CtHEi 1352 9e JAARGANG. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953. Hoofdredacteur: p. JONGELING Redactie- en Administratie-bureau: Kanaalstraat 8 Postbus 130 Apeldoorn Telefoon 6060 (K 6760) Uitgave van Stichting De vrije Kerk Apeldoorn. Post Giro 208305. Bankrelatie: Ned. Handel Maatschappij N.V, Agentschap Apeldoorn. Bijkantoor voor de Noordelijke provinciën: Brandenburgerstraat 3a, Groningen Tel. 23334 (K 5900)' Bijkantoor voor Rotterdam en omgeving: Slaghekstraat 94. Rotterdam-Z. Telefoon 71386 {K 1800 verscnijnt 3 per ween. Abonnementsprijs 4.05 (of J 5.05; hierbij 1.— inbegrepen voor steun Gezinsbladfonds) bij vooruitbetaling vóór of op de eerste van ieder kwartaal, per giro, postwissel of bank. Bij betaling per kwitantie f 4.30 per kwartaal. Ad vertenti ën: ramiiieoericnten j u.tt per mm. Vraag en aanbod: tot 10 w. 1. tot 20 w. 2.tot 30 w. 3.—. van de handel: f 0.18 per mm Bij contract belangrijke korting. Advertenties en alles wat nieuwe opgaven, betalingen, adres wijzigingen etc. betreft te zenden aan het adres van de administratie te Apeldoorn. Niet het lot, maar God Een week spoedt ten einde, die in de geschiedenis van het Neder landse volk nauwelijks haar weer ga heeft. Er was feitelijk slechts één ding, dat dag en nacht al onze gedachten in beslag nam: de ramp. Voor andere feiten was geen plaats en geen aandacht. Een volk wor stelde om behoud. Een millioen mensen verkeerde in nood en het overige deel van de natie leed mede, zwoegde in de boten en aan de dijken, of stond een deel van zijn bezit af om tenminste de allerergste ontbering te lenigen. Nog is, terwijl wij dit schrijven, de ramp niet haar ganse omvang te overzien. Nog stijgt het doden cijfer gestadig. Nog breken er bin nendijken door en moeten dorpen overhaast geëvacueerd worden. En als we de omvang van het leed al niet kunnen overzien, nog veel minder kunnen we de intensi teit van deze nameloze verschrik king meten. Elke beschrijving schiet te kort, omdat zowel de taal als het menselijk voorstellingsvermogen ons in de steek laten. Groot en spontaan is de hulp. Veel wordt er gegeven. Wat onze soldaten en wat duizenden vrijwil ligers in het noodgebied gepresteerd hebben bij het redden van bedreig de levens, grenst aan het boven menselijke. De radioverenigingen hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt door vrijwel al hun zendtijd beschikbaar te stellen voor de berichten en boodschappendienst ten bate van de reddingsactie. Mede daardoor kon ook het grootste deel van ons volk van uur tot uur intens meeleven met het ontzaglijk gebeuren. In de wijze waarop de natie op de ontzettende catastrophe gerea geerd heeft, is dus heel wat dat ons op zichzelf kan verblijden. Maar er zijn ook dingen die ons bedroeven. We moeten oppassen voor gene raliseren. Ons volk vormt geen een heid in geestelijk opzicht. Er zijn stellig duizenden mensen in ons land, die Gods hand erkennen in wat ons thans overkwam. Maar de overgrote meerderheid wil daar niet van weten, öf neemt het aan als een vanzelfsprekendheid die men voorts wel buiten beschouwing kan laten. De pers spreekt van „een natuur ramp". In een tijdschrift lazen we een zeer knappe beschouwing van een professor, waarin wiskundig werd bewezen dat deze watersnood een gevolg is van wat men noemt een samenloop van omstandigheden. Die omstandigheden zijn dan de springvloed en de storm. Het is eigenlijk een eenvoudig sommetje zegt de geleerde zijn naam is prof. Freudenthal, en hij schrijft het in „De Groene" want de noodzakelijke gegevens zijn be kend: „Springtijden zijn er om de 14 da gen, twee dagen van de periode zijn speciaal gevaarlijk, en van de 12 uur, die het getij duurt, beslaat het ge vaarlijke hoogwater twee uur. Dus de kans daarop is 1 op 42. Dat is dan de factor „getij" van astronomischen huize en derhalve ma thematisch bekend en betrouwbaar, zoals het meeste, dat de hemellicha men orrs rechtstreeks zénden. Van de andere factor, uit het ondermaanse af komstig, kan men dit nu niet bepaald zeggen: onze vrienden van de Bilt hebben wind en weer nog altijd niet onder de knie. De wind waait het wa ter op hoe hoog dat kan gaan, valt bij de tegenwoordige stand van de wetenschap misschien al te bere kenen, maar voor onze kusten is dat nog niet zo gemakkelijk. Het grootste windeffect te Hoek van Holland, waar statistieken iets over weten, was tot nu toe 2.80 m. De kans op een derge lijke stuwing (die ongeveer twee uur zou kunnen duren) is, één keer in de dertig jaar, maar dat is dan een cij fer, dat u