ÖWwgSE VORST: meer kwade dan goede kanten Vee in noodgebieden loopt gevaar Kort en krachtig Faciliteiten voor geëvacueerden Danville adopteert Zierïkzee Hereniging van Duitsland noodzakelijk Uit de Kerken Dierenbescherming had druk werk DE NATUUR W atersnoodzegel Linkse bladen boos op Belgische koning Juiste aantal slachtoffers zal moeilijk zijn vast te stellen Arnhem ziet zijn antieke kroonluchters niet terug Curacaose Bank bestond een en een kwart eeuw Inkomstenvergoeding aan getroffenen Koninklijke familie staat ruimte af Razzia op Duitse communisten In één oogopslag De Dofdtenaar Zaterdag 7 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 Waterstaat ziet lichtpuntjes Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De vorstperiode van enkele dagen, die is voorspeld, heeft naast een enkele goede zijde veel kanten, die de ellende in de onder- gelopen, gebieden zouden kunnen ver- groten. Een gunstige kant is, dat vorst in de meeste gevallen mooi en windstil, weer oplevert Dat betekent rustig water, waardoor de uitschuring van de geteisterde dijken aanmerkelijk minder zal zijn dan bij sterke wind. Ook zal de schade aan de dijkgaten geringer zijn, omdat er dan minder hoog tij is. Bovendien zal 'net. herstel werk gemakkelijker verlopen dan bij regen, hagel en sneeuw. Aan de andere kant moet men zelfs bij zilt water rekening houden met be vriezen. Dan zouden wegen in het erg ste geval stuk kunnen vriezen en in ieder geval met een laagje ijs kunnen worden bedekt. Verwoeste, zowel als gladde wegen, zullen de communicatie aanmerkelijk bemoeilijken. Zou de vorst zodanig worden, dat kanalen in het achterliggende land. waar materiaal voor het herstel vandaan moet komen, dicht vriezen, dan zullen de moeilijk heden buitengewoon groot worden. Ziet men bij rijkswaterstaat dus nog een gunstige kant, bü landbouw con stateert men niets dan nadelen van vorst. Voor veel vee, dat in de noodge bieden nog niet goed is geborgen, zou dit funest worden. Slechts een gedeelte van het vee is uit de noodgebieden geëvacueerd. Een an der gedeelte is geslacht. Het vee dat is achtergebleven, heeft reeds zwaar te lijden gehad van het voortdurend ver blijf in de buitenlucht, terwijl het ge wend is dit jaargetijde in de warme stal te staan. Voor het vee, dat is ach tergebleven en van prima kwaliteit is, kan vorst het einde betekenen. Aardappelen Na de redding van mensen en vee was men in verscheidene gebieden ertoe overgegaan om de aardappelen, die in kuilen lagen opgeslagen, te bergen. Aardappelen, die kort in het water heb ben gelegen, zijn nog zeer goed voor de menselijke consumptie te gebruiken. Hebben zij langere tijd in het water ge legen, dan worden de aardappelen ge stoomd en als veevoeder gebruikt. Zo dra rot optreedt moeten de aardappelen worden vernietigd. Hoewel nog hnn<Wden kuilen aard- Het corps Commandotroepen heeft bij de reddingswerkzaamheden geen verliezen geleden De stormschade aan gemeentelijke eigendommen te Zandvoort wordt geraamd op f 150.000, die aan particuliere eigen dommen op bijna f 130.000 Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddïngwerk vermiste dienstplichtige soldaat A. Zwarts uit Delft van het reg. zware lua. Waal haven, is in de omgeving van Klun- dert aangespoeld De zandzuiger Ahoy wordt overgebracht naar de Hoekse Waard, om daar bij de her stelwerkzaamheden te helpen De Van der Wijck, het passagiersschip van de Nederlandse Spoorwegen, is uit Enkhuizen vertrokken naar Dor drecht. Het schip is ingericht tot drij vend hospitaal Het schrijversbal, dat de officiële openingsavond van de boekenweek op 27 Februari zou besluiten, zal dit jaar niet worden gegeven De bedrijfsgroep Horeca dringt er bij de ondernemers in de Horeea-branclie op aan, Zondag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buiten verlichting te doven en zich te onthou den van andere muziek dan die van de officiële radio-uitzendingen De samenwerkende groothandel in op tische artikelen en de