Beursgebouw te Schiedam herschapen „warenhuis" in een Wasmachinereparatie DANfin 1" VI. 70 keerde gisteravond terug van Goeree en Overflakkee Kerk en School Vrije Universiteit herdacht slachtoffers van watersnood Koeriers Voor verzoek om hulp De Rotterdammer Pag. 2 Zaterdag 7 Februari 1953 NIEUWS UIT SCHIEDAM Voor evacué's V Niemand zal ooit hebben vermoed, dat het Beursgebouw aan de Korte Haven' te Schiedam nog eens een „warenhuis" zou huisvesten en dat een adjudant van politie, daarin de scepter zou zwaaien. Het is toch waarheid geworden: gerou tineerde verkoopsters uit warenhuizen, schoenenwinkels enz. staan bij hun stands en doen hun "normale dagelijkse werk en toen we gisteren een kijkje kwamen nemen, werden we ontvangen door „directeur" Timmerman, de adju dant van de verkeerspolitie. Wij schrij ven hier over de uitdeelpost van kle ding enz. voor de vele evacué's, die in Schiedam zijn of worden gehuisvest. De samenwerking in de Beurs is uitstekend en het schijnt alsof iedere Schiedammer actief deelneemt aan hulpverlening. Want niet alleen in de Beurs vindt men de vele vrijwilligers aan het werk. ook in het v.m. St. Jacobsgasthuis. in het Rode Kruis-gebouw en niet te ver geten in ..Irene" wordt hard aangepakt. Iedereen is er van doordrongen, dat de vele geëvacueerden uit de noodgebie- den de helpende hand moet worden ge boden en dat'zo goed mogelijk. 't Is hoe belangrijk ook slechts een klein onderdeel van de hulpverle ning. Er wordt nog zoveel meer gedaan; huisvesting wordt geboden, in de nood- gebieden wordt aan de dijken gewerkt, de evacuatie wordt voortgezet, goederen worden doorgezonden, collecten worden gehouden voor het Rampenfonds, enz. Het is te veel om op te noemen. De Schiedammers kennen echter hun plicht in dezen en in eendrachtige sa menwerking wordt gewerkt aan dat ene doel: de leniging van de nood van de naaste. Evacué's. die in Schiedamse gezinnen zijn opgenomen (bij familie enz.) en die nog niet zijn geregistreerd, dienen zich aan te melden bij het Bureau Bevolking, C.J.M.V. en C.JV.F. vergaderen in „Marijke" De C.J.M.V., afd. Centrum, alsmede de C.J.V.F. „Tryfosa" vergaderen nor maal op Zondagavond in „Irene". Dit is doordat Irene ingericht is. als ont vangst-centrum voor de evaciié's thans niet mogelijk. Er zal thans een ge combineerde bijeenkomst worden ge houden in zaal Marijke aan het Broers- veld. Ijsbaan gesloten De ijsbanen op het tennispark in Spieringshoek blijven, in verband met de Nationale ramp. vandaag gesloten. Mocht de vorst aanhouden, dan zal de baan Maandag wel geopend zijn. Muziek zal echter achterwege blijven. Reeds f 9500.van het gemeente-personeel Het gehele personeel van de gemeen- te Schiedam heeft tot op heden reeds ff 9500 bijeengebracht voor het Rampen fonds. Dé inzameling is echter nog niet afgesloten. De totale opbrengst zal volgende week aan de penning meester van het plaatselijk comité worden overgedragen. Gemeentewerk lieden hebben toegezegd hun loon van overwerk eveneens te zullen storten in het Rampenfonds. Medische dienst Zondag 8 Februari. De -medische dienst wordt op Zondag 8 Fe bruari in .Schiedam'verzorgd door de volgende artsen; J. van Buren, Buys Ballotsinget 72—76. tel. 69661; A. Hoogen- dfij'k. Tuinjaan 74, teL 68785; en dr. -Duyster. - Geopend 'is Apotheek Van Westendorp, Singel 81. bok tijdens de avond- en nacht- uren van de Volgende week. Op Woensdagavond 11 Februari zal in de Aula van het Museum te Schie dam een concert worden gegeven door de organist - Dirk Jansz. Zwart. De op brengst is geheel voor de slachtoffers van de getroffen gebieden. BURG. STAND VAN SCHIEDAM Geboren: Alida P. J. d. v. P. Th. v. d. Maat en I. C. Jurk: Leonardus z. v. H. v d. Brink en J, H. Wesdorp; Mathias B. z. v. J. B. van Os en S. M. Z. Wil- lemse; Magdalena d. v. A. Burgers en 'J. H. v. d. Heuvel: Ria d. v. E. Mast en W. N. Planken; Marinus z. v. J. J. Douma en M. C. A. Bras; Johanna H. d. v. J. J. M. Clarijs en J. H. Th. Jansen. Overleden: H. Villerius, 70 j.; A. Baas. 90 j. weduwe van W. P. Dieters; J. v. d. Touw, 94 j. Advertentie. Beijerlandselaan 31 Goudsesingel 204 - R'dam Tel. 71593 Nieuwstraat. Moeten zij kleding heb ben dan kunnen zij zich vervoegen aan het gebouw van het Rode Kruis aan de L. Nieuwstraat. 