POLLEN5 DIAMANT® c ONZE PUZZLE Het gevecht tegen de waterwolf in de Zak van Zuid-Beveland Arnhem helpt er aan mee.... maar vele anderen ook DUIZENDEN DUIVENLIEF- HEBBERS GETROFFEN Wat gaan we nu beleven? Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Zwaarst getroffen eilanden J De Verborgen Schat RADIO-PROGRAM M A'S DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE GANG van liet gemeentehuis van Hoedekenskerke is zwaar be slikt; de trap welke naar de secretarie op de eerste verdieping voert, eveneens want honderden mannen met bemodderde laarzen liepen sinds Zondagnacht in en uit. Op de secretarie stieten we op bur gemeester, mr Stieger, die op hel punt stond te vertrekken. De gehele nacht in touw geweest, was hij nu af gelost door de gemeente-secretaris. Doch direct bleek hij bereid ons de situatie van het ogenblik te schetsen. 'De vijf gaten in de zeewering bij Baarland en Ellewoutsdijk, inundeer den grotendeels de polders Baarland, Ellewoutsdijk en Oudelande, waarin de gelijknamige dorpen lippen. De polder Hoedekenskerke en daardoor Hoedekenskerke zelf zijn nog droog gebleven, omdat de zeewering zich goed hield. Het gevaar komt nu van de on dergelopen polder Baarland, welke grenst aan de polder Hoedekenskerke. De Vïjfzodendïjk, die twee kilometer lang is, werd van binnendijk plotse ling zeewerend. waarop hij natuurlijk niet gemaakt is. Daarom is er sinds Zondag alles op gezet om deze dijk te verzwaren en te verhogen. Eerst is dit enorme werk min of meer provi sorisch verricht al snelde alles wat weerbaar was naar de dijk om te doen wat men dacht dat het meest nood- VBaBamVmVc,amamammma~maamam'mmmm Een gok J-^ET LEVEN moet verder. Het le ven gaat verder. In deze week van rampspoed scheen ineens alle nieuws stil te zijn gaan staan. Toch is er zo het een en ander ge beurd, waarover men summier iets heeft kunnen lezen tussen de wa tersnoodreportages door. Daar was Eisenhower met zijn grote bood schap aan het Congres. Het meest trok daarin de aandacht de aankon diging, dat Formosa niet langer ge neutraliseerd zal blijven. Truman stationeerde er indertijd de zevende Amerikaanse vloot, om twee dingen te voorkomen: 1. Dat Tsjang-kai- sjek guerillatroepen zou uitsturen naar het vasteland. 2. Dat de com munisten een invasie zouden be proeven op Formosa. Nu de rode Chinezen zo veel troepen hebben ingezet in Korea, ziet Eisenhower het laatste gevaar blijkbaar sterk verminderd. Aan de andere kant heeft hij blijkbaar wel enige hoop, dat Tsjan-kai-sjek het de commu nisten op het vasteland aardig las tig kan maken. Hij vertrouwt op de groeiende kracht van de Chinese nationalisten. De grote vraag is nu maar, of dit vertrouwen niet be schaamd zal worden. En of de rege ring van Peking hierdoor niet hech ter geklonken wordt aan de politiek van Moskou. Eisenhowers besluit is een gok. Ze kan goed en ze kan kwaad uitvallen. Moeilijk geval ]7EN TWEEDE kwestie van be lang, waarover deze week weer meer is gehoord, betreft het zo genaamde humanisme. Tn het Eer- st.e-Kamerdebat is gebleken, dat daaromtrent in de boezem der re gering ook nog geen vastomlijnd standpunt is verkregen. Er zijn drie stromingen. De A.R. zeggen: Nooit en onder geen beding subsidie aan humanistisch verzorgingswerk. Er is het standpunt van de K.V.P., ver tolkt door Pater Stokman: Nooit ge lijkstelling van Humanistisch Ver bond met de Kerken. Slechts hu manistisch verzorgingswerk voor uitgesproken humanisten. Omwille van het verdraagzaamheidsbeginsel en om geen erger kwaad te ver oorzaken: Het tolereren van sub sidiëring onder strikte voorwaar den. Derde standpunt is dat van de P.v.d.A: Humanisme is „derde zuil" en moet dienovereenkomstig door de Overheid gesteund "worden. Deze drie standpunten leven ook in het Kabinet. Voorlopig is daar tussen al een compromis bereikt. Minister Staf moest echter toege ven, dat het verder nog doorgepraat dient te worden. Het is een heel moeilijk geval voor een Kabinet van zo gemengde samenstelling. zakelijke was. Later is er systeem in gebracht o.m. door instelling van een ploegenstelsel. waardoor men dag en nacht van voldoende, werkers verze- kerd is. Een belangrijke stap in de goede richting was nog, dat