Wereldgebeuren stond deze week niet stil Het buitenland tijdens de watersnood Azië staat nu in brandpunt van de belangstelling Evacuatie kan naar verwachting Dinsdag worden afgesloten Credieten tot f 4000.- voor de getroffen middenstanders WettUef* Emigranten uit noodgebied krijgen hun papieren op tijd GESLAAGD... DE HONGAARSE GALEISLAAF r De Rotterdammer Pag. 5 Zaterdag 7 Februari 1953 ^JERLATEN ligt thans de grote Ahoy'-hal le Rotterdam, die vijf dagen en nachten het toneel was van diepe ellende en doffe verslagenheid, maar ook van grote hulpvaardigheid en hartelijk mede leven. De laatste evacué die hier binnenkwam is thans elders onder gebracht. Rampgebied is geen kijkgebied De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied wil len opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverle- n;-T en dg herstelwerkzaamheden 1 zzvnzeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voor nemen, hoe begrijpelijk op zich zelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met in gang van vandaag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerk zaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeersopstoppingen wor den voorkomen. De regering ver trouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kun nen blijven. De belastingfaciliteiten Het ministerie van Financiëën deelt mede: de giften in geld aan het Natio naal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het. inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van hel inkomen of winst over 1952 te moven aftrekken. Dit geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers worden afge staan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van hel Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan «"waaronder begrepen loon uit over werk!. niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de hef fing van de verevenin-gsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Informatiebureau Roode Kruis Het informatiebureau van het Neder landse Roode Kruis maakt bekend, dat thans de volgende telefoonnummers in gebruik zijn senomen: 27802 en 26936 in Rotterdam fK 18001. Men wordt ver zocht voor inlichtingen uitsluitend deze nummers te gebruiken. Aangeboden buitenlandse hulp is in studie (Van een onzer verslaggevers)" DE verwachting heerst, dat de eerste fase van de hulpverlening aan de door de watersnood getroffenen, nl. de evacuatie, a.s. Dinsdag kan worden afgesloten. De coördinatiecommissie Watersnood 1953 heeft een subcommissie ingesteld, onder voorzitterschap van mr dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, ter bestudering van de wijze van ontvangst van de aangeboden buitenlandse hulp in allerlei vorm. Voorts is een subcommissie ingesteld voor de sociale zijde van de hulpverlening (onder voorzitterschap van minister Van Thiel), terwijl een derde subcommissie, onder leiding van minister Van de Kieft zich bezig zal houden met schadevergoedingsvraagstukken. Dit deelde gistermiddag mr dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandse Zaken, lid van de coördinatie-commissie en contact lid van het Rampenfonds, namens de regering mede tijdens een persconfe rentie. In de coördinatie-commissie zijn, an ders dan aanvankelijk in de bedoeling lag, vrijwel alle departementen verte genwoordigd. De commissie is in het le ven geroepen, om in de eerste, vrij ver warde tijd,, tegenstrijdige en dubbele maatregelen te voorkomen. Het is ech ter de bedoeling, dat, zo spoedig als het maar enigszins kan, de zaken weer op normale wijze kunnen worden behan deld. waardoor de commissie overbodig wordt. Dr Prinsen hoopte persoonlijk, dat dit over een dag of tien het geval zou kun nen zijn. Met name het herstelwerk moet tenslotte weer normaal vallen on der de verantwoordelijkheid van de mi nister van Verkeer en Waterstaat. De coördinatie-commissie houdt zich bijvoorbeeld bezig met de vraag, op wel ke wijze en wanneer de militairen weer teruggetrokken kunnen worden en of zij (vooral ook de gewaardeerde buitenland se militairen met hun voortreffelijk ma teriaal) ook ingeschakeld moeten