niet op de goudschaal moet wegen: Dus 1 op de 42 voor een gevaarlijk hoog water en 1 op de 30 jaar voor een gevaarlijke windstuwing. Geeft een kans van één keer in de 1260 jaar, dat de factoren wind en getij op zijn ongunstigst samenwerken. De hoogwaterstand te Hoek van Holland zou dan 3.80 m boven N.A.P. zijn." Voor zover bekend heeft dit aller ongunstigste geval zich nog niet voorgedaan aan onze kusten. De professor geeft zelf enige historische bijzonderheden over vroegere stormrampen: „In 1894 kwam te Hoek van Hol land de maximale opwaaiing drie uur na het hoogwater, in 1916 was het maximale windeffect het getij twee uur vóór. Hoe het dit keer is gelopen, weet ik nog niet op 't ogenblik, dat ik deze regels schrijf. Maar b.v. op 1 Maart 1949 heeft het maar een half uur gescheeld, of Vlissingen was door een ramp ge troffen kort voor hoogwater nam de windsterkte toen ineens af. Het kan eveneens een kwestie van hele of halve uren zijn, welke streek van ons land het te verduren krijgt. De vloedgolf heeft tijd nodig om langs de kust van Vlissingen naar Den Helder te komen en om de riviermonden binnen te dringen, En in de rivieren hangen de wind- stuwingen nog van plaatselijke om standigheden af. Ten slotte komt er in sommige gebieden, zoals bij Wer kendam en Schoonhoven, nog een derde wisselende factor bij: de op- perwaterafvoer, waarvan de grootte bepaald wordt door de weersom standigheden in de brongebieden. Sinds de stormvloed van 1916 zijn de statistische gegevens van Water staat aanmerkelijk verbeterd. In de laatste jaren is dit materiaal meer mathematisch bewerkt, maar waar het nog aan ontbreekt, dat zijn detail-onderzoekingen voor de af zonderlijke gebieden, naar de maxi male waterstanden, die men daar mag verwachten. Dijken te ver hogen is een zeer kostbare zaak, die men niet op goed geluk kan onder nemen. Er is geen sprake van. dat men zich in ons land absoluut zou kunnen beveiligen tegen het water, Hoe hoog men op elk punt de vei ligheidsmarge stelt, is een kwestie van tegen elkaar afwegen van veel factoren. Voor de mathematische physica en de mathematische statis tiek is bies een laak eggelcg<$.. Over 304V jaren kunnen we oor delen, of ze erin geslaagd zijn. ram pen zoals die van 1 Februari 1953 te voorkomen". We zijn niet in staat de gegevens van deze deskundige te controleren. Zijn berekening zal wel kloppen. En toch is deze beschouwing radi caal mis, omdat nergens ook maar één moment het besef wordt gevon den dat in al deze „factoren" en „kansen" en „natuurkrachten" de almachtige God werkt. Wanneer wij dit deze geleerde on der het oog zouden brengen, dan zou hij misschien antwoorden, met een variant op wat in de vorige eeuw een liberale minister in het parlement uitriep: „Bederf met uw godsdienst mijn wi •kunde niet!" De wiskunde is immers een exacte wetenschap. Ze bewijst wat ze beweert. Er valt geen speld tussen te krijgen. Uit statistieken en be rekeningen volgt dat ernstige stormvloeden gemiddeld één keer in de dertig jaar voorkomen en dat een storm, die van zuidwest naar noordwest draait meer water op stuwt dan één. die gedurig uit het noordwesten blaast. Ditmaal vielen een aantal van deze „wetmatig heden" samen, en het gevoig was een ramp van ongekende omvang. „Pech gehabt!" zeiden de Duit sers in bezettingstijd., cynisch van zulke dingen, en de meer „Gebil- deten" spraken van „das Schicksal", het noodlot. Bij professor Freudenthal is /an zulk cynisme stellig geen sprake. We hebben geen enkele reden om te geloven dat hij minder begaan is met het lot van de getroffen be volking dan wie ook. Maa>' weten schap is nu eenmaal wetenschap. Maar de Kerl: gelooft en belijdt het anders. „Wij geloven, dat de goede God, nadat Hij alle dingen geschapen had, deze niet heeft laten varen, noch aan het geval of de fortuin heeft overgegeven, maar ze naar Zijn heilige wil alzo stiert en re geert, dat in deze wereld niets ge schiedt zonder Zijn ordinantie; hoe wel nochtans God noch auteur is, noch schuld heeft van de zonde, die er geschiedt. Want Zijn macht en goedheid is zo groot en onbegrijpe lijk, dat Hij zeer wel en rechtvaar- diglijk Zijn werk beschikt en doet, ook wanneer de duivelen en godde- lozen onrechtvaardiglijk handelen. En aangaande hetgeen Hij doet bo ven het begrip des menselijken ver stands, datzelve willen wij niet curieuselijk onderzoeken, meer dan ons begrip verdragen kan; maar wij aanbidden met alle ootmoedigheid 's-GRAVENHAGE. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedroeg Vrij dagmorgen PRINS BERNHARD VLOOG BOVEN GETEISTERDE GEBIEDEN. