U+S*A+ Sport In Zevenbergse Hoek en Tholen vertelt men wonderen over troepen van overste Beets BRITS MEMORANDUM OVER SAMEN WERKING MET EUROPESE LEGER Bondsraad verwerpt kieswet-ontwerp Prawda meldt arres tatie van spionnen Een hapje tussen 't reddingswerk door wgs'W BROEKMAN EN VAN DER VOORT VERBETERDEN SCHAATSRECORDS UIEN ZULLEN UITERST SCHAARS WORDEN, DE REST VALT MEE Scherp protest tegen proces van Krakau LEVENSLANG GEËIST TEGEN MOOR DENAARS VAN NMRDENSE TUINIER G. EISENKOLB m a a x Goedkoper bij Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 5 Deze dappere mannen bewezen in levensgevaar hun hardheid, bekwaam heid en menslievendheid AAN HET WATERFRONT, 6 Febr. Een onderdeel van het Nederlandse leger, dat thans aan vervanging toe is, is het corps commandotroepen onder overste Beets. Men hoort in de streken van de Zevenbergse hoek en Tholen wonderen vertellen over deze kerels, deze vechters, die doorlopend in levensgevaar hun hardheid, hun bekwaamheid en hun menslievendheid hebben bewezen. Het reddingswerk heeft deze moedige groep van 400 man, die een prach tig voorbeeld van moed en zelfopoffering van hun officieren kregen, de levens van vijf kameraden en vele gewonden gekost. Maar het zouden geen commandojongens geweest zijn, als zij, ondanks verdriet om die verliezen, niet hadden doorgevochten. Thans zijn zij echter aan het uiterste van hun krachten. Gelukkig staan velen klaar om hun plaats in te nemen. Aanpakken of afwachten „Met uitzondering van een deel van Bruinistse en enige families te Zijp is Duiveland thans geheel geëvacueerd", aldus de luitenant-kolonel Beets, com mandant van de commandotroepen. Daarbij rekent hij dan kennelijk Zie- rikzee tot Schouwen en daar zit nog een aantal mensen. Bij deze evacuatie hebben de commando's een groot aan deel gehad, want zij hebben tezamen met de burgers 1200 mensen „er af" gehaald. Maandag nestelde overste Beets zich in zijn commandopost, één van de weinige huisjes hoog op de dijk, die in Zijpe nog bewoonbaar zijn. Zijn opdracht luidde „alles eruit slepen wat eruit te slepen valt". Daaraan hebben de 120 man com mandotroepen zich strikt gehouden: Het huisje wordt bewoond door da waterbouwkundig opzichter Ikkart, die met zijn vrouw nog één der twee kamers in gebruik heeft. In de andere kamer slapen de overste en zes ande ren op de grond, terwijl er verder een veldtelefoon en al het andere wat een geïmproviseerde commandopost nodig heeft, in staat. Men bereikt Zijpe via Steenbergen en St. Philipsland en vandaar verder over het water, tot men uiteindelijk op het dijkje komt, en een boot voor de laatste etappe zorgt. Op dat dijkje staat een rode kruisloods, waar een verpleegster uit Den Haag en een bur ger uit Haarlem koffie en maaltijden maken voor de troepen die hier pas seren. Stom toevallig zijn ze hier te recht gekomen. Zoals velen zijn ze Zondag onmiddellijk er op uit getrok ken met een doel, „hulp te verlenen" en het lot heeft ze op dit dijkje mid den tussen wind en regen neergezet, 's Avonds spelen er zoeklichten in het water en vlak aan de overkant staan vier helicopters, drie van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" en één van de Britse B.E.A. Even verder ligt een „Catalina" van de Deense luchtmacht. Met laag water kunnen vrachtauto's, tot aan de motor door het water rijdend, er komen, maar als het water hoog is kunnen er alleen bootjes of duck aan land gaan. Met zo'n duck zijn wij in de late avond naaf Steenbergen teruggereden. Een grote Amerikaanse ster stond er op en in het Engels vroegen wij de bemanning of wij terug konden rijden. „Sprechen sie doch Hollaendisch, das verstehen wir" klonk een stem uit de duck en toen bleek dat de drie man nen die erin zaten, geüniformeerde Duitsers waren. De drie officieren