. operette; 17.40 Gr.pl.; 17.45 Or- kestconceri; 19.30 Gr.pl.; 20.00 Lichte muz 20.30 Hoorspel; 22.45 Kamermuz.; 23.45 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.45 Symphonie ork. en koor; 12.30 Weerbe richten; 12 44 Omroepork.; 13.00 Nieuws- 13.15 Gr.pl.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gr.pl.; 15.45 Sport; 16.30 Gr.pl.. 17.00 Ktndcrkoor; 17.40 Gr.pi 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gr.pl.; 18.30 Godsdienstige uitzending; 19.00 Nieuws; 19.30 Gr.pl.20.00 Hoorspel: 21.05 Gr pi.; 21.15 Om roepork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.05 Gramofoonplaten. Brussel. 484 meter. 12.08 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ver zoekprogr.- 14.30 Seml-klass. muz.; 15.00 Gr.pl.; 17.00 Nieuws: 17.10 Gr.pl.; 19.00 Godsdienstig halfuur; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroepork.; 21.30 Chansons; 22.00 Nieuws- 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nieuws; 23.00 Gr.pl.; 23.55 Nieuws. kele éénmalige baten begrepen, bet feit ligt er toch. dat meer dan f 6 milliard aan het volksinkomen voor dé huishouding van de Staat kon worden onti'-okken. ook al moest daarbii voor velen het kapitaal worden aan gesproken. MAAvnAf 1 FFRRI'ARI 1947 Nl' ten aa"zien van de economische ont- MAANDAG 9 FEBRUARI 1953. wikkeling in ons land een toestand van sta- Engeland, B.B.C. Home Service, 3,0 meter. bniteit is jnt?etreden en een expansie, als 12.00 Schoolradio; 13.00 Gr.pl.; 13.25 Gevar. die van de laatste jaren niet ma? worden progr.; 13.55 Weerberichten: 14.00 Nieuws- 14 10 verwacht, zou het zeer zeker sterk te be- Gevar muz.; 15.00 Schoolradio; 10.20lOritiekentrenren 7j1n wannere tal van maatregelen. ww19 d v'e,ke door ««erin* en volksvertesenwoor- Sport-' 19.20 Causerie; 19.30 Sym'phonie ork werderi overwogen om de belashng- ■>0 30 Causerie 21.00 Gcvar. proei 21 45 Ameri. i te verlichten en aan handel en bedruf. kaans commentaar- 22 00 Nieuws; 22.15 Hoor-j ook aan de beurshandel, een grotere mate spel- 23.45 Parlementsoverzicht: 24.00 Nieuws, van vrijheid te schenken, zouden moeten F.ngeland, B.B.C. Light Programme, achterwege bliiven. ïsoo cn 247 meter. We denken hier aan de opheffing van de 12,00 Mrs Dale's dagboek; 12.15 Voordracht; Speculatiewinstbelasting, verlenging van de 12.30 Dansmuz 13.15 Orgelspel; 13.45 Orkest- j termijn voor bü'ondere afschrijving op concert: 14.45 Voor de kleuters; 15.00 Voor de nieuwe aanschaffineen. oelastingvrijdom vrouw- 16.00 Orkestconcert; 16 45 Lichte muz Voor het primaire dividend van naamloze 17.15 Mrs Dale's dagboek; 17.30 Hoorspel 19.30 vennootschapnen herstel van de mogcliik- Cr.pl UtS Hoorspr J ksld lot het belenen ran eff-elen. -nar. S"!; ^eïSelSi". st Vragcnbe- «onr de belan.stelhne voor de aand-ten- antwoording. 21.30 Verzoekprogr 22.00 Cause- markt zou worden vergroot en de bedruven rie: 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Ac- meer gelegenheid zouden krü«en om risico- tuallteiten: 23 20 Dansmuz.- 0.05 Voordracht; dragend kapitaal aan te trekken, elr. Men 0.20 Lichte muziek; 0 56 Nieuws. heeft zich aan de beurs er oven verbliid. dat B.B.C. European Service. de Vereenieine voor den Effectenhandel Uitzendingen voor Nederland. van een publiekrechtelijk lichaam weer een 8.00—8,15 Engelse les voor beginnelingen (op civielrechtelijke organisatie geworden is en 404, 49 en 42 m 22.00—22.30 Nieuws en Engelse als zodanig weer naar haar oude statuien les voor gevorderden (op 224 en 49 m,). kan leven. Fn in meer dan één opzicht wa- Nordwestdeutscher Rundfunk, 3119 meter. ren we met de vermindering van overheids- 12 00 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13 25 Gevar. bemoeiing on de goed« weg hetgeen niet in muz 15.50 Stiijkkwartet; 16.05 Amusements- de laatste Plaats tot de verlevendiging van muz 16*40 Rhythmische 'muz.; 17.00 Nieuws; de fondsenhandel heeft biigedracen. Ook de 17.45 Gr.pl.; 19 00 Nieuws; 19.30 Symphonie ork thans in uitzicht gestelde liouidatie van het 21.45 Nieuws; 22.10 Pianorecital; 24.00 Nieuws; Fffecten-rechtsherstel mag hier niet wor- 0.30 Dansmuz.- 1.1S Gevarieerde muziek. den vergeten. