Schade wordt op honderden millioenen guldens geschat Herstel aan dijken vordert goed Na hulp van mensen en materialen thans gewone hersens gevraagd De zee valt aan Het Rode Kruis blijft helpen Practische hulpverlening lenigde grootste nood na de ramp Troepen hebben grote steun aan de buitenlandse militairen Zaterdag 7 Februari 1953 Vele gaten zijn reeds gedicht Gevaar op vele plaatsen thans bezworen Schouwen-Duiveland verloren eiland (Van een onzer verslaggevers) OP die plaatsen in Schouwen en Duiveland, waarheen men de ge vluchte mensen uit het ondergelopen deel van het verwoeste eiland overgebracht heeft, heerst een vrij normaal leven. De kinderen gaan er allemaal naar school en hun aantal is aangevuld met dat der geëvacueerde burgers. De bakkers, de slagers en de kruideniers doen er hun dagelijks werk en alleen het postkantoor, waar mobilofoons opgesteld staan om het telefoonverkeer over verre afstand te bedienen en op het gemeente huis waar iedereen in de rij staat voor alles en nog wat, geven de indruk van iets bijzonders. Wie Schouwen-Duiveland van de zeezijde nadert en op het strand aan land stapt zou de indruk kunnen krijgen in een land buiten het noodgebied terecht gekomen te zijn. Zo volkomen heerst hier, aan de rand van het ergste noodgebied, de rust. Dat is natuurlijk maar schijn. In de zomerhuisjes zitten de boerderij- bewoners uit het lage deel van de dor pen Haamstede. Burgh, Eikerzee, Noord- welle en Serooskerke. Hun vee loopt in kale weiden en over de verlaten wegen of staat in de voor winterstalling weinig comfortabele schuren. Dat is al zo sinds Zondagochtend de vloed het eiland overstroomde. Men heeft toen geholpen, is op eigen initia- de zomerhuisjes binnengestapt en heeft onderdak gevonden bij de burgers van het dorp. Schouwen vooral is een eiland, dat twee dagen lang in een volkomen vergeten hoek gelegen heeft. En het is daardoor tevens een bewijs, dat er aan de organisatie van de hulpverlening zeer veel gemankeerd heeft en nog mankeert. Het laatste telefoontje Enkele minuten, nadat de dijk bij Burhg het begeven had dat was in het diepe duister van de Zaterdagnacht heeft de heer De Koster in Burgh de rijkspolitie in Amsterdam opgebeld met twee mededelingen. De eerste was: de dijken zijn doorgebroken. De tweede: het Finse schip ..Bore" strandde voor Westerschouwen en de 22 opvarenden ervan zijn door drie inwoners van Burgh ondanks de woedende zee van boord gehaald. Over die gebeurtenis zou een helden dicht te schrijven zijn. Achter de rug van drie drie liep een provincie onder water, maar toch haalden zij 21 in nood verkerende schepelingen van hun ge strande schip- Twee dagen in uithoek Dit telefoongesprek was het laatste, dat werd gevoerd Men dacht toen op Schouwen: in Amsterdam weet men tenmin ste van onze nood af er zal wel iemand zijn, die een initiatief neem. Want toen was er nood op Schouwen. Er was licht noch tele foon, alleen drinkwater, wat al heel v/at is. Noch die Zondag, noch die Maan dag heeft men iets gemerkt van hulpverlening, totdat op Dinsdag plotseling allerlei benodigdheden begonnen aan te komen, waaraan in het geheel geen behoefte was: er werden duizenden broden uit vliegtuigen geworpen en er arri veerden medische hulpploegen. Noch aan het een, noch aan het ander had men er behoefte. Niet temin arriveerde er in de haven van Burgh toch nog een schip, waarvan de ruimen geheel volge laden waren met brood en bracht een ander schip levensmiddelen in blik, waarmee de opslagplaatsen ook al tot de nokken gevuld zijn. Daarnaast kwam er ook veel, dat per radio gevraagd werd en wel dringend nodig was: zandzakken werden uitge worpen uit vliegtuigen, een regen van veekoekjes daalde neer op het strand, er kwamen gummilaarzen en handschoe nen en na Dinsdag helicopters, die won deren verricht hebben en tientallen mensen uit het water