blijven bij de herstelwerkzaamheden. Daarvoor is intensief onderling overleg nodig. Gevaar van nieuwsgierigen Bijzondere aandacht heeft de com missie ook besteed aan het gevaar, dat kan ontstaan door stromen nieuws gierigen tijdens het weekeinde naar de bedreigde gebieden. Hierbij is ook overwogen, dat de mogelijkheid var plundering niet is uitgesloten. Daar om wordt getracht, in overleg met de commissarissen der koningin de stroom van bezoekers af te dammen door het sluiten van wegen Het departement van Binnenlandse Zaken heeft contact opgenomen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om de zgn adoptie van rampgemeenten in goede banen te leiden, teneinde zo veel mogelijk ongelijkheden te voorko men. Een schatting van het aantal evacu- é's is niet te geven. Zodra het enigs zins mogelijk is, gaan de mensen weer terug naar hun woonplaats. Naar de me ning van deskundigen van Wederopbouw zijn in vele plaatsen de huizen niet zo danig beschadigd, dat terugkeer onmo gelijk moet worden geacht. Vandaag is in 's-Hertogenbosch een vergadering gehouden om een overzicht te krijgen van wat er gedaan moet wor den op bestuurlijk gebied. Hierbij wordt ook de vraag onder ogen gezien, hoe het moet gaan met de gemeenteraads verkiezingen in de zwaar getroffen ge meenten. Zij, die alles verloren, ontvangen 90 pCt. van hun voormalig inkomen Het ministerie van Economische Zaken heeft in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds een rege ling getroffen om middenstanders, die door de watersnood gedupeerd zijn, een crediet te verstrekken. Op deze wijze zullen zij hun bedrijf zo spoedig mogelijk weer kunnen be ginnen. Het te verstrekken creddet zal niet groter zijn dan 4000. De Nederlandse Middenstandsbank heeft zich met de administratie van een en ander be last. Voor deze financiële hulp komen in aanmerking winkelbedrijven, gros siers- en am-bachtsbedrijven en dienst- verleningsbedrïjven. Van vandaag af kon men zich reeds voor financiële steun wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van genoemde bank. Bijkan toren nabij het getroffen gebied zijn gevestigd te Rotterdam, Gouda, Dor drecht, Vlaardingen, Breda, Middel burg, Goes en Terneuzen. Op eventuefle officiële schade-uit keringen, die later nog mochten vol gen, zal het thans uit te keren bedrag in mindering worden gebracht. Alle personen uit de getroffen ge bieden die door de ramp alles zijn kwijtgeraakt, zullen uitkeringen ont vangen op grond van de regeling voor oorlogsslachtoffers. Te rekenen van 1 Februari af zullen zij negentig pro cent van het inkomen,, dat zij voor heen genoten, uit 's-Rijks kas ontvan. gen. De uitbetaling, die nog deze week zou beginnen, kan geschieden in de gemeenten, waar de getroffenen zich ophouden. Zij, die evacué's hebben opgenomen, zullen eveneens een vergoeding ont vangen, maar hiervoor is nog geen regeling bekend gemaakt. Dampende hooibergen Op sommige plaatsen in het over stroomde gebied zijn dampende hooi bergen waargenomen. Hierdoor is onge rustheid gewekt, daar men brand ten gevolge van hooibroei vreesde. Van des kundige zijde vernemen wij echter, dat dit uitgesloten moet worden geacht, Het betreft hier een normale verdamping. Van broei is geen sprake. Route door Langstraat weer berijdbaar De A.N.W.B. deelt mede. dat de route door de Langstraat, van 's-Hertogen bosch tot Geertruidenberg, weer berijd baar is. Rampenfonds en Rode Kruis Mr P H. M Werner, secretaris-gene raal van het departement van Maat schappelijk Werk, eveneens lid van de coördinatie-commissie, sprak over de nauwe samenwerking met het Rampen fonds en het Nederlandse Rode Kruis. Zijn departement heeft allereerst gezorgd voor de mogelijkheid van uitkeringen aan de slachtoffers. Daarbij is terugge grepen op de regeling voor oorlogsslacht offers uit de jaren 1944-45, omdat de ge meenten, aan welke de uitvoering is op gedragen, hiermee bekend en vertrouwd waren. De sociale uitkeringen gaan wel gewoon door, maar niet iedereen valt daaronder en hier en daar was een hi aat onvermijdelijk. De regeling geldt voor arbeiders zowel als