fi GEREFORMEERD GEZINSBLAD No. 652VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953. BUITENLANDS OVERZICHT De Franse Koers Na een kabinetscrisis van een maand heeft René Mayer een nieuw Frans kabinet gevormd. Mayer is ongeveer 55 jaar. Hij stamt uit een aanzienlijke familie. Zijn grootvader was opperrabbijn van Pa rijs en zijn moeder behoort tot de Franse tak van de Rothschilds. Hij bekleedde verschillende belang rijke administratieve betrekkingen in het staatsapparaat en ging bij hel ein de van de tweede wereldoorlog in de politiek. Na de oorlog is hij achtmaal minister geweest o.a. van Economische Zaken en Financiën. Hij staat bekend als een zeer kundig financier die niet veel moet hebben van de tegenwoordige zg. progressieve denkbeelden op het gebied van finan ciën en economie. In vele opzichten zet hij dan ook de lijn van Pinay voort, uit wiens kabi net hij trouwens verschillende minis ters heeft overgenomen. De kabinetscrisis heeft echter aan de Franse franc geen goed gedaan en het is de vraag of verdere inflatie te ver mijden zal zijn. Mayer is or in geslaagd, de begro ting voor 1953, waarover Pinay was gestruikeld, aangenomen te krijgen. Hij heeft overigens een nieuw cre- diet bij de nationale bank moeten aanvragen, omdat door stagnatie in de plannen tot belastinghervorming de schatkist niet over toereikende mid delen beschikte. Die belastinghervorming blijft een heet hangijzer. Ook Mayer zal deze zaak t.z.t. toch moeten aansnijden, want een radicale herziening van het verouderde en tot massale ontduiking aanleiding geven- do belastingstelsel is biltere nood zaak. De Nationale Vergadering heeft echter de gewoonte, om elk kabinet ten val te brengen, dat ernst met deze zaak gaat maken. k n Eij de stemming over de ingediende begroting heeft Mayer ook de stem men van de Gaullisten verworven. In hel kabinet zelf zitten geen aanhan gers van De Gaulle, maar de generaal heeft Mayer wel zijn steun in de Ka mer toegezegd. In ruil daarvoor zou de premier dan zijn overgestapt op het standpunt van generaal De Gaulle in zake het Europese leger. Dat moest voor Mayer, die als een warme voorstander van de Europese Defensie Gemeenschap bekend stond, weleen politieke reuzenzwaai zijn. Inmiddels is echter al wel gebleken dal de zaken toch nog iets ingewik kelder zijn. Mayer heeft in de natio nale vergadering _v»fzekerd, dat hij nog precies zo „Euïopees" denkt als te voren. Sterker npg; hij heeft ge daan wat Pinay steeds had nagelaten, dear het verdrag inzake het Europese leger, dat nog door de volksvertegen woordiging geratificeerd moet worden, bij de Assemblée in te dienen. Hoe het dan zit met de concessies aan de Gaullisten? Wel, het E.D.G.-verdrag moet eerst worden onderzocht door de verschil lende commissies welke de Franse Nationale Vergadering telt. Het zal stellig nog maanden duren, eer behan deling in de voltallige vergadering van de Kamer zal volgen. Voor het zover is, zullen Mayer en Eidault die Schuman als minister van Buitenlandse Zaken is opgevolgd enige aanvullende protocollen ont werpen, die zij aan de regeringen van de andere verdragsluitende staten zul len voorleggen. Deze protocollen zul len Frankrijk het behoud van een aan tal rechten moeten garanderen. In de eerste plaats moet de Franse regering het recht hebben om te allen tijde te blijven beschikken over de Franse officieren die in het Europese leger moeten dienen. Het moet deze officieren ook kunnen vervangen door anderen die in de Franse Overzeese Gebiedsdelen dienen. Op deze wijze hoopt men de eenheid van het Franse officierenkorps en de nationale geest in dit korps te bewaren. In de tweede plaats wil de regering het recht behouden om in door haar .noodzakelijk geoordeelde gevallen Franse troepen aan het Europese leger te onttrekken en deze in de Overzeese Gebieden te gebruiken. Ten derde wenst de regering nog dat Engeland, welk land zich niet bij de E.D.G. zal aansluiten, bepaalde mi litaire garanties zal geven en dat er ook in de ^toekomst Engelse troepen op het Europese vasteland gestationneerd zullen blijven. s Het is duidelijk dat Frankrijk vecht voor zijn nationale belangen. Het spreekt wel veel schone woorden over de Europese eenheid, maar het wil de beschikkingsmacht over zijn leger niet prijs geven. Op dit punt zijn de Fran sen in meerderheid veel verstandiger dan de Nederlanders. Mayer kan het E.D.G.