SCHRILLE SCHETSEN UIT DE ROTTERDAMSE AHOY' HAL Afsluiting van Zeeuwse stromen kost minder dan schade van deze week Stormvloed van de kracht van Zondag zou dan weerstaan kunnen worden Het eerste parool: arbeid en nog eens arbeid Op een dak door kokende en hoge branding Speciale radioprogramma's op Nationale Gedenkdag De Rotterdammer Pag. 3 Zaterdag 7 Februari 1953 WCUUClu. Mdeï trtrmti* ZtJL yÜX Dijken van Waterweg tot Schelde WE maakten reeds melding (ook in ons Zondagsblad van heden) van het grootse plan dat nu al 15 a 20 jaar de deskundigen maar niet wil loslaten, om een afsluiting te maken van de Waterweg tot Walcheren, en eventueel tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierover willen we nog iets meer meedelen. De Nieuwe Waterweg moet dan bij Hoek van Holland worden afgesloten door sluiswerken. Of de dijken langs de Nieuwe Waterweg en verder landinwaarts zouden enorm moeten worden verzwaard. Ze zijn nu al onvoldoende gebleken, maar alles waarin de zee kan doordringen, heeft bij dit project nog veel meer te verduren dan thans. Verder zou men, voor de zeegaten langs, een dijk moeten leggen op de manier van de afsluiting van de Brielse Maas, maar nog zwaarder dan deze afsluiting, die het thans wel heeft uitgehouden, maar voor een toekomstige beveiliging toch niet biedt wat nodig is. ftfANNENWERK is het eigenlijk niet om voor zo'n klein blond kindje te zorgen, maar ze klaren hetde kerels van leger, vloot en luchtmacht. Met hun buitenlandse collega's deden ze prachtig werk. Voldoende flessen voor export van melk Naar aanleiding van een bericht uit Heidelberg, als zou de aanvoer van verse Nederlandse melk voor de Amerikaanse troepen in Duitsland en Frankrijk in het gedrang komen, omdat men niet over voldoende flessen beschikt, delen de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam ons mede, dat zij dit laatste volkomen onjuist achten. Er zijn voldoende flessen aanwezig om aan elke aanvraag op ieder moment te kunnen voldoen. Geen instructie voor vlaggen halfstok De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de regering geen instructie zal geven, morgen op de nationale gedenk dag de vlag op de regeringsgebouwen halfstok te doen waaien. Het Haringvliet, het Goereesche Gat, de Oosterschelde (tot de N.W. punt van Noord-Beveland) en het Gat van Veere (van de N.W. punt van Noord- Beveland tot Walcheren) zouden alle door deze geweldige dijk moeten wor den afgesloten. Die zou stellig tien meter hoog moeten zijn (de Afsluitdijk ligt IVi. meter boven N.A.P.), berekend als volgt: vijf meter tij (het hoogste tij wordt veel hoger dan thans, door dat het water niet meer kan ontwijken in de zeegaten en wordt opgestuwd naar Het Kanaal, vier meter golfslag, en één meter extra veiligheid, met een versterking tot aan de top. Tussen Vlissingen en Breskens zou ook een dij>k met sluiswerken moeten gebouwd. Of de dijken langs de Wester- schelde zouden aanizienlijik moeten wor den verzwaard, wil de beveiliging door de grote Westelijke dijk, niet denkbeel dig worden. Duinen versterken Bovendien vereist een project als dit, dat op tal van plaatsen de duinen wor den versterkt door er een dijk achter te leggen, eveneens tien meter boven N.A.P. Daar moet een slaperdijk ach ter komen, want aan zulk een hoge dijk achter de duinen kan men niet zulk een brede voet geven als aan de zware dijk door de zeegaten. Deze duin- versterking is nodig op Voorne, Goeree, Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Westkappelse zeedijk zal eveneens moeten worden verzwaard. 