De laatste uren van een gefolterde EE-=E a=^E „Een vinger op de lippen" ONZE WEEKEND-PUZZLE De „Antwoord-man' verlaat de A.V.R.O. Het nut van toevallige valpartijen BH AS HS JONGE BOEREN en LANDARBEIDERS bijhouden van NA-CALCULATIE BOUWGROND Wie Dordt zegt, denkt Nieuwsblad MEISJES, HET GAAT OM JE BESTAAN EM. HERTZBERGER Boxen Garages - 'Centrum SUSKE WISKE TWEEDE BLAD' - PAGINA 3 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI '195? LETTERKUNDIGE KRONIEK V~an Italië uit wordt over de hele wereld een net uitgeworpen, waarin men de beste roman uit het jaar 1952 probeert te vangen. Landelijke jury's trekken een deel van dat net door hun rayon. Het onbelangrijke goed glijdt door de mazen en mag weer verder zwemmen. De goede vis wordt gesorteerd. Eén vis, die in het betrokken land de beste wordt geacht, mag in Italië meedingen naar de ■wereldprijs. De Nederlandse vis is uitgezocht. Het is de roman „Een vinger op de lippen" van Pierre H. D u b o is (uitgaaf G. A. van Oorschot te Am sterdam). De ondertitel luiclt: „Bekentenissen van Lorenzo Vitelli, Florentijns monnik, omgekomen op de brandstapel in het jaar 1498". Een roman dus die in Italië speelt. Misschien verhoogt dat de kans wel op de eindbekroning. De Neder landse jury had nog wel meer romans, die in Italië spelen, kunnen vinden als dat haar opzet was geweest. Ik denk in de eerste plaats aan de Borgia-roman „De scharlaken stad", van Hella S. Haasse. Ik denk ook aan „De ontvoering van Europa" van Johan Fabricius (spelend op Capri en in Napels) eri aan de Schre- velius-roman van Ary den Hertog (spelend in Venetië). Ttalië, waar Couperus en de Schartens handeling voor hun beste boeken vonden, biedt onze romanciers dus opnieuw stof, historische zowel als actuele. Wat de actuele betreft in de toeristische sfeer (Fabricius en Den Hertog). De jury zal er zich mis schien over verbazen, dat hier gewezen wordt op de jongste Caprese roman van Fabricius en de omstreden Schrevelius- roman van Den Hertog, zulks in verband met de „wereldprijs" voor romanlitteratuur! Maar de opzet van de Italiaanse initiatief nemers is geweest, een roman met een ver halend karakter te bekronen. Verhalend zijn de romans van Fabricius en Den Hertog in hoge mate. Maar dat dan ook uitsluitend. Wat verdieping van de stof betreft en wat stijl aangaat zijn zij ondermaatse vis ge bleven. Aan alle eisen had de roman van Hella Haasse kunnen voldqen, als hij strak ker en klaarder was geweest. De kunste nares trachtte te véél te verwerken. „Een vinger op de lippen" heeft eigenlijk hele maal geen verhalend karakter. Maar het is tenminste volop litteratuur. Het is een ver slag van een zielkundig proces. Voor de figuur om wie het gaat, Lorenzo Vitelli, heeft de monnik Savonarola mo del gestaan, die op 22 Mei 1498 te Florence de vuurdood stierf. Toch heeft Dubois niet naar zuivere his toriciteit gestreefd. Wat niet wegneemt, dat men voortdurend aan Savonarola mag den ken. In de roman komt Lorenzo Vitelli wel iswaar de 14de Juni 1498 op de brandstapel, maar de 22ste Mei en de 14de Juni liggen zo dicht op elkaar, dat een conclusie om trent de identiteit van Vitelli voor de hand ligt. In het boek van Dubois beschrijft Vitelli zelf hoe hij zich in de kerker voorbereidt tot de dood, hoe hij zich slachtoffer van verdichtsels waarmee