-verdrag rus tig bij het parlement indienen en daarmee aan de schone schijn vol doen. De aanvullende protocollen zullen tc.ch door de overige verdragsluitende landen niet aanvaard worden. En als de regeringen dezer landen Frankrijk wèl de gevraagde rechten toestaan, dan zullen ze voor zichzelf soortgelijke rechten reserveren, waar mee het Europese leger in feite van de baan zou zijn. Zowel de Franse regering als de Duitse wil niet openlijk zeggen dat zij het verdrag,} zoals het daar ligt, niet wenst te raiifi-'eren. Frankrijk en Duitsland Iniutei) .wc-ïi^\iyd.ver- antwoordelijHheid voor de afwijzing op de anderé partij te gooien, maar dat het europese leger er in de oorspron kelijke voorgestelde vorm niet komt, schijnt toch wel vast te staan. Alleen de Nederlandse regering en de overgrote meerderheid van de Ne derlandse volksvertegenwoordiging schijnen nog voorstanders te zijn van integrale aanvaarding van het inder tijd te Parijs gesloten accoord. Zou het geen tijd worden dat ook hier de ogen open gaan? CHINA STELT VOOR VUREN TE STAKEN. TOKIO. Tsjoe en Lai, Chinees pre mier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeenge komen. Het staken van het vuren zon moe ten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repa triëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Peking. Tsjoe deed dit voorstel op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot be sprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van de neutraliteit van Formosa. Tsjoe zeide, dat de bestandsbespre kingen te Panmoendjon onvoorwaar delijk heropend dienen te worden. ENGELSE CRITIEK OP B.B.C. LONDEN. Twee Britse bladen hebben critiek geleverd op de wüze. waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is vooral gericht tegen de B.B.C. The Daily Sketch stelt de Nederlandse ra dio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, werd niemand ook maar enigs zins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de overstroming afwisten, voordat zjj hun Maandag ochtendkrant ter hand genomen had den. De Daily Mirror is van mening, dat de B.B.C. haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onder zoek naar de redenen waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. BERLIJN. De Oostduitsc premier Grotewohi heeft in de Duitse Volks kamer bij de behandeling van de be groting voor 1953,: een hevige aanval gedaan op de minister van Financiën, dr Hans Loch. I-iy verklaarde., dat op het ministerie van Financiën op bu reaucratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt, hieraan toevoegend: De misdadige verraders in regerings kringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie. Voor de eerste, maal sprak _de..p< diuUoi iiremfar' 'PMc oVci vlü<S lingeristroom uit de 'Sovjét-z'one naar hét Westeh. Hij Ve'rk'lhhröé. dat' deze massale uittocht een gevolg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenu wen- en leugenoorlog! Zelfs wordt ge poogd, vervolgde Grotewohi, leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken. Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. Dc zg. Chrislciyke filmactie. Het volgende stukje schreef ds I. de Wolff in het Kerkblad van Overijssel- Gelderland. ,Op verschillende plaatsen is er een zg. christelijke filmactie. Voor kort is er ook zo'n vereniging ontstaan in Enschede. Die kant moeten wij niet op. En z.eker is af te keuren, dat men er de kinderen voor warm tracht te krij gen door kindervoorstellingen. On langs kwamen mijn kinderen thuis met een schriftelijke uitnodiging die buiten aan de schooldeur werd uitge reikt door ijverige propagandisten. Stel je voor, kinderen van 7 en 8 jaar! Dat gaat verkeerd. Natuurlijk zal niemand een film afkeuren, die na tuuropnamen geeft, of in dienst van een-of-ander bedrijf. Maar het gaat hier om speelfilms. Daar moet onze jeugd niet aan gewend worden, daar moet ze niét de smaak van le pakken krijgen. Want zo wordt de chr. film actie de beste propagandiste voor de gewone bioscoop. En geld voor een eigen filmproductie is er niet, noch zijn er de krachten voor zo'n mil- lloenenbedrijf. Afgezien nog van le kwestie, dat "'t er overwegende be zwaren tegen zouden moeten hebben. We noeten niet met de wereld willen meedoen, noch een klein beet.e van de wereld overplanten op eigen erf. 't Uitgangspunt: de wereld doet zo, en nu dienen ook wij wel iets derge lijks te geven, dergt niet." Geruisloos IV y lazen het volgende in „De Tele graaf": ,,De minister van Financiën heeft het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing, da* van 9 Juli 1952 dateert, van de agenda van cle Tweede Kamer laten afvoeren. Met deze vrij geruisloze verdwijni. g is practisch de laatste tegemoetkoming aan het bedrijfsleven ter bestrijding van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering verdwenen. Toen in het midden van het vorige jaar werd gediscussieerd over de ver deling van de lasten van de nieuwe werkloosheidswet stond al onmiddel lijk vast, dat het bedrijfsleven de helft voor zijn rekening zou nemen. De Stichting van de Arbeid was de mening toegedaan, dat de resterende helft ten laste van de regering zou moeten komen in de vorm van verla ging van de vereveningsheffing met 2°/#. De regering wilde echter niet verder gaan dan een tegemoetkoming van 1.2 °/o, waarvan 0,5 ®/o als verla ging van de vereveningsheffing en 0,7 °/o als verlaging van de kinderbij slagpremie. De Kamer heeft hierop veel critiek uitgeoefend, omdat deze laatste verlaging van 0,7 °/o slechts een correctie was op berekeningen, die oorspronkelijk te hoog waren, en dus toch tot stand zou zijn gekomen. Het ministeriële antwoord op deze critiek heeft zich dus beperkt tot het intrekken van de verlaging der ver eveningsheffing, de laatste reële tege moetkoming aan het bedrijfsleven. Dat op den duur deze „politiek" moet vastlopen, is duidelijk. Ter wille van onze exportpositie en vooral ter wille van de werkgelegenheid kan men niet blijven voortgaan lasten op het bedrijfsleven te stapelen, ook al ge beurt dit in etappes en zo geruisloos mogelijk". Boer pas op jc kippen De geschiedenis van 'een kippendief wordt verteld in de N.R.C ,Een 66-jarige inwoner van Mierlo, die gaarne kip at, had een bijzondere manier uitgevonden om het pluimge dierte van zijn buurman meester te worden. Een opening in de omheining tussen de" twee tui en, natuurlijk juist gekozen met het oog op de positie van het kippenhok, en dan wat lekker voer gestrooid. Het lijk1 wel een beetje op een sprookje, maar van dat gat in de schutting strooide de kip- penliefhebber lokvoer in geringe hoe veelheden naar zijn sch-ur. Daar stelde hij zich verdekt op en draaide zijn buit, zodra zij de kop om de deur van de schuur stak, voormelde kop om. Hij had, er een zekere handighèid in gekregen, dat geruisloos te doen, want de buurman merkte maar niets. Pas toen er veertig kippen de weg naar buurmans schuur waren gegaan was er een lucide geest die argwaan kreeg. De kippenmepper werd op heterdaad betrapt. Hij zit nu voor twee maanden iu de cel." Pas op voor verslaving. Het onderstaande is ontleend aan de Leeuwarder Courant": „Wat betalen we