RONDO air-wick neemt die rooklucht weg Van de Toren Nog vele vermisten in Engeland Emigranten uit noodgebieden krijgen alle medewerking Wasmachine reparatie Vledder boycot mandie niets gaf Ambtelijke molens draaiden nu beslist niet langzaam Dinsdag eindigt de evacuatie - I ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 5 TV/T OR GEN zal Nederland zijn doden van de -L'-*- watersnoodramp-1953 herdenken. Deze Zondag zal zijn als het besluit van een week, die met verschrikking voor enkele honderd duizenden was begonnen, die voortging met steeds somberder en van groter rampspoed vervulde maren, en die eindigde in diepe •slagenheid voor millioer.en. Wij hebben watersnood beleefd, heviger en kwaad- i Nieuwe overstromingen in België te vrezèn In de Engelse overstroomde gebieden is nen nog bezig met het zoeken naar doden. aardiger dan ons koninkrijk ïich sinds zijn Personen vei ontslaan kan herinneren. Tot dusver weten Men gelooft dat de moesten hunner ontstaan kan herinneren. Tot dusver weten wij zeker, dat meer dan dertienhonderd men sen, die zich een week geleden nauwelijks familie en vrienden in Londen zijn gegaan. 1500 Soldaten hebben gisteren 40 gaten in van enia ernslie aevaar"bewust waren de de d"ken van Canvey voorlopig gedicht. In dood door het water hebben gevonden. Van «JJ =«else kustgebied 500 ellende der andere bedreigden. van de ontreddering in de noodgebieden gedurende de eerste dagen, kan niemand zich een beeld vormen, die het niet met eigen ogen gaten in de zeewering geslagen. In de streek van Kallo-Melsele is de toestand zeer ernstig. De bres, die te „Pijp Toebak" geslagen werd, kon wegens de it. illft IllCl lilcl C1-... i-r,1 - I - heeft gezien. We i foto, film of televisie hevigheid van de stroom nog met gedicht brachten, was slechts een zwakke afspie- »",den: Te Bornem en te Wintham ,s de Ecline van de afschuwelijke feiten toestand bedenkelijk: de nooddijk, die bij Morgen gaat Nederiand herdenken. j sas van Wintham werd aangelegd, Wij hebben weer een fel bewogen stuk vZJIY Jwuï JltnüL Z historie meegemaakt en ondervonden, dat -t-eek ,van _^eert en Willebroek het een zeer triest voorrecht kan zijn. Deze I week was zo schokkend en zo aangrijpend, dat wij met klem tot bezinning en inkeer tot ons zelf worden gemaand. Slechts in de eerste vijf oorlogsdagen van 1940 kan men iets vinden, dat daarmee voor ons is gelijk I te stellen, voor zover het de beroering en de ontsteltenis betreft. Daarom zullen morgen de klokken van Nederland een droevig lied uitgalmen. Er zal geen film worden vertoond en deze Zon- i dag zal ook de sport buiten spel blijven. Er zullen op vele plaatsen doden worden her- dacht. Wanneer in enkele uren meer dan duizend mensen uit het leven worden weg gerukt, bij een volk. dat anders gemiddeld ruir.. honderd sterfgevallen per dag telt, is het evenwicht te zeer verbroken om zo maar verder te gaan, Aanleiding tot woorden buiten het gewone pad der herdenkingsredevoeringen is er ge noeg. De hulpeloosheid van de mens tegen een werkelijk ernstige bui van zee en stor men is zo duidelijk getoond. Het is ons zo ruw en hqrd duidelijk gemaakt, dat wij er nog lang niet zijn met onze dijken en die mooie maqu'ettes in de waterloopkundige laboratoria. Morgen gaat Nederland herdenken. Dat is goed, ook om aldus een waardig al gemeen afscheid van de doden te bereiken. De eerste begrafenissen zijn reeds geschied, eenvoudig en betrekkelijk in stilte. In de rampgebieden heeft men weinig tijd. Er is I haastwerk bij de dijken en men hanteert de 1 spade bedrijviger bij het vullen van zand zakken, dan bij hei delven van graven. Er is op die manier nauwelijks kans op een na- 1 tionale manifestatie om onze grootste na tionale ramp in vredestijd dadelijk een pas