en van hun daken haalden. Geen werk voor chirurg Maar toen er een enthousiast chirurg verscheen, geheel uitgerust met een in strumentarium, die direct aan de slag wilde gaan, moest men hem teleurstel len: er viel niets te opereren en er wa ren ook geen ernstige zieken. Hoogstens wat griep-gevallen. Hoe groot de teleur stelling van die dokter was. die door de een of andere instantie daarheen ontbo den werd, moge blijken uit het feit, dat hij er min of meer op stond te vertrek ken met een ernstige zieke in de heli- cooter. Hij kon niet accepteren, dat zun zending geheel voor niets was gewee-t. wat wel te begrijpen is. Vee langs de dijken Gisteren hebben we door water en modder, aanslibsel en cadavers van konijnen, koeien, varkens en kippen door de wateren rond Schouwen en Duiveland gevaren. Een trieste tocht. Huisraad, schuurdaken kippenhokken, het dreef alles on de ebstroom de Oos- ter-Srtielde en de Noordzee in. Maar het meest triest waren de drommen vee. die op alle dijken no? rond'open Koe-en zoekend naar water en voedsel, naard^n zich huiverend bergend teeen de fel neeriagende sneeuwstorm die alleen dit brengt, dat de sneeuw tenminste enig zoet water oplevert. Waarop wachten En rond de eii-mden varpr» de sche nen: die van d» vicsprs djP van Duitse Belgisch" er» and»r» >,«Unerc de l3ndin<rsve-"-tiil<ren en de h»lnh"- ten. Ze lieve" zo dicht oneer» in de havens van Ttrjiinis.se. van Burgh en Scharend"ke. dat er niet een se^i" meer b« kan. En ze vim alle 1ee°- De meeste sehfirners vragen zieh af wat ze. na drie dagen wachten nu nog langer h»er zullen doen T^e" Amster damse cehinner die veehoede- hrneVif en met -o» re*«»r to" koeien vlak hil ziin schip Maar er »S niemand om d» «tieren naar de ha- V(>n te brengen, en hovend'"" 70 lo nen de diik weer on. terug vanwaar re o-eirnmen ziin. Een wanhopige kudde in een verlaten, wilde wereld. Op honderd meter af stand. in Burgh. is zoet en vers drink water, maar er is r.og niemand geweest om eens zoet water te brengen naar het weliswaar geïsoleerde haventje Burgh- sluis waar het vee bijeengedreven kan worden. De toeschouwen schuift dit maar op d- nl"emene noodtoertand. die iéderee-- min of meer hrt hoofd doet verlieze" Maar iammer bluft het dat er niet meer centrale leiding is en dat er zoveel ge; brek en ellende geleden wordt, die bij een krachtige - doelbewuste leiding toch tenminste beperkt kon worden. Een week lang zwerft het vee thans over de dijken. De boeren vrezen, dat er. na deze geweldige vloed, een vee-ziekteplaag van ongekende omvang zal komen. Het spreekt vanzelf, dat we deze cri- tiek alleen uitspreken om de aandacht te vestigen op de deerniswekkende si tuatie in het noodgebied. Zij eist op het ogenblik veel minder werkkrachten en materialen dan wel hersens om de zaak in goede banen te leiden. In een kort bericht konden we gisteren nog melden, dat in Serooskerke een vrouw met haar vijf kinderen van de zolder van haar wo ning werd gehaald. Het gezin was zo uit geput. dat de leden er van niet jneer spreken konden. De dochtertjes hadden de Oranjestrikken van de verjaardag van prinses Beatrix nog in het haar. De redders hebben .van het buurhuis een moeder gehaald, die op het dak zat, haar twee dode kinderen in haar armen gekneld. Het hartverscheurende van de ze redding was, dat in de boot alleen plaats voor levenden, niet voor doden. De kinderen moesten achterblijven. De moeder stierf nog voor men de vaste wal van Haamstede had bereikt. Bouman viel uit de lijn En een verschrikkelijk avontuur beleefde Jaap Nico Bouwman uit Nieuwerkerk. Hij werd door een heli copter van het dak van zijn woning gevist, maar koude en vermoeidheid hadden hem zo uitgeput, dat hij niet in staat was de lijn, waaraan men hem in het toestel wilde hijsen, vast genoeg onder zijn armen te binden. Toen hij amper van het dak los was, gleed