MACHTIGSTE BRANDWEERCONCENTRATIE DIE ONS LAND OOIT ZAG Dood vee per schip en auto naar Dordt Veertig zuigers pompen nieuwbouw leeg Dordts geteisterde omgeving op de film ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ÖORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA T Op elf hectaren 's Gravendeel zakt het water 's-Gravendeel, Vrijdagnacht 12 uur. Ergens in een brandweerwagen met gesloten manschapruimte zitten vijf stoere kerels te petoeten. Luidruch tige, zelfs min of meer vrolijke opmerkingen vliegen over en weer in dat kleine, benauwde onderkomen. Een paar honderd meter verder gebeurt, ook in een brandweerwagen, precies hetzelfde. Een streepje vrolijkheid is er af te lezen op de barometer, die de stemming in dit dorp weergeeft. Een minimaal streepje, maar het is er dan toch! Een kleine vonk van hoop springt van wagengroep naar wagengroep, over de slangen en over de modder en heeft het „hoofdkwartier" in huize Van der Bijl bereikt. Want de machtigste concentratie van brandweerwagens, die Nederland ooit bij elkaar heeft gezien, is bezig aan 's-Gravendeels bevrijding. Een heel klein begin wordt met die bevrijding gemaakt. In de nieuwste wijk zakt het water, centimeter na centimeter. „En dat is toch zo goed voor het moreel", zegt burgemeester Van Heesen. ALLES OKé, COMMANDANT Het vriest behoorlijk als wij onze rond gang langs de „zuigergroep" beginnen. Kcucl is het en sterren twinkelen aan een heldere hemel. Hier en daar flakkert een kaars in een nog of alweer bewoond huis. Eu voor het overige: flauw-spiegclcnd wa ter, water en nog eens water. Er gaat een benauwende dreiging van die binnenzee uit, vooral bij nacht. Er is echter iets verstard in de harten van al die vijfhonderd hel pers, die de Kil zijn overgestoken en 's Gra vendeel trachten te ontworstelen aan een wurgende greep. Ze praten niet meer o\ er al de elienüc. die hier heerst en nog lang heersen zal. Wèl heeft brandwacht Zwaan uit Derdt het over twee poesjes, die aan het Schenkeltjc op een zolder zitten en daar per sc niet af willen. Men vergeet de dier tjes niet: op tijd krijgen ze hun melk, die moet worden aangevoerd over liet hoog staande water. De elf hectaren tussen Boven Havendijk, Bevershoek en SchenUeltje de nieuw bouw dus is meji bezig terug te winnen. Risten slangen steken in het water en mo notoon dreunen de motoren van de rode wagens. Hier wordt de dodelijke stilte ver scheurd; hier is goddank, zegt men in 's Gravendeel actie. Ergens st.'iat een primitieve peilschaal. Gespannen kijken van moeheid gezwollen ogen ernaar. Het water 'zakt, constateren de zwoegende spuitgasten, die niets te spuiten hebben. Die in feite het omgekeerde doen van wat zij normaal verrichten: water onttrekken aan een klein, maar o zo belangrijk gebied. In onbeschrijfelijke modderpoelen staan of lopen zij, de ge-oliejnste kerels. Staan, omdat er eigenlijk niet anders te doen va.i dan controleren of de zuiger nog werkt; ol er nog water naar de goede kant wordt ge- souwd door talrijke slangen. 'Keihard is het moreel van die mannen. Ze blijven optimist, want het water valt m de elf „onder vuur" liggende hectaren. Nog slaat er op dit moment zeker een meter, maar het is veel hoger geweest. Het gaat best, horen we steeds op nieuw langs deze route. Alles oké, comman dant, schijnt wel het wachtwoord. Brandweercommandant Sint Nicolaasvan 's Gravendeel kan tevreden zijn. Hij is het ook, al staat zijn huis rondom in het wa ter en ook zijr. smederij met een grote voor raad splinternieuwe kachels. Morgen ga ik beslist m'n zeven kippe tjes van de zolder halen, zegt hij. Ze waren juist zo goed