1100 Evacué's In Schiedam zijn thans ongeveer 1100 evacué's gehuisvest. Ook gisteravond is nog een kleine groep gearriveerd. Ook de bewoners van Kethel hebben zich niet onbetuigd gelaten. In dit landelijk deel van Schiedam werden reeds heel wat evacué's liefderijk opgenomen. Ook daar is de organisatie goed geregeld. In Ke thel verblijven om. ook 85 geëvacueer de boeren, die bij boeren zijn onderge bracht en dus in een vertrouwde omge ving zijn terechtgekomen. Predikbeurten SCHIEDAM. Ned Herv gemeente: Grote kerk 10 u ds H W Hemmes. 5 u ds J G Jansen, 7 u ds J W van Swigchum, Rotterdam: Nieuwe kerk 10 u de A Hoffman. 5 u ds J D Smids; Westerkerk 9 en 10.30 u dr L J Cazemier. Vredeskerk 9 en 10.45 u ds J Gras. Dopen; Herv Geref Evang, zaal Tivoli, Nw. Haven 237, .10 en 4 u dienst: Chr. Geref kerk, Warande, hoek B.K. Laan, 10 en 5 u ds Zwiep: Evang Luth gemeente, kerkgebouw Westvest, 10 u ds J van Leeuwen; Chr Geref gemeente: Volksgebouw Tuinlaan 50. 10 en 4 u ds Middelkoop: Ned Geref gemeente. Jeugd huis. L. Haven 97, 10 en 5 u ds Fr. Luytjes: Leger des Heils. 10 u Heilïgings- aïenst. 6.30 Openluchtprediking, G. Ver- boonstraat. 7.30 Verlossingssamenkomst; Evang gemeente, kerkzaal Broersvest: 10 en 7 u ds J Segaar. ZWITSERSE HORLOGES N. BINNENWEG 227 - R'DAM Schiedam geen evacuatiecentrum meer B en W van Schiedam hebben gis teren besloten dat Schiedam van heden af niet meer als evacuatie-centrum zal dienst doen. Met dit besluit is een einde gekomen aan de grote activiteit, die de laatste dagen in „Irene" heeft geheerst. Gisteren stond dit ontvangst- centrum ondanks het feit dat nog maar weinig evacué's arriveerden, in het middelpunt van de belangstelling. De R.K. bisschop van Haarlem, mgr. Huiberts, die eerst de Ahov"-hallen had bezocht, kwam zich op de hoogte stel len van de gang van zaken. De burge meester. mr. J. W. Peek, alsmede de voorzitter van het Rooae Kruis. dr. J. A. H. v. d. Berg lichtten de hoge gast in. De afgelopen dagen kon men in „Irene" ook de Schiedamse predikan ten aantreffen. Hier was het dat met de evacué's het eerste contact werd gelegd met de plaatselijke kerken. Gis teren ontdekte onze fotograaf twee Her vormde predikanten, t.w. ds. A. Hoff man en ds. J. G. Jansen, alsmede de Geref. predikant ds. W. A. Krijger aan een tafeltje, waar zij in druk gesprek waren. Bureau Bevolking heeft momenteel een 900 evacué's in Schiedam en Kethel geregistreerd. Naar men aanneemt verblijven er echter nog een 150 men sen uit de noodgebieden in de stad, die zich nog niet hebben gemeld. Aange drongen wordt dti spoedig te doen. VLAARDINGS NIEUWS SCHIEDAM Schiedam evacuatie centrum af en Wethouders van Schiedam heb ben gisteren besloten, dat Schiedam van heden af niet meer als evacuatiecentrum zal dienst doen. Kerkdienst voor evacué's Ds. H. Goedhart uit Middelharnis hoopt morgen voor te gaan in een dienst uit gaande van de Ned. Herv. Evangelisa tie. welke gehouden zal worden om 10 v.m. in gebouw Tivoli, Nieuwe Haven 237 te Schiedam. Des middags om 4 uur hoopt ds G. Hovius voor te gaan. Spaarbank in Januari De eerste maand van 1953 heeft een voortzetting te zien gegeven van de toenemende spaarzin. Er werd in Janu ari f 181.120.12 meer ingelegd dan te rugbetaald. In Januari van het vorige jaar was dit verschil f 150.417.80. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar onderstaand staatje. JANUARI 1953 1952 Tegoed 1 Januari f 9.968.793 i 9.083.529 Inleg Hoofdk. f 666.934 f Inleg Bijkantoor - 12.016 Totaal f 678.951 Ter. bet. Hoofdk. f 494.725 - 450.432 Ter. bet. Bijkant. - 3.105 Totaal f 497.831 Verschil f 181.120 f 150.417 Tegoed 31 Jan. f 10.148.913 - 9.233.947 Inlegp. Hoofdkantoor 5620 5182 Inlegp. Bijkantoor 134 Totaal 5754 Terugb. post. Hoofdk. 