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft,, Donderdag weer over de geteisterde gebieden gevlogen. Nadat hij op het vliegveld Haamstede was geland, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de prins gedurende de. gehele dag verscheidene zwaar getrof fen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland en Zuid-Beveland. Persoon lijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegesla gen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemees ters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en dc te nemen maatregelen. Behalve over net werk van de Ne derlandse strijdkrachten, was de prins vol lof over het werk van de buiten landse militairen. PRINSES WILHELMINA STELT AUTO BESCHIKBAAR. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto, een Cadillac, ter beschikking- gesteld van het ziekenvervoer. De auto ïs inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrokken en was gevuld met levensmiddelen. Voorts heeft de Prinses aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor Ie getrof do srt«isi!«l"/' -E GRENZEN VALLEN WEG. De ambassade van België te 'srGra- vènhage deelt mede, dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de ge wenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationali teit, die zich uit Nederland over Bel gië naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de hui dige omstandigheden geen identiteits bewijzen of paspoorten kunnen over leggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen transporteren die be stemd zijn voor hulp aan deze gebie den. en eerbied de rechtvaardige oor delen Gods, die ons verborgen zijn; ons tevreden houdende, dat wij leer jongeren van Christus zijn, om al leen te leren hetgeen Hij ons aan wijst in Zijn Woord, zonder deze palen te overtreden. Deze lering geeft ons een onuit sprekelijke troost, als wij door haar geleerd worden, dat ons niets bij geval overkomen kan, maar door de beschikking onzes goedertieren he- melsen Vaders, die voor ons waakt met een vaderlijke zorg, houdende alle schepselen onder Zijn heer schappij, alzo dat niet één haar van ons hoofd (want die zijn alle ge teld), ook niet één musje op de aarde vallen kan, zonder de wil onzes Vaders, Matth. 10 29, 30. Waarop wij ons verlaten, wetende dat Hij de duivelen in de toom houdt, en al onze vijanden, die ons, zonder Zijn toelating en wil, niet schaden" kunnen. En hierin verwer pen wij de verdoemelijke dwaling der Epicureeën dewelke zeggen, dat zich God nergens mee bemoeit, en alle dingen bij geval laat geschie den". (Art. 13 N.G.B.). Deze God is onze God, die Zijn opperzalen zoldert in de wateren, die van de. wolken Zijn wagen maakt, die op de vleugelen des winds wandelt. Hij zendt Zijn bevel op aarde; Zijn woord loopt zeer snel. Hij geeft sneeuw als wol, Hij strooit de rijm als as. Hij werpt Zijn ijs henen als stukken; wie zou stand houden voor Zijn koude? Hij zendt Zijn woord en doet ze smelten; Hij doet Zijn wind waaien, de wateren vloeien henen. Wij buigen ons met eerbied onder Zijn bestel en verootmoedigen ons onder Zijn slaande hand. En wij bidden, ook morgen in de vergade ring van Gods gemeente, of Hij nog geen einde wil maken met ons volk. maar het wil behouden en tot Hem doen wederkeren. Opdat het ge hoorzaam moge wandelen voor Zijn aangezicht, in voor- en tegenspoed. 1 PRINS BERNHARD VOORZITTER RAMPENFONDS. U-.VAG- Prtns Be» ;ih,-»rd ij woensdag m nee rm'msTene'-vair Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als. voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, in -tegenwoordigheidvan 'o.a.. de ministéfs Beel enVan Tb'ièl. Het' bestuur van het Nationaal Rampen fonds heeft terstond zijn werkzaam heden aangevangen. KONINGIN BEZOCHT UTRECHT EN AMERSFOORT. UTRECHT. H.M. de Koningin heeft Donderdag in het middaguur, vergezeld door mevr. Smitt-Avis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse vci- linghallen aan de Croesclaan, waar het provinciale cvacuaticbureau gevestigd H.M. stelde zich hier op dc hoogte van dc werkzaamheden, van dit door gangscentrum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aan gekomen. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoort vertrokken. Omstreeks half twee is een bezoek gebracht aan het evacuatie-centrum in Amersfoort. H. M. bezichtigde de medische afdeling en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aange komen evacué's. H.M. de Koningin bezocht voorts het Zeister slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de nbod- gebieden zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaar gestelde adressen. Uitgebreid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afde ling schonk. Koningin Juliana was tenslotte in Musis Sacrum in Baarn. Toen opnieuw een aantal vluchtelingen uit Goeree en Overflakkee daar arriveerde. INFORMATIES GEcVACUEERDEN 's-GRAVENHAGE. Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederland- sche Roode Kruis, Prinsengracht 27 te 's-Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te ver vallen, die éen paar dagen geleden in een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken over de registra tie van geëvacueerden verscheen, dat deze informaties ook te betrekken wa ren bij de rijksinspectie der bevol kingsregisters. CAPACITEIT IS ONAANGETAST. DEN HAAG. Gebleken is, dat hiel en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromings ramp. Enige exportbedrijven ondervon den ree ls moeilijkheden bij het ver krijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De pro ductiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. RUIM ff1/,, MILLIOEN VOOR RAMPENFONDS. Scins. .jgftrrth? -ftrv-JÜ"!"!- deeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot Donderdagavond toe een be%ag" van ruim 11.500.000 gulden heeft geboekt. Hierbij zijn ulle bijdragen inbe grepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. REGISTRATIE EVACUE'S. 's-GRAVENHAGE. Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandig heid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun be trekkingen, acht de minister van Bin nenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn ver plaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hjj richtlijnen aan de gemeentebestu ren gegeven. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats heb ben op kosteloos van rijkswege ter be schikking te stellen verplaatsïngsfor- mulieren. Tot dc rijksinspectie van de bevol kingsregisters en het informatiebureau van het Rode Kruis zullen vragen om trent de verblijfplaatsen van vorenbe doelde personen kunnen worden ge richt. KOSTWINNERSVERGOEDING. DEN HAAG. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun ge meente personen zijn, die in de ge meente, van waaruit zij zijn geëva cueerd. kostwinnersvergoeding geno ten. deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burge meesters bij het desbetreffende depar tement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is ge ïnformeerd naar het bedrag, dat in de gemeente van herkomst werd uitbe taald. Een nadere circulatie met in structies zal nog volgen. HET BUITENGEWOON VERLOF VOOR MILITAIREN. DEN HAAG. In aansluiting aan het bericht betreffende een buitenge woon verlof van vier dagen, dat t.z.t aan de militairen van marine, land- en luchtmacht, afkomstig uit het noodge bied, zal kunnen worden verleend, wordt medegedeeld dat dit verlof al leen bestemd zal zijn voor personeel dat in Nederland werkelijke dienst verricht. UTRECHT. De beurs voor meu belen en woningtextiel welke Maan dag a.s. in Utrecht aanvangt gaat in ieder geval door. DANKBETUIGINGEN VAN KONINGIN JULIANA. LONDEN, 5 Febr. Koningin Eliza beth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende telegram ont vangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenhe den ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door ver schrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. PROCES-ORADOUR. BORDEAUX. Dc regeringscom missaris bü het militaire tribunaal in Bordeaux heeft de doodstraf gecist te gen kapitein Kahn en andere officie ren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-Sur-Glane door een af deling van de SS in 1044. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uitvoer den zijn dwangarbeidstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige be schuldigden Bleschke. Frentzel.- Pjeu- fer, Daab, Degenhardt en Boehme. AAN ONZE ABONNé'S IN DE NOODGEBiEDEN De overstromingsramp die West en Zuid-Nederland heeft getroffen heeft vele spoor- husverbindin gen verbroken. Hoewel we ons uiterste best hebben gedaan om de verzending en bezorging van ons blad zoveel mogelijk normaal tc doen geschieden zal een deel van onze abonné's. woonachtig in ge- isoleerde plaatsen, toch de krant niet op d». normale tijd ontvangen. We hebben enige honderden num mers extra gedrukt, waarmee we op aanvraag gaarne t.z.t. abonné's van dienst willen zijn die de krant in 't geheel niet gekregen hebben. REDACTIE EN ADMINISTRATIE.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1