aan lie leg. Kjjk en hjj wijst op een „droge" zolder schuin tegenover zyn huis kijk, daar stop ik ze in. Lopen er nog meer cn een paar er bij geeft ook niks. Een bezetter verdwijnt Warm zijn onze steenkoude handen ge werden bij het zien van deze spontane ac tiviteit van grotendeels vrijwillige brand weerkorpsen. Op de Bcvcu-Havendijk laten Scest, Veenendaal, Zeist. Den Dolder, Leer- sum cn Wyk bij Duurstede de watermassa's gaan naar waar zij behoren: De Kil of het haventje. Op de Bevershoek concentreert zich de kring Aikmaar; twaalf groepen, allen vrij willigers: Alkmaar. Bergen, Heiloo, Oud dorp, Langendijk, Schoorl, Egmond, Scha- gen, Zijpe, Sehagerbrug, Anna Paulowna en St Maarten, alles onder leiding van com mandant Blauw. Over kou wordt er niet gepraat. Er is geen regen en d3t is voldoende. In caie De Graaft is de koffie altijd bruin, liggen de sigaretten voor het grijpen en is ook nog wel een slaapplaatsje te vinden voor hen, die „op" zijn. Dit beeld dan op het Schenkeltje: twee Rotterdamse spuiten met acht man bedie ning, een wagen van de firma Van Bergen uit Heiligerlee (brandspuitenfabriek!); de Dordtse G.M.C. plus twee spuiten (zeven tien man. die sinds Zaterdagnacht enkele hazenslaapjes hebben „genoten" en v°°r de rest op meer dan 100"'o draaien), Soester- berg* („we draaien 48 uur zonder man keren"). De Bilt (ach, een kaartje mogen we toch ook even leggen). Driebergen, Maartensdijk, Lopik-Kapel („Kom d r effe bij zitten, man, :t is hier best te hijsen Jutphaas. IJsselstem. Benschop en ten slotte vijf speciaal gerequireerde Stork-zuigers, die de dijk doen trillen. Vlak daarbij staat een tractor voor een oud, klein gebouwtje: een afgedankt wa tergemaal, dat inderhaast in orde is ge bracht en nu met de tractor op toeren is kunnen komen. Zo zuigen veertig krachtige motoren een betrekkelijk kleine oppervlakte langzaam aan leeg. De eerste stap. wordt gedaan en succes schijnt verzekerd. Het kan ook niet anders. Het nu verdwenen nieuwe hoekje van 's Gravendeel zal binnen korte tijd droog kernen. Het nieuwste dorpsdcel zal het eerste -vrij zijn. Vrij! Wéér verdwijnt een bezetter. Huis voor huis Maar dan zijn we er nog lang niet. zegt burgemeester Van Heesen, die eigenlijk te hees is om te praten. Huis voor huis moeten we gaan inspecteren en dan zal er nog veel verwoesting worden ontdekt. Huis voor huis en don kan gezin voor gezin pas terugko men. gesteld dat er nlleeii waterschade is. De Molendijk zal het meest trieste beeld op leveren na droogmaking. De Strijensedijk met haar inmiddels gedichte gat van vier honderd meter heeft het gehouden. Mis schien. dat het aan zijn voeten nog meevalt. Misschien! Maar bij de Steenplaats onder de rook van Striien wordt nog gewerkt. fiaar is alles nog geen pais en vree. Van dc 5500 inwoners zjjn er 4700 ge ëvacueerd. By de achthonderd, die zijn ge bleven hebben zich zo'n vierhonderd-vijftig werkers gevoegd. Het dodencijfer blijft op 57. want men weet nog niets. Zeven ont zielde lichamen zijn geborgen. Op de Pro vinciale weg is een auto ontdekt. Er wordt gegist en sommigen zeggen met zekerheid, dat zich daarin of daarbij ^ier mensen moe ten bevinden De mens is hier welhaast tot de oerstaat teruggebracht. Gas? Is er niet. Licht? Al leen in de dokterswoning branden enkele lampen, want daar staat een arregaat. Aller hoop richt zich op het transformatorhuisje in de Bevershoek. Als daar het water tot de stenen onderbouw is gezakt, is er wellicht stroom te krijgen voor een groot deel van de gemeente. Zo snakken ruim duizend mensen naar de meest gewone dingen, die nu kostbare elementen in de afgezonderde