2059 2029 Terugb. post. Bijkant. 31 Totaal 2090 Totaal 7814 7211 Aantal boekjes in omloop. Op 1 Januari 26110 24926 Uitgegeven Hoofdk. 278 235 Uitgegeven Bijkantoor 6 Totaal 284 Afbetaald Hoofdkant. 107 120 Afbetaald Bijkantoor 1 Totaal 108 Verschil 176 -J- 115 Op 31 Januari 26286 25041 Schoolsparen. Verkocht aan Spaarzegels f 3.560.40 f 2.244.50 In omloop 31 Jan. 6474 5798 Bespaard bedrag t 14.852.88 f 15.053.42 Predikbeurten NED. HERV. KERK Zondagmorgen in alle diensten extra- collecte voor het Nationale Rampenfonds. Zondagavond in alle diensten extra collecte voor de Kerkvoogdij. In alle Zondaigochtenddiensten Bidstond vanwege de Nationale Ramp. Lokaal „Rehoboth" (Hofjesstraat). Vrijdagavond 99.30 uur Avondgebed. Grote Kerk. Zaterdagavond 8 uur Avondstilte; Zondag voorm. 10 uur ds Kolkert; 5 uur ds van Noort. Heidelb. Catechismus Zondag 3. „Marana<tha"-zaaJ. (Prinses Wiihekni- naschool, Floreslaan) 10.45 uur ds. Van der Vloed. Wijkgebouw „Eltheto". (School/Thor- beckestraat)10.45 uur Eerw. Heer Hoogendam. Bethelkerk. Zaterdagavond 8-8.30 uur Avondgebed. Zondag 10 uur ds Schou ten. 7 uur ds -Sirag. Heidelb. Cat. Zon dag 3. Onderwerp: „Nog erger dan de watersnood Nieuwe Kerk, Zondag 10 uur ds Zijl stra. Bediening Heilig Avondmaal; 5 uur ds Grootjans, Heidelb. Cat. Zondag 3. Vereniging voor In- en Uitwendige Zending. Lokaal „Rehoboth". Woensdag nam. 8 uur ds W. E, den Hertog. Pred. te Loosduinen. GEREF. KERK Ooslerkerk 10 u. dr. E. D. Kraan: 5 u. ds. Th. H. van Andel. Zd 2. Landslraalkerk. 10 u. dr. F L. Bos, 5 u. di-, E. D. Kraan, Zd 2. Kuipersiraalkerk, 10 u. ds. Th. H. van Andel; 5 u. ds. Th. Sw en, Zd 1. Emmauskerk, 10 u. ds. Th. Swen: S u. dr. F. L. Bos, Zd 1. GEREF. KERK (art. 31 K.O.) Liefde en Vrede, 10 u. en 5 u. ds. D. Nieuwenhuis. GEREF. GEMEENTEN Wesfnieuwland 10 u. en 5 u. Lees- dienst; Woensdag 7.45 u. ds. H. van Gilst, uit Elspeet. LEGER DES HEILS Baanstraai 5. Zaterdag 7.30 nam. Bid stond: 8 u. Straatzang; Zondag 10 u. Heiligingsdienst; 6.30 Openluchtsamen komst Visbank; 7.30 Verlossingssamen komst. Leiders: Sr. majoor en mevrouw Bakker-Nebbeling. CHR. GEREF. KERK Emma9traal 116, 10 u. en 5 u. ds. D. Driessen. Museum concert Schiedam voor getroffen gebiedlen Op Woensdagavond 11 Februari zal in de aula van het museum te Schiedam een concert worden gegeven door de or ganist Dirk Jansz. Zwart. De opbrengst is geheel voor de slachtoffers van de getroffen gebieden. In „Irene", het ontvangst-centrum voor evacué's te Schiedam, ont dekte onze fotograaf twee Herv. predikanten, ds. Hoffmann (links) en ds. Jansen (rechts) ,in gesprek met de Geref. predikant, ds. Krijger en een ambtsdrager. DELFT Zakenstudliekring in „De Harmonie" Zakensludiekring zou volgende week een propaganda-avond houden mei Mary Pos als spreekster. Deze avond gaat door en Mary Pos komt spreken, maar een propaganda- avond wordt het niet. Gezien de nood, die in deze dagen op ons volk is af gestormd, heeft het bestuur het karak ter van deze avond veranderd. Het moet worden een bijdrage aan het Na tionaal Rampenfonds. De spreekster zal thans spreken over „Nederlanders in den I - vreemde." Ze zal daarbij ruimschoots j die hulp verleende m de overstro»»,de gelegenheid hebben te wijzen op de bron- I gebieden, de VI.1 70 arriveerde Kie nen van onze volkskracht. Op die volks- avond in de Oude Haven. Vijl dagen kracht komt het vandaag weer aan. 