die. het commando voerden over de ducks die van Steenbergen uit opereren, zijn Amerikanen. Het zijn de kolonel Lynn, majoor Worth en een kapitein, de manschappen zijn voor het grootste deel Duitsers. Het is een vreemde gewaarwording onder deze omstandigheden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zitten. Praten deden zij niet, maar rijden des te harder. Een meter water deerde hen niet. Nauwe lijks is ons kort toegevoegd „Herein- setzen" of we zijn al op weg in de donkere avond, waar de witte koppen van paaltjes nog net de weg door het water markeren. De duclcs hebben hier goed werk ge daan. Als moederschepen voor roei bootjes, I want in de modder die net onder ons in het water ligt, kunnen weTnöeilijk rijden of varen. En dit is vooral bij het aan land komen een be zwaar. Veelal trekken ducks de boot jes dan ook naar de eilanden, van waar de vaartuigjes verder de onder gelopen polders ingaan. Groot nut hebben de ducks evenwel opgeleverd met verkenningen om na te gaan of er nog mensen in de huizen zitten. Er bestaat overigens onder de vele duizenden vrijwilligers, die naar Zuid-Holland, Noordbrabant en Zee land stroomden om hulp te bieden aan de verlorenen in de waterwoestijn teleurstelling, omdat zij niet genoeg kunnen doen. Nog stonden vandaag honderden jonge kerels en tientallen auto's met vletten en roeibootjes, par- ticuliere auto's voor 't vervoer van ge- evacueerden en vrachtwageens met vdoesel kleding en bedden te wach ten op hun bestemming. Nog werden langs 't hele waterfront velen her en derwaarts gestuurd om te vernemen, dat men genoeg mensen en schepen en materialen had en dat de vrijwilligex-s wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. En dit terwijl op bedreigde punten de nood groot, het gebrek aan hulp ernstig kon zijn. Geen wonder dat de jonge mannen en vrouwen die willen aanpakken en toch moeten afwachten gaan morren en teleurgesteld zijn. Voor deze teleurstelling is echter een plausibele verklaring. Eerst thans begint men, nu de dreiging en ver warring minder worden, een over zicht van de situatie te krijgen. SAMENWERKING GROEIT Eerst thans worden de verbindings middelen iets beter, begint de samen werking tussen diverse organisaties te groeien, begint men de moeilijk heden van voeding en legering der vrijwilligers in de hand te krijgen. Het is waar, dat men in de ene plaats wanhopig om hulp riep, tex-wijl elders werkkrachten te over waren. Het is waar dat schepen werden gedirigeerd, waar voldoende schepen waren. Het is waar dat de Amerikaanse kolonel John Lins te Steenbergen vragen om amphibievoertuigen kreeg om men sen in doodsnood te redden, die al lang in veiligheid waren. REDT, WIE KAN REDDEN Maar het is even waar, dat de ver bindingen in en om de waterwoestijn wanhopig slecht zijn en dat te veel instanties, noodgedwongen door elkaar moesten werken. Het was: redt, wie kan redden. Helpt, waar geholpen kan worden Even plotseling als de stormvloed van Zaterdag op Zondag het land over rompelde, even plotseling heeft zich een stortvloed van hulp uit binnen- en buitenland gevormd. FOUTEN GEMAAKT Tijdens de onoverzichtelijke situatie der eerste dagen zijn dat geven alle autoriteiten in en om de nood- gebieden gaarne toe fouten ge maakt. Hulp werd ongebruikt gela ten, tei-wijl elders hulp werd ont beerd. Langzamei-hand echter begint orde op zaken te komen. ACTIE Donderdag moest Krabbendijke plotseling worden geëvacueerd. Ex- waren in de korste keren voldoende mensen, vaar- en voertuigen. Te Steenbergen dreigde de Stoofdijk door te breken. Vliegtuigen van Gil- ze-Rijen „jakkerden" af en aan om zandzakken af te werpen. Hout en manschappen waren snel en voldoende aanwezig. Damwanden werden gesla gen, zakken gevuld, vervoerd en in de bressen geworpen. Zo