DE KLADDESE DIJK IS DICHT Franse soldaten zochten wanhopig poe iefcj Een Boxmeerse dijk in de van Halsteren polder Grote voorraden uien en peen verloren gegaan Tierende golven en angstig duister Rampgebied geen kijkgebied Zaterdag 7 Februari 1953 Met schup en rubberlaarzen (Van een onzer redacteuren) i\ee lezer, geen zeedijk op een der Zeeuwse eilanden, zelfs geen secundaire dijk is gedicht, maar toch een dijk voor een flink gebied van evident belang. Wij bedoelen de liulpdijk boven Halsteren waarvan sprake was in ons num mer van Vrijdag. In alle vroegte, U lag vast nog op één oor, zijn we gisteren met een transport werkers naar het rampgebied geweest. Nog was het volop nacht toen deze kerels uit Boxmeer wegreden om via het hoofdkantoor van de Bond van Oud-Stoottroepers te Den Bosch naar Halsteren bij Bergen op Zoom te rijden. Spreek met „Jolinny" en 't komt in orde! TJET was op het hoofdkantoor een rustige nacht, slechts26 trans porten waren er naar de plaats van bestemming gedirigeerd3500 ge vulde zakken en 20.00C lege zandzak ken naar de vliegbasis Gilze Rijen ge bracht om boven critieke punten neer te laten. De telefoon staat ook 's nachts niet stil, en alleen de ietwat slaperige stem van de een of andere „official" van de B.O.S. herinnert aan de prille dag; en ook nu net als overdag gaat juffrouw Nel als een weldoende engel (met koffie) rond. Aan de wand van het hoofdkwartier hangen grote bouwkun dige tekeningen van B.O.S.-woningen, ééns de trots van de bond; niemand Ik ij kt er deze dagen echter naar, want naast die tekeningen is nu een kaart geprikt van het noodgebied boven Hal steren waar de Oud-Stoters en de vrij willigers door hen bijeengetrommeld momenteel de strijd met de waterwolf hebben aangebonden. En, die kaart in blauw, rood en groen, waarop boven Halsteren enkele Ikryisjes zijn getekend, dat is hun nieuwe trots! Cascade. TT^AAR is.de schone bus van de Sam- beekse firma Laarakker met chauf feur Giepmans uit Boxmeer. En met die bus een invasie van Boxmerenaren, die met spade, de rubberlaarzen hoog rond de bennen, het water zullen gaan bevechten.' Daar zijn Bert Schaminee, Jan Janssen en al die anderen, vaak knapen nog, maar met mannenmoed zijn ze van huis vertrokken. Ach, die mooie bus. Een touringcar, een bus met alle comfort en wimpels uit alle landen, her inneringen ,aan gelukkiger dagen van vacantie en zomer: Cascade de Coo, Vo- lertdam, Banneux, dat alles lezen wij. Wel een bewijs dat alles wat rijden kan is ingeschakeld. Eindelijk zijn alle for maliteiten vervuld en met een vervaar-' lijk gegrom rent de wagen de duisternis in. Helvoirt, Tilburg Gilze-Rijen heeft al zijn lichtjes ontstoken Bred,a, Ber gen op- Zoom, even voorbij deze siad vertoont zich langs de weg het eerste water, dan via Halsteren, waar met een fikse draai rónd het oiide kerkje de weg naar Steenbergen wordt genomen tot men niet verder kan en links-af de weg naar Nieuw-Vosmeer neemt. Het is in middels Mcht geworden en voor 't paro chiehuis van Lepelstraat, waar de Rode Kruisvlag wappert, v,alt de bus stil en maken we kennis met de jongens uit Boxmeer, Sambeek en Beugen die.... de hulpdijk gedicht hebben. De nieuw aangekomenen zullen haar moeten ver sterken en verderop een nieuw' gat gaan dichten, er is daar wérk genoeg. Oorlogsbeeld "07AREN vóór het dorp Lepelstraat de gevolgen van de rampnacht al goed te bespeuren geweest, dat dorp voorbij wordt het één eindeloos en troosteloos gebied van water. En aan het natte hooi en het wier dat aan prikkeldraad en bomen wappert valt af te lezen, dat het water hier al één tot anderhalve meter gezakt is. Dode koeien en varkens liggen op de drooggelopen erven, aardappels en bieten honderden meters weggespoeld een steenweg weer tot een zandweg ge worden. boerderijen nog steeds mid den in het water.... en uit die stallen MIJNWERKERSBOND IN SAARLAND MOET ONTBONDEN WORDEN De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mijnwer- kersibond, die een onwettige politieke bedrijvigheid -aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de regering, zijn lid. van de communistische