het tech nisch personeel van de N.V. Grontmij. welke te Goes een dienst heeft, tech nisch personeel afstond om het pol derbestuur, dat de leiding heeft, ter zijde te staan. Thans beschikt men ook over zwaarder materiaal, De Dolder Wal cheren en de Centrale Suikermij. stonden ieder een dragline af met be dienend personeel. De verzwaring van de dijk kan nu veel sneller en doel treffender gaan. De opgeworpen grond wordt met zakken zand voor weg spoelen behoed. Een speciale ploeg houdt zich bezig met het inhalen van de veldgewassen, die ingekuild waren en bij eventuele overstroming terstond verloren zou den gaan. BEWAKINGSDIENST Qok is een bewakingsdienst ingesteld daar de ervaringen, opgedaan bij de vorige evacuatie, niet vrolijk zijn. De rijkspolitie is op haar qui vive en houdt zich aan het parool: „Nie mand meer toestemming om een ge- eyacueerd gebied te betreden; ook niet aan de werkelijke bewoners." Zij heeft een welkome steun in de rug gekregen, doordat burgemeester Mat- ser van Arnhem Dinsdag jl. zijn con frater te Hoedekenskerke, een ken nis van hem, telefonisch de vraag stelde, „Wat kunnen we voor jullie en voor de omgeving doen?" Mr Stie ger antwoordde: „Begin maar met het sturen van een detachement politie- Prompt verschenen Woensdag toen een inspecteur, een adjudant en zes tien politie-agenten, om de orde en veiligheid te helpen handhaven. Ze zijn ondergebracht in het Verenigings gebouw. Voor ieder verder beroep om bijstand staat de gemeente Arnhem open; het wil min of meer Hoedekens kerke en omgeving adopteren! WELKOM CONTACT NTeen, vergeten hebben zij de Zak van Zuid-Beveland niet! Dertig leerlingen van de Vlissing- de Zeevaartschool snelden eveneens toe en brachten ook enkele vaartui gen mee. om op en neer te varen naar de geisoleerde dorpen Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk; on schatbare diensten hebben ze al be wezen. Ook de Belgen laten zich niet onbetuigd. Uit Blankenberghe arri veerde Woensdag een gemotoriseerde jachtsloep, die zomers gebruikt wordt om teuristentochtjes op de Noordzee te laten ondernemen. Burgemeester Stieger heeft toen da delijk van de gelegenheid gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan de burgemeester van Baarland en Oudelande, die het zwaar genoeg heeft en dit contact op hoge prijs stelde, ook omdat verschillende hulp acties besproken konden worden. De toestand is daar nog immer nij pend en steeds meer mensen zijn ge dwongen te evacueren. Voor de mees ten is deze stap haast niet te zetten; geneigdheid om al wat men heeft te verlaten en een toekomst vol onze kerheid tegemoet te gaan, ontstaat al leen als er» werkelijk geen andere uit weg meer is en levensgevaar dreigt. Veel zorgen geeft ook het wegvoeren van het vee, dat op vele boerderijen niet meer kan blijven; de regeling wordt steeds beter nu men meer bo ten heeft. Het wordt in onbedreigd gebied bij vertrouwde adressen onder gebracht. Sinds enige dagen heeft men ook een mobilofoon, zei de secretaris ons nog, wat het contact tussen de be dreigde dijk en het gemeentehuis zeer vergemakkelijkt. DE POLDER BAARLAND NTa het onderhoud met de burge meester, spraken wij nog een ge zworene van het waterschap Hoede kenskerke, die ons vertelde dat het dijkgat in de zeewering bij Everinge zo diep is. dat spoedig herstel uitge sloten is. Wel bestaat er kans om 'n binnendijk, die minder geleden heeft, te dichten. Gelukt dit, dan zou men de polder Baarland, die nu voor drie kwart onderstaat, kunnen droog krij gen, waarmee het onmiddellijk gevaar- voor de Vijfzodendijk ook bezworen is. Deskundigen zijn druk in de weer met pogingen om dit plan te realise ren. De moed laat men nog niet zakken op Zuid-Beveland; de zee mag het ditmaal gewonnen hebben: verslagen voelt men zich nog niet, wel gesla gen! LITURGISCHE KALENDER Zondag 8 Februari. Paars. Sexage sima. 2e gebed H. Joannes de Matha. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. Maandag 9. Wit. H. Cyrlllus van Alexandrië. 2e gebed H. Appolonia. Credo. Dinsdag 10. Wit. H. Scbolastica. Woensdag 11. Wit. Verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes. Credo. Pre fatie van de H. Maagd. Haarlem: 2e gebed voor de Bisschop. Donderdag 12. Wit. H. H. Zeven Stichters. Vrijdag 13. Paars. Mis van Zondag Sexagesima. 