Generaal Warringa wendt zich tot zijn divisie Woningbouw in noodgebieden Omvang schade onbekend Maatregelen van de Overheid Omvangrijke taken te vervullen Grootste ellende is men teboven Grote gift in natura der Amerikaanse bisschoppen Werken van Jules Verschuuren in Eindhoven geëxposeerd BOUWVAKARBEIDERS Zaterdag 7 Februari 1953 FERD'NAND „Christelijke naastenliefde nog geen gemeengoedl' De taak van ieder in het leger (Van onze militaire medewerker) De commandant van de 3e Divisie, generaal majoor J. G. Warringa te Vught, heeft zich met een geschrift tot de mannen van zijn divisie gewend. Het hoekje, met als titel „Onze taak van vandaag" dat zal worden verstrekt aan een ieder van de divisie vanaf de hoog ste officier tot de gewone soldaat, is prettig en eenvoudig geschreven en alzo voor een ieder bevattelijk. Na antwoord te hebben gegeven op de vraag waarom een leger moet wor den opgebouwd, vervolgt de generaal met aan te tonen, dat, wil een leger aan het doel beantwoorden om een oorlog te voorkomen, het leger, d.w.z. iedere soldaat afzonderlijk, ieder stuk materieel en ieder onderdeel een be hoorlijke indruk moet maken en voor zijn taak berekend zijn. Waarom was Hilter in 19391940 zo brutaal met zijn legers naar het Oosten en Westen op te rukken? ■Het anwoord daarop is heel eenvou dig. Omdat hij voor de Oost- en West- Europese legers weinig waardering had. Hij nam aan dat hij deze legers in zeer korte tijd ondersteboven kon lopen, het geen dan ook aanvankelijk is geschied. Door onze aanvankelijke zwakte heb ben wij de alles eisende Hitler in de verleiding gebracht met geweld zijn ■wil door te drijven. Hitier echter had geen flauw begrip welke enorme krachten er in Engeland en Amerika schuilden, ondanks hun aanvankelijke zwakte. Had hij dit ge weten, dan zou hij de dwaasheid van 19391940 niet hebben begaan. De les uit de tweede wereldoorlog Thans sluiten bepaalde volken, welke gelijk gestemd zijn en dezelfde rechten en levenswijze nastreven, zich aaneen om gezamenlijke krachten op te bou wen, teneinde voldoende indruk t€ maken. Zolang de Christelijke naastenliefde over de gehele wereld nog geen ge meengoed is, kan dit natuurlijk tot ge volg hebben en we weven allen dat dit thans is gebeurd dat de wereld zich in twee of meer partijen splitst. De sterke partij tracht dan haar wil aan de zwakkere op te dringen. Van daar de noodzaak van de zwakkere partij zich te versterken, waarmede de Verenigde Naties thans hard' bezig zijn. De Atlantische parate strijdkraphten (Advertentie) Verstaat Uw plicht in deze tijd En wees tot bloed alstaan bereid Meldt U aan als BLOEDGEVER Adres: Bloedtransfusiedienst Groot Ziekengasthuis Nieuwstraat 34 's-Hertogenbosch Ziekenfondszorg voor geëvacueerden "Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen mét di re ct-ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle inge schreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kun nen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschie den. Vo:r het geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de zieken fondsraad aan de fondsen is onderweg. in Europa te land, te zee en in de lucht zijn sterker dan ooit. Hoewel nu nog te zwak, beschikken de Westerse geal lieerden reeds over 19 Divisies en 500 straaljagers. De NATO-landen hebben les uit de tweede wereldoorlog getrok ken. Goede discipline noodzakelijk Na verschillende punten te hebben opgesomd over de morele- en gevechts- waarde van een ieder in het onderdeel en na er op gewezen te hebben, dat alleen een goede discipline overal en altijd noodzakelijk is, schrijft generaal Warringa over maarschalk Montgome ry, die eens zeide: „Laat mij Uw solda ten zien en ik zal u zeggen wat uw leger waard is". De generaal besluit met er op te wij zen dat alles gedaan moet worden, om dat het plicht is tegenover