vakopticiëns stellen gratis een nieuwe bril be schikbaar aan de getroffenen die door de ramp h m bril hebben verlo ren ■*- De p:;bei-kioskvereniging te Amsterdam stelt aan de geëvacueer den gratis kinderbijbels en andere lectuur beschikbaar Op sommige plaatsen in het overstroomde gebied zijn dampende hooibergen waargeno men. Brand tengevolge van hooi- broei behoeft echter niet gevreesd te wo'-kn. aangezien het hier een gewone verd?"»pin; noodgebiedt appelen onder water liggen, zijn ook weer honderden kuilen aardappelen ge borgen. Deze liggen echter open en bloot en het is zeker, dat vorst de aard appelen voor iedere consumptie onge schikt zal maken. Zet de vorst door in gebieden, die in middels zijn drooggelegen en dus thans drassig zijn, dan zal dit vooral in weide gebied de reeds aangerichte schade ver groten. Eigen Nieuwsdienst AMSTERDAM. De Ziekenfondsraad maakt bekend, dat de geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd zullen b'ij ven, wordt aan geraden. zich bij een ziekenfonds, in dij plaats te laten inschrijven. De Zieken fondsraad verzoekt aan de ziekenfond sen, de personen met direct-ingaande rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is boven dien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacu eerden een zo ruim mogelijke genees kundige verzorging dienen te garan deren. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indi catie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen. verzoekt de ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. DANVILLE. Pennsylvania. (A.P.) Danville, een stadje van 7200 inwoners, neeft zijn Nederlandse tegenhanger Zie- rikzee, met zijn door de watersnood ge teisterde ruim 7000 inwoners, geadop teerd. Enkele uren na de opening van verzamelcentra voor kleding waren deze al overvol. Er komen ook giften in geld binnen en de gemeenteraad overweegt om de BONN (A.P. en A.F.P.) Kanse lier Adenauer heeft gisteren beves tigd wat een hoge ambtenaar van zijn ■egering reeds had gezegd, namelijk dat minister Foster Dulles de Euro pese regeringen heeft gewaarschuwd, dat het Amerikaanse Congres zou wei geren de militaire en economische hulpverlening voort te zetten, indien er op 1 April geen duidelijke tekenen waren, dat het verdrag tot vorming van een Europees leger zou worden geratificeerd. Adenauer heeft gisteren bovendien meegedeeld, dat. minister Foster Dulles hem tijdens zijn bezoek aan Bonn had gezegd: „De hereniging van Duitsland is absoluut noodzakelijk". Bovendien had Foster Dulles te verstaan gegeven, dat de Amerikaanse regering zich zou uitspreken voor terugkeer van de gebie den ten Oosten van de Oder-Neisse (wel ke thans aan Polen behoren) tot Duits land. Daarover zouden Washington en Londen het echter eerst eens moeten worden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo (3e pred. pl.) W. de Bruyn, IJs- selmuiden. die bedankte'voor Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk D. Zwart, Halfweg (2e maal); Aangenomen naar Appelscha G. Oppedijk, cand. Kul- lum, die bedankte voor Elim. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepbaar: de classis Amsterdam heeft beroepbaar verklaard H. J. v. d. Kwast, cand. aldaar. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Rozenburg M. Drayer, Drachten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Sche- veningen W de Wit, Moerkapelle en G. Zwerus, Middelharnis; Beroepen te Rhenen F. Mallan, Bruinisse. DEN HAAG. Ovei het lot van kleine huisdieren in het geteisterde gebied ont fermt zich de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Zodra de eerste berichten over de ramp oinnen- kwa-men, is zij met haar gehele inspec tie-apparaat en met reddingsploegen aan het werk gegaan. In haar dieren- asyls zijn talrijke kleine dieren, zoals honden, katten, kippen en ander gevo gelte en konijnen in veiligheid ge bracht. Vele bedriifsautohouders heb ben bij het vervoer dezer dieren hun medewerking gaarne verleend. In 's Gra