P Waar moet geld vandaan komen voor herstel van schade? PIET Deblokkering tegenwaarderekeniiig Marshallhulp of belastingverhoging KATHOLIEK NIEUWS Even een puzzeltje! WEK DE GAL IN UW LEVER OP ladio rogramms Wilt Gij ONDERWIJZER worden? DC On. f.u,1 Blauwe Saffier - Zaterdag 7 Februari 1953 11/EL niemand zal ontkennen, dat sinds meer dan een W eeuw de techniek het leven van de mens en zelfs de structuur van de maatschappij op revolutionnaire wijze heeft veranderd. Allen hebben wij iets met de techniek te maken, en meer dan 60 procent van alle arbeidende mensen zijn werkzaam in technische en natuurweten schappelijke beroepen. En wat moet men, gezien de resultaten die zij heeft tot stand gebracht, nu zeggen vannde aard der techniek? Brengt zij de mens niet dik wijls tot waanzinnige en ver- MFNS FN derfelijke ondernemingenITlijiilj Lal zodat wij haar wel pessimis tisch moeten tegemoet tre den? Of herschept zij integen deel dit aardse tranendal geleidelijk in een herwonnen paradijs, zodat wij niets dan optimisme voor haar aan de dag kunnen leggen? Wij herinneren ons protes tantse dichters uit de negentiende eeuwdie de techniek vervloekten als „des duivelswij herinneren ons ook de katholieke priester en schrijver Cornells Broere, die, toen hij in Ï839 de eerste trein zag rijden, tot tranen toe ontroerd was en in zijn hart God dankte vóór de nieuwe weerglans van Gods oneindig verstand die in dit ver nuftig mensenwerk aan het licht trad. Met dit al is sinds deze beginjaren de macht der tech niek zó ontzaglijk gegroeid en heeft zij ons voor zulke ingrijpende problemen gesteld, dat een onderzoek naar onze juiste houding gewettigd is. Dit onderzoek is inderdaad verricht door enige kultuxir- filosofen en zielzorgers. Wij denken bijvoorbeeld aan het werk van de Duitse Jesuiet Friedrich Muckermann dat hij tijdens de laatste oorlog in Zwitserland schreef, en dat wij wel het testament vein deze vurige en modern- gezinde priester mogen noemen; „Der Mensch im Zeitalter der Technik". Wij denken vooral aan het grondige werk van Von Hornstein en Dessauer, in Nederlandse vertaling verschenen onder de titel: „De ziel in de ban der Tech niek" (Sheed and Ward, Antwerpen, 2950. Paul Brand, Bussum, 1950). F. Dessauer is een van de weinige heden daagse denkers die vertrouwd zijn èn met de natuur wetenschappen en de techniek, èn met de filosofie en de theologie. Deze katholiek geworden Duitse jood was in de periode van Weimar bedrijfsleider van een der be langrijkste fabrieken van Röntgen-apparaten e.n medische instrumenten. ïteeas ais mjlcsaag-ajgevaaraigae scnreej hij merkwaardige studies over de maatschappelijke ge volgen van de technische revolutie. Von Hornstein is een theoloog met 20 jaren 'ervaring als zielzorger in de tech nische beroepen. Zij zijn alleszins bevoegd om 't vraagstuk diepgaand te ontleden. Maar er is nog een Ander die de technische revolutie met haar gevolgen van een hoog standpunt en met diep menselijke en christelijke bezorgdheid overziet! Richt zich de aandacht van de Pausen in de grote sociale en cyclieken niet -eveneens op de arbeider, niet enkel als de toentertijd, maatschappelijk achteruitgestelde en ontrechte, maar op de arbeider ook als de nieuwe mens uit het tijdperk der techniek? jsen nieuw mensentype, een mens met een nieuwe oneniane, omgeven aoor Keinarae, exacte zenerneaen, berekenbare uitkomsten, achterhaalbare „mysteries", dui delijke natuurwetten dat is inderdaad de mens uit het tijdperk der techniek. Wie dit nog niet weten mocht, of ver buiten een industrieél of technisch centrum een tame lijk idyllisch leven leidt, hij onderga eens het „klimaat" van de voortreffelijke film TECHNIEK £S,dbarH<,r" mn Is de tecniek dan mate rialistisch? Neen, techniek als ding of als verrichting is op zich zelf iets indifferents. Zij is evenmin materialistisch als een spoorbrug, een electron, of het richten van een magneet. Zij is in wezen een bewijs van de geestelijke overmacht van de mens op de stof. Zij kan door de mens voor slechte doeleinden worden misbruikt, maar dit is ook mogelijk met het recht en met de waarheid. Zij wordt echter óók tot nut van ae mensneia aangewena net gescnieaae pracnug bij de watersnood!) en kan een vervulling zijn van Gods gebod: maak de aarde aan U onderdanig. Wij denken dus volstrekt niet pessimistisch over de techniek. Als wij geneigd zouden zijn pessimistisch te denken, dan was het over de mens in wiens handen ae tecnnisctie maclit is neergeiega. Von Hornstein en Dessauer oordelen ook hierover zeer optimistisch, mis schien te optimistisch. De onheilen die de techniek soms voortbrengt beschouwen zij als voorbijgaand, als een soort puberteitscrisis van de techniek. Of hun zienswijze met de werkelijkheid overeenstemt, zal de tóekomst moeten uitwijzen. Wij weten nog niet zeker, of de mens met de atoombom niet zal lijken op een aap met een scheermes. Wij namen onlangs kennis van een lezing van de bekende Engelse professor H. Levy, van het Imperial College of Science and Technology te Londen. Deze weerspreekt ten stelligste de opvatting van zovele mo derne technici als zou elke bijdrage, die zij aan de weten schappelijke kennis toevoegen, een weldaad voor de mens heid zijn. Wij zullen de krasse uitlating van deze befaamde natuurkundige hier niet samenvatten. Wij citeren alleen: „De geleerden staan volkomen machteloos om te verhinderen dat de nieuwe uitvindingen op de allereerste plaats voor de< vernietiging van de mensheid worden gebruikt". En men wete, dat Levy zijn lezing uit sprak na de „kinderachtige" bombardementen op Spaanse en Chinese steden rond 1930; de vrolijke geschiedenis daarna kende hij toen nog niet! Alles in dit vraagstuk hangt af van de men s. Weten schap is nog geen wijsheid. Kennis is nog geen karakter. Het licht van het verstand garandeert nog geen juiste gerichtheid van de wil. Het verstand dat ontwikkeld wordt bij verwaarlozing van de morele waarden en zeggen wij gerust: van de christelijke deugden is als een lantaarn in de handen van een dief. De'ftANT. DE VISSER, S.C.J. (Van onze financiële redactie) Hoewel nog niets definitief bekend is omtrent de schade, die de geweldige overstromingen van de laatste dagen aan de volkshuishouding hebben toege bracht, staat wel vast dat de economische en financiële gevolgen zowel directe als indirecte diep ingrijpend zullen zijn. De grootscheepse hulp actie, het droogleggen van de ondergelopen gebieden, het herstel en de wederopbouw van huizen, bedrijfspanden en wegen, de installering van de van alles beroofde getroffenen en bun onderhoud, gedurende de tijd dat zij niet in staat zijn hierin zelf te voorzien, zal honderden millioenen vragen. Daarbij komt dan nog de indirecte schade in de vorm van minder export mogelijkheden en wellicht grotere importbehoefte uit