werd het gevaar gekeerd. VASTE BANEN Kalmaan worden de enthousiaste en onvermoeide, doch ongeox-dende mensen in vaste banen geleid. En deskundig gedirigeerd. Zo zal er min der teleurstelling zijn en minder ge mor. Men realiseert zich, dat Zondag geen enkel organisatiepatroon be stond anders dan dat van militairen, van het Rode Kruis en van enkele verenigingen. Overziet men de pres taties der laatste dagen, in de lucht en in en op het water gedaan, dan er kent ieder eerlijk mens, dat deze zeer, zeer groot waren. Velen hebben meer willen doen, doch menselijkerwijze gesproken is het uiterste gedaan. „OPERATIE ZANDZAK" Het was aanpakken met hulplawi nes, die voor sommige onderdelen af wachten noodzakelijk maakten wie men ook spreekt, militairen of bur gerlijke leiders, erkennen dit. Er is aan het waterfront gevochten en er wordt nog gevochten in deze „opera tie zandzak", die zeker reserve be hoefte. Deze reserves worden, dank zij ds spontaniteit van vele duizenden vrijwilligers automatisch gekweekt, VERVANGEN Het menselijk uithoudingsvermogen is bepei'kt. Wij spraken velen, die da gen en nachten lang aan de dijken ge werkt hebben, of gevaren met red dingsboten, of gezorgd hebben voor gewonden en zieken, of hebben ge werkt aan vervoer en registratie der geëvacueerden. Tal van dezen zijn aan het uiterste van hun krachten en kunnen en moeten door andere ver vangen worden. Zij komen van pas. die reserves die moest afwachten, voordat zij konden aanpakken. DANKBAARHEID Vele duizenden hebben hun levens aan de genoemde groepen en aan vele axxderen niet genoemden, te danken. Groot is de dankbaarheid. Ondanks de felle wonden, die stormvloed bij haast ontelbaar velen sloeg. En achter het waterfront vocht vrijwel heel Neder land mee om de troepen te steunen en de haveloze geredden te vervoe ren, te kleden, te verzorgen. En on derdak te geven. Gebrek aan organi satie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes. Maar dat het uiter ste is gedaan zal niemand kunnen ont kennen en evenmin dat er nog ont zaglijk veel aan het waterfront zal moeten gedaan worden om de situatie in de hand te krijgen. Nog is alle leed helaas lang niet geleden. Van af wachten komt nog steeds aanpakken. Engeland doet water in „E.V.G.-wijn" West-Duitsland is „aan genaam verrast" LONDEN, 5 Febr. Engeland heeft me degedeeld, dat het bereid is luchtmacht- esquadrilles uit te wisselen met het toe komstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland, Luxemburg) Het voor stel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse commissie van Europese verdedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden, gedetail leerde plannen genoemd voör samen werking van de Britse strijdkrachten met het Europese teger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. De Britse voorstellen, aldus een gezag hebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bijdragen, welke Enge land kan vei-lenen zonder volledig lid van de E.V.G. te worden. „In feite", al dus deze zegsman, .heeft Engeland door zijn voorstellen: de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strijd krachten van de verdedigingsgemeen- schap. De Britse samenwerking met het voor genomen Europese leger vormde een be. langrijk onderwerp van de besprekin gen, die Foster Dulles Donderdagavond Franse senaat keur.de begroting goed PARIJS, 6 Febr. De Franse senaat heeft met 224 stemmen tegen -73 de be groting aangenomen. Communisten en socialisten stemden tegen. BONN, 6 Februari. De Westduitse Bondsraad (senaat) heeft het regerings- kieswetontwerp verworpen. Ken woord voerder van het ministerie van Binnen landse zaken zeide, dat de regering waarschijlyk gebruik zou maken van haar recht om het ontwerp naar de Bondsdag te verwijzen. Wanneer deze