UIT DE OMGEVING 10% KORTING Vooraanstaande burgers met de collectebus er op uit Vergoeding van schade tengevolge van de watersnood Een diefachtige knecht in 1653 Dr MERCKELBACH r, INCASSO-BANK GROENMARKT 11 HOOFDJUFFROUW Hel Electridteitsbedrijf der Gemeente Dordrecht Chefmachinist, Ghefntachinisf, Monteur, I DERDE BLAD - PAGINA 4 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Zwijndrecht Geldinzameling Vrijdag begonnen Vrijdag is ook hier de inzameling van gelden begonnen, bestemd voor hen, die getroffen werden door de ramp van Zondag, 's Avonds was het reeds duidelijk, dat Zwijndrecht zeker niet achter zal blijven bij de andere gemeenten. Meestal moet men bij een collectie bede len om collectanten, maar ditmaal was daar geen sprake van. Wie er collecteerden? In hoofdzaak vooraanstaande figuren uit de gemeente. Zo kon het gebeuren, dat men een Geref. predikant ijverig aan de bel zag trekken, terwijl de koster van de R.K. Kerk de lijst, plus een aanmoediging, aanbood. Alle predikanten uit Zwijndrecht hebben als collectant gefungeerd, terwijl raads leden, onderwijzers en noem maar op, niet voor hen onder deden. Noodziekenhuis ingericht Zoals we reeds gisteren konden melden, verwacht Zwijndrecht een groot aantal evacué's. Niet alleen heeft de burgerij zich spontaan beschikbaar gesteld, maar ook werd geheel belangeloos het mooie gebouw Hervormd Centrum Meerdervoort afge staan, hetwelk werd ingericht voor nood ziekenhuis. Zo kan men dus zien. dat Zwijn drecht, ondanks de zelf geleden schade, hard meewerkt om ook voor anderen iets te betekenen. De herstelwerkzaamheden Steeds meer tekening komt er in de her stellingen. Reeds zijn verschillende bescha digingen opgeruimd. In hoofdzaak werkt hieraan de uit 250 man bestaande hulpploeg uit Den Haag, onder leiding van de directie van gemeentewerken. Het gat nabij de ver- keersbrug is al dicht en de straat aan de Onderdijkserijweg kan weer bereden wor den. De Ringdijk echter is nog steeds af gesloten, hetwelk zijn oorzaak vindt in de opgang aan de Huttestoep, nabij de Emma- Hendrik-Ido-Ambacht Weer een week gevraagd voor dierenmishandeling Voor het Haags Gerechtshof stond in hoger beroep terecht de 32-jarige draad trekker H. van D. uit Hendrik Ido Ambacht, die voor dierenmishandeling tot een week gevangenisstraf was veroordeeld. De verd. ontkende, zijn hond, die niet mee wilde, getrapt te hebben. „Die hond gaat altijd janken als hij me ziet", had verd. gezegd, zo bleek uit de stukken. „Dat wijst niet op een beste verstand houding", meende de president. De verdachte zei wel, dat hij de hond had meegetrokken. Het gebeurde was op de 17e September 1952 gezien door een 33-jarige lasser, die gezien had, dat verd. schopte. De 42-jarige mevr. H. V.-P. zag ook, dat verd. schopte. Zij had aangifte gedaan bij de Dieren bescherming. Hij is een beest voor de beesten, zei deze getuige. „Dierenmishandeling is altijd laf", zei de procureur-generaal en hij vroeg bevesti ging. Het Hof zal 18 Februari arrest wijzen. Gebaar ter navolging. Gisteravond was de Biljartvereniging De Landbouw in ver gadering bijeen, bij M. K. v. d. Stelt. Na enige besprekingen besloot, deze uit c.a. 20 leden bestaande vereniging, om haar gehele kasgeld, zijnde 200 over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. Voorwaar een sympathiek gebaar van deze vereniging dat navolging verdient. Inlevering zcgclkaarten. Aan de bouw vakarbeiders wordt bekendgemaakt dat Dinsdagavond 10 Februari tussen 7 en 9 u. de zegelkaarten van het Sociale Fonds, 2e halfjaar 1952 ingeleverd kunnen worden bij J. Penning, Paulusweg 145. Doktersdienst. Dit weekeinde wordt de doktersdient waargenomen door dr J. P. Jongeneel, tel. 250. Predikbeurten. Geref Gem. Kerkstraat, v.m. 10 en n.m. 5 uur leesdienst, waarbij extra collecte voor de getroffenen bij de watersnood. Ned. Herv. Kerk, dorp, v.m. 10 uur ds C. Batenburg en n.m. 5 uur ds J. Kwast. Elim v.m. 10 uur ds J. Kwast en n.m. 5 uur ds De Jong van Scheveningen. Oud. