IN DE JEUGDHOF iPost uit mijn brievenbus KONINGIN JULIANA BETUIGDE HAAR DANK AAN STAATSHOOFDEN Kruiswoordpuzzle Radioprogramma nationale gedenkdag Wij bidden voor de arme mensen van de watersnood Twee gedenkdagen in de geschiedenis der vliegerij Het geheim van het onbewoonde eiland De beste tekening van de week ^4 Zaterdag 7 Februari 1 953 Pagina 7 LONDEN, 5 Febr. Koningin Eliza beth van Engeland heeft van koningin Juliana het volgende telegram ontvan gen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenhe den ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik, dat in uw land zelf door ver schrikkelijke overstromingen zulke zwa re verwoestingen zijn aangericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana (heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Nederland hulp geboden heb ben. dankbetuigingen doen toekomen. Onder meer heeft H.K.H. in een tele gram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp, die de Ver. Staten de slachtoffers van de overstro- Registratie van ver plaatste personen DEN HAAG, 5 Febr. Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandig heid, dat velen in den lande in twij fel verkeren omtrent het lot van hun betrekkingen, acht de minister van binnenlandse zaken net noodzakelijk ^-m-ITSgoed een eenvormige en eenvou dige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn ver plaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de gemeentebestu ren gegeven. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats heb ben op kosteloos van cijkswege ter be schikking te stellen verplaatsingsfor mulieren. Tot de rijksinspectie van de bevol kingsregisters eb het informatie-bu reau van het Rode Kruis zullen vra gen omtrent de verblijfplaatsen van vorenbedoelde personen kunnen wor den gericht. mingsramp hebben geboden. Haar tele gram luidde: „Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltref fende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden verge ten." Voorlopig geen kinderen naar het buitenland DEN HAAG, 5 Febr. Overstelpend is het aantal aanbiedingen, dat van bui tenlandse particulieren en kerkelijke or ganisaties en van regeringen ontvangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zyn getroffen, op te ne men in buitenlandse gezinnen of te huizen. Op verzoek van de minister van maat schappelijk werk hebben instanties van alle gezindten, welke zich met deze kwestie bezighouden, rapport uitge bracht over beraad inzake mogelijkheid en wènselijkheid om kinderen uit de ge troffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psycholo gische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs v/ordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten ko men. tv (Advertentie). Horizontaal: 1 titel; 3 insecteneter; 6 inkt vlek; 9 zoogdier; 11 woonschuit; 13 spil; 14 in orde; 16 geu rige hars; 19 verbin ding; 21 rivier in Si berië; 23 lidwoord; 24 Spaans veldheer; 26 bijwoord; 27 boom soort; 28 Turkse titel; 29 bijwooi'd; 30 rust bank; 31 familielid; 32 zangnoot; 33 zeep water; 36 koffiesoort; 39 wederk. woord; 40 Italië; 41 bid (La tijn); 43 zoogdier; 45 groot water; 46 plaats in Frankrijk; 47 zangnoot. Verticaal: 1 rivier in Duitsland; 2 zon negod; 4 rivier in Brabant; 5 spoedig; 7 bloeiwijze; 8 titel; 10 land in Europa; 12 lengtemaat; 15 vo gel; 17 slang; 18 getij; 20 bindmiddel; 22 titel; 23 vallei; 25 aardewerk; 26 echt genote; 27 werkbij: 28 vrucht; 30 aldus (Latijn); 32 soort onderwijs; 34 voor zetsel; 35 kameelschaap; 38 vermoeid; 37 compagnon; 38 papegaai; 40 pro me morie; 42 vervoermiddel; 44 gereed. