Kustlijn van Verzilting kost Borkum tot Westerschelde jaarlijks 100 millioen Nederlandse ambassade in Brussel overstroomd met giften Dijken waren in verval Stroom van geld en goederen uit vele landen Hulpverlening verloopt vlot SALVUM ME F AC, DEUS Hc MISBRUIK VAN WATERSNOOD GEM AAKT Zaterdag: 7 Februari 1953 Gaan we de zee buiten sluiten? (Van een medewerker) „WAT f 1 gaat de Rijkswaterstaat doen. Zullen de dijken worden verzwaard of moeten ze verhoogd wor den". Deze vraag richtte een van de journalisten tot dr. Van Veen, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, toen het KLM-vliegtuig met ambassadeurs en andere buiten landse vertegenwoordigers terugkeerde van een vlucht over de verdronken gebieden. Het antwoord was kort en gedecideerd. „Nee, alles moet dicht. Behalve dan de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde". Hieruit schijnt te mogen worden afgeleid, dat Rijks waterstaat uit de bittere les van de afgelopen dagen de meest ver-gaande consequenties wil trekken. Tijdens de eerste wereldoorlog heeft zij dat ook eens gedaan, want het was de overstromingsramp van 1916, toen de Zuider zeedijken doorbraken, die de stoot gaf tot het plan om de Zuiderzee af te sluiten en gedeeltelijk droog te A L meer dan tien eeuwen bouwt Nederland dijken, en zijn specialisten op waterstaatkundig gebied genieten over de gehele wereld een schier niet te evenaren faam. Niettemin kan ook een land met zó veel ervaring op het gejbied van de natte waterstaataltijd nog wel iets leren. Eigenlijk is dit ook iceer niet helemaal juist. Beter is het te zeggen, dat tv ij zopas op afschuwelijke wijze leergeld hebben betaald voor iets wat wij eigenlijk tv e l wisten. Het was immers .helemaal niet onbekend, dat onze zeewerende en andere dijken al sedert tientallen jaren ernstig in verval verkeren. De ivaterstaatdeskundigen maakten zich daar allang zorgen over. Zij weten heel goed, dat ons gehele dijkenstelsel in de loop der eeuwen niet onaanzienlijk is verzakt (in Dor drecht b.v. sedert de tijd van Dirk III meer dan een meter), terioijl daarbij nog komt dat het land ten opzichte van de zee met een snelheid van jaarlijks anderhalve millimeter daalt. Dat lijkt onbetekenender dan het is, maar in een eeuiv maakt dat 15 centimeter. Een andere omstandigheid, voor insiders alweer bepaald niet nieuw, ze werd alleen te veel veronachtzaamd, is de inpoldering op grote schaal van „rijpe" schorren en aanslibbingen. De nor male berg'boezems, die stormvloeden moeten opvangen, werden daarmee weg genomen, maar tenslotte moet het water toch ergens blijven. Hieraan is stellig te weinig aandacht besteedmaar niemand kan zeggen, dat we het niet wisten. Anders dun vroeger zijn de deskundigen van onze tijd er van op de hoogte, dat de stormvloeden steeds hoger komen en dat daardoor aan de dijken van tijd tot tijd zwaardere eisen worden gesteld. leggen. Wordt dit het grote project voor de volgende twintig tot dertig jaar: de uitvoering van het befaamde Delta-plan? Grote kwalen kunnen alleen met grote mid delen bestreden worden. Ook de minister van Water staat, ir. Algera, heeft op de mogelijkheid van deze meest radicale oplossing gezinspeeld, toen hij enkele dagen geleden tegenover een verslaggever opmerkte, dat het probleem van afsluiting der zeearmen door de over stromingsramp in zijn volle omvang naar voren is ge bracht. De kosten zouden waarschijnlijk honderden mil- lioenen guldens bedragen, maar tegenover de gruwelijke verliezen die thans geleden zijn is die prijs zeker niet te hoog. Bovendien is een herhaling mogelijk, het over stromingsgevaar blijft Nederland practisch doorlopend bedreigen. En tenslotte kunnen, wanneer dit plan ter liand wordt genomen, twee andere vraagstukken van grote importantie eveneens hun beslag krijgen: de toe nemende verzouling en het zoetwaterprobleem. plaatsen in Nederland 'hebben dijken het begeven. Het