sende afsluiting te geven. Het wordt morgen de eerste dag, dat wij ons de tijd gunnen rondom de kansels en de luidsprekers en kele ogenblikken één te zijn. na een zo be wogen week, en om gezamenlijk in de geest een wijle te toeven bij de vele geopende groe ven van deze dagen. Büna vanzelf uilen ook herinneringen worden opgeroepen aan de schier legenda rische rampen van voeger tijden. De St Elisabethsvloed op 38 November 1421 is wel de grootste geweest, met meer dan honderd duizend slachtoffers. Maar toen wist men noch van ducks en helicopters, noch van radio en telex. Men staat ook nu weer ver baasd over de merkwaardige samenloop van omstandigheden. Een kleinigheid: de jongste grote ramp begon op de verjaardag van prinses Beatrix. En het meisje, dal bij de Kinderdijk meer dan vijfhonderd jaar gele den in een wieg met een kat kwam aandrij ven, heette volgens het verhaalBeatrix! Onze historie vermeldt ook de St Felix- vloed. op. 5 November 1530, die bijna heel Gp ecn VCrlaten dijk bij Oude Tonge Zeeland overstroomde. Het wapen van Zee- - land draagt niet voor niets als kenspreuk: Ik worstel en ontkom. Morgen gaat Nederland herdenken. Maar tevens ziet het er naar uit, dat het keerpunt in de ellende van velen is bereikt. De angstige spanning in bijna alle bedreig de gebieden is geluwd- Het water loopt te rug. De toestand bij de meeste geschonden dijken kan met meer gerustheid onder de ogen worden gezien. Naast de bezinning des geestes schrijdt de nuchtere kennis van schadecijfers, die met: de dag toeneemt. De geëvacueerden denken al meer aan huis en hof. En aan hun huisraad.,-. Met veront waardiging neemt men er kennis van, dat de plunderaars meer dan iets anders veel mensen in de noodgebieden hebben weer houden om heen te gaan. Het is een ver standige maatregel, dat men om het bin nendringen van ongewenste elementen te voorkomen, de getroffen streken deze Zon dag bijna hermetisch gaat afsluiten. Er zijn gelukkig in deze week nog altijd veel meer positieve dingen te signaleren. Binnen nauwelijks zes dagen zijn millioenen en millioenen als bij toverslag uit de beur zen van ons volk voor de dag gekomen. Op grootse wijze is ons van alle kanten hulp door bevriende naties gebracht. Het wordt met de dag, neen, met het uur duidelijker, dat naar de mens gesproken Nederland deze slag te boven zal komen en dat de getroffen gebieden op redelijke wijze weer op de been zuilen worden geholpen. Niets zal worden prijsgegeven, is gezegd. En wij hebben ook de overtuiging gekregen, dat van de over levenden niemand aan zijn lot zal worden overgelaten. De fase van de ramp en van de red ding is afgesloten, alweer naar menselijke berekening. Dit voorbehoud durft thans nie mand te vergeten. De fase van herstel en wederopbouw tekent zich reeds af. Nog zwermen honderden, ja duizenden met schoppen bij de dijken. Nog zijn honderden ambtenaren en politiemannen rusteloos in de weer om te regelen en toe te zien. Maar het volk wil de hand weer aan de ploeg slaan, zo gauw mogelijk. Morgen, Zondag, gaat Nederland herden ken En Maandag zullen wij beginnen met te proberen weer gewoon te doen! 2300 In totaal (Van onze Haagse correspondent) Vrijwel onmiddellijk na het bekend wor den van de rampzalige gevolgen, die storm en watersnood voor grote delen van ons land hebben gehad, is de Stichting Landver huizing Nederland zich gaan bezig houden met de vraag, welke maatregelen zij moest treffen voor de aanstaande emigranten uit deze gebieden. Uit het kaartsysteem der Stichting bleek, dat het hier om een 700-tal gezinnen gaat. bestaande uit totaal 2300 personen. Daarvan waren 70 gezinnen (ea. 200 personen) voor vertrek gereed, terwijl de overige gezinnen nog in enig stadium van voorbereiding verkeerden. Vooral