samenleving-zijn geworden. Telefoon was er ook niet. maar deze middag heeft de P.T.T. een aparte kabel door de Kil getrokken en 2 toestellen functionneren nu: op de secreta rie en in de dokterswoning. De werkers juichten! En dan het water. Het moet zwaar besmet zijn, zegt de burgemeester en daarom zet u maar in de krant, dat niemand het mag ge bruiken dan nadat het gekookt is, ook als ze hun handen willen wassen. Dubbeldam zorgt nog voor enkele duizenden liters, die goed zijn te noemen. Zelfs hef doodgewone water dus besmet. De halve 's Gravendeelse veestapel is im mers verloren gegaan. Keihard moreel In het doktershuis marcheren de zaken bijzonder vlot. Er is orde op de zaken ge steld en men houdt er daar op onbegrijpe lijke wijze de moed in. Het moreel mag niet worden gebroken, luidt de algemene redenering cn dokter Van der Bijl bewijst het iedere minuut. Hy maakt gekheidjes door de telefoon om de buitenwereld te laten weten, dat ze daar in het verdron ken dorp niet alleen het hoofd, maar het hele lichaam boven water wensen te hou den. Zo denkt ook opper Verbree er over en kwinkslag op kwinkslag klinkt door het hoofdkwartier onder het motto: Hu mor werkt genezend. Daar loopt ook mevr. Van der Bijl rond; de gastvrouw, grapt ze. Ze zorgt, dat wie Beneden Havendijk: een de grenzen der elf hectaren, waarlangs de zuigers opgesteld. bij haar binnenloopt, koffie krijgt en verder doet ze wat haar hand vindt om te doen. Dat geldt net zo goed voor kapper Van Bom mel. die de brandweergasten scheert en knipt. „Maar 'k wil er geen cent voor beu ren". Mevr, Van der Bijl heeft ook nog iets voor de Luxemburgse Omroep gezegd, althans ze is geïnterviewd. Zaterdagavond 7.15 uur zou het gesprek over Luxemburg worden uitgezonden. Deze geïsoleerde dorpsgemeenschap on dervindt een bemoedigende sympathie uit binnen- en buitenland. Er komen stapels brieven binnen, uit alle streken van ons land. maar ook uit België, Frankrijk en Engeland. België wilde kinderen opnemen, maar dat zal niet mogelijk zijn. Hilversum wil 's Gravendeel adopteren en zo gaat het maar door. In huize Van der Bijl houdt dit alles de moed er in. In de. middaguren is de Commissaris der Koningin, mr L. Kesper met zyn kabinets chef. mr J. Dinger gekomen. Per hclicoptcre natuurlijk. De landing geschiedde bij het veer en de startplaats was daar ook. Enkele uren eerder waren enkele Kamerleden, onder wie de heer Ritmeester en mevr. FortanierDe Wit plotseling verschenen. Intens is hel medeleven met 's Gravendeel, 's Gravendeel, dat zal winnen. Dat met steun uit brede kring straks voor de tweede maal aan de wederopbouw gaat beginnen en dat zal herrijzen, hoe dan ook. Een zware tol is er voor betaald. 'C.N.V. Geëvacueerde leden van de Christelijke Vakbeweging, die verblijf houden in Dor drecht en omgeving en die op enigerlei wij ze de hulp van hun vakbeweging wensen in te roepen, kunnen zich wenden tot de Dis- trictsbestuurder van het C.N.V.: H. Leusink, Wolbrandstraat 4, Dordrecht. Tel. 8116, of tot de Hoofdbestuurder van het C.M.B., M. d. Velden, Chr. de Wetstraat 12, Dor drecht, Tel. 3576. Destructiebedrijf verwerkt vijftig stuks per dag Zondagmorgen waren ze al op vrachtauto's in de stad te zien: dode paar den, koeien en varkens. Ook zij waren in stallen en hokken door het springtij verrast. De boeren hadden hoe moet het hun aan het hart zijn gegaan meestal geen tijd gehad hun vee los te snijden. Machteloos zijn de beesten verdronken, in de stallen en daarbuiten. Al waren de dieren vrij, ze konden niet tegen de meedogenloze vijand op. Angstwekkend en vreselijk was het gehuil van het vee ,dat in