gaai' niet aan in de bestaande omstandigheden daarover schuldvra gen op te werpen. Het onderhoud der zeeweringen in Zeeland alleen al vergt jaarlijks 5 millïoen gulden. Het be schermen en bemalen van de polders vraagt in Zeeland en Zuid-Holland aan waterschapslasten gemiddeld f 34 per H.A., in West-Brabant gemiddeld f 40 per H.A., in enkele blootgestelde pol ders f 70 en f 30 per H.A., tegen een gemiddelde van f 14.50 per H.A. voor geheel Nederland. De lasten zouden ondraaglijk wor den wanneer men zou willen trachten Wegzakkend land ÜEUWENLA'NG hebben onze boeren stukken droogvallende zee ingepol derd, zonder te letten op de gevolgen en het nageslacht kan opj de eenmaal ingeslagen weg slechts voortgaan. Maar de consequenties laten zich niet ontgaan. Het land, dat ingepolderd werd omdat het boven water uitstak, zakt geleidelijk weg wanneer het een maal droog is gevallen. Door uitdro ging en inklinking is 'het polderland me ters onder de zeespiegel komen te lig gen. Sedert eeuwen is het al zo, dat de zee, eenmaal buitengesloten, zich aan de polders probeert te wreken. Hel meest dreigt dit gevaar wel in het zuidwestelijk deel van ons land en dat is weer een gevolg van een ontwik keling die tot duizenden jaren terug gaat. Sedert het Nauw van Calais ontstond, lang voor onze jaartelling, doen zich aan onze kust getijverschilien voor. Die getijverschillen zijn het grootste daar waar de Oceaan elk etmaal twee keer enorme watermassa's door het Kanaal perst. Zij zijn nog zeer groot aan de monden van Wester- en Oosterschelde en nemen, hoe verder men naar het Noorden komt, af. Vandaar de neiging van onze rivieren in de loop der historie om zich naar het Zuiden te verplaatsen. Men denke b.v. aan de Rijn, die oudtijds bij Katwijk in zee uitmondde. Tenslotte vergete men ook niet de invloed van de regulering onzer grote stromen op de waterstand. Wanneer een westerstorm het water in de zee armen hoog opstuwt en daarbij komt dan tegelijkertijd veel gletscher- en re- Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vrijdagochtend is het laatste slacht offer van de ramp op Texel Zondag j.l. omgekomen in de Eendraohtpolder geborgen. Het is de 23-jarige land arbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van een kind). De toestand op het eiland is thans zo, dat er „geen bijzondere zorgen" zijn. CANADA HELPT EMIGRANTEN UIT NOODGEBIEDEN De Canadese regering beeft zich be reid verklaard aan alle emigranten uit de noodigebieden een crediiet te ver strekken voor de overtocht naar Ca nada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is, dn twee jaren te worden terugbetaald. Het ligt in de bedoeling een langere termijn voor terugbetaling vast te stellen. Vluchtelingen blijven zoveel mogelijk in Nederland De Nederlandse ambassade te Brussel heeft hgt volgende communiqué uitgege ven: „Van vele zijden bereiken de Neder landse ambassade te Brussel en de Ne derlandse consulaten in België aanbie dingen van bereidheid om Nederlandse slachtoffers van de watersnood, vooral Nederlandse kinderen, op te nemen. De Nederlandse regering heeft echter, bepaald dat voorlopig de slachtoffers zo veel mogelijk binnen de landsgrenzen in gezinsverband nabij de getroffen gebie den zullen worden ondergebracht. Het is daarom niet te verwachten, dat voorlopig althans gebruik zal kunnen worden gemaakt van de spontane en - zeer gewaardeerde bereidheid van Bel gische organisaties en families om aan Nederlandse slachtoffers van de over stromingsramp gastvrijheid aan te bie den. gen water af via Rijn en Maas, zoals het voorjaar het geval kan zijn, dan komt de waterlossing "in onze polders al gauw in moeilijkheden. Vooral wan neer langdurige regens in 'het eigen land de zaak nog komen compliceren. Valt toevalligerwijs een orkaan uit het Westen samen met een springvloed, dan is het land in gevaar. Onze meteo rologen weten dil' maar al te goed. Niet voor