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Instrumentmaker zijdehandelaar banketbakker zenuwarts kamer dienaar landbouwer. Voer „Klipfontein" op verborgen rif? KAAPSTAD. 5 Februari Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart gebrachte rif is ge lopen. Britse duikers hadden vastge steld, dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stuk ken rots bevinden, aldus de correspon dent Voorbeeldig EINDHOVEN", 5 Febr. Onafgebro ken stromen de berichten binnen over de hulpverleningsacties ln ons land. Elders in dit blad geven wjj weer een samenvatting van de acties. Uit de vloed van deze berichten heb ben wy een enkele mededeling ge licht die toch wel zeer sterk spreekt: In het Friese plattelandsdorp Tzum (gemeente Franekeradeel heeft een collecte onder de ruim duizend in woners 29.652 opgeleverd, hetgeen neerkomt op bjjna 106.per gezin. Stormschade in Zandvoort geraamd op 280.000,- ZANDVGORT 6 Febr. De storiösche- de aan gemeentelijke eigendommen te Zandvoort wordt nader geraamd op 150.000, die aan particuliere eigendom men op bijna 130.000. In een Vrijdag avond gehouden spoedeisende raadsver gadering weid voorlopig een bedrag van 65.000 gevoteerd voor de uitvoe ring van de meest urgente herstelwerk zaamheden. Route door de Langstraat weer berijdbaar DEN HAAG, 6 Febr. De ANWB deelt mede, dat de route door de Langstraat, van Den Bosch tot Geertruidenberg, weer berijdbaar is. Rijksuniversiteit Utrecht hervat colleges UTRECHT. 6 Febr. De rector magnificus van de rijksuniversiteit te Utrecht verzoekt bekend te maken, dat de college's en practica met in gang van Maandag 9 Februari zullen worden hervat. Informatiebureau Rode Kruis DEN HAAG, 6 Febr Het inlor- matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis maakt bekend, dat met ingang van half zes Vrijdagmiddag de volgende telefoonnummers in gebruik worden genomen: 27802 en 26936 in Rotterdam (K. 1800). Men wordt ver zocht voor inlichtingen uitsluitend deze nummers te gebruiken. Uit Zweden en West-Duitsland worden zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuw storm in 30 jaar. By Smyrna (Turkije) zijn vijftien personen om het leven gekomen toen het huis, waar zy een bruiloft vierden, in stortte. HILVERSUM, 6 Febr. Voor de natio nale gedenkdag, Zondag 8 Februari zijn de volgende radioprogramma's vastge steld: HILVERSUM I VARA: 8.00 Nieuwsberichten; 8.30 Gedichten; 8.45 Gram. muz.; 9.00 Be richtendienst; 9.15 „Het menselijk ver bond", toespraak door dr. J. C. Brandt Corstius; 9.30 Fragm. uit oratorium „Elias" van Mendelssohn; 17.30 Toe spraak door dr. W. Banning; 17.50 Gram. muz.; 18.00 Nieuwsberichten en overzicht door dr. L. G. Kortenhorst; 18.30 Fragm. uit „Eïn Deutsches Re quiem'' van Joh. Brahms. VPRO: 10.00 Zondagshalfuur; 11.45 Causerie. AVRO: 12.00 Marcia Funebre van Ludwig van Beethoven; 12.18 Orgelko ralen van Johann Sebastian Bach; 13.00 Toespraak H.M. koningin Juliana (beide zenders); 13.10 Nieuwsberichten; 13.30 Tragische ouverture Joh. Brahms; 13.45 Psalmen en gezangen; 14.00 Toespraak door dr. P. H. Ritter Jr.; 14.15 Pianore cital door Pierre Palla; 14.35 Requiem Gabriel Faure; 15.15 Fragment uit „Tho mas Moore" van Henriette Roland Holst- v. a. Schalk (hoorspel15.55 Het om roeporkest o.l.v. Henk Spruit, symphonie no. 2. Anton Bruckner. VPRO: 17.00 Z.E J. v. d. Kieft. mi nister van financiën: 17.10 Wijdings- dienst. VARA: 17.30 Toespraak prof. dr. W. Banning; 17.50 Kamermuziekprogram- ma; 18.15 Nieuws. AVRO: 20.00 Herhaling toespraak H.M. de Koningin; 20.10 Mr. Korten horst; 20.15 Nieuws; 20.30 Actus tragi cus Joh. Seb. Bach; 20.55 Poëzie; 21.15 Symphonisch concert; 