hij uit de lus en viel in het wa ter. Alleen door dat de helicopter tot vlak boven het water daalde en een der inzittenden kans zag Jaaps hand te grijpen, en hem vervolgens met een ruk in het vliegtuig te hijsen, kon dit leven worden gered. Hij werd letter lijk aan de dood ontrukt. Hubertus Hansen, een veehouder in Burgh, werd gewekt doordat hij water hoorde stromen. Hij sprong uit zijn bed en stond meteen tot aan zijn middel in het water. Dat was een van de gelukki gen. Men heeft verschillende mensen gevonden, die in de bedstee omgekomen waren. Jan Verboom, een veehouder uit Se rooskerke, die met vrouw en huisgenoot gered werd. zag, toen hij in het vale Zondagochtendlicht wachtte op zijr. red- iders. zijn varkenshokken en kippen- I hokken wegdrijven met alles wat er aan was. Het is maar een greep uit de reeks van schrikwekkende ervaringen, die de ge troffen bewoners van Schouwen en Dui veland meegemaakt hebben. Het is maar goed, dat Maandag a.s. via Schaardijke de evacuatie begint van hen, die naar hooggelegen dorpen trokken. Een van de bewoonsters van een groot evacuatiecentrum zei: „Je maakt elkaar bij alle ellende ook nog gek met je verhalen". Eiland verloren De burgemeesters op het eiland Schouwen en Duiveland zijn weinig gerust op de toekomst. Als wij geen prioriteit krijgen bij de wederopbouw, zo zeiden zij, is ons eiland verloren. De gemalen der polders, ook de aller nieuwste, zijn van de fundamenten gerukt, ingestort of doordat ze weg geschoven zijn waardeloos geworden. Er is geen dijk of er zit een groo' gat in. Eb en vloed hebben vrij spel en richten elk etmaal de grootste ver woestingen aan. Achter Haamstede is een enorme put gegraven. Het weggewerkte zand wordt gebruikt om de vijftienduizend zandzakken te vullen, die uitgeworpen zijn voor het provisorische dichtmaken' van de dijken. In die put begraaft men de duizenden cadavers van dieren, die aanspoelen, of op de erven van de boerderijen gevonden worden. De schade op Schouwen-Duiveland aan boerderijen en landbouwgronden loopt in de honderden millioenen. HlT gezin van vader en moeder Bienefelt uit Sommelsdijk. Met 'i-iin twaalf kinderen werden ze ■t Sommelsdijk geëvacueerd en een studentenkamp te Delft der gebracht. Niemand van dit gezinwaar het jongste kind drie maanden en de oudste IC jaar is, kwam bij de watersnood om. Het verdronken land op Schouwen- Duiveland (gearceerde gedeelte). HET herstel van de dijken, waaraan nu reeds dagen lang koortsachtig is gewerkt, begint thans een hoopvol beeld te vertonen. Op vele plaatsen is men er in geslaagd een deel van de gaten te dichten en nog steeds wordt er met man en macht gewerkt om het gevaar voor nieuwe rampen zoveel als mogelijk is te bezweren. Verschillende plaatsen hebben gemeld, dat er thans geen gevaar is, maar overal wacht men in angstige spanning af, hoe het op 16 Februari zal gaan, wanneer een nieuw springtij zal komen opzetten. Men wil op deze gebeurtenis zo goed mogelijk voorbereid zijn en tot 's avonds laat wordt er met onverminderde inspanning gewerkt. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen, bij Cadzand, is men er in geslaagd- alle gaten in de duinen en de dijken te dich ten.. Ket gevaar is op het ogenblik ge weken. De P.T.T. heeft met behulp van militairen langs de gehele kust een nood- telefoonlijn aangebracht, zodat ieder punt telefonisch is te bereiken. St. Annaland bijna droog St. Annaland is weer zo goed als ge heel droog. Aan de Zuidzijde van dit Tholense dorp is gisteren een aantal gaten in de binnendijken gedicht. De doorbraak in de zeedijk tegenover Ouwerkerk op Schouwen moet thans nog worden hersteld. De sterke stromin gen maken dit herstel aanzienlijk moei lijker. Alle beschikbare mankracht is nog steeds ingeschakeld en driehonderd militairen verlenen ijverig assistentie. De meeste inwoners van St. Annaland