SCHADE FIJNAART-HEININGEN KRABBENDIJKE GEDEELTELIJK GE-EYACUEERD geraamd op 5 millioen Zuid-Bevelanders vluchten DE LANDMACHT HELPT Soldaat vermist - Di .Afin i zen tl cadavers De Luchtmacht., onvermoeibaar Prins Bernhard Postverkeer naar het rampgebied De post in het noodgebied Spoorwegen herstellen zich Gratis brillen Episcopaat in V.S. stuurt giften Officiële rampenkaart Hulpgoederen uit Amerika BLOKKADE VAN CHINA Besprekingen te Londen De Britten eruit! Hapje tussen reddingswerk door DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Stampvolle treinen met evacné's uit de noodgebieden trekken voortdu rend naar het Noorden. In deze coupé zitten mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendijke moesten vluch ten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweert, die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten in de armen. Hij heeft troost gezocht bij mevrouw Lobbezoo. Met 12000 man DUIM 12.000 man van de Koninklij- ke Landmacht bieden hulp in de geteisterde gebieden. Het redden van mensen is nog steeds het eerste doel. daarnaast wordt gezorgd, dat de nog dreigende doorbraken zoveel mogelijk worden voorkomen. Men is er ook toe over gegaan troepen en zeer veel materiëel ter beschikking te stellen voor het dichten van gaten in dijken, het ver sterken van de dijken en het verbete ren van wegen. Speciale ploegen zijn belast met het redden van het vee en het opruimen van cadavers, terwijl langs de Noordzeekust vrij gespoelde Duitse bunkers worden opgeblazen. Het regiment verbindingstroepen uit Utrecht heeft er voor gezorgd, dat een net van bijna 150 verbindingspos- ten verspreid over het gehele gebied, in enkele dagen tijds tot stand kwam. Daardoor kunnen de materiëel-aan- vragen van de detachmenten sneller gecoördineerd worden behandeld, Gealliëerde legereenheden verleen den grote steun aan de K.L. HELICOPTER HIELP DOKTER QP de rede van Oude Tonge arri- veerde een boot, met aan boord een dokter, voorzien van serum. De boot kon niet binnenlopen, zodat de doqter niet aan wal kon komen. Daar om werd een hefschroefvliegtuig in geschakeld en naar Oude Tonge ge stuurd, teneinde de dokter van boord te halen en aan land te zetten, opdat hij zijn missie kon volbrengen. A LS vermist is opgegeven de dpL soldaat W. M. de Haas. legemum- mer 32.11.07.137, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden en afkomstig uit Rotterdam. Bij reddingswerkzaamhe den nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Waterstaat bezig met herstel dijken ZULLEN DE POLDERS OVER EEN MAAND WEER GEHEEL DROOG STAAN (Van onze redacteur). 'TTÜRWUL AMBTENAREN beneden op de secretarie van het gemeentehuis bezig waren met de samenstelling van een lyst over de materiële schade, door de watersnood geleden, zaten technici van de provinciale waterstaat in de raadszaal over kaarten gebogen, de loop bestuderend van de djjken. Op hetzelfde ogenblik streek op een weide achter de Nederlandse Her vormde Kerk. een helïcoptère neer, bemand door een Amerikaanse piloot. De Amerikaan, in een stevig zwemvest gestoken, wandelde naar het ge meentehuis en begon besprekingen te voeren met de militaire commandant van Fijnaart, majoor Terbruggen, een lid van de staf van Prins Bernhard. bracht, mocht worden vastgesteld op minstens f 30.000. De schade, de hui zen aangedaan, die gedeeltelijk onder water staan (het zijn er 729) kon in geen cijfer worden uitgedrukt. De huisraadschade werd geschat op 490.000, de inventarisschade op f 750.000. Er verdronken ongeveer drieduizend stuks vee, 'n waarde ver tegenwoordigend van f 2.400.000. De ambtenaren bereikten daardoor een schade, de vijf millioen gulden ver overschrijdend. WATERSTAAT Burgemeester ter Haar was Vrij dagmiddag op bezoek bij zijn collega, burgermeester van der Hooft van Willemstad. De heer ter Haar zal ver moedelijk pech hebben gehad bij de ze expeditie. Verteld immers werd, dat burgemeester van der Hooft van het nog altijd door water omringde Willemstad naar Ooltgensplaat vertrekken. 