1 deze voorzieningen zouden België moeten worden voortgezet, ook wat betreft de versterking van de in België eigenlijk niet toereikende duinen. Men zal dus de medewerking van de Belgen niet kunnen missen om de be veiliging volledig effectief te maken. Ook voor de werkzaamheden betref fende de Westerschelde heeft men de Belgische toestemming nodig, de Schelde-overeenkomst. Op deze wijze zou een afsluiting worden verkregen, die een water vloed als thans ons land teisterde, volgens deskundigen stellig hebben weerstaan. Vier milliard Dit alles vraagt een enorm be drag. Het is niet nauwkeurig te ramen. Maar dat er, inbegrepen de sluiswerken bij Hoek van Holland en Vlissingen, een 3% a 4 milliard mee gemoeid kunnen zijn, mag toch wel worden aangenomen Het uitvoeren er van zal, als een grote hoeveelheid modern mate rieel wordt ingezet, naar schatting wel circa vijftien jaren vorderen. Maar het kost uiteindelijk toch nog minder dan de schade die in een paar uren werd veroorzaakt door de vreselijke watervloed die nu over ons land spoelde. Aan deze schade valt niet te ontko men. Want al hebben de oude dijken door zulk een grote Westelijke dijk hun betekenis verloren, ze moeten toch wor den hersteld, want anders bestaan de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden over vijf jaren helemaal niet meer en zou men ook te lang de oogst derven en geen bestaansmogelijkheid hebben voor de bewoners van deze gebieden. Vanwege de verzilting (waarover in ons Zondagsblad meer) is het ver moedelijk ook verkieslijker, bij Hoek van Holland een normale sluis te bou wen (groter dan bij IJmuiden) en niet slechts een stormsluis, zoals men die in het buitenland wel heeft. Te meer daar de verzilting nog sterk zou toenemen doordat het tij hier sterk zou stijgen. Oude dijken Een aanwinst van vele hectaren vruchtbare grond zou mede een gunstig gevolg zijn van de uitvoering van dit grote plan. Men bedenke ook dat dit project als gevolg heeft dat de huidige onderhoudskosten van al de bestaande dijken in Zuidwest-Nederland komen te vervallen. Afkeuring gedragslijn tijdens noodtoestand De „Weet-wel-man" (ook bekend als de Antwoord-man") en de redacteur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet, wat U niet weet", hebben het vol gende telegram aan het bestuur van de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige houding van voorzitter AVRO, inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand, zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet, ik weet, wat U niet weet" te be ëindigen." Beide heren waren als „free-lances" aan de AVRO verbonden. Paardendag ie Utrecht uitgesteld In verband met de noodtoestand en in overleg met Van Gend en Loos heeft de Nederlandsche vereniging tot be scherming van dieren besloten de Paar dendag, die op 14 Februari te Utrecht gehouden zou worden, uit te stellen tot een nader tijdstip. Nederlands fruit voor Duitse vluchtelingen Westberlijnse functionarissen hebben gisteren medegedeeld, dat de Neder landse regering heeft besloten West- Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verdeling onder de Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groenten stonden ten toongesteld op de landbouwexpositie „De groene week" in West-Berlijn. De Westberlijnse autoriteiten dankten voor de gift, welke „des te meer van waarde is nu het Nederlandse volk zelf door een ramp is getroffen". Ruppert stelt watersnoodramp centraal (Van een onzer verslaggevers) In een drukbezochte vergadering heeft de bondsvoorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, gisteravond in Den Haag voor leden van de Haagse Chr. Besturenbond een rede gehouden over „de Chris telijke vakbeweging in 1953". De heer Ruppert stelde daarbij de watersnoodramp centraal. Hij meende, dat dit jaar zal bewijzen dat ieder met de overstromingsramp te maken zal hebben. Niemand moet menen dat hij er met enkele weken van af zal zijn. Hoewel nog lang niet alle schade vaststaat, dacht hij, dat deze wel tussen de een en twee milliard gulden zou liggen. Om dit te niet te doen zal het eerste parool zijn: arbeid en nog eens arbeid. Sprekend over de suggestie, die is gedaan de tegenwaarderekening van het Marshallfonds van ƒ860 millioen be schikbaar te stellen, vroeg de heer Rup pert zich af of dit wel sociaal-econo misch verantwoord zou zijn. Naar zijn mening stond dit gelijk met het laten draaien van de bankbiljettenpers, om dat dit geld tenslotte al een keer is uit gegeven. Slechts door nieuwe investe ringen en gemeenschappelijke arbeid kan de schade worden hersteld. Vervol gens vestigde hij de aandacht op de ge volgen van de ramp voor