zijn aanhang hem omspon, slachtoffer ook van eigen waan bevrijdt van alle vervalsingen van de waar heid om de dood te kunnen aanvaarden ds sluitstuk van het leven, méér zelfs: als een gebeurtenis die zijn leven pas waarlijk tot leven zal maken, want men heeft niet ge- leeft als men niet sterft. De weg naar de brandstapel zal wel zei dén geplaveid zijn geweest met rozen van zulke zuivere redenering, raaar Vitelli leeft, afgezien van het feit dat hij af en toe nog wfl eens voor zijn rechters wordt ge roepen, of naar de martelkamer, als een monnik in zijn kerker en kan zich dus met pure hartstocht aan de ontlediging en de onthechting wijden. Hij doet dat dus schrijvend. Ik kan niet nalaten, even aan te halen waarom hij het verstervingsproces schrijvend wil volbren gen. Uit de aanhaling zal blijken, waarom Vitelli weinig van een martelaar heeft, maar ook, hoe voortreffelijk Dubois de pen leidde in Vitelli's hand. „Zodra ik schrijf, sta ik zelf onafge broken, onvermoeibaar, met listige, loerende blik achter mij en eis nuances, eis kronkels en krullen, subtiele toevoe gingen, verg dat ik uitspraken terug neem, dat ik woorden opnieuw in de smeltkroes gooi en langs verhitte dis tilleerkolven in nieuwe druppels, in nieuwe, steeds fijner geslepen woorden gesplitst, laat overhevelen. Het is waar dat ik niet schrijf om te duren, ik schrijf om mijzelf door mijzelf te laten over tuigen. Ziften, ziften, de leugens uit mij wegziften, niet mijn eigen leugens alleen, maar ook die welke van binnen uit of van buiten af aan mij kleven als klonters door wier bijeen gehouden schelpen". Tn dit dialectisch onthechtingswerk gaat de merkwaardige figuur Vitelli zover, dat h(j, eens de vrome boetprediker, zich van de illusie van een hiernamaals ontdoet, want is er een hiernamaals, dan is leven geen werkelijk leven, dan is er meer, en dan is de dood geen einde. En juist dat wil Vitelli bij zijn versterving bereiken; de idee, te hebben geleefd, al is het maar een moment, want te lang heeft hü als het ware in misverstand rondgetobd. In één flits wil hij tussen de vlammen op de brand stapel constateren „ik w a s". Tj^en ogenblik wordt hij in dit winnen van -®-1 zichzelf, in dit door de dood uiteindelijk toch nog tot leven komen gestoord door een infernale uitdaging van één van zijn rech - ters, die hem zijn minnares in de armen voert. Het is een schitterende vrouw, die zelfs de heilige Antonius pijnlijk in ver zoeking zou hebben gebracht. De rechter hoopt de boetprediker door middel van deze zinnelijke schoonheid Op het laatste ogenblik nog kapot te krijgen. Voor Vitelli, die boet prediker is geworden uit machteloze, onbe antwoorde liefde voor de stralende adelijke Beatrice Strozzi, is de vleselijke uitdaging een verschrikkelijke kwelling, maar hij weerstaat haar. Dit is één van de weinige passages met „handeling" in het boek van Dubois, overigens niet een van de beste. En dan wijdt Vitelli zich overeenkomstig zijn systeem ten dode. Consequent zuive rend offert hij zijn christelijke voorstelling van de schepping op. God tenslotte nog slechts beschouwend als 'n droom die on vervuld blijft. Als hij zover is, laat Dubois zijn romanfiguur wegzinken in een vorm van nihilisme, die een „enthousiaste begees tering" over hem doet komen. Lelijk gezegd. Een vlek in de overigens