'n j lang had men bijna onafgebroken ge- ;rote saamhorigheid en eendracht zal werkt! Geen wonder dat de mannen >ns volk in de huidige nood moeten;van de 70 blij waren weer eens rustig, voorzien. Daaraan wil de Zakenstudie- thuis te kunnen slapen. Zij hebben het kring meewerken. overigens verdiend! Nadat men Dins- De vergadering wordt gehouden in de dag had geassisteerd bij de evacuatie „Harmonie", Dinsdagavond acht uur. Ivan bewoners van Middelharnis en VLAARDINGEN Dankbetuiging Tot onze grote voldoening hebben wij mogen constateren, dai ook te Vlaardingen de roep van het „Natio naal Rampenfonds" om geld en goe deren een zo gewillig gehoor heeft gevonden. Aan gelden is tot op heden ingeza meld een bedrag van 77.72b, terwijl nog dagelijks giften binnenkomen. De postrekeningen no. 380613 van de So ciale Raad en no. 318657 van de ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken staan hiervoor nog steeds open. De inzameling van kleding, bedde- goed, huisraad enz. had ook in onze stad een enorm succes. Het is ons een behoefte hierbij die genen te bedanken, die tot het ver krijgen van dit resultaat zo spontaan en in verheugende eensgezindheid hebben medegewerkt: de burgerij, in de ruimste zvdto^fnhet woord, voor haar milde dames eri heren Collectanten en~?heh, die het 'ingeza melde hebben gesorteerd of daar nu nog mee bezig zijn; de Vlaardingse zaken en ondernemingen voor het be schikbaar stellen van personeel, op slagruimte en transportmiddelen; de scholieren, de leden van verenigingen en organisaties, kortom allen, die goed hebben begrepen, dat Vlaardin gen. zelf gelukkig aan werkelijke rampen te zijn ontkomen, bij de hulp aan veel en veel ernstiger getroffenen niet kon achterblijven, Mevr. Th. A. Heusdens-Mansholt, Presidente Federatie Vrouwen Hulpverlening. C. M. de Jongli Hoofd gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Hielp bij evacuatie en berichtgeving Eén van die schepen van de vloot J-jET nationale gaal hoven hel locale. Dat geldt bij alle nationale gebeurtenis sen. dat geldt vooral bij na tionale rampen. Wanneer ons een ramp trelt als in de al gelopen dagen, dan staat plotseling al het andere stil. Wat voor betekenis heelt dan het plaatselijk gebeuren te genover dat almaar stijgen de dodencijler. Als men even het leed peilen kan van de vluchtelingen in de noodge bieden. dan verbleekt daar bij veel van wat we anders in onze goede stad belang rijk vinden. Dat leed is groot, onzegbaar groot. Dat zeggen de geëvacueerden zeil niet. Die zeggen niet veel, die zijn nog verdoold door de slagen, die zo hard op hen zijn aangekomen. Maar dat voelt men als men het oude moedertje ziet van 70 jaar. die bij de tandarts een nieuw gebit komt halen, omdat ze het hare is kwijt geraakt op de vlucht voor hel water. Drie dagen en drie nachten heelt ze met haar man op een zolder gezeten zonder eten, zonder drinken. Dat leed knijpt u de keel dicht wanneet men een der geëvacueerden aanspreekt om te vragen hoe het hem ver gaan is en als die man een boom van een kerel in snikken uitbarst. Huilend vertelt hij. dat hijzell gered is, maar zijn vrouw en zeven kinderen zijn door de vloed verzwolgen. Dan kan men alleen zijn eigen tranen maar wegslikken en zwijgen. Dat geweldige leed springt U weer naar de keel als U dat oude vrouwtje ziet van ne gentig jaar. dal daar in de Ahoy-hall zit, gekleed in kleren die ze juist gekregen heelt en dat u toevoegt: ..ik zal die kleren heus eerlijk teruggeven meneer". Voelt U dat in zulke ge vallen niets belangrijk meer schijnt? Eisenhower niet, Ko rea niet en Vlaardingen niet? JK/f AAR het leven gaat door. moet ook door gaan. Want dé nood moet gelenigd worden, het verdronken land moet weer boven water wor den gebracht. Vlaardingen heelt zich in dezen niet onbe tuigd gelaten. De collecte bracht f 48.000 op. Niet da verend. maar toch niet slecht. De kledinginzameling was een enorm succes en die-van beddegoed en dekens giste ren heelt ook heel wat op geleverd. Tal van bedrijven werken extra voor het ram penfonds. Vlaardingen-Oost begon met acht uur. Hollan- dia volgde met een dag ex tra-werk, de scheepswerf De Jong gaat 16 uren overwer ken, Figee blijft niet achter evenmin als de machinefa briek De Toekomst. Zo zullen er nog meer volgen. Er zal nog wel meer ge vraagd worden, want de nood is groot. Velen