GROOTSTE ELLENDE ACHTER DE RUG Vóór springtij moet Tholen dicht zijn Evacuatie uit noodgebieden zal Dinsdag voltooid zijn Aantal doden dichter bij twee- dan bij driehonderd Ieder diep onder de indruk van krachtige steun door geallieerde troepen Voor een deel nog oogst dit jaar Toestand nergens verslechterd Voorne kan behouden blijven Amerika schaft de looiïbeheersing af Dodencijfer 1372 Geen toegang voor niet bevoegden Bijzondere regeling voor emigranten Belastingfaciliteiten Toezeggingen worden ook geregistreerd Geen prijsstoringen verwacht voor groenten en fruit Aanhoudende vorst Vorst houdt aan Ie lofdtenoor Zaterdag 7 Februari 1953 abonnementsprijs 47 cent per week DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT 8e Jaargang No. 32 Verschijnt dagelijks- o1 Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM Verwacht wordt dat de evacuatie van bewoners der noodgebieden zich Dinsdag zal hebben voltrokken. Aan ruim 25.000 mensen is onderdak ver schaft in Noord-Brabant. Zij zijn allen bij particulieren ondergebracht, geheel op basis van vrijwilligheid. Naar ruwe schatting zijn er in Zuid-Holland 10.000 evacué's opgenomen Uit Schouwen en Duiveland moeten nog duizenden evacué's komen en vermoedelijk zal dit ook het geval moeten zijn voor Tholen. maar voor algehele evacuatie is er op dit eiland stellig geen reden. De grootste ellende in het gehele gebied is men thans te boven. In belangrijke mate heeft de zee-, land- en luchtmacht, gesteund door geallieerde eenheden, daartoe bijgedragen. Van de landmacht werden 12.000 man ingeschakeld. Zo snel mogelijik beginnen zal het devies zijn voor de herstelwerken, zei minister Mansholt na een tweedaagse inspectietocht. Bepaalde delen, onder andere Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, zullen vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst opleveren. Voor andere delen zal rekening dienen te worden gehouden met een latere aanvang van het herstel van de grond. Minister Mansholt noemde Schouwen en Duiveland. In de noodgebieden is de toestand gisteren weinig veranderd, in geen geval ernstiger geworden. Op Schouwen en Duiveland zijn Oosterland, Nieuwerlterk, Ouwerkerk en Dreischor thans geheel geëvacueerd. Dat ge beurde in hoofdzaak over Bruinisse. Daar is nu geen belangrijke toevoer van évacué's meer te verwachten. Renesse zal voorlopig niet worden ontvolkt. Op Goerëe en Overflakkee vertoeven nog ongeveer 10.000 mensen, 20.000 eilandbewoners zijn naar elders vervoerd. Helicopters en duclcs hebben hier in de afgelopen dagen niet minder dan 1650 geïsoleerde mensen gered. Men is op GoereeOverflakkee bijzonder ook onder de indruk gekomen van de steun die Amerikaanse, Engelse gr, Franse geni^lipepèn hebber, verleend. Prins Bernhard heeft met een helicopter enige geïsoleerde mensen uit Nieuwe Tonge afgehaald. In Middelharnis, dat droog gekomen is, beschikt men weer over gas en elec- triciteit. Duizenden eilandbewoners en vrijwilligers werken aan de dijken. De burgemeester van Dirksland kon dan ook meedelen dat er geen gevaar meer bestaat voor verdere doorbraken. Het plan voor provisorisch herstel van de dijken' is gereed en met, de uitvoering is al een begin gemaakt. Op Voorne en Putten geeft de toestand geen reden tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gaten in de zeedijk bij Oudenhoorn met vloed het water nog binnen, maar de waterstand in de ondergelopen polders wordt niet hoger. En met de dichting van de vier gaten is men druk bezig. Men gaat nu proberen het gedeelte van het ondergelopen gebied waarin de Groene Kruisweg is gelegen droog te krijgen, teneinde het verkeer met Rotterdam weer wat nor maler te kunnen doen verlopen. Voortgang in West-Zeeuwseh-Vlaanderen In West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met ongeveer 1000 burgers en 25 militairen gewerkt aan de versterking van de zeewering. Het werk vordert goed. Alle gaten in de duinen en dijken zijn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is mede aangewezen als evacuatieoord. Er is een vrij groot aantal evacué's, voornamelijk uit Schouwen en Duiveland in de dorpen ondergebracht. Een helicopter is zojuist geland op een aangegeven plaats in Zieriksee met geredden uit de omgeving. Een klein meisje wordt uit hel toestel gelild. Ze gaat direct met een boot naar Rotterdam. WASHINGTON. (Reuter.) Presi dent Eisenhower heeft gisteren het toe zicht van de regering op lonen en sala rissen afgeschaft. Ook is de prijsbeheer- sing afgesohaft voor een reeks goederen, waaronder alle vleeswaren. Uit de volgende plaatsen kwa men nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJsel 4, Dor drecht 1, Kerkwerve 3, St. Philipsland 8, Zuidland 1, Zijpe (aangespoeld) 3. Het dodencijfer bedraagt thans volgens de offi ciële opgaven 1372. