Muiten Drie ZIERIKZEE; Stad volgepropt met vluchtelingen Officieel Orgaan van de Gemeenschap Almelo PAARDEPOOTJES Omringd door wegrottende cadavers 3>Jtin&zö W'dhetmina zei tegen iedvt „W he&i één Uaaat - het teuen!" Voetbal bij kunstlicht. Zevende laargang No. 5 Zaterdag 7 Februari 1953 Uitgave van: Uitgevery „De Twentse Pers". Bureau voor Redactie: Verkeer stfiuis. Grotestraat 80. Advertentie-exploitatie: Da Twentse Pers, Verkeerstfiuis. Telefoon 3163. Na kantoortijd 3001. Verschijnt éénmaal per week. Advertentieprijs 12 cant per mm. Ik zeg maar zo Nummer 9 57 5 van ide postgiro. WEMELDINGE, Dinsdagnacht. Ik ben terug uit Schouwen en Dui- veland. terug uit Zierikzee, terug uit (het land waar de zwarte vlag wappert en waar de dood heerst Zierikzee. een stad volgepropt met vluchtelingen en een haven waar van tijd tol tijd geen schip meer voor- of achter ui» kan. Een stad waar langs de havenkade eea rauzeuhand de stad schijnt te hebben omgewoeld waar (huizen luchlig heen en weer werden geschud en in puin vielen. De stad waar rondom de rottende cadavers van paarden, koeien, varkens zich ophopen en soms ook lijken aanspoelen en ook de slad, waar zells in deze afschuwelijke figtiiblikken plunderaars hun slag tradaler. t slaan en nu met „on middellijk gebruik ^an vuurwapenen" worden bedreigd. Vanmorgen om 11 uur vloog ik in een helicoptère boven Be veland, Tholen, Schouwen en Dui- veland. Vanmiddag om 1 uur stond ik tot de dijen in het water ergens in het wijde polderland tussen Zierikzee en Niemvekerk. Om 4 uur stond ik temidden van hopeloze êvacué's in de Christe lijk Gereformeerde Kerk van Zie rikzee Prinses Wilhelmina stapte daar binnen, ergens riep iemand met een snik „Leve Oranje" om half vijf hoorde ik uit de mond van de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. De Casembroot, de woorden: „Wij moeten alles evacueren voor er epidemieën komen. Dan de dij ken repareren." Om zes uur zei burgemeester Schuurbecque Boeye„Motorbo ten hebben we broodnodig". Om half zeven zat ik aan boord van een motorboot op de Oosterschel- de met een dokter uit Wemel- dinge en vier doodzieke kinderen uit Schouwe-Duiveland. Om acht uur liepen we vast ergens op een plaats tussen Zie rikzee en Wemeldingen, in le vensgevaar, omdat de boot met zijn zware kiel dreigde om te slaan. Om tien uur kwam redding van een loodsboot en om half één zat ik in een café in Wemel dingen de oogst van deze dag op te maken. Een dag met de neus bovenop ellende en hulp vaardigheid, die mensen voor elkaar kunnen opbrengen. En ook helaas met de neus bovenop waarschuwingen aan plunderaars. „Minder 'dan gisteren". De helicoptère. Om elf uur be gon de tocht, eerst boven het ondergelopen land van Tholen en Beveland, toen naar Stavenisse, waar stralende mensen vol vreug de een pakket penicilline voor de dokter op het r^arktplein uit de lier plukten. Vanuit de lucht ge schonden en gebroken dijken, mensen met witte zakdoeken en lakens uit ramen, minder dan gis teren zei de piloot somber. Toen Zierikzee, esn eiland in de oneindigheid van het water. Toen ik omlaag kwam sloeg een vrouw met een vuilwit gezicht esn deken om mijn nek. Een vluchteling? Op het Heraclesterrein aim dc Bornseslraat te Almelo wordt Woensdag 11 Februari 's avonds om half acht de eerste Jichtwed- slrijd gespeeld tussen Heracles en de rest van Almelo. De opbrengst van deze voetbal wedstrijd zal ten goede komen aan hel nationale rampenfonds. Men verwacht voor deze bij zondere wedstrijd de medewer king van vele instanties, opdat het batig saldo zo groot mogetijk zal worden. Nee, goddank niet. in een vracht wagen naar de stenen dijk op weg naar het gehucht Nieuwer- kerke. In