[Tocht langs gezonde en zieke evacué's Dordtse medische dienst paraat Geen verschil tussen joy-riding en plezier-varen Schoolland bij avond 1 tweede slab - pagina 2 3 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI "195Ï DUIZENDEN LANDEN IN DE MERWESTAD Aan de Dordtse kaden komt onophoudelijk een stroom evacué's uit de getroffen gebieden aan. Schepen van allerlei soort uit alle delen van het land en uit het buitenland brengen hen uit het rampzalige Zeeland en van de beproefde Zuid-Hollandse eilanden naar de Merwestad, waar zjj byna allen in bussen overstappen, die hen vervoeren naar de grote opvangcentra verder in het land. Het merkwaardige is. dat. ondank» alle ontberingen en angsten, die deze mensen moesten doorstaan, hun geestelijke en lichamelijke toestand in het algemeen verbazend goed moet worden genoemd. Dit neemt echter niet weg, dat zich aan boord ook heel wat zieken, kleine kinderen en ouden van dagen bevinden aan wie de meeste zorg moet worden besteed. Met deze mooie, doch zeer omvangrijke taak is de Gemeentelijke Geneesk. en Gezondheidsdienst belast, die daarbij geassisteerd wordt door vele vrijwilligers, de E.H.B.O. en het Rode Kruis. In korte tijd is onder leiding van de directeur, dokter P. J. Koopman, geassisteerd door dr J. D. Sibie, een perfect werkende organisatie opgebouwd, die haar taak uitstekend en snel kan vervullen. De organisatie Wanneer de schepen in Dordrecht aanko men. worden zij. voordat Iemand van boord mag gaan, door een arts bezocht. De ge zonden mogen daarna de wal betreden en worden vrijwel dadelijk per Butobus naar elders vervoerd. De zieken worden vervol gens (indien zij dit wensen met één van hun familieleden) van boord gehaald en per kenauto naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht, waar een speciale ontvang- ruimte voor hen is ingericht. Hier werken de geneesheer-directeur, dr J. Bok en een staf van artsen aan de selectie van de binnen gebrachte Dersonen. De zware zieken wor den op hun aanwijzingen naar een der Dordtse ziekenhuizen overgebracht en de lichtere patiënten worden vervoerd naar een der noodziekeninrichtingen. die zijn ingericht in de Rijkslandbouwinterschool, op de bo venverdieping van het. Gemeentelijk Lyceum en in de school aan het Oranje Vrijstaat- plein. Ook deze noodziekenhuizen ontvan gen patiënten van verschillende soorten. Zo zijn de Landbouwinterschool en het Le ger des Heïls vrijwel uitsluitend ingericht voor het opnemen van ouden van dagen. Gistermiddag heeft de ziekenhuisruimte in de stad een prachtige uitbreiding ondergaan door de aankomst van de „W. F. van der Wijck", een groot, voortreffelijk ingericht schip van de dienst Enkhuizen—Stavoren, dat in korte tijd door de bevolking van Enk huizen tot een volmaakt hospitaal is ge maakt, dat ook ernstige patiënten ter ver pleging kan opnemen. lHet spreekt vanzelf, dat de middelen van de G.G. en G.D. ver tekort schoten voor de opbouw van de noodzakelijke organisa tie. Daarom heeft dokter Koopman de hulp ingeroepen van dr Banning, de geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en deze is begonnen met vier officieren van gezondheid en een vrouwelijke arts naar Dordrecht te zenden. Verder werd het aan tal ziekenauto's uitgebreid tot elf, hetgeen voldoende Is voor het vervoer van alle pa tiënten, die de schepen aanvoeren. Het spreekt vanzelf, dat men nog een aantal artsen, semi-artsen. verpleegsters, huishou delijk- en administratief personeel, bene vens grote voorraden van allerlei aard no dig had. Men is er in geslaagd al deze per sonen en al deze voorraden te krijgen In korte tijd en thans werkt alles met grote voortvarendheid en zeer effectief. Wij mogen onze lezers een kort relaas niet onthouden van de tocht, die wij maak ten langs de verschillende gebouwen, waar in het werk van de G.G. en G.D. ten be hoeve van de zieke en zwakke evacué's wordt verricht, een tocht, die onze grote bewondering opwekte voor de organisatie van het geheel, de uitgebreidheid van het werk, 't niet aflatend zwoegen van de wer- kers(sters) van hoog tot laag, de sfeer, waarin het werk wordt verricht en de menslievend heid en goedheid, die er bij ten toon wordt gespreid. Geen honderd, maar drie babies Het centrum van dit alles is het Bureau van de G.G. en G.D. aan de Johan de Witt- straat. Hier zijn dokter Koopman of dr Sible dag en nacht aanwezig en van hieruit strekt hun leiding zich over het geheel uit. Enige officieren van gezondheid en verpleegsters staan hün onophoudelijk ter zijde en bo-" vendien heeft de heer J. T. A. Bos zich be schikbaar gesteld voor de speciale dienst