toch zo beeldende sonore en welovenvogen taal, waarin de boetprediker zichzelf de laatste biecht af neemt. „Begeestering" is een germanisme en „enthousiaste begeestering" is niet alleen vrijwel een pleonasme, maar bovendien een vertroebeling van de situatie, immers „enthousiasme" betekent van huis uit let terlijk „door God bezeten zijn", en Du bois heeft juist alle moeite gedaan om Vi telli van de Godsdroom te bevrijden! Een tour de force die overigens niet overtuigend lukt. Als de boetprediker zijn geloof offert, waar om peinst hij dan nog door op het thema van de onvergankelijkheid van de geest? Waarom is dat dan geen droom? Maar Dubois geeft ons in het zielsproces van Vitelli wel te gevoelen, dat het belang rijkste wat wij kunnen doen is, te trachten ons leven in overeenstemming te brengen met de waarheid. Ik zeg trachten, want de waarheid-is tenslotte toch een ondoorgron delijk mysterie. Het is natuurlijk niet de opzet van de Nederlandse jury geweest, een roman te kiezen die in Italië speelt. De roman van Dubois, ongetwijfeld een opmerkelijke lit teraire prestatie, is gekozen omdat hij re presentatief is. Hij zou ook gekozen zijn als Vitelli een Spanjaard was geweest, die zich voor de Spaanse inquisitie had moeten verantwoorden. Intussen zal men in Italië ongetwijfeld met belangstelling kennis ne men van de wijze, waarop een Nederlander zich (zijdelings) met 't probleem Savona rola heeft bezig gehouden. W. WAGENER. Horizontaal: I. De vrome en zwaarbe proefde man Gods. 3. Touw aan de rand van een zeil. 5. Bosje haar. 7. Rivier, die ons land door snijdt. 9. Gedurende, tijdens. 10. Suikerstroop. II. Bergketen in W.-Tracië, Z. Bulgarije. 13. Staathuishoudkundige. 15. Munt in Polen. 16. Wolvlokje. 17. Kloosterzuster. 18. Geurig kruid. 19. Zo (Lat.). 21. Jonge stier. 23. Weging. 25. Bevroren aardkorst. 27. Gemeente in Zuid-Hol land. 28. Houtsoort. 29. Gestold vocht in een vloeibare massa. 31. Aandoenlijk (muziek). 33. Badplaats in België. 34. Grond, die bij een hoeve behoort. 35. Lichaamsdeel. 36. Kathedraai. Verticaal: 1. Troefboer ln het kaart spel. 2. Wapenschild. 3 President van de Ver enigde Staten (1860-'65). 4. Rund. 5 Duikerhoen. 6. Grote hoenderachtige vo gel. 7. Gebied. 8. Bijbelse figuur. 11. Tussenwerpsel' om Iets snels uit te drukken. 12. Dorp in Noord Brabant tij Vechel. 13. Telwoord. 14. Masker. 19. Munt in Peru. 20. Stad in Italië a. d- Po: ffili 19 jto' |2Ï I p2 [25 p fj? I ps herinnert aan de viool- 25. Fabrieksstad in Noord bouwers Amati en Stradi vari. 21. Uiterste post; ook wel schildwacht te paard. 22. Bevroren dauw. 23. Kleur. 24. Geneeskundige inrichting. Brabant. 26. Wet (Lat.). 29. Eiland ln het Zuid Oosten van de Aegeïsche zee. 30. Hoolhark. 31. Zijrivier van de Rhone. 32. Familielid. Oplossingen van deze puzzle moeten uiterlijk Donderdag a.s. in ons bezit zijn. beschikbaar gesteld. Op het adres vermeide men: Puzzlerubriek. Over deze rubriek wordt niet gecorrespondeerd. Motivering van De Clercq De „weet-wel-man" (ook bekend als de „antwoord-man"), de redacteur van het A.V.R.O.-programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet", hebben het volgende tele gram aan het bestuur van de A.V.R.O. ge zonden: „Door betreurenswaardige houding voor zitter A.V.R.O. inzake gedragslijn in huidi ge nationale noodtoestand zijn wij ge noodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet ik weet wat u niet weet" te beëindigen". Beide heren waren als losse medewer kers aan de A.V.R.O. verbonden. De heer De Clercq, voorzitter van de A.V.R.O. heeft meegedeeld, dat berichten als zou de regering zendtijd van de A.V.R.O. hebben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij, dat er sprake van geweest zou zijn. dat de A.V.R.O. in enig opzicht geweigerd zou hebben berichten, welke verband hielden met de noodtoestand hier te lande om te roepen. De A.V.R.O. heeft gedurende de gehele Zondag, toen zij in de aether was, alle berichten omge roepen, zelfs in samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds te 's Gravenhage. „Gezien onze ondervinding van Zondag hebben wij er op aangedrongen, om Dins dag, wanneer de A.V.R.O. in de aether zou komen, de werkwijze van Zondag wederom in te voeren. Immers deze had in ieder op zicht voldaan", aldus de heer De Clercq. „Wij hebben toen onzerzijds aan de rege ring aangeboden onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving af te staan". Dit voorstel werd door de regering aanvaard. DIVIDEND HEEMAF 10 PROCENT. De raad van commissarissen der Heemaf N.V. te Hengelo (O.) heeft besloten aan de alge mene vergadering voor te stellen het dividend over het boekjaar 1952 te bepalen op 10 oro- cent (v.j. 8Vo). i Valse dollarbiljetten aan de man gebracht 300 „Dollar" verkocht voor 45 Tegen een 32-jarige bouwvakarbeider M. en een 28-jarige kantoorbediende B„ beiden Amsterdammers, heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam ter zake van handel in valse 100-dollarbiIjetten,. respectievelijk 4 en 2 jaar met aftrek ge- eist. De officier van justitie, die in appèl was gegaan, had tegen beiden vier jaar met aftrek geëist en de rechtbank had hen ver oordeeld tot twee jaar met aftrek. De bouwvakarbeider, die ontkende gewe ten te hebben, dat de biljetten vals waren, had de kantoorbediende, die hij uit het con centratiekamp Dachau kende, in contact ge bracht met een zekere Van W„ die over dollarbiljetten beschikte. Deze Van W„ die hiervoor nog niet terecht heeft gestaan, gaf aan B. 3 biljetten van 100 dollar, waar voor hij aanvankelijk 320 gld wilde hebben, doch nadien wilde laten voor 265 gld. per stuk. B., die kassier is geweest, wisselde onder een valse naam de biljetten bij een Haarlemse bank in en betaalde daarna aan Van W. 720 gld. B. zei ter zitting, dat hij de biljetten goed had bekeken, maar dat ze zo mooi waren nagemaakt, dat hij de eerste drie, waarvan hij later pas ontdekte, dat ze vals waren, voor echt had gekocht. Hij had wel begrepen „dat er een luchtje aanzat", omdat ze ver beneden de waarde werden aangeboden. Toen zijn verloofde korte tijd later vijf biljetten bij een Amsterdamse bank wilde inwisselen, is zij gearresteerd en de zaak kwam toen aan het rollen. M. had drie biljetten voor f 45 verkocht, doch ontkende geweten te hebben dat de biljetten vals waren. Franse begroting goedgekeurd. Met 415 tegen 205 (communisten en socialisten) stemmen heeft de Franse Nationale Ver gadering de begroting thans definitief goedgekeurd. OM DE EUROPESE TITEL 71-2 IN VIERSEN Piet van de Pol hoogste serie van de tweede dag) bi] de grote drie Eric, onze speciale verslaggever b(j de Europese biljartkampioenschappen 