in Nederland toch giaag belasting. Honderden en honder den millioenen brengen we vrijwillig naar de schatkist. En we verhogen ook nog voortdurend onze bijdragen. Wan neer we de snélle stijging van ver bruik van tabaksartikelen veel snel ler dan in overeenstemming is met de bevolkingsgroei zo bekijken, dan vragen we ons af waarom men eigen lijk vindt, dat de belastingdruk zo hoog is. Alleen aan tabak betalen we in één jaar al een dikke 300 millioen gulden belasting en dóórtoe dwingt de fiscus ons toch niet. Overigens zijn de gisteren gepubli ceerde cijfers over het tabaksverbruik in 1952 in ons land toch wel veront rustend, geheel afgezien van de finan ciële zijde. Het begint steeds meer op een verslaving te lijken, die haar mo rele schaduwen heeft, maar ook uit 'n gezondheidsoogpunt fataal kan blijken. In Engeland is van medische zijde per televisie al tegen het overmatige ro ken gewaarschuwd op grond van de statistieken betreffende ernstige ziek ten. Vast staat het verband niet, maar wèl dat in hoofdzaak zware rokers er door getroffen worden. We gunnen iedereen en onszelf het rokertje, maar als de honderdduizen den die eigenlijk zelf wel weten dat ze over de schreef gaan, nu eens uil ogen initiatief wat kalmer aandeden? Van de fiscus zal die stimulans niet uitgaan. Die trekt elke werkdag een millioen aan accijns achter het rook gordijn." JÓSJIDA EIST SACHALIN EN DE KOERILLEN TOKIO. Premier Josjida van Ja pan heeft verklaard, dat hy alles in het werk zal stellen, om de terugkeer vjtfa Zuid-Sachalin en de andere voor malige Japanse gebieden te bewerk stelligen. Deze verklaring heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt, daar een woordvoerder van het Ja panse ministerie van Buitenlandse Za ken onlangs verzekerde, dat Japan geen aanspraken zon laten gelden en niet op herziening van het vredes verdrag van San Francisco zou aan dringen. In diplomatieke kringen in de Ja panse hoofdstad trekt men een verge lijking tussen de toestand aan de Duitse Oostgrens met de Oder-Neisse- linie en de positie van de Koerillen en Zuid-Sachalin. BELGISCHE RAAD VAN STATE VERWERPT E.D.G.-VERDRAG. ■v-BRUSSEL. In zijn advies op het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag der Europese verdedigingsge meenschap, komt de Belgische Raad van State tot de conclusie, dat de prin cipes van de Belgische grondwet „niet in overeenstemnvng te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nalionale gezagsorganen mach tigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwet telijke lichamen. De Raad van State heeft evenwel slechts een adviserende taak en het -Belgische parlement kan over het wetsontwerp beslissen. Uit het feit dat minister Van Zeeland het wetsontwerp bij de Kamer van FlNANClëLE KRONIEK ZAL ER VERLICHTING VOOR HET BEDRIJFSLEVEN KOMEN? Bij de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer is heftig ge debatteerd over de woorden progres sief en conservatief. Een ieder had er een hekel aan om voor conservatief uitgemaakt te worden. DR Mühlenfeld NIEUWE DUITSE AMBASSADEUR. BONN. De Westduilse regering heeft het voornemen dr Hans Mühlen feld, fractieleider van de Duitse Partij in de Bondsdag, te benoemen tot am bassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn ge publiceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agree ment voor dr Mühlenfeld is verzocht. Dr Mühlenfeld is een der vooraan staande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoe dig de leiding van de kleine fractie der Duitse Partij op zich te nemen. Hij is 51 jaar en geboren in Hannover. Hij woont thans in Isernhagen nabij Hannover, studeerde rechten en staats wetenschap in Göttingen en deed pas na de oorlog zijn intrede in de politiek. volksvertegenwoordigers heeft inge diend, mag worden opgemaakt, dat de regering geen rekening zal houden met