hoofde van de herstel werkzaamheden en de vervanging van verloren gegane productie, die yoor de nationale voorziening bestemd was. Combinatie van mogelijkheden? Het is bijzonder meer duidelijk dat betgeen door de particuliere charitas bijeengebracht kan worden hoe ge waardeerd, nuttig en noodzakelijk dit ook is in geen verhouding staat tot de enorme omvang de schade. De rege ring zal maatregelen moeten beramen om de gelden voor het herstel te vinden, want het gaat hier om een nationale ramp. Reeds is de mogelijkheid geopperd om het milliard van de tegenwaardereke ning van de Marshallhulp voor dat doel te deblokkeren. De Amerikaanse rege ring heeft reeds officieus laten weten dat zij tegen deblokkering in principe ^een bezwaar heeft. Hoe groter 't bedrag, dat van deze reke ning vrijgemaakt wordt, echter is, des te sterker zal ook 't inflatoire effect ervan zijn. Dit effect zou dan weer tegenge gaan kunnen worden door de sterilisatie van koopkracht via een staatslening. De financiële last van de ramp zou in dat geval tot uitdrukking komen in een stij ging van de staatsschuld met de daar mee verbonden verhoging van het be drag, dat jaarlijks aan rente betaald moet worden. Het alternatief is financiëring uit de belastinggelden. Dat betekent echter bij de huidige verhouding tussen de inkom sten en uitgaven belastingverhoging, wil men een inflatie vermijden. Iets wat bij de huidige conjunctuur de recente debatten in de Kamer hebben het weer eens nara voren gebracht niet bevor derlijk is voor de noodzakelijke ont plooiing van het bedrijfsleven. Het komt ons voor dat in de gegeven moeilijke situatie een combinatie van bovengenoemde middelen tot de beste oplossing zal leiden. Wellicht is het mogelijk bij eventuele maatregelen in fiscale sfeer een extra-belasting te hef fen op de winsten, die gemaakt worden bij de uitvoering van de herstelwerk zaamheden. Dit zou in deze bijzondere situatie niets afdoen aan het beginsel dat iedere burger in gelijke mate be lastingplichtig is. Het gaat er hier naar onze mening slechts om of het practisch mogelijk is. ZANDZUIGER „AHOY" NAAR HOEKSE WAARD De zandzuiger „Ahoy" wordt over gebracht naar de Hoekse waard, om daar bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werk zaamheden aan de „Faustus" voorlopig gestaakt. De heilzaam werkende Franse Siroop Creosel brengt onmiddellijk uitkomst. Deze desinfecterende hoestsiroopdoet de hoest «nel bedaren en neemt dat benauwde gevoel weg. Een ideaal middel voor de bestrijding van aan doeningen der luchtwegen, verwaar loosde hoest, bronchitis of catarrh. Per flacon f 1.25 bij Apoth. en Drog. CreoseJL IMP. F» H. TEN HERKEL HILVERSUM Benoemingen. Mgr. W. Mutsaerts, heeft op verzoek van Pater Provinciaal van de Paters der H.H. Harten benoemd tot waarne mend Rector van de Zusters Augusti- r.essen te St. Oedenrode de Pater Fr. J. Arts ss.ee. Audiëntie Mgr. W, Mutsaerts zal in de aanstaan de 'week geen audiëntie verlenen op Woensdag en Donderdag. H.H. Wijdingen. Evenals verleden jaar zal Mgr. W. Mutsaerts op Zaterdag 21 Maart a.s. in de parochiekerk van de H. Thomas a Villanova te Nijmegen (Graafseweg 178) aan de Religieusen gelegenheid geven tot het ontvangen van de H.H. Wijdin gen. Kalm en weinig veranderd Amsterdam, 6/2. Op de laatste beursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsenmarkt geen ingrijpende veran dering. Met behoud van de vrij gun