'AMBTENAREN hadden inmiddels uitgerekend, dat de watersnood, in Fijnaart-Heiningen 59 woningen to taal vernielde (f 590.000). Zij maakten uit, dat er in totaal 15 boerderijen zwaar werden beschadigd (f 450.000). Zij telden 120 zwaar beschadigde wo ningen (f 240.000) en meenden, dat de schade, de schoolgebouwen toege- Feilloos apparaat \/an de vliegvelden Woensdrecht, 1 Valkenburg en Gilze-Rijen stijgen onophoudelijk Nederlandse. Engelse en Belgische toestellen op. om hun hoogst belangrijke taak. die bestaat uit het droppen van voedsel, kleding en medicamenten evenals het in vei ligheid brengen van slachtoffers der ramp, te vervullen. Ook de K.L.M. speelt met haar Dakota's op de lucht brug een zeer belangrijke rol. Geen moment verslapt de aandacht, die geconcentreerd is op de geteis terde gebieden. Het program wordt hoogstens nu en dan onderbroken door de minder gunstige weersom standigheden. Grote hoeveelheden voedsel. doktersuitrustingen. sera voor typhus, par a-typhus en ook pe nicilline liggen gereed, om nog niet te spreken van de honderden brood nodige materialen als: zandzakken, kabels, rubberlaarzen, boten en red dingsgordels. Z.H.K. Prins Bernhard heeft zijn ..Siebel'' ter beschikking van de luchtmacht gesteld. VERKENNINGSVLUCHTEN TN de raadzaal werd koortsachtig ge- werkt. De heer Peeters, technisch- ambtenaar van de provinciale water staat. vertelde het volgende: „Wij hebben reeds een grondig on derzoek ingesteld en alle dijken be keken. Ten Westen en ten Noorden van Fijnaart-Heiningen, dus op de lijn Willemstad-Klundert, werden in totaal twaalf gaten in de buitendij ken geslagen. Het aantal gaten in de binnendijken is niet te tellen. Er zal van nu af aan met man en macht worden gewerkt om de buitendijken dicht te krijgen. Gelijktijdig vangen de werkzaamheden aan aan de bin nendijken. Deze moeten onmiddellijk worden hersteld om de bemaling weer doeltreffend te doen zijn. Met de bemaling van de Oude Hei- ningse polder werd begonnen. Het loopt er prima. Successievelijk zullen de andere polders volgen. Worden zoveel mogelijk krachten gemobiliseerd, dan is de mogelijkheid daar, dat de polders over een maand droog zullen zijn. Een einde van het werk betekent dit allerminst -Er zul len stellig talrijke dijkverzwaringen worden toegepast om een tweede ramp te voorkomen. Fijnaart bleef inderdaad niet bij de pakken neerzitten. De mannen beslo ten reeds Maandag te beginnen met het dichten van de buitendijken. Bij Fort de Hel was er succes. De dijk daar is thans dicht. ALGEMEEN BEELD Bezoekt Zierikzee y. K.H. PRÏNS BERNHARD heeft Vrijdag weer per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gel ieden. De Prins landde in Stave- nisse, Brouwershaven en Zierikzee. In deze laatste gemeente wisseVe hij met de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. de Ca- sembroot, uitvoerig van gedachten over de genomen en nog ie nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aan wezige bevolking van Zierikzee toe, die op het marktplein was bijeenge komen. Prins Bernhard bewoog de in woners tot evacuatie. Te ruim 17.15 uur-landde hij op het vliegveld Ypenburg. waarna Prins Bernhard de vergadering van het da gelijks bestuur van het Rampenfonds bijwoonde. Vandaag zal Prins Bern hard zich weer naar de getroffen ge bieden begeven. •"TUSSEN Roosendaal en Zevenber gen worden weer treinen voor postvervoer gebruikt. Met ingang van gisteren is een eenmaaldaagse postverbinding met Schouwen en Duiveland via België, Goes, Katse Veer en Zierikzee inge steld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig 2 maal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. TNGAANDE heden zullen de treinen op het baanvak Dordrecht-Rotter dam weer volgens de normale dienst regeling rijden. Evenwel moet een achttal treinen tot nader order uit vallen. De stations kunnen hierover inlichtingen verstrekken. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen zal vandaag om 13 u. over dubbel spoor normaal worden. Voor getroffenen T)E samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakoptï- ciens in Nederland maken hekend, dat getroffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiens van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen on der overlegging van een door het Ro de Kruis of andere bevoegde instan ties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen gratis ter beschikking stelt van de opticiens en deze geen werklonen zul len berekenen. Deze regeling geldt behoudens verlenging tot 15 Februari. ]W[gT. W. Mutsaerts ontving gisteren 11 het volgende telegram namens het Episcopaat der V. S. Bisschop Mutsaerts, Den Bosch, De bisschoppen der Verenigde Staten, ten diepste meevoelend met de ramp, hebben opdracht gegeven 200.000 pounds ruim 90 ton) kleding, de kens en schoenen aan U af te zenden. CARL ALTER Aartsbisschop van Cincinnati, voor zitter. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.f" Aan de liand van de gegevens, ons door het Hoofdbe stuur van de P.T.T. verstrekt, is deze kaart vervaardigd, die een nauwkeurig overzicht geeft van het nog moge lijke vervoer van brief- en pakketpost naar het ramp gebied. Duidelijk komt hier tot uiting welke storing de verbroken verbinding via Moerdijk, Kreekrak en Slocdam veroorzaakt. Hoge stapels goederen liggen er al op pier 6 in de haven van New-York, vanwaar £e eerste boot, de „Hurricane" naar Nederland zal vertrekken, geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Hanlsey laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protes tantse sekten in Amerika. Bij de behandeling in de Tweede Kamer was een rampenkaart aanwe zig. Hierboven een getrouwe copie van deze kaart. Ook de nieuwe dijk breuk bij Ten Bommel is er in opgenomen. Kans op oorlog met Sovjets acht men gering in V. S. TAE REPUBLIKEINSE voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gelooft, dat President Eisenhower een volledige marine- blokkade van China overweegt. Admiraal Radford, opperbevelheb ber van de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan heeft verzkerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sovjet-Unie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld. Ramp in Oost-Duitse uraniummijn •Tengevolge van een instorting in d( „Stalin'-urahiummijn te Ober- schlenia (Saksen) 76 Oostduitse mijn werkers om het leven gekomen. Het ongeluk zou zich vorige week Donderdag hebben voorgedaan, op de dag. dat in dezelfde mijn 22 mijn werkei's het leven verloren tengevol ge van een overstroming. In de avond werd een demonstratie van de mijn werkers door Russische soldaten uit eengeslagen. Daarbij werden 6 mijn werkers gedood. HET OOSTENRIJKSE VREDESVERDRAG TAe plaatsvervangers van de Minis- ters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk cn de Sowjet-Unie zijn voor het eerst sinds twee jaar te Londen bijeengekomen, om over het Oostenrijkse vredesver drag te spreken. Ambassadeur Gro- myko vertegenwoordigde de Sowjet- Unie. Men werd het gisteren niet eens over de vraag, of het in Maart j.l. door de Westelijken voorgestelde „be knopte verdrag" terzijde zal worden geschoven of in reserve gehouden. De Sowjet-Unie wil het eerste. De bespre kingen over het oorspronkelijke ont- werp-verdrag zullen worden hervat. Wan.groot