22.30 Wijdings woord door prof dr. A. A. van Ruler; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Strijkkwar tet Franz Schubert. HILVERSUM n NCRV: 8 00 Nieuws; 9.15 Morgenwij- KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Quatre petites pireres, Fr. Poulenc; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoogmis in de SL Jans basiliek te Laren (N.H.): 11.30 Adagio en fuga W. A. Mozart; 11.40 Cantate nr. 56 J. S. Bach en Stabat Mater. Vivaldi; 12.20 Strijkkwartet, Anton Bruckner; 13.00 Toespraak door Hare Majesteit de Koningin (over beide zenders)ca. 13.15 Nieuws; ca. 13.30 De wereld helpt Ne derland, klankbeeld door Paul de Waart; 13.45 Symphonisch concert; 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend water"; voordracht uit de psalmen in de Neder landse berijming van Gabriel Smit, door Willem Tollenaar; 16.10 Consolations, Fr. Liszt; 16.30 Vespers. KRO: 19.45 Nieuws; 20.00—pl.m. 20.10 Herhaling toespraak van H.M. de Konin gin; 20.10 mr. Kortenhorst; 20.15 Nieuws; 20.30 Liederenprogramma; 21.00 O dierbaar land, klankbeeld door Tom Bouws; 21.30 Trauersymphonie-lo- catclli; serenade voor strijkorkest E. El- gar; 22.10 „Weerloos sleuren mij de bar re vloeden" voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriel Smit. door Willem Tollenaar; 22.20 Ne gro spirituals; 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender 23.00 Nieuws. Richtlijnen voor ziekenfondsen FACILITEITEN VOOR GEëVACUEERDEEN ENZ. AMSTERDAM, 6 Febr. De Zieken fondsraad maakt bekend: Geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zul len blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten in schrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze rrsonen met direct-ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle inge schreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging die. nen te garanderen. Met nanie kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor reke ning van de fondsen geschieden. Voor het geval dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fondsen die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Ziekenfonds raad aan de fondsen is onderweg. Jullie hebben natuurlijk allemaal door de radio gehoord en in de krant gelezen wat voor een vreselijke ramp Nederland heeft meegemaakt en nog meemaakt. Vorige week, in de nacht van Zater dag op Zondag, zijn heel veel dijken van Zeeland, van de Zuidhollandse eilanden en West Brabant doorgebroken. Dat kwam omdat er een geweldige storm woedde, die het water tegen de dijken joeg. Zand en stenen spoelden weg, de dijken zakten in. Toen stroomde het land achter de dijken onder water. De mensen moesten gauw de trap op naar üoven. Zó hoog kwam het water, dat vele mensen boven op het dak van hun huis moesten klimmen. De zieken en oude mensen konden niet gauw genoeg vluchten enverdronken. Nu ik dit schrijf zijn al meer dan dertien honderd doden geteld. Vele ouders zagen hun kinderen verdrinken en ook zij ner kinderen, die hun ouders verloren. O, dat is toch allemaal zo erg. Denk maar eens dat je zelf je lieve vader en moeder zó kwijt zou moeten raken. Morgen, Zondag, bidden alle mensen van Nederland voor de doden. Doen jullie mee? Natuur lijk! Uit vele landen van de wereld sturen goede mensen kleren, dekens, etc. geld, ja van alles! Jullie kunnen dat niet doen. Maar bidden kunnen jullie wel allemaal. En dat gaan we doen, is dat afge sproken? v De eerste envelop, die ik deze keer openmaakte, was een dikke en daar kwamen drie opstellen uit van Nelly en Mien van Vroen- hoven en van Nelly van Eikeren uit Best. En er is een keurige brief bij. Bedankt