71/2, te lefoneerde ons uit Viersen: W/"at de Hollanders in het vaderland het meest plezier zal doen is, dat Piet van de Pol zich hier in het Euro pees kampioenschap 71/2 herstelt van de biljartmoeheid, die allerwege bij hem voor al na zijn slechte beurt in Groningen bij het Europees kampioenschap 47/2, werd ge vreesd. Na de tweede dag in Viersen, die daardoor de „grote drie" in dit tournooi heeft aangewezen, heeft v. d. Pol daarin de derde plaats met hetzelfde aantal gewonnen partijen als Van Hassel (1) en Lutgehetman (2), doch met iets lager moyenne. Van een favoriet voor de titel is nog geen sprake. Het waren tot vannacht nog steeds de zwakkeren, die het veld njoesten ruimen. Van Hassel begon met al in de ochtend uren Spielman op zij te zetten. Dat deed hij met zoveel zelfvertrouwen, dat het partijtje nauwelijks een uur behoefde te duren. De Oostenrijker Reicher, die nog geen partij kon winnen, werd het tweede slachtoffer van de kleine vinnige Belg enalleen Metz. heeft het in de hand gehad om de opmars van Van Hassel te stuiten. Maar de Hage naar is zo helemaal de kluts kwijt, dat hij zijn voordeel niet wist uit te buiten en ten slotte toch nog de overwinning aan de Belg moest laten. Drie overwinningen op één dag was de imposante buit van de kleine Cle ment. Een prestatie! Lutgehetman. de kampioen, heeft er hard voor moeten vechten. Om te beginnen al 's morgens tegen Rudolph, diegewon nen zou hebben als hij wat meer wedstrijd routine en, wat hier in Duitsland belang rijker is, ervaring van ivoren ballen had gehad. De Duitsers spelen namelijk met kunsthallen. Nu liet hij onnodig de over winning glippen en begon voor hem de Tl/Tooi, schreef ik verleden week, toen ik ons nichtje hoorde thuiskomen, mooi, nu kan ik haar meteen vragen wat er met Jennie gebeuren moet! Maar die vlieger ging niet op, want we leven weer eens in een griepperiode en die blijkt zelfs ras- sociale-werksters te vellen. Ze kwam zo grauw als stadssneeuw de trap opsukkelen en was enkel maar in staat om lijnrecht naar haar mandje te wankelen met die typische griepblik, die woordeloos om veel citroenen, aspirientjes en nog meer om rust smeekt, terwijl de conversatie beperkt blijft tot een enkele droge kuch en een smartelijk gesteun. Hetgeen nu niet be paald de gewenste gelegenheid biedt om uitsluitsel te krijgen inzake de juiste ge neesmethode van andere patiënten, ook al zijn dat dan duizendmaal haar bloed-eigen clubkleutertjes. Ik volstond er op dat moment dus mee om haar warm in te stoppen en haar de eerste dosis tegengiften toe te dienen; ver der een wekker te halen, zodat ze zou kunnen zien hoe laat het was en 'm ver volgens weer weg te brengen, omdat ze niet tegen dat blikken getikker kon en het haar ijskoud liet of het middernacht of high noon was. Daarna sleepte ik mijn eigen hebben en houwen naar Wims kamertje, dat nu toch leeg staat, omdat wij bij ons thuis altijd onmiddellijk en principieel elke zieke isoleren, sinds we eens met zes man tegelijk kinkhoest hebben gehad en aan die periode nog de raarste herinneringen bewaren. En eindelijk streek ik neer op Wims praalbed, om de toestand nader on der ogen te zien Dat er voor Jennie wat gedaan behoorde te worden, stond als een paal boven water, maar wat En hoe Het duurde nog drie dagen voor ik weer zakgeld