van de identificatie van slachtoffers. Naast alle drukte, die het werk voor de evacué's met zich meebrengt, zien zij nog kans het normale werk van het bureau te doen. Men moet er geweest zijn om de uitgebreidheid en de veelsoortigheid van het werk te kun nen beseffen en ook om te weten in welk een goede sfeer het wordt gedaan. Zelfs wanneer men vergeefs werk moet doen, lijdt de stemming er niet onder. Wij waren er getuige van hoe een bericht binnenkwam, dat een schip met honderden vluchtelingen, onder wie zich een groot aantal babies be vond, in Dordrecht zou aankomen. Er ging dadelijk een signaal naar het gemeentelijk ziekenhuis: „Alles gereed maken voor de aankomst van een groot aantal zuigelingen". Er werd babyvoedsel gekookt, wiegjes den gereed gemaakt, het schip kwam aan en het bleek, dat tussen de zevenhonderd evacué's wel getelddrie babies waren. „Och," zei men gemoedereerd, „een ver gissing in menselijk, vooral in deze om standigheden", en men wijdde zich weer aan ander noodzakelijk werk. Oudste man uit Zeeland In het ziekenhuis verloopt in de selectie- afdeling alles gesmeerd, maar toch degelijk. En dat moet ook. want voortdurend komen er nieuwe patiënten aan, die moeten wor den doorgezonden naar een der gewone zie kenhuizen of noodinrichlingen. Hier mag de vlotheid echter geen afbreuk aan de dege lijkheid doen, want een „menselijke vergis sing", die men bij de berichtgeving soms verdragen mag, kan hier niet worden ge maakt. Dat gebeurt ook niet, want er werkt een groot aantal artsen-roet de nauwgezet heid. die de Nederlandse dokters siert. De patiënten, en hot familielid, dat hen ge woonlijk vergezelt, worden hier met wat eten en drinken en met wal rust op hun ge mak gesteld, onderzocht en doorgezonden. Het is verbazingwekkend te zien in welke sfeer van hartelijkheid zulks gebeurt. Op deze plaats passeerde ook de oudste inwoner van Zeeland, een vrolijke man van 102 jaar uit Dreischor. Het jongste Zeeuwtje, dat hier werd onderzocht, was twee dagen oud en in een naastgelegen zaal werd een Zeeuwse tweeling geboren. De Landbomvwinterschool en het Lyceum werden ingericht voornamelijk voor ouden van dagen. Dr Dijkstra uit Groningen, die zich direct na de ramp spontaan bij de directeur van de G.G. en G.D. aanmeldde, had hier eerst de leiding, daarna volgde dokter Burggraaf uit Molensgraaf hem op en thans in de medische leiding in handen van dr Hagen uit Dordrecht. De heer G. Plat, een zeeman, heeft de leiding van het geheel in handen en hij heeft het allemaal in de puntjes georganiseerd. Zestig personen kunnen hier worden verpleegd en boven dien voorziet de keuken, die men in het laboratorium heeft ingericht, de andere noodziekenhuizen van voedsel. Zelfs alle dieëten worden er klaargemaakt. De heer Van Riel, directeur van de school, heeft zelfs het materiaal van het laboratorium ter beschikking gesteld, De semi-arts Dijkstra is steeds aanwezig en een aantal meisjes, dat zich enthousiast is komen aanmelden, werkt onvermoeid. In school Mühring De school Mühring doet dienst als het evacuatiebureau. De heren Zoek en Vogels, gemeente-ambtenaren, leiden de administra tie van de vluchtelingen, die uiteraard zeer nauwgezet moet zijn. De mensen, die hier aankomen worden van eten en drinken en indien nodig ook van kleding voorzien en wanneer het mensen betreft, die vanwege een ziek familielid, dat in Dordrecht wordt verpleegd, in de stad wensen te blijven, dan kan dit bureau hen adressen verschaffen. (Men heeft nog vele van deze gastvrije adressen nodig, evenals particuliere auto's voor het vervoer van personen). Het Rode Kruis heeft hier een magazijn ingericht, dat de evacué's van verschillende noodzakelijke dingen kan voorzien. (Er zijn nog vele kou sen, sokken en schoenen van grote maten nodig). Het noodziekenhuis in het Gemeen telijk Lyceum had tol gisteren als medische leider dr Bhckmann. een chirui-g uit Am sterdam. Thans is de officier van gezond heid, Van Rooy, de chef. Van de eerste ogen blikken af heeft de semi-arts Busch uit Dor drecht voortreffelijk werk gedaan. Zuster Muilwijk leidt de verpleging die wordt richt door acht Rode Kruishelpsters en vier gediplomeerde verpleegsters. De bedden, die hier staan zijn afkomstig uit het Dordtse rampendepot en de ligstoelen van de bui tenschool. In dit noodziekenhuis worden minder ernstige zieken verpleegd. Dokter v. d. Esch, een a s. officier van gezondheid uit Dordrecht, leidt het noodzie kenhuis in de school aan het Oranje Vrij- staatplein en hij wordt geholpen door de semi-artsen Muntendam, Bonnerman en Smit Siebinga. De dames De Munter en La Rivière