stige ondertoon legden diverse papie ren lichte neiging tot stijgen aan de dag, waarbij de af faire in vrijwel alle hoeken beperkt bleef. Gisteren reeds was de omzet geringer dan de laatste tijd het geval was, n.l. ongeveer f 1.7 'niil- lioen. AKU gaf vandaag de toon aan. De gehele voormiddag werd dit fonds in open hoek druk verhandeld op 2 pet. hoger niveau. Philips en Unilever deden het kalmer aan. Ook olie trad weinig op de voorgrond, maar ontmoet te toch enige vraag met name uit het buitenland. Van de Indonesische waar den was Amsterdam Rubber in herstel. Sumatra tabakken licht aangeboden na de vaste stemming der laatste dagen. f Horizontaal: 1. Land in Europa, 6 bl'oem, 10 meis jesnaam, 11. drank 13. enkelspel, 14. aanw. vnw., 15. schoollokaal, 17 meis jesnaam, 18. boos, 21. krantenjongen, 22. Ne-fler-Duits (afk.), 23. tap, 24. bezit', vnw., 26. goud (fr.), 27. bijwoord, 29. gewicht, 30. lid van een senaat 31. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. HAV trok weinig de aandacht. De scheepvaartmarkt lag verdeeld, maar merendeels waren de koersen hier wat lager. De belangstelling gaat in de laatste dagen uit naar aandelen van bouwon dernemingen, die mogelijk betrokken kunnen worden bij het herstel der over stroomde gebieden. Vrijwel alle bouw en betonmaatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn genoteerd, zijn in koers gestegen en ook vandaag wer den in de loop van de markt hogere adviesprijzen vernomen. Staatsfondsen bleven onveranderd en ook overigens trad er weinig wijziging op, zodat de beurs in kalme stemming sloot. Pro longatie 3 pet. meisjesnaam, 33. oude vrijer, 34. ieder ogenblik (afk.), 36. krantenjongen, 38. deel v*e. schrijfmachine (afk.), 30. naaml. vennootschap (afk), 42. tak van sport, 45. kleefmiddel, 47. drank, 48. he mellichaam, 50. zie ommezijde (afk.), 52. stad der oudheid, 53. elasticiteit, 54. rijgsnoer, 55. rijkswaterstaat (afk.), 56. lidwoord (fr.), 58. overdreven voorlief de voor- iets, 59. school jonge vissen (eng.), 60. waterplant, 62. doodgoed mens, 63. roemen, 64. scherpzinnig 66. krijsen, 68. vol leven; beweging, 69. zeedier. V erticaal: 1. Muziekterm. 2. voor, 3. slede, 4. toe stand van volkomen rust, 5. pers. vnw., 6. bedorven, 7 goud (fr.), 8. zwaardvis, 9. muziekterm, 10 soort vaartuig, 11. verfrissing, 12. violier, 13. heilige, 14. in dat geval, 16 leedwezen (eng.), 18. om roepvereniging, 19. vogel, 20. bekwaam heid. 24. klein plantje, 25. deel van Z- Afrika, 23. meisjesnaam, 30. heimelijk praten, 32. bouwland, 35. schrikwekkend 37. wallekant, 39. bijzonder (afk.), 41. lak, 43. dwaas, 44. aantekening, 46. mop peren, 49. ontkenning, 51 varken, 54. duikeling, 57. vogel, 58. insect, 59. roof- diertje, 61. bijwoord, 62. klein baardje, 63. telwoord, 65. pers. vnw. (duits), 66. gewicht, 67, lidwoord (fr.). Oplossing van Vrijdag. Horizontaal: 1 bij; 4. v.v., 6. 1.1., 9. la, 10. Ee, 11. anker, 12. a.d., 13. sr., 14. as, 16. kater 19. aster 21. de, 22. Inn, 23. re, 24. rauwe; 26. spons, 29. R.R., 31. a.p., 32. Ur, 34. otter, 35. ob, 36. te, 37. de, 38. en 39. el. Verticaal: 1. bleek, 2. ijle, 3. lak^ 4. vla, 5. vader, 7. mare, 8. gras, 13. steur, 15. strop, 17. Ada, 18. Rie, 19. Ans, 20. een, 24. route, 25. wrok, 27. park, 28. sabel, 30. Otto, 33. ren, 35. ode. 1 SterV dadeliJI'J Zondag: dag van gebed en bezinning De K.R.O. heeft zijn programma aange past aan de wens