hoor! En dan is Annie Hermsen, Papenvoort 39, Geldrop aan de beurt. Annie is tien jaar en vraagt een schrijf vriendin. Wie wil haar een brief sturen? Niet allemaal tegelijk! Wil Leonie de Eooy uit Nuenei^ haar adres sturen aan J. v. d. Wouw, Zandrivierstraat 7, Tilburg. Deze mijnheer wil haar zeker iets vragen over het Kerstspel van de -St. Liduina parochie in Tilburg. Jan Stroeks uit Heeze stuurt mij raadsels. Die hebNjk nog meer dan ge noeg. Als je je verveelde, had je beter een opstelverhaal kunnen maken. Zeg Ria Netten uit Oss, stuur de eerste drie jaren geen raadsels meer; ik heb er al veel te veel. En hier is de rest van de inzenders: Harrie Derks uit Sterksel Ria Netten uit Oss (raadsels zijn er nog genoeg! Mia Stroeks uit Heeze Maryke Wer ners uit St. Oedenrode (Dat is geen eigen werk, Maryke!) Nelly van Eikeren uit Best Mien van Vroenho- ven uit Best Nelly van Vroenhoven uit Best P. Rijken uit Helmond Theo en Frans Spanjers uit Wintelre Toos van Overbeek uit Oirschot Rieki van Schaik uit Berghem Frans Kuun- ders uffc Deurne Keesje v. d. Brand uit St. Oedenrode Harry Baken uit Borkel en Schaft .Jet en Hennie van Stekelenburg uit Neer (Versje is geen eigen werk, dusJo Baselmans uit Eersel Maria van Nunen uit SteenseL ^"^Seste tekenaars, luister toch eens goed! Telkens komen er nog potloodtekeningen en plaatjes die met gewone inkt of een ball point gemaakt zijn. Stuur die toch asjeblief niet! Ik kan er niets mee: doen. Ze zijn niet af te drukken. Ik moet ze weggooi en. Het is dus moeite voor niets. Ook met gekleurde tekeningen, kan ik niets aanvangen. Misschien weet je nog, dat ik jullie eens verteld heb, elke maand de mooi ste gekleurde tekening uit te kiezen, maar dat is niet meer nodig. Er komen maar weinig kleurplaten. We zullen wel eens een kleurwedstrijd houden. Dat laat ik jullie wel op tijd weten. Wie stuurden deze week tekeningen? Thorn v. Veen, uit de zesde klas van de Middelbeerse lagere school Tiny Flipsen uit Deurne (mooi gedaan, Tin.!) Bert cn Antoon Hoefnagels uit Berghem hebben ook 9rg mooi getekend. Jammer, dat ik niet méér plaatjes in de Jeugd- hof kan zetten. Dag Tiny v. d. Pol uit Ravenstein. Ja meiske, het valt niet mee om met een tekening in de Jeugdhof te komen. Er doen veel kinderen mee! En bier ;Mjn de vier kinderen Van Boxtel uit Son met elk een tekening. Jammer genoeg kan ik van jullie geen plaatje in de Jeugdhof zetten, omdat mijn hel per ai een tekening heeft uitgekozen. Zeg Betsy van llaaren uit Oss, ik heet niet tante Miep maar Oom Toon. Lees maar wat ik aan de kinderen Van Box tel uit Son heb geschreven, dan zul je beurt is gekomen. Dag Ria Stroeks uit Heeze. Doe de groeten aan je zusje! Ik kreeg verder tekeningen van: Thea en Clemie Briels uit Son Bert en A. Hoefnagels uit Berghem Paul v. d. Vliet uit Veldhoven (Broer van Lam bert?) Beppie Mennen uit Asten Ko Stas uit Heeze Ria Netten uit Oss Tini Flipsen uit Deurne Tonnïe Stroeks uit Heeze Jan Stroeks uit Heeze K. v. d. Heyden uit Netersel Jantje en Gerrie Smits uit Helmond Piet Bloks uit? J. Sanders uit Reusel José Uichteveld uit Valkenswaard Margriet Uichteveld uit Valkenswaard Corrie Arts uit Berghem Piet Heus- kens uit Vlymen A. Castelyns uit Hoogeloon Jan, Theo, Rikie en Ema nuel van Boxtel uit Son Liza Vos uit Soerendonk Jo de Waal uit Bladel Piet Heesterbeek uit Eersel Rikie van Stiphout uit Wybos Betsie van Haa- ren uit Oss. (Ik kan elke week maar één of twee tekening uitzoeken, dus Betsie, alleen de allermooiste komen in de krant). Ansje en Rikie v. Erp uit Oss. (Dat van dat versje dacht ik wel. Maar het is niet zo erg, omdat je