het ontwerp zou aanvaarden, zou een parlementaire hemiddelingscommissie van tien leden uit elk der beide huizen een definitieve oplossing trachten te vinden. Het onwerp van de regering was aan gediend als een compromis tussen meer derheids- en evenredigheidsstelsel, be doeld om kleine splinterpartijen uit het parlement te doen verdwijnen. Het opko men van de Nazi's voor 1933 werd be gunstigd door het bestaan van te veel splinterpartijen, aldus voerde de rege ring aan. Het tankschip „Miriella" in Suez aangekomen SUEZ, 6 Febr. Het Italiaanse tank schip „Miriella", dat met 5000 ton Perzi sche olie op weg is naar Europa, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Suez aangekomen. Een vertegenwoordi ger van de „British Tankers Limited", een dochtermaatschappij van de „Anglo- Iranian", de olie-maatschappij, die van oordeel is de rechtmatige eigenares van de olie te zijn, deelde mede dat men de „Miriella" niets in de weg zou leggen. Een woordvoerder van de Britse marine verklaarde dat voorzover de marine weet het schip het Suezkanaal kan pas- De politie kreeg bevel het schip te bewaken. Men verwacht dat het schip, diat voor de Italiaanse Supor Maatschap pij vaart, zioh naar Genua zal begeven. In seheepvaartkringen te Suez wordt aangenomen dat bij aankomst in Genua de Anglo-Iranian" een gerechtelijke actie zal instellen. De eerder met het tankschip „Rose Mary" ondernomen poging tot het ver voer van Perzische olie werd door het ingrijpen van de Brits-Perzische olie maatschappij verhinderd. Het gerechts hof te Aden besliste toen dat de olie aam boord van de „Rose Mary" aan de maatschappij moest worden terugge geven. IX INDIA: Vier millioen mensen door hongersnood bedreigd NEW DELHI, 6 Februari Naar van gezaghebbende zijde wordt verno men onderhandelt India met Amerika en China over de levering van gierst ter voorkoming van een hongersnood, waardoor 4 millioen personen in de staat Bombay bedreigd worden. De delegatie van India te Washing ton zal 100.000 ton gierst kopen en ge tracht wox'dt eenzelfde hoeveelheid van China te kopen. Intussen worden de te Bombay aanwezige voorraden grofkor relig graan van andere landen gebruikt voor onhxiddellijke hulpverlening. met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgerus een Westduitse regerinigswootrdvoerder is het Britse me morandum voor West-Duitsland een „aangename verrassing". In diplomatieke kringen te Londen is men van mening dat Dulles, in het al gemeen de Britse voorstellen heeft goed gekeurd tijdens zijn besprekingen met de Britse Ministers. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat de Franse pre mier, René Mayer, wellicht nog zal vra gen om verdere Britse toezeggingen aan het Europese leger, wanneer de premier in het midden van deze maand Londen bezoekt. MOSKOU. 6 Februari. Het orgaan van de Russische communistische partij „Prawda", meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op be schuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoodo moeten zijn. De gearresteerden zijn: A. D. Goerewitsj, die „een geheime Trotskist en gezworen vijand van het Sovjet-volk" wordt genoemd. Hij zou de communistische party hebben misleid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn ge weest. E. A. Taratoeta, een vrouwelijke medewerker aan de Russische academie van wetenschappen, die voor Goèrewitsj „een aantal geheime documenten" zou hebben gestolen. K. F. Romanof, van wie gezegd wordt dat hij, na een mislukte poging om een grote som uit de staats kas te stelen, gearresteerd is, toen hij zijn diensten aanbood aan een buiten landse spionnagedienst. T. A. Sas, de als deserteur in de tweede wereldoorlog eerst voor de Gestapo en vervolgens voor de Amerikaanse geheime dienst in kam pen voor verplaatste personen in