kunnen dan nog een voorbeeld nemen aan dat meisje, dat haat spaarpot, met 83 stuivertjes kwam brengen voor de wa tersnood. Omdat men ook rechtstreeks gilten aan het Nationaal Rampenfonds kon zenden (met belastingfacili teiten) is geen juiste verge lijking te trekken. Maar hap- pant is weer, dat gewone straten naar verhouding veel meer gaven, dan de ..beter- gesitueerde" wijken. W LAARDINGEN zeil is zon- der persoonlijke ongeval len de waterdreiging doorge komen. Dreigend is de situa tie in de vroege Zondagmor gen zeker geweest en daarom te meer is er reden God de Schepper van hemel en aarde te danken, dat Hij onze stad voor de ellende van de wa tersnood bewaarde. In de raadsvergadering heelt de burgemeester de situatie, zoals die Zondagmorgen was. nogeens uitvoerig uiteenge zet: Een ganse serie maat regelen is er getrollen. Te recht heelt hij de verschil lende gemeentelijke diensten dank gebracht voor de grote medewerking. Maar niet min der dank, komt de burge meester zelt toe, die van 's morgens hall drie al die ganse Zondag en Maandag in louw geweest is om zieh persoonlijk op de hoogte te stellen en maatregelen te treilen. We hebben iets daar- daarvan gezien en we kun nen niet anders zeggen dan „hulde aan zo'n burgemees ter/" achterliggende gemeenten kreeg r de opdracht rapporten uit te brengen over de situatie elders. Maandagavond om kwart voor zes ver liet de VI. 70 de Vlaardingse haven met als bestemming Middelharnis. De licht bakens lieten echter verstek gaan en er zat dus niet veel anders op. dan de volgende morgen af te wachten. Men bleef liggen voor Oud-Beijerland. Dins dagmorgen werd onmiddellijk de reis aanvaard. In Middelharnis zijn toen de Commissaris voor de Emigratie in Zuid-Holland de heer Wittenberg en de vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de heer Kloos terman van boord gegaan. De gehele Dinsdag heeft men toen bij Middelhar nis geholpen bij de evacuati van bewo ners uit de overstroomde gebieden weer een andere opdracht te krijgen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland gaf het schip opdracht een gedetailleerd rapport uit te brengen over de situatie in verschillende over stroomde gebieden. Aan boord van de VI. 70 bevond zich de Vlaardingse In specteur van politie, de heer Kloots, die dagelijks via de zendinstallatie. die zich aan boord van bet schip bevindt. De Provinciale Griffie te Den Haas op de hoogte stelde van de toestand in de overstroomde gebieden. Zo voer schip van de ene plaats naar de ande re! Van Middelharnis naar Den Bom mel, naar Dinteloord en Qoltgensplaat naar het zo zwaar getroffen Oude Ton- ge. waar duizenden cadavers van ver dronken vee zo duidelijk de mate van de ramp demonstreerden. Men zag er 20 ruïnes van huizen, de rest was vol komen verdwenen..! Aan boord van de VI. 70 was aanvan kelijk ook de commandant van de Transportcolonne van het Rode Kruis te Vlaardingen dr. Hasper. die zich la ter per helicoptère naar Oude Tonge heeft begeven om met twee van zijn colonisten hulp te verlenen in deze ge meente. De VI. 70 is thans terug! Het schip zal naar alle waarschijnlijkheid niet meer uitvaren; zij heeft haar taak gedaan. Alle overstroomde gemeenten beschikken thns over e en gedropte zendinstallatie, zodat er ook geen ge brek meer is aan communicatiemidde len. PERNIS Duizend evacué's aangekomen. In Delft zijn thans ongeveer duizend evacué's opgenomen en in diverse scholen en an dere gebouwen ondergebracht. In hoofd zaak zijn het vluchtelingen van Schouwen Duiveland, Voorne en Putten. Tholen, Goeree en Overflakkee en Alblasser- dam. Aan geld is tot dusver ingezameld een bedrag van rond f. 130.000.- Hiervan is f. 40.000.