voor midden standers en boeren, kortom voor ieder een. die zonder inkomen is geraakt. De uitkeringen kunnen gaan tot 90 pet van het laatstverdiende loon en soms zelfs nog hoger. Een regeling voor vergoeding aan de genen, die huisvesting verlenen is in concept gereed. De uitkeringen kunnen reeds deze week worden gedaan. Voor leniging van de maatschappelij ke nood zijn de provinciale opbouwor- ganen ingeschakeld, welke voortreffelijk werk verrichten. Het departement van Maatschapnelijk Werk fungeert als top orgaan. Allerlei hulp wordt op deze wij ze bereikt: van de beschikbaarstelling van dekens en waterlaarzen tot het de tacheren van ambtenaren in gemeenten, die er te kort hebben, toe. Kinderen bij de ouders De aanbiedingen uit het buitenland (waarvan de heer P. W. Jalïnk dank baar gewag maakte) voor uitzending van kinderen, zullen voorlopig in pet to gehouden worden. Na overleg met de organisaties voor kindernitzending van alle richtingen is nl. hesloten, voorshands geen kinderen naar het buitenland te zenden. Men is nl. van mening, dat het niet gewenst is, in deze tijd van zorg de kinderen bij de ouders weg te halen. Samen immers hebben zij grote ge varen doorstaan en soms is een der ge zinsleden omgekomen. Ook hele gezinnen willen liever niet buitenslands, omdat zij willen weten, wat er nog terecht komt van hun huis en have. De voor keur gaat in daartoe aangewezen geval len uit naar het zorgen voor vacantie in eigen land. Advertentie Keelpij"7 i Sterk Aoh «elpen U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische ODOL MONDWATER. H ET feit, dat we in de afgelopen week in verband met dè onbeschrijfelijke ellende die de watersnood over ons land bracht vrijwel geen nieuws over het buitenland hebben verstrekt, be tekent nog niet, dat er buiten onze landsgrenzen niets is gebeurd, dat de moeite van het vermelden waard was. Wereldschokkend wa ren de gebeurtenissen gelukkig niet. Wel is het één en ander voor gevallen, dat in de toekomst aan leiding kan geven tot belangrijke ontwikkelingen. We hebben hierbij vooral het oog op president Eisen hower's boodschap aan het Ame rikaanse Congres. Hierin werden de „deneutralisering" van het eiland Formosa voor de Chinese kust en het verwerpen van „ge heime overeenkomsten" (waar schijnlijk die van Yalta) aangekon digd. De rede van Eisenhower heeft in alle delen van de wereld reacties verwekt, die variëren van vrees voor uitbreiding van de Koreaanse oorlog en zelfs voor het verhaasten van een derde wereld oorlog, tot voldoening, omdat de strijd op Korea er door verkort kan worden; zij die de stap van Eisen hower geruststellend vinden, me nen, dat de Chinese plannen voor rechtstreekse interventie in Indo china en voor een offensief ir Korea nu geheel in de war ge stuurd zijn. DE Manchester Guardian, die al enkele hoofdartikelen aan deze kwestie heeft gewijd, meent dat de hoop, als zouden acties van Tsjang Kai Sjek's troepen tegen het com munistische vasteland van China, Mao Tse Toeng dwingen, z'n troe pen uit Korea terug te trekken, on gerechtvaardigd is. Het blad ver moedt, dat Eisenhower geleid werd door het verlangen met een positie ve maatregel te komen, welke be schouwd zou worden als een poging om de Koreaanse impasse te door breken en welke tevens de machtige republikeinse „China-lobby" zou be hagen. Indien dit het geval is, zo meent het Engelse blad, dan kan de nieuwe Amerikaanse regering haar bondgenoten nauwelijks verwijten, dat zij eventueel hun teleurstelling uitspreken over het feit, dat buiten landse politiek gevoerd wordt op de basis van binnenlandse partij con flicten. De Guardian is van oordeel, dat de practisehe gevolgen van het deneutraliseren van Formosa niet al te ernstig behoeven te zijn. Reeds gedurende enige maanden doen de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek aanvallen op communistisch gebied. Deze acties behoeven nu niet in aan tal toe te nemen. De wrok van de Chinezen tegen de Amerikanen zal echter onvermijdelijk toenemen. Ook zal wellicht de sympathie voor het communistische regiem, dat in Zuid- Oost-Azië