Duits land zou hebben gewerkt. Volgens de „Prawda" hadden de gear- reesteerden gepoogd ondermijnend werk te doen in Krivoi Rog. Een centrum van ijzermijnen in de Oekraïne. Trots koude wind te Tonsberg -•steit d De Noor Hodt eerste in eindklassement TONSBERG, 6 Februari. De Neder landse schaatsers Broekman, Van der Voort en Huiskes hebben op de inter nationale schaatswedstrijden te Tons berg weer van zich doen spreken. Broekman verbeterde het baanrecord op de 5000 nieter, dat met 8 min. 24 sec. op naam van Andersen stond, en bracht het op 8.21.3. In het vorige sei zoen had Andersen dit record onder ideale weersomstandigheden gevestigd. Broekman had nu te kampen met een fellle zeer koude wind. En Wim van der Voort stiet op de 1500 meter Roald Aas van de troon, door deze afstand in Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpverlening in'de watersnoodgebieden. Men gunt zich temauAoemood enige rust of tijd voor eten. Slechts af en toe een hapje en dan werkt men weer voort. Terwijl zijn makker zich heeft ontfemd over een jeudige evacué, neemt deze soldaat snel enig voedsel tot zich. De watersnood en de groentenvoorziening Prijsstijgingen zijn niet te verwachten, aan fruit zal geen ge brek zijn DEN HAAG, 6 Febr. Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland deelt mede: door de ernsti ge overstromingen is het op sommige punten moeilijk een betrouwbaar in zicht te krijgen in de situatie op de groentemarkt. Het zuidwesten van 't land is n.l. voor sommige tuinbouw producten een belangrijk productie gebied. Volgens de voorlopige inzich ten zijn grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de ande re delen van het land geen omvang rijke uienproductie voorkomt. T.a.v. peen ligt de situatie iets min der ongunstig daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het zuidwesten. Anderzijds is het ech ter niet onmogelijk dat in de komen de weken hoeveelheden peen ter be schikking zullen worden gesteld voor de voedervoorziening van geëvacu eerd vee. Dit zal dan echter uitslui tend gelden voor de grovere sortering bi-eekpeen. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uit vallen van de productie aldaar zal de aanvoeren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aanleiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getroffen tuinbouw gebieden worden geteeld. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een ge- .ï-inge prijsstijging bij deze producten te bemerken. Er bestaat geen aanlei ding te vrezen voor verdere prijsstij gingen. De prijzen van de overige groenten- MÜNCHEN, 6 Februari. „Uit naam van de Beierse katholieken protesteren wij ten scherpste tegen het monster proces te Krakau (Polen), waarin drie priesters en drie leken wegens z.g. spion nage door een communistische recht bank ter dood of tot jarenlange gevan genisstraf zijn veroordeeld". Aldus luidt een protestnota van de Katholieke Actie in het aartsbisdom München-Freising aan bondskanselier Adenauer. De Beierse Katholieken ver zoeken de Bondskanselier zo spoedig mogelijk stappen te ondernemen bij de Verenigde Naties, opdat de staten, die lid zijn, protesteren tegen dergelijke pro- cesnen, die met een tragische regelmaat terugkeren en waarin telkens weer de meest onmenseiyke vonnissen worden uitgesproken. Zwijgen moedigt de kerk- vei-volgers slechts aan, aldus de nota. Gromyko bij bespreking van plaatsvervangers LONDEN, 6 Febr. De Sovjet- russisehe ambassadeur in Engeland, Gromyko, heeft medegedeeld, dat hij de vandaag te houden vergadering der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, die belast zijn met onderhandelingen over een staatsverdrag voor Oosten rijk, zal bijwonen. Go en Sunito naar Indonesië DEN HAAG. 6 Februari - Naar wordt vernomen zullen de Indonesiërs de