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 5 uur ds G. v. d. Breevaart. Vrij Evang. Gem. v.m. 10.15 en n.m. 3.30 uur ds H. F. Huson. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Dubbeldam PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Emmerzaal, 5 uur ds Emmerzaal. Na afloop van de morgendienst collecte voor het Rampen fonds. Rehobothkerk 10 uur ds Wouters, 5 uur ds Van der Leo. 2e Tol. 3 uur ds Wouters. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dr Gündel, Dubbelsteijnlaan 24, tel. 4324, b.g.g. K 08. Papendrecht UITGESTELD. Het bestuur der Dordrechtse Wandelsport Federatie deelt mede, dat de Zangavond voor Dordrecht en omstreken, die gehouden zou worden op Dinsdag 10 Februari a.s. tot nader aankondiging is uitgesteld, Victoria heeft zijn feestavonden in de can- tine eveneens uitgesteld. Sliedreclit BRANDJE. Donderdagmorgen omstreeks 11 uur werd door patrouillerende bootjes op de Stations weg rookontwikkeling geconstateerd in de rondom in het water staande R.K. Kerk. Di rect werd de brandweer gealarmeerd, doch het materieel kon niet verder rijden we gens de waterstand. Een aantal brandweer lieden ging per vlet uit om een onderzoek in te stellen. Toen men bij de kerk aankwam, bleek van brand geen sprake meer te zijn. Men vermoedt, dat door kortsluiting rook ontwikkeling was ontstaan. Door de dienst van het G.E.B. is nu de electriciteitstoevoer naar de Stationsweg en Nieuwe Uitbreiding afgesloten. Hulp. De fa Jan de Jong Bzn, alhier, ontving van de Vereniging van Deense hoe pelimporteurs een bedrag van 5000 Deense Kronen. Het bedrag was geadresseerd aan de Vereniging van Hollandse hoepelexpor teurs. Evacuatie. Zij, die nog verzuimd heb ben de vrijwillig bij hen ingekwartierde personen op te geven bij de centrale post voor het Rode Kruis, Burg. Drijberplein, worden dringend verzocht dit terstond als nog te doen aan het Rode Kruisgebouw. Verzocht wordt geen telefonische medede lingen te doen. Kerkdienst Ned. Herv. Kerk a.s. Zondag: 9.45 uur ds L. Vroegindeweij, 6 uur ds P. M. van Galen. straat, waar wel de zwaarste beschadiging was. Ook de vele weggeslagen weggedeel ten worden onder handen genomen en na deren reeds de voltooiing. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Van Dam, 5 uur ds Batenburg, H.I.-Ambacht Centrum Meerdervoort 10 uur ds Iterson van Den Haag. 5 uur ds v. Dam. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds Lindeboom. Vrijgemaakte Geref. Kerk 10 en 5 uur ds v. d. Lingen. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds Alberts 3n Vlaardingen. - Groote Lindt. Ned. Herv. Kerk 10 en 4 u. ds Ris. Geref. Kerk 10 en 4.30 uur ds Fossen. Vrijg. Geref. Kerk 10 en 4 u. ds Eenhoorn. - Pieterman. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Van Harten. 6 uur ds Bax. Doktersdienst. Dr W. G. P. de Raadt, Rotterdamseweg 60, zal van Zaterdagmid dag 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur de Zondagsdienst doktoren waarnemen. Posities K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: De Arnhem, gezagvoerder Deknatel, Delft, gezagvoerder Motshagen, zijn gisteravond op Schiphol verwacht. De Maastricht, gezagvoerder Baxter, is van nacht uit Cairo vertrokken. De Walcheren, gezagvoerder Hoekstra, is vannacht uit Ran goon vertrokken. De Soerabaja is vannacht uit Djakarta vertrokken. Uitreis: De Utrecht, gezagvoerder Mac Farlane, is gisteravond uit Biak vertrok ken. De Tilburg, gezagvoerder Tideman, is vannacht uit Bangkok