de eerste categorie heeft behoefte aan een snelle regeling. Deze maand vertrekken vier boten. n.l. de Fairsea, de Grote Beer, de Veendam en de Zuiderkruis, resp. naar Australië, Ca nada en Zuid-Afrika en de bedoelde 70 ge zinnen zouden van de opvarenden deel uit maken. Met slechts 25 gezinnen heeft de Stichting thans contact en van de overigen is nog niet bekend, waar zij zich bevinden en of de bereidheid om zo snel mogelijk te emigreren is blijven bestaan onder de sinds dien geheel gewijzigde omstandigheden, i Tgrstond heeft de Stichting Landverhui zing zich verstaan met het centrale bevol kingsregister. Via de herregistratïe zal de Stichting dadelijk op de hoogte gesteld wor den van het nieuwe adres der emigranten getroffenen. Bovendien wordt op deze eva- cué's een beroep gedaan zich in de gemeen te. waar zij verblijven zich zo spoedig mo gelijk aan te melden bij het arbeidsbureau of plaatselijk bevolkingsregister, welke in stellingen eveneens de Stichting op de hoog te zullen stellen. Dank zij de medewerking van het centraal bevolkingsregister, krijgt men over een dagelijks groeiend aantal adressen de beschikking. Gratis röntgenfoto en paspoort In vele gevallen sullen deze emigranten alles kwijt geraakt z\in. liet centraal bu reau voor keuringen op medisch en hygië nisch gebied in Den Haag heeft zich be reid verklaard, op elk gewenst tijdstip kos teloos nieuwe röntgen-foto's te vervaardi gen, zo de emigranten daarover niet meer beschikken. Voor betrokkenen uit Zuid- Holland stelt de provinciale griffie dadelijk een nieuw gratis paspoort tor beschikking; de emigranten-getroffenen uit Noord- Brabant cn Zeeland kunnen daarvoor bij het bureau voor afgifte van paspoorten van buitenlandse zaken terecht. Bovendien heb ben in Den Haag zich enkele fotografen be reid verklaard, de pasfoto's voor deze men sen gratis te maken. Overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis leidde tot een bevredigende re geling inzake kleding. De gedupeerde emi granten zullen bij de verstrekking hiervan de hoogste prioriteit genieten. Het Commissariaat voor Oorlogsschade zal deze emigranten een voorschot op de toekomstige schade-uitkering .verschaffen. Voor het vervoer uit de getroffen en dik wijls geïsoleerde gebieden van deze mensen en hun bagage naar de kade of een eva cuatie-centrum daar in de omgeving, is met Verkeer en Waterstaat een regeling ge troffen. Naast al deze maatregelen zal het dik wijls nodig zijn, de subsidieregeling, welke aanvankelijk voor deze emigranten was ge troffen, in het licht van de nieuwe om standigheden, opnieuw te bezien. Ook in dit opzicht zullen deze gedupeerden kunnen rekenen op faciliteiten. worden de mensen met. een roeibootje weggehaald. (Luchtfoto A.N.P.). PIJPLOOS ORGEL IN KERKEN De zogenaamde pijploze orgels, waarvan het Hammond-orgel een type vertegenwoor digt, winnen meer en meer veld. Op een demonstratie, die de fa Kettner Duwaer te Amsterdam hield, werd er de nadruk op gelegd, dat het Hammond-orgel ook voor andere doeleinden dan het spelen van al lerlei amusementsmuziek, geschikt is. Het beginsel van dit orgel berust op het opwekken van stroomstootjes door draaien de wieltjes in een magnetisch veld. Deze stootjes worden omgezet in tonen, via een bijzondere versterker-installatie. Door het toevoegen van allerlei boventonen aan de grondtoon kan de bespeler ontelbare klank kleuren en effecten teweeg brengen, die zowel aan het kerkorgel als aan het bio scooporgel verwant zijn. Pierre Palla demonstreerde verschillende mogelijkheden van het instrument. Naar wij vernemen zal in het kerkgebouw van de Apostolische Gemeente aan de Slot boomstraat te Rotterdam een Hammond orgel worden geplaatst, het eerste van dit type in Nederland. In België