reeds aanwezig was, toe nemen. JNTUSSEN hebben enkele vooraan staande Amerikaanse republikeinse senatoren de mening uitgesproken, dat de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek de vliegtuigen, die zij van Ame rika ontvangen1 kunnen gebruiken om de spoorlijn aan te vallendie langs de Chinese kust van Noord naar Zuid loopt. Het afsnijden van deze ver binding zou de communisten er toe dwingen, hun beste troepen uit Korea terug te trekken? terwijl ook de druk op de Franse en Vietnamese stnijd- krachten in Indo-China zou worden verminderd. De 3200 km lange spoor lijn wordt thans nog gebruikt voor de bevoorrading van de Chinezen in Korea, alsook voor hulpverlening aan de communistische troepen die in Indochina tegen de Fransen strijden. Voorts wijzen berichten uit Washington er op, dat er in Amerika een druk Amerikaans-Chinees contact bestaat op militair gebied. Vooraanstaande nationalistische marine-autoriteiten vertoeven op uitnodiging van admi raal Fechteler, chef van de Ameri kaanse marine-operaties, in Amerika. En admiraal Radford, Amerikaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft in de afgelopen dagen met president Eisenhower ge confereerd. Radford zou behoren tot degenen, die blokkade van de Chinese kust voorstaan. Hij zou nu een grote rol gaan spelen in de nieuwe Ameri kaanse politiek ten aanzien van Azië. HOE dit alles zij, het is een feit, dat de stap van president Eisen hower voor de hand lag. De com munisten hebben getoond, dat zij geen vrede willen sluiten in Korea. De huidige toestand kan niet eeuwig voortduren en daarom moest er iets gedaan worden. Doordat Formosa geneutraliseerd was, behoefden de Chinese communisten niet te vrezen voor een aanval op het vasteland, hetgeen hen in staat stelde, meer troepen beschikbaar te stellen voor de strijd in Korea. Op zichzelf kan de geruchtmakende stap dus reeds tot gevolg hebben, dat de Chinese communisten thans niet in staat zul len zijn, een grootscheeps offensief in Korea te beginnen. Hetzelfde geldt voor de plannen, die zij ten aanzien van Indochina mochten heb ben. Woensdag jl. kwamen de com munisten met een niet-officieel voor stel om onmiddellijk op Korea het vuren te staken. Dit is waarschijn lijk niets anders dan een afleidings manoeuvre, die tevens bedoeld is als een onderdeel van de propaganda voor binnen- en buitenlands gebruik. Bovendien bracht het nieuwe voor stel in feite niets nieuws. JN Engeland bracht Eisenhower's rede Churchill in moeilijkheden. Vooral de linkervleugel van de Labourpartij trachtte de premier te dwingen, ver slag uit te brengen over diens bespre kingen met Eisenhower. Er vielen bit tere woorden, maar Churchill zweeg. Hij zal daar zijn reden voor gehad hebben. Wellicht zjjn de besprekingen niet geheel volgens wens verlopen. Ook Eden moest het een en ander in casseren in het Lagerhuis. Hij ver klaarde toen dat de stap van E-s m- hower ongelukkige politieke gevolgen kan hebben, zonder dat daar militaire voordelen tegenover zullen staan. Eden zeide met John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, die een rondreis door Euro pa maakt, er over te zullen spreken Te Parijs had Dulles al laten weten, dat Amerika niet van plan is, Tsjang Kai Sjek te steunen in een of endere roekeloze actie tegen de Chinese com munisten. Donderdag verklaarde Eden na met Dulles gesproken te hebben dat naar zijn mening de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa geen aggressieve bedoelingen inhoudt ten opzichte van het Chinese vasteland. DE overstromingen, die ook Enge land geteisterd hebben, maken in dat land niet zo'n diepe indruk als in ons kleine landje. Dinsdag no digde Churchill de socialistische en liberale oppositieleiders dan ook al uit, voor een bespreking over een hervorming van het Britse Hoger huis. De 860 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn bezet door per sonen van adellijke bloede, die de zetels krachtens erfrecht hebben ver kregen. De voornaamste politieke partijen zijn het er over eens, dat hervorming noodzakelijk is. Zij ver schillen echter van