- afkomstig van personeel en directie van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Regeling kerkdiensten. In verband met ziekte van de plaatselijke predikant ds. H. C. Voorneveld. zijn voor Zondag a.s. dé kerkdiensten als volgt geregeld: Kerk gebouw 9.30 uur ds. P. de Feijter uit Nieuw-Lekkerland; 3.30 uur ds. G. Rijksen uit Rotterdam-Z. Jeugdhuis: 9.30 uur dr. W. H. van Zuy- len uit Rotterdam-Z.; 3.30 uur ds. P. de Feijter. Rampenfonds. Ten bate van het Natio naal Rampenfonds is te Pernis tot heden een bedrag van ongeveer 3800,gecol lecteerd. Op girorekening 61151 van de heer G- A. Soeteman, voorzitter van de wijkraad, kunnen tot Maandag nog bij dragen worden gestort. De goederen-inzameling, welke plaats had o.l.v. meVr. W. de Groot-Talma, over trof de stoutste verwachtingen. De sor tering en selectie geschiedt in het v.m. distributiekantoor. Aldaar kunnen nog goederenworden afgegeven. Oproep der kerken. De Ned. Herv. kerk en de Geref. kerk te Pernis doen een dringend beroep op de offervaardigheid van de gemeenteleden in de op Zondag a.s, te houden bijzondere kerkdiensten. Een ieder toont zijn of haar dankbaar heid, dat Pernis is gespaard gebleven bij deze catastrophale ramp. Psalm- en Gezangboekjes. Zeer velen uit de getroffen gebieden zijn de psalm en gezangenboekjes kwijtgeraakt. Aan de gezinnen te Pernis wordt verzocht om een boekje af te staan en deze te bezor gen bij de predikanten ds. H. C. Voorne veld. ds. A. Groenenboom, ds. J. van der Sar of bij de volgende personen: A. Brinkman, P. Berkhout, H. v. d. Herik, M. Lodder, W. J. Noordzij, J. Noordijk, A. Oorebeek, A. Roobol, S. Siebrecht, H. Verhagen, P. Verschoor en J. Voorbergen. Straten en huisnummers genoegzaam bekend. B ero epingswerk GEREF. KERKEN Beroepen: te Andijk (vac.-H. R. Groe- nevelt). tweede maal, D. Zwart te Half weg, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Appelscha cand. G. Oppedijk te Kollum, die bedankte voor Elim. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Beroepen: te Zuidbroek cand. Z. G. v. Oene te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rozenburg M. Drayer te Drachten. GEREF GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen K. de Gier te Lisse. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepbaar: ds. J. H. Rawie, leger- pi edikant, Boslaan 1, Zeist. SCHEVENLNGEN, 7 Febr. SCH 2 twee X uit de halve vleet, gisteren 20 last; SOH 249 2 k uit halve vleet: SCH 121 25 k halve Vleet; SCH 333 10 k halve vleet; SCH 3 geen vangst: SCH 87 geen vangst. Vangstberichten uit de Ierse Zee SCH 250 geen vangst opgegeven, gisteren 25 k; SCH 35 geen vangst, gisteren 10 k. Collecte Chr. Ger. Kerken voor Rampenfonds Ter voorkoming van verwarring door verzonden circulaires berichten depu- taten van de synode der Chr. Geref. kerken, dat de collecte Zondag a.s. be stemd is voor het Nat. Rampenfonds. Men verzoekt ons hiervan melding te maken. Dr P. Muntendam be noemd tot hoogleraar Met ingang van 14 September 1953 is thans officieel benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale geneeskunde, dr. P. Muntendam, de staatssecretaris van So ciale Zaken. Ambtsaanvaarding van twee hoogleraren (Van onze Amsterdamse corres pondent) De openbare zitting van de senaat der Vrije Universiteit, waarin de pro fessoren dr. G. Wielenga in de lette ren en wijsbegeerte en mr. P. Borst in de economische faculteit gistermid dag hun ambt aanvaardden, droeg een bijzonder karakter. Nadat de stoet van hoogleraren, di recteuren en curatoren door de pedel was binnengeleid, betrad de rector- magnificus, prof. dr. G. J. Sizoo, de katheder. De hoogleraar ging voor in gebed en sprak, na Lucas 8 2225 te hebben gelezen, zijn rede uit. „Waar de Vrije Universiteit voor het eerst bijeen is in een openbare senaats zitting na en nog te midden van de ont stellende ramp, die ons vaderland trof en waarvan de afmetingen zelfs thans nog niet zijn te overzien, willen wij onze gewone werkzaamheden niet aanvangen zonder te gedenken de velen die het leven lieten door het geweld van storm en water: te gedenken het leed der zeer velen, die familie en vrienden betreu ren, goed en hav'e verloren en ver dreven werden