vendeel. Zuidland. Fijnaart, Abbennroek en elders is op deze wijze hulp ge bracht. in en om uw huis We snakken weer naar verse groen- :n we hebben het zo nodig in het vroege voorjaar welnu daaraan kan men zelf al teeemoet komen door bin nenshuis in er- kistje wat sterrekers of tuinkers te zaaien. Het behoort wel niet tot de groenten, doch men nuttigt het als een delicatesse bij het ontbijt; vooral met mavonaise is het niet al leen een zee' smakelijk, doch ook ge zond gerecht. Men kan in kistje, uit zaaien, die dan warm en vochtig wor den gehouden De eerste twe dagen in het donker houden, doch lodra het betreft In de zaad ontkiemt, moet het gewas volop bestaat grote behoefte licht en warmte hebben Het is zelfs aan lies'.aar--n en rubberhanclschoe- nen Den Haag zal niet worden be stemd als evacuatie-stad. De opvang centra in deze stad hebben de groot ste drukte achter de rug. In het cen trum dierentuin zijn 1500 évacué's ontvangen en overgebracht naar plaatsen in het Westiand Minister ir. H. Witte zal vandaag naar Zeeland gaan om met de commissaris van de Koningin te b«w>adslagen over de ge volgen van de r -,n De P.T.T. heeft 22.000 lege por- zakken aangeboden voor het dichten van dijken Van de Ro'ter dam se beeldende kunste naars is hei initiatief uitgegaan om werkstukken at te staan voor de ver koop ten bate van het rampenfonds De caféhouders in de Amsterdamse Jordaan hebben besloten hun café's op de nations1^ rouwdag niet te ope nen -*■ De fe itie van dansleraren hce'( hear 1»mi verzocht Zondag a''° ie n a'd- rwege-te laten. T g n de g >ie roblessen bestaat bij de l'eder; - geen bezwaar De rederijen stellen alle pogingen in het werk om zo spoedig mogelijk de toe stand te vernemen, waarin de naaste familieleden van zeevarenden uit de noodgebieden zich bevinden. De re derijen zuilen zorgen voor doorzen ding van. de berichten -#■ Het infor matiebureau van het Rode Kruis hoeft de volgende telefoonnummers in gebruik genomen: 278"2 en 2(5936 te Rotterdam (k 1830). Men wordt verzocht voor inlichtingen uitsluitend deze nummers te gebruiken Op de rede van Oude Tonge arriveerde een boot met aan boord een dokter, voor zien van serum. De boot kon niet binnenlopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hefschroefvliegtuig ingeschakeld om de dokter van boord te halen en aan land te zetten De levering van hout voor de getroffen gebieden moet via de normale kanalen geschieden. Aparte acties kunnen de aflevering ongunstig beïnvloeden De colleges en practica aan de Utrechtse univer siteit zullen Maandag worden her- mogelijk het zaad tot ontkieming brengen op een vochtigi flanellen tap die men op een bord legt Hel is echter verstandiger om in kistjes fijne tuinaarde te zaaien. opbrengst van de plaatselijke parkeei meters van één dag in het hulpfonds te storten. iHoesl? Keelp-W S.erV Tien cent bijslag DEN HAAG. De heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T., heeft gisteren een comité-watersnoodpostzegel i953 geïnstalleerd. Daar het de bedoeling is. de postzegel zeer binnenkort in ver koop te brengen, zal het geen nieuwe zegel kunnen zijn. De voorbereidingen daarvoor zouden te veel tijd in besiag nemen. De directie vaii de Ï?.T.T. heèft nu besloten een bestaande zegel voor uit doel te gebruiken. Dit zegel zal een op druk krijgen, waaruit blijkt, dat een bij slag van tien cent boven het portobedrag is betaald. BRUSSEL (Reuter). De Belgische socialistische pers is verontwaardigd over het feit dat koning Boudewijn zich buitenslands heeft begeven terwijl zijn land door een zware ramp wordt be zocht. De koning is Dinsdag met zijn vader en stiefmoeder naar de Franse Rivièra vertrokken voor een korte va- cantie, volgend op een aanval van griep. De linkse bladen zijn het erover eens dat de houding van de koning op een dergelijk ogenblik wel een hoogst ongelukkige indruk moet maken op het ganse volk. dat zo zwaar is getroffen. Kemo Corset 9.4 pet. AMSTERDAM, 4 Febr. De Kemo Corsetfabriek zal voorstellen over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 9,4 pet in contanten. Advertentie Voor VERF EN LAK naar BOS VERFHANDEL ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN DORDRECHT Elia J. van Balkom-Peren, geb. 9.1. 