hebben er de huishoudelijke leiding. In dit gebouw is ook een belangrijke tele foonpost ondergebracht, want dit is een van de centra van de ziekenauto's en hun bemanningen, die zonder ophouden van de ene plaats naar de andere moeten worden gedirigeerd. Het ziekensehip „W. F. v. d. Wijck". dat ligplaats heeft gekozen aan de Achterhak ker, staat onder leiding van dokter B. J. v. d. Heide uit Enkhuizen, die merkwaar dige coïncidentie ook in de rampdagen van 1940 in Dordrecht werkte. Er bevinden zich gediplomeerde verpleegsters aan boord, helpers en helpsters van net Rode Kruis en vrijwilligers, die met allerlei taken zijn belast. De bevolking van Enkhuizen is reeds Zondag na de eerste berichten van de ramp begonnen het schip in orde te maken en zij hebben het zo voortreffelijk ingericht, dat niet alleen een groot aantal, maar ook zwaardere patiënten er uitstekend verpleegd kunnen worden. Het schip heeft de ver- pleegcapaciteit van de stad Dordrecht meteen een grote uitbreiding gegeven. Men heeft het onmiddellijk na aankomst gis termiddag in gebruik genomen. Uiteraard heeft men ook maatregelen ge nomen om de mogelijkheid van verspreiding van besmettelijke ziekten tegen te gaan. Zo heeft men in overleg met de Provinciale Geneeskundig inspecleur voor de volksge zondheid enige Dordtenaren, die kortgele den thyplius hebben gehad en die nog bacil lendragers zijn, tijdelijk in een apart pavil joen van het gemeentelijk ziekenhuis onder gebracht. Indien zich onder de evacué's, die zoals gezegd onder medische con trole staan lijders aan besmettelijke ziekten mochten bevinden, zal men dezelfde maatregelen treffen, zodat op dit punt geen ongerustheid behoeft te bestaan. Predikbeurten Nationale Gedenkdag Ned. Herv. Kerk. Augustijnenkerk, 10 u. ds Ewoldt, Alblasserdam; 5 u. ds Smit, H.D. Nieuwekerk, 10 u. ds Hovius, 5 u. ds Ver hoef. Zuiderkerk, 10 uur ds Mentzel. 5 u. ds Slok. Jeugdkerk Hof 10, 10.30 u. wika Brörens. Waalse Kerk. 10;30 u. mr Ch. Cabanis, Leiden. De MqT. 10 u. ds Monster, Katwijk, 5 u. ds _A. Sirag, Rotterdam. Noorderkerk. 10 en 5 uur ds Bodaan. Jeugdkerk Noorderkerk, 10 uur de heer Pullen- Vrqe Evang. Gemeente. 10 en 5 uur ds Zegerius. Vrijdag 13 Febr., 8 uur Bidstond. Doopsgezinde Gemeente. 10.30 u. ds Mul der. Gezinsdienst. Remonstrantse Kerk. 10.30 uur ds Haen- tjes, Baarn. Evang. Luth. Gemeente. 10.30 uur prof Boendermaker, Hilversum. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur H. Dienst. Gercf. Kerken. Julianakerk, 10 uur ds Smilde, 5 uur ös Wouters. Wilhelminakerk, 10 u. ds v. d, Loo, 5 uur ds Smilde. Geref. Kerk (Vrljgem.). 8.45 en 5 uur ds Reijenga. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds Baan. Oud-Geref. Gemeente. 10 en 5 u. ds Hen nephof. Dinsdag 10 Febr., 7.30 uur idem. Ned. Herv. Ver. Calvyn. 10 en 5 uur de heer Edelman. Donderdag 12 Febr., 7.30 uur idem. Gebouw Corn, de Wittstraat 30. Donder dag 12 Febr, 7 uur, de heer Bijkerk. Slie- drecht. Evang. Kring Krispijn. School Weissen- bruchstraat, 10 en 8 uur de heer Faasen. komst; 6,45 uur Openluchtmeeting Schef- Sliedrecht. Leger des Heils. 10 u. Heiligingssamen komst; 6.45 uur Openluchtmeeting Schef- fersplein: 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Hersteld Apost. Zendïnggem.. Dubbeldam- seweg 17. 10.30 en 5 uur de heer Lambeek. Woensdag 11 Febr., 8 uur idem. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, 5 uur samenkomst. OPERETTE UITGESTELD. In verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, is er besloten de voorstel ling, welke de Hoofdstad Operette Dins dagavond 10 Februari a s. zou geven van G'schichten aus dem Wienerwald, voorlo pig uit te stellen. DE NIEUWSBLAD MODE-ADVISEUSE zal Maandagmiddag van 2—4 uur wederom zitting houden In ona gebouw Bagtjnbof 58. ZU verleent gratis hulp bU knip-, naai- en pasmoeilijkheden en ver vaardigt tegen vergoeding patronen naar maat. DE DIRECTIE. Gevonden voorwerpen Aan het Hoofdbureau van Politie zijn omtrent de navolgende gevonden voorwer pen inlichtingen te verkrijgen, (honden en katten te bevragen aan het Dieren-Asyl, Maasstraat 1). 