niets werden reeds Zaterdag dn de vroege avond dringende waarschu wingen uitgezonden. Dure dijken WANNEER de krachten der natuur samenspannen zoals deze keer'het geval is geweest, dan zijn daartegen noch onze polderdijken noch zelfs de zeewerende dijken bestand, zoals trou wens wel overtuigend gebleken is. Niet op enkele maar op wel honderden calamiteiten als die van j.l. Zondag voorgoed uit te sluiten door over de hele linie de zeeweringen en polder dijken te verhogen en te verzwaren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de waterstaatsdeskundigen hier te lande reeds sinds meer dan tien jaar zich bezig houden met de studie van een veel eenvoudiger, maar tegelijk ook veel gedurfder en duurder project, t.w. een rechttrekking van de gehele Nederlandse kustlijn vanaf Borkum tot aan de Westerschelde. Het z.g. Delta plan maakt daarvan een onderdeel uit en heeft betrekking op het dichten van de zeearmen in het zuid-weste lijke deel van het land. Delft studeert TT^IT is allesbehalve een eenvoudige zaak. In het waterloopkundig la boratorium te Delft zit men er al van voor de oorlog op te studeren en nog steeds verkeert het project in het sta dium van onderzoek. Het is heel goed mogelijk, zo niet waarschijnlijk, dat de les die Water staat en overheid zopas te verwerken hebben gekregen, de beslissende stoot geeft voor een bespoediging van de studie en de uiteindelijke verwezenlij king van "dit plan. Minister Algera vertelde Donderdagavond voor de ra dio, dat iemand in Friesland hem had gezegd, hoezeer ook het Noorden be vreesd is geweest voor de gevolgen van het noodweer.. De Afsluitdijk, die destijds f 96 millioen heeft gekos*, al dus de commentaar van die Fries, heeft Zondag zichzelf verdiend. Zo zal straks misschien ook van de grote plannen, waaraan thans wordt gedacht en die honderden millioenan zouden kosten, gezegd worden, dat zij zichzelf hebben verdiend. Afsluiting vd.zeegaten In sfutfie 'W£STLAND 9 Mogelijke landaanwinning Nleuwerkerk0<RIMPENER-/ WAARD XAL8 LASSER- S WAARD r °r.°S i PUTTEN f s'Gravendeel/ 7uidlando BEIERLAND v Van verschillende kanten wordt de aandacht dringend gevestigd op de noodzakelijkheid om de zeegaten van Zeeland af te sluiten om ons land te beveiligen tegen rampen, zoals ons deze nu is overkomen. Reeds vóór de ramp heeft de minister opdracht ge geven om de mogelijkheden te be studeren van de afsluiting van de zee gaten van Zeeland. Een afsluiting van de Haringvliet is reeds in de aan de gang zijnde studie betrokken. De afsluiting van de zeegaten is ook daarom een noodzakelijkheid omdat de zee aldaar veel gevaarlijker is, dan in het noorden van ons land, dat altijd nog beschermd wordt door de eilan den. Het verschil in getij in het Zui den is veel groter dan in het Noorden. Door deze grote verschillen in eb en vloed is Zeeland wel zo bijzonder zwaar getroffen. Een afsluiting van de zeegaten is dus dringend gewenst. Zoals ir. Van Veen, van de Rijkswa terstaat, opmerkte „alles, moet dicht". Om een herhaling van een dergelijke ramp te voorkomen zal Zeeland dus een gesloten kustlijn moeten verkrij gen Hoewel in België door de Nederlandse ambassade en het Nederlandse con sulaat slechts een beroep om steun gedaan is op de Nederlandse kolonie, stromen ook ontelbare giften en gaven binnen van Belgische zijde. Een grote Belgische bank heeft bij het consulaat een cheque afgegeven van 25.000 gulden. De burgemeester van Meisbroek organiseert een filmvoorstelling, waar Nederlandse documentaire films worden gedraaid en waarvan de op brengst bestemd is voor de slachtoffers der overstromingen. De 4000 stu denten van de vrije universiteit te Brussel zullen een door de vloedgolf geteisterde plaats in Zeeland adopteren. Verscheidene Belgische bioscopen hebben besloten hun opbrengst van een avond ter beschikking te stellen van het Nederlandse noodfonds. De dienst van de jeugd van het 'Bel gische