Het meeste leed lijkt nu SCHOUWEN, geleden te zijn Eerste fase der hulpverlening nadert einde "NEDERLAND, het centrum der evacuatie Eenheidsuitzet voor alle gedupeerde gezinnen? GIJ ZULT HERRIJZEN Ons antwoord 50ste Jaargang No. 141 fB Bureau» Witte d* Withstosat SO, Telefoon 27490. Klachteadieast abonnementen 0.30— 7.30 uur. Zat 5—8 uur. Bijkantoren: Rotterdam-Zui<k Bree 88 b, teL 77365; Schiedam: Lange Kerketraat 24 b, tel. 67882. Abonnementsprijzen: per week f 0.47; per maand 2.—; per kwartaal 6. Adv.-priJ» 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro 38639. TeL-adretn DERODA, Postbns 948 DuRoümïmmnrr Directeur: 7. GRÖENEWEGEN Hoofdredacteur: Dt. E. DIEMEÖ Cbristelijk'NationaaJ Dagblad .StantüastKtMS gbeMmt» mijn bett "ra tpgbenspoet- Zaterdag 7 Februari 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 HET meeste leed lijkt thans geleden te zijn. De evacuatie, eerste fase der hulpverlening, nadert haar einde en men verwacht, dat ze Dinsdag a.s. een feit zal zijn. Noord-Brabant heeft al aan 25.000 mensen uit de overstroomde gebieden onderdak verschaft. Al deze mensen konden terstond naar particuliere adressen worden afgevoerd. Dit alles geschiedde geheel op basis van vrijwilligheid. Het aantal evacué's, dat naar Zuid-Holland wordt afgevoerd, zal de 10.000 waar schijnlijk niet overschrijden. Het is hier zelfs zo, dat niet meer dan de helft van de aangeboden vrijwillige adressen in die plaatsen wordt gebruikt. Voor Schouwen en Duiveland gebruikt men de nationale afvoerlijn SchouwenDordrechtUtrecht. In Dordrecht worden de vluchtelingen opgevangen. Daar krijgen ze verversingen en worden dan met autobussen naar Utrecht afgevoerd. Er waren gisteren al 4000 evacué's uit Schouwen gepasseerd. Duizenden volgen nog. Het betreft hier dan ook het zwaartepunt van de evacuatie. Naar andere provincies dan Noord-Brabant, Utrecht en Zuid- Holland zullen de vluchtelingen niet worden gezonden, ondanks de voortreffelijke initiatieven en spontane aanbiedingen, die daar gedaan zijn. Men wil de getroffenen niet onnodig ver van hun geteisterde woon plaatsen brengen. Zoals bekend, was er eerst spra ke van een communale en inter communale spreiding van de vluchtelingen. Het betrof het on derbrengen van de vluchtelingen in de directe, althans niet te verre omgeving, waarover op dit ogen blik moeilijk een overzicht valt te geven. Daarnaast ontwikkelde zich de georganiseerde afvoer over langere afstanden. Goeree Van Goeree werden de vluchtelingen via Middelhamis afgevoerd. Uit Oude en Nieuwe Tonge werden velen naar Hellevoetsluis gebracht. Daar staat een verwarmde trein gereed, die als op vangcentrum wordt gebruikt. Hier krijgen de evacué's verwarming en voeding. Met de voortreffelijke mede werking van de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam komen hier autobussen, die de mensen naar plaatsen boven de rivieren brengen. Zo zijn er al naar Monster, Wateringen, 's-Gravenzande en enige andere plaatsen in het West- land en naar Maasland, Rijnsburg en Schipluiden gebracht. Ook Den Haag wordt als doorgangscentrum gebruikt. In Hellevoetsluis is ook een bureau gevestigd, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die Goeree Overflakkee willen betreden of daar al verblijven. Zonder verblijfsvergunningen van dit bureau mag men Hellevoetsluis, de toegangspoort naar het eiland, niet .'meer passeren. Van heden af zal op het eiland zelf een strenge controle worden uitgeoefend, teneinde dief stallen uit verlaten woningen en boer derijen te voorkomen. Aasgieren De dieven demonstreren een gren zeloze .brutaliteit. In een geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal sieraden en een.' gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. Een ander geval befrèft de diefstal van een geslacht varken. Burgemeester Rjjnders van Mid delhamis heeft de Rijkspolitie op dracht gegeven, bij nacht af en toe schijnwerpers te richten op de in of nabij het verdronken gebied staande verlaten woningen, om zo doende eventuele dieven op heter- daad te kunnen betrappen. Intussen legt men op het eiland de eerste hand aan de uitvoering van door verschillende instanties vastge stelde plannen voor herstel. Eerst wil men het leven in normale banen terugbrengen. (Daarna zal het accent worden gelegd op het herstel, dat zich voorlopig zal beperken tot de binnen dijken. Wanneer deze gemaakt zijn, kan met bekwame spoed het materiaal voor het dichten van de buitendijken worden aangevoerd. Drinkwater Op het programma, staat ook het herstel van de breuklJn het water leidingnet te Stellendam;, De water voorziening op het eiland wordt - ge regeld door het waterleidingbedrijf in de duinen bij Ouddorp. Door de ernstige buisbreuk bij Stellendam zijn alle gemeenten in de omgeving van Middelharnis afgesloten. Een water leidingbedrijf uit Holland heeft aan geboden, technici te zenden om de buisbreuk te repareren. Dit zal ge beuren, zodra Stellendam is droogge vallen. Thans wordt Middelhamis dagelijks voorzien door een tankboot. Deze brengt een deel van het water naar Tiengemeten. In Middelharnis zijn ook twee centrale keukens van het Rode Kruis opgesteld, die de achtergebleven bevolking en de dijk werkers van eten voorzien. In Middelharnis heeft men thans genoeg voorraden. De schepen, die met nieuwe voorraden arriveren, zijn naar elders doorgezonden. Morgen zal in de inmiddels drooggevallen Ned. Herv. Kerk van Middelhamis een herdenkingsdienst worden gehouden. De dienst zal worden geleid door de legerpredikant ds. Mol. Zeeland Over de provincie Zeeland, met uitzondering van Schouwen, kan worden gezegd, dat de toestand te Krabbendijke gisteren weer kri tiek was. Met medewerking van Amerikaanse militairen zijn onge veer 3000 Zeeuwse evacué's af_ voerd. Zij zijn naar Noord-Brabant gebracht en over vele gemeenten verspreid. Men heeft de restanten van de gezinnen zoveel mogelijk bij elkaar gelaten. Opmerkelijk is, dat vele geredden verstard en stug zijn. Zij beseffen amper, welke verliezen zij leden. Zij realiseerden zich nauwelijks, dat zij nog leven. En medici vrezen dan ook, dat zich nog ernstige gevolgen bij een vrij groot percentage van deze mensen zullen openbaren. Door de gezin nen in een vertrouwde omgeving bij elkaar te houden hoopt men, dat de weerslag minder ernstig zal zijn. Het eiland Schouwen is nog het moeilijke punt. Zoals hierboven reeds werd gemeld, ligt hier het zwaarte punt van de evacuatie. Uit Zierikzee zijn ongeveer 6000 mensen aangewe zen om te evacueren. Ook uit andere gemeenten volgen er nog velen. Deze afvoer geschiedt over Bruïnisse en Brouwershaven. Over Noord-Brabant kan met be trekking tot de evacuatie worden medegedeeld, dat de tofstand daar stabiel is geworden. Er vindt nog wel een aantal verschuivingen plaats, zo als gisteren met de evacué's uit Krab bendijke. De burgemeester van Sprang Ca- pelle (N.Br.) deelt mede, dat het gevaar voor zijn gemeente is gewe ken. Weliswaar is een deel van het grondgebied der gemeente over stroomd, doch mede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders, is het gevaar voor doorbraak van de Winterdijk bezwo ren. De burgemeester heeft toestem ming verleend tot het terugkeren van geëvacueerden van de Winterdijk en de Waspikse dijk. Babies In