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 meter. Het is daarom te hopen dat de particu- 12 oo Semi-klass. muz 12.30 Pianorecital; 13.00 Jiere steunverlening hier en in het buiten- Nieuws; 13.20 Hollandse muz.; 14.00 Nieuws; 14 17 Gr.pl.; 14,30 Koor en orgel- 15.00 Orkest concert; 16.00 Kamermuz.; 17 50 Gr.pl.; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.00 Gr.pl.; 20.00 Na tionaal ork.; 22.45 Gr.pl.; 23 45 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11 45 Gr.pl.- 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouweis; 12.42 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianospel; 13.30 Gr.pl 13.45 Pianospel: 14.00 Der fliegende Hollander, opera (gr.pl.); 16.30 Gr.pl.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Franse les; 18.15 Gr.pl.- 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.pl.; 20 00 Kamerork 21 00 Operamuz.- 22.00 Nieuws; 22.15 Orgelspel: 22.55 Nieuws. Brussel, 484 meter. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.pl.; 16.00 Lichte muz.: 17.00 Nieuws; 17.15 Gr.pl.; 19,45 Nieuws; 20.30 Gr.pl.. 21.15 Pianorecital; 21.45 Gr.pl.- 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muz.; land een zodanige omvang mag aannemen, dat de Nederlandse regering niet wordt ge dwongen lot fiscale en andere maatrepeirri, welke on het bedrijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ontplooi ing van de nationale economie een ernstige belemmering zouden zijn. BIJ GRIEP PASTI ULES 4) Omdat mijn jongere zusje zei, dat het de kans van m'n leven was ze zag me al trouwen met één van uw kleinzoons Toni had even moeite om haar lachen in te houden en verder omdat ik reizen wil en wat van de wereld zien. Flamingo Eiland trekt me aan en ik geloof, dat ik het met u zal kunnen vinden. Hoewel ik me door nie mand op de kop laat zitten Ha, halachte Olivia schor, ga zo door, m'n kind, vertel me altijd precies wat je denkt, dan v/orden we nog de beste maat jes. Ik haat kruipers en vleiers. En je weet dus, dat er geen kans op een plaatsje in mijn testament is, niet waar? Ik verlang enkel m'n salaris over drie maanden en betaling van m'n heen- en terugreis, antwoordde Toni rustig. Ik heb vanmorgen een en ander al overgemaakt aan juffrouw Cripps van het bureau, zei Olivia. Er heerste even een stilzwijgen. Tom moest dit verwerken. Ten slotte zei ze: door DOROTHY QUENTIN U was er dus wel erg zeker van, dat ik zou accepteren. Olivia knikte. Ik wist 't op het moment, dat je hier voor het eerst de kamer bin nenkwam. Mensenkennis, kun je 't noemen. Als je je echter wilt terugtrekken, kan het bureau mijn chèques terugstorten. Ik wil me helemaal niet terugtrekken, zei Toni langzaam, maar ik zou wel een onderhoud met uw dokter willen hebben om te horen, welke verpleging u speciaal nodig hebt. De oude vrouw keek geamuseerd. M'n dokter is drieduizend mijl ver weg. Hij is een oude Schot. Fairly heet hij. Hij is een beetje aftands, maar hij kent mij goed. We zijn samen oud geworden. Fairly zal je alles wat je weten moet, vertellen. Maar je zult moeten wachten, tot we op Flamingo Eiland aangekomen zijn. Toni voelde, dat ze zich hierbij had neer te leggen. Ze had graag met een dokter het geval van mevrouw Burden besproken, maar ze zou dit dus moeten uitstellen. Er stond haar thans niet veel anders te doen dan zich geschikte kleren voor de tropen aan te schaffen en vervolgens met de wonder lijke oude vrouw te vertrekken om een nieuw leven tegemoet te gaan, dat opwin dend zou kunnen zijn, zoals Joy het zich voorstelde, of hopeloos saai en eentonig. Hoe 't ook zij, drie maanden betekenden niet een héél leven! En er zat iets gerust stellends in dat betaalde retourbiljet. Flamingo Eilandzei Toni langzaam. De naam klinkt romantisch. We hebben er gisteravond thuis de encyclopaedie op na geslagen. maar er stond niet veel over in. Olivia lachte. Geen enkele encyclopaedie zou Flamin go Eiland kunnen beschrijven, m'n kind Het heeft een geschiedenis, zoals alle an dere Westindische eilanden, vol bloedver gieten, roofpartijen, plotselinge rijkdom, plotselinge dood en uitbuiting. Hel is er heel mooi, er is veel schittering naast Iets, dat op verval wijst. Het huis Floriana en mijn verdere bezittingen liggen op het mooiste gedeelte van het eiland, er