rubberboten peddelen we in de richting waar eens het dorp stond. Rubberboten, en dan in Gods naam geen prikkeldraad onder het water, want dan stoten we lek. Van een zolder halen we wanho pige, ijskoude, uitgeputte mensen. En de eerste vraag: „Waar is Jan, waar is Rie, waar is mijn zoon, mijn zwager, mijn kind? Verdwe nen? Dan willen wij ook niet weg". Aan het einde van de stenen dijk wachten auto's en bussen om de vluchtelingen naar Zierik zee te brengen. Uit een autoradio klinkt de stem van dr. Drees. De omroeper zegt: „De Tweede Ka mer kwam overeind met gebogen hoofd. En hier staan de mensen en luisteren zwijgend. Tot de meesten dringt dit alles niet eens meer door. Prinses Wilhelmina. Ik zag haar uit een bestelwagen slappen. „Hoe gaat het U? Wat maakte u mes?" Dat zijn de vragen die zij iedereen stelt. Zij iheeft tijd voor ieder. „Ik kom uit naam van de Koningin om u haar deelneming ts betuigen" zegt zij. „Leve Oranje!" roept iemand en iecn paar schreeuwen schor mee. In de Christelijk Gereformeer de kerk, evacuatieoentrum knijpt zij een baby van negen maanden in de blozende wangen. En tegen de 74-jarige grootmoeder van het kind, de weduwe C. Willems„U hebt één troost: het léven". De commissaris der Koningin ging met de Prinses langs de mensen, sprak met hen in het zo vertrouwde Zeeuws. Hij zei mij: Wij moeten hier bovenop komen; hoe, weet ik niet. Maar Ihet zal gebeuren. Iedereen moet hier weg. Overal draven kada vers en lijken en er kunnen epide mieën uitbreken. De organisatie voor de hulp begint te lopen. En als de mensen weg zijjhi: dan dijken repa reren. Burgemeester Schuurbeque Boeye: Er gaan de eerstvolgende dagen 10.000 van de 23.000 in woners van Schouwe/Duiveland weg. Wij beginnen vandaag en morgen met hun evacuatie. Le vensmiddelen zijn er genoeg. Wij hebben radiografisch contact met alle instanties in Den Haag. Wat sommige mensen hier deden is ongelooflijk. Eén schipper redde tachtig mensen: toen zakte hij ineen. Er zijn plaatsen, zoals Se- rooskerke en de omgeving bezui den Haamstede en ook Ooster- land, waar wij nog steeds weinig van weten. De heer Franken, waarnemend secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, kwam ALMELO ADOPTEERT ZIERIKZEE De nood is groot in hel Zuid-Westen van ons land. De schade die de stormramp over onze volksgemeen schap heeft gebracht is ontzaglijk. Maai* wat is al deze schade die immers te herstellen is, vergeleken bij het onpeilbare leed dat over mensen is gebracht. Mensen als wij, mensen die in één nacht alles wat zij bezaten, tot het liefste toe, ver loren. Kunnen wij dil ergste verlies niet vergoeden, laten wij dan in elk geval het materiecle verlies tot het minimum terug brengen. Heel Nederland, ja heel de wereld heeft zich opgemaakt om de nood te helpen lenigen. Almelo neemt daarin een eervolle, plaats in. Als één der eerste gemeenten heeft men hier een stad in het overstroomde gebied geadopteerd: Zierikzee. Eu het "is daar nodig, bitter nodig, Dit moge U blijken uit de neven staande reportage en foto. De reportage werd ons ter be schikking gesteld door de redactie van dagblad Het Parool. Het cli ché ontvingen wij van dagblad Het Vrije Volk Beido dagbladen waren hiertoe onmiddellijk bereid toen zij ver namen dat Almelo Zierikzee geadop teerd hoeft. Onze redactie dankt beide dagbla den voor deze geste. hier de evacuatie leiden. De organisatie kwam op gang, inderdaad. Tegen vier uur gonsde de lucht van Amerikaanse en En gelse helicoptères, die tientallen vluchtelingen die zij overal uit bomen en van huizendaken op pikten, en op dit „eiland" Zierik zee afzetten. Op de schaatsen van de helicop tères twee mensen, gebonden op brancards, en