doodsangst een hopeloze strijd vocht. Tot de doodskreten verstomden: de beesten waren een prooi geworden van de. nietsontziende watervloed. Hun dode lichamen zouden een voedingsbodem vormen voor allerlei bacteriën, die het mensdom een nieuwe slag zouden kunnen toebrengen. Epidemieën zou den nog meer dood en verderf zaaien en het is al zo droevig allemaal. In ijltempo Daarom moeten de cadavers zo snel mo gelijk worden opgeruimd; daarom werden de stijve lichamen reeds Zondag naar de plaats der vernietiging gebracht. Later ging het moeilijker: auto's en karren konden niet meer over de wegen en dijken. De gesloten wagen van het destructiebe drijf, hoe klein in verhouding tot het aan tal verdronken stuks vee, kon geen dienst doen. Ook thans, nu de wegen gedeeltelijk weer zicht- en begaanbaar zijn, behoeft hij maar sporadisch uit te rukken. „Het Eiland van Dordt, althans het gedeelte dat droog viel, is schoon", vertelde de heer W. M. Heus, een der firmanten van de Destructie-Cen- trale aan de Maasstraat, het uiterste puntje van de Staart, ver buiten de bebouwde kom. Volgens hem is er thans uit Papendrecht, Alblasserdam en de kring Ridderkerk geen aanvoer meer te wachten. Desondanks is het nog steeds overstelpend druk. Met honderden Uit de Hoeksewaard komen dagelijks schepen vol, want het aantal en de ver- voersmogelykheid bepalen daar dat schepen de aangewezen transportmiddelen zijn. Gisteren kramen achter de Vuilverbran ding twee schepen met elk 100 cadavers uit 's-Gravendeel aan. Tijdens een onderhoud met de heer Heus en zijn mede-directeur, de heer A. Molen dijk, meldde zich een aakschipper, die uit dezelfde gemeente 40 dode varkens en pin ken aanvoerde. Er kwam nog een zending van 300, zei hij. Per kraan gelost De man werd naar de grote kraan ver wezen, waarvan de grijper alle aan de wal komende schepen in korte spanne tijds heeft gelost. De aak moet zijn beurt afwachten: er lag al een schuit met 120 cadavers uit Oud-Beijerland. Ofschoon aan de destructor dag en nacht wordt gewerkt met tien man, was men ge noodzaakt een hal in de Gemeentelijke Slachtplaats in te ruimen, waar eveneens de dieren worden onthuid en ontleed. In de drie bedrijven Dordt, Rotterdam en voor West-Brabant, Eindhoven, wordt onder hoogspanning gewerkt; 24 uur per etmaal, maar toch heeft men overwogen, de destruc- tic-centrale te Bergum in Friesland in te schakelen? Nodig? Alleen van Goeree en Overflakkee zyn 8000 stuks verdronken vee,te ver wachten! Tot nu toe kan de distructor aan de Staart het werk aan. Er wordt in 24 uur negen maal 1500 kg verwerkt. Als men weet, dat een schoongemaakte koe gemiddeld 250 kg weegt, leert een eenvoudig sommetje, dat per dag ruim 50 beesten in de drie ketels gaan. Geen angst Angst voor het uitbreken van een epidemie behoeft, volgens de heer Molendyk, de oprichter van het be drijf, niet tc bestaan. Dat mag men gerust geloven: de cadavers worden rap uit de geëvacueerde gebieden gehaald en snel naar de vernietigingsbasis verzonden, waar voor afdoende sterilisatie is gezorgd. Als de in de ketel ontwikkelde stoom, ont staan uit de vochtdelen van de vulling, met de vacuumpomp is afgezogen, wordt de temperatuur opgevoerd tot 140° C. De stoom krijgt een spanning van 3 atmosfeer. Dit slerilisat.ieproces duurt anderhalf uur. De ontstane vette brei wordt dan ingedampt, waarna onder vacuum de laatste vochtdelen worden verwijderd. De pap wordt vervol gens onder hydraulische druk ontvet. Het vet gaat naar de olieraffinaderij en wordt voor technische doeleinden aangewend, zgn technisch vet. De koeken worden tot meel vermalen, dat als krachtvoer voor