uit hun woonplaats, aldus prof. Sizoo. Veroo tmoedigin g „Wij willen ons daarbij persoonlijk en als universiteit verootmoedigen .voor Hem, aan Wie ook de winden en het water gehoorzaam zijn. Wij willen per soonlijk en als universiteit bidden, dat Hij zelf in het Nederlandse volk ver- meerdere en vernieuwe het geloof in Jezus Christus, aan Wie is gegeven alle heerschappij in de hemel en op aarde en bij Wie alleen redding is uit alle nood van deze wereld en Hem smeken om ontferming over ons arme vaderland.1' Na deze bewogen toespraak heerste enige ogenblikken absolute stilte, waar na prof. Sizoo het woord verleende aan prof. dr. G. Wielenga voor zijn inaugu rele rede over het onderwerp „Het on derwijsstelsel van John Dewey als een voorbeeld van de invloed ener levens beschouwing op de didaktiek". Vervol gens hield prof. mr. P. Borst zijn oratie over het thema- „Bedrijfsorganisatie en rechter." Zeldzaam vol Was de eerste rede reeds door velen aangehoord, het auditorium voor prof. Borst bezette alle beschikbare plaatsen in de grote zaal van het A.M.V.J. ge bouw. Het was zeldzaam vol. Onder die allen zagen wij de 81-jarige moeder van de nieuwe hoogleraar, me vrouw wed. P. Borstvan Dijk uit Zeist; de heer A. Borst Pz., voorzitter van het Prot. Chr. Verbond van Werkgevers te Wassenaar; de heer B. Borst, inspecteur van politie te Rotterdam; de heer W. Borst, secretaris van de Ned. Bond van Lederwarenfabrikanten; mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken; de heren Jos„ Cleerdin. en H.. Diemer. voorzitter en vice-voorzitter van de Federatie van werkgevers in het Grafisch Bedrijf; het Eerste Kamerlid de heer J. Schipper; de heren F. L. van der Bom, oud-voorzitter van de Bond van Boekbinderspatroons; J. A. Conjongh, voorzitter van de Chr. Grafische Bond; G. W. Ormel, secreta ris van de Sociaal Economische Raad; Hollebrands, secretaris van de Chr. Mid denstandsbond, en verder tal van per sonen uit de grafische bedrijfswereld, alsook onderscheidene geestverwanten van prof. Borst te Amsterdam en elders. Advertentie. "RZ-TAP, PTOOBENBVRC DAM ME NWE BINNENWEG 3^0 T/O PLANTSOEN ROTTERDAM TELEFOON 3 736 Markten en veilingen VISMARKTBERICHT ROTTERDAM ROTTERDAM, 7 Febr. aanvoef van IJmui- den, Vlaardingen en elders 250 kisten verse zeevis en 200 kg spiering, rivierbot en le vende paling. Prijzen: schol middel 3537, klein 2432, schelvis middel 5674e klein 50 54, kabeljauw groot 5051, middel 4547, klein 2838, pollak 3841, wijting 3940 p kist; r ivierbot 5060, kuit 501.00, lever 1.101.15, snoekbaars 1.50—1.55, spiering 70 1.00, levende paling klein 1.80—1.90 p kg. VEILING SEPTER TIEL TIEL, fi Febr. Appelenbellefleur Brab. huis 1 grof 1619, 7—14, 49; bellefleur Engelse H 1 grof 2426. 18—21, 510; bram- ley seedling 67, 45: orange pippin 43 50; goudreinette verpakte 1533. H 1 grof 21—28, 15—20, 6—14: golden delicious 12—14; graven9teiner 10. 4; jasappel 515; jona than verpakte 2133. H 1 grof 2426, 12 23, 421; klumpkes eijsdener H 1 grof 17 20, 1214, 6—9; lombards calville H 1 grof 28—32, 2025, 59; pater v d Eisen 1012, 4—6; pomme rosa H 1 grof 24.26, 17—23, 4 9; present v Engeland 1618; rijnzoet 12— 16. 79; sterappel 1525, 69; zuccalmag- lioreinette H 1 grof 15, 7—9, 4—6; zuur kroet per 100 kg 300; zoet kroet per kg 200. Peren beurre de merode 20; brederode 69. 3—5; comtesse de Paris 1015. 67; gieser wilde man H 1 grof 17—19, 12—14, 5—10; kamper veen 56; pondspeer 46. 34; sint remy 68. 