94 (Da Costastraat 54). KERKWERVE Leendert Kloet, geb, 19.11.88 (Kerk- werve N 67). zijn moeder Hendri- na Kooman, geb. 23.10.64 (Kerk- werve N 67). Cornelis van der Bijl, geb. 16.3.39 (Kerkwerve N 31). KLUNDERT Leen van Wensen, mevr. Van Wen- sen-Tolenaars en 7 kinderen, E. Kasan, dpi. sold, uit Amsterdam, N. F. Berg, dpi, sold, uit Den Haag (vermist), A. Zwarts, dpi. sold, uit Delft (vermist). NUMANSDORP Geïdentificeerde slachtoffers: Jan Hoek, geb. 11.5.1904 (Korteboom weg 3). Johannes Dirk Hoek, geb. 26.5.1936 (Korteboomvveg 3). DirKje Elisabeth Hoek, geb. 12.11.1940 (Korteboomweg 3)Euft Hoek, geb. 29.11.1905 (Korteboomweg 1). Johannes Hoek, geb. 8.4.1934 (Kor teboomweg 1). Jannetje Maria Be- zemer, geb. 29.6.1924 (Sohuringsedijk 202). Elisabeth Cornelia Neeltje van der Ree, geb. 10.1.1950. Arie Herweyer, geb. 13.4.1907 (Korte boomweg 7). Elisabeth Adriana Herweyer, geb. 29.11.42 (Korte boomweg 7). Cornelis Pieter Her weyer, geb. 19.7.1929 (Korteboom weg 7). Christina Geradina Her- weyer-Knops, geb. 3.9.1932 (Korte boomweg 7). Teuntje Magdalena Herweyer, geb. 7^:1952 (Korte boomweg 7). Leendert Beider, geb. 9.1.1872 (Korteboomweg 9). Beider- 't Hoofd, geb. 9.1.1872 Korteboom weg 9). Willemijntje Beider, geb. Sohuitman, geb. 2.6.1899 (Korte boomweg 9). Jan Cot, geb. 6.3.1890 Korteboomweg 13). Wilhelmina Cot-Belder, geb. 13.1.1899 (Korte boomweg 13). Arwrvfiieitveld, geb. 10.5.27 (Korteboomweg 17). Riet- veld-Herweyer, geb. 12.9.1931 (Kor teboomweg 17). Cornelia Teuntje Rietveld, geb. 3.5.1951 (Korteboom weg 17). Pieter Herweyer, geb.28. 112.1882 (Korteboomweg 17). Adria na Maria Herweyer-Vari der Ree, geb. 29.12.1884 (Korteboomweg 17). Anthonie Groeneweg, geb. 7.12.1900 (Langeboomweg 3). Jobstje Basli- aantje De Jongste, geboren 25.12. 1905 (Langeboomweg 3). Hendrik Jerfaas Rustenhoven, geboren 26. 4.1912 (Korteboomweg 23). Ida Aaltje Rustenhoven-van der Ree, geboren 6.0.1913 (Korteboom weg 23). Jerfaas Rustenhoven, geb. 6.10.1933. Teuntje Neeltje Rus tenhoven, geb. 7 9.36. Neeltje Teun tje Rustenhoven, geb. 10.10.37. Wil lem Adrianus Rustenhoven, geb. 6.11.1939. Adriaantje Aaltje Rusten hoven, geb. 11.2.1941. Aaltje Jaapje Rustenhoven, geb.30.6.1942. Hendri- ka Rustenhoven, geb. 9.4.1947. Pie ter Arie Rustenhoven, geb. 9.11. 1949, allen gewoond hebbende: Korteboomweg 23. Pieter de Jong ste, geb. 7.1.1909 (Langeboomweg 7). Kornelia Neeltje de Jongste- Kramp.geb. 20.8.1915 (Langeboom weg 7). Dirkje Neeltje de Jongste, geb. 9.9.1941. Neeltje Dirkje de Jongste, geb. 34.1945. Hendnka Lena, geb. 25.10.1946. Hendrik de Jongste, geb. 17.3.1951, allen ge woond hebbende: Langeboomweg 7. Jacoo Kramp, geb. 13.11.1921 (Lan geboomweg 9). Maria Anthonla Kramp-Fortuin, geb. 9.7.1922 (Lan geboomweg 9) Hendrik Kramr geb. 17.5.1948. Neeltje Kramp, gei 15.5.1950, beiden gewoond hebbende Langeboomweg 9. Arie van Gee- mert, geb. 17.12.1927 (Langeboom weg 11). Johanna Cornelia van Geemert-Van 't Noordeinde, geb. 19.10.1929 (Langebj£m*eg 11). Cor nelia Maria van geb. 22.9. 1952 dqfpigeboomwSPHi)/^iriaan Putters, geb. 7.11.05 (fLangeboom- weg 13). Maria Putters-van Eeke- len, geb. 11.6.1921 (Langeboomweg 13). Jacob Putters, geb. 26.8.1948. Langeboomweg 13). Jacob Noten boom, geb. 8.9.1867 (Schuringsedijk 182). Philippus Notenboom, geb. 24. 