pluimvee in de handel komt. Zeker zal dr C. Eykman, de toenmalige directeur van het abattoir, niet hebben ver moed, dat zijn woorden bij de opening van de nieuwe fabriek in 1939 van 1931 af was het bedrijf in de gemeentelijke slachtplaats ondergebracht zo'n vérgaande strekking inhielden, als nu, bij de nationale ramp is gebleken: „Moge dit bedrijf werken in het belang van de algemene hygiëne, dus tot heil dér gemeenschap". Goed zo De twee speciale voorstellingen voor het Nationaal Rampenfonds in Luxor- theater op Donderdag j.l. hebben als bruto-ontvangsten f.903.80 opgebracht, waarvan door de gemeente 150.63 ver makelijkheidsbelasting en het Film verhuurkantoor F. A. N. (P. Vermeer Jr.) f244.78 aan het Rampenfonds werd geschonken. De heer A. J. Ch. Silvixtsdirecteur van het Luxor-theater, heeft dit bedrag verhoogd tot 2.000 en gestort op het gironummer van de penningmeester van het Dordtse Rampenfonds Keer het Tij. Spontaan hebben voorts de leerkrach ten van een Dordtse onderwijsinstel ling besloten 5 van hun maandsalaris af te staan aan het Rampenfonds. De treinenloop naar en van Rotterdam Met ingang van heden is de normale dienstregeling der N.S. op het baanvak Dordt—Rotterdam hervat. Tot nader order rijden evenwel niet de navolgende treinen: Trein 1173 Den Haag HS v. 7.27 - Rotter dam DP v. 7.51 - Dordrecht. Trein 1011 Rotterdam DP v. 8.12 - Dordrecht Trein 1049 ('s Zaterdags) Rotterdam DP v. 14.52 - Dordrecht. Trein 1065 Rotterd. DP v. 17.40 - Dordrecht Trein 1020 Dordrecht v. 8.14 - Roterdam DP. Trein 1022 Dordrecht v. 8.41 - Rotterdam DP. Trein 6 ('s Zaterdags) Dordrecht v. 14.02 - Rotterdam DP. Trein 1078 Dordrecht v. 17.16 - Rotterd. DP. Trein 80 Dordrecht v. 8.48 zal stoppen te Zwijndrecht om 8.52 en te Barendrecht om 58. Leeszaal leed veel waterschade Dank zij veler medewerking is men in de Openbare Leeszaal zo ver, dat de boven zalen (leeszaal en studiezaal) weer geopend zijn en wel van 10—12''s uur, van 2—6 en van 710 uur. Op Maandagen van 26 en van 710 uur, op Zaterdagen van 1012"s en van 26 uur. Door grote waterschade aan duizenden boeken in het boekenmagazijn en de kin- der bibliotheek is het nog niet mogelijk de uitlening voor volwassenen en kinderen te hervatten. Aan burgerij van Dubbeldam Nu de gevaren, die ons in de afgelopen dagen hebben bedreigd, als geweken mogen worden beschouwd, is het mij een behoefte langs deze weg een kort woord tot u allen te richten. Allereerst is dit dan een woord van grote dankbaarheid, omdat alle mensenlevens in onze gemeente gespaard zijn gebleven. Daarnaast een woord van diepe deernis jegens de slachtoffers en hun nabestaanden uit de omliggende gebieden. De gebeurtenissen overziende, mogen wij met trots vaststellen, dat gij allen, jong en oud, mannen en vrouwen, een bewonderenswaardige kalmte en vastberadenheid hebt getoond, waardoor gij niet alleen uw eigen gemeente, maar zelfs het gehele Eiland van Dordrecht voor groter rampen hebt kunnen behoeden. Geen taak is u te zwaar geweest, geen ogenblik hebt gij geaarzeld daarheen te snellen, waar gevaar dreigde, wanneer dat van u werd gevraagd, zelfs niet, wannaar gij daarmede uw eigen leven in de waagschaal steldet. Uw gemeenschapszin was een helder stralend licht in de donkerste uren. Zonder namen te noemen, zeg ik u allen hartgrondig dank voor alles wat gij hebt gedaan. Daarnaast een woord van oprechte dank aan het Rode Kruis te Dordrecht, dat op zulk een voortreffelijke wijze ons heeft bijgestaan en tenslotte, maar zeker niet op de laatste plaats, aan de garnizoenscom mandant te Dordrecht en al zijn onderhebbenden van wie wij een onschat