ministerie van openbaar onder wijs heeft een zending van 100 bedden en matrassen, met negen vrachtwagens naar Nederland gezonden. Een in België wonende, doch thans in Frankrijk ver- Het leven herstelt zich F^E hulpverlening verloopt thans, in tegenstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle improvisatie aan kwam, georganiseerd. De tweede fase is nu duidelijk ingetreden, die van de afvoer van de geëvacueerden naar de andere delen van Nederland. De stre ken rond de getroffen gebieden zijn thans ingesteld op de stroom vluchtelin gen, die doortrekt en uit alle delen van het land rijden de bussen en vracht wagens af en aan. In de niet getroffen dorpen in de noodgebieden krijgt het leven weer een enigszins normaal aanzien en op Wal cheren en Noord-Beveland zijn er weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Halsteren en Steenbergen waren Donderdag begrafenisdiensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogs tijd, geïmproviseerde graven. Zo staan op Zijpe drie ruwhouten krui sen op de plaats, waar slachtoffers zijn begraven, die daar zijn. aangespoeld. De geneeskundige dienst is thans ook inge schakeld ter voorkoming van besmette lijke ziekten. Donderdag zijn in Brui- nisse alle inwoners ingeënt tegen ty phus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog water geïsoleerd zijn. En in de uren van laagwater wordt alles gedaan wat mogelijk is. Nog leeft Zee land in de ban van het water, maar hier DAMPENDE HOOIBERGEN Op sommige plaatsen in het over stroomde gebied zijn dampende hooi bergen waargenomen. Hierdoor is on gerustheid gewekt,, daar men brand, ten gevolge van hooibroei vreesde. Van deskundige zijde vernemen wij echter, dat dit uitgesloten moet worden geacht. Het betreft hier een normale verdam ping. Van broei is geen sprake. OOK PALEIS NOÖRDEINDE TER BESCHIKKING GESTELD H.M. de Koningin heeft aan 't Roode Kruis dat gedeelte van het paleis Noordeinde afgestaan, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als klederdepót voor ge- evacueerden. In het paleis is een staf van honderd personen aan het wlerk, bijgestaan door het paleispersoneel van de inten dance van de koninklijke paleizen te 's Gravenhage en door studenten van het internationaal academisch instituut dat in 't voormalige paleis is gevestigd. In de grote balconzaal, de hall en de linker - boven vl eug el van het paleis lig gen grote hoeveelheden kleren, die reeds gesorteerd zijn en op verzending wachten. en daar bezint men zich weer op de toekomst. Er zijn nog altijd enkelen, die hardnekkig weigeren te vertrekken. Velen voor hen hebben enige dagen ge leden net zo gesproken, doch zij hebben deze woorden met de dood moeten be kopen. De levenden staan thans echter weer gereed om de oeroude strijd te gen het water te hervatten en niemand twijfelt eraan, of zij zullen ook deze keer daarin slagen. blijvende Nederlander heeft een bedrag van fr. 200.000 aan het Nederlandse con sulaal te Brussel, overgemaakt. Lefaucheux, president directeur- generaal van de Renaultïaibrieken te Parijs, heeft voor onbepaalde tijd drie zeventon6-vrac'htwagens met chauffeurs ter beschikking van de Nederlandse re gering gesteld voor reparatiewenkzaam- heden en dergelijke in de geteisterde gebieden. Deze wagens zijn alvorens uit Parijs te vertrekken volgeladen met levensmiddelen en rode kruis-artikelen. Buitendien heeft de afdeling Holland van de Renaultf abrieken vier personen wagens en vier bestelwagens ter be schikking gesteld. Stanley Know'les, een Parlements lid uit Winnipeg, heeft voorgesteld 1450000 dollar, die in het fonds van 1950 voor de watersnood in Winnipeg zijn overgebleven, aan het Rode Kruis over te dragen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Europa. De Nieuw-Zeelanders hebben tot N EEN, God, laat het niet hoger komen! Al tot mijn lippen staat het woelend water, het sleurend stromen beklemt mijn borst