7 Armbanden; 7 autopeds; 28 muntbil jetten en 1 bankbiljet; 1 rekenboekje en 1 psalmboekje; 3 brillen: 6 halskettingen en 3 broches; 4 broekriemen; 6 ceintuurs; 4 honden en 2 katten. Diverse voorwerpen waaronder gehoor apparaat; divan; kruiwagen; vaarhaak; vat zuurkool; zuurstoffles; 2 jute zakken: auto binnenband: bruin lederen sigarettenetul; 1 Philipslamp; gaspenningen; 18 houten baddings; cylinder-zuurstoffles; vat voor alval van haring; ijzeren specie-kuip; 3 houten schotten, partij hout, 4 boorden; zeil; dekzeil; handvat van autoportier; bovengebit: nummerplaat van bromfiets; 2 paar en 17 glacé dameshandschoenen; 2 paar en 9 glacé herenhandschoenen; 2 paar en 4 wollen herenhandschoenen; 7 wollen herenwanten; 2 paar en 8 wollen dames handschoenen; 3 paar en 11 wollen dames wanten; 9 kinderhandschoenen; diverse kinderwanten; 12 stukken gereedschap; 4 gewichten; 1 paar kinderschoentjes; 1 werkschoen; 1 paar zwarte rubberlaarzen; 1 paar doffe gummielaarzen; 1 paar bruine kinderschoentjes; linker waterlaars; 1 paar pantoffels; 1 rechter bruin kinderschoentje; 1 jongenspet; 1 bruine herenhoed; grijs vilten herenhoed: 1 hoofddoek; 1 ver chroomd polshorloge; 9 kindermutsen; 1 kindertasje; 8 kledingstukken; 1 voetbal kous; wollen kindersokje; wollen kinder kous; 2 zakmesjes; 1 houlsnijmes; 1 scheer mes; 2 oorbellen; 8 padvindersriemen; 1 portefeuille; 30 portemonnaies; 3 rignen; 4 rozenkransen; 15 sjaals; 27 sleutels; 2 stuk ken speelgoed; 1 boodschappentas; 2 acte- tassen; 1 damestasje; 10 vulpennen; 4 bal pennen; 1 vulpotlood'. 1 gebloemd zak doekje, GESLAAGD. Drs P. W. Akkerman, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het tandartsexamen. Rekeningen aan Japan wegens oorlogsschade De Japanse minister van buitenlandse zaken, Katsuo Okazaki, heeft aan de be- grotingscommisie van het parlement mede gedeeld, dat Nederland bij Japan 30 scha- devergoedingselsen heeft ingediend wegens schade, die door zijn onderdanen tijdens de tweede wereldoorlog in Indonesië is ge leden. Zweden heeft 70 eisen ingediend in verband met inbeslagnemingen in oorlogs tijd. Zwitserland heeft 1000 vorderingen in gediend in verband met particuliere credie- ten. Verder zijn nog vorderingen ingediend door Denemarken en Engeland, door het laatste land 339. Amerika verhoogt invoer van kaas Blijkens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van landbouw zijn met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaalde kaassoorten met 15 °/o verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale betrekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kraent. De nieuwe quota zijn voor Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg. Rechten van de vrouw De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft uit naam van de Duitse R.K. bisschoppen bij het Duitse parlement be zwaren ingediend tegen het daar in behan deling zijnde wetsontwerp voor een nieuwe familiewetgeving. Het ontwerp wil de vrouw in de familie grotere rechten toekennen dan zij tot dusverre berat. De bisschoppen heb ben zich daartegen gekeerd. Het is volgens hen een valse uitlegging van de gelijke rechten der geslachten, wanneer de autori teit van de man in het gezin zou komen te vervallen. O.M. eist strenge straiien tegen pseudo-sleepbootbemanning Drie Dordtenaren zyn gisteren voor de Rechtbank alhier verschenen, omdat zy op 7 December van het vorige jaar een sleepboot vaarklaar hadden gemaakt. Zy werden in hun opzet, om met de boot een pleziertochtje te gaan maken, gestoord, doordat de eigenaar, de Dordtenaar T. M., de mannen op heterdaad betrapte en de politie kon waarschuwen, zodat die tot arrestatie van de verdachten kon overgaan. De officier van justitie zeide geen verschil te zien in het „lenen" van een auto om het misdrijf joy-riding te gaan plegen en het vaarklaar maken en het wegvaren van een sleepboot. Als men een auto voor een dergelyk doel neemt, maakt men zich schuldig aan diefstal van benzine, terwijl er om een boot vaarklaar te maken, kolen en electrische energie gestolen moet worden. Op 7 December had de 24-jarige ijzer- vlechter G. V., zijn vrienden M. P. de C., glazenwasser van beroep en 24 jaar oud en de 27-jarige stuurman A. M. S. opgezocht en gezamenlijk waren ze de stad ingegaan, waar ze verschillende café's bezochten. Tal van glazen bier en grote aantallen borrels gleden door de kelen van de mannen en toen ze genoeg hadden van het cafébezoek, dat vrij kalm verliep, besloten ze een plezier-vaar- tochtje te gaan maken met de boot van T. M. Ze gingen naar de Riedïjkshaven klommen aan boord. De motor liet spoedig haar eentonige gebonk horen en de naviga- tielichten schenen. De eigenaar van de boot, die de gewoonte heeft iedere avond voor hij gaat slapen, even naar zijn drijvend bezit te gaan kijken, week van deze gewoonte op de bewuste avond niet af. Hij zag de mannen bezig en onverschrok ken zette hij voet aan boord van zijn schip. Daar kreeg hij te horen, dat de mannen Nederlands-Amerikaanse besprekingen over Europese samenwerking De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, de heer Foster