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Vandaag en morgen zal men er rekening mee moeten houden, dat tal van wegen naar en in bet rampge bied zijn afgesloten voor parti culier verkeer, dat met de hulp verlening niets te maken heeft. De verwachting, dat dit week einde .vefle nieuwsgierigen naai de getroffen streken zullen gaan, om daar een kijkje te nemen, anderen om bijvoorbeeld familie leden of kennissen te bezoeken, is in de coördinatiecommissie besproken. Men voorzag niet alleen belemmering van de hulp verlening en mogelijk herstel- werk, maar ook wel degelijk de mogelijkheid van plundering, Om dit te voorkomen, zullen de toegangswegen naar die gebieden voor degenen, die er niets te maken hebben, zijn afgesloten. Koortsachtig werk aan de dijken Eigen Nieuwsdienst THOLEN. De stad Tholen is I Zodra dit is gelukt, kan van de gemeen- - te Tholen uit over Poortvliet, Scherpe- thans voor het öehele eiland het cen-lnisse gt Maartensdijk de Noordpunt trum van krachtige hulpverlening j van de te verzwaren dijk worden be- van het Roode Kruis, van het mili- ^overigens mag nog niet worden ge- taire commando evenals van de aan voer van goederen, waaronde. kle ding en tienduizenden zandzakken. Het contact met het eiland Tholen wordt tlians over de hoog onder water staande verkeersweg onderhouden door amphibievoertuigen, waaronder ook Amerikaanse uit Duitsland. Hier mee zullen ook de drie duizend arbei ders, van wie er reeds ca. zeshonderd zijn aangekomen te Poortvliet evenals ongeveer vijftig studenten, naar dit noodgebied worden vervoerd. Het ligt in de bedoeling hiermee de gehele nacht door te gaan. Met de groot ste spoed zullen enige belangrijke dijk versterkingen worden aangebracht. Men is al bezig met een binnendijk van 7t-> km lengte die van Noord naar Zuid loopt, Westelijk niet ver van het zo zwaar getroffen Stavenisse. Deze dijk zal als zeedijk dienst moeten doen, want b;j Stavenisse is de waterkeerdük weg geslagen over een afstand van meer dan een kilometer. Men hoopt hierin te slagen vóór het volgende springtij, dat over ongeveer anderhalve week wordt verwacht. Tegelijk zal dan ook de meer Westelijk gelegen binnendijk die van dicht bij S't. Annaland naar St. Maartens dijk loopt, worden versterkt; als de eer ste dijk het houdt zal St. Annaland zijn beschermd. De weg van Tholen naar St. Annaland is nog geheel intact. Van hier kan men over de polderdijk de te hersteilen dijk naar Stavenisse bereiken Met man en macht wordt door burgers en militairen gewerkt om het grote gat te dichten bij het stoomgemaal Strijen te Poortvliet. Nieuwe cultuur in verdronken land Eigen Nieuwsdienst ARNHEM, De Nederlandse Heidein jj. te Arnhem is reeds begonnen met het geven van spoedcursussen aan het personeel, dat straks bij het opnieuw in cultuur brengen van het thans verdronken land, leiding zal moeten geven. De cursussen voor het opzichthoudend personeel worden in Arnhem gehouden en die voor de toezichthoudende mensen komen in de Peel en de Noordoostpolder. Voor deze laatste cursus komen in de eerste plaats zonen van landarbeiders en jonge boeren boven de 23 jaar en ongehuwd uit de getroffen gebieden in aanmerking. Canada. zegd dat verder de toestand geconsoli deerd is. Hoewel de dorpskern van St. Annaland, St. Maartensdijk en Poortvliet droog valt bij eb, verkeert de dijk er nog in critieke staat. De gemeente Tholen, waar het leven vrij normaal zijn gang schijnt te gaan. tobt thans met het probleem hoe zij on derdak kan bieden aan de vele honder den mensen, die erheen zijn gebracht. Uit Stavenisse alleen al zijn er een kleine zeshonderd bewoners naar de stad ge- evacüeerd. Van hen zijn er ca 250 ver der getransporteerd, maar nu moet in deze kleine gemeente nog slaapgelegen heid worden gevonden voor de meer dan tweeduizend arbeiders die in aan tocht zijn. Voor de eerste maal sinds het begin van de ramp is gisteravond geen nieuw water binnengelopen. Om elf uur ging (tijdens vloed een gat in de buitendijk dicht Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Voor 700 gezinnen in de getroffen gebieden, wier aanmelding voor emigratie in behandeling is, heeft de stichting landverhuizing een bijzon dere regeling