E1M1 Oudste inwoner van Nederland wordt door het Eindhovense Rode Kruis verpleegd air-wick neemt die Laatste groepen evacué's worden naar nieuwe bestemming gebracht De herhalingsoefe- ningen afgelast HERSTEL VAN DE LANDBOUW WORDT MET KRACHT TER HAND GENOMEN NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 \DRES: STATE M, MN BI REN HAAG „Geest van solidariteit blijjve in de toekomst" rooklucht NOORSE VOLK, KARIG IN WOORDEN, GROOT IN DADEN EN MEDELEVEN PLUNDERMRS IN N00DGEBIEDEN TOT STRENGE STRAFFEN VEROORDEELD Eisenhower benoemt hulpcommissie voor getroffen gebieden Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 3 Op een vooruitgeschoven post Noodziekenhuis te Roosendaal van rust en herstel is oord (Van onze speciale verslaggever) ROOSENDAL, 6 Febr. We zijn in een stukje Eindhoven te Roosendaal, in het noodziekenhuis, dat de afdeling Eindhoven van het Rode Kruis in de cantinc der Philipsfabriek heeft ingericht. In een gemakkelijke stoel zit Meschier van Driel, met zijn 102 jaren de oudste inwoner van Nederland. Op zijn hoge leeftijd is hij verdreven uit Oude-Tonge door het vijandige water, waarmee hij eens als schipper zich zo dik bevriend wist. Hoe hij hier gekomen is weet hij niet, zijn moede hersens zijn uitgedacht. Zijn rechter hand is omzwachteld, door de zachte hand van een vakbekwame verpleeg ster. Het deert hem niet, zoals hij zich alles laat welgevallen, ook de vrien delijke bezorgdheid van al degenen, die hier rondgaan om leed te verzachten. Hij heeft alleen belangstelling voor zijn pijp, waaraan hij gretig trekt. En als hij niet rookt pruimpt hij drop, liever dan op pepermunt te zuigen. Hiervoor leeft hij zijn laatste levensdagen en dat doet hij voor zijn jaren nog kras en begerig. Meschier van Driel is één van de ongeveer veertig mensen, groten deels ouden van dagen, die in het noodziekenhuis verzorgd en verpleegd worden na een angstige vlucht, och-arm, voor de medogenloze waterwolf, die zo plotseling hun grond besprong en hun huis vergruizelde. Ziek van uitputting en machteloos van ontbering konden zij hier het versufte hoofd neerleggen. Hier voelen zij zich veilig in de hartelijkheid van de goede daad en hier komen zij tot rust in de toewijding van dokter W. Roessingh met zijn verpleegsters, helpsters en helpers. ling kon worden ingericht. In een ander kleiner lokaal zijn dc zwaardere zieken ondergebracht op een wijze, waarop me nig ziekenhuis jaloers zou kunnen zijn. Dokter Roessingh met zijn staf be schikt thans over 70 bedden. Ruim de helft hiervan was vandaag bezet; een aantal evacué's kon al weer worden ont slagen. De meeste opgenomenen zijn ouden van dagen, die alleen maar op verhaal behoeven te komen. Onder hen zijn ook ^enkele gevallen met longont steking. Een der vrouwen heeft on langs een schedeloperatie ondergaan. Toen het water kwam opzetten moest zij met de grootste omzichtigheid vervoerd worden, per brancard en per auto. Alle verpleegden zijn uiterst dankbaar voor hetgeen voor hen gedaan wordt. Ze pra ten echter niet veel. Ondanks alle onder vonden medelijden en hulp denken zij terug aan de pas voorbije angstige dagen en aan de toekomst, waarvoor zij bang zijn KRAAMKAMER EN DOORLICHTING Het ziekenhuis is inmiddels uitgebreid met een kraamkanjer; men verwacht ze binnenkort te zullen nodig- hebben, in een hoek staat een keurig opgemaakte wiegVandaag zal een aanvang wor den gemaakt met het doorlichten der patiënten, mogelijk geworden, nu Philips Eindhoven een röntgenapparaat stuurde. De maaltijden worden gereed gemaakt door het Roosendaalse ziekenhuis „Cha- ritas" en verder verzorgd door het can- tinepersoneel, mede onder het wakend oog van de sociale verzorgster der fa briek, die voor alle moeilijkheden een oplossing weet. Medewerking wordt ook ondervonden van verpleegsters uit Roo sendaal en Tilburg, die een goede hulp en zo nodig aflossing vormen voor de eigen verpleegsters mevr. Renders-v. d. Put en zuster v. Gemert. Opgenomen evacué's, die geen verpleging meer van node hebben, worden doorgestuurd naar evacuatie-adressen; anderen wier ziekte van lange duur zal zijn, worden naar per manente ziekenhuizen vervoerd. Zo is dit noodziekenhuis meer te beschouwen als Een wieg staaf gereed! De naam van de lichtstad moge dan al schaars genoemd zijn in de berichten over hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp, dat neemt niet weg, dat in de afgelopen dagen Eindhoven in het voorste gelid stond en nu nog staat om de helpende hand te bieden, dank zij de spontane activiteit van het Eindhovense Rode Kruis, dat Zondagavond om 7 uur in do cantine van de Roosendaalse Philips fabriek met zijn noodziekenhuis arriveerde en een kwartier daarna reeds de eerste zieke evacué's opnam, afkomstig uit Fynaart, Oud-Gastel en Nieuw-Vossemeer. In West-Brabant is het nu zó, dat wanneer ergens gebrek in aan ziekenhuisruimte, kleding .levensmiddelen e.d. het nood ziekenhuis van Eindhoven uitkomst biedt. Zelfs, zoals vandaag ons bleek, wanneer hier laarzen nodig zijn voor de hulpploegen. Toen ongeveer een jaar geleden mevr. Van Riemsdijk-Philips, de voorzitster van de afdeling Eindhoven van het Rode Kruis het initiatef nam om de afdelng met een eigen noodziekenhuis uit te rus ten, zal niemand vermoed hebben, dat dit ziekenhuis zijn doelmatigheid zo spoedig en onder zulke dramatische om standigheden zou kunnen bewijzen. Of schoon het benodigde geld niet aanwezig was werd toch begonnen met de verwe zenlijking van het idee. Het daarbij aan de dag gelegde optimisme bleek ge rechtvaardigd: toen het noodziekenhuis gereed was, was er ook het geld. Heel de inventaris, bedden, medicamenten enz. werd opgeslagen in een fabrieksge bouw te Veldhoven. Zo kon Zondagmid dag het ziekenhuis met dokter Roes singh als leider en een uitstekend ge oefende groep verpleegsters, helpsters en helpers naar Roosendaal vertrekken en zijn schoon werk beginnen. De cantine van de Philipsfabriek leent zich uitstekend voor het Rode Kruis werk, waarbij uiteraard ruim gebruik gemaakt kan worden van de communi catiemiddelen en anderszins van het be- drijf. Op de bovenverdieping is een groot lokaal in tweeën gesplitst, waar door een mannen- en een vrouwenafde- VOOR MAART u DEN HAAG, 6 Februari. In verband met de noodtoestand bepaalt de minister van oorlog het volgende: De herhalings oefeningen worden afgelast voor die onderdelen van de koninklijke land macht. die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. AUe reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de koninklijke landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de ko ninklijke landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de Wapenen te komen, behoeven aan deze ©proeping geen gevolg te geven. Nadere bijzonderheden over belastmgfacilileiten DEN HAAG, 6 Febr. In aanslui ting aan reeds eerder bekend gemaak te belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het ministe rie van Financiën het volgende mee: de giften in geld aan het „Nationaal Rampenfonds", welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 't schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt, eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van watersnood- slachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten be hoeve van het „Nationaal Rampen fonds" van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit over werk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ookvoor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. TABAKSHANDEL 50 JAAR Handelaren geven 110.000,- voor het Rampenfonds AMSTERDAM, 6 Febr. De re- ceptie die de vereniging van de ta- bakshamdel ter gelegenheid vaa haar 50-jarig bestaan hield, heeft een sober karakter gedragen. Wel was vrijwel de gehele tabaicswereld in Frascati te Amsterdam tezamen gekomen om het bestuur te complimenteren doch de gebruikelijke bloemensohat ontbrak en slechts enkele palmen vormden 'n een sobere versiering. Ook de feest avond, die in Bellevue gehouden zou worden, is afgelast. Tijdens de receptie werd bekend, dat de tabakshandelaren (dus zonder de makelaars, importeurs en de in dustrie) een bedrag van 110.000 bij elkaar hebben gebracht voor het na tionaal rampenfonds. Ook de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, bood het bestuur zijn geluk wensen aan. Soldaat vermist DEN HAAG, 6 Febr. Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas, dienstdoende bij de kokschool te Leiden en afkomstig uit Rotter dam. Bij reddingswerkzaamheden na bij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. een doorgangshuis. Dokter Roessingh heeft inmiddels vrijwillige assistentie gekregen van twee semi-artsen, de heer Hardenberg uit Eindhoven en de heer Baars uit Amsterdam. Hij kreeg o.m. bezoek van dr. P. J. van Wesemael, in specteur van de volksgezondheid te Breda en van generaal Wilkes, chef van de militaire geneeskundige dienst, die beiden hun bizondere ingenomenheid be tuigden over het werk en de inrichting van het noodziekenhuis. Hij heeft voorts van militaire zijde nog hulp gekregen: de L.S.K. te Volkel stuurde hem twee volledig uitgeruste ambulancewagens DE MOBIELE COLONNE De activiteit van het Rode Kruis be perkt zich echter niet tot de verpleging. Zijn mobiele colonnen trekt de getroffen gebieden in om hulpbehoevenden en zïp- ken op te halen en om deel te nemen aan de directe hulpverlening. Een groep van vijf mannen werkte te Fijnaart zeer verdienstelijk, mede dank zij de hulp van een Eindhovenaar, die een buitenboord motor leverde. Een colonne van tien man opereerde te Ossendrecht. Een andere groep voer van Bergen op Zoom uit naar Ierseke en Zierikzee om daar een lading kleding te brengen, weer een andere groep naar Krabbendijke. Voorts werden evacué's uit Den Bommel gehaald. El ders in Roosendaal is in het magazyn I van een textielfabriek en depót ingericht van kledingstukken. Deze worden ge haald in het magazijn van de Pliilips industriehal, dat practisch als centraal kledingmagazijn voor West-Brabant fun geert en waar vrijwel elke aanvrage k la minute kan worden toegewezen. In het noodziekenhuis te Roosendaal wordt de radio heel de dag door afgeluisterd door twee Eindhovense padvinders, vaandrig M. Schrcuder en Jan v. d. Weerdt van de Prins Gustaaf Adolf-groep. Horen zij, dat ergens in het getroffen gebied drin gende hulp nodig is, hulp in manschap pen of in goederen, dan geven zij dit door aan de leiding en zo mogelijk springt het Rode Kruis bij. En zo wordt de naam van Eindhoven daarginds in en langs de geteisterde gebieden met dankbaarheid genoemd. En zo vecht Eindhoven op een ver voor uitgeschoven post mee in de bestrijding van de nood, welke zo uitermate groot en bitter is. Ruim 25.000 evacué's in Noord-Brabant DEN BOSCH, 6 Februari Volgens officiële opgave van het rijksevacuatie centrum te Den Bosch is aan ruim 25.000 personen uit de overstroomde gebieden onderdak verschaft in de pro vincie Noord-Brabant. Al deze perso nen konden onmiddellijk naar particu liere adressen worden afgevoerd. Deze hulpverlening geschiedde geheel op ba- Aantal doden in Engeland 290 DEN HAAG, 6 Febr. Het aantal doden in Engeland, tengevolge van de overstromingsramp, is gestegen tót 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men gelooft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Londen zijn gegaan. 1.500 soldaten hebben vandaag 40 ga ten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engel se kustgebied 500 gaten in de zeewe ring geslagen. BELGIË In België, in de streek van Kallo- Melsese is de toestand zeer ernstig. De bres, die te „Pijp toebak" geslagen sis van vrijwilligheid. Het departement kQ n ae - economische zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te'overwegen van het fa briceren van eenheids-uitzetten ten be hoeve van de gedupeerde gezinnen. Een dergelijke uitzet zou dan moeten bevat ten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. stroom nog ixlet gedicht worden. Te Bornem en te Wintham is de toestand bedenkelijk: de nooddijk die bij het Sas van Wintham werd aange legd, dreigt het te begeven in dit ge val zou de streek van Weert en Wil lebroek overstroomd worden. Zo snel mogelijk beginnen Grote delen van het getroffen gebied zullen nog dit jaar oogst opleveren DEN HAAG, 6 Februari, Minister S. L. Mansholt heeft een tweedaagse, in spectiereis gemaakt in het getroffen ge bied, waarbij hy zich op de hoogte heeft gesteld van de omvang van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd om trent de mogelijkheden van het herstel van de landbouw en heeft de voorbe reiding ter hand genomen van de orga nisatie van het herstel en van de uit voering der werkzaamheden. „Zo snel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstelwerkzaam heden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dat bepaalde gedeel ten van het getroffen gebied, o.a. Zuid- Beveland en grote delen van West- Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen op leveren. Hiertegenover staat, dat voor andere gedeelten in het getroffen ge bied rekening moet worden gehouden DUITSE BONDSREGERING: BONN, 6 Febr. In een door de Duitse Bondsregering uitgegeven bulletin wordt verklaard, dat de internationale hulpactie voor Nederland een bijdrage zal moeten vormen tot een Europese solidariteit. Het bulletin schrijft: „Het is een bewijs van levende menselijke solidariteit, die alle hindernissen en grenzen weet te overwinnen, wanneer de grote overstromingsramp in de gehele westelijke wereld een spontane wil tot helpen heeft opgeroepen. Deze wil bestaat niet slechts bij de verantwoordelijke regeringen en besturen, bij de kerken of liefdadigheids organisaties, doch evenzeer bij de afzonderlijke mensen, in de bedrijven en in de handel, in steden en dorpen. Wij kunnen slechts hopen en wensen, dat het deze solidariteit zal gelukken (door de directe hulpmaatregelen en daarenboven door verdere blijvende pogingen) om de gevolgen van de ramp zoveel mogelyk te ver minderen en tenslotte te ovenvinnen. De geest echter, die door de ramp in deze dagen gewekt is, zou ook voor de toekomst een onderpand moeten blijven, wan neer cultuur, zeden en menselijkheid verder de grondslagen voor het leven der Europese volken willen blijven",, Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het YerplegingshuAs te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „lmn" lamdstreek heeft getroffen. Thans zijn zy ondergebracht in het Evacuatie centrum te Amersfoort, doch zij zullen zo gmiw mogelijk verhuizen naar het Rijks- opvoedingscentrum in deze stad. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dommelen.verdiept in hun lectuur. met een latere aanvang van. de herstel werkzaamheden enmet een langduriger proces van herstel van 'de' grond. Dé minister noemde wat dit betreft Schou wen en Duiveland „een tweede Wal cheren". Tijdens die reis heeft minister Mansholt contact' gehad met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg ge pleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, pok op.de gebieden van het herstel van de grond en de cultuurtechniek. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en ls een eerste phase van de voorbereiding afgesloten. Een nieuw organisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de rijksdienst voor landbouwherstel op gedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de organisatie van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening biedt. Ook de schade regeling voor de landbouw en het ont werpen van de verdere financiering van het' landbouwherstel is ter hand ge nomen. (Advertentie) m Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren. de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a, chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. MENS* EEN '""I - Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 Noren: ,,Wij blijven helpen"! Schaatsenrijders gaven recette aan Nederland (Van een speciale verslaggever) OSLO, 6 Febr. „De Noor is hulpvaar dig en goedgeefs, maar dat de hulpactie in dit land in enkele dagen zulke enor me afmetingen zou aannemen, neen, daaraan hebben wy geen ogenblik ge dacht", zo deelde de tijdelijke zaakgelas tigde van Nederland in Noorwegen, de heer W. Arrlens aan een speciale ver slaggever van het A.N.P. mee. „Spontaan heeft het Noorse volk, na het voor Nederland zo rampzalige week einde, gereageerd", zo vervolgde de heer Arriens. „En het medeleven met onze ge troffen landgenoten is gemakkelijk te verklaren. Noorwegen heeft een hard- Zes maanden voor laffe sigarettendief ROTTERDAM, 6 Februari. De politierechter te Rotterdam heeft Vrij dagmiddag de 27-jarige matroos G. H. van< der Pluym nit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, omdat hy Zondagochtend tydens de watersnood In Rotterdam een sigarenwinkel ln Rotter dam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zyn eigen vrouw en kinderen In veiligheid gebracht. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw rondgedragen, naar hij. zei om haar te. redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar in het wat'er neergezet. „Weet u dat dit stelen op zijn Neder- Alleen in de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Utrecht worden vluchtelingen ondergebracht DEN HAAG, 6 Febr. Van de ge organiseerde afvoer der evacué's uit de noodgebieden, dus de afvoer op langere afstand, kan op het ogenblik het volgende beeld worden gegeven. Zoals bekend was er allereerst sprake van een communale en intercommu nale verspreiding van de vluchtelin gen. Het betrof het onderbrengen van de vluchtelingen in de directe, althans niet te verre omgeving, waarover op dit ogenblik moeilijk een overzicht is te geven. Daarnaast ontwikkelde zich de georganiseerde afvoer over langere afstanden. In Goeree werden evacué's via Mid- delharnis afgevoerd. Op het ogenblik zijn er uit Oude en Nieuwe Tonge ve len afgevoerd naar Hellevoetsluis. Daar staat een verwarmde trein ge reed, die als een opvangcentrum wordt gebruikt. Hier hebben de vluch telingen verwarming en voeding. Met de voortreffelijke medewerking van de rijksinspecteur voor het verkeer te Rotterdam komen hier autobussen, die de evacué's naar plaatsen boven de rivieren afvoeren. In het algemeen brengt men in de aangewezen plaatsen niet te veel evacué's. Men kan ongeveer stellen, dat niet meer dan- de helft van de aan geboden vrijwillige adressen in die plaatsen wordt gebruikt. Volgens een ruwe schatting zijn op deze wijze in Zuid-Hoiland 10.000 eva cué's opgenomen. ZEELAND Over dc provincie Zeeland, met uit zondering van Schouwen, kan worden gezegd, dat de toestand gisteren in Krabbendijke weer critiek werd. Met medewerking van de Amerikaansé mi litairen zijn ongeveer 3000 evacué's afgevoerd. Zij zijn in Noord-Brabant op de wal gebracht en. over vele Noordbrabantse gemeenten verspreid. Ook is er een deel naar Zeeuwsch- Vlaanderen gegaan. Daar zijn nog be scheiden verplaatsingen. Afgezien van Tholen en Beveland kan de toestand beneden de Oosterschelde op het ogenblik tamelijk stabiel worden ge noemd. SCHOUWEN Het eiland Schouwen is nog het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland zou men'. kunnen zeggen, dat men daarvoor 'n nationale afvoerlijn Schouwen-Dord- recht-Utrecht heeft. In Dordrecht worden de geëvacueerden opgevan gen. Daar ontvangen zij door de uit stekende medewerking van het ge meentebestuur verversingen en wor den vervolgens met autobussen naar Utrecht afgevoerd. Er zijn hier 4.000 evacué's uit Schouwen gepasseerd. Duizenden volgen nog. Het betreft hier het zwaartepunt van de evacu atie. Uit Zierikzee zijn er ongeveer 6.000 personen aangewezen om te evacu eren. Ook uit andere gemeenten vol gen er nog velen. De afvoer geschiedt over Bruinisse en Brouwershaven. NOORD-BRABANT Over Noord-Brabant kan met be- trèkking tot de evacuatie worden ge zegd, dat de toestand stabiel is ge worden. Er vindt nog wel een aantal verschuivingen plaats, zoals gisteren met de evacué's uit Krabbendijke. NIET NAAR ANDERE PROVINCIES Van de evacuatie-autoriteiten ver nemen wij nog, dat er naar andere provincies geen officiële afvoer van evacué's zal zijn. Er zijn in andere provincies voortreffelijke initiatieven genomen en spontaan aanbiedingen ontvangen voor het onderbrengen van dé vluchtelingen. Ook al is het voor de initiatiefne mers in- die provincies, misschien hard te vernemen, dat er geen gebruik van kan worden gemaakt,, voor een doel treffende evacuatie moet men zich houden aan de lijnen, die daarvoor zijn vastgesteld. Ambtelijke onder brenging van evacué's in die provin cies is dus niet toegestaan. lands heet plunderen?" zei de politie rechter, die vertelde, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishande ling veroordeeld was. De officier van justitie zeide te moe ten aannemen, dat hier geplunderd is. „Ik heb al .die ellende op de eilanden gezien en er, is een deel van de Neder landers, die als hyena's gebruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal ge beurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij gele genheid van watersnood viel.