Provinciale NoordsBrabantse Courant Het Huisgezin Dijken van naastenliefde rond noodgebieden Menselijke solidariteit riep een mondiale hulpvaardigheid op Nationale rouwdag vraagt aller gebed en offer Bezinning Aantal slachtoffers 1372 Rode Kruis-Liga zal jaren steunen Be ds,jk van naastenliefde Actie Watersnood Directeur* A. SCHOTTEN ■Hoofdredacteur: Drs. JOEP NANINCK „PRO ARIS ET FOCIS" KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL. K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, f 5.45 per kwartaal plns 10 cent Incasso; FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling f 1.— voor do eerste 10 woorden, ieder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Zaterdag 7 Februari 1953 181e Jaargang No. 32 T ANGZAAMAAN begint ons volk weer tot bezinning te komen. Niet dat de indruk, die de vrese lijke ramp op iedereen heeft gemaakt, minder diep zou zijn geworden. Maar de warme hulpverlening van alle zij den, in binnen- en buitenland, en de spontane eensgezindheid, waarin dit volk tegenover deze plotselinge beproe ving zichzelf heeft hervontó,- helpen een mens heen over het dieptepunt van de smart. Hij put er de kracht uit om, ondanks alle gruwelijke- leed en schade, boven zijn geslagenheid uit te groeien. En terwijl in de eerste dagen alleen het gouden hart sprak, dat onder het nuchtere uiterlijk van de Nederlander toch zo warm kan kloppen, begint nu het critisohe verstand een woordje mee te spreken. Met het gevolg, dat men vragen hoort stellen en zelfs verwijten hoort klinken. Wij bedoelen niet het sinistere, in- sinuerendie, onmenselijke gedoe van „De Waarheid". Dat communistische blad doet de hele week nog niet anders dan stemming maken tegen de regering en tegen de helpende Amerikanen. Zelfs een leed als thans over ons volk is gekomen sohijnt voor die verpoli tiekte wezens slechts een aanleiding te kunnen zijn om rode propaganda voor Moskou te voeren.... Wij hebben slechts het oog op wel menende critiek, die momenteel in niet geringe mate te horen en te lezen is. Men vraagt zich af, of de waterstaat kundige toestand in ons land wel vol doende verantwoord was; of' men ge noegzaam rekening hield met eventuali teiten als deze; of de regering van het eerste ramp bericht af wel op de juiste en meest effectieve- wijze te werk is gegaan bij het nemen* va.n maatregelèn ter hulpverlening. En zo voorts. Het zijn allemaal zeer ernstige vragen, waar van sommige in een zodanige omlijs ting met concrete toelichtingen zijn ge plaatst, dat zij zelfs de indruk wekken van gerechtvaardigde verwijten. Tot oordelen in deze achten wij ons niet bevoegd. Daartoe ontbreken ons ten enenmale de vereiste gegevens in het gehele complex van de situatie. Bovendien iijict ons het huidige stadium van de nog niet geheel uitgewerkte ramp een minder geschikt moment om conclusies te trekken omtrent schuld vragen. Dat draagt te veel het karak ter van een bijltjesdag in het morele en psychologische vlak. Dat echter een zakelijk en nuchter onderzoek wordt ingesteld naar de fac toren, die tot een dergelijke omvang van de catastrophe hebben geleid, lijkt ons een vanzelfsprekend besluit van wijs beleid. Daaruit kan dan blijken, of mogelijk menselijke tekortkomingen of verzuimen van bestuurlijke of ad ministratieve aard de gevolgen van de ramp ernstiger hebben gemaakt dan nodig ware geweest. Die dienen onom wonden en openhartig gesignaleerd te worden, echter met de overweging erbij dat men in dit leven nimmer alle risico's kan uitsluiten. Dat is een eis, die in naam van alle slachtoffers en het hele mee-levende Nederlandse volk gesteld mag en moet worden. Het totaal aantal geno teerde slachtoffers be draagt thans 1372. Uit de ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtof fers gevallen zijn op het eiland Goeree en Over- flakkee, n.l. 433. Over de andere eilanden en gebie den zijn de cijfers als volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoeksche- waard 144, Scliouwen-Duiveland 