2e gebed A cunctis. 3e voor de overledenen. 4e naar keuze. Gewone Prefatie. Haarlem: Wit. H. Amandus. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Zaterdag 14. Wit. Mis van de H. Maagd op Zaterdag. Gloria. 2e gebed H. Valentinus. 3e H. Geest. Prefatie van de H. Maagd. Dikken Brume's Duivenkronieh Goede wenken voor de kweektijd TN het rampgebied zijn ook vele dui zenden duivenliefhcbbers getrof fen. Het ernstigst uiteraard onze zwaarbeproefde sportvrienden op Flakkee en Soliomven-Duiveland. Gis termorgen stond ik op het haven hoofd te Dintelsas. waar de schepen met evacué's uit het rampzalige Oude Tonge af- en aanvoeren. Midden tus sen een troepje haveloze mensen, grauw en gebogen, beslikt en met 't zoute water nog in hun wenkbrau wen, liep er een met een mandje dui ven. IJsbrand van der Tonnekreek, de kampioen van Oude-Tonge, die zes duiven, drie kweekkoppels had kun nen redden. Zyn hok stond hoog, te gen de dijk, en had niet meer dan een meter water binnen gekregen. Zestien vogels had hij moeten achter laten. Hy had nog een 50 kilo ge mengd voeder in de nestbakken ge gooid en ze open hok gegeven, opdat ze in de dakgoten konden gaan drin ken, want de onafzienbare watervlak ten aan alle kanten zyn zout. Wat dat betekent, beseft u pas als u verneemt, dat de koeien er, met volle uiers, tot aan de buik in het water, staan te sterven van dorst. De kampioen van afd. C.. Ko Nipius en Kern-De Weerö te Middelharnis. woonden beiden op de hoge Westdijk, die i tand gehouden heeft. Toon Schuurman echter, woonde drie me ter lager aan de Oost-Indische. Hoek te Sommelsdijk. Wat er van Izak van Zielst te Nieuwe-Tónge en zijn dui ven waaronder de le prijs natio- i'M '-ffl Sidonie, ik moet mij eens afstoffen!] feg. HsfotéMtami. 'ktldg m'n degen wel eens anti J\k'jk maar naar je ern %ioiM kapstok hangen. fok, hoor! ALS MEN het plaatje hierboven goed beziet, dan is er weer iets idioots op til in dc familie van onze goe de vrienden Suske, Wiske, Tante Si donie en Lambilc. Familie?Tja, enkele lezers heb ben ons de vraag voorgelegd, hoe zit dat eigenlijk met die Tante en I.am- bik? En is Tante Sidonie nn werke lijk een bloedeigen tante van Suske en Wiske? Wy hebben deze vraag voorgelegd aan de heer Willy van der Steen, de geestelijke vader van deze figuren en hieronder volgt zyn ant woord: llll 1~)AAR VELE van uw trouwe lezers de familieverhoudingen van mijn geesteskinderen graag zou den kennen, bellen zij regelmatig de Burgerlijke Stand van mijn ge meente op. De heren worden hier door herhaaldelijk gestoord in het dutje dat zij tijdens hun drukke be zigheden plegen te doen. Zij hebben dan ook krachtdadig verzet aange tekend en een slaperige delegatie is voor mijn woning komen betogen, en eiste, dat ik aan de pers duide lijke verklaringen zou afleggen. Ik haast mij dan ook hieraan te vol doenen hier gaan we dan MM TANTE SIDONIE is een sportieve oude vrijster en woonde rustig met haar nichtje, Wiske, samen tot de dag kwam, dat een bewogen avontuur op het eiland Amoras hen in kennis bracht met Suske, een Amoriaanse wees, die zij mee naar hun vaderland namen en die als aangenomen kind, als een broeder naast Wiske opgroeide. Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus „Schriftelijke Kweek school" ongeëvenaarde Sinds meer dan 10 |aar heelt cessen, leder jaar slagen tientallen Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatse*; Gymi Wat de ouders van Wiske be treft, dit is nog een groot geheim, dat vroeg of laat het onderwerp van een groot avontuur zal uitmaken. Nu wat Lambik betreftDc man die alle menselijke deugden en ondeugden in zich verenigtf?i het verhaal „Dé Sppeiatoom" riep. Tante Sidonie zijn Hulp in ter be strijding van de boze Savantas in zijn hoedanigheid van detective. Lambik bewees haar vele diens ten en sedertdien nam hij aan alle avonturen deel en werd een trouwe vriend, waar ze zeker zoveel plezier als last mee hebben. Lambik speel de eerst tweederangs rollen, doch wist zich zo op te werken, dat hij voortaan slechts in hoofdrollen op treedt. Tante Sidonie koestert de gehei me hoop, hem vroeg of laat