35; winterjan 47; ijsbouten 47, 34; Zwijndrechtse wijnpeer 1520, 34; peerkroet per 100leg 160. Groenten: knol raap 3—6; prei 27. Alles in cents per kilo, tenzij anders vermeld. VEILING GORINCHEM Aan de Coöp. Centrale Veiling te Gorin- ehem waren de noteringen op 4 Februari als volgt; waspeen 916 per bos; kroten 12; groenekool 1012; rodekool 1012; knollen 8: uien 1920: winterpeen 10: boerenkool 2425: witlof 3945; veldsla 209224; sprui ten 35—59 per kg. Appelen: bellefleur Bra bantse HH 4—10; goudreinette st 22—27: HH 617; jasappel HH 9; Jonathan st 26, HH 14>19 per kg. Peren: Bredero HH 610: kleipeer HlH 4—8; ijsbout HH 8 per kg. Nagekomen familiebericht Heden ontvingen wij de ontstellende tijding, dat te Stellendam (Goeree-Over- flakkee) ten gevolge van de overstromingsramp van ons zijn heengegaan, onze innig geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, Broer, Behuwdbroer en Oom, de Heer HENDRIK KLAASEN in de ouderdom van 66 jr., en onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mevrouw JOHANNA DOROTHEA KLAASEN geb. Zieck in de ouderdom van 65 jr. ATIE ROODENBURGH— Klaasen B. J. ROODENBURGH IRENE en PIET en verdere Familie. De teraardebestelling heeft inmiddels plaats gehad te Melissant- (Goeree—Over flakkee). MEER GEZONDHEID mei Philips Hooglezon! Nu reeds vanaf I 198.- Ook in huurkoop leverbaar vanaf 11.90 per maand. RADIO MODERN Pleimveg 152 - Tel. 77555 (2 1.) Straatweg 64 - Tel. 49566 Schied.weg 145 - Tel. 52500 Gevraagd: prima GORDIJNENNAAISTER Thuiswerk. Brieven nr. 3524 Servicebureau Braun N.V. Nieuwe Binnenweg 175, R'dam Nagekomen Diversen Waterschade? Wij repareren gaarne het beddengoed. Spe ciale korting. Tel. 34759, De Beddenfabrikant, Nieuwe Bin nenweg 194. Flanellakens 150 x 200 4.95, cocos 140 br. 9.75. Restanten balatum. Te koop gevraagd Orgel gevraagd. Opgave merk, registers, prijs. Contante beta ling. Brieven onder No. 5592, Bureau van dit Blad. koop aaugtdioden noodverlichting; schildlampjes in 4 maten, glazen, pitten, olie kannen enz. „de potteman". gorkum. Lessen en clubs Centrale Muziekschool, Spoor- singel 71, Tel. 49330. Privéles- sen 5.per maand. Studeer - gelegenheid. Instrumenten be schikbaar. Inschr. 10—10. N.V. VENDU NOTARISHUIS HARINGVLIET 96 R'DAM Telef. 22.4.40 1 VEILING van diverse INBOEDELS (wegens sterfgeval) op DONDERDAG 12 en VRIJ- DAG 13 FEBRUARI 1953, te 10 uur voorm- ten I overstaan van Notaris A. Reyers. KIJKDAGEN: Dinsdag en Woensd. a.s. v. 10 tot 4 u. GEBOUW HARINGVLIET 96 VOOR DIRECT GEVRAAGD voor werk buiten de stad: IJZERWERKERS ELECTR. LASSERS KOPERSLAGERS en BANKWERKERS Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren bericht ook langs deze weg, dat zij sinds Zondag, uiter aard met succes, doende is dieren in nood te redden. wende men zich, liefst met concrete gege vens, tot het Bureau, Prinses Mariestraat 40 te 's-Gravenliage, telefoon 112755. ULT. FEBRUARI AANVANG NIEUWE CURSUSSEN: PRACT. DIPLOMA M.B.A. in 9 of 13 mnd Speciale repetitiecursüs in 4 mnd. 70 geslaagden in Dec. '52 waarvan adressen ter in zage. Lesgeld 10.40 per m. Maximaal 12 candidaten per club Inlichtingen en vrijblijvend prospectussen Examenopleiding HAUBOURDIN-ASPESLAGH STAATSPRACT. DIPLOMA (1 en 2) Degelijke mondei, cursus. Lage boekenkosten. Oct. '54 examendeelname le deel. Lesgeld 13.— per maand. Vrijblijvend prospectus. AUTOSLOPERIJ A. VISSER »-oorlogs Rotterdam, Terbregseweg 262, Tel. 28647, na 18 u. Tel. 21623 ÏP GEMEENTE ROTTERDAM Bij het Energiebedrijf kannen ten spoedigste enige opzichters-machinisten worden geplaatst, die zulten worden belast met het houden van toezicht op de bediening van hogedruk ketel- en tur bine- installaties. Vereisten: tenminste in het bezit van het diploma Scheeps- werktuigkundige B. Leeftijd tot 40 jaar. •Salarisgrenzen: f 3188.04- f 4334,40 bruto per jaar, vaste toe lagen inbegrepen; eventueel te verhogen met continu-en kinderbijslag. Soli, op zegel te richten tot B. en W. en in te zenden aan het Bur. Persooneelvoorziening, kamer 331, Raadhuis, Rotterdam, binnen 14 dagen na deze oproep, onder No. 34. Geroutineerde STENO-TYPISTE IN NEDERLANDSE TAAL GEVRAAGD. Moet daarnaast voldoende kennis van de moderne talen hebben. SolL met opgaaf van opleiding, mogelijke datum van in diensttreding en verl. sal. aan: ALBATROS SUPERFOS- FAATFABRIEKEN N.V. te Pernis Postbus 44, Vlaardingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2