115, Noovd-Beveland 41, Voorne Putten 27, Zuid-Beveland 26, Zuid-Holland 18, Oost Zeeuwsch-Vlaandèren 12, IJssel- monde 10, St. Philipsland 9, Noord- Holland 6, Walcheren 5, Alblasser- waard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tien Gemeten 2, Beijerland 2. Aan gespoeld van elders 24. de laatste dag dezer zwarte week in onze vader landse historie overschouwen wij de drama tische gebeurtenissen die het volk onzer lage landen in rouw1 en ellende, in onherstelbaar verdriet en naakte armoede gedompeld hebben. Met de door oerkrachten bezeten, alles verplette rende en alles meesleurende watervloed, is ook een vloed van leed over onze nationale gemeenschap uitgestort. Steden en dorpen op de Zecuws.ë eilanden, in Zuid-Holland en West-Brabant hebben door deze huiveringwekkende catastrophe een tra gische klank gekregen, die ons het hart van pijn doet samenkrimpen en de tranen naar de ogen perst. Golven hebben zich gesloten hoven de in uiterste doodsnood worstelende mannen, vrouwen en kin deren. De dunne wand die tijd en eeuwigheid scheidt, werd voor hen plotseling en tragisch door broken. En het broze, aardse leven zal zijn eeuwige en door Gods Barmhartigheid verheerlijkte voort zetting vinden daar, waar geen angst en tranen meer zijn en geen leed te duchten valt. Zwijgend en ver bijsterd staan wij, wij allen, tegenover het ondoor grondelijke mysterie van het lijden, van de smarten in dit tranendal, die in het Kruis van Christus hun bovenaardse heiliging gekregen hebben Er werden dijken doorbroken en in het aanstor mende watergeweld vonden honderdeai van onze weerloze burgers hun jammerlijk einde. Op de nationale rouwdag van morgen herdenken wij hen allen door gebed en offer. Nederland treurt om zijn dierbare medeburgers. Maar met het wegvallen der beschermende dijken en het losbreken, gigantisch en overweldigend, van de wilde watervloed, heeft oris hart en het door deernis bewogen haft der ganse Wereld, in enkele dagen tijds de dijken van naastenliefde opgeworpen rond de noodgebieden. Stromen van milde hulp vaardigheid uit vrijwel alle landen en van alle vol keren zijn toegevloeid naar dat gemartelde land aan de zee; een heroïsirie, waar het gold redding van mensenlevens, heeft zich geopenbaard op een wijze, die de diepste dank én bewondering deel achtig wordt. Het is een bewijs van levende, men selijke- solidariteit die alle hindernissen., en grenzen weet te overwinnen, nu deze overs' uingsramp in de gehele wereld een spontane heeft opgeroepen. En deze wil besi hij de verantwoordelijke regering, diensten, hij de kerken en de liefc- saties, doch evenzeer hij die millif hier en elders, in de bedrijven steden en dorpen. >t helpen et slechts turen en (Isorganl- tnlozen, %1, in Bijna 17 millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van f 16.900.000,geteld. RUIM 25.000 EYACUé'S IN BRABANT Volgens Officiële opgave van het Rijks- evacuatiecijtrum te 's-Her.togenbosch is aan ruim 25.000 personenüit de over stroomde gebieden onderdak verschaft in Noord-Brabant. Al deze personen kon den onmiddellijk naar- particuliere adressen worden afgevoerd. Déze'hulp verlening geschiedde gehéél op basis van vrijwilligheid. Het departement van Economische Zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van een heids-uitzetten ten behoeve van de ge dupeerde gezinnen. Een dergelijke uit zet zou dan moeten bevatten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. OOK ENGELAND ROUWT In de Engelse overstroomde gebieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet-officiële schat ting is het aantal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog"950 personen vermist. Men gelooft,' dat de meesten hunner naar familie en vrien den in Londen zijn gegaan; 1500 solda ten hebben 40 gaten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engelse kustgebied 500 gaten in de zeewering geslagen. kunnen slechts bidden en wensen dat het deze solidariteit zal gelukken door