de betalings balans. Het zal de vraag zijn, aldus spr., of deze kan worden gehandhaafd, ook al door de vermindering van de productie. W erkgelegenheid Voorts noemde de heer Ruppert de werkgelegenheidspolitiek het eerste probleem van 1953. Weliswaar heeft de ramp veel gelegenheid tot arbeid geschapen, maar waarschijnlijk nog meer kapot gemaakt. De agrarische productie zal belangrijk dalen. Des ondanks moet de activiteit op het werkgelegenheidsprobleem worden gericht. In verband daarmee moet ook een nieuw Inzicht worden verkregen over de te volgen prijs- en loonpolitiek. Had men thans reeds zijn mening in de Chr. vakbeweging bepaald over de gro tere vrijheid te dien aanzien, het ziet er ru naar uit, dat we weer zullen moeten, terugvallen tot het systeem dat vlak na de bevrijding heerste. Een rus tige bezinning achtte spr. noodzakelijk. Sprekend over de huur meende de heer Ruppert dat van de aanvankelijx genoemde streefdatum van 1 April in de huidige omstandigheden wel niets terecht zou komen. Op grond van de economische gevolgen van de ramp zal men met de tweede phase moeten wach ten. Wel is het uit het oogpunt van so ciale gerechtigheid noodzakelijk voor de verhuurders vooral dat men aan dit vraagstuk aandacht blijft be steden. Eerste oplage „De Ramp" honderdduizend Het aantal inschrijvingen op het boek De Ramp" is thans reeds zo groot, dat de Vereniging ter behartiging van de Belangen des Boekhandels heeft beslo ten het aantal exemplaren der eerste oplage te verdubbelen. Binnenkort gaan dus honderdduizend exemplaren naar dfe Nederlandse boek handel. Zierikzee betuigt zijn dank De zwaar geteisterde stad en bevolking van Zierikzee heeft een boodschap van „dank en dankbaarheid" gezonden aan de Amerikaanse stad Danville (Pennsyl vania), die Zierikzee adopteerde. De beslissing van Danville om Zierik zee te adopteren, is gistermiddag aan de gemeenteraad van Zierikzee meegedeeld door de burgemeester dr. J. Schüurbeque Boeye. Loco-burgemeester J. Gerritsen gaf namens de burgemeester telefonisch uit drukking „aan de diepste gevoelens van dank en dankbaarheid voor de nobele geste van Danville". Tijdens het telefoongesprek zei de heer Gerritsen: „Wij hebben kleren, voedsel en andere dingen genoeg. De grootste behoefte bestaat aan geld en materiaal voor het herstel van de dijk. De gas- voorziening staat stop maar we hebben tot nog toe, electriciteit genoeg. De toe stand van de dijken is ernstig. Er zijn gaten van 800 meter breed, die 4 maal zo veel water doorlaten als destijds de gaten in de dijker, van Walcheren." „Maar wij moeten het hoofd en het hart koel houden", besloot hij. Weer treinverkeer RotterdamDordrecht Met ingang van vandaag zullen de treinen op het baanvak Dordrecht Rotterdam weer volgens de normale dienstregeling rijden. Evenwel moet een achttal stations tot nader order uitvallen. De stations kunnen hierover inlichtin gen verstrekken. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen zal vanmiddag om een uur over dubbel spoor normaal worden hervat. Soldaat uit Rotterdam vermist Als vermist is opgegeven de dpi. sol daat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kok- school te Leiden en afkomstig uit Rot terdam. Bij reddingswerkzaamheden na bij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Echtpaar met drie kinderen werd wonderlijk bewaard (Van een onzer verslaggevers) a tEDERLAND is vol vreselijke verhalen van ervaringen in de over- 1V stroomde gebieden. Treffend zijn sommigen aan de dood ontkomen. „Het is letterlijk een wonder, dat we nog leven", zo zei ons de heer N. Kievit uit Nieuwe Tonge. „Het water stroomde ons huis binnen. Het lag tussen de zeedijk en een binnendijk. Plotseling was het alsof het mistig werd. Maar deze mist kwam van de geweldig hoog opschui- mende wilde golven. We gingen naar de zolder." En daar was U vooreerst veilig? „Nee, we hadden toen we beneden waren de muren al zien scheuren en begrepen dat we op de zolder niet moes ten blijven. We klommen door een dak kajuit het dak op, rukten in de vliegen de storm pannen los en klommen hal verwege het