bare hulp hebben ondervonden. Binnen enkele dagen, zal van ons allen, die gespaard mochten blijven van materiële schade aan huis en hof, een offer worden gevraagd voor het Nationaal Rampenfonds. Dat gij met milde hand zult geven, wat in uw vermogen ligt, staat vast. Een beroep op uw gemeenschapsgevoel behoef ik niet meer.te doen, gezien de ervaringen van de laatste dagen. Gesterkt en gelouterd door de ervaringen uit het verleden, zetten wij ons thans aan de arbeid om de geleden schade te herstellen en om gezamenlijk het leed te verzachten van hen, die onnoemelijk zwaar werden getroffen. De burgemeester van Dubbeldam, BEELAERTS Het is een hoogst eigenaardige sensatie een bioscooptheater uit te stappen, na het kort te voren op de filmband te hebben gezien, als een verdronken oord van vermaak. Poly- goons met grote spoed gereedgemaakte jour naal Iaat namelijk ook een flits van onder- stroomd Dordrecht zien. In hoofdzaak zwierf de camera over het Bagijnhof, juist op het moment, dat uit de Sarisgang een roeibootje te voorschijn komt. Zowel van de grond als uit de lucht zijn de trieste shots van het geteisterde land genomen. 's Gravendeel en Dubbeldam (spoorbaan en Rijksweg) genieten veel aan dacht en dan volgen flitsen uit Zeeland, van de eilanden, die bij onze provincie beho ren en ten slotte Brabants Westhoek. Flit sen die de toeschouwer een brok in de keel doen schieten. Wat uitvoerig in de dagbla den is beschreven, is hier in al zijn trieste kaalheid te zien. LUXOR Luxor en ook Astoria laten onmiddellijk na de vertoning van het journaal de col lectebus rondgaan. Het eerste theater geeft een uitgebreid voorprogramma met o.a. een musical en een filmpje over het zonnige Italië, dat ons eens te meer doet beseffen, wat het een koste lijk iels is om ongeschonden steden te be zitten. Abbott en Costello zorgen er dan voor, dat de zinnen kunnen worden verzet. Ze doen weer allervreemdst, ditmaal in Alaska, waarbij ontzettend grote concessies aan het verhaal zijn gedaan om allerlei dwaas heden in te kunnen lassen. ASTORIA Hoewel wij regisseur Rozier een zeker vakmanschap niet ontzeggen de milieu schildering in zijn film Perucha, het kind van de nacht, is namelijk voortreffelijk moet ons van het hart, dat hij wel zeer dui delijk laat blijken, dat hij een man is, die K.V.K. WIL HELPEN Financieringscredieten De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken komt in een bijzondere vergadering bijeen op Woensdag 11 Februari des namiddags 3.30 uur. Enig agendapunt: „Deelneming in de Stichting 1953". Het Provinciaal Bestuur en de sa menwerkende Kamers van Koophandel in Zuid-Holland zullen op zeer korte termijn deze stichting in het leven roepen. Doel der slichting is: Herstel van de door de watersnood getroffen commerciële en in dustriële bedrijven te helpen bevorderen door het verlenen van financieringscredie ten. Enkele dagen geleden nog zorgend voor de mens. Nu een zorg van de ment. concessies doet aan de smaak van het pu bliek, dat hongert naar sensatie en dat zich gaarne verlustigt in smakelijk opgediende z.g. „realistische" scènes. Welnu, hij geeft de toeschouwer het volle pond. De gehele film draait om de kwistig uitgestalde be koorlijkheden van Frangoise Arnoul, zelfs ontziet hij zich niet om deze zelfingenomen jongedame met haar oliedomme gezichtje geheel naakt aan den volke te tonen. Het spel van zijn hoofdpersonen is geheel op het publiek ingesteld en mist alle diepte. Zoals wij reeds zeiden, de „couleur locale" van de Franse havenstad Marseille met haar tin geltangels, is waarlijk knap getroffen, ter wijl de diepzee-opnamen eveneens de