dix-ectè hulpmaatregelen, en door verdere blijvende inspanningen, de gevolgen van deze ramp, geestelijk en materieel, zoveel mogelijk te ver minderen en tenslotte te overwinnen. De geest echter, die door dit nationale drama in deze dagen gewekt is, zal ook voor de toekomst een onderpand moeten'blijven,, wanneer christendom en christelijke cultuur, zeden en men selijkheid als-grondslagen voor het samenleven der volkeren in deze wereld zullen worden gehandhaafd. Voor ons, Nederlanders, zijn de woorden van Edward Winsall, vertegen woordiger van de Liga van Rode.Kruis verenigingen te Geneve) van groot en direct belang, toen hij gisteren zeide dat na deze dagen van onmiddellijke hulpverlening, de periode zal komen waarin moet worden opgebouwd. En hij beloofde steun, een, twee of meer jaren, zolang dat nodig was en in het ver mogen van het Internationale Rode Kruis lag. Zwitserland zelf had al een bewijs gegeven hoezeer men begrijpt, dat snelle en effectieve hulp nodig is. Er zijn aclit vrachtauto's aangekomen van het Comité internationale de la croix rouge, een organisatie, die eigenlijk alleen in oorlogstijd optreedt. Doch de omvang van de ramp wordt zodanig geacht, dat voor dit geval een uit zondering is gemaakt en hulp verleend werd zoals reeds een dertigtal landen steun hebben toegezegd en gegeven. Ned. Rode Kruis op volle toeren VERGETEN we daarlbij echter niet de grote rol, die het Nederlandse Rode Kruis speelt. Zondagochtend al werd op 'het hoofdbureau besloten, de alarmtoestand af te kondigen in de pro vincies waar dat nodig wérd geacht. Om negen uur waren de colonnes paraat. (Het is thans zover, dat van een enoA'm groot, geordend Ibiédrijtf kan worden gesproken. Voor de duizenden voertuigen, die werden aangeboden, is een „werkschema" opgesteld. De goé deren, die binnenstroomden in enorme aantallen, zijn al voor eén deel gesor teerd. Vier en twintig schepen met achthonderd ton goederen hebben reeds afgeleverd in Vlissingen, Goes, Klun- dert, Zuidland, Middelburg, Oud-Beijer- larid-, St. Philipsland en Krabbendijke. Straks komt het stadium, waarin de grote sommen geld, die zijn ontvangen, moeten worden verdeeld. Volgens het Rode Kruis kan dit het best geschieden als de bevolking van de noodgebieden weer teruggekeerd is, In overleg met de regering zal dan het geld worden besteed o.m. aan werktuigen en meubi lair. Daarnaast is er nog de informatie dienst, die o.a. tot taak heeft de lijsten samen te stellen van de verongelukten.. Lijsten, die alleen dan aan de openbaar heid worden prijsgegeven indien voor meer dan 99 kan worden aangeno men, dat de genoemde personen inder daad zijn omgekomen. Het Rode Kruis verleent hulp bij de evacuatie en zorgt, dat op het eerste teken noodziekenhui zen gereed zijn om patiënten te ont vangen. iHet Rode Kruis helpt daar waar dat nodig is. Wij wijzen voorts op het moedige hulp- en reddingswerk der militairen te land, te water en uit de lucht. (Hulp en redding, die niet enkel met inzet van alle krachten door onze manschappen werd gebracht, maar ook dóór Belgi sche, Amerikaanse, Franse en Engelse wapenbroeders. Een Wést-Europees le ger snelde ons in ijlmars tegemoet. Luchtbruggen' kwamen' in weinige'turen tot stand waardoor massaal en doeltref fend de zo noodzakelijke redding en hulp verleend kon worden. Lange lijsten ALS wij spreken van „de dijk van naastenliefde", die wordt opgewor pen rond de zo rampzalige noodgebie den, dan brengen wij onze lezers in herinnering de lange lijsten van hulp verlening in allerlei vorm, die wij in de loop der laatste dagen in ons blad telkenmale met vreugde en dankbaar heid konden vermelden. En voor van daag verwijzen wij naar de samenvat ting, onder het opschrift „Gulle hand van alle kant". Ja, „de1 dijk van naastenliefde wordt gebouwd", met nationale en internatio nale krachten. Onder deze mondiale hulp en bijstand .zal het ons volk óók gelukken de mate riële dijken als waterkering voor het herwormen Nederland weer heoht