en slaat mijn voeten weg.... Ach, ik word opgenomen naar kolken van verraad! Peilloze diepten dreigen mij, mijn handen tasten radeloos rond. Ach tevergeefs, God, help! Mijn ogen branden, mijn keel is rauw, mijn mond laat geen geluid meer vrij. Scheurende krampen trekken mij naar de grond. Al waf ik mij rechtschapen heb verworven wordt mij verwoed ontrukt. Mijn God, waarom? Heb ik Uw gunst verkorven, ontneemt Gij mijn geluk? Zeg dan waartoe.,.. Niets is U toch verborgen, niets ontgaat aan Uw blik. Tot in het merg, mijn God, word ik geschonden om Uw hulp en om Uw trouw, laaf mij niet langer smadelijk verloren gaan in druk en rouw. Red mij, God, ik hoor stortvloeden komen. Ach, vóór ik door het.grauw geweld der wateren ben meegeslagen, reik mij Uw sterke hand, red mij naar Uw genade, laat mij dragen naar licht en veilig strand. God, bang ben ik, laaf mij Uw vrede dagen, doe mij Uw heil gestand! OUD toch Uw aangezicht mij niet verscholen. Kom, Heer, blijf mij nabij Nederlandse berijming van Psalm 68 volgens de Vulgaat. GABRIEL SMIT dusver 2000' pond sterling ingezameld voor de Britse en Nederlandse slachtof fers en bovendien enkele tonnen kleren. De Portugese regering heeft aan geboden, een hulpactie voor kinderen te steunen, die 1500 Nederlandse kinderen tijdelijk onderdak in Portugal wil ver schaffen. In een groot aantal steden in Zuid- Afrika en Rhodesië is een aanvang ge maakt met geldinzamelingen voor Groot-Brittanniië en'Nederland. Vijftien man van de Romeinse brandweer zijn Vrijdag per trein, met speciale uitrusting voor reddingswerk zaamheden uit Rome vertrokken. In Milaan zouden brandweerlieden uit an dere Italiaanse steden zich bij hen voe gen. Tot de uitrusting behoren amphi- bische vaartuigen, rutobervlotten en mo biele radio-apparatuur. Honderden studenten uit Oslo hebben zich Vrijdag beschikbaar gesteld voor een collecte ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Tot Donderdagavond had het Noorse Rode Kruis reeds een bedrag van f 400.000 gulden ontvangen, terwijl ook talrijke kledingstukken en dekens werden be zorgd. Een radio-omroep voor zandzak ken voor het Nederlandse noodgebied heeft veel succes. Vrijdag werd reeds een vliegtuig met zes ton zakken naar Nederland gestuurd. Met de vrachtboot „B'aden", die Vrijdagmiddag vertrok, komen nog 30.000 zakken. Gisteren vertrok uit Wenen een trein naar Nederland met onder meer 20 ambulance-auto's met volledig per soneel. De staten van Suriname hebben Donder dag honderdduizend gulden (Ne derlandse courant) voor de getroffenen van de overstroming beschikbaar ge- gesteld. Het „fonds overstromingsramp Ne derland 1953" te Guragao deelde het Nederlandse Rode Kruis mede, dat ■het fonds een bedrag van een millioen (Nederlandse courant) ter beschikking heeft, De bevolking van Curagao schonk per hoofd meer dan tien gulden en de actie is nog lang niet teneinde, aldus het fonds. De waarnemend grootmeester van de Souvereine Orde van Malta te Rome stelde 5000 dollar beschikbaar. De vereniging van batiken te Oostenrijk schonk 100.000 schilling. De bioscopen zullen hun ontvangsten van Dinsdag a.s. beschikbaar stellen. Ook de joodse gemeenschap te Wenen schonk een be langrijk bedrag. De premier van Noord- Rijnland-Westfalen overhandigde Don derdag als eerste gift van zijn regering honderdduizend Mark aan de Neder landse consul-generaal te Dusseldorf. In Zweden werd alleen Donderdag reeds 850.000 Kronen verzameld'. Uit alle delen der Verenigde Sta ten zijn reeds spontane giften binnen gekomen, die een totaalbedrag van tuinduizenden dollars belopen. Vele Amerikaanse steden bieden aan Ne derlandse gemeenten te adopteren. Vol gens e enbepaling van de burgemeester van Buffalo was gisteren een „Help- ilolland"-dag in zijn stad. Vrijwel Help -Holland'-dag zal zijn. Vrijwel alle radio- en televisiestations boden aan hulpoproepen uit te zenden. Het Waldorf Astoria Hotel