partij, die de bond als mantelorganisatie wil gebruiken. Er zijn 42.000 mijnwerkers bij de bond aangesloten. het gekraai van een haan en ergens het klagelijk geloei van een koe. Helicop ters draaien hun molenwieken hoog in de lucht.auto's donderen bonkend en stotend, voorbij, zand, zakken, wer kers met de schup stevig omkneld En dan houdt alles op, ,als een arm tierig paadje in de onmetelijkheid van deze waterwoestenij ligt daar de dijk, enook de dijk houdt op, ten minste dat was eergisteren nog: in de nacht van Donderdag op Vrijdag kwam de hulpdijk, die als een hoefijzer het gat omspant, klaar, en straks kan dus aan het herstel van de eigenlijke dijk begon nen worden. Liefst 34000 zakken zand zijn hier verwerkt! Boxmeer-Sambeekdijh DN dan maliën we kennis met een van die onmisbare geesten, die nooit voor één (dijk)gat gevangen zitten. Zo iemand als u weet wel: spreek met hem en het komt in orde. We bedoelen de Oud-Stoter „Johnny", die het fixte om niet alleen prima werkmateriaal voor het werk los te krijgen, maar zelfs- een zoeklicht liet aanrukkenen. zo kon de dijk in het holst van de nacht gedicht worden. Toen wij er waren stond er een bordje bij en daarop stond te lezen: „Boxmeer—Sambeekdijk." „Beugen" kon er niet meer bij, vertelde de heer v. d. Kamp, het bordje, was niet al te.groo't. En de mannen uit Eindhoven, Gemert en Boekcl, die de opdracht hadden de hulpdijk te versterken én te voltooien, gunden die van Sambeek en Box-meer deze primeur: werkers-van-de-nacht hebben nu eenmaal een streepje voor. Geen dank) OCH, er wordt wel eens gemopperd, maar dan is dat meestal omdat een vrachtwagen niet opschiet of iets anders niet klopt, zödat men niet tou'jours hezig -kan blijven: men komt om te werken en dat doet men dan ook dat de vonken er. af vliegen: er waren mannen bij, die sinds Dinsdag niet uit de kleren ge weest waren. Een warme kop soep dn 't Lepelstraatse parochieïiuis, een kop koffie uit de Amerikaanse -cantine naast de oude kerk van Halsteren, een waar derende blik van de heren van de Pro vinciale Waterstaat, die de supervisie over het werk hebben, is hen meer, dan genoeg. ZO werd de waterval in de Kladdese dijk door mannen uit het Land langs de Maas .getemd, een andere cas cade dan waarvan op het vlaggetje in de bus sprake was, maar een %vaterval die verdwijnen moest, wil men het water uit al deze polders verdrijven Dus mede dank zij de werkers van de B.O.S. zal men .later nooit op de kaart van Brabant lezen: Verdronken land van Halsteren MENDER AANVOER VAN SPRUITEN EN WITLOF Geen vrees voor prijsstijging Naar het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland mededeelt zijn grote voorraden uien en peen ver loren gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen omvangrijke uien- productie voorkomt. T.a.v. peen ligt de situatie iets minder ongunstig daar de teelt van dit pro duct niet uitsluitend beperkt is. tot het Zuid-Westen. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uitval len van de productie aldaar zal de aan voeren wel doen verminderen. Tót schaarste 'behoeft dit geen -aanleiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getroffen tuinbouw gebieden worden geteeld. Êr bestaat geen aanleiding te vre zen voor verdere prijsstijgingen. De prijzen van de overige groentensoor- ten zijn betrekkelijk weinig aan veran dering onderhevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op kor te termijn wej het geval zal zijn. Wat het fruit betreft kan worden op gemerkt dat in het Zuid-Westen van het land ongetwijfeld een aantal par tijen appelen verloren zijn gegaan. De grote veilingkoelhuizen zijn ech ter tot zover heden bekend- is nog ge heel in tact en de machines functio neren al weer. Aangenomen mag wor- Franse voetbalbond wil Nederland helpen In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse voetbalbond zich beraden over de wij ze, waarop de bond hulp zou kunnen bieden aan de getroffen gebieden in Nederland. Er werden drie suggesties gedaan welke nader zullen worden bestudeerd en eventueel uitgewerkt. In de eerste plaats is voorgesteld de