vertrokken. De Gouda is vanmorgen te Rangoon gearri veerd. De Pontianak, gezagvoerder Raven- hill, is vanochtend te Cairo geland. Up to date. In het zojuist verschenen tiende deel van de Russische encyclopedie worden Zionisten omschreven als agenten van Brits-Amerikaanse imperialisten en de „ergste vijanden van werkende Joden". Vrouwenkiesrecht. De Libanese regering heeft besloten, stemrecht te verlenen aan aie vrouwen, die op haar identiteitsbewijs de aantekening „geletterd" hebben. Critiek op de vorst. In de Belgische socia listische pers is Vrijdag hevige critiek gele verd op het vertrek van koning Boudewijn naar de Rivièra. een dag nadat hij een bezoek had gebracht aan de door overstromingen ge troffen gebieden in België. Australië zal de invoerbeperkingen met in gang van het nieuwe financiële jaar. dat 1 Juli begint, verzachten. Dit zal op een ver hoging van de invoer met 48 mtllioen pond neerkomen. Engeland en de landen van de Europese Betalings Unie zullen vermoedelijk het meeste voordeel hebben van de con cessies. De directeur van het Commissariaat voor Oorlogsschade maakt het volgende bekend: Met ingang van 7 Februari 1953 zijn dis trict-bureaux van de schade-enquète-com- missies geopend in de volgende plaatsen: Terncuzen: rayon Oost-Zeeuws-Vlaanderen Oostburg: rayon West-Zeeuws-Vlaanderen. Middelburg: rayon Walcheren. Goes: rayon Noord- en Zuid-Beveland. Tholen: rayon Tholen en St. Philipsland (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom: voor de gemeenten Ossen- drecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren. Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vossemeer, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart, Oud- Gastel. Zevenbergen: gemeenten Willemstad, Klun- dert, Zevenbergen, Standdaarbuiten, Ter- heijden, Hoge en Lage Zwaluwe. Geertruidenberg voor het rayon: de Lang straat ten Oosten van Hoge en Lage Zwa luwe, de Brabantse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena. Brielle: rftyon Voorne-Putten en Rozen burg. Middelharnis: rayon Goeree-Overflakkee. Oud-Beyerland: rayon Beijerland, Hoeksche Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijn drecht. Rotterdam (Beursgebouw Coolsingel) rayon: Electriciteit uit atoomsplitsing Zoals reeds is bekendgemaakt heeft Ne derland plannen om een energie-reactor te bouwen, waarmede men atomen wil splitsen teneinde electriciteit op te wekken. Om electriciteit op te wekken wordt in Neder land, door middel van verbranding van kolen, water verhit tot stoom. Deze stoom brengt dan b.v. een turbine in beweging waardoor men in staat is energie op te wekken. Nu men echter electriciteit wil op wekken met behulp van de atoomenergie, wil men kolen vervangen door de kracht van de atoomsplitsing. Aangezien onze hui dige kolenvoorraden zo ongeveer nog een mensenleeftijd meegaan zijn de plannen voor een energie-reactor belangrijk. Hoe werkt nu zo'n reactor? Het is ge bleken dat enkele zeer zware elementen, waarvan uranium wel de bekendste is in helften uiteen vallen, wanneer deze door neutronen worden beschoten. (Neutronen zijn deeltjes van de atoomkern). Bij het uiteenvallen van uranium, nu, (het beroem de splitsen) treedt een grote kraeht op, die men in de hoofdzaak in de vorm van warmte terug vindt. Met deze warmte zou men dan stoom kunnen verkrijgen zodat men de rest van de electrische centrale op de bekende wijze kan bouwen. Het ken merkende van een energie-reactor is wel het feit dat deze, wanneer zij eenmaal is gestart met splitsen, zelf er voor zorgt dat er weer volgende splitsingen voorkomen. De splitsing zet zich dus automatisch voort. Men spreekt dan ook van een „ketting reactie". Deze reactie zet zich dus voort over het aanwezige