zijn teruggekeerd en de grootste span ning is enigszins geweken, omdat de provinciale Zeeuwse electriciteitsmaat- schappïj letterlijk en figuurlijk verlich ting heeft gebracht. Alleen de drink watervoorziening geeft nog zorgen en het is niet te voorzien, dat dit euvel binnen afzienbare tijd kan worden her steld. Eerst moet de breuk in de water leiding bij Stavenisse worden hersteld, maar daaraan is men nog niet toe, want het gebied staat daar nog onder water. Geen gevaar voor Voorne en Putten In Spijkenisse is men eveneens de toe stand meester. Er zijn veel militairen en het herstel aan de dijken gaat met on verminderde kracht voort. Als het water niet stijgt en de wind niet opsteekt, heeft men vertrouwen in de verdere gang van Postverbindingen met noodgebieden Donderdag is post uitgereikt op Overflakkee, terwijl uit dit gebied ook post verzonden is. In de Hoeksewaard zijn alle postkan toren thans bereikbaar. De postverbin ding Dordrecht-Nederhardinxveld is tot tweemaal per dag uitgebreid, waarvan er een doorgaat naar Gorinchem. Tussen Roosendaal en Zevenbergen worden weer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen en Duiveland is Donderdag per helicopter en per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht en gisterochtend per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van gisteren is echter een eenmaaldaagse postverbinding met Schouwen en Duiveland via Belgie, Goes, Katse Veer en Zierikzee inge steld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig 2 maal per dag via Belgie lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. Minister Witte naar Zeeland De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, zal mor gen van Bergen op Zoom uit naar Zee land gaan om met de commissaris van de Koningin te beraadslagen over de gevolgen van de ramp, die deze provin cie heeft getroffen. De minister, die vergezeld wordt door dr ir Z. Y. v. d. Meer, directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zal zich door eigen aanschouwing zoveel mogelijk op de hoogte stellen van de aangerichte schade. Geen schrijversbal Boekenweek Het scbrijversbal, dat de officiële openingsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de offi ciële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde eenacters, zal] normaal doorgang vin den. De door deze versobering vrijko mende gelden zullen worden overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. bij Voorbereiding wederopbouw reeds begonnen (Van een onzer verslaggevers)* Het Roode Kruis zal hulp blijven verlenen tot ieder teruggekeerd is in eigen huis. Dit verklaarde gisteravond de directeur van het Nederlandse Roode Kruis, de heer A. van Emden. Die hulpverlening is Zondagmorgen voor negen uur reeds begon nen en verkeert thans in de tweede fase, die van de opbouw van een distributie-apparaat der toegestroomde goederen. Men heeft thans de zaak in handen, na de eerste dagen van ge- improviseerde organisatie. Maandag zal de intendance een normaal bedrijf zijn, zij het op zeer grote schaal. Duizenden artikelen zijn reeds gesor teerd en hebben hun weg gevonden naar de geteisterde gebieden. Behalve vele auto's zijn 24 schepen, tezamen 31.960 regïsterton, volgeladen naar Zierikzee. Vlissingen. Middelburg. Oud-Beyerlana, Goes, St. Philipsland, Zuidlana en Klun- dert vertrokken. Wederopbouw Reeds is men aan de voorbereiding van de derde phase begonnen: de we deropbouw. Het geld, door het buiten land geschonken, zal worden besteed om werktuigen, meubilair en dergelij ke te kopen voor de terugkerende ge zinnen. De besteding van het geld zal geschieden in overleg met de regering. Uit dertig landen is reeds Rode Kruis hulp aangeboden. De secretaris-gene- raai van het Zweedse Rode Kruis had zojuist mededeling gedaan van een gift van 2.500.000 Zweedse kronen. Een colonne van acht