netto opbrengst van de zestiende finales in het tournooi om de Franse voetbal-beker ten goede te laten komen aan de bevolking van de getroffen gebieden. Voorts wil men te Parijs lichtwedstrijden organiseren tus sen vertegenwoordigende elftallen van Frankrijk en Nederland en tussen Fran se regionale en Nederlandse provinciale elftallen. Tenslotte overweegt men de mogelijk heid van het door enkele honderden clubs adopteren van een óf meer kinde- dsn dat, indien de toestand niet slech ter wordt,, hier veel fruit in goeide staat zal blijven. De in het Zuid-Wes ten aanwezige voorraad maaktslechts een klein gedeelte uit van de totaal in Nederland aanwezige fruitvoorraad. Een prijsverstoring is dan ook niet te verwachten. Daar in de exportsituatie geen grote veranderingen zijn gekomen is ook uit dezen hoofde een stabiel blijven van de fruitprijzen waarschijnlijk. Herhalin gsoef eni ngen van Maart afgelast In verband met de noodtoestand be paalt de minister van oorlog liet vol gende. De herhalingsoefeningen worden a f g e 1 ast voor die oorlogsonderde len van de koninklijke landmacht die in de eerst helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderon der off icier en en dienst plichtige korporaals van de koninklijke landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienst plichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de koninklijke landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te ko men, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven. BEIERSE COMMUNISTEN GEARRESTEERD In de Beierse stad Penzberg is een aantal communisten gearresteerd tij dens een opleidingscursus over revolu- tionnaire strijdmethoden. Zij worden beschuldigd van voorbereiding van ver raad;. Onder de gearresteerden is dr. Paul Söhreyer, voorzitter van de verbo den Beierse vereniging voor Duits-Rus sische vriendschap. PIJNLIJK TRANSPORT TER WILLE VAN f 100 Onlangs brak in de buurt van Seve- num een paard, -dat daar in de weide liep, een Ibeen. Een inmiddels ontboden veearts adviseerde het dier, dat erg leed, onmiddellijk door een schot uit zijn lijden te verlossen. De verzeke ringsmaatschappij, waarbij het diier izekerd was, wilde het echter aan eén paardenhandelaar verkopen, omdat het lavend meer waard was dan dood. Zo werd dan de viervoeter op een wagen gehesen en op transport gesteld, een vervoer dat uiterst pijnlijk voor 't dier was. De winst, die de verzekeringsmaat schappij hierdoor kreeg, bedroeg f 100 De paardenhandelaar heeft, toen het dier afgemaakt was, het vlees verkocht. Vanuit Keulen „schip naar Holland" Aartsbisschop kardinaal Frings van Keulen heeft een speciale conferentie bijeen geroepen om de nood in Neder land te 'bespreken. Uit dankbaarheid voor de grootscheepse hulpactie die de Nederlandse katholie ken onder de leuze „Een schip naar Keulen" reeds vlak na de oorlog hebben gehouden, wil kardinaal Frings een hulpactie „Schip naar Holland" organise ren. Besprekingen hierover zijn nog in een beginstadium. MR. E. ROOLVINK, LID TWEEDE KAMER De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature ontstaan door hét ontsiag nemen van mejuf frouw dr. A. de Waal, die benoemd is tot staatssecretaris van onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard de heer Mr. E. G. A. Roolvink te Almelo. De heer Roolvink heeft reeds eerder voor de KVP zitting ge had in dit college. HULPWERK NAAR NEDERLAND Italiaanse bisschoppen luiden hulpactie in Naar het K.N.P. verneemt zal behalve de Pauselijk waarnemer Mgr. Lamber- tini ook de president van het Pauselijk Hulpwerk en van de Internationale Ca- rit as-organisatie, Mgr. Fernando Bal- delli naar Nederland komen. Mgr. Bal- defli is reeds uit Rome vertrokken er zal voor het Pauselijk Hulpwerk en. de Internationale Caritas in de getroffen gebieden nagaan, aan welke hulp de meeste behoefte bestaat. Verder verneemt het K.N.P., dat de Vicaris-Generaal van Rome, Kardinaal Micara, en de aartsbisschop van Genua, Kardinaal Siri, in hun diocesen oproe pen hebben gericht tot de Katholieken om de door de watersnood zwaarbe proefde bevolking te hulp te komen. Zij hebben de leiding van deze hulpacties op zich genomen. De bisschop van Parma, Mgr. Colli, zal een hulpcolonne zenden. (Abusievelijk is in sommige radiobe richten gemeld, dat de aanbieding om kinderen in Italiaanse vacantiecentra onder te brengen zijn uitgegaan van de Italiaanse regering. Wij wijzen er op, dat het initiatief hiertoe uitgaat van de -H. Stoel en dat de kinderen worden onder gebracht in de vacantiekolonies van de H. Stoel). Dit is erger dan oorlog Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatiecentra binnen. Op de kade van een dezer centra, nl. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (gemeente Wolseradeel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op 'de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vis sers uit Makkum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. TiERGEN OP ZOOM, in de avond —--'tcif zijn op weg naar Halsteren en vér- der door, naar het tvater. De weg er heen is spaarzaam verlicht. De lampen in de huizen geven enigszins de richting aan. Het water staat in de huizen tegen de plafonds en de lampenkappen drijvenmisschien al ergens in het Volkerak of in-het Hollandsch diep, wie zal het zeggen? Het is overal grimmig donker- Het water in zijn stulpende kracht vaart, alleen maar te horen. Het is links en rechts van de weg. Stukken hout en halve daken hopen zich op tegen de kanten; aan de einder moet nog wel leven zijn. Lichlarmen van zoeklichten tasten over het ziedende water, maar breken uiteen in icolken en nevels. Een spookachtig geflits. En dan floepen de lichten weer uit. Het is wanhopig zoeken zo. En er stort zich intussen een wilde hagelbui op dit verdrietig stuk van het verdrietig land. Waar de iveg in het water gaat staat een rijkspolitieman zich de. armen warm te slaan. Wanneer er mensen of auto's komen over de weg, zwaait hij met een rode lamp. Tot hier toe en niet verder.... aan de overkant van de klotsende zee ligt het geisoleerde Tholen. Er is in het. stadje te weinig slaapruimte en er is nog net voldoende eten. De enige verbinding van deze kant is een amphibievaartuig. Als een hongerig monster met helle ogen en ratelende muil komt het gevaart spattend en druipend uit het tvater omhoog. Het verkeerslicht., dat is de rode lamp van de politieman. Verkleumde soldaten helpen het vaartuig keren en dan gaat het weer terug in de tierende golven en in liet angstige donker. Volge laden met vaten olie die door een vrachtauto zijn aangevoerd. En verder door gaan er enkele mensen mee- Die iconen in Tholen of er noodzakelijk zijn moeten. De politieman heeft echter eerst hun papieren gecontroleerd, want zelfs in dit bittere uur gaan er nog dieven en plunderaars door de dodelijke nacht de verweekte dijken. Elke weg naar het Westen loopt in het water dood. Op die stille, verlaten grenzen doemen in de lichten van de trucks op het land. weer andere groepen soldaten op vanaf de smalle streep van vaste grond, die het water heeft gelaten. Er zijn Franse militairen bij. Zij hebben helmen op en zeiltjes om hun nek gebonden en ze dra gen laarzen tot aan hun liezen. En ze kunnen er geen woorden voor vinden, zelfs geen Franse. Ze zeggen alleen maar „toeaucoup de victimes" en ze klau teren dan met hun schoppen en hou welen, hoofdschuddend in de transport wagens. Het is erger nog dan de oorlog, zeg gen de Fransen. Ze wijzen naar de verte van het gulzige water en ze zeggen, dat ze witte mensen hebben zien drijven op die zwarte zee en 'dat ze nog roepen hebben gehoord, binnen in de daken, die als driehoeken op het water schomme len. Franse soldaat huilde DR is met een boot geen doorkomen aan. Ze hebben het nog geprobeerd, de Fransen,. maar het is niet gelukt. Het water is een kerkhof van punten en van pinnen, van hekken en van brokken steen, die vlak onder de oppervlakte er op loeren, de kleine boten lek te slaan. En daarbij wordt het water opgestuwd door de stormwind en slaat het roei en peddels stuk. En het licht van de schijnwerpers en lantaarns komt niet verder dan sneeuw en hagel. En dat is niet verder dan slechts enkele meters. Een van de Franse jongens heeft de ontroering al dagen lang opgekropt on der dat grondzeiltje om zijn nek. Maar Wanneer komt de ampliibietank terug? WANNEER komt de amphibietank ■terug? 