uranium. Doordat in de cosmi- sche straling die vanuit het heelal naar de aarde komt, neutronen aanwezig zijn, waarvan er altijd wel enkele in de reactor binnendringen, wordt de reactie „vanzelf" op gang gebracht. De neutronen hebben echter een ontzaglijke snelheid. Men moet dus zorgen, dat men deze snelheid vertraagt. (Vertraagd wil hier nog altijd zeggen ca. 10.000 km p. u.). Dit vertragen kan gebeuren in het zg. zwaar water, dat buitengewoon kostbaar is: ongeveer 1000 per liter terwijl men verscheidene duizen den liters nodig heeft. De werkwijze van een reactor is dus in principe eenvoudig te noemen. Het is een soort van controleerbare atoombom. Het is echter een probleem hoe met de in de reactor opgewekte warmte, uiteindelijk water tot zeer hete stoom kan worden ver hit. Gewoon water behoort niet tot die stoffen die men zonder bezwaar in grote hoeveelheden in de reactor kan brengen, het zou de kettingreactie onmogelijk ma ken. Men moet dus op heel speciale wijze de geproduceerde warmte uit de reactor naar buiten leiden en dat is de grote moeilijkheid. De constructiematerialen van de reactor moeten bestand zijn tegen zeer hoge temperaturen en in de keuze van deze materialen is men zeer beperkt, door het gevaar van het stoppen van de splitsing. De keuze van het juiste materiaal is dus ook wel een zeer grote moeilijkheid. Om de mensen tegen de gevaarlijke uit stralingen te beschermen, moet om de reactor heen een laag worden aangebracht. Deze beschermingslaag bestaat uit 50 ton grafiet, 2 meter dik beton en een hoeveel heid cadmium. Eveneens voor bescherming tegen het gevaarlijke „hart" van de rc-actor, heeft men bovenop twee tanks met gewoon water gedacht, die eveneens be scherming tegen de uitstralingen bieden, die optreden bij de atoom-splitsing. IJsselmonde (met uitzondering van de ge meente Zwijndrecht), Krimpenerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hollandsche IJssel. Den Burg: rayon Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam, Keizersgracht 143). Deze district-bureaux zullen overgaan tot registratie van de ten gevolge van de watersnood geleden schade aan goede ren (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrus- ting en voorraden, grond, gewassen, leven de have, landbouwwerktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux verkrijg bare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zyn woonplaats kan terugkeren en de om vang van de schade kan overzien. De mogelijkheid lot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maanden nadat het be trokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrij blijvende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voorschot ten kunnen, zowel schriftelijk als monde ling, worden gericht tot het district-bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelijk. In drie eeuwen veranderde de mens weinig Wie mocht denken, dat de ruim 1700 delen oude notariële archieven, waarvan het oudste uit 1589, het jongste uit 1842 dateert, alle in Dordrecht verleden notariële acten uit de tussengelegen tijd bevatten, vergist zich: er 'zijn n.l. zeker veel meer notarissen te Dordrecht geweest dan de ruim 100, van wie de archieven min of meer volledig bewaard zijn gebleven. Tussen ongeveer 1580 en 1660 heeft Dordrecht zeker meer dan 40 notarissen gekend, van wier archieven niets is bewaard gebleven en van wie wij alleen de namen kennen, b.v. doordat er in een nog gevonden acte naar een door hen gepasseerde acte wordt verwezen of doordat bij hun ondertrouw hun beroep wordt vermeld. Nog veel erger dan met de notariële archieven, is het gesteld met de rechterlijke archieven, de „Camer judicieel", gelijk de Dordtse schepenbank meestal genoemd wordt. Vooral de papieren