al degenen, die ons lief zijn, ten behoeve van al dat moois wat wij bezitten en .niet aange tast willen zien ,dit alles samengevat in „Ons Lieve Vaderland". Route door Langstraat weer berijdb; aar De ANWB deelt mede, dat de route door de Langstraat, van 's-Hertogen bosch tot Geertruidenberg, weer berijd baar is. HELPEND EINDHOVEN Heden (Zaterdag) zullen ongeveer 2000 getroffenen naar Eindhoven evacu eren. Er hebben zich zoveel Eindhove- Eigenlijk is het geen mannenwerk, zo'n blond kindje te verzorgen, maar in het naren aangemeld om de evacué's onder- rampgebied hebben de militairen laten zien dat ze het wel kunnen. Kerels zijn dak te verlenen dat een nog groter hetde mannen van de Nederlandse vloot, luchtmacht en landstrijdkrachten, aantal direct zou kunnen worden ge-[ de Amerikanen, de Fransen, Engelsen, Belgen, Italianen en Duitsers. Zij en holpen. De gemeente was, zoals bekend, nog duizenden andere personen hebben zich geheel en al ingezet voor het in reserve gehouden voor evacuatie. reddingswerk. Prioriteit en grootst mogelijke hulp (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen staat de regering op het standpunt, dat er ten aanzien van de woningbouw in de noodgebieden de grootst mogelijke hulp van rijkswege gegeven moet worden. Over rie grootte van de komende schaderegeling en haar werkwijze wordt thans nog overleg ge- p.leegd tussen de ministers van weder opbouw en financiën. Het ministerie van Wederopbouw be schikt nog over weinig betrouwbare ge gevens, zodat op het ogenblik nog niet vast staat hoeveel woningen in de nood gebieden verwoest en hoeveel zwaar be schadigd zijn. Vooral Goeree-Overflakkee en Schou wen en Duiveland zijn onbekende fac toren. De omvang van de schade zal pas vastgesteld kunnen worden, wanneer de polders zijn leeggepompt en de dijken hersteld zijn. Veel kan in de komende maanden afhangen van de weersgesteld heid. Door storm kunnen vele woningen, die thans nog overeind staan, ondermijnd worden, en in puinhopen veranderen. Ten aanzien van Voorne-Putten en de Hoekse waard bestaat de verwachting, dat vele beschadigde huizen nog her steld kunnen worden. Deze herstelwerk- Goed nieuws uit Sprang- Capelle De burgemeester van Sprang-Capellc deelt mede, dat het gevaar voor zijn gemeente geweken is. Weliswaar is een deel van het grondgebied der gemeente overstroomd, doch mede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man. en DUW-arbeiders is het gevaar voor doorbraak van de Winterdijk be zworen. De burgemeester heeft toestemming verleend tot het terugkeren van de ge- evacueerden van de Winterdijk en de Waspikse dijk. zaamheden zullen zeer waarschijnlijk plaatselijk aangepast en uitgevoerd wor den. Van buitenaf zullen hier geen ver sterkingen aangevoerd behoeven te worden. Het is ook niet met zekerheid bekend, Of de komende woningbouw in de door het water geteisterde gebieden van in vloed zal zijn op de woningbouw in andere delen van ons land. Zeker is, dat de woningbouw in de noodgebieden met prioriteit behandeld zal worden. Deze herbouw zal waarschijnlijk niet op alle eilanden tegelijk worden aangepast, om dat alle eilanden niet tegelijk droogge- pompt zullen zijn. Deze spreiding zal wellicht de onge stoorde voortgang van de wederopbouw in de andere gebieden bevorderen. Plechtige H. Mis van Requiem Van het vluchtelingenkamp Friedland, het opvang-centrum voor de OosGDuitse vluchtelingen aan de Oost-Duitse grens, dat in het afgelopen jaar zo milddadig door Katholiek Nederland werd gehol pen, ontving het Nederlandse Katholieke Huisvestingscomité te Den Bosch een schrijven, waarin de vluchtelingen hun medeleven betuigen met de ramp in Ne derland. Zij betreuren het, dat zij niet in staat zijn materieel te helpen, maar zij zullen een dezer dagen een plechtige H. Mis van Requiem laten opdragen in hun kampkapel