'Het is niet te zeggen. .Wij gaan daarom over een andere donkere weg, een paar kilometer hoger Brabant in. Bij lichtjes aan de kanten waaien rode kruisvlaggen in de wind. Ergens staan wat mannen en vrouwen bij een wagen met koffie. Voor de soldaten, die terugkomen van de gedichte gaten, in STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMISTE SOLDAAT AANGESPOELD Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft, is op 5 Februari in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stoffe lijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Zevenbergen. nu, daar aan de grens van verlaten land en' kokend water, moeten de zenuwen los. Er is toch niemand anders in dat duivelse donker dan zijn makkers. En 'die zit het ook tot aan de keel. Hij huilt, de Franse korporaal en hij huilt een half uur. Hij kan er niet mee ophouden. Hij heeft zelf twee kleine kinderen. Zij sla pen een zoete, vredige slaap in hun wiegje en bedje in een veilig- huis, er gens achter Lyon. En daarom moet hij huilen, de Franse soldaat. Hij huilt om de kinderen, die hij heeft en om die andere kinderen, die hij gisteren en van daag levenloos uit het water heeft op gevist. Katholieke kerken en scholen in overstroomd gebied Van pastoors op Tholen nog geen bericht Volgens voorlopige cijfers zijn onge veer 30 katholieke kerken en 100 ka tholieke scholen van verschillende soort min of meer ernstig door de wa tersnood getroffen. Van alle pastoors in het getroffen gebied van het bisdom •Haarlem is bericht ontvangen, dat zij in .redelijke welstand verkeren en vaak onderdak hébben gevonden 'bij paro chianen. Tot nog toe werd echter geen levensteken ontvangen 'van de pastoors Velselo en Van Boer op het eiland Tho len. In de kerk van pastoor J. IH. D. Hof stede van Oude To-nge staat. l)/i meter water. De 'kerk van Middelharnis staat eveneens in. 'het water, die van Acht huizen een halve meter diep, •Het is nog nietbekend of de katho lieke scholen ernstige schade 'hebben geleden. In ieder geval bevinden zich volgens thans beschikbare gegevens 55 katholieke lagere scholen, 5 ULO-scho- len, 36 kleuterscholen en 5 katholieke landbouw- of huishoudelijke scholen in ■het overstroomde gebied. OPLEIDING VAN DUITSE PILOTEN IN ENGELAND? Naar aanleiding van het communiqué van het Britse ministerie van buiten landse. zaken over „de militaire samen werking tussen. Engeland en de Euro pese verdedigingsgemeenschap" delen verscheidene Britse bladen onder gro te koppen mee, dat in Engeland Duitse piloten zullen wórden opgeleid. Volgens de „Daily Telegraph" zal Groot-Brittan- nië ook helpen bij de opleiding' van Duitse grondstrijdkrachten, zij het in kleinere omvang. KUNT NIET rpiVrgiso? GgEN ZAKK&n S]OU- \A)gC3? Gg u mër op flN>££?/?£ wyzE V#?- •plENfMAILEN? as HeeY seentrwmie vooiz evacue-es MAPK GS iouvY Tocvi Zo GRAAG isYr V/U-AYN -pO&NT? pgyvïan.' GSAP KAN yJSA- GSSN WONDEN ViÉA^N MAA/fYI&Tlf VlAl?P, N0- i i p\6.' I - i iYeuN 3?ur Dg. Ac- TiS VAN Orög Krant wsT UVO Mll*pg o 00 a MINISTER WITTE NAAR ZEELAND De minister van. wederopbouw en volkshuisvesting, Ir. H. Witte, zal Za terdag van Bergen op Zoom uit naar Zeeland gaan om met de commissaris van de koningin te beraadslagen over de gevolgen van de ramp, die. deze provincie heeft "getroffen. De minister zal zich door eigen aan schouwing zoveel mogelijk op de hoog te stellwi van de aangerichte schade. J^E regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familie leden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerk zaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voor nemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft op dracht met ingang van heden (Zaterdag) deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening: en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatreigeleft ter beperking van het verkeer achterwefe kunnen blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3