Giftenvloed houdt aan BEELDEN UTT EIET Looboek Naastenliefde verenigde staten (Buitenlandse hulp voor getroffen gebieden Antillen brachten 1.250-000,- bijeen GEEN UITSTAPJES NAAR HET RAMPENGEBIED J erdag Februari 1953 Pagina 6 (Deze rubriek stellen wij ellci dag ween gaarne samen, omdat ~i zo troostend klinkt tussen al die andere verhalen over ellende en verdriet. Maar het is zó, dat i deze rubriek niet schrijven kan zonder voortdurend een brok in de keel te voelen. Wij geven maan grepen j 'er en daar uit de over stelpend, vloed van binnen- ei buitcHla" se giften. Want de stroom der naastenliefde houdt aan. Red*) Twee Amerikaanse firma's heb ben elk 25 buitenboordsmotoren var. 25 p.k. gratis ter beschikking gesteld van het reddingswerk in de noodge bieden. De Pan American Airway: vervoeren ze gratis. Een Beiers stadje van 18000 in woners wil een Nederlandse gemeente van dezelfde grote adopteren. In Köping (Zweden) heft men tol van alle verkeer over de brug. die de twee deUn van de stad verbindt. De opbrengs voor Nederland. De Rei abrieken te Parijs sturen drie ze. iton vrachtwagens met chauffeurs. Uit Italië zijn brandweerlieden met volledige uitrusting onderweg. Vierduizend studenten van de Vrije Universiteit van Brussel zullen een plaats in Zeeland adopteren De matrozen van het te Seheve- ningen gestrande schip „Carthage'" hebben 160 gegeven. Uit Denemarken komen veertig trucks met kledingstukken. De Zwitserse „Geluksketting" nadert de twee millioen francs. Engeland zelf zo zwaar getroffen, heeft vele hulpbiedende landen laten weten, dat Nederland nu voorrang moet hebben. Het plaatsje Chelmsford in Essex, dat vlak bij het getroffen gebied ligt, stuurde een vrachtwager» vol kleren Een aannemer uit Utrecht heeft een blok van vier woningen aangebo den, te bouwen op een aan te gegeven plaats. Scheepvaartmaatschappijen, die tussen Canada en Europa varen, ver voeren alle hulpzendingen gratis. Buffalo in Amerika houdt een speciale „Help-Holland"-dag. Canada geeft alle emigranten uit noodgebieden een crediet voor de overtocht, dat niet in twee jaar be hoeft te worden terugbetaald. India, bedreigd door hongers nood, wil toch helpen en stuurt vijf ton jute-zakken. De Wiener Symphoniker geven 27 Februari een gala-concert ten bate van het Rampenfonds. Willem van Otterloo zal dirigeren. Cor de Groo! treedt op als solist. De Westfaalse mijnen sturen geld en kolen. Een Belgisch industrieel, wiens aanbieding van materieel niet van di rect nut bleek te zijn, overhandigde dan maar een cheque van 100.000 fr. De Coca-Cola fabrieken schonken 100.000. Een orchideeënkweker te Aalsmeer verkocht vijftig fraaie orchi deeën ten bate van het Rampenfonds; Rotterdamse schilders ston den een werkstuk af voor de verkoop; de opticiëns stellen gratis een bril beschikbaar aan hen, die bij de ramp de hunne verloren. Zo ko men berichten over hulpacties iedere dag in stromen binnen. Ook thans weer zijn onderstaande mededelingen maar een greep uit de grote hoeveelheid, die ons Vrijdag bereikte. De N.V. Provinciale Noord-Brabantse Eleotricileits-Mjj. heeft een bedrag van 100.000.beschikbaar gesteld voor het „Nationale Rampenfonds". De commissaris der koningin in Zuid-Limburg, dr. F. Houben. heeft mede- gedoeld dat ten behoeve van het „Nationale Rampenfonds" is ontvangen een be drag van 101.325,27. De Gelderse hoofdstad is hard op weg naar de 1.000.000,voor het „Na tionale Rampenfonds". Inclusief hetgeen er nog van de zijde van de A.K.U. in kwam en de gift van 10.000,der „Camiz" beliep het bedrag der inzameling reeds circa vijl' en een halve ton 545.350. Een oreliideeënkweker heeft te Aalsmeer vijftig orchideeën geveild ten bate van het Rampenfonds. De handelaren brachten voor deze bloemen in totaal 2151,50 op. In Lexmond heeft de collecte voor het Rampenfonds 18.000,of bijna tien gulden per inwoner opgebracht. Arnhem heeft thans 545.350.opgebracht met inbegrip van 200.000, zijnde de opbrengst van een collecte van het personeel van de „AKC". Drie Arn hemse burgers hebben zich thans bereid verklaard één cent van iedere gulden bü de totaalopbrengst van Arnhem te voegen. In het dorp Appelscha, gemeente Ooststelling-Werf (Friesland) is 31.000, opgehaald, dat is 7,65 per inwoner. In het plaatsje Leens (Groningen) is een bedrag van 40.900,bijeenge bracht. dat is gemiddeld 10,per inwoner. De ambtenaren van de binnendienst van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, ongeveer 600 man, hebben reeds 16.000,bijeen gebracht. De gemeente Ryssen heeft dezer dagen 80.000,voor het Rampenfonds bijeengebracht. Het ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat zeven Nederlandse zee schilders, die op het ogenblik in het Paleis-Raadhuis te Tilburg exposeren, ieder de opbrengst van één schilderij ter beschikking stellen van het „Nationaal Rampenfonds". Uit stad en provincie Groningen is aan giften en collecten thans in totaal bjjna twee millioen gulden binnengekomen. Kampen, met, 25.000 inwoners van wie zeshonderd werklozen, heeft tot nu toe f 62.300,in geld opgebracht. De veehouders gaven vee voor een waarde van 140.000.