getroffen. Zeventig ge zinnen, in totaal ongeveer 200 mensen, /.uilen 7,eer binnenkort, namelijk over vier a zes weken vertrekken. Deze mensen, voor'zover zij door de ramp of tengevolge van evacuatie hun papieren, paspoorten, enz. mochten heb ben verloren, zullen alle medewerking krijgen van de stichting. Ook als de adspirant-emigranten alles verloren mochten hebben, dan kunnen zij rekenen op een nieuw paspoort, kleding, een voorschot op de te verwachten schade vergoeding, en zelfs 'op transport uit hun ver-afgelegen oorden. Van de 70 gezinnen hebben 25 zich al met de stichting landverhuizing in verbinding gesteld. Op 14 Februari vertrekt de Fairsea met bijna 1700 emigranten naar Austra lië, de Grote Beer gaat naar Canada op 20 Februari en de Zuiderkruis naar Zuid- Afrilca op 24 Februari. Voorts gaan er 28 Februari emigranten met de Veen- dam, dat geen regeringsschip is, naar Hoe door en door ernstig staan de gezichten van deze militairen, die kleren en dekens dragen voor de geredden in Zierikzee. Hoe ernstig, maar ook hoe vastberaden Brits compliment LONDEN (Reuter). Het Britse parlementslid Chuter Ede, minister van binnenlandse zaken in het vo rige kabinet, zei gisteren in het La gerhuis over de ramp die Engeland en Nederland heeft getroffen: „Het zegt wel iets over de aard van de verwoestingen, wanneer zelfs een volk als het Nederlandse, zo be kwaam in de wetenschappelijke oorlogvoering tegen het water, zo zwaar door de ramp is getroffen". ,,De Nederlanders immers hebben zeeweringen gebouwd waarvan men zou menen, dat zij. afgezien van sabotage, volkomen opgewas sen zouden zijn, zelfs tegen het grootste geweld van de zee." Nieuwe schatting te Stavenisse Eigen Nieuwsdienst STAVENISSE. Bijna ongelofelijk, maar tegelijk verheugend klinkt het in onze oren wanneer loco-burgemees ter J. W. van der Slikke van Stavenisse ons mededeelt, dat naar zijn mening het getal van driehonderd slachtoffers, dat voor dit zwaar getroffen dorp steeds werd genoemd, aan de hoge kant zal blijken te zijn. Hij denkt, dat dit eerder bij de tweehonderd zal liggen. Hij motiveert dit met de ver klaring dat hij met anderen na de ramp heeft nagegaan welke gebouwen er verloren waren gegaan, en dat men dit in verband heeft gebracht met het aantal bewoners ervan. Dan zijn er nog meevallers, zoals de heer Van der Slikke het noemt, nl. dat er nadien berichten zijn binnengekomen dat op verscheidene plaatsen mensen op een soort vlot zijn aangedreven. Ook van mensen die behoren tot de bergingsbri gade vernemen wij, dat naar hun oordeel het aantal slachtoffers hoogstwaarschijn lijk aanmerkelijk kleiner zal zijn dan thans nog algemeen wordt verondersteld. Stavenisse telde op 1 Januari van dit jaar 1737 inwoners, van wie de overle venden op een enkele na zijn geëvacu eerd. Tot eisteravond waren er negentien slachtoffers herkend. Op twee na zijn zij ter aarde besteld te Bergen op Zoom, St. Annaland en St. Maartensdijk, daar dit in Stavenisse zelf onmogelijk is. De verwoesting is het hevigst geweest in de Kerkstraat, waarvan de ene zijde geheel beroofd is van haar bebouwing, terwijl aan de overzijde ongeveer de helft van de veertig huizen is weggespoeld. In tegenstelling tot de hardnekkige geruch ten is de mooie hervormde kerk niet ingestort hetgeen ten overvloede kan worden geconstateerd op de luchtfoto, die wij gisteren op de voorpagina hebben afgedrukt. De kern der gemeente valt bij eb nu gedeeltelijk droog. Oudste en grootste Noorse papierfabriek afgebrand OSLO (A.P.). Een grote brand heeft gisterochtend de oudste en groot ste Noorse papierfabriek, de Sarpsborg Carton and Paper Industries Ltd. in de as gelegd. De schade bedraagt meer dan drie millioen kronen. DEN HAAG. De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de Regering tot elk bedrag van het in komen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij ziin aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk VorzAek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Dit geldt eveneens voor goederen die uit bedrijfsvoorraden ten behoe ve van watersnoodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereve- ningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De toezeggingen, het Nationaal Rampenfonds van scheidene kanten heeft ontvangen voor materiële giften bijvoorbeeld de her bouw van hooibergen, het beschikbaar stellen van werkkrachten voor een be paald doel, stenen voor de herbouw van huizen en boerderijen, e.d., zullen door het fonds worden