mening over de te nemen maatregelen. Lord Simon, de vroegere voorzitter van het Ho gerhuis, diende een ontwerp in, dat de instelling van een met-erfelijke adellijke status beoogt. Koningin Eli zabeth zou gemachtigd moeten wor den, elk jaar tien van de voor het leven in de adelstand verheven per sonen tot lid van het Hogerhuis te benoemen. Opbeurend nieuws voor de Engelsen was, dat in Januari de goud- en dollarreserves van Engeland en het overige Sterlinggebied met 132 millioen dollar gestegen zijn. Zij kwamen daardoor op bijna twee mil liard dollar. •fWEE Britse problemen, die in de afgelopen week weer in het nieuws voorkwamen, waren de Per zische oliekwestie en Egypte (Suez- kanaalzone en de Soedan). Het Itali aanse tankschip .^liriella", dat met olie onderweg is naar Genua, arriveer de dezer dagen in Suez. De Britten schijnen niet van plan te zijn, voor de Egyptische rechter een proces aan hangig te maken, omdat zij vrezen, dat dit niet in hun voordeel zal ver lopen. Zij zullen waarschijnlijk wach tentotdat de tanker in Genua is ge arriveerd. In Egypte worden de drei gementen aan het adres van Engeland steeds luider. Een oplossing van de Soedanese kwestie, die onlosmakelijk verbonden is met het Suezkanaalpro- bleem, ligt voor de hand, ongezien de Engelsen weigeren in te gaan op het Egyptische voorsteldat door de Soe danese leiders geaccepteerd heet te zijn. Ook hier ziet het er dus voor John Buil niet rooskleurig uit. DE overstromingsramp heeft niet alleen in ons land, maar ook in de andere delen van Europa de aandacht afgeleid van verschillen de belangrijke vraagstukken: de zuiveringen achter het ijzeren gor dijn, de opleving van het nazisme in West-Duitsland en de vlucht van vele Duitsers uit de Sowj et- zone. Uit berichten van radio- Moskou bleek, dat daar opnieuw arrestaties zijn verricht. Nieuwe slachtoffers voor nieuwe processen. Gratis nieuwe röntgenfoto's en paspoorten De emigranten uit de getroffen ge bieden kunnen een soepele behandeling verwachten. De emigratie-autoriteiten hebben alle nodige maatregelen genomen van de ontvangende landen grote medewerking ondervonden. Van de 700 gezinnen (2300 personen) uit die ge bieden, waren er 70 gezinnen (200 per sonen die op het punt stonden om binnen vier a zes weken te vertrekken. V(jf en twintig gezinnen, in totaal onge veer 60 personen, hebben reeds met de dienst voor emigrantie contact opgeno men en zyn bereikbaar. Alle maatre gelen zfjn genomen, waardoor zy en de overigen, waarmee men nog geen con tact heeft, op de normale wyze zullen kunnen vertrekken. Het centraal bureau keuring op me disch en hygiënisch gebied zal kosteloos voor een nieuwe röntgenfoto zorgen, die ook in het nieuwe land moet worden getoond. De provinciale griffie van Zuid-Hol land is bereid om, indien het oude ver loren is gegaan, onmiddellijk een nieuw paspoort te verschaffen. Voor Brabant en Zeeland is er een regeling getroffen Advertentie Grote materieelbehoeften Er is van alles nodig Met het voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit de Neder landse voorraden kunnen deze behoef ten, die van grote omvang zijn, niet ge heel worden voldaan. De aanvragen worden thans toege spitst op materieel, dat op het ogenblik in ons land naar verhouding schaars Is en dat langere tijd ter beschikking kan blijven. Dit geldt in de eerste plaats 8- duims en grotere pompen met een aan drijving die niet van het electriciteitsnet afhankelijk is. Voorts is er dringend be hoefte aan smalspoormaterieel van 9 en 12 kg per meter met bijbehorende onder delen en wissels. Tevens wordt gevraagd om de hierbij passende kipkarren met een inhoud van kubieke meter. De aanvragen van 3 t,ot 5-tons kipvrachtauto's en ander rij dend materieel nemen toe. Voor het per soneel dat in de noodgebieden aan herstel van dijken en andere waterstaats installaties werkt, zijn woonwagens no dig. Andere behoeften zijn: draglines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter, bull dozers, damwandhout, ijzeren rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en kruiwagens met smalle