te New York stelde zijn „gramdballfoom" ter be schikking voor „hulpdinner". In Parma (Italië) wordt een co lonne vrachtauto's met keuken en 160 bedden gereed gemaakt voor vertrek naar Nederland. Uit Nantes vertrokken Donderdag drie vrachtauto's met twee ton dekens en kleding. In Parijs vervoerden twintig vrachtauto's ongeveer 8500 pakketten, naar het vliegveld Le Bourget voor transport naar Nederland. Minister-president Malan van Zuid-Afrika heeft bekend gemaakt, dat de regering een bijdrage van 50.000 Zuid-Afrikaanse ponden (ongeveer 500.000 gulden) heeft geschonken. De Zwitserse „geluksketting" ten bate van de slachtoffers had Donderdag avond reeds 1.792.000 aan Zwitserse francs opgebracht. Sterke behoefte aan velerlei materiaal Met het voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit de Neder landse voorraden kunnen deze behoef-: ten, die van grote omvang zijn, niet ge heel worden voldaan. De aanvragen worden thans toegespitst op materieel, dat op het ogenblik in ons land naar verhouding schaars is en dat langere tijd der beschikking kan blijven. Dit geldt in de eerste plaats 8-duims en grotere pompen met aandrijving die niet van het electriciteitsnet afhanke lijk is. Voorts is er dringend behoefte aan smalspoormaterieel met bijbeho rende onderdelen en wissels. Tevens wordt gevraagd om de hierbij' passende kipkarren met een inhoud- van ku bieke meter. Verder nemen de aanvra,r gen toe van 13 tot 5-tons kipvrachtauto's en ander rijdend materieel. Voor het personeel dat in de noodgebieden aan herstel van dijken en andere water- staatsdnstaltaties wenkt, zijn woonwa gens nodig. Andere behoeften zijn: drag lines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter, bulldozers, damwandhout ijze ren rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en krui wagens met smalle wielen. In het bui tenland zijn aangevraagd tien sleuven- gravers en 100 dumpers. POSTZAKKEN VOOR DICHTEN VAN DIJKEN De PTT heeft 22000 lege postzakken ter beschikking gesteld) voor het dich ten van dijken. Deze zakken zijn naar Bergen op Zoom overgebracht. HOGE GEVANGENIS STRAFFEN De politierechter te Rotterdam heeft Vrijdag de 27-jarige matroos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming omdat hij Zondag ochtend tijdens de watersnood in Rot terdam een sigarenwinkel in Rotterdam en een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid ge bracht. In. de winkel trof hij de winkelier en diensechtgenote zittend op een tafel aan. Hij 'had de vrouw rondgedragen, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar in het water neergezet. „Weet u dat dit stelen op zijn Hol lands plunderen heet"? zei de politie rechter, die vertelde, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishande ling veroordeeld was. De officier van justitie zeide te moe ten aannemen, dat hier geplunderd is. „Ilc heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Neder landers dat als hyena's gebruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van hét water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maan den met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen dat met de ramip te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij gele genheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich bij het aan voeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou heb ben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde ge bieden mee te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden zon der aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat, dat hij naar bene den droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B. is reeds driemaal veroordeeld geweest. Tegen deze man had de officier enige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemend een gevange nisstraf van vijf maanden geëist met •onmiddellijke gevangenneming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2