—. De coöperatieve verkoopeentrale voor eieren VECE te Roermond heeft een bedrag van 100.000,ter beschikking gesteld van het „Nationaal Rampenfonds". De K.A.IÏ. heeft haar bijdrage voorlopig verdubbeld en een bedrag van l/l ton zal worden overgemaakt. Volgens de tot nog toe bekende cijfers, is in de drie Noordelijke provincies tezamen een bedrag van ruim vijf millioen gecollecteerd. De bedragen, die per giro aan het Rampenfonds zijn overgemaakt, zijn hierbij niet geteld. In Den Haag heeft de collecte voor het Rampenfonds tot nu toe reeds bijna 137.000 opgebracht. Er moeten nog 900 collectebussen worden geteld. Men ver wacht dat Den Haag de vijf ton zal bereiken. De eerste geldinzameling voor de getroffen gebieden heeft op 1 rk ruim 12.000 opgebracht. Bovendien hebben schoolkinderen z.g. spaar/egeltjes ingezameld en bij do betrokken winkeliers ingeleverd. Dit bracht ruim 1.000 op, welk bedrag door de winkeliers, met 500 is verhoogd. Bovendien neemt, de gehele vissersvloot van Urk sinds Maandag aan het red dingswerk in Zeeland deel er zijn dus bijna geen gezinshoofden op Urk aanwezig. Door het dientengevolge wegvallen der visserij, de voornaamste bron van inkom sten, hetgeen wel van invloed is geweest op de opbrengst der collecte. Er zal. zo dra de vloot weer ter visvangst kan uitvaren, nog een inzameling worden ge houden. Het kleine Hedel. destijds zelf zo zwaar getroffen, bracht ƒ5.700 bijeen. Het dorp Sehijndel bracht 11.000 op. dit dorp werd in de oorlog eveneens zwaar geteisterd. Het personeel van Jansen de Wit's kousenfabriek te Sehijndel stond het loon van een vacantiedag af. hetgeen aangevuld met een gift der directie van deze fabriek neerkomt op 50.000. Ten bate van het Rampenfonds hebben de heren dr. M. Euwe, L. Prins. N. Cort- lever, H. Donner, H. Bouwmeester, T. van Scheltinga, J. Barendregt, Ch. Been. prof. dr. A. D. de Groot, J. de Vries, J. van Weering en W. J. Bos in de Effecten beurs te Amsterdam elk tegen omstreeks 20 personen geschaakt De opbrengst bedroeg 1000. Nadat boeren uit de omgeving van Kampen 120 stuks vee hadden beschikbaar gesteld, hebben de boeren uit de stad Kampen besloten 44 stuks vee af te staan, benevens 17.500 kg. hooi. Het totaal aantal stuks vee door de boeren uit de ge meente Kampen beschikbaar gestéld, bedraagt thans 176. De waarde wordt ge schat op 130.000. Op de bijeenkomst van stadshoeren werd meteen nog 840 gecollecteerd. De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiens in Nederland maken bekend, dat getroffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiens van de evacuatleplaatg gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven verklaring. Hulp van episcopaat der ID 'x I I I I i ft I I DEN BOSCH. 6 Februari Mgr. W. Mutsaerts ontving het volgende te legram namens het episcopaat der Ver. Staten: Bisschop Mutsaerts, Den Bosch, De bisschoppen der Ver. Staten, ten diepste meevoelend met de ramp, heb ben opdracht gegeven 200.000 pounds (ruim 90 ton) kleding, dekens en schoe nen aan U af te zenden. CARL ALTER, Aartsbisschop van Concinnati, voorzitter. Polygoon gaat documen taire films maken HAARLEM, 6 Febr. De filmreportages die Polygoon-Profilti van de nationale ramp heeft gemaakt, draaien thans in vele duizenden bioscopen over de gehe le wereld. Ter vertoning in de Neder landse bioscopen alleen is in de afgelo pen week 125.000 m. film geproduceerd. Polygoon-Profilti zal thans uit de dui zenden meters negatief materiaal waar over wordt beschikt, een grote documen taire film samenstellen ter ondersteu ning van de hulpacties in binnen- en buitenland. Vledder rekende af met ASSEN, 6 Febr. De dorpsgemeen schap van Vledder (Dr.) heeft zich bemoeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plein was ook r.iaar iels te doen om de positie van het „Nationaal Rampenfonds" te ver sterken. Men wist dat de man onge veer 500 zakken in voorraad had. doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet ingewilligd. Toen een dag