kreeg en ik heb bovendien nog schuld bij Mik, zodat het te bezien stond, of zij niet onmiddellijk haar deel zou opeisen. Dat moet je trou wens wel doen, als je met zo'n stel arme kerkratten bent. je kunt gewoon geen uit staande schulden laten lopen. Aan de an dere kant moest ik aan geld zien te komen, maar hoe veroverde je dat In een roman vind je dan meteen een portefeuille met tien duizend gulden. Die bezorg je prompt terug aan de verliezer, die er z'n naam kaartje met een adellijk kroontje bij voor baat in liet zitten. Hij is 'dan' tot tranen' tranen geroerd over zoveel eerlijkheid in een corrupte maatschappij. Omdatie dat bedrag toch toevallig bij één of andere clandestiene roulette gewonnen heeft, maar er in feite helemaal niet om verlegen zit, schenkt hij je zomaar de helft er van en gaat zich voor het geval interesseren en je richt daarvan ten compleet kinderhuis op en in, dat dan komt zingen bij de bruiloft van die millionnair met dat arme, eerlijke meisjeMaar ik heb nooit wat anders gevonden dan een lege portemonnaie, die bet oppakken niet waard was. 70 stond ik te puzzelen, en als ik dat doe, sabbel ik altijd op iets en opeens oni- dekte ik, dat Let dat gouden hartje was, dat ik met Sinterklaas heb gekregen van ik weet nog altijd niet wie En ik dacht: als ik dat nou eens kon verkopen Of belenen, al weet ik niet hoe dat precies gebeuren moet. In elk geval kon ik eens raad gaan vragen bij die juwelier in onze buurt. Een gedachte, die me spoorslags naar beneden deed draven en op de fiets sprin gen, want net was al bijna sluitingstijd voor de winkels. Je moet echter nooit met goeie voorne mens op een ijskoude winterdag naar bui ten gaan. Toen ik op mijn fiets zat en de wind langs mijn benen voelde blazen en de motregen in mijn gezicht kreeg, begon ik me feitelijk meteen te bedenken. Ik weet wel, dat dit niet held-achtig van me is: Dr Schweitzer of zo iemand zou het natuurlijk doorgezet hebben. Maar van mijn kant bezien: je gooit toch zo maar geen gouden harten weg. Ten minste niet eer, voor je weet van wie het afkomstig is. Verbeeld je nou eens dacht ik dat het toch een heel serieuze en hoogstaande aanbidder is, die me in stille gadeslaat en die dan ziet, dat ik zijn geschenk niet meer draag en zich met een treurig oog af wendtNou, en toen gaf ik een gil, want uit de zijstraat vloog een andere fiets pal op me in en we sloegen gemeenschappe lijk tegen de wereld, die erg nat en vies was op die plek en mijn uitverkoopnylons, die voor spotprijzen naar me toe waren gevlogen, vlogen nu rechtstreeks door naai de maan. Toen zag ik, dat de ander mijn bloedeigen broer Wim was en ik riep „O. Wim, wat een geluk' Jij kunt me vast wel helpen Ik moet een tientje heb ben, want Jennie is doodziek en d'r vader is van huis weggelopen en nu weet- d'r moeder geen laad meer; dat is altijd zo als er iemand wegloopt....!" Opeens herin nerde ik me zijn eigen drama en van pure schrik zat ik opnieuw plat op de gladde straat. „Wat bazel je eigenlijk vroeg Wim broederlijk, terwijl hij me begon op te rapen. Hij zei het op die goedmoedige ma nier, die broers aannemen als één van hun zussen in de soep ligt en ik had met een wel kunnen juichen, want ik voelde intuïtief, dat nu eigenlijk alles al weer in orde was. Dus vertelde ik het allemaal opnieuw en nu wat