Dulles, en de directeur van de Wederzijdse Beveiliging, de heer Harold Stassen, hebben Vrijdag middag een bezoek gebracht bij de minis ter-president, waarna zij ontvangen zijn door de ministers Beyen en Luns op het ministerie van buitenlandse zaken. Deze besprekingen hebben ruim twee uur ge duurd. Aangezien het Amerikaans bezoek aan Nederland een informatief karakter heeft, werd aan de heren Foster Dulles en Stas sen een overzicht gegeven van een aantal hoofdpunten uit het Nederlands buitenlands politiek beleid, Hierbij werd o.a. een uiteen zetting gegeven van de bijzondere aspecten, die de plannen voor verdergaande Europese integratie voor Nederland hebben. Voorts is het grote belang uiteengezet, dat Neder land hecht aan de spoedige totstandkoming van de Europese Defensie Gemeenschap. Eveneens werd een aantal problemen, die de Verenigde Naties aan de orde zijn, aan een gezamenlijke nadere beschouwing on derworpen. In het bijzonder gold deze be schouwing de activiteit der Verenigde Na ties bij de bestrijding der agressie in Korea. Een overeenstemming van inzicht werd wederzijds met bevrediging geconstateerd. Bij het onderhoud waren o.a. tegenwoor dig de Amerikaanse ambassadeur te 's Gra- venhage, de heer Selden Chapin en het hoofd van de Amerikaanse missie voor de wederzijdse beveiliging in Nederland, de heer Clarence E Hunter. De ouderdom der aarde BIJ Kok te Kampen verscheen een tweede druk van bovengenoemde bundel, waar van de uitgave tot stand kwam onder de aus piciën van de Chr. Vereniging van Natuur- en Geneeskundigen in Nederland. Het scheppingsverhaal uit de Bijbel is uiter aard slerk betrokken bij de diverse onder werpen van deze bundel. Men verwachte van deze bundel niet een populaire uiteenzetting der problemen, nog veel minder een poging om het bijbelse scheppingsverhaal natuur wetenschappelijk te verklaren of te coördl- eren met de huidige stand der wetenschap. Prof. dr G. J. Slzoo schreef over „Het schep pingsverhaal en de historische geologie", ter wijl over de ouderdomsbepaling der aarde ge schreven werd door drs J. R. van de Fliert, dr C. P. Koene en dr J. Verseveld; over de ouderdom der sterren leverde drs M. Eilander een bijdrage. Een Interessante bundel voor wie zich in teresseert voor de natuurwetenschappelijke vraagstukken ten aanzien van de ouderdom van onze planeet. Voor alle zekerheid werd de politie ln deze merkwaardige vergissing gemengd en de zaak kwam uit. De mannen hadden een plezier-tochtje in petto gehad. Er zat niets in G. V., die beschikt over een strafblad waarop een beroepsmisdadiger trots zou zijn, had voor hij het schip verliet, nog een siga renkoker uit de kajuit gestolen. Deze koker, gevuld met bescheiden en verschillende diploma's, werd enkele dagen later op de wal, in de buurt van het schip, teruggevonden. De inhoud was echter ver scheurd, hetgeen de eigenaar ten zeer du peerde. Volgens de verkeerswet kan joy-riding met een auto als diefstal worden aange merkt. Kennelijk heeft er echter nooit iemand zijn krachten gegeven aan de ver vaardiging van een wet, die zegt dat joy- sailing eveneens ais diefstal moet worden beschouwd. Toch zag de officier de feiten als zeer trnstig, te meer omdat de mannen, die be slist geen kaas hebben gegeten van het varen met een dergelijk schip, de grootste ongelukkèn hadden kunnen veroorzaken. Tegen beide eerste verdachten eiste de officier een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek en tegen A. M. S., de gun stige bijfiguur in deze zaak, die niets andera deed dan kijken of de nayigatielichten wel goed brandden, een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek. Re raadslieden van de verdachten, mr B. van Marwijk Kooy en mr P. van de Pol der, waren het er over eens, dat de officier de zaak veel te ernstig bezag. Immers, de schade die de mannen aan de eigenaar van het schip hebben berokkend, betreft slechts enkele kwartjes. Over electrische energie valt practisch niet te spreken. Mr van de Polder verzocht de rechtbank om „de gunstige bijfiguur", die evenals de andere mannen reeds lange tijd in voor arrest heeft doorgebracht, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge weest, werd dit verzoek ingewilligd. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Anti lopen Eerstgenoemde verdachte G. V. schynt wel bijzonder het land te hebben aan lopen. Toen hy op 30 November 1.1. een café had bezocht en daar in kennelijke staat was geraakt, voelde hy zich niet fit genoeg om naar zyn woning te gaan. Toen hij tegen een muur in de binnenstad twee fietsen zag staan, liep hij er op af en met enkele vaardig gerichte schoppen met de punt van zijn schoen, opende hij het ring- slot van de fiets, die een waarde vertegen woordigde van 180. In de Balistraat gearriveerd het was daar niet ver meer naar zijn woning zette hij de fiets tegen een huis en vervolg de de tocht te voet. In zijn requisitoir toonde de officier van justitie veel respect voor de luiheid die verdachte aan de dag legt, als er gelopen moet worden. Als hij geen sleepboot in de buurt ziet „leent" hij maar even een fiets, die hij aan de andere kant van de 6tad weer rustig tegen een boom zet. Eis: twee maanden gevangenisstraf. Mr B. van Marwijk Kooy voerde in zyn pleidooi aan, dat verdachte beslist niet met opzet heeft gehandeld. In de eerste plaats was hy onder invloed van sterke drank, hetgeen hem als een verzachtend? omstan digheid moet worden aangerekend, en in de tweede plaats heeft verdachte geen aandacht geschonken aan de splinternieuwe fiets, die achter de fiets die hy even „leende", heeft gestaan. Had hij met opzet de fiets willen stelen, dan had hij de beste wel uitgezocht. Raadsman pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. SPEURTOfCfFTpOOR HET - D OT DTSE\SCi7 O O LIE VE N Onder de kap van station Schoolland wacht dit keer een werklieden- trein. De houten banken, zijn wat hard; eerste en tweede klas ontbreken; een enkele keer sluit een portier minder goed. De jonge reizigers, die dag in dag uit hun abonnement aan de controle vertonen, zien er wat moe uit, hoewel het hen zeker niet aan levenslust ontbreekt. Temidden van de bedrijvige drukte op het perron valt dit gereedstaande treinstel nauwelijks op. En toch zal»het ons naar een belangrijke provincie van schoolland brengen. De toeristen, die regelmatig op speurtocht zijn door het Dordtse schoolleven, zullen zeker dit keer méé instappen om voort te rijden door het rijk van de banken. In de treincoupé branden kleine lichtjes. We rijden door het donker. Deze trein doorkruist schoolland alleen in de avonduren. Een lange reis wacht. Aan de buitenzijde van één der wagens kleppert een bordje, waar op de bestemming van de tocht is vermeid. Gemeentelijke Handelsavond school staat er op. Toch witte boorden Er worden in ons land te veel babies geboren met kantoorvlees en bestemd voor het witte boord. Het gros van Nederlands jeugd, ook van hen, wier vader in een fabriek werkt, zoekt de kantoorkruk. Juist in de arbeiderswereld schijnt men er naar te streven zijn jongens buiten het eigen vak te houden. By de zelfstandigen en in leidende funclies ziet men daarentegen, dat een zoon wèl zyn vader opvolgt. De ar beider wil het echter vaak voor zyn Icind „hoger op" zoeken, wat dan in feite schynt te betekenen, dat de overaU ingewisseld >vordt voor de kantoorjas. Op zichzelf is het natuurlijk een gezond verschijnsel, dat iemand in de wereld pro beert vooruit te komen. Maar het ls de vraag, of op dit punt toch niet vele ver gissingen worden gemaakt. Immers er dreigt nu al weer een te veel aan kantoor personeel en een tekort aan arbeiders in werkplaats en fabriek. Daar komt nog bij, dat vele prima vaklieden ta deze tijd emi greren. Geen enkel land echter neemt kan toorpersoneel op. Daardoor slaat de balans nog verder door. De reserve aan vakbe kwame werklieden wordt geringer. In deze gang van zaken schuilt een groot gevaar voor de toekomst van ons volk. Eén der hoofdoorzaken waarom men het kantoor verkiest boven de fabriek, de meer gees telijke arbeid boven de handenarbeid, is het gebrek aan waardering voor de hand arbeider. Overal demonstreert zich dit ge brek aan waardering. Er bestaat in een bepaalde fabriek een rookverbod. Overtreedt een arbeider dit, dan zwaait er wat. Moet er echter iemand van het kantoor even in de fabriek zijn, dan blijft de sigaret rustig in de mond. Voor hem, die zich soms onbewust een trapje hoger voelt, geldt natuurlijk zo'n ordinair verbod niet. Komt er aan een loket van een bureau of een bank een meneer met een witte boord en een arbei der in werkkleding, dan is het verschil in behandeling vaak opvallend. Een klein ambtenaartje met geeuwhonger-salaris zal, als het even kan. liever in een (voor hem te dure) middenstand wijk gaan wonen dan in een „arbeiderbuurt", vanwege „de stand". Vroeger was men niet zo spoedig me neer en stelde men er ook niet zo bar veel prys op. Men vroeg meer nuchter: „waar eet hij van?". Het geld speelt bij de waar dering van de werkende mens echter een ondergeschikte rol. Men blijkt liever me neer te zijn met een laag salaris dan ar beider met veel hoger loon. Ook het werk zelf is niet van doorslaggevende betekenis. Het gebeurt zeer