het afwijzende advies van de Raad van State. BUITENLANDSE HULP Zeer groot zijn de medewerking, de hulp en het medeleven in het buitenland. Ontroerend zijn de grote hulpacties over de hele wereld. Van heinde en verre stromen gelden binnen. Doch niet alleen gelden, maar ook voor duizenden en nog eens duizenden kilo's aan goederen, in de vorm van kleding, medicamenten, voedsel en beddegoetl. Talloos zijn de aanbiedingen om hulp te verlenen en van vele kanten biedt men onderdak aan voor kinderen. De hoeveelheden goederen, naai' ons land onderweg, zijn niet meer allemaal op te noemen. De telegram men met innige deelneming stromen binnen. Inzonderheid bij de Neder landse immigranten in Australië, Nieuw-Zeeland en Canada is de ont roering groot. Allen organiseren hulpacties. Op de Antillen is ai een half millioen bijeen gebracht. t In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kro nen, waaronder een koninklijke gift- ingezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. Dertien landen schonken het internationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Bij de bank „Jordaan" te Parijs werd tot nu toe twee millioen francs gestort. De Nederlandse ambas sade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kardinaal aarts bisschop ïnnitzer van Wenen gaf RfibOffif scliüüngvröt» bemanningen; van de Amerikaanse torp.èdoboo.tjagers Bristol en Johnson, die in Arhstei-dam liggen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 millioen lire bijeengebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeente raad van Innsbruck 40.000 schilling be schikbaar. Op het Nederlandse consulaat te Marseille zijn vele aanbiedingen om Nederlandse kinderen onderdak te ver lenen ontvangen. De socialistische ver eniging Kinderfreude heeft 1000 Neder landse kinderen naar Wenen uitgeno digd. Ook de gemeenteraad van Wenen nodigde 1000 kinderen uit. De stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Ne derlandse stad te adopteren. Eenzelfde besluit werd genomen door de Abel Tasman-club te Hobart, Tasmanië. Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegtuig met dekens en medica menten naar Nederland vertrokken. Uit Rome zijn vier vliegtuigen vertrok ken, die in Nederland bij evacuatie en opsporing zullen helpen en op de te rugreis een eerste convooi kinderen zullen meenemen. Uit Arpajon in Frankrijk zijn Woensdag twee hef- schroefvliegtuigen en een dakota, met het tenodigde rollend materieel ge zonden. West-Duitsland stelde vier mo torboten van de douane en een groot aantal motorreddingboten ter beschik king. Uit Genève komt een colonne Rode-Kruisauio's. De fabriek van Thyssen te Hamborn en de gasmaat- schappy van het Ruhrgebied te Essen zullen mobile ploegen voor het repare ren van water-, gas- en electrïciteits- leidingen sturen. De Leeuwenclub te Joenkoeping (Zweden) stuurt een par ticulier vliegtuig met genoeg melkpoe der voor 10.000 liter melk en bontjas sen ter waarde van 15.000 kronen. Za- GENERAAL RIDGWAY IN NEDERLAND. SCHIPHOL Onverwacht is Don derdag om 11.20 uur in een Skymas- ter van de Amerikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NATO-slrijdkrachtcn, uit Parijs in ons land aangekomen. De generaal is na besprekingen in Den Haag met minister Staf over mo gelijke hulpverlening, onmiddellijk teruggekeerd naar het Shape-hoofJ- kwartier in Parijs. Hij was vergezeld van zeven officieren o.w. vertegen woordigers van verscheidene landen. Toen we over het getrof fen gebied vlogen, aldus de generaal, van Ostende naar de punt van Wal cheren, vervolgens naar West-Kapelle. waar wij naar het Oosten zijn afge draaid en later via Dordrecht en Rot terdam hebben we al een zeer duide lijk beeld gekregen van de enorme omvang der overstroming. terdag vertrekt uit Joenkoeping een kolonne vrachtauto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. Tien