9.1899. (Schuringsedijk 182). Lena Biesheuvel, geb. 4.5.1882 (Schuring sedijk 100). OUDELANDE Te Goes geïdentificeerde persoon Cornelia Janssens, geb. 19.10.75, echtgenote van Joh. Mol. OUDE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers; Pleun- tje van Noord-Van der Baan, geb. 25.10.1921. Francina Johanna van Noord, geb. 5.7.1951. Overleden: L. N. van Polanen, korporaal, leger no. 310419285. ST. PHILIPSLAND Verdronken: Andries A. van der Est, geb. 18.11.14. Willem Marinus Faag- se, geb. 30.1.87 (Oostdijk 7). Jan Ligtendag, geb. 6.11.15 (Zuiddijk 100). Jacobus Pieter Geense, geb. 7.8.84 (Voorstraat 13). Omgekomen, nog niet gevonden: Maatje den Haan, geb. 3.3.73, wed. van Jan Ligtendag (Zuiddijk 100). Cornelis Jan Suurlant, geb. 21.11.34 Zuiddijk 112). Jan Johannes Suur lant, geb. 25.3.29. Jan Marinus Suur lant, geb. 20.6.98 (Zuiddijk 112). Laurens Vroegop, geb. 27.2.40 (Zuiddijk 122). POORTUGAAL Jan Verhey, geb. 16.7.1883 (Plaat 1). Neeltje Verhey-Van Kampen, geb. 22.5.1887 (Plaat 1). Arie Verhey. geb. 20.2.1913 (Welhoeksedijk 180). Klaas Venneman, geb. 12.1.1918 Plaat 1). Maria Verhey, geb. 15.8.25 (Plaat 1). Pieter Venneman, geb. 29.11.1948 (Plaat 1). STAVENISSE Geïdentificeerd te Bergen op Zoom: J. Hage, man, ca. 60 jaar (Wilhel- minastraat). W. J. Hage-Sauke, ca. 50 jaar (Kerkweg), echtgenote van J. Hage. Petronella Josina Hage- Koeman (A 200). TEXEL Omgekomen: W. Bernardus, uit De Waal. W. Dijker (38 jaar), uit De Waal. R. Ukse (52 jaar), uit De Waal. D. Kuip (36 jaar), uit De Koog. YERSEKE Woonplaats van deze slachtoffers on bekend. Te Yerseke geïdentificeerde overleden personen: Tannetje Brie ve, geb. 23.12.1892, te Kruiningen. Adriana Sinke, geb. 19.7.1894, te Kruiningen. Thea Gerritje Hof- mijer, geb. 31.8.1952, te Kruiningen. Jacob Leendert Hendrikse, geb. 31. 3.31 of 13.3.31, te Ouwerkerk. Johan na Danker, geb. 28.3.1879, te Krui ningen. Maria Johanna van Iwaar- den, geb. 6.1.1896, te Kruiningen. IJSSELMONDE Overleden: Evert de Goede-Kooiman, geb. 7.9.1873, overleden: 1,2.1953 te Rotterdam, Benvenuto. RECTIFICATIES: 2e LIJST TIENGEMETEN Dlngeman Ordon, Gerrit Ordon. Juis te naam: Dingeman Ardon, Gerrit Ardon. 2e LIJST ZUIDLAND Kapel, 2 gezusters, wonende Kerk weg. Juiste namen: Maartje Kapel- Overgouw. Adriaantje Kwak-Over- gouw (Kerkweg). (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies- lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Mogelijkheid bestaat dat bevolkingsregisters verloren zijn gegaan Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het zal zeer moei lijk zijn om het juiste aantal slacht offers van de overstromingsramp vast] te stellen. Aangenomen mag worden, dat verscheidene bevolkingsregisters] in het rampgebied verloren zijn ge gaan en zeker is, dat talrijke onder! water zijn gekomen. Er zijn geen duplicaten van de kaarten in de gemeentelijke bevolkingsregis ters en komt van een plaats het register Eens verkochtblijft verkocht ST. JOR1SWEG 22 ARNHEM. Het onderzoek, dat in I Schotland is ingesteld naar twee an tieke kroonluchters, die volgens dei overlevering in 1851 door de Grote of, St. Euscbiuskerk te Arnhem via op kopers aan een kerk in Schotland zou den zijn verkocht, heeft geen resul taat opgeleverd. De ondersecretaris van het ministerie van openbare werken te Londen heeft medegedeeld, dat dank zij dit zeer in tensieve onderzoek via Schotse radiosta tions en pers ir. Schotland er slechts éen kroon is ontdekt en de High Church te Rothesay, die echter niet van het type is dat in Neder land voorkwam. De verdwenen kronen zyn, evenals het antieke kerkmeubilair, op 4 Juni 1851 tijdens een openbare ver koping in de Stadswaag voor een ap pel en een ei verkocht, toen de zucht telefoon 6T06 I tot moderniseren bezit Arnhemse kerkeraad. De opbrengst vari eerde al naar het gewicht van f 6,49 tot i 227,45 per stuk. Na de verwoesting van de kerk gedu rende de laatste oorlog kreeg een ama- teur-historicus via oude documenten het vermoeden dat de kostbare kroonluch ters in Schotland terecht waren geko men. Nu het onderzoek zonder resultaat is gebleven, zal de grote kerk te Arnhem, die nu wordt herbouwd, wel nimmer meer kunnen bogen op het bezit van de antieke luchters, die destijds plaats moes ten maken voor de toen moderne, doch stijlloze gasverlichtingsornamenten. Voor een echt PERZISCH TAPIJT RAPUADA" Joh- de VVittstraat 6 fjD U V O H li H Tel. 4269 - Dordrecht STERK VERDAAGDE