te bouwen. HET HERSTEL VAN DE LANDBOUW Minister S. L. Man'sholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoexgte heeft gesteld van de omvang van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd omtrent de mogelijkheden van het herstel van de landbouw en heeft de voorbereiding ter hand geno men van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamhe den. „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor de herstelwerk zaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wétenschap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-BeVeland en grote delen van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kun nen opleveren. Eenzaam slingert zich deze dijk bij Oude Tonge door de watervlakte. Op deze luchtopname van ANP-foto is duidelijk te zien dat de dijk op enkele plaatsen al is af gebrokkeld. Op de voorgrond wor den mensen per bootje uit het ramp gebied weggehaald. iiimiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiimitiiiiiit Giften voor deze actie aan ons blad bezorgd worden door ons overgedra gen aan het Nederlands R.K. Huisves tingscomité te 's-Hertogenbosch dat deel uitmaakt van het Nationaal Ram penfonds. Van F. N. J. f 50.00 Van de Carnavalsvereniging „De Tambourin" - 100.00 Eén vacantiedag van het geza menlijk personeel Prov. Noordbr. Crt. Het Huisgezin. - 875.00 Onbekend - 5.00 C, v. L., Den Bosch - 25.00 Van 'n jongen uit Boxtel - 2.50 Uit Den Bosch - 10.00 Van de Carnavalsvereniging ,De Piccolo" - 50.00 Van personeel én firma Roorda meubelmakerij Den Bosch - 31.00 Insulandia Band Den Bosch - 10.00 Van de Bossche Kaartclub „De Stechelaars" - 10.00 Kaartclub L. S. Den Bosch - 10.00 R. M. M. de J., Den Bosch - 100.00' Bossche Biljartvereniging „Palermo" - 25.00 Haarsteeg - 1.00 Uit 'n goed hart 'n kwartje - 0.25 Uit Hintham - 4.00 Van 'ui Kaartclub uit Den.' Bosch - 30.00 N.N., Den Bosch - 20.00 Heelkundige mannenafd. Groot Ziekengasthiuds - 22.00 A. P. P.,Den Bosch - 15.00 toneelvereniging Kunst eri Arbeid - 25.00 M. S. - 20.00 Biljartclub „Poedelvrees", ge vestigd in de Gouden Leeuw, Dinther - 12.00 L. E., Den Bosch - 10.00 Van de kleuters van St. Lidwina Kleuterschool - 40.00 R. L., Den Bosch - 11.00 Bijeengebracht door R.K. Kleu terschool Deuteren - 45.00 Leerlingen van het St. Jans Lyceum, Den Bosch - 185.00 Van een courantenbezorger uit 2.50 1.00 550.00 Uit Bérghem Mandenfabriek Verboord Vlij men één snipperdag van het personeel en van de firma nog één erbij Giften ter leniging van de nood kan men onder het motto „Actie Water snood" op de volgende wijze aan ons doen toekomen: door storting op de giro-rekening van ons blad: postgiro no. 438100 door overmaking per postwissel; door uw bijdrage te bezorgen op onze bureaux: Markt 42 en Ernmaplein 2 in Den Bosch en Hooghuisstraat 12 te Oss. ANTILLEN HEBBEN 1 MILLIOEN BIJEEN Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. gld. bin nengekomen voor de slachtoffers van de watersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antillen bijeengebracht is, gestegen tot meer dan 1.250.000 gulden (Ned. crt.) Pauselijk waarnemer voert besprekingen in Nederland Naar het K.N.P. verneemt is Mgr. Lambertini, de door de Paus aangewe zen waarnemer voor Nederland, Vrijdag morgen via Brussel in Nederland aan gekomen. Om elf uur bracht de Pause lijk afgezant een bezoek aan de bisschop van Breda, Mgr. J. W. M. Baeten, ten einde zich te doen inlichten over de omvang van de ramp in dit bisdom en de vereiste hulpmaatregelen. Van Breda vertrok Mgr. Lambertini naar de bis schop van Den Bosch, Mgr. W. Mut- saerts. Gisteren zou Mgr. Lambertini zich ook nog naar de Malibaan te Utrecht begeven voor een bespreking met het aartsbisdom. Tijdens zijn ver blijf in Nederland zal Mgr. Lambertini zijn intrek nemen op de Apostolische Internuntïatuur te Den Haag. t Het ivoord is aan: SOPHOCLES Een ander naar zijn beste kracht te helpen, is de hoog ste taak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1