naar het altaar te leiden of te sleuren als 't moet. Lambik, die pas carrière be gint te maken, verzet zich kracht dadig, doch wie weet, of zijn verzet het vroeg of laat niet zal begeven en zijn huwelijk met Tante Sidonie niet een groots avontuur zal wor den? llll' J^ATEN WIJ RUSTIG de grillen van de fee Inspiratie afwach ten. Deze Inspiratie wordt te genwoordig gevoed met appeltjes van Oranje, die twee trouwe leze ressen mij bezorgden die ik bij de zen hiervoor hartelijk dunk. In ruil zullen zij eerstdaags een originele tekening ontvangen. Ik hoop met deze uiteenzetting de Heren van de Burgerlijke Stand hun rust terugbezorgd te hebben en ver blijf inmiddels hoogachtend ten dienste van alle trouwe lezers van De Stem, W. VAN DER STEEN. llll IERMEDE zyn vele raadselen op gelost. Echter nog niet dat van het plaatje hierboven. Wij ver klappen slechts dit: het is één beeld uit de grote nieuwe serie, die, zo niet doller, dan toch even dol is als „De Sterrenplukkers". Eerstdaags zullen we er op terugkomen. naai Bordeaux '52 in dc Nabvanpee is geworden, heb ik niet vernomen. Het aantal doden te Nieuwe-Tonge wordt op honderd a honderd vijftig geschat. Izak woonde in de Juliana- straat, waar drie meter water ge staan en waar in de vreselijke storm nacht van Zaterdag op Zondag golven gestaan hebben als in de Golf van Biscaje. Daar woonden ook mijn oude vrienden Thomas en Aart Me lissant en Jan Bakker, van de „Ge vleugelde Bode", waar ik in '28 lid van "werd, omdat er in Oude-Tonge toen nog geen duivenvereniging be stond. Later kwam er die wel. Ik heb de „Stormvogels" zelf helpen oprich ten, o.a. met Jan van Noord Az„ die nu met heel zijn gezin op jammerlijke wijze verdronken is in de Tramwijk te Oude-Tonge. Ook Hen Osseweijer Chr.zn. van de Zuiddijk en Michiel Tuns uit de Kapelleweg zijn met heel hun gezinnen omgekomen in de springvloed. Dit zijn zo maar enkele berichten uit het dorp met de meeste slachtoffers van heel het rampgebied. Wij zullen een actie op touw zetten om degenen, die het veege lijf gered hebben, doch wier duiven verloren gingen, te zijner tijd aan nieuwe dui ven te helpen. Ik ben ervan overtuigd, dat de Fe deratie de hulpverlening en weder opbouw op dit speciale terrein, dat voor het ogenblik nog zo weinig be langrijk schijnt, niet aan het particu lier initiatief zal overlaten. DE ALGEMENE KUIS NJu de kweektijd nakend is, zijn er een aantal punten, die wij even, een voor een onder de loupe moeten nemen. Beginnen wij met een algemene kuis op het kot. Vloer, woonhokjes, nestpannen, latwerk, enz. moeten zorgvuldig gereinigd worden en ge wit. Nat afnemen met (verdunde) creoline, vervolgens witten met wit kalk en daarna bespuiten met D.D.T. Dit laatste natuurlijk niet in de vrije ruimte, doch tegen de wanden en tussen de naden, die aldus voor vele maanden oorden des verderfs worden voor vligeen, muggen, teken enz. Nu hebben wij daar nog geen last van, doch niet zodra is de lente in 't land of die mannen komen weer in zwer men opdagen. Degenen die liefhebber zijn van purgeren, kunnen dat, een dag of drie, vier voor het bijeenzetten van de kweekkoppels doen. door middel van Carlsbadzout e.d. Zelf ben ik er geen partisaan van. Naar mijn ge dacht wordt een duif van hardlijvig heid niet geplaagd, doch net is, bij de grote hoop. nu eenmaal een ingeroes te gewoonte en ze wijken van dat princiep niet af Wan duiven, ter koppeling bestemd om jongen voort te brengen voor de prijskampen, is het nodig, dat meu'hun oorsprong, hun sporthoeda- nigheden, hun karakter, hun voort zettingsvermogen en hun lichaams gesteltenis nauwkeurig kenne. Hun oorsprong, 't is te zeggen .of ze van goed gekende bloede zijn, zie- das'- een eerste .p.unt, waar men noodzakelijk- moet van bew.eet zijn, want- "t is énkel van duiven van 't puikste ras. dat de deui'delijke vlie gers voortspruiten. Zij dus heel voor zichtig van kerels te kweken, waar van men het ras en de herkomst niet kent. Van onbekende duiven een goe de reiziger trekken is, gelijk ze in Brugge zeggen, een roos te Kerstdag, een klein wonder. HORIZONTAAL: I plaats in öe Langstraat; 7 familielid; 8 ambtshalve (Lat. afk.): 9 en dergelijke (afk.); 10 reeds; 12 pers. voorn.; 