tot zielerust van de slachtoffers. ZONDAG ZOVEEL MOGELIJK RUST De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Ho recabranche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karakter van a.s. Zondag, die c'.ag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te do ven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radio uitzendingen p? EN commissie onder voorzitterschap van de minister van financiën, de heer Van de Kieft, gaat thans de mogelijkheden van schadevergoeding na en een commissie onder leiding van de minister van maatschappelijk werk, de heer mr. van Thiel, bestudeert de vraagstukken welke samenhangen met de maatschappelijke zorg ten behoeve van de evacué's. Deze commissies zijn met spoed aan het werk getogen. De taken waarvoor zij zich gesteld zien zijn omvangrijk en ingewikkeld. Voorziening in de maatschappelijke nood Van grote waarde wordt uiteraard geacht het werk, dat het nationaal ram penfonds waarin de regering verte genwoordigd is door de heren Prinsen en Werner op zich heeft genomen. Gestreefd wordt naar een goede samen werking tussen dit fonds en de rege ring, mede om te voorkomen, dat langs twee zijden geholpen wordt. De heer Werner, secretaris-generaal van het departement van maatschappe lijk werk, deelde mede, dat reeds maat regelen op het terrein van de maat schappelijke zorg zijn genomen en dat men de taak, waarvoor men zich ge plaatst ziet aan kan. Het departement houdt nauw voeling met het nationaal rampenfonds en het Roode Kruis. Het eerst nodige was te zorgen voor uitkeringen aan de slachtoffers van de ramp. Nagegaan is, welke regeling kon worden toegepast en men kwam daarbij tot de slotsom, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 19441945 heet gegolden voor de oor logsslachtoffers. Deze regeling kan gaan tot een uitkering van 90% van het laatst genoten inkomen. Verder is in studie genomen het vraagstuk van de vergoeding voor de genen, die in een gezin zijn opgeno men en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kostgever is reeds gereed. De regelin gen zullen gelden met ingang van 1 Februari 1.1. Perfecte samenwerking HET gaat hier echter niet alleen om financiële moeilijkheden. Allerlei maatschappelijke nood vraagt ook om voorziening. Getracht wordt nu ten deze te komen tot een zekere orde. De com missarissen der koningin zijn de cen trale instanties, waar deze zorg zich concentreert. De gedachten zijn hierbij aanstonds uitgegaan naar de stichtin gen voor maatschappelijk werk, de zo genaamde opbouworganen, die in elke provincie bestaan en die de beschik- kinT hebben over een bureau. üe samenwerking met het Roode Kruis is ook hier perfect, dank zij mede de efficiënte werkwijze van deze or ganisatie. De positie is nu zo, dat waar via de opbouworganen bepaalde be hoeften blijken, in andere provinciale opbouworganen groepjes gereed staan, die direct kunnen worden ingeschakeld. De coördinatie speelt zich steeds beter in en men kan aan de ergste noden tegemoet komen. i 1 O Z.H- Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft hedenmorgen liet volgende tele- 2 gram uit Amerika ontvangen: J De Bisschoppen der Verenigde Staten, diep medelevend met de ramp, hebben besloten U te zen- den kleding, dekens en schoenen tot een gewicht van twee honderd duizend pond. O J Aartsbisschop van Cincinnati, J w.g. Karl Alter, voorzitter. Gratis brillen voor getroffenen Hulp van 12000 militairen De door de zee-, land- en luchtmacht in nauwe samenwerking georgani seerde hulpverlening heeft er in be langrijke mate toe bijgédragen, dat men thans de grootste ellende tengevolge vy ']e overstromingen te boven is. De militaire bijstand van de Kon. Land macht wordt gegeven door bijna 5000 man uit de eerste militaire afdeling, 1800 man uit de tweede en 6000 man uit de derde militaire afdeling. De eerste