vaak, dat de man op kan toor routinewerk zonder eigen initiatief en zonder afwisseling verre verkiest boven een stak verantwoordelijkheid, inspirerende arbeid, waarbij men vuile handen zou kunnen krijgen. Rondzwervend door de provincie, die Handelsavondschool heet, vragen de toe risten zich onwillekeurig af: waarom laat men betere toekomstmogelijkheden, meer loon en prettiger werk buiten het gezichts veld om te kiezen voor een net pak met een wit boord? Wordt hel niet tijd, dat er meer waardering komt ook voor de on misbare, zeer belangrijke handenarbeid? Met deze vragen houdt men zich ook in schoolland bezig. Ondertussen echter zet de Handelsavondschool haar zo belangrijke werk voort, de jeugd, die het straks mis schien niet zo gemakkelijk zal hebben, zo goed mogelijk voor te bereiden op de ko mende taak. Ze weten het, de kantoormen sen: van buiten schijnt hun trein luxueus, maar de banken zijn hard en het portier sluit niet. Daarom juist is een goede voor bereiding zo nodig. Schoolland-Forensen De bewoners van de Handelsavondschool behoren eigenlyk niet thuis in schoolland. Het zyn de jongeren, die direct na de lagere school cf misschien na het behalen van het ULO-diploma een kantoorbaantje ver overd hebben. Dan blykt echter, dat de in de banken doorgebrachte tyd te kort geweest is. Het grote leven stelt hoge eisen. Wil men vooruitkomen, dan zal er buiten de werktijd gestudeerd moeten worden. Het meisje, dat nu nog slechts de zorg heeft voor het dichtplakken der brieven, wil straks de correspondentie van de direc teur zelfstandig verzorgen. De jongen, voor wie het eerste jaar kantoorleven bestaat uit het opbergen van rekeningen, ziet zich zelf reeds als assistent-boekhouder bezig met het opmaken van de balans. De weg naar deze lokkende toekomst is echter lang en moeilijk; veei barrières versperren de belangrijke functies. Voor privé-secreta- resse en boekhouder vraagt men diploma's. Dus moet men opnieuw naar liet rijk van de scholen. Nü als forens, die naast de eigenlijke dagtaak op kantoor in de vrije avonduren zich buigt over een aantal stu dieboeken. Deze jongeren hebben het heel wat zwaarder dan de stamgasten in schoolland, die al hun tijd daar doorbrengen. Het valt niet altijd mee om na acht uur werken de studie nog eens ter hand te nemen. Wèl zijn er veel mogelijkheden. Onze stad kent de avond-Mulo, een groot aantal cursussen voor allerlei vak-diploma's, privé-leraren, die de opleiding verzorgen en verder ook de Gemeentelijke Handelsavondschool op de Groenendijk. Vier avonden per week van zeven tot half tien wordt hier aan de jongens en meisjes les gegeven. Ze zuchten wel eens, deze forensen van schoolland, wanneer ze om half tien de voor hen vreemd geworden banken verla ten; in de zo juist opgeborgen agenda staat het nodige huiswerk opgetekend voor de overgebleven vrije avonden. Het kost veel energie en uithoudingsvermogen om deze dagelijkse uitstapjes naar schoolland vol te houden. Toch is juist de instelling van een Handelsavondschool een prachtige sti mulans om door te zetten. Immers, met grote regelmaat worden de lessen gegeven; ieder kwartaal komt het rapport; de hoge re klas en het einddiploma wenken vanuit de verte. Dit zijn allemaal controle-maat regelen. die de leerling er voor bewaren „af te zakken", iets wat bij een privé- studie zeer vaak gebeurt. Een of twee uur per week „les halen" is moeilijker vol te houden dan dit regelmatige forensen. Het is daarom verblijdend, dat onze stad de Handelsavondschool kent. Voor do handel AVe lopen even de hel verlichte lokalen van 't gebouw aan de Groenendijk binnen Een luid geratel is er reeds op de gang te horen. Verwonderd doen we de deur open en T lijkt alsof we op de type-afdeling van een groot handelskantoor terecht gekomen zyn. Achter achttien schryfmachines tikt men brieven. De Handelsavondschool is in bedryf. Zo is het cigcniyk by ieder vak, dat hier op het lesrooster staat. Alles is recht streeks betrokken op de practljk. In de eerste klas krygen de leerlingen type-les en kunnen ze na een jaar examen doen. Dan volgt ln de tweede klas regelmatig een uur stenografie. Dat immers zijn de vakken, die „in de handel" gevraagd worden. Ook het overige: Nederlands, Engels, Frans of Dnlts. Handelskennis en Boekhouden 't is alles aansluitend aan hjt werk van over dag. De eerste drie klassen worden vooral be volkt door hen, die alleen de lagere school of een jaar Mulo achter de rug hebben. In het vierde leerjaar komt er versterking van jongeren, die het Mulo-diploma be haalden en zich nu verder voor de handel willen bekwamen. De gehele opleiding