Amerikanen ontplooien een groots initiatief Luchtbrug om het land te behouden Hulp uit Frankrijk Snel en straf recht bij diefstal tijdens de nood Zij hebben alles wat zij hadden meegebrachtook postkantoren Willemstad weer bereikbaar Luchtmacht verzorgt de blijvers Het redden van levens is geschied Doetinchem te Middelharnis KONDEN GEEN DIENST MEER DOEN K.L.M. kan goederenstroom niet aan Burgemeester van Heiloo heeft liet hij de raad verkorven Saterdag 7 Februari 1953 DE DORDTENAAR Eigen Nieuwsdienst BREDA. Lange colonnes daveren over de wegen in het Westelijk deel van Noord-Brabant, lange colonnes van het zwaarste Amerikaanse materieel. De Westhoek keert terug naar de dagen in het najaar van 1944, toen dezelfde eindeloze rijen voertuigen de inwoners kwamen bevrijden. West-Brabant is weer front geworden. De wegen naar de voorste linies zijn afgezet en slechts toegankelijk voor hen die een doorlaatbewijs bezitten. Weer staan de mensen, bleek en nog huive rend van de doorstane angst en ellende, langs de wegen en wuiven de bevrijders toe. Honderden en honderden hebben zij uit de greep van het water verlost en duizenden beschermen zij tihans met de aanleg van nieuwe en het herstel van oude linies. Colonel Ellery W. Niles heeft zijn hoofdkwartier zo dicht mogelijk bij het front gebracht: in de Chassee-kazerne te Breda, waarbij hij twee vliegvelden te Woensdrecht en te Gilze-Rijen vlak bij de hand heeft. Zijn hoofdkwar tier verschilt in niets van zijn comman dopost tijdens de oorlog. De wanden zijn behangen met stafkaarten, waarop offi cieren met rode en blauwe lijnen de ope raties op de voet volgen, koeriers bren gen het laatste nieuws van telefoon en radio, bevelen worden gegeven en inge trokken, troepen worden uitgestuurd en afgelost. Tussen dit alles door staat hij ons te woord en hij vertelt, dat hij met 2500 man uit Duitsland in een geforceer de opmars van twee dagen Nederland heeft bereikt met 1500 trucks, 125 vyf- tons kipwagens, 68 ducks en 9 amphibie- tanks, terwijl hem 25 helicopters ach terna werden gestuurd. Zij hebben er op gerekend, dat zü onafhankelijk van de toch al zo zwaar getroffen Nederlandse bevolking zouden moeten werken en daarom maar hun eigen keukens, hun eigen post- en wisselkantoren en hun eigen telefooncentrales meegebracht. Bovendien hebben zij hun. eigen lijnen aangelegd, waardoor zij niet alleen in directe verbinding staan met de vlieg- Eigen Nieuwsdienst STEENBERGEN. Het nieuws uit de Noord-Westhoek van Noord- Brabant is alleszins bemoedigend: er zijn, zij het ook voorlopig, reeds tal van gaten in dijken gedicht, gemeenten die in het water geïsoleerd lagen zijn daardoor weer over wegen bereikbaar en te Steenbergen, Fijnaart, Zeven bergen en Klundert zijn de naar elders gevluchte burgers in groten getale teruggekeerd. Zelfs Willemstad was Vrijdagmorgen weer over land bereikbaar. Het dichten van een dijkgat ten Wes ten van Klundert was Vrijdagmiddag zo ver gevorderd dat het werk van tijd tot tijd kon worden onderbroken om het verkeer door te laten, hetgeen met be hulp van veldtelefoons werd geregeld, Al dit herstelwerk, begunstigd door het aflopen van grote hoeveelheden wa ter, maakte het voor het eerst na vijf dagen weer mogelyk van Roosendaal uit per auto naar Steenbergen, Dinteloord, Stampersgat, Meinmgen, Willemstad, Fynaart, Zwingelspaan, Klundert en Zevenbergen te rijden en deze route in omgekeerde volgorde ook weer van Breda uit te maken. Niet, de gehele Noord-Westhoek van Noord-Brabant is door de overstro mingsramp getroffen: de Heense polder en de Kruispolder, beide ter grootte van enkele duizenden hectaren bleven ge spaard. Dit gebied dat een brede strook ten Noorden van Steenbergen vormt, bleef gespaard doordat bijtijds de Sohen- keldijk aan de zijde van de Eendracht over een lengte van enige honderden meters met zandzakken en allerlei ander materiaal werd versterkt. De man wiens naam daarbij met ere mag worden ver meld, zo zeide ons de 'burgemeester van Steenbergen, is de landbouwer A. van Nieuwenhuizen uit de Heensepolder. Hij wist precies waar het gevaar dreigde en onder zijn