van strafrechterlijke aard zijn nog maar sporadisch aanwezig en met name is zulks het geval met de criminele stukken uit de 17e eeuw. Zo is bijna nooit uit te maken of de acten betreffende strafbare feiten, die in die tijd door Dordtse notarisseij zijn opgemaakt, al dan niet in een strafproces zijn gebruikt. Ten aan zien van de volgende acten, die alle dezelfde persoon betreffen, lijkt mij zulks niet waarschijnlijk, aangezien de patroon van de diefachtige knecht, die ons daarin voor ogen wordt gesteld, zo zachtmoedig en vergevensgezind was, dat hij waar schijnlijk weigeen aangifte van de herhaalde diefstallen en kleine oneerlijkheden van zijn knecht bij de justitiële autoriteiten zal hebben gedaan. In dit geval is het verlies der criminele rollen uit het oud-rechterlijk archief dus waarschijnlijk niet zo erg. ninck. winkelier te Dordrecht een knecht had, Leendert Jacobsz. genaamd, die hem bestal en dat de knecht van Jan Segersz., slager en Maeijken Jansdr., althans in dit geval, als heler optrad. Maar Willem Jacobsz. had meer op zijn kerfstok: er zijn nog meer acten, die hem met bepaald in een gunstig daglicht stellen. Toch niet handig Wij krijgen uit een tweede acte echter geen hoge dunk van de handigheid van Leendert Jacobsz. Hij weet op de een of andere wijze de sleutel van de kast zijns meesters kamer in handen te krijgen, maar draagt ie, nadat hij met behulp daarvan die kast heeft geopend (en er waarschijn lijk wel iets uit gestolen) los in zijn zak en geeft hem aan zijn meester in plaats van een andere sleutel, die hij even tevoren van hem gekregen heeft en moest terugge ven. Het bedrag van vijfentwintig gulden verstopt hij, maar hij bekent, ter verant woording geroepen, zij het na enig ont kennen, dat het van hem is en dat hij het verkregen heeft door hetzij de opbrengst van door hem voor zijn meester verkochte kousen achter gehouden te hebben, hetzij als opbrengst van door hem gestolen en ver kochte kousen. Laten wij notaris de Jager weer aan het woord! Vier acten Drie eeuwen geleden, op 5 Februari 1653 zijn er door Gijsbert de Jager, „de oude" (notaris te Dordrecht 16101667) niet minder dan vier acten betreffende de delinquent in quaestie, Leendert Jacobsz., gepasserd. De eerste acte luidt: „Op huijden den 5en Februari 1653 compareerde voor mij, etc. Maeijcken Jansdr., huijsvrouwe van Jan Segersz, beenhacker, de welcke verclaerde etc ten versoucke van P. Gillisz. Koninck. winkelier, requirant, dat nu den tijt van 6 of 7 maenden geleden, haeren knecht aen haer getuyge vertoont heeft seecker paer mans gryse koussen, die sij getuyge hem vraechde, waer hij die becomen hadde, door dien sij getuyge de ongele- gentheijt wiste van den vooi-seiden hae ren knecht, die mede nijet getrou en was uijt eenige diverije, aen hem be vonden, ende sulex, dat op het hart aen houden van haer getuyge, dat sij de waerheijt van de aenkomst van de kous_ sen wilde weten, dat den voornoemden haeren knecht doen geseijt ende be kent heeft, dat hij deselve koussen be- "comen hadde van Leendert Jacopsz. des requirants knecht, daer over sij getuyge seijte: „Gaet ende geeftse hem weder, want hij heeft die uijt den winckel van sijn meester gestoolen". Alles, etc. Aldus Testibus Matthijs van Meeuwen ende Maerten Janse als getuige(n). (get.) beij mijn May ken Ijans. (get.) M. van Meeuwen als getuyge Dit MA nierek is gestelt bij Maerten Janse. Wij weten dus nu, dat Pieter Gillisz. Co- Vaderlijke patroon Een volgende acte geeft een aardige kijk op het karakter van de patroon Pieter Gil lisz. Koninck: niettegenstaande de talrijke door Willem Jacobsz.v zowel bij hem als bij anderen begane diefstallen probeert hij het telkens weer met hem en spreekt hem al leen maar vaderlijk