is in verschei dene kerken zo'n orgel reeds in gebruik. Opdracht van 10 millioen voor Nederlandse scheepswerven De scheepswerven Kraaier te Zaandam en gebrs. Niestern te Zaltbommel en Gro ningen hebben een contract afgesloten met Vijf maanden voor aasgier De politierachter te Middelburg heeft Vrijdag een gevangenisstraf van vijf maan den opgelegd aan een inwoner van Honte- nisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aan gespoelde goederen, afkomstig uit de ge teisterde gebieden. De substituut-officier van justitie ves tigde er met nadruk de aandacht op, dat afgezien van plundering, ook het zich toe eigenen van aangespoelde goederen, zeer streng zal worden gestraft. Deze goedei-en moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aangegeven. Paul- van Kempen neemt positie in Bremen aan Naar een Duits persbureau meldt, is de Nederlandse dirigent Paul van Kempen be noemd tot „Generalmusikdirektor" van de opera te Bremen. Aan het begin van het komende seizoen, in de nazomer, zou hij, behalve de leiding van de opera, ook de lei ding van het philharmonisch staatsorkest van Bremen op zich nemen. (Advertentie) 77 KIJKER. Spaarbankboekjes Spaarbankboekjes van de Nutsspaarban- ken te Middelharnis-Sommelsdijk, Tholen en Zierikzee kunnen ter behandeling wor den aangebqden aan de Spaarbank te Rot terdam en haar bijkantoren. HANDELSBERICHTEN Katoen. (Ver. v. d. Katoenhandel). Rotter dam, 7 Febr. Nominale noteringen loco Rot terdam (excl, rechten) U.S.A. strict middling one inch staple 3.1VP per kg (Vor. nol. 3.19.) Mexicaanse strict middling one Inch staple s.ofl'/i per kg. (Vor. not. 3.10'/:). Volksvijand no. 1 Bunkers als oorzaak van dijkbreuken Het toonaangevende Franse blad L e Monde schrijft, dat Nederland wel het meest van de jongste overstromingsrampen te lijden heeft gehad. Nederland, reeds door de oorlog geruïneerd, ondergaat daar nog de gevolgen van, aldus het blad. Het schijnt namelijk, dat op vele plaatsen de door de Duitsers gebouwde bunkers de grondoor zaak zijn van de dijkbreuken. De nogal oude dijken, waarin die bunkers werden ge plant, vingen de druk van het water met een zekere elasticiteit op. De zware be tonnen bunkers, hecht aan de grond ver bonden, vormden even zovele afscheurings- punten. Omtrent de financiële gevolgen van de ramp schrijft Le Monde, dat Nederland „welks economie reeds enige moeite had om de last van de herbewapening te dra gen, nu wel voor enige jaren alle militaire inspanningen van enige omvang schijnt te moeten nalaten". Héél Vledder, een dorpje in Drente, sprak er schande die niets wilde afstaan van de 500 zakken die hij in voor raad had en die zelfs geen dubbeltje wilde missen voor de collecte, die zo'n kleine tienduizend gulden opbracht.. Bakker, slager en kruidenier zijn nu gedwongen de man leveranties te weigeren, zo dat hij geen kruimel, brood, geen. plakje worst, geen schepje suiker kan kopen. De man en zijn gezin zitten nu met de gebakken peren als zij deze tenminste kun nen krijgen. India stuurt wél zakken: 5 ton ljgt gereed voor Neder land. P.T.T. schenkt 22000 postzakken voor net dichten van de dijken. Een orchldeeënkweker te Aalsmeer veilde 50 orchideeën voor het Rampenfonds. Op brengst: 2151,50 gulden. Er- melo bracht per gezin 16 gul den op I De drie Noordelijke provincies collecteerden vijf millioen bijeen, ongerekend de girobij dragen Bij de veiling te Geldermti- scn warden drie kisten goud- reirelten steeds opnieuw ge veild voor. het Rampenfonds en steeds opnieuw terugge schonken. Het ora'-ht een totaa bedrag van 13E00 op. D» laatste eigenaar ten slotte schonk het fruit, zestig kilo tn tctaal, aan de Ahoy hal te Rotterdam. Het veilingbe- siuur besloot het bedrag aan te vullen tot f 10.000. In Arnhem zijn