bemoedigende leiding heb ben burgers, later bijgestaan door mili tairen, het moeilijke werk volbracht. Op het raadhuis van Steenbergen kwamen Vrijdagmorgen de ingelanden van de polders langs de Eendracht bij- een en als wijze mannen namen zij daar een belangrijk besluit: met goed keuring van de Waterstaats-autoriteiten zullen niet de buitendijken doch de bin nendijken worden versterkt, waardoor m de toekomst de meest Westelijke polders als waterberging kunnen wor den aangewend wanneer andermaal wa tersnood zou dreigen. Ook rondom Willemstad wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van de dükgaten. Met bulldozers en an der modern graafmateriaal wordt een oud verdedigingswerk aan de Stadsednk ten Zuiden van Willemstad geslecht en de aldus verkregen grond, voornamelijk zware klei, wordt met kipauto's naar het naburige dijkgat gereden. Klundert staat nog gedeeltelijk onder water, maar het nieuwe ge deelte is weer droog. Aan de weg naar Zevenbergen bevindt zich thans een grote verzamelplaats van verdronken vee; de cadavers van koeienpaarden en varkens bieden een macabere aan blik. De auto's van de destructiebe drijven zullen nog vele dagen moeten rijden om dit alles op te ruimen. velden Gilze-Rijen en Woensdrecht, maar ook met Heidelberg in Duitsland, waar de Amerikaanse centrale zit tot hulp verlening aan Nederland. „Desamenwer king met de Nederlandse P.T.T. gaat op perbest", zei hij, „niets dan lof". „Zij werken, hard, de jongens", vertel de hij met trots verder. „Twaalf uur lang en daarna krijgen zij twaalf urn- rust". En degene, die hen aan het werk heeft gezien, staat niet alleen verbaasd over hiun werkkracht, maar vooral over hun uithoudingsvermogen. „Voorlopig houden wij ons alleen nog bezig met het evacueren van mensen in direct bedreigde streken. Ongeveer 700 slachtoffers hebben wij al met onze heli copters weggehaald en op bet ogenblik zijn de jongens met ducks bezig in de buurt van Vlissingen en Baarland (Zuid- BeveQand), waar zij plotseling onze hulp hebben gevraagd. Nu door het betere weer de evacuatie practisch is afgelopen, en er bovendien voldoende hulpmiddelen zijn om de mensen uit de minder bedreigde gebie den weg te halen, zijn wij ook met het herstel begonnen. Vanmorgen in alle vroegte zijn enkele ducks op weg gegaan uit Bergen op Zoom, om via Roosendaal, Zevenbergen en Moerdijk Dordrecht te bereiken, om te zien hoe de stand van de dijken en de wegen daar is. Bovendien, nu voor ons niet voor het particuliere ver keer de weg van Breda naai- Lage Zwaluwe open is. hebben wij een afde ling naar Moerdijk gestuurd om daar te beginnen met de reparatie van de dijk, die van Moerdijk over Oosterhout naar Geertruidemberg loopt, en zo dadelijk vertrekken vijftig wagens met zandzak ken, waarom deze afdeling heeft ge vraagd om de weg naar Moerdijk vrij te maken. „Hoe lanig denkt u er -werk mee te hebben?" „Ik kan het onmogelijk zeggen, maar ik heb ze de opdracht meegegeven om het zo snel mogelijk te doen en zij we ten wat dit betekent. Als zij baileybrug gen nodig, hebben om die over het gat in de dijk te leggen, deze met zandzakken op te vullen en z& dan te laten springen, zodat daarmede net gat vrijwel ineens dicht is, dan kunnen zij de bruggen krij gen. Als de dijk maar dicht is Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De evacuatie op Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, St. Philipsland, Tholen, Noord-Beveland, Walche ren en Zuid-Beveland naar de centra waar wegleiding per schip kan geschieden, is vrijwel voltooid. De situatie in dit gebied is thans zo, dat vele bewoners hun woonplaats niet meer uit eigen wil wensen te verlaten. Voor deze achtergeble ven bewoners en de arbeiders, die met het herstel bezig zijn, wordt vrij veel materieel gevraagd. Hef- sehroefvliegtuigen zijn nu doende te onderzoeken, welke goederen in de verschillende plaatsen nodig zijn. 594 Mensen werden Donderdagmiddag nog door vliegtuigen, met basis Woens drecht. geëvacueerd. In zes uur tijds werden Donderdag middag afgeworpen 135.300 zandzakken, 405 paar rubber handschoenen, 1603 paar