nut zijn ook de verken- ningsvluchten. boven de getroffen gebieden. Zo rapporteerden vliegers, dat vele djjken in een dermate slechte toe stand verkeren, dat bij ongunstige weersomstandigheden nieuwe door braken verwacht moeten worden. De evacuatie zou dan weer als probleem gaan optreden. FAE bedrijvigheid ïn burgemeester ter Haar's gemeente is thans afge nomen. Zonder vergunning mag het dorp niet worden betreden. Het ver moeden is gerechtvaardigd, dat over enkele dagen de mannelijke bevol king zal kunnen terugkeren. Destruc tors uit Son rijden af en aan om ca davers te bergen. Heidemij organiseert spoedcursus Voor leidinggevend personeel TAE NED. HEIDE MIJ. verwacht in de naaste toekomst een groot te kort aan leidinggevend en toezicht houdend personeel. Daarom is zij begonnen met een spoedopleiding, waarvoor jonge boe ren en zoons van landarbeiders bene den de 23 jaar uit het ondergelopen gebied zijn opgeroepen. De grote verkeersweg naby Keizersveer is plotseling onderbroken door een enorm gat. Betonnen platen knapten door als koek. Militairen zijn druk in de weer met het herstel. De mannen blijven vechten tegen het water (Van onze redacteur). QOK KRABBENDIJKE gedeeltelijk geëvacueerd. Woensdag, toen een Beechcraft ons boven het dorp bracht, keken de mensen omoog. De vrouwen hingen hun was te drogen en de molen toonde trots zijn onbeschadigde wieken. Krabbendijke leefde nog. Men voelde de dreiging, maar tot op zekere hoogte ging het leven hier zijn gewone gang. Nu ligt het plaatsje bijna leeg in het polderland. Droge huizen, maar geen mensen meer. Ondanks de snelle machines, die de zandzakken bij honderden afwierpen, ondanks het zwoegen der dorpsbewoners, groei de het gevaar. Donderdagmiddag kwam het bericht: Krabbendijke moet evaeuëren. Langer blijven zou niet verantwoord zijn. Niet alle men- mensen wilden Donderdag het dorp verlaten. Maar Vrijdag steeg het water weer 45 cm. en dit deed de rest van de inwoners tot de uittocht besluiten. De militairen zorgden nu voor een pendeldienst, met een ca paciteit van 150 mensen per uur. hoopt dat we blijven konden, maar de dijk blijft te zwakEn dan ho ren we, dat het voornamelijk de dijk tussen Kruiningen en Krabbendijke is, die deze evacuatie nodig maakte. Zand zakken kunnen hem verstevigen. Zand zakken kunnen echter niet garanderen dat hij bestand zal zijn tegen een nieuwe vloed bij Noord-Westenwind. De mannen blijven zolang in het dorp. Althans de mannen die werken kun nen. Zij geven de strijd niet op. Ze blijven vechten tegen het water, zoals ze nu al dagen lang gevochten heb ben. EEN SMALLE STREEP. Op de grote autoweg, bij Rilland, wachten de auto's. Kleinere wagens zoeken hun weg langs een onbescha digde dijk. Zij kunnen daardoor een punt bereiken, vlak bij het dorp. Ook de grotere auto's hebben deze weg genomen, maar nu de mili tairen met hun ducks zijn gekomen, wachten ze hier. De amphibies laten zich aan de overspoelde zonk in de rjjksweg niets gelegen liggen. Zij ne men de kortste weg naar het dorp en hier, waar de auto's staan, zetten zij over twee wegen geëvacueerd. Aan auto's heeft men geen gebrek. Royaal is aan de oproep gehoor gegeven. Middags reed er een geluidswagen door Bergen op Zoom en een kwartier later draaide een lange file de weg naar Zeeland op. TELEURSTELLING. IAe mensen zijn terneer geslagen. Ze hopen hun bezittingen terug te zien zoals die nu zijn. Niettemin is de de mensen af. Zo wordt Krabbendijke teleurstelling groot. „We hadden ge- l~Ae file rijdt af en aan. Een smalle, gebroken streep die zich voort beweegt tussen twee watervlakten. Zo zouden we het gisteren, uit de lucht, hebben gezien. Nu zijn we zelf onder deel van die nietigheid. Maar naast ons, in de kleine wagen, zitten leven de mensen. Een