wielen. In het buitenland zijn aange vraagd tien sleuvengravers (merk Buckeye) en 100 dumpers (merk Muirhill). ===2^. HILVERSUM I dank zij P Bekende Schriftelijke Cursus VRAAGT ONS PROSPECTUS Middelbare Akten i Talen, Wiskunde en Boekhouden M.Q. 19 „Ik ben blij, dat ik het ventje kon weghalen", antwoordde hij. „Al deed ik niet meer, dan ieder ander zou hebben gedaan." Daar gaf de man geen weerwoord op hij be gon te lopen. In de richting van zijn woning. „Ga met me mee", nodigde hij. „Mijn vrouw zal u ook willen bedanken." Lajos ging mee. Niet om zich door de moeder te laten bedanken: waarom zou hij? Maar om met de vader te spreken. Was hier niet de gele genheid, die hij verlangend had gezocht? Hij ging mee naar de woning hij bleef pra ten in de woning. Nam de uitnodiging om te blij ven eten, aan. En toen hij het was avond ge worden naar huis ging, begeleidde de man hem een eindweegs. „Daar heb ik mijn werk", vertelde de nieuwe kennis, toen ze langs de gevangenis kwamen. „Gevangenbewaarder." Lajos deed, als had hij dat al niet lang ver moed. Vroeg, of er veel gevangenen waren. Of ze bezoek mochten hebben. „Een enkele; niet allemaal." „Jammer", zei Lajos. De ander hoorde dat woord. Waarom vond sinjeugr dat jammer? Had hij er belang bij? Hij zag er anders niet naar uit, dat-ie kennissen had onder dieven en rovers en de gevangenbewaarder lachte, terwijl hij het zei. Lajos lachte niet: hij voelde, dat een onvoor zichtig woord, een al-te-ver-gaande wens, op dit ogenblik schaden kon. Begreep tegelijk, dat hij deze gelegenheid moest aangrijpen. Er zaten toch niet uitsluitend dieven en rovers gevangen? Er zaten toch ook hij aarzelde even, zette dan door er zaten toch ook ande ren... De cipier begreep Bedoelde sinjeur de ketterse predikanten? Wilde hij die misschien bezoeken? Èn toen Lajos knikte: „Nee, dat is onmogelijk. Ik wil wel wat voor je doen maar als ik je binnen liet..." Ze liepen een poosje zwijgend verder; bij een straathoek bleef de cipier staan. „Ik moet terug, zei hij. '„Welke gevangene zou je willen spreken?" DOOR fl. te Merwe Lajos noemde de naam even kwam de hoop bij hem op, dat de ander hem toch zou binnen laten. Die hoop werd niet vervuld. „Spreken kun je hem niet werkelijk, dat kan ik niet doen. Maar als je een briefje schrijven wilt..." „Graag!" nam Lajos aan. „Kan ik het morgen brengen?" „Goed. Bij me thuis. Als ik er niet ben, geef het dan maar aan mijn vrouw." Ze scheidden. De vrouw ontving Lajos vriendelijk, de volgen de dag. Ja, haar man had haar alles verteld. En natuurlijk zou hij het briefje bezorgen. Dat was al het minste, wat ze doen konden voor iemand, die hun jongetje had gered Sinjeur ken de natuurlijk die gevangene? Was dat misschien familie van hem? „Mijn vader", erkende Lajos. „We hebben niets meer van hem gehoord, sedert hij hierheen is ge bracht. En thuis wacht moeder op tijding." De vrouw schudde meewarig het hoofd. Wat erg, wat erg! Een man, een vader in de gevan genis... Waarom bleef die vader dan ook ketter? vroeg ze in haar simpelheid. Was het nu zo erg om Rooms te worden? Ze had natuurlijk wel van ketters gehoord heer-oom beweerde, dat dat hardnekkige en gevaarlijke lui waren. Nu dat zou dan ook wel, voegde ze er naïef bij, al zou je het aan sinjeur-hier niet zeggen Maar als je je vrijheid er mee terug krijgen kon, wèl, waarom zou je dan niet zeggen, dat je Rooms wilde wor den! Dat begreep ze niet. Lajos trachtte het haar uit te leggen: de Room sen leren dingen, die in Gods Woord geen grond vinden; die te kort doen aan de eer van Jezus Christus als de Verzoener der zonden, als de Za ligmaker van Zijn kinderen. Éénmaal heeft Hij Zichzelf voor de zonden geofferd aan het kruis dat offer is voldoende. Christus zélf heeft im mers gezegd: „Het is volbracht." En daarom hoeft en kan dat offer niet onbloedig worden her haald in de mis, zoals de Roomse priesters dat dag aan dag doen. (Wordt vervolgd met het bureau afgifte paspoorten en met het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat direct eveneens gratis een nieuw paspoort zal verstrekken. Enige Haagse