rubberlaarzen, tien ton veekoeken, 47 zakken met brood, veertien containers levensmiddelen, twintig -jerrycans drink water, vijftien pakken hooi, voorts ma trassen, dekens, zaklantaarns, rubber- pakken, veldtelefoons, babyvoedsel, rub berboten, medicamenten, dynamo plus magneet en een rubberkabel. Harde wind maakte het die middag onmogelijk vijftien rubberboten af werpen. In de pakketten met levensmiddelen bevinden zich o.m. stamppot in blik, leverpastei, kaas, margarine, biscuits, blikjes melk, handdoeken, kaarsen of zaklantaarns plus batterijen, lucifers en tabletten voor waterzuivering. Vliegtuigen vliegen af en aan Eigen Nieuwsdienst MIDDELHARNIS. In Sommelsdijk. midden op Goeree-0 verflakkee. staat een grote kerk. Paarden, koeien en varkens zoeken naar voedsel in de smalle straal die langs de dijk loopt. Er is voor die verlaten overlevenden geen andere plaats om heen te gaan. Zij wachten tot zij mogen delen in de evacuatie van hun bezitters. Een Idein druk vrouwtje duikt uil het niets op, gekleed in de uniform van hoofd- leidster van de padvindsters. Zij is de vrouw van de burgemeester van Doetinchem, de stad die Middelharnis heelt geadopteerd Mevrouw F. J. IF'. Boddens HosangVan Dishoek vertelde, hoe zij er in was geslaagd, het vervoer te organiseren van al de j goederen, kleren en voedsel die nu de kerk I tot berstens vol vulden. „Het was in een paar uur voor elkaar", zei zij. Zondagavond hielden wij een ver-1 gadering. Maandag organiseerden wij groe- pen schoolkinderen voor hel ophalen van j de goederen. Diezelfde avond nog, om ongeveer tien uur. werd de eerste vracht auto mei tien ton van de verzamelde spullen geladen. Om drie uur in de nacht reden vier zware ""'q's Sommelsdijk binnen Hei waren niet alleen maar goederen die de wagen aanvoerden. Er waren ook vijftig mannen in liet cnnvoorrlie schoppen hadden meegebracht en waarvan er nu nog steeds verscheide.ne.n aan de dijk werken. Dinsdag maakten zes wagens de tocht nog eens. „Ik tvas eigenlijk van plan om niet langer dan een dag te blijven", zegt de burge meestersvrouiv. „Maar nu ben ik hier nog. Wij hebben in de kerk een keuken gemaakt en iedereen kan hier komen voor droge kleren en een warme maaltijd. Penh hebben wij een regeling getroffenzodat ongeveer dertig jongens en meisjes van hier naar Doetinchem kunnen gaan en daar de school kunnen bezoeken" Toen keek de burgemeestersvrouw over haar schouder en ontdekte een troep sol daten die juist waren uangekomen. En weg (Das zij. VLIEGVELD VALKENBURG. Van de spanning, die hier de eerste dagen na de ramp te snijden was, is door de grote hoeveelheden vliegtui gen welke aan de reddingsactie door de lucht heeft deelgenomen, nagenoeg niets meer overgebleven. Er wordt nog wel gevlogen naar de nood-gebie- den en op grote schaal zelfs maar het gaat nu niet meer om het redden van leven-s, maar om het be houd. Het behoud van het leven, het behoud van de dijken en vooral het behoud van het land. En om dit laatste te bereiken, worden er nog grote hoeveelheden zandzakken door de lucht getransporteerd, die daar wor den gedropt, waar versterking het meest noodzakelijk is. Wij hebben de Amerikaanse „vrachtkis- ten" weer zien opstijgen, de Dakota's van <?e K.L.M. en die van de Nederland se luchtmacht. Er ging een Deense Cata- lina de lucht in met dekens, een Italiaans vliegtuig keerde terug naar zijn basis, na een lading goederen op Valken-burg te hebben afgeleverd, en Engelsen wacht ten in de hall van het gebouw van de Marine Luchtvaart Dienst op orders. En temidden vaD dit internationale gezel schap onze Nederlandse jongens, zonder wie de luchtbrug meer lucht dan brug zor zijn geweest Die zorgden voor het laden en losser (lees droppen) van de goederen, die zorgden, dat de toestellen brandstof inkregen, maar ook, dat de be manningen hun ..natje en droogje" op tijd kregen. Kleine onderdelen, maar hoe belangrijk in het grote geheel. Ijsafzetting op vleugels Een Deense Catalina had ysafzet ting op de vleugels. Een euvel, waar mee meer vliegtuigen gisteren te kampen hadden. De Nederlandse man nenzonder goud m sterren, en voor wie