vrachtwagens is gis teravond uit Zwitserland aangekomen en onmiddellijk in Dordrecht aan het werk gegaan Uit Canada zijn de secretaresse van het Canadian red cross, miss Marga ret Wilson en de directeur van de ram- pendienst van het Canadian red cross, colonel W. Reynolds, eertijds een on zer bevrijders in Den Haag aangeko men. Colonel Reynolds blijft hier om de taak over te nemen van Edward Winsall. directeur van de league van de Rode Kruis-organisaties te Genève. Evenals in Italië De heer Winsall, die de hulp aan ac tie voor de overstroomde Povlakte leidde, verklaarde dat de hulp aan Ita lië nog steeds voortduurt. Zo zal het ook in Nederland gaan. Zolang er nood is, zal er geholpen worden. Ket is onmo gelijk te zeggen tot welk bedrag deze hulp gegeven zal worden. Uit Duits land en Oostenrijk zijn delegaties on derweg. Een colonne helpers met ka meleons is uit Saarland bereids ge arriveerd. De informatiedienst van het Rode Kruis draait weer op volle toeren, juist nadat de opheffing een feit was ge worden. De verlieslijsten worden sa mengesteld met de grootst mogelijke voorzorgsmaatregelen. De betrouwbaar heid schatte de heer Van Emden op 99 procent. zaken. Grote hoeveelheden zand- die in Spijkenisse lagen voor de uitvoering van het Botlek-plan worden naar andere delen van Putten getransporteerd. Voor Voome en Putten bestaat geen reden tot bezorgdheid meer. Wel stroomt het water nog door vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk binnen bij op komend tij, maar dit heeft geen invloed op de waterstand in de ondergelopen polder. Teneinde op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, wordt de dijk aan de Noordwestzijde van het Voornse kanaal opgehoogd. Er zijn nu nog vijf gaten in de dijk. maar bij nol-maal weer wordt hiervan geen hinder ondervonden. Aller eerst wordt nu onderzocht, of men het gedeelte van het ondergelopen gebied droog kan krijgen, waarin de Groene Kruisweg ligt, om het verkeer tussen Rotterdam en Voorne en Putten weer enigszins normaal te doen verlopen. Het aantal slachtoffers in Zuidland is met één vermeerderd en bedraagt thans 21. Bij Ossendrecht zijn twee gaten in de dijken tussen Oude Zuidpolder en Vijf- polder reeds gedicht. Ook wil men zo spoedig mogelijk beginnen met het her stel van de zeedijk en de overige bin nendijken. De sluis aan de haven schijnt nog intact te zijn. Het gevaar is vrijwel geweken en men hoopt de situatie spoe dig meester te zijn. Poortvliet hoopvol Bij vloed heeft men gisteravond om elf uur te Poortvliet nog een gat in de buitendijk weten dicht te krijgen. Er waren al vier gaten gedicht, twee in de buiten- en twee in de binnen dijk. Onder uiterst moeilijke omstan digheden hebben vliegers gisteravond brood, aardappelen, groenten en vlees uitgeworpen. De inwoners zijn uiterst dankbaar jegens de piloten, die, niet tegenstaande het droppingsterrein niet verlicht kon worden, toch drop pingen hebben uitgevoerd. Enkele parachutes gingen niet open en de daken van enkele huizen werden door de containers, die midden in het dorp terechtkwamen, vernield. De stemming in Poortvliet is hoopvol. Wel staat het dorp nog grotendeels on der water en zijn 1500 van de 1700 in woners rondom het raadhuis op een klein stukje grond bijeen, maar men hoopt het water spoedig te kunnen af voeren. -,Zo hopeloos als de toestand Zondag was, zo hoopvol is de situatie nu", heeft de burgemeester gezegd, Prijswinnaars Puzzle van de week De prijswinnaars van de puzzle van de week in het Zondagsblad van 31 Ja nuari 1.1. zijn; Wed. A. van Willigen, Boezemstraat 74. Rotterdam: o.