PRIJZEN WILLEMSTAD (A.N.P.) Gisteren was het 125 jaar geleden, dat op Cura sao als centrale circulatiebank De Cu racaose Bank werd opgericht. De bank stond in 1828 bij de oprichting onder presidium van de directeur' der kolonie, de plaatsvervanger van de gou verneur-generaal van de Antillen en Suriname, bijgestaan door twee direc teuren gekozen uit de voorname koop lieden van het eiland. De invloed van de handel in de directie van de bank is tot op de huidige dag gehandhaafd en dat is ook te begrijpen als men bedenkt, dat de bank oorspronkelijk als hoofddoel had het verlenen van credieten. opdat de kwijnende door voerhandel weer tot nieuw leven kunnen komen. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De toepassing van de regeling oorlogsslachtoffei's op de hulp verlening aan de slachtoffers van een overstroming zal neerkomen op een ver goeding tot ten hoogste negentig procent van het laatstgenoten inkomen. In bij zondere gevallen zullen de gemeenten, die zoals bekend met de uitvoe ring van deze regeling zijn belast, dit maximum nog kunnen overschrijden. De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten zijn ge komen en is ingegaan per 1 Februari, DEN HAAG. De Koninklijke familie heeft het nog ter beschikking zijnde ge deelte van het paleis aan het Noordeinde en het huis aan het Lange Voorhout 16 in Den Haag, ter beschikking gesteld van het Roode Kruis. Ook de stallen op de landgoederen De Raephorst en De Horst, die aan Prinses Wilhelmina toe behoren. rijn ter beschikking gesteld ais evacuatiepiaatsen voor geëvacueerd vee uit de noodgebieden. Tot nog toe is niet gebleken, dat het paleis Het Loo nodig zal zijn als evacua tiecentrum. Mocht men het wel nodig hebben, dan zal de Koninklijke famiiie alles wat nodig is voor een goed geoutil leerd centrum, volledig ter beschikking stellen. Hulp voor emigranten uit noodgebieden MONTREAL (A.N.P.). De Canadese regering heeft zieb bereid verklaard aan alle emigranten uit de noodgebie den een crediet te verstrekken vooi de overtocht naar Canada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is, in twee jaren te wor den terugbetaald. Het ligt in de bedoe ling een langere termijn voor terugbe taling vast te stellen. GEEN HOOI NAAR HET BUITENLAND Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi gestaakt. In de overstroomde gebieden zijn niet onbelangrijke hoeveelheden hooi verlo ren gegaan. Het uit deze gebieden ge redde vee is elders op boerderijen on dergebracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere vee bezetting. Te zijner tijd zal worden be zien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. i Athos, waarom IK NIET .NAAR JE \gELUISTERD De obiie Mud&£tie>id mini de beroemde uronturennnnurt vun tlexandei Uurnas 99. Toen hij weer enigszins de beschikking over zijn denkvermogen had teruggekregen en hel afschuwelijke kon uitspreken dat hem plotseling had overrompeld, stamelde hij: dat is het brandmerk. Hoe... hoe... waar... ben jij7 Milady gaf hem niet de kans de slotsom tol uitdrukking te brengen. Ze was als een helleveeg overeind gesprongen en van dat ogenblik af had haar gehele houding een blijvende verandering ondergaan. Bemerkend dat alles ontdekt was, dat zij niet langer kon veinzen, dat zij aan de kaak was ge steld en dat zij de gevolgen daarvan moest zien te neutraliseren, ging ze met ongekende brutaliteit tot handelen over. Het was geen vrouw die in snikken zou uitbarsten wanneer het spel voor haar verloren was, maar juist iemand, voor wie men dan pas ten volle op zijn hoede diende te zijn. Schurkl riep ze uit. Je hebt me in de val laten lopen! Je hebt me laaghartig verraden en me mijn geheim ontfutseld bovendien. Daarmee heb je je lot bezegeld. Nu ik het weet, zul je sterven! En zij rende naar een kistje dat met mo zaïek was ingelegd en dat op haar toilettafel stond, met van drift bevende hand maakte ze het open en haalde er een kleine dolk met gouden heft uit, een vlijmscherp wapen, waarmee