hei'en Go en Sunito Zaterdagmorgen per vliegtuig naar Indonesië vertrek ken. Beiden werden 24 November we gens ongewenste politieke activiteiten in arrest gesteld. De heer en mevrouw Sunito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het „Nationaal Rampenfonds". Tweetal bracht oude man laaghartig om het leven AMSTERDAM, 5 Febr. Tegen de 39- jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. Uit Hilversum heeft de officier van justitie bü de Amsterdamse rechtbank, mr. G. R. Nube, levenslange gevangenisstraf ge elst. wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augustus j.l. deze oude man met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het teven te hebben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan i-eeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toe val te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder gewerkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terug keerde van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. Zij wacht ten de tuinder op de bewuste morgei» op, brachten hem met de hamer en het mes fet vereende krachten ernstig ver wondingen toe, ontroofden hem zijn por tefeuille, waarin ƒ700 bleek te zitten en spoedden zich daarna op fietsen naar bun werk. Maar voor hij enkele uren later stierf, vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om 6 uur die morgen vond, wie de daders waren geweest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoe dig door de mand. Thans is tegen beiden levenslang geëist. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigenschappen verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hy had deel genomen aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar. De oudste werd door zijn verdediger geschilderd als een fantast zonder wilskracht. Dc rechtbank zal op 19 Februari a.s. uit spraak doen. soorten zijn betrekkelijk weinig aan verandering onderhevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op korte termijn wel net geval zal zijn. Wat het fruit betreft kan worden opgemerkt dat in het zuidwesten van het land ongetwijfeld een aantal par tyen appelen verloren zijn gegaan. De grote veilingkoelhuizen zijn echter, zover tot heden bekend is, nog geheel intact en de machines functionneren al weer. Aangenomen mag worden, dat, indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het zuidwesten aan wezige voorraad maakt slechts een klein gedeelte uit van de totaal in Ne derland aanwezige fruitvoorraad. Een prijsverstoring is dan ook niet te ver wachten. Daar in de exportsituatie geen gro te veranderingen zijn gekomen is ook uit dezen hoofde een stabiel blijven van de fruitprijzen waarschijnlijk. Geen vergadering van wandelsportbond EINDHOVEN, 6 Februari De jaar vergadering van de afdeling Brabant Zeeland van de Nederlandse Wandel- sportbond, die Zondag a.s. te Tilburg zou worden gehouden, gaat in verband met de huidige toestand niet door. WANDELTOCHTEN In de afdeling Noord-Holland waren voor Zaterdag en Zondag wandeltoch ten georganiseerd ten bate van het Rampenfonds. Deze tochten gaan op genoemde data niet door, en zijn ver schoven naar 14 en 15 Februari. Japans passagiersschip gekapseisd ZEVEN EN ZESTIG MAN VERDRONKEN? TOKIO, 6 Februari De kapitein van het Japanse passagiersschip Sjinsi Maroe heeft verteld, dat 61 passagiers en zes schepelingen zyn verdronken, toen zijn schip Woensdag ten Noorden van Okinawa omsloeg. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zyn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe, dat te hulp snelde, heeft geen overlevenden opge pikt. Men weet slechts, dat twee lyken zijn aangespoeld. 