enkele rode strepen op de mouwen de hoogst bereikbare graad in hun militaire loopbaan zouden kunnen bete kenen, zorgden ervoor, dat de Deen zijn kostbare last gisteren toch nog kwijl kon. Met alcohol bespoten zij de vleugels, die daardoor ontdooiden. Mam zelf bevroren zij bijna van de üe alcohol, die hun kleren door- te verwarmen. Zij wisten echter niet van opgeven, omdat zij wisten waar voor zij werkten De hangar, waar de goederen zich de eerste dagen in snel tempo opstapel den. raakt meer en meer leeg. Geen ber gen. doch slechts heuvels vormen zij nu nog. En spoedig zullen zij geheel ver dwenen zijn; gedropt voor de redding van velen. Parachutisten niet ingezet Het gehele apparaat op Valkenburg is en blijft echter paraat, om bij eerste oproep dadelijk in volle actie te kunnen komen. Voor de parachutisten, die Woensdag op het vliegveld waren geko men om te worden ingezet, is het ech ter niet tot actie gekomen. De helicop ters hadden hun taak overgenomen en om elk risico te vermijden, zijn zij op de grond gebleven. Met beide benen, zoals allen, die wel aan het reddingwerk heb ben deelgenomen. Vanzelfsprekend doen sterke verhalen de ronde, maar elke hul de wimpelen de redders af. Zij deden hun plicht, in grote samenwerking. En daardoor was het mogelijk veel te be reiken en veel leed in te perken. Dit is geallieerde samenwerking op haar best; tot hei] van de mensheid. Winston Churchill benoemt schoonzoon tot secretaris LONDEN (Reuter). Winston Chur chill heei't zijn schoonzoon, kapitein Christopher Soames benoemd tot zijn particuliere parlementaire secretaris. Dat is een onbezoldigd ambt. Soames is 32 jaar en lid van het par lement voor de conservatieve partij se dert 1950. In 1947 trouwde hij met Churchills jongste dochter Mary. Op het vliegveld Valkenburg is het een komen en gaan van de Amerikaanse vliegende-vrachtwagens. Wanneer een lading goederen moet worden afgewor pen dan trekt het toestel even op, de deuren aan de achterzijde klappen open en de lading glijdt aan parachutes de enorme ruimte uit. Het centrum van het zo zwaar geteister de studje Stavenisse op het eiland Tholen, Op de voorgrond enige rubberboten, die helaas geen dienst meer konden MET afleggertjes is niemand geholpen. Alléén millioenen kun nen nu redding brengen! Samen kunnen wij die opbrengen via giro 9575 van het Nationaal Ram penfonds. De scheepswerven Kraaier te Zaandam en gebrs. Niestern te Zaltbommel en Groningen hebben een contract afgeslo ten met de republiek Indonesië voor de bouw van drie vrachtschepen. De totale opdracht beloopt tien millioen gulden. Ontroerend en overstelpend Eigen Nieuwsdienst PARIJS. Dezer dagen kwam er rijden, waar de inhoud direct in een op het plein van de Madeleine een grote autobus aanrijden van de Parijse verkeersmaatschappij die de busdien sten en de Metro exploiteert.. Zo'n bus biedt ruimte aan 70 passagiers. Na precies drie kwartier kon zij, tot de nok gevuld met pak ketten bestemd voor de slachtoffers in Nederland, naar Le Bourget weg- „Op zijn Hollands heet dit plunderen Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27- jarige matroos G. H. van der P. uit Rot terdam veroordeeld tot de hoogste daar voor staande straf zijnde een gevangenis straf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke gevangen neming omdat hij Zondagochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een sigaren winkel in Rotterdam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vromv en kinderen in veiligheid gebracht. Weet u dat dit stelen op zijn Hollands plunderen heet? zei de politierechter, De officier van justitie zei te moeten aannemen, dat hier geplunderd is. Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders dat als hyena's gebruik maakt van an dermans ellende. Deze diefstal gebeurde Tussen de vluchten door spreken Amerikaan en Deen even over hun ervaringen boven de geteisterde gebieden. tijdens het opkomen van het water. Toen de nood het hoogst was. Zware straffen De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich Donderdag bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om er de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. De politierechter te Middelburg heeft gistermidag een onvoorwaardelijke ge- vangennisstraf van vijf maanden opge legd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich schuldig had gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aange spoelde goederen, afkomstig uit de ge teisterde gebieden. Deze goederen moeten bij de burge meester van de plaats van inwoning worden aangegeven. In de gemeente Reusel (N.B.) is door de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Lectuurverzorging voor Jongeren is de naam van een stichting, die dezer dagen is opgericht en tot doel heeft het schrij ven, uitgeven en verspreiden te bevor deren van goede en goedkope lectuur voor de schooljeugd van het voortgezette onderwijs. Ook daaraan gedacht! WORMERVEER. Er is vorst in het land. De burgerij van Wormerveer bracht voor tie slachtoffers van de watersnood in één enkele middag 314 warm- waterkruiken bijeen. vliegtuig werd geladen. In een stroom waren de goede gevers en geefsters gekomen, alsof zij in de zijstraten hadden staan wachten. Uit alle rangen en standen waren zij, zo naar hun uiterlijk te oordelen, opgekomen. Drie heeft uw correspondent aangeschoten om te vernemen, wat hen bewoog. De eerste was een sierlijke slanke jonge- vrouw met zwart haar en een fijn spits neusje. Zij bleek Monique te heten en verkoopster in het warenhuis de Sama- ritaine te zijn, op de Boulevard de la Madeleine. Natuurlijk wil ik wat geven, zei zij want ik word zeer spoedig Ne derlandse. Ik ben namelijk verloofd met een Nederlander, die ik van de zomer in uw land heb leren kennen en in Mei gaan we trouwen. De tweede was de portier van een groot hotel bij de opera. Jérome D. was zijn naam, en hij was kort maar krachtig: De Nederlanders zijn al tijd mijn aardigste klanten, nooit kouwe drukte, altijd goede tips. Na tuurlijk doe ik nu wat terug. En hij deponeerde een geweldig pak mei dekens in de autobus. Daarna zagen wij een geheel in het zwart geklede dame van middelbare leeftijd die twee zware koffers, welke haar chauffeur voor haar droeg, leeg maakte. De complete garderobe van een man: schoenen, overhemden bij dozijnen, pakken, enzovoort; die ble ken van haar kortgeleden overleden echtgenoot afkomstig, die tiencallen jaren van zijn leven in het tegen woordige Indonesië had geleefd en gewerkt. De belangstelling en de daadwerkelijke steun van de Fransen is voor de Neder landers in Frankrijk ontroerend en over stelpend. Want deze autobus was slechts één uit enige tientallen, welke gisteren, vandaag en volgende dagen op de grote Parijse pleinen staan. Bovendien zijn ook op de belangrijkste metrostations verzamelpunten ingericht waar de goe deren letterlijk binnenstromen. Daar enboven komen bij alle Nederlandse organen te Parijs pakjes en aanbiedin gen binnen. SOLDAAT VERMIST DEN HAAG. Als vermist is opge geven de dpi. soldaat W. M. de Haas. le- gernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kokschool te Leiden en afkomstig uit Rotterdam. Bij reddingswerkzaamheden I nabij Abbenbroek is hij Maandag voor drenkte, vermocht hen innerlijk ïtietlhet laatst gezien. Doodstraffen geëist tegen moordenaars van Oradour BORDEAUX (A.P.) In zijn re- quisitoir tegen de zeven Duitse SS- mannen die tezamen met een aantal Elzassers terechtstaan wegens het uit roeien van de bevolking van Oradour- sur-Glane, heeft kolonel Gardon gis teren de doodstraf geëist tegen de on derofficier Lenz en levenslange dwangarbeid tegen de zes anderen. Eigenlijk heeft de auditeur-militair tegen zes Duitsers de doodstraf geëist, maar slechts een van hen heeft men terug kunnen vinden en terecht doen staan. Onder de vijf die bij verstek terechtstonden, bevindt zich ook de commandant van de compagnie die het dorp uitmoordde, kapitein Kalm, die zich ergens in het Westen van Duitsland ophoudt, maar niet door ae Amerikanen en Engelsen wordt op gespoord. De straffen van levenslange dwang arbeid werden geëist tegen soldaten die lid waren van een executie-peio- ton. Zij hadden niet anders gedaan dan de bevelen van hun superieuren