zenders van Europese radio-om roepen, in Duitsland, Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, Nederland, Italië, Lu xemburg, Monte Carlo, Saarbrücken en Zwitserland, zullen een gezamenlij ke oproep tot hulp uitzenden. Het doet ons Nederlanders warm aan, dat er in het buitenland zoveel voor ons wordt gedaan. De berichtendienst van de regerings- irtltchtinesdienst tenslotte, yvelke, zoals men weët alle meldingen betreffende de reddingsactie; over de radio bekend maakt, heeft een afzonderlijk tele foonnummer gekregen: Den Haag K 1700—116130. MILITAIREN WILLEN EXTRA VER GOEDING AAN RAMPENFONDS GEVEN. SOESTERBERG. De afdeling genie van de S.R.O.G. te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen, werk zaam in het rampgebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het Rampenfonds. INDONESIË EN DE RAMP DJAKARTA. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft Woens dagavond voor radio Republik Indo nesia in het Nederlandse deel van het programma een rede gehouden over de ramp in Nederland. „Wij allen heb ben hiervan met verbijstering en groeiende ontsteltenis kennis ge nomen." Hij deed een beroep alle land genoten zich in te denken in de el lende, die in het overstroomde land in ijzige koude en wind geleden wordt en hun hart le laten spreken en met milde hand le geven. Hij gewaagde van de vele spontane acties, welke reeds zijn opgezet. Speciaal vermeld de hij het sympathieke medeleven van de Indonesische studenten in Ne derland en het ter beschikking stellen van het studentenhuis in Nederland door de Indonesische vertegenwoordi ger. Vele bedrijven en organisaties zijn bezig inzamelingen te houden. Ook van steun in natura, o.m. kleding. Ge poogd wordt deze zo spoedig mogelijk naar Nederland te zenden. WATERSNOOD IN ENGELAND. LONDEN. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Max well Fyfe, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat volgens de laatste officiële gegevens by dc overstromingen in Zuid-Oost-Engcland 265 personen het leven hebben verloren. Het is nog niet mogciyk precies het aantal vermisten te schatten. Ook Woensdagnacht was de storm aan de Britse kust, buitengewoon he vig. Later in de nacht nam de wind ïn kracht af. Er bestond hoop dat een tweede ramp bij de vloed ïn de vroege ochtenduren zou uitblijven. Twee duizend personen dié weigeren het eiland Canvey te verlaten, werden gewaarschuwd voor de dreigende vloed. Indien de toestand gevaarlijk voor hen zou worden zou men hen door middel van twee lichtsignalen waarschuwen. Niemand bleek uiteindelijk in staat om nu precies te zeggen, wat progres sief nu wel betekende; uitgezonderd de socialisten. Alleen, zij zelden niet wat het woord nu precies aanduidde, maar zij zeiden: „Progressief, dat zijn wij!" En de anderen vonden dat blijk baar ook zo, want zij spraken, hot niet tegen, maar protesteerden toch om strijd als zij zelf conservatief ge noemd werden. We denken hierbij aan wat de Savornin Lohman schreef: „Ik houd niet van conservatieve men sen", zo zeide hij, „maar ik wil gaarne het goede conserveren", waarom hij zeide, dat men in de politiek (en in de economie! P.) zich moest aansluiten bij het historisch gewordene. Dat we hierover even in den brede uitweiden, komt doordat we deze keer een bezoekje willen brengen aan onze Eerste Kamer, waar thans de begro ting in behandeling is. In de socialis tische literatuur wordt onze Eerste Kamer altijd een bij uitstek conser vatief college genoemd, welke bena ming zij deelt met onze rechterlijke macht, waarom het eerstgenoemd col lege dan ook zo spoedig mogelijk moet verdwijnen en het laatste ver vangen worden (door „progressieve" rechters). En als we de reacties van onze „sena toren" op minister v. d. Kieft beluis teren, dan geloven we dat zij in het aigemeen hun naam nl. conserva