toe. En nu de laatste acte! Op huijden den 5en Februari 1653 com pareerde voor mij, Gijsbert de Jager, open- baer notaris, bij den Hove ende Rade van Hollant geadmitteerd, residerende binnen de stadt Dordrecht ende de getuijgen on- dergenomineert Susanna Jansdr., weduwe van Olivier Philipsz., wonende binnen deser stede, de welcke verclaerde voor de rechte waerheijt in plaetse van solemnelen eede waerachtich te sijn ten versoucke etc. van Pieter Gillisz. Koninck, winckelier, re quirant, dat sij getuijge nu gelegen den tijt van anderhalf jaer int schoon maecken vant huijs vanden requrant inde bedstede van Leendert Jacobsz. (die aldaer ten huijse woonde) onder het stroo vande selve bedslede gevonden heeft een paer doncker gekoleurde mans kousen ter weerde van ongevaerlijck vijff off ses gulden. Compa reerde mede Heitien Arijensdr., gewesene dienstmaecht vanden requirant, de welcke verclaerde mede als vooren, dat sij ter voorseider tijt den voornoemden Leenderl Jacobsz, mettet versteken van de voor- seide koussen heeft hooren beschuldigen, ende dat oock den selven Leendert Jacobsz bekende, dat hij sulex gedaen hadde ende dat men hem dat vergeven soude ende geen straet gerucht daer over maecken soude Compareerde mede Franchïna Jansdr., huijsvrouwe van Willem Willemsz., tim merman, de welcke verclaerde mede als boven van gelijcke precent ende tegenwoor- dich geweest te sijn als den voornoemden Leendert Jacobsz. de bekentenisse hierbo ven verhalet, gedaen heeft ende hem sulex leet was ende datmen hem oock dat ver geven soude. Dit alles presenteer (d) en sij getuijgen met solemnelen eede te beves tigen. Aldus gedaen ten huijse etc. Testibus Matthijs van Meeuwen ende Maerten Jansz. als getuijge (n.) Modern Nederlands Deze laatste acte behoeft vrijwel geen toelichting. Uit het verband blijkt wel, dat „ongevaerlijck", niet „ongevaarlijk maar „ongeveer" betekent. Wel aardig is het nog even te doen opmer ken. dat het Nederlands, zelfs dat der no tariële acten, zich omstreeks die tijd aan het moderniseren is, om het zo maar eens uit te drukken. In deze acte wordt gespro ken van „anderhalf", in een der andere acten wordt nog gesproken van „derdehalf". Verder wordt het werkwoord „zijn" reeds met „zijn" vervoegd", zoals wij dat ook nu nog doen. Hoe het verder met Leendert Jacobsz. is afgelopen weten wij niet. Ik heb nog naai zijn huwelijk gezocht, maar de enige Leen dert Jacobsz., die in die tijd te Dordrecht trouwt (trouwens eerst in 1662) is een mo lenaar uit Rotterdam en dus hoogstwaar schijnlijk niet dezelfde als onze „ongetrou we" Leendert. Ook heb ik nog getracht uit te vissen, waar ergens in de stad de „die verijen" zich hebben afgespeeld. Er zijn aanwijzingen, dat wij de winkel van Pieter Gillisz. Koninck in de Vleeshouwersstraat moeten zoeken, maar daartegen verzet zich het feit, dat in die straat geen toren stond. Veel doet het trouwens niet ter zake, maar het is altijd aardiger zich de omgeving, waarin gebeurtenissen als de bovenverhaal- de zich hebben afgespeeld, enigszins te kunnen .voorstellen. Nu krijgen wij alleen de indruk, dat in de grond de mens, ook in Dordrecht, sedert 300 jaren niet zovel ver anderd is, Gevallen als deze komen ook nu nog voor. Mr. J. J. Beyerman. ORTHOPAED Voorlopig alleen spreekuur Maandags v. 2-4 uur Houttuinen 10 Eisenhower heft Iooncontröle op. Presi dent Eisenhower heeft de regeringscontróle op de lonen opgeheven. Ook de prijs controle op een reeks verbruiksgoederen, waaronder alle vleesproducten, is opge heven. Scheepsbrand. Op het 4000 ton metende Zweedse koelschip Antarctic Odan uil Gothenburg, dat in de Hamburgse haven lag, is Donderdagmiddag brand uitgebro ken. Het schip is geheel uitgebrand. EMIGRATIE - FILMAVOND De n.v. Stoomvaart Maatschappij „NEDERLAND" vertoont haar: KLEURENFILM Met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Australië, Dinsdag 10 Februari a.s. in Gebouw „PATRIMONIUM". Aanvang 20.15 uur Toegangsprijs fl. 0.40 Duur der film 1^- uur Kaarten verkrijgbaar by de agent van de Maatschappij Reisbureau Lissone/Lindeman, Visstraat 11 A Dordrecht Telef. 