ze zich op de weerloze en op niets bedachte d'Artagnan stortte. Toen hij haar mei verwrongen gezicht, verwarde haren en de dolk in de hand op zich zag afkomen, verstijfde hem het bloed in de aderen. Dit wezen kende hij niet meer. Ze had de lippen tot bloedens toe stuk gebeten, hetgeen haar aanblik nog ontstellender maakte Instinctief stoof hij achteruit, achter de divan om en ontweek haar achtervolging, alsof het een giftige slang was, die het op zijn leven had toegelegd Het kwam aanvankelijk niet in hem op zich tegenover een vrouw gewapen derhand te weer te stellen, maar toen hij merkte dat hier zijn veiligheid in het geding was, aarzelde hij niet meer en rukte zijn ra pier uit de schede. Milady scheen zich daar weinig om te bekommeren. Ze bleef hem nazetten het hele vertrek door en zij bleef pas staan toen d'Artagnan haar dc punt van de degen op de keel zette. Zij probeerde het wapen met haar handen te verwijderen, maar kreeg daartoe niet de kans. d'Artagnan han teerde zijn wapen met meesterschap, hield het haar dan eens voor de ogen, dan weer tegen de borst, zodat er tussen hem en zijn belaagster een veilige afstand bleef bewaard. Milady schold en schreeuwde ondertussen zo vervaarlijk dat het hele huis ervan weer galmde. Achter de gesloten deur stond Kitty met de doodsangst in het hart te luisteren. Naar die deur besloot ook d'Artagnan te re tireren. Daar het meningsverschil met zijn vriendin langzaam begon te gelijken op een tweegevecht, werd hij geleidelijk de situatie meester. Ze bleef doorrazen, maar hij had al zijn koelbloedigheid teruggekregen. Opgepast, liefje, adviseerde hij sarcastisch. Kom niet verder, want anders zal ik je er een tweede lelie bij bezorgen, op die mooie wangen van je! Ellendeling, hondsvot! tierde Milady en inplaats van zich door zijn waarschuwende woorden te laten kalmeren raakte ze nu nog meer over het kookpunt. Om bij hem te ko men smeet ze de meubels omver en hij ver school zich er achter om zich tegen haar te beschermen. Temidden van al dat lawaai rukte Kitty plotseling de deur open, hetgeen voor d'Artagnan een ware uitkomst was. Met één sprong vloog hij de kamer van Mi- lady uit naar de drempel, waarna hij blik semsnel de deur achter zich sloot en er met zijn hele gewicht tegen aan leunde, terwijl Kitty de grendels ervoor schoof. Vlug, hierheen, zei het dodelijk geschrok ken meisje, de jongeman bij de hand vattend. Terwijl beiden de aftocht bliezen spande Milady zich nog in met een kracht die ver uitging boven het vermogen van een vi'ouw om de steunboog, welke haar in haar kamer opgesloten hield te verwijderen maar toen zij voelde dat dit niet ging, doorzeefde zij de deur met dolkstoten, waarvan er verschei dene het dikke hout geheel doorboorden. Gauw, Kitty! fluisterde d'Artagnan, help me het huis uit, want anders laat ze me nog door haar lakeien vermoorden. Geef me een of ander kledingstuk, waardoor ik tenminste voor die kerels onherkenbaar ben. En dus doste Kitty hem uit met een oude zwarte mantel, welke hem veel te lang viel, maar waarin hij zich geheel kon verbergen en zo rende hij het huis uit, net op tijd, want ondertussen had Milady al gescheld en haast te het personeel zich naar haar kamer. d'Artagnan echter liep treurig gestemd over straat en mompelde: Athos, waarom heb ik niet naar je geluisterd? Wordt vervolgd niet boven water dan zal het niet i. gelijk zijn om een definitief cijfer te geven, zo vertelde ons de hee<- C. J. Graafland, hoofd van de rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Wat de be volkingsregisters, die onder water staan betreft, heeft de heer Graafland goede hoop, dat de kaarten als ze te zijner tijd boven water komen, nog leesbaar zul len zijn. De kaarten zijn in zware stalen kasten opgeborgen en uit de oorlogs jaren heeft men de ervaring, dat water de kaarten niet geheel verwoest. In de Wieringermeer hadden b.v. de binnen landse strijdkrachten een bevolkings register uit een gemeente gehaald, in melkbussen