duidelijker en ik vlocht er een moraal doorheen, dat alle kinderen doodgaan als er iemand wegloopt en hij stond onderwijl zijn eigen stuur recht te buigen en tegen mijn voorwiel te trappen, dat net een Krakeling was en door die be handeling enkel maar een andere krake ling werd. Toen zagen we tegelijk, dat een stuk van mijn been mét de nylon mee in de prak lag en hij zei: „Kom mee pakte zijn fiets in de ene hand en de mijne over zijn schouder en wandelde naast me huiswaarts. En laat Vader nou op het zelfde moment óók op de stoep staani pech. waarover straks meer. Het tweede slachtoffer van Lutgehetman werd Metz, die weer geen voorsprong kon verkrijgen, en tenslotte ging, diep in de nacht, Vinger- hoedt. ondanks een gave serie van 100 ca ramboles, er aan. De stand was 164 om 159, toen Lutgehetman naar de tafel stapte en er niet meer vandaan kwam. Serie van 136. Piet v. d. Pol heeft eerst met Spielman af gerekend en diep in de nacht met Rudolph. Daarin zat de hoogste serie van de tweede dag, 147. Galmiche, die de eerste dag zo knap voor de dag kwam, heeft terrein moeten verlie zen. Hy kon nog winnen van Metz, maar verloof 's avonds van de zwakke Duitser Spielman, die eindelijk zijn gram van zijn slechte prestaties en het onwennige ivoor kon halen. Van Rudolph weet u reeds, hoe hij van Lutgehetman verloor. Daarmee begon, zo als gezegd, voor hem de pech. Want tegen Vingerhoedt. die op 296 verzuimde de over winning te grijpen, kwam Rudolph in ge wonnen positie te staan, toen hij 't op 297 met de (slechte) Duitse arbiter aan de stok kreeg. Daardoor raakte Rudolph uit de con centratie en kon Vingerhoedt de laatste caramboles bij elkaar stoten. Piet v. d. Pol heeft Rudolph zo'n kans niet gegeven en zo bracht de tweede dag voor de zo dapper begonnen Rudolph niet één winstpunt. Reicher heeft ook nog steeds niet het zoet van de overwinning geproefd, evenmin als Metz, die vooral na Groningen wel bijzonder onfortuinlijk speelt. De resultaten van de tweede dag lulden: Galmiche 300 16 92 18.75 Vingerhoedt 225 16 85 14.05 10.95 18.75 14.75 25.— 11.41 25.— 16.33 15.78 Speciale Belgische postzegels Ten bate van het Belgische Roode Kruis zal een serie speciale postzegels worden uit gegeven met de beeldenaar van prinses Joséphine Charlotte ter gelegenheid van haar huwelijk. De opbrengst van de toeslag op die zegels zal ter beschikking worden gesteld van het Rampenfonds. Oplossing van onze weekend-puzzle Horizontaal: 1. Maskate. 7. Leander. 13. Ma dera. la. Kervel. IR. Se. 18. Menig, 19, Aleer. An. 21. Soep. 23. Capri-25. Eelt, 27. Asteria, Etrurië. 33. Ante. 34. Era. 36. Oase. 37. ren. 39. Parthen. 42. Nes. 45. Eigen. 48. Stère. 49. Dessa. 51. R.K. 52. Nede. 53. Lood. 54. Sn. 55. Rente. 57. Graad. 61. Gemet. 63. Are, 64 Haar lem. 66. Ane. 67. Spie. 70. Mik. 71. Oder. 74. Sa- .5. 77. Parkiet. 80. Ares. 81. Lulea. 84. Sela. Cm. 86. Teler. 89, Rabat. 92. In. 93. Geleen. 94. Prater. 9G. Arolsen. 97. Sterkte. Verticaal: 1. Massa. 2. S.M. 3. Kampen. 4- Adé, 5 Ten, 6. Erica. 7. Lelie. 8. Ere. 9. Ave. 10. Ne- reus. 11. Dl. 12, Rente. 14. Aga. 15. Kar. 17. Eos. 20. AU. 22. Etang. 24. Perte. 2G. Erens. 28. R.T. 29. Iep. 31. Ton. 32. Ra. 34. Ert. 35. Ahr. 37. Ter ra. 38. Eiker. 40. Asèga. 41. Eelde. 43. Essen. 44. Santé. 45. Ent. 47. Nee. 49. Dog. 50. Ede. 56. Nesie. 