het eerlijk zegt) Antoon v. d. Eynden uit Someren-Eind. Jouw tekening en verhaal kwamen op het nippertje binnen, toen ik dit stuk zowat klaar had. Ik bewaar ze tot de volgende keer. Kom er in! De poort van de Jeugdhof wo opengezet voor: Topnie Maas uit Heeze; Marlet je v. d. Hurk uit Oss; Maria Heesterbeek uit Eersel; Rikie v. Stiphout uit Wijbosch. Het St. Antonius- kapelletje te Straten Het was feest in Straten: eeuwfeest van St. Antonius Abt. Om half negen werd de hoogeerwaarde Deken aan school van Straten afgehaald door de bruidjes en de schooljeugd. Om negen uur was er een plechtige Hoogmis, waar de feestvierenden konden commu niceren. Na de H. Mis werd de ge denksteen onthuld. Om drie uur was er een plechtig Lof door de Paters. Pater Hermans hield de feestpredicatie. De kinderspelen werden uitgesteld omdat het geen mooie weer was. (Ingestuurd door Toos van Overbeek, Te laat Jan en Piet gingen naar school. On derweg moesten ze over 'n brug. Daar kwam een schip aan. Toen ging de brug omhoog en moesten ze wel 'n half uur wachten. Eindelijk ging de brug weer omlaag en konden ze er over. Ze lie pen nog hard naar school maar helaas ze kwamen te laat. De meester vroeg irom zij zo laat kwamen. Ze vertel den eerlijk hoe het kwam en toen mochten zij op hun plaats gaan zitten. Voor straf hoefden ze niet bang te zijn, want ze konden er niets aan doen dat ze te laat in school kwamen. (Ingestuurd door Harry Baken, 9 jaar, Borkel en Schaft). Smalle Haven 8 Tel. 3537 n, J. v. Lieshout- str. 1. Tel. 2297 Hooghuisstraat 1 Hier zie je twee hef schroef vliegtuigen, die met een geleerd w« ard ook wel hellocopter genoemd worden. Deze vliegtuigen hebben inplaats van vleugels een grote propeller, die net als molenwieken draaien. De heliocopters worden nu in de overstroomde gebieden druk gebruikt om mensen te redden. Want weet je wat het aardige van deze vliegtuigen Is? Ze kunnen ln de lucht &til blijven hangen en op een heel klein stukje grond landen. Met deze hefschro fvliegtuigen zijn in Zeeland honderden mensen van de daken van hun hulzen ge?.ed. Ais het vliegtuig boven een huls was, liet men een sterke kabel met een zwemvest eraan, zakken. De mensen werden aan die kabel ln het vliegtuig getrokken. Ons hondje Thuis hebben we 'n hondje. Het is zo'n leuke guit. Hij komt steeds hard gelopen Als ik „Fuut, fuut!" hem fluit. Hij heeft 'n rol-rond buikje. En oogjes donker bruin. We kunnen met hem spelen Na schooltijd in de tuin. Hij is zwart: z'n naam is „Molly". Als wij hem voeren gaan Kwispelt hij met z'n staartje En kijkt ons grappig aan. In Parijs heeft men een poos geleden een tentoonstelling gehoudesn waarop men kon zien wat er in vijftig jaar op het gebied van de vliegerij te doen is geweest. En dat is heel wat. Vijftig jaar geledeS maakte de vliegenier San tos Dumont, die in Brazilië geboren was, de eerste vliegtocht met een ma chine die zwaarder was dan lucht» Nu moet je niet denben, dat hy in een Douglas of ln een Skymaster stapte zo als ze die tegenwoordig hebben. O nee! Zyn vliegtuigje nas van draden, lappen en planken in elkaar getimmerd, vrese lijk slap ding. Maar het vloog. Op de tentoonstelling in Parijs stond een toe stelletje, dat precies was nagemaakt naar het eerste vliegtuig van Dumont. Een piloot ging er in zitten en maakte er een echte tocht meevan enkele meters. Tijdens de viering van het gouden jubileum van de luchtvaart werden in Parijs ook verschillende tochten met luchtballonnen gemaakt. In de tijd van Dumont kon je alleen maar veilig met een luchtballon de lucht in. Vijf en twintig jaar na de eerste po ging van Dumont, dus