Breda, waar ontzettend veel werk is verzet voor de vluchte lingen, werd ook veel zorg besteed aan de baby- en kleuterverzorging. Veel kinderen werden in kletsnat ondergoed binnengebracht. Zij werden gewassen en gekleed. Een speciale afdeling was voor de babyzorg, onder leiding van een gediplomeerde verpleegster en huismoeder, ingericht. Tal van babies hadden dagenlang in natte luiers en kleertjes gelegen. De sluitspelden waren soms in het vlees gedrongen. Vlugge, bekwame moederhanden wasten, verschoon den en verzorgden de babies, maakten er weer lekkere, frisse peutertjes van. De dokter gaf tevens z'n zorgen. Dank zij de vrij gevigheid van velen kon voor vrij wel alle kinderen een nieuwe jyE dijkdoorbraak bij Oosterland op Schouwen, het zo zwaar geteisterde eiland. Honderden mensenlevens vallen er te betreu ren, duizenden stuks vee gingen verloren en vier vijfden van het eiland staan onder water. irjasS baby-uitzet worden verstrekt. Zelfs kan een hoeveelheid kindervoed- sel worden meegegeven. Ook waren mensen soms zo gelukkig, een reiswieg te kunnen bemach tigen. Een der meest ontroerende ver halen is dat van een oud groot- vadertjt uit Zeeland, dat slechts een kleinkind en de Zondagse pudding had weten te redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in leven gehouden met door hem voorge kauwde pudding, totdat redding daagde en men hen naar Breda had gebracht. De baby is kerngezond en grootpapa overgelukkig. Hij heeft nu nog iets om voor te leven Uitzetten Het departement van Economische Zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van de gedupeerde gezinnen. Een. derge lijke uitzet zou dan moeten bevatten: huisraad, keukenuitzet. linn'engoed, glaswerk en servies. De mensen, die de evacuatie mogelijk hebben gemaakt, zijn in de afgelopen dagen bijna dag en Uw grond reeds eeuwenlang bevochten op de golven, Met dijk en del en doem tot eeuw'ge strijd, Werd in één nacht opnieuw bedolven. Mijn land, hoe wankel is uw heerlijkheid. Gesloten monden en befloerste ogen vereelte handen werk'loos in de schoot, Het denken dof, de smart nog ongewogen Óm hen, die ons ontvielen in de dood. Dit is ons moeizaam werk: te bouwen te bouwen onder 't aanzicht van de dood, Met hoop in 't hart en Godsvertrouwen, Mijn Nederland, zo werd gij groot! Diep treft de slag, maar in dit lijden Beseft ons hart hoe lief de grond ons is, En daaraan spant de wil zich tot bevrijden, Ons land herrijst, hoe fel het ook geslagen is! Gewis, God is uw steun in rouw en tegenslagen, Hij is uw kracht als gij herbouwen zult. Hij geeft ons druk, maar helpt bij 't dragen, Hij is het die uw nood nog wonderlijk vervult! HERM. STEGGERDA. v nacht in" de weer geweest. Velen offerden hun nachtrust op om de enorme massa's werk zo snel en goed mogelijk te verzetten. Een telefonist te Breda is na een dienst van 65 uurslapend weggedra gen. Acht uur later zat hij weer aan z'n ToestelAlles kon ge daan worden, dank zij de offerbe reidheid van de bevolking en de vele medewerkers. Over geld is nog niet gesproken. Dat is een kwestie van later zorg Aantal slachtoffers tot 1372 gestegen Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1372. j Uit de ter beschikking slaande gege- 1 vens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op hel eiland Goeree en Overflakkee nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304; Brabant 187; Hoeksewaard 144; Schouwen-Duiveland 115; Noord- Beveland 41; Voorne-Putten 27; Zuid- Beveland 26; Zuid-Holland 18; Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 12; IJsselmonde 10; St. Philipsland 9; Noord-Holland 6; Walcheren 