— S. Visser. Bruïnelaan 34, Zwijndrecht: f2,50; mej. J. Immerzeel, Julianalaan 33. Vlaardinger-Ambacht: ƒ2,50. samenwerking van z land- en luchtmacht bij de hulpverlening heeft er in grote mate toe bijgedragen, dat thans de grootste ellende tengevolge van de watersnood voorbij is. Vooral de evacuatie van vele duizenden getroffenen heeft daarbij een grote rol gespeeld. De Kon. Landmacht is aan het werk met 7500 man uit de eerste militaire af deling, 1800 man uit de tweede en 600< man, uit de derde. Géallieerde legereenheden verlenen hun grote steun. Dakota's van de KLM-vloot, die d< luchtbrug onderhouden, helbben tot of heden in 41 vluchten 106 ton goederen af geworpen boven de rampgebieden. De Wegenwacht van de ANWB is zo veel mogelijk ingeschakeld voor de re paratie van motorbootjes, maar helpt evenzeer bij de redding van vluchtelin gen en het bieden van eerste hulp op medisch terrein. De eerste militaire afdeling werkt in Zuid-Holland en op de Zuid-Hollandse eilanden; de derde op de Zeeuwse eilan den. Het gehele gebied is in vakken ver deeld. waarin talrijke detachementen al naar gelang van de plaatselijke omstan digheden min of meer zelfstandig op treden. In overleg met de burger instanties wor den de hulpacties in de volgende voor rang uitgevoerd: het redden van mensen als eerste doel, dan het voorkomen van nog dreigende doorbraken, het dichten van de gaten het versterken van dijken en het verbeteren van wegen. Speciale ploegen zijn belast met het redden van vee en het opruimen van ca davers. terwijl langs de Noordzeekust vrij-gespoelde Duitse bunkers worden opgeblazen. Het regiment verbindingstroepen heeft ervoor gezorgd, dat een net van bijna 150 verbindingsposten, verspreid over het gehele gebied, in enkele dagen tfjds tot stand kwam. Daardoor kunnen de mate- rieelaaruvragen van de detachementen sneller gecoördineerd worden behandeld. Van Amerikaanse zijde werden 18 wa terzuiveringsinstallaties ingericht, twee compagnieën ducks kwamen in actie op Goeree, Overflakkee en bij Hank en te vens maakten de Amerikanen een begin met het herstel van de grote weg naai Bergen op Zoom-Middelburg en het op blazen van bunkers in de duinen bg Monster. Franse troepen hielpen bij dijkherstel in Tholen, Halsteren en Steenbergen en met de evacuatie in Krabbendijke cn St. Maartensdijk. De Belgische troepen wer den verplaatst uit Zeeuws-VIaanderen naar Bergen op Zoom en begonnen gis teren met het dijkherstel op Tholen. De Engelsen plaatsten zoeklichten ten behoeve van dijkherstel op Schouwen- Duiveland en richtten 8 waterzuiverings installaties in. Vele vliegtuigen, die uit alle delen van de wereld op Schiphol arriveren, zijn getransformeerd tot ware pakhuizen. Zelfs in de passagierscabines worden, voor zover mogelijk, goederen vervoerd. De KLM-vertegenwoordigingen in het buitenland worden overladen met goe deren. Toestellen van buitenlandse lucht lijnen zorgen, voorzover nodig, ook voor gratis vervoer. Via het KLM-vrachbgebouw op Schip hol zijn reeds 55.000 kg. hulpgoederen doorgezonden. Twintig medische studenten van het Engelse St. Thomas-hospitaal hebben ten behoeve van het reddingswerk hun diensten aangeboden. De KLM heeft dit team, dat 20 kleine boten. 20 buiten boordmotoren. rubbervlotten. proviand, medicamenten enz. meebrengt, gratis ver voerd. Vanmorgen arriveerden de stu denten op Schiphol. Zij gingen door naar Zeeland. De Wegenwacht maakt zich zeer ver dienstelijk. niet alleen met het repareren van motorbootjes, maar ook door hulp san gestrande voertuigen langs de weg. Op de toegangswegen naar de over stroomde gebieden zijn de mannen met weer 6 wagent;'es da£ en nacht in de ^at 'f er 00k gepeuterd aan bui tenboord-motoren, die weigerden. Voorts onderhoudt de Wegenwacht koeriers diensten, markeert de gevaarlijke pun ten. kortom, maakt zich op velerlei wijze onmisbaar. Het noodhospitaalschip ..Gusto" heeft 'ich naar de jachthaven van Zijpe be- om daar dienst te doen als loge- '9 E,?n ander noodhospitaalschip, ui zon', moet beschikbaar blijven mogelijke evacuatie van Schoa-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4