13 voertuig; 14 nog eens; 15 noot; 18 tap; 21 zijrivier van de Donau; 24 prelaat; 25 stuurs; 27 rustbank; 29 plaats in Drente; 30 plaats in Noord-Brabant; 31 toeleg; 34 marmelade; 37 zuiver; 38 voegwoord; 40 deel van een fototoestel; 41 japon; 43 lengtemaat: 45 studentikoze bena ming van een gebouw voor scheikun dig onderzoek: 46 kledingstuk: 47 pers. voorn.; 48 spil; 50 Chinese vlaktemaat; 51 noot; 52 voedsel; 53 plaats in N. Brabant. VERTICAAL: 1 Egyptische zonne god; 2 soort brandewijn; 3 plaats in Friesland; 4 gedachtenwdsseling; 5 Noorse oppergod: 6 aanlegplaats voor schepen; 7 kloosterkleed; 11 Gode zij lof (Lat. afk.)12 plaats in Zeeuwsch- Vlaanderen; 16 plaats in Zeeland; 17 daaropvolgend, (afk.); 19 plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen; 20 noot; 22 noot: 23 geweld maken; 25 plant; 26 eerwaarde heer (afk.): 28 voordeel: 29 eenheid van arbeidsvermogen; 32 bijvoorbeeld (Lat. afk.); 33 lust, trek; 35 onderricht; 36 voegwoord; 38 boek om foto's, postzegels, enz. te verza melen; 39 broeikas; 41 rivier (Ind,); 42 bestemming; 44 noot; 47 noot; 49 beruchte Duitse instantie (afk.); 52 voegwoord. Oplossing van vorige week DUKDALF KWELDER ENG F A OS ODE M I G S GE EB EEK NET E N 'K ARE R P A U Z E TSAAR L WREED V N E P A L ERKER O LAT ALE REM EST E R U T D C IT ENT u w HM ORE TOE STEL STREBER Hun sporthoedanigheden moet ge onderzoeken en kennen, zo niet kunt ge ze beter in de keuken gebruiken dan voor de kweek. Weet wel dat richtingsvermogen en snelle vlucht de twee hoofdvereisten zijn. die een liefhebber bij het kweken moet be ogen en die, naarmate ze bij een vo gel beter ontwikkeld zijn, deze ook in waarde doen toenemen. De krachtige lichaamsbouw, die tot ontwikkeling van het tweede vermogen het hare bijdraagt, wordt hier slechts als bij komend punt beschouwd, doch mag toch niet uit het oog worden verloren. Speciaal de fond en grote fond, eisen ijzersterke duiven. Deze sporthoedanigheden zijn bij diverse rassen zeer verschillend. Zo heeft men duiven die sterk zijn met Noordenwind, sommige zijn onver winbaar op verre drachten en andere nemen enkel de kop op Arras en Quievrain. Menige verkiezen heldere lucht, andere komen naar voren bij regen en duister weer. In 't algemeen wor.dt aanbevolen fondduiven samen te zetten met dui ven voor de wijde etappen. Goede strijders voor kopwind, geeft men even kloeke du ivinnen. Staartwind- vliegers huns gelijke. Zo worden aldus redeneert men de hoedanig- Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee en Putten-Beyerland zijn wel uitzonderlijk zwaar getroffen. Aan de hand van de nieuwste gege vens werd deze kaart samengesteld. heden die bij de twee oudjes gelij kend zijn. door de afstammelingen overgeërfd, ja zelfs versterkt. Het zelfde geldt voor en wordt toegepast ten aanzien van de karakters. Ik ben het echter met deze zienswijze niet eens. Mijn princiep is altijd geweest: beperkte compensatiekweek. Door jaar in, jaar uit kalme fond duiven, zonder drift en temperament samen te zetten, winnen ze op de duur nog maar alleen prijs (en soms nog slechts een staartprijs) op St. Vincent en Dax. Er zijn voorbeelden op te noemen van liefhebbers, in 't bezit van der gelijke luie en trage rassen, die en kele jaren geleden uitblinkers waren op de Pyreneeënvluchten, doch het thans alreeds niet meer redden kun nen. Op de middenfend kwamen ze nimmer fatsoenlijk op de uitslag, doch nu beginnen ze eik op de na tionale overnachtvluehtei; achterop te geraken. - - Huri eigenwaan heeft gèdacme knauw gekregen en ze zullen in de toekomst nog heel wat toontjes lager moeten gaan zingen. Afgezien van de generatie van hun ras op ander ter rein, moet de2e teruggang in de eer ste plaats worden "toegeschreven aan de fout om niet te willen compense ren. Fond x drift is mijns inziens de aangewezen weg. Niet fond x kalmte, want dan zouden ze op de duur, om nog een staartprijs te kunnen winnen, niet anders meer moeten gaan vliegen dan de Kongo. Ieder moet overigens voor zichzelf weten, hoe hij het aan boord legt. Dit waren zo maar enkele richtlijnen. Wat de ogen betreft, die inderdaad een zeker belang hebben bij de se lectie, wordt door de liefhebbers ge woonlijk wel gelet op de nodige va riatie. VOOROORDEEL 7o li een wijdverbreide tegenzin tot het samen zetten van wit- ogen met wit-ogen. Tot op zekere hoogte is dit vooroordeel te verdedi gen. Ook ouderwetse Antwerps.» pee ogen schijnen minder te pakken op „gladde" witogen. zonder al te veel pigmentkorrels en correlatie. Daar staat tegenover dat het beroemde ras Janssen van Arendonck ontelbare goede grijs- en witogen heeft voort gebracht. Niet zelden met de uitdruk king van een dooie schelvis, doch ze vlogen tegen de klippen op en daar gaat het tenslotte maar om. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Advertentie) EMART KINSBURN 47) Er scheen niets anders op te zitten, dan zich te onderwerpen. Traganza was heel vlug met haar wapen en Troy zag. dat ook de beide mannen revolvers bij zich droegen. Boston, die midden op de vloer stond, scheen als versuft te zijn. Maak een beetje voort, beval Traganza. op -Boston wijzend. Kleine Pete trad op dezen toe, trok de handen van de immigratie-beambte bedaard achteruit op zijn rug. en bond ze met een stuk geteerd touw. Boston verroerde zich niet. Zijn houding was Troy een raadsel. Kleine Pete liet hem met gebonden handen staan en ging naar Mmclrona en Zabelle, Wilt u uw handen op uw rug houden, mevrouw? vroeg hij zachtjes. Madrona gehoorzaamde minachtend, Traganza richtte terstond haar blik op Troy, die ze verdacht van een po- J gir.g totontsnapping. Maar in dat ogenblik, dat ze haar ogen van Zabelle afwendde, was deze op haar toe go- sprongen en had haar liet masker af gerukt. Traganza gaf een gil en richt te haar wapen recht op Zabelle. Doch ze liet het langzaam zakken, beet zien op de lippen en keek de andere kant op. Ze had een knap gezicht, al was het nu doodsbleek en smartelijk ver trokken. Zabelle keek haar verdrietig aan haar lippen trilden. Traganza echter herinnerde zich plotseiing haar posi tie en mei de revolver voor zich uit gericht, liep ze langzaam achteruit. Zabelle liet zich door Pete gedwee terugvoeren en de handen op de rug binden. Maar haar ogen wendde ze geen ogenblik van de mooie smokke laarster af. De andere gemaskerde had intus sen zware krammen in de houten wand geslagen, twee voet van de grond en ruim een meter van elkaar. Voor elke kram zette hij een stoel neer. Kleine Pete ging door met de anderen te binden en Troy zag hem nu en dan tersluiks naar Traganza kij ken. Terwijl zijn handen gebonden wer den, zag Troy, hoe de andere man Boston op een stoel zette en het touw, waarmee zijn handen geboeid waren achter door de leuning heen vast bond aan de kram in de wand. Binnen vïif minuten zaten alle gevangenen op dezelfde manier vastgebonden tegen over elkaar. Op een wenk van Traganza verlie ten de beide mannen het vertrek. Zij stak haar revolver in haar mantelzak en volgde hen. Maar bij de deur bleef ze aarzelend staan en keek om. En plotseling kwam ze terug, viel voor Zabelle op haar knieën neer en verborg hasT gelaat in haar schoo.t Ze snikte het uit. Zabelle fluisterde haar smekend iets toe, wat Troy niet verslaap, kon. Hij zag, hoe het gebo gen hoofd var. Traganza heen en weer schokte var. het snikken. Opeens sprong ze overeind en liep met de handen voor haar ogen de deur uit. HOOFDSTUK XXII. DE BEKENTENIS VAN TATCHER DUITEN VIERDE de storm zijn woe- de bot op het oude dak van het huis. De regen kletterde onophou delijk neer: de grote pijnbomen zwiep- I ten en kraakten in de zware wind. Boven al dat lawaai klonk het beuken der branding en het, breken van de zware rollers tegen de rotsen langs de kust. Het. geronk van de auto was nau welijks door al dat geweld overstemd, of Boston nam het woord. Maak u niet te veel ongerust, mijnheer Troy. zei hij bemoedigend. We komen binnenkort wel vrij. Ik heb het net om dc bende van Tra ganza zo nauw dichtgetrokken, dat geen hunner ontsnappen kan. Och, ze hebben zich wel nog al vrolijk om me gemaakt, maar ik heb mijn mond dichtgehouden, 'n Douanekotter heeft hun schoener gevolgd van het ogen blik af. dat ze Point Lorna gepasseerd zijn. En in Northport, vier mijl hier vandaan, heeft een dozijn beambten de bende van de Confederate in het oog gehouden. Het is nog slechts eei kwestie van tijd, dan