58. Ram. 59. Ariel. 60. Alk. 62. Marie. 64. Hei. 65. Moa. 63. Pastel. 69. Ir. 72. Dr. 73. Ek ster, 74. Sacra. 75. Arm. 76. Sleen. 77. Paars. 78. 79. Tante. 82. Urn. 83. Erp, 87. Els. 88. Lee. Bat. 91. Ate 93. Go. 95. R.K. Machinefabriek in de omgeving v vraagt een voor haar afd. Bankwerkerij Brieven te richten onder letters G.R. 12175 aan Jan Grijseels Sr., Rochussenstraat 79, Rotterdam KUNSTGEBITTEN REPARATIES De gehele dag, klaar terwijl U wacht I Prinses Jallanalaan 6, Telefoon 22152 DE NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ vraagt uit de geïnundeerde gebieden. Zich te melden om opgeleid te worden ten einde leiding te geven bij de uitvoering van herstelwerkzaamheden. Eisen: lagere school en lagere landbouwschool of land- bouwwintercursus, ongehuwd, min. leeftijd 23 jaar. Schrift, aanmelden: Bijkantoor Nederlandsche Heide Maatschappij, Tilburg, Spoorlaan 8. Voor directe Indiensttreding wordt gevraagd: Banketbakker-Ovenisi In Speciaalschoenenzaak gevraagd JONGEMAN ter opleiding. Bekendheid met het vak vereist. Tevens gevr. PEDICURE (Vr.) Groot Aannemingsbedrijf zoekt IEMAND Enige technische kennis strekt tot aanbeveling. Br. no. 8574, Adv.bur. Harte, Zaagmolendrift 35, R'dam. te WASSENAAR pl.m. 3400 m2, aantrekkelijk Duinterrein, te koop. Te bevr.: onder no. 11890, Bur. van dit BI. TWEE HUIZEN onder één dak, voorzien van alle modern comfort, p. stuk f 18.500 met 12 mille hypotheek. In).: A. ROEST Jr, DOORN, Dorpsstraat 12. Te koop gevraagd: goed blok Panden te Rotterdam Br. onder no. 11876, Bureau van dit Blad. en je weet, dat dit wel een der allerbelangrijkste dingen van ons leven is. Het is voor meisjes en vrouwen heel moeilijk een goed bestaan te vinden als zij geen H| vak kennen. De mogelijkheden voor meisjes en vrou- wen, die geen vak gekozen hebben zijn uiterst gering en hebben vrijwel alle grote bezwaren, terwijl ook het loon belangrijk lager is dan voor de vakbekwamen. Ü1 Denk hier eens ernstig over na. Nu ben je nog in de l== gelegenheid je bestaan voor je gehele verdere leven HH te verzekeren. Maak hier gebruik van. lp Je kunt bij ons als leerling-naaister geplaatst worden. Je ontvangt dan een goede opleiding tot naaister, ter- wijl wij je gedurende de opleidingstijd een uitstekend loon betalen. De grote waarde van dit vak ken je; je gehele leven heb je er plezier van. Hak dus de knoop H| door en kom eens naar ons toe. Prettig vinden wij het =H als je ouders mee willen komen. *5 Sluisjesdijk 102 of 1 Gondsesingel 98 (2e etage) - Industriegebouw Olmendaal 189 bij Groene Zoom. Wandeloordstr. 51, Crooswyk Gevraagd: flink Halfwas gerij J. Spel, Schiedamse- ongeh. Broeder in het bezit van dipl. Zieken verpleging B. P.G. Spoed ge wenst. HOBRA TEHUIS, Sweellnckstraat 78, Den Haag. Assurantiekantoor vraagt 'STENO - TYPISTE Ned., Engels en Duits, geroutineerd, eventueel ook halve dagen en/of tijdelijk; een MEISJE voor lichte kantoorwerk zaamheden en telefoon. Brieyen onder no. 11875 aan het Bureau van dit Blad. Te koop: 8 nieuw eaneengebouwde, onverhuurde boxen- garages voor eigen gebruik of geldbelegging. Ligging nabij Goudsesingel. Brieven onder no. 34 aan Van Setten's Boeit, handel, Statenweg 211, Rotterdam. en in HET ZINGENDE NIJLPAARD door WILLY VAN DER STEEN 39

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6