2 min. 19-8 sec. af te leggen terwijl Aas er Indtrtyd 2 min. 20 sec. voor nodig bad. Van de vier afstanden bezetten de Nederlanders driemaal de eerste plaats en tweemaal de tweede. Dat niettemin de Noor Hodt eerst werd in het alge meen klassement was te danken aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 43,sec reed en hem bijna drie seconden voorsprong gaf op Kees Broekman, die deze achterstand zonder de 10,000 meter niet kon inlopen. De uitslagen luiden: 1500 m.: 1. Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord: 2. Fin Hodt (Noorw.) 2.21.1; 3. Kees Broekman Ned.) 2.21.6; 4. Odd Pedersen (Noorw.) 2.23.8; 5. Leif Dyngeland (Noorw.) 2.24.0; 6. Rolf Svendsen (Noorw.) 2.25.8; 7. Pat Mena- rnara (VS) en Kornel Pajor (Zweden) 2.26.4; 9. Hugne Pettersen Noorw.) 2.26.5; 10. Yngvar Karlsen (Noorw.) 2.27.9; 11. Anton Huiskes (Ned.) 2.28.0. 5000 m.1. Kees Broekman 8.21.3 (nieuw baanrecord); 2. Anton Huiskes 8.29.1; 3. Finn Hodt 8,33.7; 4. Wim van der Voort 8.34.8; 5. Yngvar Karlsen 8.39.8; 6. Hugne Pettersen 8.41.7; 7. Pat Mcnamara 8.44.5; 8. Odd Pedersen 8.45.1. Het eindklassement luidt: 1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt.; 2. Keeq Broekman (Ned.) 194.607 pnt.; 3. Anton Huiskes (Ned. 197.310 pnt.; 4. Wim van der Voort Ned.) 198.330 pnt.; 5. Pat Mcnamara (VS) 198.367 pnt Van Vliet-Acou tweede en Schulte-Peters derde EINDHOVEN, 6 Febr. De zes- daagse van Gent en Hannover zijn gisteren geëindigd. In beide wedstrij den reden Nederlanders mee, maar zij hebben geen enkele overwinning kun nen behalen, te Gent kwamen de Bel gen BruneelRyckaert met 379 pun ten als overwinnaars te voorschijn. Zij hielden de Australiërs StromArnold, 254 punten, achter zich. De Nederlan ders SchuttePeters volgden met 128 punten, doch met een ronde achter stand. En dan pas kwamen Van Steen bergenOckers, nog één ronde achter SchultePeters, met 199 punten. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. In Hannover zwaaide een gemengd koppel met de bloemen. Wereldkampioen Plattner was aan de Duitser Preiskeit gekop peld. En deze Zwitsers-Duitse combi natie fietste 569 punten bij elkaar, terwijl de Nederlander Van Vliet met zijn Belgische maat er maar 354 kon den vergaren. Op een ronde volgden KnockeVon Büren (D.-Zw.) met 383 punten, en De PauwGlorieux (B.) met 251 punten. LakemanKaune (N.-D.) werden negende met acht ron den achterstand. DE NIEUWSTE MODELLEN firitzner-Naaimachines alleenverkoop WILLEM V. N00RTLAAN 1, (hoek Keldermaiwtraat) Groolile reparatiebedrijf van het Zuiden van alle merken en systemen. EINDHOVEN - Telefoon 3044 Verhuur van Gelegenheidskleding GELDROPSEWEG 27 EINDHOVEN TEL. 2084 DONKERE OVERJASSEN VOOR BEGRAFENIS tn alle maten voorradig, OELfiropenscHUN, woei ST€Mf9I& Lampendie er niet alleen fraai uitzien maar bovenal zeer gezellig hun licht uitschijnen, vindt U bij. C.H00GEVEIIM Buitenritten 20 et. Telefoon 3000 -SIREEHTJES- 10 woorden voor een gulden, elk woord meer 10 ct. TE KOOP AANGEBODEN personenauto, Renault 4, bouwjaar 1949, in prima staat. Woenselsestraat 175, Eindhoven, RECHTSKUNDIG- en Be lastmgadviesbureau „Dili- gentia". Bleekstraat 38 Eind hoven. TANDARTS VLAMINGS, Recht'estraat 67, Eindhoven, vraagt wegens familie-om standigheden der tegenwoor dige voor zo spoedig moge lijk een nette dienstbode of huishoudster, geheel zelf standig kunnende werken, voor dag. Zaterdagmiddag en op Zon- en Feestdagen vrij, kunnende koken en ge negen alle hushoudelijke werkzaamheden te verrich ten; niet onder de 24 jaar. Aanmelding tussen 7 en 8 u. 's-avonds. GLAS IN LOOD maakt uw woning gezelliger. Ook voor geslepen glas en spiegels het voordelige adres: Van Beurden, Hagenkampweg 138, Telef. 