5; Alblasserwaard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tiengeme ten 2; Beijerland 2; Aangespoeld van elders 24. Prins Bernhard sprak Zierikzeeërs toe Hij bewoog hen tot evacuatie Prins Bernhard heeft gister-en wederom per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde onder andere in Stavenisse, Brouwers haven en Zierikzee. In deze laatste ge meente ontmoette hij de commissaris dei- Koningin in de provincie Zeeland, jhr. De Casembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatrege len. Daarna sprak de Prins de nog aan wezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het marktplein was bijeenge komen. Prins Bernhard bewoog de inwo ners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weers omstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Om kwart over vijf landde hij op het vliegveld Ypenburg, waarna hij de vergadering van het dagelijks bestuur van het Rampenfonds bijwoonde. Van daag zal Prins Bernhard zich opnieuw naar de getroffen gebieden begeven, Schandelijk misbruik van offervaardigheid In de gemeente Reusel (N.B.) is door de rijkspolitie een echtpaar aangehou den, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter ten eigen bate aangewend. Zij zullen voor de officier van Justitie te Den Bosch worden geleid. Weerbericht Weersverwachting tot M*,. Zondagavond. f' AANHOUDEND VORST Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuw buien en hier en daar tij delijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. 8 Febr. Zon op 8.09 uur, onder 17.40 uur; maan op 3.46 uur. onder 10.58 uur. 9 Febr. Zon op 8.07 uur. onder 17.42 um maan op 4.58 uur, onder 11.44 uur. Advertentie. N.V. A. Sluyfer Zonen SS «'„TrS VERHUIS- EN TRANSPORTBEDRIJF NOORDKRKANAALWEG 60 - ROTTERDAM OPNIEUW hebben we elkaar gevon den, zei deze week voor de mi crofoon de praeses van de Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk. Hij doelde daarbij op het gemeenschap pelijk voornemen van verscheidene kerken om de komende -Zondag te maken tot een bededag. Zijn woord was tegelijk een herinnering aan de jaren, waarin- de kerken dicht bijeen gestaan hadden in de dreiging van buiten af. Een bededag zo is deze Zondag bedoeld. Men heeft hem aangekon digd als een algemene gedenkdag. Maar we zijn nog nauwelijks de schrik te boven, nog torent rondom ons het leed omhoog, nog ook kun nen we, evenmin als in deze zwaar- getroffen gebieden van ons land de einders, de grenzen zien van de smart over duizenden en tienduizenden ge komen. Er is nog nauwelijks rust om te gedenken. Er is wel de noodzaak en de mogelijkheid van het gebed. God heeft tot ons gesproken, tot hen wier leven onderging in de overstortende golven, tot hen die de dood lang zaam zagen naderbij komen in het omhoogkruipende water, maai- ook tot allen, ook tot wie nog verre bleven van al dit verdriet. T"\ E STEM van God was in deze wateren. Wie morgen de Bijbel opslaat, doe dat bij die gedeelten, die juist over de wateren spreken. We denken aan Psalm 33, Psalm 66, Psalm 77. Psalm 89, Psalm 93, Psalm 104, we denken aan Job 38, maar ook aan Openbaring 21. Treffend hoe herhaaldelijk in de Bijbel van de wateren gesproken wordt als van een grote verschrik- king, jazeker, als scheppingen Gods en als instrumenten in Zijn hand en onderworpen aan Zijn wil, maar waarin de Stem van God wel bijzon der duidelijk is. Is het niet opvallend dat van de nieuwe hemel en de nieu we aarde gezegd wordt, dat de zee met meer zijn zal, de zee met haar dreiging en met de scheidirg, vaak wrede scheiding, welke zij teweeg brengt? 5 Voor vervolg zie pag. 4.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1