geregistreerd. Het is de bedoeling van het fonds, dat men er op zal terugkomen, zodra het mogelijk is deze toezeggingen te reali seren. Alle toezeggingen legt het bestuur van het fonds aan het departement van binnenlandse zaken, ter beoordeling voor, waarna de beste bestemming in overleg met de coördinatie-commissie zal worden vastgesteld. Maar uien worden uiterst schaars Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het centraal bureau voor de tuinbouwverenigingen ver wacht dat de markt voor uien uiterst schaars zal worden, daar grote voor raden in het overstroomde gebied ver loren zijn geraakt. In andere delen van het land is de productie van uien niet omvangrijk. Er is ook veel peen verloren gegaan, doch de teelt daarvan beperkt zich Nederlandse aflossing naar Suezkanaal LONDEN (Reuter). Generaal Na. goeib heeft zich in een onderhoud met de correspondent van de Daily Mail in Egypte bereid verklaard, enkele mili taire deskundigen uit „neutrale" lan den als Zweden, Denemarken en Neder land, toe te laten in de zone van het Suezkanaal als vervanging voor de een heden van het Britse leger. Deze bijstand uit landen, die in het Brits-Egyptische conflict over het Suez kanaal neutraal zijn gebleven, zou sleets enkele maanden duren, tot de Egyp tische troepen voldoende geoefend zijn in de moderne wapenhandel, Volgens Nagoeib heeft de Egyptische soldaat, zelfs de ongeletterde, een hoge graad van intelligentie- Er zijn al meer dan vijftig Duitse instructeurs bij het Egyptische leger. niet uitsluitend tot het Zuidwesten. Het is echter niet onmogelijk dat in de komende weken grote hoeveelheden peen ter beschikking zullen worden gesteld voor de voedervoorziening van jeëvacueerd vee. Dit zal dan uitslui tend gelden voor de grovere sortering breekpeen. Het overstroomde gebied was voorts steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof. De aanvoer zal wel verminderen, maar tot schaarste be hoeft dit niet te leiden, daar deze pro ducten ook in veel niet getroffen ge bieden worden geteeld. In de eerste dagen na de ramp was een geringe prijsstijging voor deze producten op te merken. Er bestaat geen vrees voor verdere prijsstijgingen. Voor andere groentensoorten wordt op korte ter mijn geen verandering in de prijzen verwacht. Een aantal partijen appelen is even eens verloren gegaan. De grote vei ling koelhuizen zijn evenwel, voor zo ver bekend is, geheel intact en de ma chines functionneren alweer. Aangeno men mag worden dat hier veel fruit in goede staat zal blijven. Overigens maakt de in het Zuidwesten aanwezige voorraad slechts een klein gedeelte uit van de totaal in Nederland aan wezige fruitvoorraad! Een prijsstoring is dan ook niet te verwachten. Steun aan het Rampenfonds 45 millioen - 35 millioen- 25 millioen - "50 millioen 40 millioen "30 millioen '20 millioen 10 millioen - H ~20 millioen 15 millioen - H - - H - 10 millioen 5 millioen - H - Gisteravond iverd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op byna 17 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag 2oorden dal thans rond f 7.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Zie verder pag. 9. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen- fondsStatenlaan 81. 's-Gra- Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinanvië bevindt zich een vry krachtig hogedrukgebied, dat geheel met koude luebtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zweden worden minimumtemperaturen van tien tot twin tig graden onder nul gemeld en ook in Denemarken vriest hel ongeveer tien gra den. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen matig gevro ren (min 5 tot min 10 graden), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtem peraturen van min 13 graden opgetreden. De lage temperaturen werden veroor zaakt door opklaringen bij weinig wind en moeten worden beschouwd als zogenaam de slralingskoude. )e depressie-activiteit op de oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van verzwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst tc verwachten. Aange zien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst optreden. - Verwachting -vt'jAcffe fSU-;' tot Zondag- avond: I !■- Opklaringen, iuül maar ook en kele plaatselij ke - sneeuw buien en hier en daar tijde lijk mist. Wei nig wind. In de kuststreken lichte tot ma- """^tige, elders in -l - het land matige tot strenge vorst. Miesje: Droog en warm. Maar daarginds: Giro 957 51

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1