kind kijkt uit he achterraampje van de auto daarginds. Het lachtverrukt om deze auto tocht waarvan het de tragiek niet be grijpt. Zó is het iets anders dan een bewe gende streep. Honderden kostbare le vens zijn aan de dijk toevertrouwd. Zij rijden de veiligheid tegemoet, naar Os sendrecht, naar Bergen op Zoom, naar Breda en nog verder. En in al die klei ne mensen leeft de hoop dat de man nen 't redden mogen. Dat de auto's hen over enkele weken terug mogen bren gen naar het vriendelijke dorp, dat, op het moment dat we dit schrijven, nóg altijd droog ligt en waar de molen verwonderd schijnt neer te zien op die i haastige uittocht. Helicoptère vloog voor 't dakvenster Gezin te Kerkicterve aan dood ontsnapt Wlak voordat te Kerkwerve "n huk v instortte, slaagde een helicoptère er in vijf mensen, die zich hier in doodsangst op de zolder ophielden, door een dakvenster in veiligheid te brengen. De geredden zijn de land bouwer Leendert de Boer, diens vrouw en dochter en twee zusters. De heer de Boer vertelde na zijn wonderlijke redding, hoe hij nadat het water zijn boerderij had bereikt, in allerijl naar de woning van zijn zusters was gevlucht, omdat dit huis hoger lag. Zondagmiddag moesten de vijf bewoners van het tijdelijk vei lige huis echter naar de zolder vluch ten, rondom zagen zij toen al niets meer dan een onmetelijke water vlakte. Op de zolder had een der zusters een spiritusbrander opgesteld, waar door het mogelijk was aardappelen te koken en ook was voor drinkwater gezorgd. Toen de eerste voorzieningen voor een verblijf van verschillende dagen waren getroffen, hingen de vluchtelingen een laken uit het raam en wachtten op hulp, een schier ein deloze tijdEven leek het, alsof de hulp spoedig zou komen ,toen een der zusters de piloot van een passe rend vliegtuig wenkte. Zij dacht, dat het noodsein was opgemerkt, maar de piloot gooide alleen maar iets naar beneden. Het kwam in het water te recht en het vliegtuig vervolgde zijn tocht; toen brak de lange nacht aan. Het huis, dat voortdurend nog ver der in het water kwam te staan, be gon te scheuren en te schudden, de bewoners zochten hun bedden op, waar zij wakker en in doodsangst op de morgen wachtten. Toen begon het te dagen. Maandagmorgen in de vroegte hoorden de vluchtelingen een geluid en als in een droom, niet gelo vende aan een mogelijke kans op red ding, zagen zij plotseling een helicop tère voor het dakvenster hangen. Er werd een lus neergelaten en spoedig hierna konden een der zusters en Neeltje den Boer in het toestel wor den gehesen. Een half uur later wer den den Boer en zijn vrouw gered, de andere zuster alleen en biddend achterlatendToen tenslotte zon der ongelukken ook de tweede zuster was gered, stuurden de vliegeniers, hun namen kwam de heer den Boer nimmer te weten, op een andere boer derij aan, omdat zij daar een vlag had den ontdekt. Zij slaagden er inder daad in de boerenzoon Kees de Boot van het dak van zijn boerderij t« redden. Hij had zich reeds neergelegd bij een dood in het kolkende water, maar verstijfd en uitgeput slaagde hij er in een vlag te zwaaien toen de helicoptère in zicht kwam. Generaal Nagnib: 1 ENERAAL NAGUIB heeft ver- klaard, dat Egypte al zyn krach ten moet mobiliseren teneinde 't ver trek van de Britten te bewerken. „Ik verklaar", zo zei Naguib, „dat alleen zonen van de (Nijl)-vallei de vallei zullen bevrijden". Scliier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpver lening in de watersnoodgebieden. Men g^rnt zich ternauwernood enige rust of tijd voor eten. Slechts af en toe een hapje en dan werkt men weer voort. Terwijl zijn makker zich heeft ontfermd over een jeugdige evacué, neemt deze soldaat snel enig voedsel tot zich.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3