mil. afdeling heeft 't ram- pengebied Zuid-Holland en de Zuid- Hóllandse eilanden onder zijn hoede ige-' nomen, terwijl de Zeeuwse eilanden door de 3dé mil. afdeling worden 'ge holpen. Het gehele rampgebied is inge deeld in vakken, waarin talrijke deta chementen al naar gelang van de plaat selijke omstandigheden min of meer zelfstandig optreden. In overleg met de burger-instanties worden de hulpacties in de volgende voorrang uitgevoerd: het redden van Impressies van Spaanse reis Voordracht van Domien van Gent (Van een onzer redacteuren) Inter arma silent musae. Dat moge dan met enige variatiehet spreek woord zeggen, in de strijd, die ons goede vaderland thans tegen het water voert, zwijgt de muze niet. Want gisteravond waren wij hij de poning van de ten toonstelling van werken van Jules Ver schuren in ,'t Geveltje" te Eindhoven. Jules Verschuuren heeft in het afge lopen jaar samen met Marius de Leeuw een studiereis van zes weken gemaakt door Spanje. En zijn eerste im pressies heeft Jules Verschuuren thans op het doek vastgelegd. Die zijn tot 7 Maart a.s. geëxposeerd in de Kunst handel ,,'t Geveltje", lie al sinds jaar en dag in Eindhoven exposities herbergt. Een twintigtal stukken treft men hier aan. Het was Domien van Gent, die deze tentoonstelling van de te Vught wonen de kunstenaars inleidde voor een tal rijk publiek. Hieronder bevond zich on der meer een vertegenwoordiging van het Spaanse Genootschap. Na allereerst de aandacht op het werk van Verschuu ren gevestigd te hebben, besprak Do- mine van Gent, zoals hij zeide, „enkele aangelegen leden, over kunst kunst in Eindhoven en Den osch." „Er zit, zo zei hij verder, nieuws in deze plaatsen." En hij zette dan de waarde uiteen van de experimenten, die ondernomen zijn om het beeldend vermogen van het kind te peilen. Het kind, zo zeide Domien van Gent nog, is veel ernstiger, ook in zijn humor, dan wellicht wordt aange nomen. Zo zouden, aldus spr., de kin deren de zon bijvoorbeeld meer kosmisch zien, als zij onbei'nvloed kunnen den ken en tekenen. Dan zien zij de zon niet slechts als een mannetje. Experimenten hebben aangetoond, dat kinderen geheel uit zichzelf kunnen komen tot prachtige kleur-, vorm- en compositie-vondsten. In de nabije toekomst wil men nu in Den Bosch deze experimenten met kin deren op grotere schaal ondernemen. Spontaneïteit Vervolgens besprak Domien van Gent in grote lijnen het werk van Jules Ver schuuren. Met grote spontaneïteit heeft de schilder zijn reiservaringen vastge legd. Zijn indrukken heeft hij met grote spoed geuit, getuige het feit, dat hij reeds zo betrekkelijk kort na zijn reis deze tentoonstelling kan houden. Zijn soms exotische indrukken, heeft Ver schuuren op een waarlijk interessante manier verbeeld. Daarna ging de inlei der op enkele stukken wat dieper in zijn betoog daarmede illustrerend. Na de koffie en een praatje, droeg Domien van Gent enkele fragmenten uit „Jezua", .alsmede enkele Spaanse verzen voor, die een enthousiast gehoor von den. De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiëns in Nederland maken bekend, dat getroffe nen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiëns van de eva- nog steeds het eerste doel, 1 CUatiep'"a!f tg/atis T* nicT b-ril ku"_ s. nen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere be voegde instanties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen gratis ter 'beschikking stelt van de op ticiëns en deze geen werklonen zullen berekenen. De federatie van Nederlandse opti ciëns organisaties verzoekt alle opti ciëns in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behoudens verlenging tot 15 Februari. mensen as daarnaast wordt gezorgd, dat de nog dreigende doorbraken zoveel mogelijk worden voorkomen, vervolgens is men ook overgegaan troepen ter beschik king te stellen en zeer veel materieel