nu ook 25 jaar geleden vloog een Amerikaanse jongen over de Atlantische oceaan. Dat was Charles Lindbergh. Heb je daar ooit van gehoord. Ik wel! Ik weet nog goed, dat hij de grote reis over de Oceaan ging maken. Helemaal alleen. Over heel de wereld waren de mensen in span ning hoe die vreselijke waaghalzerij zou aflopen. Lindbergh vloog in drie en (EEN SPANNEND VERHAAL, GESCHREVEN DOOR LEO PETERS, 12 JAAR, STERKSEL) „Handen omhoog", klonk plotseling een bevel. Jan, de fabriekjongen, schrok zich een aap. Voor hem stond de ge vreesde bandiet Kas de Kale zo werd hij genoemd en sprak: „Hoor je het niet? Handen omhoog". Jan stak zyn handen omhoog, maar liet zijn armen omlaag. „Weet jy niet wat ik bedoel?" Pangen de bandiet schoot Jan vlak langs zijn oren. Jan "zei: „Jij zei toch handen om hoog, maar geen armen". Toen kookte Kas van woede. In de verte hoorde hij paardengetrappel. Kas was al verdwenen. Hij reed naar een viermastbark en daar sloot hy Jan op in het onderste ruim van het schip. Brrrrrrwat was het hier muf. Boven op het dek waren ze druk bezig de bark vlot te trekken. Eindelijk schoot ze los en dreef af naar het zuid oosten. Waar ze heen gingen, mocht Joost weten. Plotseling zag Jan een klein luikje. Hy deed het open, maar er lag niets dan een dode muis. Daar ZmoHCivtv ging de deur open en een man kwam binnen. Hij zei: „Kom maar eens mee, je mag voort aan vry op het schip rond lopen." Zo hadden ze een paar dagen gevaren steeds met 15 knopen per uur. Einde lijk zagen ze een eiland. Toen. ze er dicht genoeg bij waren, minderden zij hun vaart. Het was een vulkanisch eiland. »Stóp!" riep de kapitein. De kapitein ging met zijn reddings bootje naar het eiland. Wat hij ging doen, wist niemand. Toen hij al een tijdje weg was, stuurden ze Jan over het water, om te gaan kijken waar de kapitein bleef. ,Wat ben ik moe", hijgdes Jan in zich zelf. Stil sloop hij tussen de struiken door. Daar zag hij een kuil in de grond. Hy kroop er in. Het was een lange gang. Daar zag Jan een lichtpuntje. Hy kroop er naar toe en wat zag hy? Hij schrok er van. Hij zag de kapitein midden in een hoop goud, zilver, dia mant en ander kostbaar edelgesteente zitten. Daar kwam hij naar de opening Jan kon nog net in een dichte struik springen. Langzaam sloop Jan naar de grot. Toen hy in de grot was, bekeek hij alles en nam een stuk goud mee. Nou vlug naar de boot, anders is ze weg, voordat ik daar ben. Maar wat was dat? Er was een storm opgesto ken, en de golven zwiepten hoog op. Jan kon niet meer vooruit. Hij werd telkens terug geslagen. De kapitein zei: „Vooruit, de motor aan en weg hier!" Maar de bemanning keek steeds naar het eiland. „Sta niet te treuzelen!" riep de kapi tein. Plotseling sprong een van de begrijpen waarom je plaatje niet aan de 11 jaar, Oirschot). v in mannen in het water en zwom zo hard hy kon naar de wal. Hij greep Jan vast en nam hem mee naar het schip. Jan vertelde met horten en stoten wat hij gezien had. De kapitein vroeg wat dat te be tekenen had. Toen zeiden de mannen: „Hij was in het water gevallen". De volgende morgën had Jan hoge koorts. Hij ijlde, 's Nachts sloop een gedaante langs de scheepswand. Het was de kapitein. Jan lag weer te ijlen. Hij praatte over de grot. Plotselin; richtte hij zich op, maar viel dan weer vermoeid terug. Zozodacht de kapitein, is hij een spion? De vol gende morgen kreeg Jan goed te eten. Hij was een beetje hersteld. Plotseling voelde hy een papiertje in zijn mond. Het zat tussen liet eten. Hij bekeek het. Er stond het volgende op: BESTE JAN, Ik kom vanavond in jouw slaaphut, dus sluit de deur niet. ATOEM. (Atoem