8103. Eindhoven. RUTON. Holland, Electro, Hoover, Erres, Protos, Excelsior etc., levert ook op termijn. Stofzuigerhuis Leg ger, Stratumseind 8, tel. 4840 naast stadskerk. Eind hoven. ONZICHTBARE STOP PAGE maardan ook werkelijk onzichtbaar. Lau rens Bijnen, Hoogstraat 47A, telefoon 2141 Eindhoven. Kledingreparaties, Kleding- veranderingen, passend ma ken, moderniseren, picpac- knopen, ceintuurs, ritsslui tingen, schoudervullingen. U SCHRIJFT. Wij komen, lste klasse maatkleding, dames- en herenconfectie en kinderkleding, 20 aanbeta ling, resterende in overleg. De beste Tilburgse stoffen. S.v.p. dag en uur bezoek ver melden en eventueel maien. Volledige discretie gewaar borgd. Br. onder no. 9155. WONINGINRICHTING A. P., Woenselsestraat 417. Eindhoven, telefoon 8708. buslijn 7. AUTORIJSCHOOL Th. Gemert, Edelweisstraat Eindhoven. Tel. 7743. SPIJKERBAAR Glas, Hard board v.a. 25 cent. Zacht- bqrd, BoardHjm, Boardspij kers, Geriefhout. Triplex Tongelresestraat 235, Eind hoven. VOLKSWAGENS zonder chauffeur, erkende rijschool gediplomeerde instructeurs. "Grote Berg" 99B. Tel. "038 RITSSLUITINGEN, grootste sortering, ook deelbare, in alle maten en kleuren. „Em- co", Rechtestraat 59, Eind hoven. VOLKSWAGENS te huur billijke prijzen. Garage van Werde, Hoogstraat 48, Eind hoven, Tel. 5664. U.S.A. OFFICIERS-REGENJAS, met uitritsbare warme voering, olijf-groen met dubbele schouderstukken 39,95 U.S.A. OFFIOIERS-REGENJAS, geheel dubbel 27.95 U.S.A. OFFICIERS DAMES REGENJAS, ge heel dubbel popeline 34.95 JEEPJEKKERS, geheel gewatteerd, in 5 verschil lende kleuren, ideaal voor de bromfiets en in de auto 3i.5o CANADIANS, met' teddy gevoerd, zakken met leer afgezet, heerlijk warm op bromfiets 58.95 Ontvangen grote zending OVERALLS, in groen. blauw en khaky, al vanaf 10.95 Grote voorraad in regenbroeken en -pypen, camouflage regenjassen, khaky hemden, sokken, overhemden, werkbroeken, vechtpetjes, enz. enz. Kleine Berg 19 Celdropseweg 109 AI DA SIGARENFABRIEK Op ons kantoor Is plaats voor 2 Vrouwelijke Kantoorbedienden Vaardigheid in machineschrijven is noodzakelijk. Enige kantoorervaring strekt tot aanbevèling. Sollicitaties schriftelijk met opgave van genoten opleiding en referenties, GEVRAAGD nette R.K. dienstbode, v. d. of d. en n. V. g. g. v. Mettes, St. Rochusstraat 5, Eindhoven. Da Vulpenspecialiiten j AARTS Co. Demer 73 Eindhoven j W—111 11/ LEARBUCH, „de" autory school die „les" geeft. Tel. 7950, St. Rochusstraat 6, Eindhoven. U wordt gratis gehaald en gebracht. Verenigingsdrukwerk vlug en goed Drukkerij Oost-Brabant Wal 2 Eindhoven AUTO'S TE HUUR zonder chauffeur, voordelige tarie ven. Learbuch, St. Rochus straat 6, Eindhoven, tel. 7950 RUILMOTORENChevrolet 500.Bedford 500. G.M.C. 550.— Ford A 300.—, Ford 6 cyl. 500.—, Ford V8 500.—, Jeep 325.—, Dodge 500.—, Opel 6 cyl. 500.Commer 500.— Vauxhall 350.—, Renault 380.—, Vo'llkswa- gens 350—, Hillman 350- Peugeot 202 350.—. A. Pen- nings, Broekseweg 131, tel. 2413, Eindhoven. GAAT U EMIGREREN Een goed stel gereedschap behoort bij Uw uitrusting. Ed. Creemers, Geldropse- weg 20. tel. K 4900—2407. Eindhoven. H_ SOMERS, de speciale dameskapsalon in het par fumeriehuis t.o. R.K. Kerk, Veldhoven, Tel. 383. SLIPVRIJ zijn uv auto banden na het adviseren, klaar terwijl U wacht Ook kunnen wij uw wielen uit balanceren. Erna Garage tel. 2141. Valkenswaard. AUTOVERHUUR zonder chauffeur, voor binnen- en buitenland. M. van Rooy, Hoogstraat 163a, tel. 2220, Eindhoven OP TERMIJN, bedden, de kens, ledikanten, enz. Eind- hovens Meubelhuis, Kleine Berg 8, Eindhoven, OP TERMIJN, karpetten, lopex-s, cocos, gordijnen, meubelen, enz. Eindhovens Meubelhuis, Kleine Berg 8, Eindhoven. OP TERMIJN, haarden, radio's, kinderwagens, stof zuigers, enz. Eindhovens Meubelhuis, Kleine Berg 8, Eindhoven. TE HUUR AUTO'S look 45 pevsoons). Zonder chauffeurs. Ema-Tax, Hoog straat 39, tel. 4443, Eindho ven en Valkenswaard, Dom melseweg 1317.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3