opvolgen. Niet meegedaan aan hulpactie HEILOO. Te Heiloo (N.H.) isIheftiger. Verscheidene raadsleden zei- Vrijdagavond een raadsvergadering den onomwonden dat hy als eerste bur- gehouden, belegd op verzoek van een aantal raadsleden, om te beslissen over een gift van f 25.000 voor ae noodge bieden. Een aantal leden had daarom gevraagd omdat burgemeester J. Kalff weigerde er het initiatief toe te nemen. Nadat was besloten het bedrag be schikbaar te stellen ontlastten zich de gemoederen van raadsleden en wethou ders. Op de vraag, waarom de burge meester zich Zondag niet aan het hoofd van een spontane actie tot hulpverlening uit de burgerij had gesteld, antwoordde deze dat hij een dringende afspraak had gehad en van de ramp niets had geweten daar hij niet behoort tot de mensen die de radio doorlopend aan hebben staan. Dat hij niet het initiatief had willen nemen tot een gift van de gemeente verontschuldigde hij door te zeggen dat de vergadering van burgemeesters die Dinsdag te Alkmaar was gehouden, aldus hail besloten. De beschuldigingen aan het adres van de burgemeester werd voortdurend geir tekort was geschoten en een der wethouders was uitermate gegriefd dat de burgemeester hem Zondagavond op een spontaan uitgeschreven verga dering „voor Piet Snot" had laten zit ten. Er werd op gewezen dat militairen die in hun taak waren tekort geschoten, waren gedegradeerd. Dat hij het bijeenroepen van de ver gadering had tegengewerkt bestreed de burgemeester, Wanneer men zou zijn ko men praten, zou hij zeker zijn volledige medewerking hebben gegeven. Waarom hebt u dan „neen" gezegd, toen men u Woensdagavond vroeg een vergadering uit te schrijven? vroeg een van de raadsleden. De burgemeester wenste zich verder in het publiek niet te verdedigen tegen de naar zijn mening lichtvaardig uitge sproken beschuldigingen. Op voorstel van een der raadsleden werd hierop de vergadering gesloten en ging de raad geheime zitting «vear. Hulp van Air France De pakketten met kleding en levens middelen worden verzameld bij het vrachtkantoor van de K.L.M. Eergisteren alleen al had zij 25 ton naar ons land te vervoeren en zij heeft, omdat haar eigen vliegdienst overbelast raakte, dan ook dankbaar de door Air Franca aangeboden hulp aanvaard. Deze maat schappij heeft met een speciaal vracht vliegtuig enige tonnen naar Schiphol vervoerd. Ook van het Zuiden van Frankrijk heeft de K.L.M. ongeveer tien duizend kg goederen naar Parijs over gebracht. En het blijft niet alleen bij deze giften in natura. Er melden zich para chutisten aan, die bij Arnhem hebben gevochten en die zich thans beschik baar stellen voor „gevaarlijk werk". Er zijn mensen die brieven schrijven, waarin zij zeggen dat zij, door da Duitsers als krijgsgevangenen in Ne derland tewerkgesteld, zo goed zijn behandeld door onze landgenoten, dat zij nu iets terug willen doen. Uit Orange, stamland van ons vorstenhuis, stromen de aanbiedingen tot h*t op nemen van kinderen binnen en de gemeenteraad stelde gisteren 500.000 francs ter beschikking van de getrof- Zondag zal in alle Franse kerken van iedere gezindte voor de slachtoffers worden gebeden en gecollecteerd. De vereniging van Franse medici heeft haar leden verzocht onderdak aan kinderen te verlenen, en reeds na de eerste oproep kwamen enige honderdén aanbiedingen binnen. Kinderziekenhuizen in Parijs stellen bedden ter beschikking voor zieke Nederlandse kinderen. Franse sportvlie gers melden zich met hun vliegtuigen om te helpen bij het reddingwerk. De Franse radio geeft reportages en roept op tot het storten van gelden. De Franse couranten hebben uitge breide en, hetgeen bijzonder mag worden gewaardeerd, sober gehouden verslagen van hun verslaggevers, die blijkbaar door de officiële autoriteiten bijzonder goed worden ontvangen. Wij hoorden zelfs van Franse collega's, die zonder enige formaliteit en zonder enig papier de grens hadden overschreden, en die onmiddellijk met een reddingsploeg mee Zeeland in mochten. Onnodig te zeggen hoe zo'n afwezigheid van ambtenarij onze goodwill verhoogt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4