duurt vijf jaar; het aantal leerlingen, dat deze vijf jaar geheel doorloopt is echter klein. Vanzelfsprekend is het aantal meisjes niet zo groot; ongeveer 25 pet. Zij stellen zich immers vaak candidaat voor de hu welijksboot en zoeken een „opleiding" in die richting. De Handelsavondschool behoort tot het Middelbaar Onderwijs. Maar toch is de sfeer hier heel anders dan op Gymnasium en Lyceum. Het publiek van de school aan de Groenendijk komt, ook sociaal gezien, uit een ander milieu: hier overheerst voor al het kind van de geschoolde arbeider. De school heeft een aantal voordelen boven de privé-les- of de -cursus. Niet alleen is de controle intensiever; ook de kosten zijn veel lager. Maximaal bedraagt het schoolgeld 30 per jaar; dat wil zeggen 2.50 per maand, een bedrag, dat de wer kende leerling van zijn eigen salaris kan betalen, ls dit lage bedrag nog een be zwaar. dan is er een mogelijkheid om een verzoek te richten tot het gemeente-be stuur. De kans is dan groot, dat er in het geheel geen schoolgeld betaald behoeft te worden en dat men ook de boeken gratis ontvangt. Zo is er voor iedere werker op kantoor gelegenheid om te profiteren van deze geheel op de handel gerichte, prac- tische opleiding. Het diploma Heeft men vijf jaar lang de studie ge volgd, dan wacht het eindexamen. In te genwoordigheid van de Rijksgecommiïteer- de gaan de leerlingen zeven avonden lang onder het mes. Steeds is iemand uit het bedrijfsleven, van de Kamer van Koop handel of van een belangrijk handelskan toor tijdens deze zevendaagse veldtocht aanwezig. Ook hieruit blijkt weer eens, dat men bewust het directe contact met het leven wil bewaren. In Dordrecht doen jaarlijks ongeveer vijf en twintig leerlingen examen; drie of vier worden er afgewezen. Sinds 1950 dus eerst drie jaar is het einddiploma offi cieel erkend. Hierdoor heeft het veel aan waarde gewonnen. Men heeft graag jonge mensen in het bedrijfsleven, die met goed succes de Handelsavondschool gevolgd heb ben. Het hoofd der school verleent meer dan eens bemiddeling bij het plaatsen van zijn leerlingen. Is eenmaal het begeerde einddiploma ver overd. dan wachten er veel mogelijkheden voor verdere studie. Een half jaar later reeds kan de scholier één der z.g. Asso ciaties-examens doen en zich zo meer spe cialiseren in de richting van boekhouden, handelscorrespondentie of handelsrecht. Dat is ook één der belangrijke voordelen, die de forensen van deze provincie van schoolland genieten: de opleiding ls zo al gemeen, dat een verdere studie in een be paald onderdeel van de handelswereld niet veel tijd vraagt Schoolland bij avond! Jongeren, die reeds een plaats gevonden hebben in het drukke leven spannen zich in om zich verder te bekwamen. Hulde aan deze jeugd, die doorzet met opoffering van ontspanning, sport en spel. Vele vrije uren brengen ze door, gebogen over de boeken. Het zal hen niet altijd gemakkelijk vallen om na de dagtaak weer naar schoolland te reizen: ach ter de verlichte coupé-raampjes zijn de banken hard en ongemakkelijk. Maar doorzettingsvermogen wordt be- beloond. Straks neemt het postzegelmeisje van nu een brief van de directeur steno grafisch op, dank zij haar diploma Spaanse handelscorrespondentie. Straks houdt hij, die nu nog jongste bediende is, zich bezig met het opstellen van de balans: hij heeft het diploma boekhou den niet voor niets behaald. Ook de Gemeentelijke Handelsavondschool helpt onze jeugd om een stap verder te komen op de soms moeilijk begaanbare paden van kantoor en handel. Russische vloot- en luchtbasis op Rügen? Volgens Hanson W. Baldwin, militair cor respondent van de New York Times, bouwt de Sowjet-Unie op het Duitse eiland Rügen (Oostzee) een basis voor kleine marine schepen en vliegtuigen, één en ander in een poging, om de Oostzee tot een „Sowjet- binnenzee" te maken. Een Duits vliegveld wordt volgens de correspondenten verbe terd en een nieuw wordt aangelegd. Voorts zouden kanalen naar het binnenmeer op Rügen worden gegraven, die dit tot een beschutte haven voor kleine marinevaar tuigen zouden kunnen maken. Naar men aanneemt, zo gaat het artikel verder, zullen meer dan 100 duikboten, één of meer kruiseis van het type Swerdlof, een groot aantal torpedomotorboten als mede een aantal oude slagschepen in het Oostzeegebied gestationneerd worden, zo mede 700 tot 800 marinevliegtuigen. Met de constructie van de basis-Rügen 'zou de Sowjet-Unie ook een „neutralise ring" van de Scandinavische eilanden be ogen, alsmede een versterking van de ge hele positie ln de Noordelijke wateren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5