tief eer aangedaan hebben. De debatten stonden geheel in het teken van het werkloosheidsprobleem en wel voornamelijk waar en hoe de oplossing gezocht moest worden. Vergissen we ons niet, dan gaat do regering de weg op van de werkver ruiming door uitvoering van open bare werken. Hiervoor werden in de afgelopen maanden, buiten hetgeen reeds op de begroting uitgetrokken werd, honderden millioenen gevoteerd. Op zich zichzelf ïs hier natuurlijk niet zo heel veel op tegen, want elk ge oorloofd middel moet worden aange grepen om het steeds groeiende werk loosheidscijfer te stuiten. Maar nie mand en ook de minister deed dit niet zal kunnen ontkennen, dat werkverschaffing door openbare wer ken slechts een lapmiddel is. Als men op deze weg doorgaat zal men op den duur objecten gaan verzinnen, die' nutteloos zijn en het nationaal ver mogen verslinden. Voor onze G.P.V.-gemeenteraads- leden ligt hier een taak om waak zaam te zijn. De natuurlijke bron waaruit werk verschaft moet worden, is de industrie. Daarom moet de uit breiding van de industrie alle aan dacht hebben. Immers per jaar levert ons toch al zo dicht bevolkt land 40.000 nieuwe arbeidskrachten op, die emplooi zoeken. Terecht wezen nu enkele leden er op, dat van de zijde van de regering nog niet bekend gemaakt was, wat zij to djenopKicht.e van plan. js.^en. meji... was van mening, dat het. doen der regering op dit punt het tóegezegde ■in de troonrede ondermijnde. En dat onze industrie wel enige verzorging nodig heeft is gebleken uit de thans gepubliceerde cijfers over 1952. Niet dat 1952 vergeleken bij de voorgaande jaren zo'n ongunstig beeld toonde. In tegendeel, over het geheel is het re sultaat verblijdend. De cijfers van de buitenlandse handel tonen aan, dat het invoersaldi van f 2256 millioen in 1951 lot f 504 millioen in 1952 is terug gelopen. Maar uit de statistiek valt ook op te merken, dat in de laatste maanden het ïnvoersaldo weer stijgende is. Het vierde kwartaal vertoont dan ook een invoersaldo van f 167 millioen legen f 30 millioen in het vorige kwartaal. Ook de export is teruggelopen. Ver geleken bij het jaar 1951, toen de pe riode van opbloei een aanvang nam, zijn de cijfers nogal sprekend. Bedroeg het exportcijfer in het vierde kwartaal van het jaar 1951 r 2137 millioen, in het afgelopen kwar taal kon ternauwernood f 1960 mil lioen behaald worden. Het heeft er dus alle schijn van, dat we ons op de weg terug bevinden. Daarom, rekening houdende met deze feiten, hadden de Eerste-Kamerleden volkomen gelijk, dat ze bij de minis ter aandrongen op versnelde maat regelen tot stimulering van de econo mische bedrijvigheid. Zeer zeker is het waar, dat aan de bestrijding van de werkloosheid op .korte termijn iets gedaan moet wor den, maar wanneer dit ten koste zou moeten gaan van de bestrijding van de werkloosheid op lange termijn, dan geloven we aan het laatste de voor keur te moeten geven. Om het met een in de loop der tij den voor onze oren belast en daarom minder mooi woord te zeggen: het welvaartspeil is niet te handhaven, indien het productie-apparaat zich niet steeds vernieuwt. En met betrekking tot de vernieuwing en uitbreiding van de industrie heeft de regering zich er steeds voor te hoeden, dat ze dit door haar optreden niet in de weg staat. Vooral thans, nu het voor de industrie steeds moeilijker wordt om de nodige machines aan te schaffen, aangezien door de concurrentie van het buiten land op de wereldmarkt, de winst marges steeds kleiner worden. In de afgelopen jaren was de mo gelijkheid om tot vernieuwing van het productie-apparaat over te gaan veel groter dan thans, maar deze kans werd door het politieke drijven on mogelijk gemaakt. Do volgende keer willen we zien, wal cle regering in dezen thans denkt te gaan doen. J.'M. P.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2