nu reeds drie burgers, «lic een cent bij iedere gulden zullen geven, die binnenkomt. De uiteinde lijke bijdrage van Arnhem zal niet ver van het millioen liggen. Een aannemersfirma Utrecht zal een blok van vier woningen gratis bouw waar het Rampenfonds dit wenst. Een organist te Kam pen zal een concert ten oate van dit fonds gevenEn dit zijn nog maar grepen uit de stroom van berichten over milddadigheid en medeleven. Beijerlandselaan 31 Goudsesingel 204 R'dam - Tel. 71593 Met man en macht worden by Dreischor (Schouwen-Duiveland) bootjes en buiten boordmotoren over de dijk getrokken. In de Republiek Indonesia voor het bouwen 1if hf uerrichten van drie vraohtsnhennn met een ienelo van scheepjes, die door hun plotte bodem overal kunnen komen, belangrijke diensten •an drie vrachtschepen met een lengte van T4 m. en een breedte van 11.20 m. De to tale opdracht beloopt tien millioen gulden. by de evacuatie van personen, die zich nog op de bovenverdieping van hun woning in het overstroomde gebied bevinden. Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmii als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes ktmtj U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. '°°f mensï* £EN %NE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.401 (Van één onzer verslaggevers). In wel zeer korte tijd moest de ambtelijke molen voor het hulpverleningswerk op gang komen. Wanneer wel eens wordt gezegd, dat deze molen langzaam pleegt te malen, dan heeft by in deze dagen wel het bewjjs van het tegendeel geleverd: Den Haag heeft met grote voortvarendheid en met grote be sluitvaardigheid een coördinatie van het hulpverlcningswerk tot stand gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, dat dit grote, en voor een niet gering deel geïmpro viseerde apparaat zonder grote haperingen loopt. Sedert Dinsdag is voor het uitstippelen van de grote lijnen een interdepartementale coördinatiecommissie werkzaam. Daarin hebben onder voorzitterschap van dr Beel de secretarissen-generaal van de departe menten van Oorlog. Economische Zaken, Landbouw, Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken en van Verkeer cn Water staat zitting. Voor de kwesties, verband houdende met de schadevergoeding, is thans een commissie werkzaam onder leiding van minister Van de Kieft, zoals minister Van Thiel de leiding heeft van een commissie voor maatschap pelijke zorg aan evacué's. Over de schade regeling, zomede over de zorg aan evacué's, zullen op korte termijn maatregelen worden genomen. Teneinde een vlotte gang van zaken te bevorderen met betrekking tot de financiële hulp aan evacué's, is de regeling voor oor logsslachtoffers, waarvan de werking bij de gemeentelijke diensten bekend is, van kracht verklaard. De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten zijn gekomen, en is met ingang van 1 Februari van kracht geworden. De uitkeringen zullen ten hoogste 90 pro cent van het laatst genoten inkomen be dt agen. Deze uilkeringen zullen overal van gemeentewege geschieden. Voor de vergoe dingen aan de kostgevers is er een concept- regeling gereed gekomen. Naar dr Prinsen verwachtte, zal de eer ste fase eindigend met de afsluiting van de evacuatie Dinsdag kunnen worden afgesloten. Over de totale om vang van de evacuatie heeft men nog geen exacte gegevens. Er zijn veel mensen, die spoedig weer naar hun woonplaats terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vrij juist te mogen worden aangewezen. fei mm Dr Prinsen heeft er overigens wel de aan dacht op gevestigd, dat het coördinatie orgaan is opgericht om de samenwerking velerlei gebied tot stand te brengen. Het :en instelling voor de eerste dagen en zijn werkzaamheid zal zodra dit maar enigszins mogelijk is, een einde