was de man die Jan gered had, toen hij van het eiland kwam) 's Avonds praatte Jan met Atoem en toen was alles weer rustig. Toen Jan beter was, had hij met Atoem afgespro ken de hele bemanning gevangen tc nemen. Dat deden ze. Op zekere avond was er vergadering en Atoem stond plotseling in de deur met in elke hand een revolver. Jan moest de mannen boeien en samen gooiden zij hen in het onderste ruim van het schip. Toen voe ren ze naar het eiland, laadden alle sieraden op en leverden het goud en de bandieten in Amsterdam aan de politie uit. Jan ging met de eerste de beste trein naar zijn moeder. Ze was blij hem weer terug te zien. Jan en Atoem ble ven samen goede vrienden. Ze kregen allebei van de politie een gTote loning. dertig en een half uur van New York r Parjjs, zonder onder weg te lan den! Hy was helemaal geen opschepper. Toen hij op het vliegveld van Parijs neerstreek en uit zyn eenpersoons vliegtuigje stapte, schrok hy van de duizenden en duizenden mensen, die hem wilden huldigen. Charles had maar een gewoon pak aan en niet eens een hoed op. Hij sprong meteen weer in zijn toestel en kwam naar buiten met een strohoed op. In 1919 waren al twee Engelsen van New Foundland, bij Amerika, naar Ier land overgevlogen. Zeven jaar lang durfde niemand het na te doen. Pas in 1927 waagden twee Franse vliegers de grote sprong. Men heeft nooit meer iets van hun gehoord. Toen kwam dus Charles Lindberg te voorschyn. Hy was opeens wereldbe roemd. Hjj had zijn vliegtuig zelf ge maakt. En weet je wat hy in de vleugels had zitten? Benzine? Ja natuur lek had hij benzine bij zich, maar ook duizenden ping-pong ballen. Daar zou het toestel op blijven dryven. Vind je dat niet mooi? In Duitsland hebben kinderen uit de zesde klas van een school vyf en veertig Duitse Marken (dat is veertig gulden) uit htm spaarpotten gehaald en die hebben ze aan hun ondenvyzer gegeven voor de arme mensen in Nederland, die door de overstroming uit hun huizen weggejaagd zyn. De ondenvyzer heeft de veertig gulden naar Nederland gestuurd. Kinderen van een volk, dat eens onze grote vyand was, helpen ons nu zo prach tig. Vinden jullie dat niet mooi? RAADSELS Van welke vogel ben je bang als je hem van voren ziet? Welke petten kun je niet dragen? Met welkes naalden kun je niet naaien? Welke bellesn kun je niet horen? Welke duimen staan niet aan handen? Met welke tongen kun je niet praten? Op welke stoelen ga je niet zitten? Welke mantel draag je nooit? Oplossing: Leeuwerik; trompetten; Dennenaalden; zeepbellen; duimstok ken; schoentongen; paddenstoelen; schoorsteenmantel. (Mia Daams, Dommelen). Een hond als parachutist Dat bestaat niet, zul je misschien denken: een hond als parachutist. Hoe kan een hond nu uit een vliegtuig springen? Toch bestaat het. Er bestaan wel meer rare dingen in de wereld. In Zweden hebben ze een herdershond, die „Sheiken" heet en die al heel wat keren uit een vliegmachine is gespron gen. Zijn baas heeft een speciaal valschermpje voor het dier laten maken. Die baas is zelf piloot en parachutist. Hij heeft zijn hond nooit uit het vliegtuig hoeven te gooien. Het trouwe beest gaat hem overal achterna en toen de vliegenier op zekere dag uit zijn toestel sprong, nam hij de hond in zijn armen mee. De volgende keer had de hond ook een valscherm. Zo gauw de vliegenier uit het toestel sprong, kwam de hond hem achterna. Nu doet het dier net of springen met een parachute niks bizonders voor hem is. De hond komt altijd netjes op zijn vier poten terecht. De meeste honden zouden heel zeker onder ste boven rollen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4