behoren bergen, oerwoud, een moeras en een rivier toe, terwijl we ook een van de mooiste stranden van de wereld ons eigendom kun nen noemenik verveel je hoop ik niet? O nee, integendeel vertelt u me zoveel mogelijk! zei Toni. terwijl ze voorover leun de en ademloos luisterde. Er kwam een warme uitdrukking op Olivia's oude gezicht en Toni voelde, hoezeer ze het eiland en haar huis liefhad. Alles heeft er kleur, dat is, geloof ik, een van de meest essentiële eigenschappen van het eiland. Als de bomen bloeien en je ziet dan bij zonsondergang de flamingo's over het moeras vliegen, dan lijkt het hele landschap één zee van brandende kleu renIk kan de schoonheid daarven moei lijk onder woorden brengen, maar het is werkelijk magnefiek. De oude stem, die even warm had geklonken, werd weer schor en droog, toen ze vervolgde: Maar denk niet, dat het leven er lijkt op een film, Toni! Flamingo Eiland ligt in de tropen, het klimaat maakt de mensen loom en onbeheerst, naast de felle prachtige kleuren is overal verval zichtbaar. Alles heeft echter iets reëels. De mensen worden er geboren, leven en sterven er, met het gevoel van hier te horen, op dit vruchtbare plekje aarde. Ze voelen zich één met hun eiland, dat op de een of andere wijze aan de greep van het modernisme is ontkomen. We leven in het verleden Toni knikte. Ze wilde het verhaal niet onderbreken. De Olivia, die hier van haar geboortegrond zat te vertellen, was een geheel andere vrouw dan de verbitterde, achterdochtige milHonnaire, die ze tot dus ver had leren kennen. Floriana, is een groot huis. vervolgde de oude vrouw. Het is langs drie zijden van een rechthoek gebouwd in een tijd, dat de mensen nog aan grote gezinnen deden. Toen ik er als jong meisje kwam te wonen, had het leven nog gratie. De slaven waren geen slaven meer, maar de meeste nakomelingen van hen verkozen het op de plantages te blijven werken. Het leven was vol en ge lukkig en helemaal niet zo traag en saai als sommige schrijvers menen het te moeten beschrijven. Onze familie bezat meer dan de helft van het eiland en hierdoor een grote verantwoordelijkheid. De mensen vergeten dat Trouwens ook tegenwoor dig is mijn gezag nog groot, ondanks alle regelingen die getroffen zijn met betrekking tot het werk. want de inheemsen komen ^ïog steeds bij mij om hulp voor al hun pro blemen. Ik heb een prima administrateur in dienst, een man met groot verantwoorde lijkheidsgevoel. die zijn vak kent. Je zult verbaasd staan te kijken over iemand als Carlos. Hij komt uit Cuba, maar wij be schouwen hem volkomen als één der onzen. Hij werd in Engeland opgevoed. Carlos? vroeg Toni belangstellend. Is hij van Spaanse afkomst? Hij komt uit Zuid-Amerika, antwoord de mevrouw Burden. Een generatie terug waren we niet dol op zijn soort, maar aan gezien hij een uitstekende kracht is en ik geen zoon of kleinzoon heb, die veel be langstelling voor de plantages en fabrieken heeft, kan ik hem zeer goed gebruiken en ben ik erg op hem gesteld geraakt. Hij zit niet achter mijn geld aan en dat is al heel wat Het oude thema weer, dacht Toni. Ze probeerde zich een beeld te vormen van het eiland, maar slaagde hierin niet helemaal. Wat is Miranda voor een plaats? vroeg ze om ven onderwerp te veranderen, ik weet alleen uit de encyclopaadie. dat het een inwonertal van 4300 heeft. Er glansde iets in Olivia's donkere ogen. Miranda is een stad, waar vele natio naliteiten leven. De bevolking bestaat uit Engelsen, Amerikanen, Spanjaarden. Fran sen en negers, terwijl er hier en daar ook een enkele Chinees woont. Ik vind het een vreselijk gat, maar misschien vind jij 't er wel amusant. De blanke bevolking zal een nieuw gezicht hartelijk welkom heten, je zult op de Club ontvangen worden, ik zal je er zeker niet van weerhouden. Je zult wat mij betreft, paardrijden en zwemmen, dansen en tennissen, zoveel als je wilt. Ja, ik denk dat Miranda je wel zal bevallen, tenminste voor een poosje Met deze woorden beëindigde Olivia voor het ogenblik haar verhaal over het eiland, Ze drukte op een bel en een Spaans dienst meisje kwam het vertrek binnen: ze liep licht als een balletdanseresje en volkomen geluidloos. (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2