zijn ze omsin geld. Ze hebben op dit ogenblik ge wacht. De lui van de douanekotter hadden de schoener in deze twee 1 ken elk ogenblik kunnen aanhouden. Die in Northport hadden de beman ning van de Confederate kunnen ar resteren. Maar we hebben gewacht, tot, zo bij elkaar waren, om dan het hele zoodje gevangen te kunnen ne men. Heb je dat. werkelijk gedaan. Boston? riep Tupelo uit. Ja. dat heb ik, meneer. Zodra ik in Eastwood aankwam, heb ik ver binding met het hoofdbureau weten te krijgen. Maar ik heb het voor de smokkelaars doen voorkomen, of ik helemaal op mijn eentje werkte, ter wijl dat niet zo was. Ik heb me zelfs laten gevangen nemen, om hen gerust te stellen. En nu heb ik het gewon nen! Wat zal mijn vrouw blij zijn, me vrouw Troy! Ik wou, dat u onze kin- deren eens kon zien! Wordt vervolgd i ZONDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM I. VARA: pl.m. 830 8—8.30 Berichtendienst. Nieuwsberichten aansl, gram.muzdek, 8.308.45 Gedichten, uigtekozen door dr G. Stuiveling; 8.45 9 Gram.muziek! 9 Berichtendienst, aan- sl. Gram.muziek: 9.159 30 „Het mense lijk verbond", toespraak door dr J. C. Brandt Corstius 9.3010 Fragm. uit ora- ton.um „Ejias" van Mendelsohn; VPRO: 10—10.30 Zondagshalfuur; IKOR: 10.30— 11.45 Xkor-kerkciienstVPRO: 11.45—12 Causerie: AVRO: 12 Mareia Funebre, uit de 3e symhonie van Eudwig van Beet hoven. Concertgebouworkest o.l.v. Wil lem Mengelberg (gr.pL): 12,18 Orgelko ralen van- Johann Sebastian Bach; 12.30 Werken voor strijkorkest: (gr.pl.). Haen- del en Bach: 13.CO Toespraak H.M. Ko ningin Juliana (beide zenders): 13.10 (gez. pr.i Nieuwsberichten: 13.30 Tragi sche ouverture op. 81 Joh. Brahms; 13.45 Psalmen en gezangen, gezongen door le dten van hel Omroepkoor; 14 Toespraak door dr P. H. Ritter Jr.; 14.15 Pianore cital door Piei-re Pal la14,35 Requiem op. 48 Gabniel Faure; 15.15 Fragment uit „Thomas Moore" van Henrlette Roland Holslt-v. d. Schalk (hoorspel), 15.55 Het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit, sym phonic no. 2 in c kl. t. (Urfassung) An ton Bruckner VPRO: 17—17.10 Zijne Ex cellentie J. v. d. Kieft. minister van Fi nanciën; 17.1017.30 Wijdingsdienst; VA RA: 17.30—17.50 Toespraak door dr \V. Banning: 17.5018 Gramlmuzfek; 13 Be richtendienst, Nieuwsberichten en over zicht door dr L. G. Kortcnhorst; circa 18.30 fragm. uit ,,Ein Deutsches Re quiem" van Joh, Brahms; 19 uur riohtendienst, aansl. fragm. uit „Ein Doutsches Requiem" (vervolg)AVRO: 2020.10 Herhaling toespraak H.M. de Koningin; 20.1020.lö mr Kortenhorst: 20.1520.30 Nieuwsberichten: 20.3020.55 Actus Tragicus Joh. Seb. Bach „Got- tes Zeit 1st die allerbeste Zcit" (cantate r.o. 106): 20 55—21.15 Poëzie, voorgedra gen door Nol Knoop; -21.15—22.30 Sym- phowisch concert (gr.muziek); 22.30 Wij dingswoord door prof. dr. A. A. van Ru ler; 22.40 Dolf Hendrikse speelt het or gel van de Ned. Herv. Kerk te Zoute- lar.de op Walcheren (eo.); 23 (gez. pr.) Nieuwsberichten ;23.15 Strijkkwartet no. 14 in d ld. t. Franz Schubert (Der Tod und das Maedchen). HILVERSUM II. NCRV: 8—pl.m. ziek: KRO: 9.30 Nieuwsberichten, cn weerrapporten9.45 Quatre Petites Pi- reres, Fr. Poulc-nc. Mastreechter Staar o. I.v. Marlen Koekelkoren (gr.pl.), 9.55 In leiding Hoogmis; 10 Hoogmis in de S:. Jansbasiliek te Laren (N.H.): 11.30 Ada gio er» fuga W. A. Mozart (gr.pl.); II.40 1. Cantate nr. 56: „Ich wil den Kreuzstab gerne tragen" J. S. Bach en 2 Stabat Mater Vivaldi; 12.20 StrijhJkwarto'j Anton Bruchner gr. pl.): 13 Toespraak door Hare Majesteit de Koningin (over beide zenders); ca. 13.15 Nieuwsberichten; ca. 13,30 De we reld helpt Nederland, klankbeeld door Paul de Waart; 13,45 Symphonisoh con cert; 1 Kindertotenlieder Gustav Ma hler en 2 Slinfonica sacra in memoriam pa-Iris G-uillaunte Landré; 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend wa ter". voordracht uit de Psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit door Willem Tollenaar, muzikale omlijs ting door Rosa Spier: 15—15.05 1 Pavane pour une infante öefunle M. Ravel; 2 Miroire de Paine H. Anöriessen; 3 Prelude. Elegie en Finale Racine Fricker; 4 Psaume du fond de l'abime (De Profundlis) Lily Boulanger; 16.10 10 Consolations (Vertroostingen) Fr. Liszt; 16.30 Vespers; 17 IKOR: 19.10— 19.30 Cantate „Stort tranen uit'- Jan Felderhof: 19.30—19.45 Gelooft u door ds H, G, Groenewoud; KRO: 1 Nieuwsberichten; 20pl.m. 20.10 Her haling toespraak van H.M. de Koningin; 20.10 mr Kortenhors); 20 15 Nieuwsbe- - richten; 20.30 Liederenprogram (gr.pl. 21 O dierbaar land, klankbeeld door Tom Bouws; 21.30 1 Tr au-er synrphon ie -Loc a - tells, 2 Serenade voor strijkorkestE. Elgar; 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloeden", voordrcaht uit de psal men in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit. door Willem Tollenaar. Muzikale omiijst-mg door Rosa Spier; 22.20 Negro Spirituals; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23 Nieuwsbe richten; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 9 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.30 Idlam; 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoonmu- zeik; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor en orgel: 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen: 9 35 Gramofoonmuziek: 11.00 Voordracht: 11.15 Kamerorkest; 12.00 Or gel en zang: 12.30 Land- en tuinbouw- med'delingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek: 13.20 Promenade orkest.; 13 50 Gramo foonmuziek; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie: 14.20 Gramofoonmu ziek; 14.30 Voordracht; 14.45 Pianorecital; 15.15 Voor de vrouw; 16.16 Gramofoon muziek; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gramofoonmuziek; 17.50 Militair com mentaar: 18.00 Nieuws: 18.15 West-Indisch orkest; 18 30 Accordeonmuziek; 19.00 Mu. zikale causerie; 19.15 Reportage of gra mofoonmuziek; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.25 Piano, gitaar en bas: 19.45 Rege ringsuitzending: Ir H. Rietberg; „De sui kerbietenteelt"; 20.00 Nieuws; 20.05 Om roeporkest. en solisten; 21.05 Gramofoon- muzidk; 21.30 „De mensen zullen wel zeggen", hoorspel; 22.43 Hammondorgel spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Filmprogramma; 23.45-24.00 Gramofoon-muziiek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuziek: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Graofoonmu- ziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sport-uit- slagen; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.23 Ge wijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 So praan en piano; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 Lichte muziek; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tulnbouwmededelingen12.33 Orgel concert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline-ensemble: 13.4)5 Gramo foonmuziek; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gra. mofoonmuzsvak: 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.25 Pianokwin. tet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gramofoon muziek: 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regewngsuitzending: D, J. van Wij. men: „Nederlands officiële vertegenwoor digingen! in Indonesië"; 18.00 Orkest-con cert; 18.20 Sport; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.45 Engelse les; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.10 Pianorecital; 19.30 Parle mentair commentaar; 19.45 Zigeunerkwin tet: 20.00 Radiokrant; 20.20 Gramofoon muziek: 20.30 „Tropenherinneringen". hoorspel; 21.15 Gramofoonmuziek; 21.45 Gewijde muziek; 2220 „Rijkdom onder de grond: aardolie", causerie; 22.30 Lïch_ te muziek; 22.45 Avond-overdenking; 23 00 Nieuws: 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23,30-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano spel; 13.30 Gramofoonmuziek; 13 45 Piano spel; 14 00 „Dei- fliegence Hollander", opera (gr.pl.); 16.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de solda ten: 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmu ziek: 20,00 Kamerorkest; 21.00 Operamu ziek: 22.00 Nieuws; 2.15 Orgelspel; 22.55 t/ot 23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10. 14.15 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15. 18 30 en 19.00 Gramofoonmuziek: 19.45 Nieuws; 20 30 Gramofoonmuziek: 21.15 Pianorecital; 21.45 Gramofoonmuziek: 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3