komen. Dan gaat alles weer langs de normale kanalen. Zo zal de coördinatiecommissie geen be moeiingen hebben met het hersteL Uit de Staatkundige Pen De Olifant in de politieke Porcelein-Kast DE VRESELIJKE RAMP, welke ons vaderland treft, verhindert ons vol doende aandacht te schenken aan de nieuwe politiek van Amerika. Toch is helaas ook die zwanger van grote gevaren. President Eisenhower heeft woorden ge sproken en verklaringen afgelegd, waar mede hij voldeed aan de nieuwe eisen, welke de republikeinse politiek van hem verwachtte. Vandaar de toejuichingen in het republikeinse kamp. De republikeinse partij voert bij alle-mogelijke gelegenheden triomfantelijk haar embleem van de oli fant met zich mede. Zij is trots op de traditie verbonden aan de olifant, die bij partij-vergaderingen den volke wordt vertoond. Welnu, dit keer heeft dan Eisenhower de olifant losgelaten op de politieke porce- leinkast van de wereld. De gehele wereld wordt door zijn uiteenzettingen getroffen, wanneer politieke partij-phrasen ook dadelijk politieke werkelijkheid waren. Maar zover is het gelukkig nog niet. CTAATKUNDIG GEZIEN is het allererg ste, dat de president heeft gemeend, dat het staatkundig verantwoord is om ge sloten verdragen eenzijdig op te zeggen. Engeland, de grote partner van Amerika bij het aangaan der grote verdragen, toen Frankrijk nog niet kon mededoen, kan zich nooit op die wijze laten uitschakelen. De president kan wel zeggen tegen Rus land, dat alle overtredingen van verdra gen, door Rusland begaan, niet zullen wor den aanvaard. Maar de president kan niet die verdragen, ook al zijn zij geschonden, zonder meer, eenzijdig, opzeggen. Een enkel voorbeeld zal leren, dat deze houding tot dadelijke oorlog moet voeren, wanneer de president ook zijn inzicht wenst door te zetten. Het zuidelijk gedeelte van het grote eiland Sakhalin, gelegen tegenover het vasteland van de U.S.S.R. in Azië, en de verderop gelegen Kurile eilanden werden door het Yalta-verdrag aan Rusland afge staan. Deze gebieden behoren tot de Sow- jet-Unie. De president kan niet, door het Yalta-verdrag eenzijdig op te zeggen, aan Rusland het bezit van deze eilanden be twisten, tenzij hij de oorlog met de Sowjet- Unie ontketent. Zal de president zjjn woorden woorden laten? Het is te hopen. Wanneer de president ten tweede For mosa niet meer beschermt/ dan zijn er twee mogelijkheden. De president denkt over een aanval van Formosa uit naar het vasteland van China. De Amerikaanse couranten voegen daar aan toe, dat de Chi nezen dan het Korea-front moeten ver zwakken. Maar het zou ook mogelijk zijn, dat de Chinezen van het vasteland Formosa aan vallen. Of zullen de Chinezen de oorlog niet uitbreiden en wijzer zijn dan de oli fant der republikeinen? "TJE UITWERKING der republikeinse ■*-' nieuwe denkbeelden blijft onzeker. Europa protesteert. De republikeinen zijn voorlopig tevreden. Zij hebben de woorden van de president. Onder die woerden zijn er ook, die voor Europa gunstig klonken. Eisenhower heeft uitdrukkelijk gespro ken over de mogelijkheid om de wereld handel te vergroten. De president heeft om wetten van het Congres gevraagd ten einde tarieven te verlagen (welke tarie ven?) en douane-bepalingen te wijzigen. Op 32 Juni 1953 loopt de tegenwoordig geldende Reciprocal Trade Agreements Act van 1934 inderdaad af! Een nieuwe wet kan Europa helpen! Zal zij het ook doen? De president zei uitdrukkelijk dat tarief-verlagingen niet de gevestigde in dustrieën mogen schaden. Zij mogen geen gevaar opleveren voor de Amerikaanse landbouw, noch voor de levensvoorwaarde der arbeiders. Is er dan toch nog ruimte voor grotere invoer van Europese goederen? Dat moet Europa wensen. C. W. t 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2