bedrijven hebben aangeboden kosteloos pasfoto's te maken, wanneer deze ook verloren zijn gegaan. Papieren op tijd De emigrant uit de noodgebieden kan er dus op aan, dat hij zijn papieren op tijd in zijn bezit heeft. Het Roode Kruis zal voor de kleding en verdere nood zakelijke uitrustingstukken zorgen. Even tueel kan een voorschot op de toe komstige schadeuitkering worden ver strekt. Bii een oproep van de emigratie- dienst zal voor vervoer van de bagage naar de '.ade worden gezorgd. De emi granten worden naar een plaats ge bracht, vanwaar zij gemakkelijk naar de vertrekhaven kunnen komen. Het is moge""-, dat eventueel reeds vastge stelde subsidies in bepaalde gevallen zullen moeten worden herzien. Degenen uit de noodgebieden die een aanvraag hebben ingediend, zullen voorrangsbe handeling genieten. Het gaat hier in de eerste plaats om personen uit de noodgebieden, die op het punt stonden, binnen vier zes weken te emigreren en om hen die nog wel niet in het vertrekstadium waren gekomen, maar reeds waren opgenomen in de pro cedure, die na de aanmelding ontstaat. Toch is het zo! 259Bij de doorbraak van het Nauw van Calais, thans duizenden jaren geleden, werd de basis gelegd voox Nederland in zijn tegenwoor dige vorm, doch gelijktijdig weiden de voorwaarden geschapen voor de waterrampen die in alle opvolgende eenwen ons land zouden teisteren. Vóór die lijd vormde de Noordzee tussen Engeland en Nederland een binnenzee, die tegen de landengte van Calais doodliep. De water spiegel moet in die dagen welis waar een zestal meters lager hebben gelegen dan tegenwoordig het geval is. doch dit betekende niet dat een groter deel van ons land boven water uitstak. Integendeel, de vage kustlijn moet ongeveer gelopen hebben volgens de lijn Bergen op Zoom, Utrecht. Stavoren, Groningen, zodat vergeleken bij tegenwoor dig vrijwel het gehele Westen en een belangrijk sluk van het Noorden van ons Zand ontbrak. Dit ontbrekende werd aangevuld in de lijden die volgden op de doorbraak van het Nauw van Calais, waardoor een verbinding met Het Kanaal tot stand kwam. Wel werden bij die gelegenheid ook de lage landen tussen Noordzee en Oostzee overspoeld, maar tevens kwamen de grote zandmassa's die zich in het Zuidelijke deel van de Noordzee hadden opgehoopt, in beweging en werden tegen onze Westkust op gestuwd, waardoor een schoorwal werd opgebouwd die de basis vormde voor de duinenrij, welke van een punt in de buurt van Calais zich lot ver in Noordoostelijke en Noordelijke ricblicg uitstrekt. Binnen de duinenrij vormde zich als het ware een vergaarbak van slib. waardoor het gebied, dat ééns aan de zee had toebehoord, na ongeveer tweeduizend jaren tot een brede waddenstrook was geworden, waarin de zee slechts nog at en toe toegang bad. We dienen hierbij in aan merking te nemen, dat bei zee niveau destijds ongeveer 4 oi 5 m lager lag dan tegenwoordig. Maar bij de doorbraak van het Nauw van Calais zijn tevens de elementen der destructie vrij ge komen. Want door de verbinding met Het Kanaal en daardoor met de Atlantische Oceaan ver anderde ook hel karakter van de Noordzee, die eertijds immers binnen zee was geweest en zich altijd vrij rustig en gelijkmatig van karakter had betoond. Na de verbinding met de Atlantische Oceaan nam zij thans ook volledig deel aan de eb en vloedbewegingen en de stormlopen die zij op de duinenrij en bet daar achter liggende land ondernam, namen in hevigheid toe naarmate hef niveau van de zee bleef stijgen. Reeds in de derde eeuw vóór Chr. moet de bevolking in deze streken voortdurend overlast hebben ge kregen van het vrassende water en omstreeks zes eeuwen later werden Vlaanderen en grote stukken van Zeeland overstroomd en had de zee de achter de duinenrij gelegen ge bieden voor een belangrijk deel weer teruggewonnen. Hoeveel land de zee van onze kust heelt afgeknabbeld, is niet bij benadering te zeggen, maar zeker is, dat we met aanzienlijk minder genoegen hebben moeten nemen dan door de schoorwal aanvankelijk was a/gebakend. Daarover Maandag. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3