van de Regering om Zondag 8 Februari 1953 te plaatsen in het teken van GEBED EN BEZINNING. Uiteraard zal dit programma worden gewijzigd indien belangrijke berichten daartoe aanleiding geven 9.30 Nieuwsberichten en weerrapporten; 9.45 Quatre petites prieres, Fr. Poulenc, Mastreechter Staar o.l.v. Martin Koekei- koren (gr. pl.); 9.55 Inleiding Hoogmis; 10 00 Hoogmis in de St. Jansbasiliek te Laren (N.H,). Celebrant: Kapelaan A. W. Veenhuis. Het parochiële koor zingt o.l.v. Toon Vranken, de wisselende gezangen van Zondag Sexagesima en de vaste gezangen uit de Missa „L'homme dèsarmé" van Jan Mul; Credo III; Volkszang (Uitzending in samenwerking met de Wereldomroep); 11.3C Adagio en fuga, W. A. Mozart (gr pl.) 11.40 I Cantate nr. 56: „Ich will den Kreuz- stab gerne tragen" J. S Bach, Dietrich Fischer-Diskau, bariton, met koor en or kest o.l.v. Karl Ristenpart; II. Stabat Ma ter, Vivaldi, Aafje Heynis, alt met het strijkorkest „L'estro armonico" o.lv. Jan de Hoog; 12.20 Strijkkwartet, Anton Bruck ner (gr. pl.); 13.00 Toespraak door H. M_. de Koningin (over beide zenders); ca. 13.15 Nieuwsberichten; ca 13.30 De wereld helpt Nederland. Klankbeeld door Paul de Waart; 13.35 Symphonisch concert door het Om roeporkest o.l.v. Henk Spruit en Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Paul van Kem pen; 14.45 Al tot mijn lippen staat het woe lend water, voordracht uit de Psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar, muzikale om lijsting door Rosa Spier; 15.05 1 Pavane pour une Infante défunte, M. Ravel, Maas trichts Stedelijk Orkest o.l.v. André Rieu; 2 Miroire de peine, H. Andriessen, Corry van Beckum, sopraan met het orkest ..L'es tro Armonico, o.l!v. Jan de Hoog; 3 Prelude, Eligie en Finale, Racine Fricker, Strijkor kest .L'estro Armonico, o.l.v. Jan de Hoog; 4 Psaume du fond de l'Abime, Lily Boulan- ger (De Profundis)Annie Hermes. alt met het R.K. Residentiekoor en het Resi dentie-orkest o.l.v. Nico Verhoeff; 16.10 Consolations (Vertroostingen), Fr. Liszt; Gordon Manley, piano; 16.30 Vespers van Zondag Sexagesima in de Kapel van het Cisterciënserldooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk. Einde van het middagprogramma van de KR.O. 19.45 Nieuwsberichten; 20.00 Het Nat, Rampenfonds door Dr. L. G. Kortenhorst, Voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal; 20.05 Paree Domine, pro gramma van kerkmuziek, sprekers: Pater B. Brockbemd OSB en Aalmoezenier J. B van Croonenburg; 20.30 Liederenprogram- ma; 21.00 O, dierbaar land, klankbeeld door Tom Bouws; 21.30 1 Trauersymphonie. Lo- catelli; 2 Sereryide voor strijkorkest, E. Elgar (gr. pl.); 22.10 Weerloos sleuren mij de barre vloeden, voordracht uit de Psal men in de Nederlandse berijming van Ga briël Smit, door Willem Tollenaar, muzi kale omlijsting door Rosa Spier; 22 20 Ne gro spirituals; 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Gram. OMROEPVERENIGINGEN ZENDEN WEER ZELFSTANDIG UIT De omroepverenigingen K. R. O., N.C.R.V. en V.A.R.A., die gedurende de rampdagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berichten hebben vanaf Vrijdagmorgen 12.00 uur de nor male wijze van de uitzendingen hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk en bij de doorgifte van be richten van de berichtendienst. (Advertentie) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus Sinds m School" ongeëvenaarde successen. Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen Gymnasiui dan 10 |aar heelt onze „Schriftelijke Kv/eek- ler jaar slagen tientallen cursisten voor het door- P. C. WREN Een verhaal uit het Vreemdelingenlegioen „Met Lady Brandon's naam erop! Man, het is belachelijkin het midden van de Sahara! En jij vond het. Haar naam.... ik ben bela zerd kreet Lawrence uit. „Ja. En misschien kun je je nu voorstellen- hoe „belazerd" ik was toen ik dat papier las, dat kleefde van het bloed. Maar misschien was ik toen niet zo verbaasd als jij nu. Zelfs dat kon me toen niet zo geweldig verbazen", zei Beaujolais. Lawrence ging weer zitten. „Ga door, kerel. Het spijt me dat ik me zo aangesteld heb. Vertel me alles, en laten we het dan onderzoeken.... Lady Brandon! De Blue Water gestolen!" „Geen excuses, mijn waarde. Je ongeïnteres seerde en verveelde houding tot voor kort gaf me nog eens temeer zin je eens op de kast te jagen, wannéér de naam van je.... van onze vriendin genoemd zou worden in mijn ver haal". „Je bent een ouden, slimme vos, Jolly", zei de verblufte Lawrence. „Ik neem mijn pet voor je af. Om dat zo lang achter te houden, het ver haal netjes af te draaien tot het kritieke punt, en dan. „Aha! Het Britse flegma, George", ging de Beaujolais vergenoegd verder. „Die luidruch tige Fransman deed het toch aardig, hè? En er is nog iets, vriend. Als ik het verhaal netjes verder afdraai, komt er nog een verrassing!" „Vooruit dan ermee! Weer over Lady Bran don?" „Indirect wel, mon cher Georges. Want dat papier was ondertekend door.... door wie?," vroeg de Fransman, boog zich voorover, en ter wijl hij snel op zich vriend's knie klopte en hem met zijn spleetogen strak aankeek, liet hij één voor één de woorden vallen: „Door Michael Geste!" „Door Michael Geste? Haar neef. Wou je zeg gen dat Michael Geste de saffier gestolen heeft en hem gesmeerd is naar het vreemdelingen legioen? „Bau" Geste? Man, houd op!" en Law rence, die zich even op zijn ellebogen opgericht had, liet zich weer vallen. „Dat zeg ik helemaal niet. Alleenhet pa pier was ondertekend; Michael Geste!" „Was hij de man met het blote hoofd?" vroeg Lawrence ongelovig. „Wou je me beetnemen?" „Ik weet niet wie dat was, George. En ik neem je niet beet. Jaren geleden zag ik eens twee of drie kleine jongens en twee beeld schone meisjes op Brandon A-bbas. Deze man kon een vari de jongens zijn. De ieeftijd klopt ongeveer. Maar het is best mogelijk dat deze man niets met het papier te maken had. Noch iemand anders, daar op dat dak, uitgezonderd de sous-officier, en dat was Michael Geste ze ker niet, Het was een man van veertig of'vijf- en-veertig jaar, en zeker geen Engelsman, zo als ik al zei". „Michael zal ongeveer twintig zijn", zei Law rence in gedachten. „Hij was de oudste.... Maar, beste Jolly, de Geste's stelen niet! Het zijn haar neefjesIk mag wel eens was ijs op mijn hoofd leggen, geloof ik". „Ik heb de laatste hele stavën nodig gehad, George. En wat denk je van de vermoorde onderofficier en van de verdwenen hoorn blazer?" „Plof met je hoornblazer en onderofficier", barstte Lawrence uit. „Michael GesteLady Brandon.... Maar ga toch door, mijn beste kerel, en maak je verhaal afen George Lawrence ging weer op zijn rug liggen en luisterde. Lady Brandon! Er was maar één vrouw die voor hem telde en dat was zij! De trein vervolgde zijn ,weg door de bran dende hitte van het kustgebied en de Beaujolais