later een geldinzameling werd ge houden die in deze kleine Drentse ge meente een bedrag van f 9809,50 op bracht, heeft dezelfde man de collec- trices wederom met lege handen weg gezonden, en zoiets laat een dorpsge meenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij hebben de bakker, de krui denier, de slager, en andere leveran ciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp, en het spreekt wel vanzelf, dat de le veranciers deze risico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. SNEL RECHT MIDDELBURG, 6 Februari De politierechter te Middelburg heeft Vrij dagmiddag een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vjjf maanden opge legd aan P. F. de W. uit Hontenisse. die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aange spoelde goederen, afkomstig uit de ge- teistei-de gebieden. De substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. André heeft er met na druk de aandacht op gevestigd, dat af gezien van plundering, ook het zich toe eigenen van aangespoelde goederen, zeer streng zal worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aangegeven. WILLEMSTAD (Curacao), 6 Febr. Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. gld. binnengekomen voor de slachtoffers van de wa tersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antillen bijeen gebracht is, gestegen tot meer dan 1-250.000 gulden (Ned. crt.) Schade aan kerken en scholen in het over stroomde gebied DEN HAAG, 6 Februari Volgens voorlopige cjjfers zjjn ongex'eer dertig katholieke kerken en honderd katho lieke scholen van verschillende soort min of meer ernstig door de waters nood getroffen. Van alle pastoors in het getroffen gebied van het bisdom Haarlem is bericht ontvangen, dat zij in redelijke welstand verkeren en vaak on derdak hebben gevonden bij parochianen. Tot nog toe werd echter geen levenste ken ontvangen van de pastoors Velselo en Van Boer op het eiland Tholen. In de kerk van pastoor J. H. D. Hof stede van Oude Tonge staat anderhalve meter water. De kerk van Middelhamis staat eveneens in het water, die van Achthuizen een halve meter diep. Jordaan sluit Zondag alle café's AMSTERDAM, 6 Febr. De voor zitter van een inderhaast gevormd comité, bestaande uit caféhouders in de Amsterdamse Jordaan, heeft me degedeeld: „Van hogerhand hebben toy niets vernomen over sluiting van café's op Zondag. Wij, caféhouders uit de Jordaan, 52 in totaal hebben besloten onze café's op deze nationale rouiodag niet te openen". Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische militairen werken mede aan de hulpverlening in de door watersnood geteisterde ge bieden. Hier zien we twee Franse genietoldaten tezamen met Ne derlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Hal steren naar het stadje Tholen. In de huizen, welke langs deze weg stonden, kwamen 63 mensen tengevolge van de vloedgolf om het leven. Dringend verzoek van regering: DEN HAAG, 6 Febr. De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar in lichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van morgen (Zaterdag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. HOGE STAPELS GOEDEREN liggen er al op pier 6 in de haven van New York, ran waar de eerste boot, de ,Jlnrricanenaar Nederland zal vertrekken, geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffaur Robert Haul.seg laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeen- g< bracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samenwcrlccnd bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika, Het eiland Schouwen is een van de zwaarst getroffen gebieden in het overstroomde land. 4 5 ge deelte van het eiland staat onder water, honderden mensenlevens en het verlies van duizenden stuks vee zijn er te betreuren. Een dijkdoorbraak bij Oosterland op het eiland Schouwen. (Luchtopname ANP-foto) --T OP EEN VERLATEN DIJK b\j Oude Tonge worden de mensen per bootje leeg gehaald. (Luchtopname ANPFOTOJ Deze foto geeft een (klein) beeld van de verwoesting, die de overstroming onder de veestapel heeft aangericht. Overal liggen omgekomen dieren in het water. Deze foto werd gemaakt bij Halsteren. Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zitten mevrouw A, Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendijkc moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit, Hansweerd, die mei zijn vader evacueerde. Stijf klemt Mj zijn poesje, dat. hij niet wilde achterlaten, in de armen. Ejj heeft troost gezocht by mevrouw Lobbezoo.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4