moeite waard zijn, maar dat neemt niet weg, dat Rozier zijn talent heeft verspild alleen en uitsluitend om het onverzadigde publiek te vreden te stellen. Het enige wat beslist uit muntend genoemd kan worden, is de mu zikale illustratie. Vooraf zien we de reportage van de vloed golf, die deze week ons land teisterde. Deze opnamen, diep tragisch in hun eenvoud, doen de toeschouwers de tranen in de ogen wellen om zoveel leed. Dordt in de collecte-ban NIEMAND KEERDE DIT TIJ De collecte voor de watersnoodslachtoffers is ook in onzq stad een enorm succes ge weest. Dat kan nu reeds het is 12 uur Zaterdagmorgen worden vastgesteld. Nie mand keerde zich tegen het tij, dat een vloedgolf van jeugdige en enthousiaste col lectanten door de straten deed stromen. Nooit gaf men gemakkelijker, sneller en royaler. De meeste jongelui waren na een paar uur „uitverkocht". Men moest voorbij gangers zonder de oranjeknoop met een kaarsje zoeken en liep er toevallig nog een tussendoor, dan werd hij op het eerste sein tje ingesloten en capituleerde gaarne. Toen men door de knopen heen was, werd een res tant rood-wit-rode V.K.F.-vlaggetjes weg gewerkt. Zó reageerde Dordrecht op de op roep. Bravo! Stadgenoot kwam om in Zierikzee Tot de slachtoffers van de tragische ramp behoort ook, naar wij vernemen, een zoon van de chef van de afdeling Onderwijs, al hier, de heer Jac. v. d. Wilt. De jongeman vertoefde bij zijn verloofde in Zierikzee en kwam met de gehele familie om het leven Huisvesting van scholieren Reeds vele ouders van leerlingen van Dordtse scholen boden spontaan aan leer lingen uit de getroffen gebieden onderdak aan. Degenen, die nog leerlingen van het ge meente-lyceum, alhier, uit deze gebieden willen huisvesten, wordt verzocht dit op te geven aan de administratie. Oranjepark 11. GEM. LYCEUM HERVAT LESSEN GEDEELTELIJK De lessen voor de eindexamenklassen van het Gem. Lyceum (5A, 5BI, 5B2, 6GA en 6GB) worden op Maandag a.s. te 8.30 uur hervat in het gebouw der Gemeentelijke School voor Nijverheidsonderwijs, Krom hout 150. Er geldt een tijdelijke rooster. De arbeidsmarkt De stand der werkloosheid was volgens gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Dordrecht voor het rayon Dordrecht, Zwijndrecht, Dubbeldam en Papendrecht per 31 Januari 1953 als volgt: Ingeschreven mannelijke werkzoekenden: 898 (per 24-1-53 928), waarvan 794 (820) werk loos, 65 (66) werkzaam in de D.U.W. en 39 (42) werkenden. Ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten 162 (169), waarvan 84 (85) werkloos en 78 (84) werkenden. De aanvragen van werkgevers in hetzelf de rayon betroffen 153 (136) mannelijke en 116 (139) vrouwelijke arbeidskrachten. Rechtbankvonnissen De Arrondissementsrechtbank alhier, heeft de volgende uitspraken gedaan: B. O., wegens medeplichtigheid aan poging tot afdreiging acht maanden gevangenisstraf. M. J., wegens hetzelfde feit, zes maanden gevangenistraf. waarvan 3 voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar,, bovendien ondertoezichtstelling van de reclassering. D. v. R., wegens overtreding van de wegen verkeerswet twee maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van één jaar. L. G. K. werd vrijgesproken. I Het gelukkige duo I jj Ditmaal stellen wij voor goede op- jj lossingen \-an onze wekelijkse puzzle slechts twee prijzen beschikbaar, omdat s s uit de getroffen buitengemeenten geen 5 jj oplossingen zijn binnengekomen. De S winnaars zijn: ƒ5: J. Polak, Toloysenstraat G. alhier. 2.50: A. M. Ditiechcr, A. Agnes- S straat 37, alhier. De gelukkigen ontvangen een chequ».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4