vervolgde zijn verhaal, nog nagenietend van het succes van zijn kleine coup. „Daar stond ik dus, beste George,, met de nieuwe complicatie, die kwam bij die andere kleinigheden, als de moord en de verdwijning van de hoornblazer, beide totaal onbegrijpe lijk. „Indien ik zo vrij mag zijn: Wat staat er op dat papier, Majoor?" vroeg de sergeant-majoor. „De bekentenis van een dief, dat hij een be roemde edelsteen heeft gestolen", antwoordde ik. „Wat voor dief?" zei 'hij. „Welja, vraag me dat eens, eendvogel!" zei ik. „Vraag waar de hoornblazer uithangt, wiens bajonet dit is, wie deze kerels als verdedigers overeind zette, wie de twee schoten loste, en of ik gek ben of droom", sloeg ik door, en kon mezelf toen bedwingen. „Kom mee", zei ik, „we zoeken nog eenmaal beneden, en dan kun nen we bij het déjeuner de feiten nog eens rus tig bespreken, en daarna deze dappere kerels begraven, een gedeelte van onze mensen hier als garnizoen achterlaten, en teruggaan naar Tokotoe. Ik draag het bevel hier aan jou over totdat we nadere orders en aflossing krijgen". De sergeant-majoor keek niet bepaald vrolijk. „Wekenlang hier", sprak 'hij zacht. Brigadier en de wonder- voetballer 145. Zo gezegd, zo gedaan. De twee zwarte en verfomfaaide versteke lingen bleven in de kajuit verborgen zitten, waar ze zouden wachten tot het donker was geworden. Tot hun aanvankelijke grote verbazing werd het al gauw donker. „Zeg, moet je eens zien hoe gauw het donker wordt', zei Wubbo. „Helemaal niet", antwoordde brigadier Piet. „Je vergeet dat we na die in de war geschopte voetbalwedstrijd al een hele middag bezig zijn met het doen van ontvluchtingspogingen. Het verbaast me eigenlijk, dat het nu pas donker wordt. Dat bewijst, dat we in korte tijd al een massa gedaan hebben: „Laat'n we dan niet meer te lang hier blijv'n zitt'n," vond Wubbo. „De matrooz'n gaan meestal vroeg naar kooi en dan zou de knaap uit deze kajuit ons wel eens kunn'n vind'n. Dan moet'n wij al weg weez'n". „Je hebt gelijk", zei brigadier Piet. „Voorzichtig naar boven dan, Wubbo.-Laten we-daar eerst maar eens polshoogte gaan nemen". Nu, de twee vluchtelingen hadden werkelijk geen minuut later moeten zijn, want nauwelijks waren ze aan dek beland of daar kwam al iemand aangelopen. Snel verborgen ze zich achter een kaapstander, wat touwrommel en een om gekeerde sloep. Dat was maar juist op tijd, want daar kwam de naderbij komende persoon reeds in zicht. Hij was een zeer grote en sterk uit ziende matroos, die de trapjes naar de kajuit begon af te dalen. „Goeie help, die kajuit was van hem", fluisterde Piet. Wubbo ant woordde maar niet, die was al lang blij, dat ze niet in handen waren gevallen van deze zonder twijfel herculische gestalte. En in tussen voer die boot maar voort. Hij voer een van die bekende Ita liaanse meren op en kwam vervolgens weer in een grote rivier terecht. Op de oevers waren de lichten van dorpen en stadjes te zien en de maan goot een kil licht over het water. Ja werkelijk.het was kil. De boot voer immers altijd maar verder naar het noorden en kwam zodoende hoe langer hoe dichter in de buurt van de bergen met de eeuwige sneeuw. „Laten we nu maar eens voorzichtig op de brug gaan kijken," fluisterde Piet en daar gingen die twee donkere en verscheurde gestalten al. Ze slopen over het dek en liepen stilletjes de trap van de brug op

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4