dak op" Uw hele gezin? „Ja, mijn vrouw en ik, mijn drie kin deren van 1116 jaar en mijn buur man met zijn vrouw. En alles in het donker! Weldra merkten we dat het huis onder ons werd weggeslagen. U begrijpt wat we doorleefden! Het dak zakte. Maar het scharnierde als het ware in de nok, en brak daar doormidden, zo dat de twee helften vlotten werden." U kon er op blijven? „Ja, hoewel er stukken afbraken, kon den we ons vasthouden aan de latten van de pannen. We waren gelukkig mid. den op het dak gekropen, en zaten niet op het uiteinde boven of onder. Daardoor bleef het min of meer in even wicht toen de nok brak. Dit „vlot" zak te diep onder water door het gewicht van de pannen die er nog op lagen en van onszelf. Gehurkt ons vastklampend, gingen we, toen het dak brak, allen on der water maar het „vlot" steeg weer zodat we net ons hoofd boven het ko kende water konden houden". Ook de kinderen? „Ja, ik gaf hun voortdurend instruc- Voor de nationale gedenkdag zijn de vol gende radioprogramma's vastgesteld: Hilversum H. NCRV: 8.00—plm 8.30 Nieuwsberichten: plm 8.30plm 9.15 Mor genwijding; 9.15—9.30 Gram. KRO: 9.30 Nieuwsberichten en weerrapporten; 9.45 Quatre Petites Pireres. Fr Poulenc. Mas- treechter Staar olv Martin Koekelkoren (gr-pl.); 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoog mis in de St Jansbasiliek te Laren (NH1; 11.30 Adagio en fuga, W A Mozart (gr.pl.). 11.40 1. Cantate nr 56: ,,Ich will den Kreuz- stab gerne tragen". J S Bach en 2. Stabat Mater, Vivaldi; 12.20 Strijkkwartet. Anton Bruckner (gr.pl.); 13.00 Toespraak door Hare Majesteit de Koningin (over beide zenders): ca 13.15 Nieuwsberichten; ca 13.30 De wereld helpt Nederland, klankbeeld door Paul de Waart: 13.45 Symphonisch concert: 1. Km- dertotenlieder. Gustav Mahler en 2. Slnfoma sacra in memoriam patris, Guillaume Lan dré; 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woe lend water"; voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar, muzikale omlijsting door Rosa Spier; 15.05 1. Pavane pour une infante defunte, M Ravel; 2. Miroire de peine, H Andriessen; 3. Prelude, elegie en finale, Racine Fricker: 4. Psaume du fond de l'abime (de profundis), Lily Boulanger. 16.10 Consolations (verstroostingen). Fr Liszt: 16.30 Vespers; 17 00 IKOR: 19.10—19.30 Can tate „Stort tranen uit". Jan Felderhof: 19.30 —19.45 „Gelooft U dat?", door ds H G Groenewoud. KRO: 19.45 Nieuwsberichten: 20-00plm 20.10 Herhaling toespraak van H.M. de Koningin: 20.10 Mr Kortenhorst; 20.15 Nieuwsberichten; 20.30 Liederenpro- gramma (gr.pl.); 21-00 O. dierbaar land. klankbeeld door Tom Bouws; 21.30 1. Trauer- symphonie, Locatelli; 2. Serenade voor strijkorkest, E Elgar; 22.10 „Weerloos sleu ren mij de barre vloeden", voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming va" Gabriël Smit, door Willem Tollenaar. Muzikale omlijsting door Rosa Spier: 22.20 NegTo spirituals: 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.0o Nieuwsberichten; 23.15 Gramofoonmuziek. Hilversum I: VARA: 8.00 plm 8.30 Nieuws berichten, aansluitend: gramofoonmuziek; "•308.50 Gedichten; 8.50—9,15 Gramofoon muziek (e.m.); 9.159.30 Rubriek: Geestelijk leven; 9.30—10.00 Bachcantate. VPRO: 10.00-- 10.30 Zondagshalfuur. IKOR: 10.30—11.45 Kerkdienst. VPRO; 11.45—12.00 Causerie. AVRO: 12.00 Marche funèbre. uit de 3e sym- phonie van Ludwig van Beethoven. Con certgebouworkest olv Willem Mengelberg (gr.pL); 12.18 Orgelkoralen van Johann Se bastian Bach; 12.30 Werken voor strijkorkest (gr.pl.). Handel en Bach; 13.00 Toespraak H.M. Koningin Juliana (beide zenders): 13.10 (gez pr.) Nieuwsberichten; 13.30 Tragische ouverture op 81, Joh Brahms: 13.45 Psalmen en gezangen, gezongen door leden van het omroepkoor: 14.00 Toespraak door dr P. H. Ritter Jr.; 14.15 Planorecital door Pierre Palla; 14.35 Requiem op. 48 Gabriel Fauré; 15.15 Fragment uit „Thomas Moore" van Henriëtte Roland Holst—v d Schalk (hoor spel); 15.55 Het omroeporkest olv Henk Spruit, symphonie no 2 in c kl t (Urfassungl, Anton Bruckner. VPRO: 17.00—1710 Zijne Excellentie J. v. d- Kieft, minister van Financiën; 17.10-17.30 Wijdingsdienst. VARA: 17.30—17.50 Toespraak door prof dr W. Ban- ,i7-a018-15 Kamermuziekprogramma; 18.10—18 45 Nieuwsberichten; 18.45—20.00 Gram.muziek (e.m.). AVRO: 20.00—22.10 Her- ka'lng toespraak H-M- de Koningin: 20.10— 20.15 Mr Kortenhorst: 20.15—20.30 Nieuws berichten; 20.30—20 55 Actus Tragicus, Joh. Ie?;„ Ba°h ..Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit (Cantate no 106): 20.55—21.15 Poëzie, voorgedragen door Nel Knoop; 21.15—22.30 Symphonisch concert (gr.muziek); 22.30 WH- S5t^S^°?Jd„doo,r prof- dr- A. A. van Ruler; Hendrikse bespeelt het orgel van de Ned. Hen', kerk te Zoutelande op Wal wis if"°éV -i3;00 f?ez- pr-) Nieuwsberich ten. 23.15 Strijkkwartet no. 14 in d kl t FYanz Schubert (Der Tod und 'das De P.T.T. heeft 22.000 lege post zakken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken. Deze zakken zijn naar Bergen op Zoom overge bracht. ties: vasthouden, dat is je behoud! Houdt de latten vast! De buurvrouw hield de kajuit nog vast, maar ik zag dat deze zou afbreken. Ik riep haar toe: Die kajuit loslaten en je aan de latten vasthouden! Ze deed het niet, de kajuit brak af, ze verdronk jammerlijk voor de ogen van haar manOns „vlot" tolde na de ineenstorting van ons huis enige keren in het kolkende wa ter rond. en ging toen met een dolle vaart in de richting van de binnendijk, een kilometer van ons af". U vreesde te pletter te slaan? „Nee. hoe vreemd het moge klinken, we vreesden niet, maar ervoeren als nooit te voren hoe bidden kracht geeft en kalm kan maken. We kwamen tegen drijvende stropakken terecht en zo kwam ons vlot bij een kleine boerde rij aan die vlak bij de binnendijk stond. Daar werd ons „vlot" op een platje ge worpen dat een meter beneden de dak goot lag. Een wonder. Er lag een dood .varken op dat plat". Bleef het vlot daar liggen? „Ja en neen. Luistert U maar. Boven het platje was de erkér van de slaap kamer van de bewoners. Die bevonden zich daar. Er stond reeds water in die kamer. Ik schreeuwde: geef touw, maar vlug! Ze antwoordden echter: We heb ben geen touw! Ze gingen toen lakens aan elkaar vastknopen. Ons vlot ging door de woeste golven hoog op en neer, maar kwam gelukkig telkens weer op het platje terecht. Ik wist soms de dak goot te grijpen". En hoe bent U er af gekomen? „Met de aaneengeknoopte lakens heb ben mijn buurman en ik de mensen stuk voor stuk vastgebonden en binnen getrokken. Anders kon men niet naar binnen komen door het kokend geweld van het water. Bedenkt U ook dat het nog steeds donker was! En we waren doornat en zwaar van het water. Juist toen de laatste binnen was, rukten de golven het vlot van het platje af, als of het door Gods hand zijn dienst had verricht Treffend, ja. En toen was U dus gered? „Ja, voorlopig. Want we konden daar niet blijven. We rustten even op de nat te bedden, want we bezwijmden bijna. Toen klauterden we door de kajuit, ruk ten de pannen van het dak, en wisten zo naar het uiteinde van de schuur te ko men, aan de kant van de dijk. Met lad ders en touwen hebben de mensen op de dijk ons toen naar zich toe getrok ken. waarbij we tot de schouders door het water gingen". U was met Uw gezin behouden. „Ja, door een aaneenschakeling van wonderen werden we gered. Er gaat iets door je heen als je zoiets meemaakt. Je gewone ohristenleventje wordt dan onpeilbaar verdiept. Op dat vlot heb ik, vergeleken met vroeger, pas beseft wat het is, tot God te roepen in de nood en Hem dan nabij te weten." Hoe kwam U van die dijk? „Dat zal ik U vertellen. Die dijk be hoort tot het bebouwde deel van het dorp. Er stonden dus huizen. Op de cir ca 400 meter dijk aldaar waren de men- sen zoveel mogelijk samengegroept. Wie werd gered, werd daar voorlopig heen gebracht. We bleven er een paar dagen, zoveel mogelijk in de huizen of restan ten daarvan". En hoe kwam u er tenslotte af? ..Met hefschroefvliegtuigen en met bootjes. Naar een plaats waar we door een grotere boot konden worden inge nomen, die ons naar Dirksland bracht En vandaar haalde een grote boot on* naar Rotterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2