geborgen en deze onder een hooiberg verstopt. De Wieringermeer werd laier door de Duitsers onder wa ter gezet. Toen het bevolkingsregister weer boven water kwam, bleken de kaarten nog te ontcijferen. Gegevens verzamelen Is een bevolkingsregister geheel ver dwenen, dan zal men moeten werken met de talrijke gegevens over Inwoners van deze gemeente, die thans binnen komen bij de centrale evacuatieregis tratie van de rijksinspectie. Deze pas opgerichte afdeling werkt nauw samen met het Roode Kruis. De duizenden éva cué's worden geregistreerd, evenals de aanvragen om inlichtingen over be paalde personen. Zolang over iemand naar wie gevraagd is niets bekend is, blijft deze genoteerd. Worden er over personen, die vermist zijn geen inlich tingen gevraagd en blijkt straks het be volkingsregister van de plaats hunner inwoning verloren te z\jn gegaan, dan zullen zij niet op de verlieslijst als slachtoffer zijn vermeld. Advertentie WIE?... WAT?... WAAR?.,. Wie is niet moeilijk' ais U weet fiat het over bedden gaat. De be woners van Dordrecht en Omge ving hebben een goed gesorteerde beddenzaak aan het STADHUIS PLEIN 3. L. B. HENDRIK SEN levert U kapokmatrassen, verende bedden, opklapbedden. dekens enz Wilt U Uw bed overtrokkerï nebben, gerepareerd of bijgevuld? Even 4490 draaien en U kriiet vrijblijvend prijsopgaaf aan huis en wat meer zegt altijd keurig Bromfietser verongelukt ROTTERDAM. De 44-jarige klinker B. Klijn uit Rotterdam werd gistermid dag toen hij met een bromfiets op het Bveeplein reed, door een autobus gegre pen en ongeveer twintig meter meege sleurd. Met zeer ernstige verwondingen werd hij naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. In de loop van de avond is hij daar overleden. Vergoeding huisvesting van geëvacueerden Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Er komt epn regeling voor de vergoeding van huisvesting, voeding en verdere verzorging, die de geëvacueerden van particulieren zuilen- krijgen. Een ontwerp voor een derge lijke regeling is klaargemaakt door de subcommissie voor maatschappelijke zorg van de coördinatiecommissie. FRANKFORT. (Reuter.) Deze week heeft de Duitse politie in geheel West- Duitsland meer dan veertig mensen ge arresteerd tijdens razzia's op communis tische organisaties. Onder de gearres teerden bevinden zich verscheidene vrouwen. De politie is erg geheimzinnig over de arrestaties en de gearresteerden. Zeepost kan worden verzonden voor Indonesië met het m.s. Talisse, uiterlijk ter post 12 Februari, Nw Guinea: m.s. Langkoeas (12 Febr.), Ned. Antillen: m.s. Willemstad (17 Febr.), Suriname: s.s. Cottica (18 Febr.), Unie v. Zuid- Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Oranjefon tein (10 Febr.), Canada: s.s. Rijndam (12 Febr.), Australië en Nw. Zeeland: m.s. Fairsea (12 Febr.), Argentinië, Bo livia, Chili, Paraguay, Uruguay en Bra zilië: m.s. Alhena (11 Febr.). liet Fregat Boeroe van de Koninklijke Marine kwam gisteren uit. Nieuw Guinea in de haven van Den Helder aan. Het was de eerste maal dat dit oorspronkelijk Australische fregat een Nederlandse haven aandeed. Mr. E. G. A. Roolvink is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mejuffrouw dr. A. de Waal, die is benoemd tot staatssecretaris van onderwijs. De Indonesische regering heeft toe stemming verleend tot het openen van een Canadese ambassade in Djakarta. Voorlopig zal de Indonesische ambassa deur in Washington de Indonesische be langen in Canada behartigen. Bagijnhof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur 's Zaterdags: 8.15—13.— uur TELEFOON: Advertentie-afd. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen- afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klachtendienat (18.30 —19.30) 6939 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentiche Bank Ned. Middenstandsbank- Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.p. maand; 6. p. kwartaal. Postabonnement 6.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2