3365 en voor zover voorradig, des avonds aan de zaal. BRIL VERLOREN BRIL DEFECT Ean RESERVEBRIL helpt direct 1 Koop er éénen VETERANEN LEGIOEN NED. Cabaret-avond „Tempoh Doe- loeh" op 14 Februari a.s. wordt wegens de omstandigheden TOT NADERE AANKONDIGING UITGESTELD. Ledenvergadering Maandag 9 Febr. a.s. GAAT EVENEENS NIET DOOR. Het Kantoor van de te Dordrechl Bagijnhof '1-3 is TIJDELIJK VERPLAATST naai in het gebouw van de Amsterdamsche Bank - Tel. 4046 VANAF MAANDAG GEVEN WIJ aan alle gedupeerden, op: glasgordijnen, overgordijnen, vloerkleden, bedden, dekens en ledikanten, gedurende de maand Februari besteld. STEEGOVERSLOOT 37 Telefoon 4129. Woning-textiel A. J. Claessen OLIEKLEDING RUBBERLAARZEN DEKKLEDEN LANTAARNS voor wcgatzei HET SCHEEPVAARTHUIS N.V. P. RECOURT VOORSTRAAT 47 TELEFOON 3 32 6 j Gevraagd: ACTIEVE JUFFROUW in staat leiding te geven aan 8 a 10 meisjes. Leeftijd niet beneden 25 jaar. Salaris f40.— per week. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 9862, Advert.- Bureau Jac. Duits, Blekersdijk 23. Vlees- en kaassnymachines, weegschalen. Ook revisie. Kees Mijnders. Soetendaalsekade 53, Tel. 40307, Rotterdam-Noord. Meubelen nodig Wij leveren meubelen, bedden, dekens, vitrage, gordijnen, balatum, enz., kortom alles voor Uw woning. Betaling event, te regelen in overleg in weke lijkse of maandelijkse ter mijnen. Br. no. 9859, Advert.- Bureau Jac. Duits, Blekers dijk 23. Laat bytUds Uw meubelen opnieuw overtrekken. Wij hebben een mooie collectie stoffen Smit Stok. Voor straat 388, Telefoon 6029. TEL. 40768 e.a. ZAAGMOLENDRIFT MATHENESSERWEG BIJ BRUG BEIJERLANDSELAAN roept sollicitanten, op voor de betrekking var Wij missen nog veel weggedreven Vaten en Mandflessen v Opgave gaarne aan N.V. C. van Epenhuysen's Chemische Fabrieken Telefoon K 1850-3246 ZWIJNDRECHT De Directie van het NIEUWSBLAD behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgaaf van redenen te weigeren. Bij advertenties onder num mer worden aan de adver teerder niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en dergelijke stukken, afkom stig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie reflecteren. Stukken, die btj het blad blijven berusten, worden na één maand na controle van de Inhoud vernietigd. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties 1b het blad niet aansprake lijk. Verzoek om herplaat sing zonder betaling of restitutie kan derhalve niet worden Ingewilligd. in de rang van Techn. ambtenaar le kl. Vereist wordt volledig C. grote vaart. Salaris f 5228.— f 6154.per jaar (7 jaarl. per. verh.) Aanstel ling boven het minimum niet uitgesloten. Een en ander afhankelijk van de ervaring. in de rang van Techn. ambtenaar. Vereist wordt theoretisch C. grote vaart. Salaris f4229.— -- f 5228.per jaar (7 jaarl. per. verh.) Aanstelling boven het minimum niet uitgesloten. Een en ander afhankelijk van de ervaring. bekend met hoogspanning. Vereist wordt diploma V.E.V. sterkstroom. Loon per week f 52.28f 57.84 (6 jaarl. per. verh.). Aanstelling boven het minimum niet uitgesloten) Een en ander afhankelijk van de ervaring. Gegadigden dienen hun sollicitatie, uitsluitend schriftelijk te richten tot de Directeur van het G.E.B. Dordrecht. GEBRS. CRONE vragen voor direct: MACHINESTIKSTERS HANDWERKSTERS LEERLING-NAAISTERS d 2,30—6,30 uur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 9