- De 25-jarige fabrieksarbeider T. Bal uit yiaardingen, die zich bij het aan voeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toe geëigend, bestemd om de slachtoffers van de geteisterde gebieden te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangen neming. Een paar laarzen, die' hem leken, wierp hij in een vat. dat hij naar be neden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B. is reeds driemaal veroordeeld. Tegen deze man had de officier enige verzachtende omstan digheden in aanmerking nemend een gevangenisstraf van vijf maanden ge- eist met onmiddellijke gevangenneming. Nederlandse gift voor Oostduitse vluchtelingen DEN HAAG, 6 Febr. De Neder landse regering heeft besloten West- Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verdeling onder de Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groente stonden ten toongesteld op de landbouwexpositie „De Groene Week" in West-Berlijn, welke Vrijdag werd. geopend en Zon dag wordt gesloten. De Westberlijnse autoriteiten dank ten voor de gift, welke „werd gegeven op een ogenblik dat Nederland zelf kampt met grote ellende tengevolge van de watersnood." vochtig klimaat. Er heerst hier een eeuwenoud begrip voor rampen, door de natuur veroorzaakt. En vergeet niet: de Noor kent de kracht van het water en de wind en wanneer Nederland zo vreselijk door watersnood wordt geteisterd, dan herkent de Noor opnieuw in het water zijn oude tegenstander, die hy voortdu rend moet bestrijden. Beide volken heb ben door het water veel gemeen, want het water kan ook welvaart brengen. Nederlanders en Noren behoren tot de zeevarende volken. Door de oorlog is bo vendien de verstandhouding tussen No ren en Nederlanders, gebukt onder de zelfde bezetter, nog beter geworden. De sportbetrekkingen vooral, op het gebied van het schaatsenrijden, zyn voortreffe lijk. In alle opzichten is er een nauw en innig contact tussen dit enorme land en ons kleine land. In drie maal 24 uur brachten de geld inzamelingen in Noorwegen een bedrag van meer dan een miilioen kronen op. En de giften blijven stromen. Noorse kinderen helpen op de trottoirs in de steden en voor de winkels met sneeuw ruimen en het 7,0 verdiende geld staan zy af: voor Nederland. Het is ontroerend, hoe iedereen spon taan de toegezegde hulp in de daad heeft omgezet. En dat alles is nog maar een begin. Want na de spontane hulp der eerste dagen volgt thans", zo verklaarde de heer Arriens verder, „een goed geor ganiseerde actie op langere termijn. Aangezien de afstanden in dit land enorm groot zal zyn, zal pas over enkele weken het resultaat van deze actie kun nen worden overzien. Het Noorse volk is karig in zijn woorden", zo besloot de heer Arriens, „maar hun daden zijn groot en trillend van diep en fel medeleven". DE SCHAATSENRIJDERS. Uit Sandefjord kwam het bericht bin nen, dat een groot aantal toeschouwers in dit Noorse havenstadje naar de ijs baan was gekomen om de demonstra ties van Kees Broekman en Anton Huis- kes op de 5000 meter én van Pajor en Wim van der Voort op de 3000 meter by te wonen. De opbrengst, 8000 kronen, een prachtige recette voor dit kleine stadje, ging geheel naar het hulpfonds voor Ne derland. (Plus byna duizend dekens en een groot aantal rubberlaarzen, wel ke de inwoners van Sandford in 24 uur tyds hadden bijeengebracht) Echtpaar stak geld voor Rampenfonds in eigen zak EINDHOVEN, 6 Febr. In de gemeen te Reusel is door de Rijkspolitie een echtpaar uit Prinsenbeek aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Zij hadden een lijst waarop zij voor bepaalde families collecteerden, zoge naamd. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek een en ander volkomen vals te zijn. Het echtpaar zal spoedig voor de officier vain justitie te Den Bosch worden geleid en berecht. Nogmaals wijst de officier van Justitie het publiek er op, dat men zich alvorens geld of goederen te geven, overtuigd of men met bona fide inzamelaars te doen heeft. Een bewijs, afgegeven door het Rode Kruis of door een erkende hulp instantie, dient door de inzamelaars op verzoek te worden getoond. ij u WASHINGTON, 6 Febr. Pre sident Eisenhower heeft een kabi netscommissie ingesteld, die plan nen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa, met in begrip van Groot-Brittannië. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Ame rikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse zaken. Leden zijn Char les Wilson, minister van Defensie, Ez ra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het bu reau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen dc evacuatiecentra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dü treffende beeld: een paar vissersboten uit Makknm komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de. voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2