binnen in de cockpit meestal een vrouw met cén of twee kinderen op soihoot. Er kwam een man uit, die zei: Ik hing 24 uur aan een zolder bank op mijn elle bogen. Ik weet niet hoe ik (het vol hield. Er komen nu ook veel mensen van Oosterland. Ik sprak mo lenaar Willem van Dijk en zijn vrouw, 74 en 69 jaar oud. On gelooflijk opgewekte en moedige mensen, die in de Rode Kruispost rustig met de voeten bij de kachel zaten. „De molen is weg; op de zolder van het huis zaten wij droog. En we hadden wel eten ook. Er zijn er die het slech ter gehad hebben. Wij mopperen niet." Ik sprak de Amerikaanse piloot luitenant Lewis McGillanIk heb nog een man uit de kruin van een boom gehaald. Hij leek leven loos, maar zijn hart klopte. Mijn brandstof is op, de duisternis valt Morgen kan ik pas verder gaan met redden. Maar ik ben er zeker van dat wij morgen van de daken niet veel levende mensen zullen kunnen halen. Drie nachten op een dak, koud en nat, is tè lang. De weg terug. Er waren vier kinderen, één met longontsteking, één gewond en twee met een vol ledige uitputting. Ze waren van de daken van huizen naar omlaag gegleden in het ijskoude water en gered. In de motorboot Rob van schip per De Vroom, een flinke kerel van 22 jaar uit Drunen bij Den Bosch, die met zijn boot onver vaard naar het rampgebied was gegaan, werden deze kinderen naar Wemeldinge gebracht. Het was de laatste boot, die die avond uit Zierikzee naar de we reld vertrok. Niemand dorst in het duister de Oosterschelde op, waar de bakens zijn weggeslagen en waar de zandbanken en platen loeien. Schipper De Vroom ken de de gevaarlijke Oosterschelde niet. Hij liep dus met ztfn Rob op era zandbank. Een kieljacfht dat wan- «neer het tij zakte en de eb kwam. omvalt ra sehipbrcuk lijdt. De kinderen sliepen rustig ver der beneden, terwijl boven aan ,dek "de bemanning vocht voor hun leven en dat van zichzelf. Het leek uren, maar later bleek het maar een half uur, toen lukte het de schuit vlot te krijgen. De schipper liet het anker zakken en besloot de nacht op de Schelde door te brengen. Maar om half elf doemlden de felle lichten van de boodsboot op, die de schip breukelingen overnam en in snelle vaart naar Wemeldinge bracht. Toch dus Wemeldinge. Een stadje in een wereld waarvan men het bestaan niet meer vermoedde. Op de kade neem ik afscheid van drie Rode Kruis-soldaten uit Goes, die ook mee terug kwamen. Het waren leden van hulpkolonnes. Hun ogen stonden rood, glazig in hun hoofd. Ze waren totaal uitgeput. Ze gingen terug om orders te halen en dan weer mor gen naar Zierikzee. Naar het front. Want u moet vooral niet drake* dat de loe-sland beter wordt, on danks de golf van hulp die aan stroomt. Nu het water drie doges op het land staat beginnen de huizen in te storten omdat brmedm in de kamers Ihet water voortdurend heen en weer klotst ra de muren wegvreet. Een stad als Zierikzee, waar op sommige plaatsen huizen staan, terwijl de straat een deel van de fundamenten heeft weggesla gen, zodat men wankelend op de rioleringsbuizen naar binnen kan klimmen, biedt een totaal oorlogsbeeld. Het lijkt alsof een regen van bommen op het ha vengebied is neergehageld. Het hotel Smalhout, een bekend ha venhotel, gaapt met open kamers, W.C.'s en keuken de buitenlucht in. Deze huizen moeten instorten. Er is maar één weg voor het land. Evacuatie. De evacuatie di* zovele Zeeuwen aan den lijve ken nen en waarvoor zij doodsbang zijn. Vele boeren willen terug. Terug, omdat op een zolder nog een vetgemest varken staat of een paar ganzen rondsnateren. Maar het is onmogelijk. Dili land moet leeg. En dan kunne» we gaan denken aan opbouw.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1