voor het dichten van gaten in dijken, het versterken van de dijken en het verbeteren van wegen. Speciale ploegen zijn ibelast met het redden van het vee en het opruimen van kadavers, terwijl langs de Noordzeekust vrij gespoelde Duitse 'bunkers worden opgeblazen. Het regiment verbindingstroepen uit Utrecht heeft er voor gezorgd, dat een net van bijna 150 verbindingsposten verspreid over 'het gehele gebied, in en kele dagen tijds tot stand kwam. Daar door ikunnen de materieel-aanvragen van de detachementen sneller gecoördi neerd worden behandeld. Voor de watersnood In de parochie 'Hintham te Rosmalen bracht een collecte f 2063,13 op. Dat was niet alles, want de KAJ Rosmalen (dorp) speelde een toneelstuk, dat een opbrengst had van f 363,46 en bij de inrichting Coudewater brachten perso neel en patiënten f 1330,50 bijeen. De inwoners van Son en Breugel schonken maar eventjes f 4270. Te Best werd Zondag reeds een in zameling gehouden van kleding. Veel werd er ropgehaald en nog dezelfde dag verzonden. Dat was pas snel wer ken. Bovendien werd nog een bedrag van f 1200 verzameld, terwijl er niet gecollecteerd was. Gemert bracht het geweldige bedrag van f 11.500 by een, wat neerkom t op f 6 per gezin. Te Vegihel werd f 11.313 opgehaald en daarbij komt nog het geld uit de acties in de bedrijven. Alem, Maren en Kessel. de nog steeds in opbouw zijnde gemeenten, na de zware slagen van de oorlog, bracht f 4000 bijeen. In Erp werd voor meer dan 50.000 kg. veevoeder toegezegd. Loosbroek hield zich fantastisch goed door een bedrag van f 1695,75 bijeen te brengen en voor ongeveer f 1000 aan veevoeder. Dat betekent f 26 per gezin. Het veevoeder is als volgt verdeeld: 20.000 kg. bieten, 1000 kg. aardappelen, 900 kg. 'hooi, 10.000 kg. haverstro en 1750 kg^roggestro. ■steeg, f 1144,25 plus een auto yracht-goederen. In Moskou vroor het 32 graden Zware sneeuwstormen in Zweden Donderdag was in Moskou de koud ste dag van het jaar. Het kwik zakte tot 32 graden onder nul. Uit Zweden en West-Dui Island wor den zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuwstorm in 30 jaar. STICHTING SOCIAAL FONDS BOUWNIJVERHEID geëvacueerd uit de overstroomde of bedreigde gebieden, die voor een uitkering ingevolge de Werkloos heidswet in aanmerking komen, kunnen zich op ZATERDAG 7 FE BRUARI a.s. tussen 8 en 13 UUR vervoegen ten kantore van het Ge westelijk Arbeidsbureau CATHA- RINASTRAAT 9 te BREDA, alwaar een vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid zit ting houdt. P.N.E.M. schenkt f 100.000.- De Provinciale Noord-Brabantse Elec- triciteit-Mij. (PN.E.M. heeft een be drag van f 100.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. MILLIOENEN MENSEN IN BOMBAY MET HONGER SNOOD BEDREIGD Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen onderhandelt India met Amerika en China over de levering van gierst ter voorkoming van een hon gersnood. waardoor 4 millioen perso nen in de staat Bombay bedreigd wor den. De delegatie van India te Washington zal 100.000 ton gierst kopen en getracht wordt eenzelfde hoeveelheid van China te kopen. Intussen worden de te Bom bay aanwezige voorraden grofkorrelig graan van andere landen gebruikt voor onmiddellijke hulpverlening. BURGEMEESTER VAN HOOGE EN LAGE ZWALUWE (Eigen bericht) De burgemeester van Etten destijds burgemeesterr van Hoge en Lage Zwa- luwe, is tijdelijk weer met het burge meesterschap in Hoge en Lage Zwalu- we belast in verband met de noodtoe stand en liet feit dat daar nog geen op volger is benoemd. Wat een duik Aan het water ontsnapt. Henny Joosten uit Hansweert, die met zijn vader eva cueerde, zoekt tijdens de treinrit naar een veiliger oord, troost bij Mevr. A. Lobbezoo, met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendijke moesten vluchten.'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3